PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΙΝΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ αξίζει;



mistac75
17-03-08, 15:09
Έχω αυτό το σύστημα:

M/B: E-VGA Nforce 680i SLI
RAM: 2GB DDR2 στα 667MHZ
CPU INTEL CORE 2 DUO E6600 2.4GHZ
GPU E-VGA NVIDIA 8800 GTS 640MB
HDD WD 320GB 7200
SOYND CARD: SOUND BLASTER AUDIGY 2
MONITOR: VIEWSONIC LCD 19'' VX 922 with 2MS response time

Αν βάλω τον INTEL CORE 2 E8400, βάλω άλλα 2GB μνήμη μαζί με μετάβαση στα Vista Ultimate (αν και δεν ξέρω αν τα Vista 32bit θα βλέπουν τα 4GB RAM), και βάλω την 8800GTX την οποία είδα σε ένα γερμανικό e-shop στα 261€ και μάλιστα την ASUS, θα δω διαφορές στην ταχύτητα στα παιχνίδια και κυρίως στα Crysis, Company of Heroes και Supreme Commander; Η μαξιμουμ ανάλυση της οθόνης είναι στα 1280 * 1024.Ή μήπως θα δω διαφορές της τάξης των 5-7 frames; Δεν προκειται να κάνω overclocking ουτε να πάω σε SLI. η Μ/Β μου μετά από το τελευταίο BIOS παίρνει τους καινούριους Wolfdale επεξεργαστές, δηλ. τους καινούριους 2πύρηνους αλλά όχι και τους καινούριους 4πύρηνους δηλ. τους Yorkfield.Έτσι και αλλιώς δεν έχω σκοπό να βάλω 4πύρηνο.
Αν πάλι μείνω στα XP θα δω διαφορές μεγάλες;

sonic
17-03-08, 15:11
Δεν βλέπουν 4 γιγα. Στην ανάλυση που παίζεις θα έχεις αύξηση στα fps, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αντιληπτή.

Να κρατήσεις τα λεφτά σου, και να αναβαθμίσεις σε κανά χρόνο.

Ice-Blade
17-03-08, 15:16
Από αυτά που λες με το σύστημα που έχεις μόνο τα +2GB αξίζουν και αυτά μόνο εφόσον τρέχεις 64 bit λειτουργικό

atheos71
17-03-08, 15:17
Έχω την εντύπωση ότι και να δεις κάποιες διαφορές δεν αξίζει ιδιαίτερα τον κόπο.Ήδη έχεις ένα αρκετα καλό σύστημα.Στη θέση σου θα πούλαγα τον υπάρχοντα CPU ,θά 'παιρνα τον 8500.
Οι μνήμες μπορούν να είναι στα 800 MHz;VISTA στα 64 bit ,βλέπουν τα 4 GB RAM.

mistac75
17-03-08, 15:37
Έχω την εντύπωση ότι και να δεις κάποιες διαφορές δεν αξίζει ιδιαίτερα τον κόπο.Ήδη έχεις ένα αρκετα καλό σύστημα.Στη θέση σου θα πούλαγα τον υπάρχοντα CPU ,θά 'παιρνα τον 8500.
Οι μνήμες μπορούν να είναι στα 800 MHz;VISTA στα 64 bit ,βλέπουν τα 4 GB RAM.

Εννοείς να τις κάνω overclock στα 800 ή οι μνήμες που θα αγοράσω (αν τελικα κάνω την μίνι αναβάθμιση) θα είναι στα 800; Αυτές που θα πάρω θα είναι.Όσο για την cpu δεν νομίζω ότι θα έχω κανένα όφελος αν πάρω μόνο τον επεξεργαστή.


Δεν βλέπουν 4 γιγα. Στην ανάλυση που παίζεις θα έχεις αύξηση στα fps, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αντιληπτή.

Να κρατήσεις τα λεφτά σου, και να αναβαθμίσεις σε κανά χρόνο.

Επειδή τα 64bit σίγουρα θα έχουν προβλήματα με τα παιχνίδια, κοινώς δε θα τρέχουν γιατί η πλειοψηφία των παιχνιδιών δεν υποστηρίζουν 64bitα λειτουργικά, εκτός από πολύ λίγες εξαιρέσεις και αυτές με κάποιο patch δεν θα έπαιρνα 64bit.
Αλλά μάλλον τελικά θα κάτσω στα αυγά μου και θα περιμένω του χρόνου για αναβάθμιση.Έτσι και αλλιώς το κολο Crysis αν δεν έχεις SLI δεν τρέχει ικανοποιητικά, μόνο αν βγάλεις το AA θα τρεξει από καλούτσικα έως καλά.

sonic
17-03-08, 16:42
Τα 64 δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με τις 32μπιτ εφαρμογές γενικά. Στα δικά μου 64 δεν έπαιξαν, το Nero, η κάμερα, και η κάρτα τηλεόρασης.

Το Nero, ήθελε άλλη έκδοση, η κάμερα δεν είχε βγει driver μάλλον, και με την κάρτα έγινε μάλλον κάτι αντίστοιχο.

Δεν το πολύ βασάνισα για να είμαι ειλικρινής, αλλά όπως και να έχει, η μίνι αναβάθμιση που θες δεν αξίζει στην παρούσα φάση.

Στην θέση σου σε κανα χρόνο θα έβαζα άλλες μνήμες, και μία νέα κάρτα γραφικών. Λογικά ούτε τότε θα έχεις πρόβλημα με τον επεξεργαστή.

mistac75
17-03-08, 19:00
Οκ σας ευχαριστώ παιδιά. Να στε καλά. Του χρόνου λεπόν η αναβάθμιση. Όσο για τα Vista λέω σε κανένα μήνα και λίγο πριν το Πάσχα να βάλω τα Ultimate. Είδωμεν.

