PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και ΟΤΕ στο ιδιο σπιτι.



dino13
17-03-08, 23:32
Στο σπιτι μου εχω ote kai conn-x 4mbps. Ο αδερφοσ μου θελει να βαλει hol στο δωματιο του για να εχει δικο του ιντερνετ. Η hol του ειπε πως γινεται αλλα επειδη εγω δεν ξερω εαν γινεται να του βαλουν στο δωματιο του νεα γραμμη και το υπολοιπο σπιτι να εχει οτε πειτε εαν γινεται? Γιατι φοβαμαι μην με μεταφερουν μονο στην hol και μου κοψουν τον οτε.

player74
17-03-08, 23:52
γινετε.
θα κανει την αιτηση και θα γεινει οτι ακριβως γραφει η αιτηση.
πχ πως θα γεινει μεταφορα ή καταργηση οτε αν δεν το ζητησης μεσα στην αιτηση και πολυ περισσοτερο αν η νεα γραμμη θα ειναι στο ονομα του αδερφου σου κι ο οτε να ειναι στο δικο σου.
προσοχη ομως μην τα κανετε μπαχαλο.
1. εστω και στην μπριζα να καταληγουν 2 ζευγη ειναι σιγουρα προτιμοτερο να μπει νεα γραμμη ωστε να αποκλιστει περιπτωση παρεμβολης μεταξυ τους. να τραβιχτει απο μερη οπου να μην επιρεαζετε απο τυχον αλλες παρεμβολες. κι οσο γινετε μικρου μηκους.
2. καντε τηλεφωνικα την αιτηση και ζητηστε να σας την αποστειλουν συμπληρωμενη
3. το τηλεφωνο σου θα το δωσεις μονο για ελεγχο διαθεσημοτητας
4. να τονιστει οτι θελετε εντελος νεα γραμμη. οτι υπαρχει οτε με ενεργη τηλεφωνια και adsl που θελεις να διατηρηθουν.
αντε και βλεπουμε...

dino13
17-03-08, 23:58
1. εστω και στην μπριζα να καταληγουν 2 ζευγη ειναι σιγουρα προτιμοτερο να μπει νεα γραμμη ωστε να αποκλιστει περιπτωση παρεμβολης μεταξυ τους. να τραβιχτει απο μερη οπου να μην επιρεαζετε απο τυχον αλλες παρεμβολες. κι οσο γινετε μικρου μηκους.

Μπορεισ να μου εξηγησεισ τι εννοεις με τα 2 ζευγη?

player74
18-03-08, 00:00
4 καλωδια μεσα στην μπριζα.
καθε ζευγος εχει δυο καλωδια

dino13
18-03-08, 00:04
Συγνωμη εαν γινομαι κουραστικος αλλα τι ακριβως πρεπει να κανω? Τι να τους πω στο τηλεφωνο? Και αυτο μετα ζευγη πρεπει να πειραξω τιποτα?

vaggoulas
18-03-08, 00:10
Απλά στην αίτηση που θα κάνεις στην HOL θα ζητήσεις αριθμοδότηση από αυτούς και δεν θα κάνεις φορητότητα τον αριθμό που ήδη έχεις στον ΟΤΕ προς αυτούς.Με αυτόν το τρόπο θα κρατήσεις και τον ΟΤΕ αλλά και θα έχεις σε άλλη γραμμή την HOL.

player74
18-03-08, 00:25
για να βαλει ο αδερφο σου hol κρατοντας τον οτε πρεπει να εχει ελευθερη διαθεσιμη γραμμη απο
το λεγομενο κατανεμητη του κτηριου ως τον χωρο του. μπορει να ερθει η ενεργοποιημενη γραμμη μεχρι το κατανεμητη του κτηριου αλλα απο εκει και μετα ειναι ευθυνη του ενδιαφερομενου η υπαρξη διαθεσιμης γραμμης.
συνηθως υπαρχει καλωδιο που φερνει δυο ζευγη στην μπριζα του χωρου μας. χρησιμοποιητε ενα (για καθε συνδεση τηλεφωνιας ή ιντερνετ χρησιμοποιητε ενα ζευγος).
η προταση μου ειναι να μην χρησιμοποιηθει το τυχον υπαρχον ελευθερο ζευγος και να τραβηχτει νεα γραμμη απο το κατανεμητη.
στο τηλεφωνο θα πεις εχω οτε με ενεργο adsl και τηλεφωνια που θες να διατηρηθει κι οτι θες μια εντελος αλλη γραμμη για "double play" αν ειναι αυτη η επιλογη σας.
θα ζητηθει ενα νουμερο εντος του κτηριου πιθανον για να γινει ελεγχο διαθεσημοτητας.
γι αυτο και μονο γι αυτο θα δωθει.

dino13
18-03-08, 09:07
η προταση μου ειναι να μην χρησιμοποιηθει το τυχον υπαρχον ελευθερο ζευγος και να τραβηχτει νεα γραμμη απο το κατανεμητη.

