PDA

Επιστροφή στο Forum : OTEnet sucks, ταχύτητα 38Κbps



Σελίδες : [1] 2 3

Tzes
18-09-03, 15:02
Ταχύτητα (ή μάλλον αργύτητα) στο 1/10 της ονομαστικής. Τι άλλο να πούμε? Η OTEnet αναδεικνύεται γνήσια θυγατέρα και άξια συνεχίστρια της οικογενιακής παράδοσης.

Ωρα δοκιμής: 2:55 μμ, Πέμπτη, 18/9/2003

ΥΓ Και συνεχίζει να πέφτει, μόλις μέτρησα 31/82!!!

Athlon_XP
18-09-03, 15:04
Μιλάμε για την απόλυτη ξεφτυλιά της pΟΤΕnet. The new pOTEnet hit record.

Emper0r
18-09-03, 22:00
Kai meta mou fenotan to 200kbps pou evgala me forthnet argo :cry:

UGF_GreekMind
19-09-03, 08:19
Το έχουμε ξαναπεί... μην εμπιστεύεστε τα speed meters.
Είναι πολλές παράμετροι οι οποίες παρεμβάλονται. Τα καλύτερα (εμπειρικά) αποτελέσματα θα τα πάρετε από ftp του ISP σας.

Ducklord
19-09-03, 10:11
Ρε ΓιούΤζι, σόρυ για την απότομη απάντηση αλλά επειδή εδώ και τρεις μέρες είμαι Φόρθ και έχω δει την υγειά μου, να το χέσω το εφτιπί του ΟΤΕ. Δηλαδή, αν για ΟΛΕΣ τις συνδέσεις με το εξωτερικό πιάνεις 2 με 10κ (η κατάσταση που έφαγα στη μούρη 1 βδομάδα) και με το εφτιπί του Οτέ μια 35άρα, πρέπει να είσαι ευτυχισμένος; Ίντερνετ αγοράζεις, όχι μόνιμη σύνδεση με το εφτιπί τους!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Δεν μας πούλαγαν το Εφτιπί τους σε σιντί; Φτηνότερα θα μας ερχόταν...

Υ.Γ.2: Α, εεε... Το κάνουν ήδη...! Βλέπε "Τουκάους Σιντίς"...... Εχμ..!

Υ.Γ.3: "Για να δείτε την πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής σας, ελλάτε απο τα γραφεία μας και μπείτε απο έναν δικό μας υπολογιστή". Αυτό μένει να ακούσουμε...!

Tony_Ts
19-09-03, 11:22
Όταν διάβασα τον τίτλο υπέθεσα ότι εννοούσες 38K/sec (γιατί το άλλο μου φάνηκε εντελώς αδιανόητο!!!). Δυστυχώς όμως τα αδιανόητα γίνονται πραγματικότητα με την οτενετ :(
Μήπως ξέρει κανείς πόσες αιτήσεις περίπου εξηπηρετούν κάθε μέρα; Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης για του που θα φτάσει αυτή η κατάντια. Είναι συνέχεια έτσι; Για δοκίμασε κι άλλες ώρες της ημέρας μπας και ....
Αυτό είναι λιγότερο και από Single Channel ISDN, αλήθεια οι ISDN χρήστες έχουν παρατηρήσει μείωση ταχύτητας;
Τόσα χρήματα για 56Κ σύνδεση; (εντάξει το Upload είναι μεγάλο, αλλά πόσοι πια κάνουμε συχνά Uploads?)

Το μόνο που έχω να ευχηθώ είναι ... και μη χειρότερα!!! :cry:

Tzes
19-09-03, 11:38
Έκανα το τεστ γιατί η σύνδεση σερνόταν γενικά. Δοκίμασα και το τουκάους της ΟΤΕnet και έπαιζε κανονικότατα, επομένως δεν είχε πρόβλημα το DSLAM αλλά η σύνδεση της ΟΤΕnet προς εξωτερικό.

Πιστεύω ότι η ζήτηση τους έπιασε απροετοίμαστους αφού οι πρώτοι που βάλανε ADSL είναι οι heavy users (κατεβάζουμε ότι βρούμε όλο το 24ωρο). Πρόσθεσε και τους εταιρικούς που αντικαταστήσανε ISDN 128άρες και μικρές μισθωμένες, βάλε και τους οικιακούς που μπήκαν όταν γυρίσαν σπίτια τους το μεσημέρι κι έχουμε συμφόρηση. Το διαθέσιμο εύρος της OTEnet είναι προφανώς σημαντικά χαμηλότερο της ζήτησης κατά τις ώρες αιχμής, το βράδυ δεν είχα πρόβλημα, έπιανα 300/108.

Τελικά, πιστεύω θα χρειαστεί να μπούν κάποια όρια στο bandwidth γιατί αλλιώς οι υπόλοιποι χρήστες θα επιδοτούν τους heavy users.

David
19-09-03, 12:07
"den mporis na paris synexos kai na min dosesis"

O pOTE prepei anabathmisi tis grammes, alios tha tin patisoun asxima, otan h taxitites einai hamiles tha hasoun pelates. Distixos den yparxei mia isoropia anamesa stous ISP sxetika me ton arithmo ton xriston, h mia eteria exei 100.000 xristes kai h ali exei 1.000, einai poli logiko na exei kalitero bandwith h eteria me ligoterous xristes, ena gia paradigma h ACN den tha mporesi na antapokrini tin analogia bandwith ikanopitiko kai arithmo xriston tote kai h ACN tha exei ta idia provlimata, kai oxi mono h ACN opiotipote ISP. Opos ipame, h lisi einai apli, theloume kai alles grames me to exoteriko, perisoteres grames perisotero bandwith.

David

P.S. Oli h istoria miazi me tin kinisi stin ethiniki otan exei giortes (pasxa, xristougena) :lol: :lol: :lol:

Tony_Ts
19-09-03, 12:11
Τελικά, πιστεύω θα χρειαστεί να μπούν κάποια όρια στο bandwidth γιατί αλλιώς οι υπόλοιποι χρήστες θα επιδοτούν τους heavy users.

