PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα (Αμάν πια...)



negous7
17-03-08, 12:55
Γεια σας ρε παιδες,

Για μια ακόμη φορά, και ενώ μετά από αλεπάλληλα τηλεφωνήματα στην ΤΥ μου είχαν φτιάξει την ταχύτητα (15+) πάλι είμαι στα 4-7 mpbs... Τι φταίει πάλι? Η σύνδεσή μου είναι εως 24 double play (πιο πολύ για double pay και double pain μου φαίνεται)...
Παραθέτω στατιστικά γραμμής:

dikal
17-03-08, 13:06
Το γράφημά σου μου θυμίζει το δικό μου ένα μήνα πριν. Έχεις πιθανόν παρεμβολή από γειτονική γραμμή. Για πόσο καιρό είχες τα 15+;

negous7
17-03-08, 13:59
Τα είχα στην αρχή της σύνδεσης (28/1 - 15/2) και πριν από περίπου τρεις εβδομάδες για μια - μιάμιση εβδομάδα μέχρι τις διακοπές της ΔΕΗ...

dikal
17-03-08, 14:16
Εγώ είχα παρόμοιο γράφημα από την αρχή της σύνδεσης και για 4 μήνες. Επειδή ήμουν σταθερός στα 5MBps περίπου δεν ασχολήθηκα. Έπειτα επειδή άρχισαν αποσυνδέσεις εξ' αιτίας άλλων παρεμβολών για κάποιες ώρες της ημέρας (που τις έχω ακόμα), έδωσα τη γραμμή για έλεγχο και μετά από μερικές μέρες το γράφημα διορθώθηκε και έπιανα 12 που ήταν το πακέτο μου.
Δεν ξέρω όμως αν το έφτιαξε η hol ή αν για κάποιο λόγο διέκοψε τη λειτουργία του αυτός που με καθήλωνε στα 5-7MBps.
Αν είναι λοιπόν παρεμβολή μάλλον δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ... εκτός ίσως να το δώσεις βλάβη κι αν φτιάξει, έφτιαξε.

kinggreece
17-03-08, 14:53
Εγώ είχα παρόμοιο γράφημα από την αρχή της σύνδεσης και για 4 μήνες. Επειδή ήμουν σταθερός στα 5MBps περίπου δεν ασχολήθηκα. Έπειτα επειδή άρχισαν αποσυνδέσεις εξ' αιτίας άλλων παρεμβολών για κάποιες ώρες της ημέρας (που τις έχω ακόμα), έδωσα τη γραμμή για έλεγχο και μετά από μερικές μέρες το γράφημα διορθώθηκε και έπιανα 12 που ήταν το πακέτο μου.
Δεν ξέρω όμως αν το έφτιαξε η hol ή αν για κάποιο λόγο διέκοψε τη λειτουργία του αυτός που με καθήλωνε στα 5-7MBps.
Αν είναι λοιπόν παρεμβολή μάλλον δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ... εκτός ίσως να το δώσεις βλάβη κι αν φτιάξει, έφτιαξε.

οταν λες το εδωσες για ελεχο γραμμης τι εννοεις ακριβως........ αυτο που λεμε ποιοτικο ελεχο η ειπες απλα παιζω χαμηλα?

dikal
17-03-08, 15:16
οταν λες το εδωσες για ελεχο γραμμης τι εννοεις ακριβως........ αυτο που λεμε ποιοτικο ελεχο η ειπες απλα παιζω χαμηλα?

Ποιοτικό έλεγχο ... καλό. :oneup:
Τους είπα ότι είχα παρεμβολές ορισμένες ώρες τις ημέρας και αποσυνδέσεις τις ώρες αυτές. Συμφωνήσαμε λοιπόν να γίνει έλεγχος γραμμής. Στα πλαίσια του ελέγχου αυτού δεν ξέρω τι ακριβώς έκαναν, αλλά με το που έκλεισαν το θέμα στα Μ.Τ., το γράφημα έστρωσε και το attainable data rate πήγε από έως 8 στα 16! Η ταχύτητα από 6-7 στα 12Μ.
Πάντως πιο πιθανό βλέπω να μην το έφτιαξαν από hol, αλλά να σταμάτησε να λειτουργεί κάποια γειτονική γραμμή.

kinggreece
17-03-08, 15:36
Ποιοτικό έλεγχο ... καλό. :oneup:
Τους είπα ότι είχα παρεμβολές ορισμένες ώρες τις ημέρας και αποσυνδέσεις τις ώρες αυτές. Συμφωνήσαμε λοιπόν να γίνει έλεγχος γραμμής. Στα πλαίσια του ελέγχου αυτού δεν ξέρω τι ακριβώς έκαναν, αλλά με το που έκλεισαν το θέμα στα Μ.Τ., το γράφημα έστρωσε και το attainable data rate πήγε από έως 8 στα 16! Η ταχύτητα από 6-7 στα 12Μ.
Πάντως πιο πιθανό βλέπω να μην το έφτιαξαν από hol, αλλά να σταμάτησε να λειτουργεί κάποια γειτονική γραμμή.