Πρεπει να φωναξω ηλεκτρολογο για αυτο? Θελει νεα καλωδια και γκρεμισμα στο σπιτι?

player74
18-03-08, 10:42
Θελει νεα καλωδια και γκρεμισμα στο σπιτι? :rofl:

θελει νεα καλωδια. ειναι ευκολο να το κανεις και μονος. οι περισσοτεροι που βαζουμε νεα καλωδια
τα εχουμε εξωτερικα για να μην χρειαστει να χαλασουμε τοιχους κτλ

φυσικα παντα αν υπαρχει το ελευθερο ζευγος μπορεις να αφησεις να ολοκληρωθει μεσω αυτου και πρατεις αναλογα με το αποτελεσμα.
το λεω επειδη βλεπω οτι εισε ασχετος και δεν γνωριζεις.
οποτε ασε την προταση μου προς το παρων στην ακρη....

οποτε προχωρα...
και στο μεταξυ διαβασε οτι μπορεις προκειμενου να μαθεις εστω βασικα πραγματα και κυριως ενημεροσου εσυ κι ο αδερφος σου στα περι πραγματικης ταχυτητας κτλ :)

KwstasV
18-03-08, 10:43
Καλά, τώρα με μπέρδεψες...
Για να βάλει ο αδερφός σου ιντερνετ στο διπλανό δωμάτιο θα κάνετε νέα αίτηση σε νέο πάροχο και θα πληρώνετε εξτρά χρήματα;
Γιατί δεν κάνετε κάτι πιο απλό;
Να τραβήξετε ένα καλώδιο ethernet μέχρι το διπλανό δωμάτιο (μια τρύπα στον τοίχο και μερικά καρφάκια υπόθεση είναι) και να έχετε και οι δύο όσο ιντερνετ θέλετε. Ή να βάλετε ασύρματο δίκτυο (wireless). Και αν δε σας φτάνουν τα 4Mbps τότε τα χρήματα που θα δίνατε για καινούρια (δεύτερη) σύνδεση δώστε τα και αναβαθμίστε την υπάρχουσα σύνδεση (ίσως να είναι και λιγότερα έτσι).
Για σκεφτείτε το ...

player74
18-03-08, 10:50
αποριας αξιον,
αν δεν υπαρχει καποιος σοβαρος ή ιδιετερος λογος μπορει να εφαρμοστει ευκολα.
ας αποφασισουν κι ας πραξουν αναλογα

dino13
19-03-08, 20:17
Καλά, τώρα με μπέρδεψες...
Για να βάλει ο αδερφός σου ιντερνετ στο διπλανό δωμάτιο θα κάνετε νέα αίτηση σε νέο πάροχο και θα πληρώνετε εξτρά χρήματα;
Γιατί δεν κάνετε κάτι πιο απλό;
Να τραβήξετε ένα καλώδιο ethernet μέχρι το διπλανό δωμάτιο (μια τρύπα στον τοίχο και μερικά καρφάκια υπόθεση είναι) και να έχετε και οι δύο όσο ιντερνετ θέλετε. Ή να βάλετε ασύρματο δίκτυο (wireless). Και αν δε σας φτάνουν τα 4Mbps τότε τα χρήματα που θα δίνατε για καινούρια (δεύτερη) σύνδεση δώστε τα και αναβαθμίστε την υπάρχουσα σύνδεση (ίσως να είναι και λιγότερα έτσι).
Για σκεφτείτε το ...

Ετσι το ειχαμε μοιραζομασταν μεσω ethernet την 4αρα. Ειχα κανει αιτηση τον Δεκεμβρη για 24αρα conn-x με συνδεσανε αλλα δεν συγχρονιζε καν το router. Ετσι μου ειπανε απο τον οτε οτι μεχρι 4 σηκωνει το τηλεφωνο μου. Τα 4 δεν μας φτανουν και αποφασισαμε να βαλει HOL. Καμια αλλη ιδεα?

theopan
19-03-08, 22:50
Ετσι το ειχαμε μοιραζομασταν μεσω ethernet την 4αρα. Ειχα κανει αιτηση τον Δεκεμβρη για 24αρα conn-x με συνδεσανε αλλα δεν συγχρονιζε καν το router. Ετσι μου ειπανε απο τον οτε οτι μεχρι 4 σηκωνει το τηλεφωνο μου. Τα 4 δεν μας φτανουν και αποφασισαμε να βαλει HOL. Καμια αλλη ιδεα?