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει με ογκοχρέωση που κανείς όμως δε θέλει. Το θέμα είναι καθαρά ISP που δεν έκανε σωστό προγραμματισμό κι έλεγχο στις αιτήσεις που εξυπηρετεί! Δεν έχει άπειρο Bandwidth και συνεπώς θα έπρεπε να εξυπηρετήσει μέχρι εκεί που τον φτάνει! Όπως εσύ έτσι και οι heavy users θα κατεβάζουν με τις ίδιες ταχύτητες άρα δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί επιδότηση προς κανένα.
Γενικά πριν βάλει οποιοδήποτε "περιορισμό" πρέπει σαν εταιρία να θέσει κάποιους κανόνες λειτουργίας και ποιότητας υπηρεσιών. Όποιο "περιορισμό" και να θέσει αν έχει 1gbit bandwidth με το εξωτερικό και δώσει 100.000 384/128 ADSL συνδέσεις ούτε browsing δε θα μπορείς να κάνεις !

hippie
19-09-03, 12:34
Κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει με ογκοχρέωση που κανείς όμως δε θέλει. Το θέμα είναι καθαρά ISP που δεν έκανε σωστό προγραμματισμό κι έλεγχο στις αιτήσεις που εξυπηρετεί! ... "περιορισμό" και να θέσει αν έχει 1gbit bandwidth με το εξωτερικό και δώσει 100.000 384/128 ADSL συνδέσεις ούτε browsing δε θα μπορείς να κάνεις !


και στο εξωτερικο (μεχρι να στρωσει το δικτυο και μετα) εφαρμοζεται η ογκοχρεωση (γυρω στα 5 GB το μηνα)

στις ADSL συνδεσεις εκεινο που ειναι απαραδεκτο και ανεπιτρεπτο ειναι η χρονοχρεωση... :evil: :evil: :evil: :evil:
(η υπηρεσια εκεινο που καταργει ουσιαστικα ειναι η χρονοχρεωση)

τωρα οσο για ογκοχρεωση και ταχυτητες, εγω σε πρωτη φαση θα προτιμουσα καποια ειδους ογκοχρεωση παρα να υπαρχουν μεγαλες αυξομειωσεις σε ταχυτητες... :evil: :evil: :evil: :evil:

καποιοι τυχεροι ισως απολαμβανουν υψηλες ταχυτητες αλλα και υπολοιποι που πληρωνουν για την υπηρεσια ειναι απαραδεκτο (και αδικο) να βλεπουν ταχυτητες 38 kbps... :twisted:

βεβαια η σωστη και μακροπροθεσμη λυση ειναι η συνολικη αυξηση του bandwidth και ο σωστος προγραμματισμος απο ISP, αλλα βλεπουμε... :wink:

ΥΓ> 100.000 384/128 ADSL συνδέσεις :?: οι πορτες πρεπει να ειναι περιπου 17.000/18.000.
ΥΓ2> επισης στα ΝΕΑ νομιζω οτι γραφτηκε οτι οι χρηστες ADSL ειναι περιπου 4.000 αυτη την στιγμη... :roll:

Tzes
19-09-03, 12:39
Όπως εσύ έτσι και οι heavy users θα κατεβάζουν με τις ίδιες ταχύτητες άρα δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί επιδότηση προς κανένα.

Οι heavy users πληρώνουν τα ίδια χρήματα και χρησιμοποιούν πολύ περισσότερους πόρους, επομένως επιδοτούνται.

Σε άλλες χώρες που έχουν εμπειρία 2 - 3 ετών με παρόμοια θέματα χρήσης, οι providers προσφέρουν συνδρομές με όρια καθώς και "απεριόριστες". Στις απεριόριστες συνήθως εφαρμόζουν δύο μοντέλα χρέωσης:

1. Επιπλέον χρέωση μετά από κάποιο όριο χωρίς μείωση ταχύτητας πρόσβασης
2. Μεώση ταχύτητας σε επίπεδα dialup μετά από το όριο αλλά χωρίς επιπλέον χρέωση

Να ένα παράδειγμα από Αυστραλία:
http://www.vintek.net/internet/broadband.htm & http://www.vintek.net/internet/platfaq.htm

Όπως και νάχει, σε κάποια στιγμή παρόμοια μοντέλα αναγκαστικά θα εφαρμοστούν και στην΅Ελλάδα, το θέλω τα πάντα για ψίχουλα δεν είναι ρεαλιστικό, οι χρεώσεις πρέπει να αντικατροπτρίζουν τη χρήση. Αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς της αγοράς, γιατί το internet να είναι διαφορετικό? Εξάλλου, ένας τέτοιος τρόπος χρέωσης θα αφαιρούσε ένα μεγάλο μέρος της αβεβαιότητας που αντιμετωπίζουν οι providers όταν καθορίζουν τιμές για απεριόριστες υπηρεσίες και θα οδηγούσε πιθανότατα σε μείωση τιμών.

