PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γίνεται σε περίπτωση αλλαγής διεύθυνσης ?



Tem
17-03-08, 23:16
Αν μετακομίσει κάποιος σε άλλη διεύθυνση τι ισχύει ?

cnp5
17-03-08, 23:30
Αν μετακομίσει κάποιος σε άλλη διεύθυνση τι ισχύει ?

Όσο είσαι εντός Αθηνών (210χχχχχχχ), αρκεί να συμπληρώσεις τη αίτηση μετεγκατάστασης (http://www.ontelecoms.com/on/DownloadServlet?p1=CwsDocumentsMultilingual&p2=document&p3=docName&p4=relocation_gr.pdf&p5=String&p6=relocation_gr.pdf)

Tem
17-03-08, 23:51
Όσο είσαι εντός Αθηνών (210χχχχχχχ), αρκεί να συμπληρώσεις τη αίτηση μετεγκατάστασης (http://www.ontelecoms.com/on/DownloadServlet?p1=CwsDocumentsMultilingual&p2=document&p3=docName&p4=relocation_gr.pdf&p5=String&p6=relocation_gr.pdf)
:oneup:
το ίδιο λογικά πρέπει να ισχύει και για τους αριθμούς 211χχχχχχχχ ?

cnp5
18-03-08, 00:35
:oneup:
το ίδιο λογικά πρέπει να ισχύει και για τους αριθμούς 211χχχχχχχχ ?

φαντάζομαι :)

intech
18-03-08, 01:41
φαντάζομαι :)

Ισχύει άραγε;
Κάποιος που το έκανε ας απαντήσει.

Avesael
18-03-08, 11:01
Ισχύει άραγε;
Κάποιος που το έκανε ας απαντήσει.

Άστο μην ανοίγεις πληγές... :whistle:

Takerman
18-03-08, 11:06
Άστο μην ανοίγεις πληγές... :whistle:

Πες μας, πες μας....

Avesael
18-03-08, 11:12
Το έκανε ένας φίλος και εκτός ότι έστελναν για 3 μήνες το λογαριασμό στην παλιά διεύθυνση, τον άφησαν χωρίς ιντερνετ και τηλέφωνο για 1 μήνα περίπου στο νέο σπίτι και όταν εδέησαν να τον συνδέσουν (αν και ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ πολυκατοικία) συγχρόνιζε από 12Mbits που είχε, στα 4Mbits! Η δικαιολογίες οι γνωστές...
Προβληματική καλωδίωση στο κτήριο(!) (μάλλον παλιά και φθαρμένη του είπαν!), ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ, κ.τ.λ. κ.τ.λ. ...
Στο τέλος ο φίλος μου έφυγε και πήγε Netone και βρήκε την υγειά του...
Περιοχή για όσους ενδιαφέρονται, από Πατήσια σε Δάφνη...

Εγώ προσωπικά είμαι σε καθεστώς αορίστου αυτή τη στιγμή με τους ερασιτέχνες και με τη Forthnet να παίζει παράλληλα και να συνεχίζει να ξεβρακώνει το οινομαγειρείο που θέλει να ονομάζεται πάροχος τηλεπικοινωνιών...

Υ.Γ. Μόλις τους διώξω οριστικά, μιας και η περίοδος χάριτος έληξε πλέον μετά και την εμφάνιση και σε μένα του προβλήματος του κολλήματος του router, θα βάλω στη θέση τους μια Netone και νομίζω ότι θα είμαι κομπλέ...

Dimitris73
18-03-08, 11:51
Εμένα η μετακόμιση ήταν και η αφορμή για να φύγω! Έστειλα αίτηση μετεγκατάστασης η οποία περάστηκε στο σύστημά τους 1 μήνα μετά... Εγώ είχα μετακομίσει εντωμεταξύ... Αφού περίμενα άλλον ένα μήνα χωρίς υπηρεσίες, πήγα από την Σωρού και μου είπαν πως ο ΟΤΕ δεν έχει πόρτες στο ΚΑΦΑΟ... Και το Τζέλλα Δέλτα δεν είχε φουγάρα, αλλά δεν κάναν κι έτσι... Τέσπα. Έκανα αίτηση διακοπής με δικιά τους υπαιτιότητα την οποία δεχτήκαν με χαμόγελο! (Έπαιξε τον ρόλο της και η ομαδική καταγγελία που κάναμε εκείνες τισ μέρες....)
Για να μήν τα πολυλογώ, από τότε μου στείλανε εξοπλισμό τον οποίο δεν δέχτηκα, και συνεχίζουν να μου στέλνουν λογαριασμούς και στις 2 διευθύνσεις σαν να πρόκειται για 2 γραμμές, όπου χρεώνουν πάγια κανονικά... Και οι οποίοι καταλήγουν στην ανακύκλωση!
Όπως καταλαβαίνετε έχει και συνέχεια, αλλά δεν προλαβαίνω να την γράψω τώρα... Θα σας την διηγηθώ κάποια κρύα νύχτα του χειμώνα μπροστά στο τζάκι!
;)