Αν κατάλαβα καλά, θέλετε 2η γραμμή με internet δηλαδή γιατί δεν σηκώνει πάνω από 4Mbps η μία λόγω περιοχής που είσαι μάλλον (Γέρακας). Βάλτε μια 6αρα HOL doubleplay και να εύχεστε να πηγαίνει καλά...
Είναι θέμα καλωδίωσης του σπιτιού σου αυτό που ρωτάς. Φώναξε έναν ηλεκτρολόγο (γιατί από όσο κατάλαβα δεν γνωρίζεις από τα σχετικά) να κοιτάξει πως είναι η τηλεφωνική εγκατάσταση στο σπίτι σου. Αν είναι σχετικά νέα κατασκευή θα είναι πανεύκολο γιατί θα έχει >2 ζεύγη.
Στο δικό μου διαμέρισμα π.χ. (12 ετών), ανεβαίνουν 3 ζευγάρια καλώδια από τον κατανεμητή του κτιρίου στην κεντρική πρίζα, εκ των οποίων τα 2 διακλαδίζονται σε όλα τα δωμάτια. Συνεπώς κάνω ό,τι "μαϊμουδιά" θέλω (έχω ήδη διακλαδώσει και 2η γραμμή στα 2 εκ των 5 δωματιών, και τα υπόλοιπα 3 έχουν μονο μία γραμμή επειδή έτσι ήθελα, κ.λ.π). Αν έχεις καλώδια μέσα στους τοίχους σου, όλα γίνονται. Αν δεν έχεις πρέπει να φέρεις επιπλέον εξωτερικά.
Για να σου δώσω μια απλή οδηγία ώστε να πάρεις μια ιδέα: άνοιξε την κεντρική πρίζα του σπιτιού σου, και μέτρα πόσα καλώδια βλέπεις συνολικά μέσα. Αν μετρήσεις τουλάχιστον 4 ζευγάρια (κόκκινο-μπλε άρα 4Χ2=8 καλώδια-2 έρχονται από κάτω και άλλα δυο φεύγουν για τα άλλα δωμάτια), η δουλειά σου γίνεται εύκολα.

LiveTVRadio
19-03-08, 22:59
Ετσι το ειχαμε μοιραζομασταν μεσω ethernet την 4αρα. Ειχα κανει αιτηση τον Δεκεμβρη για 24αρα conn-x με συνδεσανε αλλα δεν συγχρονιζε καν το router. Ετσι μου ειπανε απο τον οτε οτι μεχρι 4 σηκωνει το τηλεφωνο μου. Τα 4 δεν μας φτανουν και αποφασισαμε να βαλει HOL. Καμια αλλη ιδεα?

Και νομιζεις οτι στη HOL πρακτικα θα πιασεις πανω απο 3mbps ? :rofl:
Το πιο πιθανο , θα συγχρονιζει στα 14-18 , αλλα απο κατεβασμα .... :whistle:

Και κάτι άλλο. Ολως παραδοξως εχω παρατηρησει σε αρκετες συνδεσεις , οτι το vodaphone παρολο που βγαινει μεσω hol παιζει καλυτερα σε θεμα ταχυτητων.

dikal
19-03-08, 23:31
Και νομιζεις οτι στη HOL πρακτικα θα πιασεις πανω απο 3mbps ? :rofl:
Το πιο πιθανο , θα συγχρονιζει στα 14-18 , αλλα απο κατεβασμα .... :whistle:


Έχει ξανασυζητηθεί αυτό, αλλά με πόσα κατεβάζουμε εμείς που έχουμε hol; :)

Tem
19-03-08, 23:46
Ετσι το ειχαμε μοιραζομασταν μεσω ethernet την 4αρα. Ειχα κανει αιτηση τον Δεκεμβρη για 24αρα conn-x με συνδεσανε αλλα δεν συγχρονιζε καν το router. Ετσι μου ειπανε απο τον οτε οτι μεχρι 4 σηκωνει το τηλεφωνο μου. Τα 4 δεν μας φτανουν και αποφασισαμε να βαλει HOL. Καμια αλλη ιδεα?
Πολύ φοβάμαι ότι και με την HOL αλλά και με οποιαδήποτε άλλη εταιρεία δύσκολα θα δείτε πάνω απο 4.

player74
20-03-08, 00:51
εγω απο vivodi shared απο τα μεχρι 6 που επιανε πειγα σε hol full και πιανω 18.
αυτο δεν λεει κατι ομως. δεν μπορεις να ξερεις τι θα σου βγει
μπορεις να υπολογισεις με βαση το att και απο κει και περα να περιμενεις και να ευχεσε το καλυτερο.
μεσα σου περιμενεις ενα μινιμουμ αν μπορεις να εισε σιγουρος γι αυτο που ειχες κι οπου φτασει.

εφοσον το αποφασατε καντε αιτηση για 24. αν η ταχυτητα που πιασει ικανοποιει εχει καλως
αν οχι ειτε διαλεγετε την 6/1 αν σας καλυπτει καπως ή καταγγελετε αζημιως την συμβαση σας .αγνωστες οι παρενεργειες και η εφαρμογη στην πραξη, κυνηγιετε παντος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.