Tony_Ts
19-09-03, 13:32
Σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ αλλά το πρόβλημα είναι ότι ζούμε στην Ελλάδα. Αν μπει όριο τότε θα είναι τόσο εξωπραγματικό όσο και οι τιμές που έχουμε τώρα ή το όριο που ανακοίνωση η Telestet στο GPRS (5ευρώ το Megabyte!). Οπότε καλύτερα να μη ζητάμε όρια από εταιρίες που δε μπορούν να τα προσδιορίζουν με βάση την πραγματικότητα!
Σχετικά με τους heavy users έχεις δίκιο γενικά αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα που αναφέρεις δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με αυτό όσο με το ότι είναι γενικά πάρα πολλές οι εταιρίες αλλά και οι χρήστες! Στις ώρες μη αιχμής (που μπαίνει όλος ο κόσμος εκτός από εταιρίες) που γίνονται τα τρελά downloads έχεις καλύτερες ταχύτητες από όσο μας λες. Άρα το πρόβλημα ίσως να επικεντρώνεται στις εταιρίες!
Μην ξεχνάμε ότι η ΟΤΕΝΕΤ είναι η πρώτη εταιρία με αριθμό μισθωμένων κυκλωμάτων σε άλλες εταιρίες ή ακόμα και σε μικρούς ISPs.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με διαφοροποίηση των πακέτων ανάλογα με τη χρήση γιατί ούτε κι εγώ είμαι heavy user και θα μου ερχόταν πιο φθηνά. Αρκεί να μας πείσουν οι εταιρίες ότι έχουν την λογική ικανότητα να κάνουν κάτι τέτοιο!

xenbast_
19-09-03, 13:58
ρε συ τζες, τόσα pdf με έστειλες να διαβάσω την άλλη φορά... και μιάς και εσύ έχεις εμπειρία και θα τα έχεις διαβάσει όλα αυτά θα ήξερες ότι δεν είναι εγγυημένο το bandwidth της dsl...

άρα τι παραπονιέσαι;

περαστικά... :lol: :lol: :lol:

Tony_Ts
19-09-03, 14:09
Όχι xenbast_ αυτό δεν είναι δικαιολογία!!! Είναι Major αίσχος! Ο άνθρωπος μίλησε για 38kbps! Με Dialup modem θα έπιανε καλύτερη ταχύτητα !!!

xenbast_
19-09-03, 14:11
τόνυ και βέβαια έχεις δίκιο... :wink: όμως ξέρω εγώ τι λέω...

blizard
19-09-03, 14:41
Το συγκεκριμενο τεραστιο προβλημα το εχει ΜΟΝΟ η Οτενετ , και απο οτι θυμαμαι ειχε ξανακανει πριν πολλα χρονια κατι τετοιο οταν ειχε δωσει μια μεγαλη προσφορα μεσο εφημεριδας...σερνομασταν ολοι οσοι πιαναμε γραμμη.

Παντος τωρα τελειωνει η πλακα με την Dial-up που ο μεσος χρηστης με 2-3 ωρες την μερα συνδεση κατεβαζε 1GB το μηνα περιπου απο τον ISP του.
Αρχισαν σοβαρες απαιτησεις ,καποιοι θα μπορεσουν και καποιοι οχι ...

Μια λυση ειναι καποια ορια, (οσο πιο μικρα τοσο πιο φτηνες συνδρομες) αλλα η καλυτερη ειναι να αλλαζουμε ISP οταν δεν μας παιρνουν σοβαρα.
Πιστευω οτι η Trellas και η forthnet εχουν πολυ bandwith ακομα ,αλλα και οι υπολοιποι δεν φαινετε να εχουν προβλημα.

Tzes
19-09-03, 17:51
30% βελτίωση από χτές, παραδίτσεσμ χαμένες.

Τεστ: 5:45μμ, Παρασκευή, 19/9/2003

elias24
19-09-03, 18:43
Ε εντάξει, καλά είσαι . Έτσι όπως παει, σε λίγο θα περάσεις και το ISDN 64 σε download, γιατί σε upload ήδη του παίρνεις και τα σώβρακα . . .
Επειδή όμως τα benchmark δεν είναι αξιόπιστα, δοκίμασε ένα download manager και δες με πόσο κατεβάζεις.
Πάντως αν ευθύνεται η πΟΤΕnet με πιάνουν τα γέλια. Η ACN με τόσο κόσμο που έχει πάρει, πΟΤΕ δεν έπεσε κάτω από τα 40kbyte/sec σε εμένα. Αλλά βέβαια φαίνεται πως εκτός των άλλων το DSLAM μου δεν είναι overloaded πΟΤΕ. Αυτό είναι το καλό όταν είσαι σε Intracom. Βάζουν λιγότεροι ADSL και το DSLAM δε γίνεται overload :mrgreen:

Ducklord
19-09-03, 23:45
Τζές, είδα νωρίτερα το μήνυμά σου μα δεν σου απάντησα λόγω τεχνικών προβλημάτων. Ήθελα να σου πω πως η σκέψη σου είναι απολύτως λανθασμένη. Τι εννοώ;

Είμαι ένας απο τους "χέβυ γιούζερς" που λες, και δεν δέχομαι κανένα απολύτως όριο για να κατεβάζουν άνετα και οι γύρω μου. Το `γιατί` είναι απλό: Γιατι πλήρωσα για να πάρω μια 384/128 και θέλω να έχω μια 384/128. Καταλαβαίνω τι είναι το UBR, αλλά μια τέτοια σύνδεση υποτίθεται πως κυμαίνεται απο 200-256/80 μέχρι 384/128 για να είναι αποδεκτή. Ειδάλλως, δεν πρέπει να `βάλουν όριο στους χέβυ γιούζερς` όπως λες, μα να αρχίσουν να δηλώνουν πως ΔΕΝ πουλάνε 384 γιατι ΔΕΝ τους παίρνει και να αρχίσουν να δίνουν 256.

Κανένας δεν με `επιδοτεί` για τη σύνδεσή μου. Ό,τι πληρώνω, αυτό θέλω να παίρνω. Εσύ, βέβαια, με τα μαθηματικά σου - αν και δικαιολογημένος λόγω του προβλήματος με την ταχύτητά σου - υποστηρίζεις πως θα ήταν απολύτως αποδεκτό να `κόβουν` την ταχύτητα σε όποιον πληρώνει για 384 και να τον ρίχνουν στα 100 ώστε και ο διπλανός του, που κατεβάζει με 50 να έχει 100. Αυτό σαν σκέψη είναι απαράδεκτο. Δεν πρέπει να κατευθύνεις το μένος σου προς τους άλλους χρήστες, αλλά προς τους καραγκιόζηδες που πούλησαν τόσο σε εσένα, τον άτυχο, όσο και στο διπλανό σου τυχερό μια σύνδεση που μόνο 384 δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

Εκτός αν θεωρείς λογικό να πληρώνεις 100€ το μήνα για μια σύνδεση 384 που πιάνει μέγιστο 256 επειδή `μπήκε όριο`. Και δε μου λες, όταν τα ξαναβρούν αγγούρια και πέσουν οι ταχύτητες, μήπως να θέσουν και νέο όριο στα 128; Και μετά, την επόμενη φορά, στα 64;

Φιλικά τα λέω όλα αυτά, για να βλέπεις προς που θα πρέπει να φωνάζεις. Δεν `επιδοτήθηκε` κανένας που πληρώνει 100€, το τριπλάσιο απο ό,τι στο εξωτερικό, για μια σύνδεση 3 φορές πιο αργή. Αν αυτό το θεωρείς επιδότηση...