Τελικά μου φαίνεται θα πάρω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο γύρω στα 750 με 1ΤΒ γιατί από ότι κατάλαβα αυτόν τον χρειάζομαι περισσότερο!!!!

mistac75
23-03-08, 13:33
Επειδή τον Απρίλιο θα πάρω τελικά τον εξωτερικό σκληρό δίσκο, αυτόν της WD 1TB My Book Home USB-FW- Esata, πως μπορώ να "βάλω" στην ΜΒ μου e-sata γιατί δεν έχει την κατάλληλη έξοδο; Θα πρέπει να βάλω ένα bracket που να έχει εξόδους e-sata και θα συνδέεται εσωτερικά με το sata της MB;

Patentman
23-03-08, 13:40
Το συστημα σου ειναι μια χαρα.
Δεν θελει ουτε επεξεργαστη, ουτε μνημη αλλά προπαντως ουτε λειτουργικο.

Για τα παιχνιδια η καρτα κανει την δουλεια, αυτη θελεις. Ομως και αλλη να παρεις η διαφορα θα ειναι μικρη, μιας και δεν εχεις καμια του πεταματου.
Οποτε αργοτερα βλεπεις αν σου χρειαζεται αλλη καρτα ή οχι.

Μην κολλας σε ενα παιχνιδι και ποσο μαλλιστα οταν αυτο το παιχνιδι δεν εχει παιξει πουθενα καλα.

Για τον δισκο αξιζει να δωσεις λεφτα οταν θα τον εχεις σαν μεταφερομενο δισκο.
Αν η χρηση ειναι αποθηκη τοτε παρε εναν εσωτερικο.
Αν τα δεδομενα ειναι χρησιμα τοτε κανε raid 1.

mistac75
23-03-08, 13:46
Το συστημα σου ειναι μια χαρα.
Δεν θελει ουτε επεξεργαστη, ουτε μνημη αλλά προπαντως ουτε λειτουργικο.

Για τα παιχνιδια η καρτα κανει την δουλεια, αυτη θελεις. Ομως και αλλη να παρεις η διαφορα θα ειναι μικρη, μιας και δεν εχεις καμια του πεταματου.
Οποτε αργοτερα βλεπεις αν σου χρειαζεται αλλη καρτα ή οχι.

Μην κολλας σε ενα παιχνιδι και ποσο μαλλιστα οταν αυτο το παιχνιδι δεν εχει παιξει πουθενα καλα.

Για τον δισκο αξιζει να δωσεις λεφτα οταν θα τον εχεις σαν μεταφερομενο δισκο.
Αν η χρηση ειναι αποθηκη τοτε παρε εναν εσωτερικο.
Αν τα δεδομενα ειναι χρησιμα τοτε κανε raid 1.

Καλά και άγια όλα αυτά που λες και συμφωνώ αλλά επειδή δεν θέλω να πάω σε raid για διάφορους λόγους μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως θα "βάλω" e-sata στην MB μου; Θα βάλω bracket και θα το συνδέσω εσωτερικά με την MB ή θα κάνω κάτι άλλο; Θέλω να πάρω εξωτερικό για να τον μεταφέρνω σε φίλους μου.

sonic
23-03-08, 13:53
Υπάρχουν Pci card με e-sata.

nikgr
23-03-08, 13:54
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801603
και είσαι jet. ;)

mistac75
23-03-08, 14:18
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801603
και είσαι jet. ;)

Και από ότι κατάλαβα θα έχω την ταχύτητα των 3Gb/sec!!! Τέλεια. Thanks m8.

mistac75
25-03-08, 00:41
Τελικά πήρα σήμερα τον εξ. σκληρό που σας έλεγα (WD 1TB My Book Home Edition USB-FW- Esata). Δυστυχώς το Πλαίσιο δεν είχε bracket για να τον συνδέσω με e-sata και το παράγγειλα από το e-shop.gr. Βέβαια το παράδοξο είναι ότι ούτε ο εξ. σκληρός δίσκος αλλά ούτε και το bracket έχουν το καλώδιο e-sata. Και το e-shop.gr δεν το έχει άμεσα διαθέσιμο το περιμένει να του έρθει.Οπότε από Τετάρτη ή Πέμπτη θα πάρω μόνο το bracket. Μήπως ξέρετε που στο καλό θα βρω καλώδιο e-sata;
Πάντως αν και USB 2.0 με 480Mb/sec είναι αρκετά γρήγορο στην μεταφορά.

nikgr
25-03-08, 01:27
Mε μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα το παρακάτω eshop αν και απ' ότι βλέπω είναι στην Αλεξανδρούπολη και περισσότερα θα στοιχίσουν τα ταχυδρομικά απ' το καλώδιο...
http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=4800

Μιας και είσαι απο Σαλόνικα δες λίγο εκεί στη Δωδεκανήσου σε κάτι μεγάλα καταστήματα με ηλεκτρονικά.
Εκεί σίγουρα θα βρεις.

mistac75
25-03-08, 12:12
Mε μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα το παρακάτω eshop αν και απ' ότι βλέπω είναι στην Αλεξανδρούπολη και περισσότερα θα στοιχίσουν τα ταχυδρομικά απ' το καλώδιο...
http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=4800

Μιας και είσαι απο Σαλόνικα δες λίγο εκεί στη Δωδεκανήσου σε κάτι μεγάλα καταστήματα με ηλεκτρονικά.
Εκεί σίγουρα θα βρεις.

Σωστά, δεν το σκέφτηκα να πάω στην Δωδεκανήσου. Thanks m8te.

@ ADSLgr.com All rights reserved.