Avesalom
18-03-08, 12:16
Σύμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες αυτά φίλοι μου.
Νομίζετε ότι στους άλλους παροχους όλα είναι αγγελικά πλασμένα; Πλανάστε πλάνην οικτρά!

xfader
18-03-08, 12:38
Επιγραμματικά:

*Μετακόμιση τέλος Ιουλίου, στον ίδιο δρόμο, στην απέναντι ακριβώς πολυκατοικία (νεόδμητη).

*Αίτηση μεταφοράς στην ΟΝ τέλος Ιουνίου (ένα μήνα πριν για να ξεκινήσουν έγκαιρα οι διαδικασίες όπως μας συμβούλεψαν).

*Η σύνδεση τελικά έγινε τέλος Σεπτεμβρίου, 2 μήνες μετά, και φυσικά όλο αυτό το διάστημα δεν είχαμε ούτε τηλέφωνο ούτε Ιnternet.

*Η ποιότητα σύνδεσης είναι αίσχος (7900 οριακά με άπειρα errors και καθημερινά resets του Pirelli)

*Έρχεται λογαριασμός που έχει πάγιο για 2 συνδέσεις, γιατί το σύστημα τους έχει μπερδευτεί και βλέπει και την παλιά κατοικία. Άρα χρεώσεις επί 2...

*Οι επισκέψεις μας (όποιο μέλος της οικογένειας είναι εύκαιρο) στα γραφεία της ΟΝ είναι συχνότερες από αυτές των εργαζομένων εκεί... Όποτε φεύγουμε μας λένε ότι στον επόμενο λογαριασμό θα έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα, αλλά αυτός συνεχίζει να αυξάνεται με διπλά πάγια.

*Το μόνο θετικό είναι ότι αναγνώρισαν την κακή ποιότητα των υπηρεσιών τους και μας έκαναν αναδρομική έκπτωση 50% στο πάγιο των τελευταίων 5 μηνών. Βέβαια από τη στιγμή που ακόμα έρχονται 2 πάγια, δεν είναι δυνατό να γίνει απολογισμός του λογαριασμού και να βγάλουμε σαφή συμπεράσματα.

*Ευτυχώς που στο άλλο μου σπίτι το Conn-X λειτουργεί χωρίς προβλήματα και βλέπω πιο χαλαρά την κατάσταση της ΟΝ. :whistle:

Dimitris73
18-03-08, 12:51
Α! Επίσης να πω, πως η μετεγκατάσταση χρεώνεται σαν νέα γραμμή, δηλ 95 γιούρα!

atheos71
18-03-08, 14:51
Σύμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες αυτά φίλοι μου.
Νομίζετε ότι στους άλλους παροχους όλα είναι αγγελικά πλασμένα; Πλανάστε πλάνην οικτρά!

Aρχαιοπρεπής σύνταξις λόγου.
Σ' όλους τους παρόχους συμβαίνουν τα προβλήματα.
Σαν καταναλωτές, επιλέγουμε το μη χείρονα ,βέλτιστον.
Κι άμα κάτσει!Αλλιώς οι απομεμακρυσμένοι χρήστες ,δε
θά 'πρεπε τελικά νά 'χουν ίντερνετ και μόνο όσοι είναι
"αγκαλίτσα" με το DSLAM ν'απολαμβάνουν τα του
διαδικτύου αγαθά.