Όσο για το άλλο που αναφέρθηκε, την `ογκοχρέωση`, ναι, θα την δεχόμουν αν πλήρωνα 10 και 20 ευρώ συνολικά. Πληρώνω 100. Αν δοκιμάσουν να μου βάλουν όριο στην ταχύτητα ή στην ποσότητα των δεδομένων που κατεβάζω, ας πάρουν και τη σύνδεση να τη λουστούν. Εκτός αν, όπως είπα, εμφανιστεί μια ρεαλιστική, Ευρωπαϊκή τιμή (βλέπε 15 ευρώ) για κάτι τέτοιο. Αλλά, τότε, πόσο θα έπρεπε να κοστίζει το ΤζιΠιΑρΕς;

Φιλικά
Lorduck

blizard
20-09-03, 02:26
Είμαι ένας απο τους "χέβυ γιούζερς" που λες, και δεν δέχομαι κανένα απολύτως όριο για να κατεβάζουν άνετα και οι γύρω μου. Το `γιατί` είναι απλό: Γιατι πλήρωσα για να πάρω μια 384/128 και θέλω να έχω μια 384/128.
Το dsl φιλε δεν ειναι για να δουλευει παντος ετσι...
Δεν σου δινουν 384Κ ,σου δινουν up to 384Κ , δηλαδη ενα συγκεκριμενο bandwith που το μοιραζονται ολοι.

Αν εχεις απαιτηση να τρεχεις παντα με 384, θα πρεπει να ξερεις οτι θα πρεπει να δωσεις και διπλασια απο καποιον που δεχεται να πεφτει και μεχρι τα 180Κ σε ωρες αιχμης....
Η θα δινεις τα ιδια στον ISP, με καποιον αλλο που εχει μεγαλυτερη γραμμη αλλα με 384 minimum, και θα πηγαινει μεχρι και 700Κ!!!!

Γιατι αν αγορασει ο ISP bandwith για εσενα που εχεις απαιτηση να εισαι στο full τις ωρες αιχμης, θα πρεπει να το πληρωσεις , αλλα εχεις πληρωσει και αυτο που θα του περισσευει τις υπολοιπες ωρες, και δεν θα μπορεσεις να το δεις ποτε με την 384.

Ducklord
20-09-03, 03:14
Δεν έχω την απαίτηση να είμαι στο φουλ και στις ώρες αιχμής αγαπητέ Μπίζαρντ, ανέφερα όμως τι θεωρώ `ρεαλιστικά όρια`. Τα 180κ είναι πολύ κοντά στη τιμή μιας αηεσντιέν για να δικαιολογούν το μόνιμο χαράτσι. Ρεαλιστικό μίνιμουμ θεωρώ τα 2/3 της μέγιστης ταχύτητας, δηλαδή τα 256 (στα οποία βέβαια, αν βάλεις και το όβερχεντ και τα ρέστα μπορεί και να πέσεις μέχρι τα 200).
Ο λόγος που ανέφερα όσα ανέφερα ήταν, απλά, αυτός που έγραψα: αν δεν είμαστε ικανοποιημένοι απο τις ταχύτητες, και αν οι "ώρες αιχμής" διαρκούν 24 ώρες το 24ωρο, τότε δεν πρέπει να κατηγορούμε τους άλλους χρήστες μα αυτούς που μας πούλησαν τα 180κ που αναφέρεις ως 384. Αν το πρόσεξες, μιλάμε για 200 (και 4 παρακαλώ) κ`ς διαφοράς! Εκτός αν βρίσκετε λογική την κατάσταση με τον ΟΤΕ που πολλοί χρήστες (όπως και εγώ μέχρι που την έκανα) κατέβαζαν με ΜΕΓΙΣΤΟ τα 200 - 220 και μέσο όρο τα 100.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Όταν λες "σου δίνουν up το 384... που το μοιράζονται όλοι" ελπίζω να μην το εννοείς κυριολεκτικά, αν και μάλλον έτσι φαίνεται πως κάνει ο ΟΤΕ. Πουλάει ΜΙΑ 384 σε 3 χρήστες και έτσι ο καθένας, απλά, μπορεί να χαίρεται τα 128κ`ς του. Τέεελεια!

SfH
20-09-03, 03:41
Re guys, as to doume aploika to thema. To diktyo exei boukosei, pou shmainei oti h otenet exei mazepsei osous syndromhtes ths epitrepei to diktyo, paei, fullare. Mporei eite na STAMATHSEI na dinei syndeseis gia na ta vgalei pera H, afou fullare to diktyo, fullaran kai ta ESODA, as ta ependysei loipon se kalytero diktyo gia na borei na parei perissoterous users.