εχουμε τα ιδια στοιχεια .......28 att KAI 11snr απο οτι βλεπω στο info σου,και ομως αδελφε δεν παω ποτε πανω απο 10......την μια 7 την αλλη 8 την αλλη 9..........10 μια φορα επιασα σαν συχρονισμο και αυτο επεσε το ρευμα της ΔΕΗ και το εχασα:lol: . Δεν ξερω....εχω δοκιμασει τα παντα (λουστικα και με ultrex) αλλα τιποτα.Πριν λιγο αλλαξα και πριζα και εβαλα cat5 αλλα τα ιδια.:rofl: εφυγα απο τελλας με 12 καθαρα και επεσα σε αλλα αγγουρια, απο τη σκυλλα στην χαρυβδη δηλαδη.

negous7
17-03-08, 15:46
Ανοιξα ένα issue στη HOL μπας και φιλοτιμηθούν και το κοιτάξουν... Και το μόνο που είχε να μου πει ο υπάλληλος της ΤΥ ήταν πως φταίει το splitter (είδα και χωρίς αυτό...) και το ασύρματο τηλέφωνο που έχω συνδέσει στο router...

dikal
17-03-08, 16:59
εχουμε τα ιδια στοιχεια .......28 att KAI 11snr απο οτι βλεπω στο info σου,και ομως αδελφε δεν παω ποτε πανω απο 10......την μια 7 την αλλη 8 την αλλη 9..........10 μια φορα επιασα σαν συχρονισμο και αυτο επεσε το ρευμα της ΔΕΗ και το εχασα:lol: . Δεν ξερω....εχω δοκιμασει τα παντα (λουστικα και με ultrex) αλλα τιποτα.Πριν λιγο αλλαξα και πριζα και εβαλα cat5 αλλα τα ιδια.:rofl: εφυγα απο τελλας με 12 καθαρα και επεσα σε αλλα αγγουρια, απο τη σκυλλα στην χαρυβδη δηλαδη.

Αν υποθέσουμε ότι έχω δίκιο και είναι γειτονική γραμμή που έπαψε για κάποιο λόγο να λειτουργεί, σκέψου το σενάριο να είχα φύγει 1-1,5 μήνα πριν από hol και να είχα πάει στον Χ πάροχο. Δε θα έβγαζα το συμπέρασμα ότι ο νέος πάροχος είναι αστέρι, ενώ ο πρώην για τα μπάζα; (μπορεί και να είναι, άσχετο όμως με τη δική μου περίπτωση).
Κατά τον ίδιο τρόπο, υπάρχει περίπτωση αν συνέχιζες στην tellas να είχες πάλι προβλήματα.


Ανοιξα ένα issue στη HOL μπας και φιλοτιμηθούν και το κοιτάξουν... Και το μόνο που είχε να μου πει ο υπάλληλος της ΤΥ ήταν πως φταίει το splitter (είδα και χωρίς αυτό...) και το ασύρματο τηλέφωνο που έχω συνδέσει στο router...

Άσχετα με αυτό που σου είπε ο υπάλληλος, θα το δουν άλλοι το θέμα σου. Βέβαια το τι θα κάνουν είναι το ζητούμενο.

tasvar
17-03-08, 20:42
Τα ίδια και χειρότερα και εγώ...Τι φταίει ρε παιδιά? Αν όντως είναι παρεμβολές τη βάψαμε.

ballerina
19-03-08, 15:09
Παιδιά εγώ από την προηγούμενη εβδομάδα ξαφνίκά έπεσε συμαντικά η ταχύτητα του download. Συγχρονίζω στα 6 Mbps και κατέβαζα πάντα με περίπου 500 KB/sec αλλά αυτές τις μέρες τα speed test μου δείχνουν 2Mbps και κατεβάζω το πολύ με 200-300 KB/sec. Το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος αυτές τις μέρες?:mad:

negous7
19-03-08, 19:42
Τι να πω ρε παιδια, δοκιμασα εν τω μεταξυ διαφορετικες συνδεσμολογιες (χωρις διχαλωτο, χωρις σπλιτερ, κλπ) και παλι εχω μαξιμουμ 5... Μου φαινεται οτι θα το ριξω απο 24/1 στα 6/1...

autokinitakias
19-03-08, 19:50
Παιδιά εγώ από την προηγούμενη εβδομάδα ξαφνίκά έπεσε συμαντικά η ταχύτητα του download. Συγχρονίζω στα 6 Mbps και κατέβαζα πάντα με περίπου 500 KB/sec αλλά αυτές τις μέρες τα speed test μου δείχνουν 2Mbps και κατεβάζω το πολύ με 200-300 KB/sec. Το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος αυτές τις μέρες?:mad:

Τα ίδια κι εγώ με τη διαφορά ότι εμένα έπεσε το κατέβασμα από 500ΚΒ/sec στα 200-300KB/sec,μόλις μου ανέβασαν τη γραμμή από τα 6 στα 24.

Δεν βγάζεις άκρη με δαύτους.

dikal
19-03-08, 20:21
Παρακαλώ διαβάστε αν θέλετε για τις ταχύτητες κατεβάσματος (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820). ;)

autokinitakias
20-03-08, 02:04
Παρακαλώ διαβάστε αν θέλετε για τις ταχύτητες κατεβάσματος (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820). ;)


Για ποιο λόγο;

ballerina
20-03-08, 13:46
Τι ακριβώς να δούμε? Έγω δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ταχύτητα γενικά και απο την προηγούμενη εβδομάδα έπεσε....Ελπίζω να έιναι παροδικό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.