Tem
18-03-08, 21:02
Α! Επίσης να πω, πως η μετεγκατάσταση χρεώνεται σαν νέα γραμμή, δηλ 95 γιούρα!
μήπως αυτό σημαίνει ότι μετατοπίζεται και ο χρόνος της σύμβασης ?
Μήπως δηλαδή αρχίζουν να μετρούν πάλι απο την αρχή οι 12 μήνες ?

giorghs
18-03-08, 21:54
Όχι, ισχύει το παλιό συμβόλαιο, αφου πρόκειται για μετεγκατάσταση. Στην ON μου ζητήθηκαν 60 ευρώ για τα έξοδα μετεγκατάστασης και στο σύστημα τους φαίνεται ως νέα παραγγελία.

atheos71
18-03-08, 22:21
Aπλά , καλύτερα να το αποφύγεις ....

Tem
19-03-08, 08:18
Aπλά , καλύτερα να το αποφύγεις ....
βέβαια το σπίτι στο οποίο μετακομίζω απέχει 100 μέτρα απο το DSLAM :twisted:

LiveTVRadio
19-03-08, 08:38
Αν μετακομίσει κάποιος σε άλλη διεύθυνση τι ισχύει ?

Γινεται χαμος.

kastorp
19-03-08, 13:09
Όταν με είχανε πάρει τηλέφωνο για να μου προτείνουν το πακέτο, σε σχετική ερώτηση, ο συνεργάτης της ΟΝ με είχε ενημερώσει οτι αν μετακομίσω σε απόσταση 3-4 χμ δεν θα έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.

Προχθές που ρώτησα πάλι μου είπανε οτι αυτό με τα χμ δεν ισχύει και οτι πρέπει να κάνεις τη διαδικασία από την αρχή.

Ό,τι ναναι..

Ηλίας

Tem
19-03-08, 22:16
...Προχθές που ρώτησα πάλι μου είπανε οτι αυτό με τα χμ δεν ισχύει και οτι πρέπει να κάνεις τη διαδικασία από την αρχή...
τι εννοείς απο την αρχή ?

kastorp
20-03-08, 09:00
Οτι δηλαδή θα χρειαστεί πάλι ενα μιση μήνας για τη νέα σύνδεση. Είναι σα να κάνεις καινούρια αίτηση.Δε γνωρίζω αν πρέπει να πληρώσεις νέα τέλη. Αλλα οπως ειπώθηκε και πιο πάνω, χρειάζεται.

Ηλίας

giorghs
21-03-08, 17:58
Ισχύει. Νέα παραγγελία, νέα τέλη, νέα αναμονή (μακρά). Για αυτό κατάγγειλα τη σύμβαση και την έκανα για ΟΤΕ.

ckbond
21-03-08, 19:54
Κατάλαβα...
Με περιμένει ένας Γολγοθάς με λίγα λόγια...:( :( :(

Σύντομα θα μετακομίσω οπότε με βλέπω να φεύγω από ΟΝ και να πηγαίνω κάπου αλλού. Πού όμως είναι το ερώτημα...

DSLaManiaC
21-03-08, 20:01
Δε μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί να μπλέκουν τόσο τα πράγματα για μια απλή διαδικασία...

ckbond
05-06-08, 19:59
Εγώ τελικά έριξα τα ζάρια και πήρα την μεγάλη απόφαση να προχωρήσω σε μετεγκατάσταση, προς το παρόν πάει πολύ καλά το πράγμα...
Η χρέωση των 95ευρώ που αναφέρθηκαν ποιο πάνω είναι σωστό αλλά με μία μικρή λεπτομέρεια...

Σου φέρνουν ΝΕΟ εξοπλισμό...:confused::shock::confused::shock: και κάποια στιγμή αργότερα, (άγνωστο πότε), θα με πάρουν τηλέφωνο να επιστρέψω τον παλαιό εξοπλισμό και θα μου βάλουν τα λεφτά σε λογαριασμό τραπέζης που θα τους δώσω...

Όταν πήρα τηλέφωνο να το ξεκαθαρίσω ότι όντος έτσι είναι η διαδικασία έκανα και την ερώτηση στο παλικάρι που μίλαγα...

"Συγγνώμη αγαπητέ μου, αλλά δεν θα ήταν ποιο λογικό να κρατήσω τον εξοπλισμό που έχω και να μην ακολουθήσουμε όλη αυτή την τρελή διαδικασία...???"

Η απάντηση του ήταν ότι έχω δίκιο αλλά έτσι έχουν "διατάξει" να γίνετε..