To capping to vriskw aparadekto opws akougetai, dld px na capparoune tis 384 sta 200 (tyxaia ta noumera). Poios o logos tote na lene 384? As poune 200. Sto katw katw me auth th logikh, giati na capparoune tis dsl pou skane 150-200E PAGIO to dimhno oi pelates kai na mhn capparoune tis dialup ? (Note:to paradeigma einai gelio kai to evala gia na deixw th geliotita auths ths logikhs :p )

Emena proswpika de me polypeirazei stis wres aixmhs na peftei apo ta 320 (pou einia sto peripou to theoritiko maximum an afairesoume to overhead) sta 200, h kai sta 180 pou eipe o blizzard. Alla allo 180 ki allo 38.

blizard
20-09-03, 05:21
Εκτός αν βρίσκετε λογική την κατάσταση με τον ΟΤΕ που πολλοί χρήστες (όπως και εγώ μέχρι που την έκανα) κατέβαζαν με ΜΕΓΙΣΤΟ τα 200 - 220 και μέσο όρο τα 100.
Ο Οτε τα εχει κανει απλος μπαχαλο, δεν εχει καμια λογικη...
Εγω λεω απλος οτι αν κατεβαζεις με 180Κ πχ σε ωρες αιχμης και ανεβαινεις μεχρι το full τις υπολοιπες, θα πρεπει να κοστιζει πολυ λιγοτερο στον Isp και αρα και σε εμας....
Πχ 30 ευρω αντι για 45 μιας αλλης που δεν παει κατω απο 280Κ ποτε.

Η ογκοχρεωση παντος η καποια ορια δεν ειναι κακη ιδεα, γιατι ισως υπαρχουν και ατομα που θελουν το alwaysOn-ταχυτητα και να κατεβαζουν 2-3 gb το μηνα μονο.
Τωρα αυτοι πρεπει να δινουν 34-49 ευρω οπως ολοι, ενω θα μπορουσαν να εδιναν πολυ λιγοτερα, και αρα "επιδοτουν" τους αλλους.

Tzes
20-09-03, 09:19
Εγώ δύσκολα βλέπω να ξεπερνάω τα 2-3 GB το μήνα. Γιατί να πληρώνω τα ίδια με κάποιον που κατεβάζει 60GB? Ο ISP θα πρέπει να μου δώσει επιλογή είτε για μειωμένη τιμή είτε για καλύτερο επίπεδο υπηρεσίας απ' ότι παίρνει ο heavy user που με το flat rate καταναλώνει 20 φορές περισσότερους πόρους με το ίδιο κόστος. Βέβαια, αν ο ISP έχει γεμίσει, ότι πακέτο και να προσφέρει θα είναι μία απο το ίδια.

blizard
20-09-03, 14:25
Σε λιγο καιρο tzes ολοι οι Isp θα "γεμισουν", δεν ειναι δυνατον να ειναι παντα στο full σε ωρες αιχμης , οπως εγω με την forthnet πχ...
(αυτο θα σημαινε οτι σε ωρες μη-αιχμης θα υπηρχε πολυ bandwith που θα πηγαινε αχρηστο μεν, αλλα θα το ειχα πληρωσει δε...ασε που τα dslam του Οτε δεν θα επετρεπαν κατι τετοιο πολλες φορες.)

Θα βρεθει η "χρυση τομη", ωστε να υπαρχουν πολλες ωρες με full speed,αλλα και καποιες με πολυ χαμηλοτερες ταχυτητες ωστε να γινεται καλυτερη εκμεταλευση του bandwith και να υπαρχουν καλυτερες τιμες.
(οχι παντος και στην κατασταση της Οτενετ...εκει σερνονται τοσο, που μας βαζουν χερι οχι μονο στα 45 ευρω που περνουν, αλλα και τα 27ευρω του Οτε πανε αχρηστα αφου δεν μπορουμε να εκμεταλευτουμε ουτε το 1/3 απο την χωριτηκοτητα των dslam που πληρωνουμε)

Βασικα στην Ελλαδα εχουμε πεσει ολοι σε ενα dsl του ΟΤΕ (384),δεν υπαρχει η ποικηλια του εξωτερικου...pstn flat-rate, 256-512-1024..
Ειναι και ακριβο,(27 ευρω για hardware μονο δεν πρεπει να κοστιζουν ουτε τα 2mbps...)
Αρα δεν ειναι ευκολο να βαλουν dsl πολοι low-user σαν εσενα ετσι και αλλιως...και οταν βαλουν ειναι στο ιδιο καζανι με ολους του havyusers της ελλαδας!!!

Οταν περασει λιγος καιρος, παρουμε πολλοι dsl και αποσβεσει ο Οτε, δεν θα εχει δικαιολογια να λεει πως δινει ακριβα λογο αρχης η ελειψης ενδιαφεροντος .
Θα ριξει τις τιμες σε ολα τα πακετα, και τοτε θα γινουν πιο λογικα τα πραγματα.
Μεχρι τοτε, καποιο πακετο με ογκοχρεωση, οι καποια πακετα με ορια ισως κανουν το dsl πιο προσιτο σε lowusers, χωρις να υπαρχει προβλημα ταχτητας..

Ducklord
20-09-03, 14:48
Βρε Τζές, το θέμα είναι πως δεν πρέπει να δηλώνεις απογοητευμένος "Αλήτες ντιεσελάδες, μου τρώτε το μπάντγουιθ, θα έπρεπε να σας βάλουν όριο ή να πληρώνετε 300 ευρώ για να κατεβάζετε όπως κατεβάζετε ώστε εγώ να μπορώ να πάρω τα... 3 Γκίγκα μου και να έχω όλουεης ον με 100 ευρώ το μήνα"......!
Αυτό που θα έπρεπε να λες είναι "Κάκιστοι Οτετζήδες, δώστε μας όλουεης ον με καπ στα 5 γκίγκα και πάγιο 15 ευρώ"..! Για αυτό και ανέφερα πως πρέπει να "προσέχεις προς που στρέφεις την οργή σου". Άσε, μην τους δίνεις και ιδέες και μας βάλουν χρέωση 500€ για τα 20γκίγκα!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WoosH
20-09-03, 16:32
peira tilefwno kai pou eipane pws den uparxei cap stin sundesh..!
emena prosopika den emfanize selides giafto allwste den ekana kana post aftes tis meres..!
apo tin stigmi pou peira til kai ekane i kopela pou milousa connect kai katevase merika kai meta mpika egw, ola einai mia xara... den kserw ti paizei.. ama einai 8a tous pernw ena thl apo to prwi stis 7 gia na tin exw tin sundesh ok gia mia olokliri mera.. :)