Ας ελπίσουμε ότι αυτό θα είναι το μοναδικό τραγελαφικό που θα υπάρξει στην διαδικασία της μετεγκατάστασης μου... :D :D :D

papakion
06-06-08, 09:43
ok, ειναι μερος της διαδικασίας. Απο την στιγμή που σου πιστώνουν πίσω τα 95€ δεν υπάρχει τοτε κανενα πρόβλημα ;)

Tem
06-06-08, 22:31
αρκετά σύντομα μπαίνω κι εγώ στη διαδικασία μετεγκατάστασης:)

atheos71
06-06-08, 22:53
Με το καλό η νέα σύνδεση!:oneup:

trendyboyathens
03-07-08, 19:09
Λοιπόν
25/5 στέλνω το φαξ για την μετεγκατάσταση,
26/5 το περάσανε στο CRM τους και μετά από μερικές ημέρες έβγαλε το αναθεματισμένο
πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης 26/6.
Αρχές Ιουνίου με παίρνουν τηλέφωνο στο κινητό για να κλείσουμε ραντεβού για παράδοση εξοπλισμού και να τησ πληρώσω και 95ευρώ για τον νέο εξοπλισμό!!!
-Τι λέτε της λέω κυρία μου, ποιον εξοπλισμό, έχω εξοπλισμό στα χέρια μου.
-Έχετε ήδη παραλάβει μου απαντάει?
-Τον έχω εδώ κ 1 χρόνο που είμαι ενεργοποιημένος!
-Ναι, μου λέει αυτός είναι για την καινούργια γραμμή που παραγγείλατε.
-Έχω κάνει αίτηση μετεγκατάστασης της απαντάω, όχι νέα παραγγελία!!!
-Μισό λεπτάκι... ... Μισό λεπτάκι... ΑΑΑΑΑααα, ναι, τώρα το βλέπω, ναι δεν χρειάζεστε νέο εξοπλισμό... Οκ, με συγχωρείτε!!!
-Οκ της λέω κ τελειώσαμε κάπου εκεί!!!
Μόνο και μόνο για να εισπράξουν τα 95ευρώ για μαλακίες!!!

Στις 26/6 με τα πολλά η γραμμή ήρθε με status έτοιμη και παραδόθηκε στην ΟΝ.
Ε, ακόμη δεν με έχουν καλέσει για να περάσει τεχνικός να κάνει την μεικτονόμηση και 2 φορές που έχω πάρει τα καημένα του CC λένε πωσ το στέλνουν κ ακόμη περιμένω να με πάρουν για το ραντεβού!!!

ΟΝ/OFF

trendyboyathens
08-07-08, 21:20
30/6, 2/7, 4/7 Τα τηλέφωνα την προηγούμενη βδομάδα στην ΟΝ και ακόμη περιμένω.
7/7 Πάλι τηλεφωνάκι, το παλικάρι το έστειλε σαν Κρίσιμο και ακόμη περιμένουμε....

trendyboyathens
16-07-08, 16:48
11/7 Ανέβηκα στο Μαρούσι και με το που του λέω τον αριθμό μου λέει Τρίτη 15/7 στις 11.00!!!
Δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλεις άκρη αλλιώς μέσω call-center.
Ήρθε ο τεχνικός την Τρίτη στις 12 τελικά και στις 13.00 και ήρθε το σήμα, σχεδόν όλα οκ, το provisiong είχε μείνει, το οποίο ο τεχνικός μου είπε ότι το έστειλε και αύριο απόγευμα θα ήταν οκ. Το είπα σε ένα φίλο και στις 19.00 η γραμμή μου έπαιζε πλήρως!!!

Πηγαίνετε στο Μαρούσι, με το CC δεν θα κάνουμε ποτέ δουλειά...

atheos71
16-07-08, 16:51
Τόσο δύσκολο είναι πιά ,να βγάλουν άκρη εκεί μέσα (στο cc) ;

abousayad
05-08-08, 02:38
Να βαλετε και ενα λεωφορειο να περναει απο τις γειτονιες να μαζευει τους πικραμενους συνδρομητες
να τους αφηνει Μαρουσι με τα κεφτεδακια τους και να γυρνανε ολοι μαζι τραγουδωντας το απογευμα
"εχω ενα μυστικο κρυμμενο στης καρδιας τα βαθη ..."

Περαστικα !!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.