alatasst
20-09-03, 17:38
Φίλε μου, κατ' αρχήν. Πρώτα πρέπει να μετρήσεις τί ταχύτητες πιάνεις όσο αναφορά τον ΟΤΕ και την DSL που σου πούλησε. Γι αυτό πάνε στο ftp του provider σου και κάνε ένα μεγάλο download. Μην βάλεις segmented download κτλ. Ένα απλό download κάνε. Αν όλα εντάξει δοκίμασε τότε να κάνει ένα download απο κάποιο καλό ftp στην Ελλάδα που είσαι σίγουρος οτι έχει καλή ταχύτητα με το AIX, π.χ. ένας άλλος provider εκτός του δικού σου. Αν και εκεί όλα καλά δοκίμασε ένα site στο εξωτερικό π.χ. downloads.com.
Εγώ πάντος έτσι όπως το ακούω νομίζω πως φταίει είτε ο OTE με την DSL είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα, κάτι που θα λύθεί σύντομα δηλαδή με την ΟΤΕΝΕΤ ή με τον διεθνή provider που χρησιμοποιεί η ΟΤΕΝΕΤ.
Δεν μπορεί να μπούκωσε απο την μια μέρα στην άλλη. Μην λέμε χαζά! Μέχρι πριν λίγες μέρες "πετούσε". Στο κάτω κάτω η OTENET είναι μάλλον η τελευταία που θα μπουκώσει (η ΤΕΛΛΑΣ εκτός ανταγωνισμού :lol: ) διότι έχει κάνει και αναβάθμιση της γραμμής της και έπίσης είναι μια εταιρία που έχει πολύ καλό όνομα στον χώρο.
Και παρεπιπτώντος, δεν γίνεται να κατεβάζεις εσύ με 3kb και ο διπλανός σου με 35. Cisco routers παίζουν με Qos, απο τον provider και μετά βέβαια, γι αυτό κοίτα πρώτα να δείς τι πέζει με το dslam της περιοχής σου.

Tzes
20-09-03, 21:51
alatasst, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γινω τεχνικός δικτύων επειδή έβαλα ADSL. Δοκίμασα το ftp του provider κι έπαιζε μια χαρά (35+), προς το εξωτερικό σερνόταν, συμπέρανα ότι μπουκώσανε, έκανα και 3-4 σπιντ τεστ απο διάφορα δίκτυα στο εξωτερικό και όλα δείχναν ταχύτητα μάπα. Την επόμενη μέρα, ίδια ώρα, κατάσταση καρμπόν. Τους πήρα τηλ. και τα μασάγαν "η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη μπλα μπλα... παρ'ολα αυτά θ' αναβαθμίσουμε, αλλά δεν γνωρίζουμε πότε." Τα ίδια Παντελάκη μου...

Ρε παπιολόρδα, δεν έχω τίποτα με τους heavy users, κι εγώ όταν έβαλα ADSL το ξέσκισα τον πρώτο μήνα, μακάρι να βρεθεί τρόπος να κατεβάζουν όλη μέρα στο φουλ. Με τον provider τα έχω που δεν είχε την προνοητικότητα καλύτερου σχεδιασμού και δεν μπορεί να ανταποκριθεί αξιοπρεπώς στις μικρές για την τιμή που πληρώνω απαιτήσεις μου. Και αν ο ISP παρουσιάσει πακέτα "light" με μειωμένη τιμή ή με την ίδια τιμή αλλά καλύτερη ποιότητα θα με βόλευε να έχω επιλογή. Αλλά όπως είπα και πιό πάνω, στην κατάντια που βρίσκεται η ΟΤΕnet σήμερα δεν πιστεύω ότι θα έβλεπα καλύτερο quality of service ότι πακέτο και να είχα. Ελπίζω η κατάσταση να φτιάξει γρήγορα και να μην χρειαστεί ν' αλλάξω ISP.

alatasst
21-09-03, 01:50
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αν μπορείς να αλλάξεις provider καν' το απέυθείας. Αν όχι παρ' τους τηλέφωνο και κάνε φασαρία. Όχι πως θα αλάξει τίποτα, απλώς θα ξεσπάσεις. Αυτοί οι ίδιοι ξέρουν το πρόβληματα εδώ και καιρό και σίγουρα θα κάνουν κάτι για να το διορθώσουν.
Σαφώς η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη σ' αυτη την υπηρεσία αλλά στις ταχύτητες που πιάνεις εσύ πρακτικά δεν υπάρχει υπηρεσία οπότε και σηκώνει φασαρία το θέμα.

Ducklord
21-09-03, 02:04
Σου είπα, ξέρω πως είσαι τσαντισμένος - και δικαιολογημένα. Και εγώ με τη Φορθ που πήρα πρόσφατα περιστασιακά πέφτω στα 15-20 και με ενοχλεί, μα καταλαβαίνω πως υπάρχουν και άλλοι. Απλώς, αντί να πεις "τελικά μάλλον πρέπει να μπει περιορισμός γιατι οι μεν θα επιδοτούν τους δε" θα ήταν καλύτερο να πεις "τελικά, μάλλον και οι μεν και οι δε επιδοτούν τον ΟΤΕ και τους παροχείς", που είναι και αυτό που εν τέλει ισχύει!

Φιλικά
Ducklord: Παντού υπάρχει ένας πάπιος...

Ravager
21-09-03, 02:43
Ta pragmata ta xeiroterepsoune idika me tin miosi ton timon giati olo kai perisoteri tha valoune to thema den einai to poso tha katevazei o kathenas apo tin stigmi pou den iparxei orio ego ilikrina eimai apo tous power user kai gia auto evala dsl. Tora gia mena to theoro lathos afto to kairo na rixoune tis times oi ote kai oi isp giati pos rixis tis times kirie gia na paris kai allous pelates apo tin stigmi pou den mporis na tous kalipsis ?

SSB
22-09-03, 08:31
Ravager, υπάρχει και αυτό που λέμε αντίστροφη λογική σκοπιμότητας.
Για να σου εξηγήσω, ίσως είναι καλύτερο που και οι τιμές πέφτουν και όπως είπες περισσότεροι χρήστες θα μπούν.
Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα θα γίνει ακόμα μεγαλύτερο αλλά και περισσότερο δικαιολογημένη οικονομικά η αναβάθμιση του ΟΤΕ και των providers.
Διότι μην περιμένεις με την παρούσα κατάσταση και τις λίγες εκατοντάδες χρήστες, να κρίνουν απο τον ΟΤΕ ή τους ISP ότι αξίζει να ξοδέψουν ώστε να μην γκρινιάζει ο Κίτσος που αργεί το Kazaa ή ο Θανάσης που σέρνεται το download.

Πάντως σίγουρα, επειδή ζούμε στην Ελλάδα και δεν πρέπει να το ξεχνάμε, πρώτα θα γίνουν τα πράγματα πολύ χειρότερα και μετά βλέπουμε.

ssb

WoosH
22-09-03, 15:10
egw den mporw na mpw me adsl ta mesimeria kai mpenw me isdn.. den anoigei kamia selida den kanei kana download oute tipota.. twra pws diaolo otan pernw tilefwno kai aftoi ekei tin dokimazoun kai lene oti einai mia xara kai katevazoun me 45 sta8ero den kserw. egw apo 1h oktovri vazw ACN. 8a ta leme diladi sto forum tis acn :P :)

nedo2
22-09-03, 15:33
pare prota mia netacarta acn, pare meta kai ena demo apo ti forthnet kai analoga apofasise

SSB
23-09-03, 08:09
pare prota mia netacarta acn, pare meta kai ena demo apo ti forthnet kai analoga apofasise

Πολύ σωστά. Γιατί ποτέ μην πιστεύεις παρά τα μάτια σου.
Και εγώ σκοπεύω να την κάνω από την Otenet αλλά όχι πριν σταθεροποιηθούν τα πράγματα σε όλους τους providers.
Όπως ξαναείπα σε άλλο post, παλαιότερα στην αρχή του ISDN έφευγα από τον ένα ISP και πήγαινα στον άλλο για καλύτερα. Μετά από λίγο καιρό ο "καλύτερος" σερνόταν και αναγκαζόμουν να πάω πίσω στον αρχικό κλπ κλπ.

Για να καταλάβεις έχω πάρει κάρτα ACN, δοκίμασα και άν και καλύτερα από την Otenet, τις περισσότερες ώρες σέρνεται και αυτή, τουλάχιστον στην περιοχή μου.
Θα δώ και τη Forthnet όταν μου δώσει το demo που μου είπαν στο τηλέφωνο. Το ίδιο και την Tellas.

Το ύποπτο αλλά και αναμενόμενο είναι, ότι όταν στην Tellas και στη Forthnet, τους είπα κατά λέξη... "Θέλω να δοκιμάσω για να μην μου βγεί σαν την Otenet που σέρνεται όλη μέρα", έσπευσαν και η Forthnet και οι άνθρωποι της Tellas να δικαιολογήσουν την κατάσταση λέγοντας τα γνωστά περί πολλών συνδρομητών, UBR bandwidth limits κλπ κλπ.

Ας δούμε λοιπόν τι θα παίξει και με αυτούς όταν δωθούν οι εκατοντάδες νέες συνδέσεις που εκρεμούν.

ssb

blizard
23-09-03, 13:12
Aν σερνονται και οι αλλες συνδεσεις,πρεπει να ειναι full το dslam σου,γιατι εγω με forthnet δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο .
(εκτος την περασμενη Κυριακη το πρωι,για 6-7 ωρες σε καποιες sites)
Με Οτενετ θα εχεις απλος και ενα επιπλεον προβλημα γιατι σερνονται ετσι και αλλιως.

Παντος ειναι υποπτο αυτο που σου λενε, οπως υποπτο ειναι και το να εχεις τα ιδια σε ολους τους αλλους Isp.
Αν ο Οτε δεν εχει σκοπο να δωσει καλο bandwith σε ολα τα dslam,δεν θα μπορουμε να γλυτωσουμε την "αργητητα" οτι provider και να διαλεξουμε.
(εκτος vivodi δηλαδη :wink: )

WoosH
23-09-03, 13:13
paidia toulaxiston stin kalamaria den vriskw netcarta acn adsl!!! den kserw ti na pw...
demo account apo tin forthnet den kserw oute apo pou na parw..

peite mou ti na kanw..! egw pados lew na valw acn..
an kai 8elw na dokimasw kai ta alla.. alla to 8ema einai pws!!! pou???? pote???? :P :)

WoosH
23-09-03, 13:15
blizard, den exw dokimasei apo allon isp, giafto lew peite mou ti na kanw :P
den vriskw pou8ena netcarta adsl! apo tin forthnet demo account den kserw apo pou na promi8eftw. afto einai to prob, an kserei kapoios as mou pei!
thanks!

Stilskin
23-09-03, 13:32
Mhpos kaneis kapoio lathaki???? H netkarta kanei kai gia pstn kai gia isdn kai gia adsl!!!!
Tora an esy psaxneis eidika netkarta gia adsl tha perimeneis poly kairo akoma mexri na bgei!!!
An baleis mia netkarta aplh its ok.

WoosH
23-09-03, 14:27
sovara milas? exw twra netcarta.. mporw diladi na tin dokimasw gia adsl? pws 8a ginei afto?...
eksalou den kserw kai tin ip tis.. stis ri8miseis tou tcp/ip ..! kserei kaneis na me ka8odigisei? :P

Stilskin
23-09-03, 14:55
nai sobara milao! den xreiazetai kapoia eidikh rythmish.
Aplos bazeis to username ths kartas kai meta @acn kai apo kato bazeis to password ths kartas!
Rythmiseis tcp/ip udp/t5 klp klp aplos den xreiazontai!!!!
Kales dokimes! Emena dystyxos teleiose h netkarta mou kai eixa 371 kbits download!
Just perfect!!!!

roiy1
24-09-03, 00:01
gia demo account ths forthnet pare thl. : 8001138888 kai zhta apla ena demo account. meta apo 15 min peripou tha se paroun thl kai tha sou dosoun user kai pass. that simple.

ibok
24-09-03, 08:46
Δεν ξέρω τι λένε '' όσοι τα λένε βέβαια " αλλά οσοι δεν ειναι HEAVY USERS ας μείνουν στην ISDN ή ας πάρουν την αμέσως χαμηλότερη της 384/128 νομίζω ειναι η 256. ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑLLWAYS ON ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ( ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ HEAVY USER ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΜΟΝΙΜΩΣ TΡΑΓΟΥΔΙΑ ) να έχω το bandwith που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ.
ΟΚ Καταλαβαίνω μιά μικρή -πολύ μικρή πτώση -τις ώρες αιχμής ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ " Ποιές ειναι οι ωρες αιχμής????.
Δεν μπορεί να θεωρούνται ώρες αιχμής από τις 11πμ - 18-19.00.(6μμ-7μμ).Και σε αυτές τίς ώρες να κλαίω την μοίρα μου και τα φράγκα που ΕΧΩΣΑ.
Συγνώμη δεν θέλω να θίξω κανέναν και ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΧΟΝΤΡΟΠΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΟΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ Κα ADSL τον ΟΤΕ κλπ κλπ κλπ.

Tony_Ts
24-09-03, 10:10
Παράθεση για να δούμε ποιός πραγματικά φταίει!

Ημερομηνία: 24/09/2003
Ώρα: 09:55
Τόπος: Αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης
Είδος πρόσβασης: WiFi (δωρεάν)
Ονομαστική Ταχύτητα σύνδεσης: 22Mbit
Όνομα ασύρματου Δικτύου: Otenet
Παροχέας: Otenet
Τιμές Download (μετά από αναμονής σταθεροποίησης): 93,2Kbytes/sec

Για να ξέρουμε που πάει το "άπειρο" (!?!?) bandwidth της Otenet. Να υποθέσουμε ότι το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης δεν είναι το μόνο hotspot ?

Επιβεβαίωση; Απλά πηγαίντε στο αεροδρόμιο (όσοι είστε κοντά) με το Laptop !

bond
24-09-03, 10:55
Για να ξέρουμε που πάει το "άπειρο" (!?!?) bandwidth της Otenet. Να υποθέσουμε ότι το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης δεν είναι το μόνο hotspot ?

Υπάρχει και στο Eλ.Βενιζέλος και σε άλλα σημεία. Αλλά δεν θα είναι για πολύ καιρό free.
Όμως τι σχέση έχει αυτό με το ADSL; Είναι προφανές ότι η ΟΤΕΝΕΤ δεν έχει γενικό πρόβλημα με το διεθνές bandwidth, παρά μόνο με το ADSL.

Tony_Ts
24-09-03, 15:04
Πιστεύεις ότι αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το ADSL; Για να προσπαθήσω να παραθέσω κάποια επιχειρήματα για το αντίθετο.

Φυσικά δεν σέρνεται όλη ο οτενετ γιατί έχει κάνει ποσοστιαία κατανομή του BW.
Με απλά λόγια, το ποσοστό του συνολικού BW που διαθέτει μια υπηρεσία βγαίνει με βάση τις υπηρεσίες που παρέχει καθώς και την ποιότητα που θέλει να έχει κάθε υπηρεσία
π.χ. ένα μικρός ISP που έχει 10mbit με εξωτερικό και παρέχει υπηρεσίες Dialup και hosting μόνο μπορεί για παράδειγμα να κατανέμει 40% στους DialUp και 60% στα hosted sites. Είναι προφανές ότι όσο περισσότερες διαφορετικές υπηρεσίες παρέχει τόσο μικρότερο ποσοστό BW θα απομένει για κάθε μια, ή αν δεν είναι ανάλογη η κατανομή, για κάποιες συγκεκριμένα. Μπορεί να συνεχίσει να παρέχει 60% στα hosted sites και να μοιράσει το 40% σε όλα τα υπόλοιπα για παράδειγμα.
Αν δεν είχε τα WiFi hotspots το BW αυτό θα μοιραζόταν στις υπόλοιπες υπηρεσίες και ίσως(!?) και στην ADSL;
Αυτό είναι το point μου. Προσπαθούν να τα κάνου όλα (και να τα πάρουν από παντού) "ρίχνοντας" κάποιους άλλους.

sooup
24-09-03, 15:17
Εχετε ξεχασει τα σχολια που απο μερα σε μερα θα αναβαθμισουν τις isdn 128 σε adsl 384.Ακουω πιλοτικα 30 (σχολεια) σε καθε νομο και βλεπουνε.....(προφανως Αθηνα-Θεσλνικη θα εχουν περισσοτερα)
Αιντε και οι δασκαλοι στα p2p και να δουμε μετα πιος θα κανει μαθημα :lol: :lol:

sooup
24-09-03, 15:21
"Ποιος" ανορθογραφε .συγνωμη,μου χαλασε το mule την προταση :)

chatasos
24-09-03, 17:50
ΟΚ Καταλαβαίνω μιά μικρή -πολύ μικρή πτώση -τις ώρες αιχμής ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ " Ποιές ειναι οι ωρες αιχμής????.
Δεν μπορεί να θεωρούνται ώρες αιχμής από τις 11πμ - 18-19.00.(6μμ-7μμ).

Θα μπορούσε να είναι 10:00 - 17:00 :twisted: :twisted: :twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.