PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn X 24αρι με αθλιες ταχυτητες



mpourmpouli8ras
18-03-08, 04:25
Γεια σας

Παρ'οτι σας διαβαζω περιστασιακα μερικα χρονια, για πρωτη φορα αποφασισα επιτελους να γραψω και εγω τον καημο μου εδω περα.
Αγορασα προ μηνος προπληρομενο Conn X 24/1. Αφου ενεργοποιηθηκε, μεσα στην πρωτη εβδομαδα πεταξα το ρουτερ της phillips που δινανε μαζι, και εβαλα εναν linksys διοτι ο phillips εκανε συνεχεια disconnect και μαλλον αποσυχρονιζοταν...

Στο θεμα μου: Ειμαι στο μισο χιλιομετρο απο το dslam μου. Η γραμμη ειναι καινουργια, το τηλεφωνο δεν εχει θορυβο ( 7-8db ) αλλα ο ρουτερ το μαξ που πιανει ειναι 11000Kbps(downstream) 1000Kbps(upstream) αντι για 24000Kbps(down) 1024(up). Σε PSTN ολα αυτα.

Θα μου πειτε να λεω παλι καλα που εχω σχεδον φουλ το upstream. Εγω ομως ειμαι ξενοφερτος, και μου αρεσει να παιρνω αυτο για το οποιο πληρωσα. Δοκιμασα στο 1242 μερικες φορες, αλλα ουτε που το σηκωνουν (η πιανει προτεραιοτητα κ μετα κλεινει).

Κανονικα λοιπον δεν θα επρεπε να πιασω τουλαχιστον 20Mbit downstream?

Και τωρα στο δευτερο θεμα (ξεχασα να το πω, ειναι 2 τα θεματα που με καινε).

Bit Torrent: Παρ'οτι σε http & ftp πιανω μεχρι και 750ΚΒ/s, σε BT το μεγαλυτερο που επιασε ηταν 400ΚΒ/s και αυτο σε ενα torrent με 12000 seeds. Καθημερινα ειμαι χαρουμενος αν πιασω 100ΚΒ/s , ταχυτητα που επιανα και με την forthnet με την 1024Κbit γραμμη μου με το 1/3 της τιμης. Στο upload ομως παει μια χαρα, μεχρι και 120ΚΒ/s up εχω δει. Δοκιμασα διαφορες ρυθμισεις upload/download, enabled/forced encryption κ.τ.λ., αλλα διχως αποτελεσμα.

Διαβασα λοιπον οτι μαλλον ο ΟΤΕ εχει επιδοθει σε traffic shaping οποτε αρχισα κ εγω με utorrent1.8 και φουλ encryption, ομως δεν βλεπω διαφορα. Το deluge που διαβαζω πολλοι να λενε οτι τρεχει ποιο γρηγορα, δυστηχως δεν μου κανει compile, ουτε στο wine τρεχει. Με Azureus δεν γινεται ΤΙΠΟΤΑ, και τα μονα σοβαρα (δηλαδη τα προαναφερθεντα 100ΚΒ/s σε 24Μbit) αποτελεσματα ειναι με μTorrent τρεχοντας σε wine.

Θελω λοιπον να ρωτησω τα εξης:

1oν) Τι ταχυτητες πιανετε εσεις με την ConnX24αρα σε HTTP/FTP???

2ον) Τι ταχυτητες πιανετε εσεις με την ConnX24αρα σε bit torrent, και με τι client, encryption, settings (ανεξαρτητα απο OS)

3ον) Εχετε παρατηρησει disconnects/restarts tou dsl οταν κανετε βαρια χρηση της γραμμης?


Το πηρα το μαθημα μου, εστω και αργα, ποτε ξανα ΟΤΕ... Αλλα μεχρι να ληξει η συνδρομη, τι μπορω να κανω?

:)

t4ur1n3
18-03-08, 10:31
Δε νομίζω να υπάρχει ακόμα κάποιος που να πιάνει 20MBbit down..

arisgrc
18-03-08, 11:24
Uptime: 0 days, 13:15:50
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 24.574
Data Transferred (Sent/Received) [GB/MB]: 1,97 / 613,83
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 9,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 10,0

Ταχυτητες full απο HTTP(χρησιμοποιωντας downloadthemall με 10 chunks(firefox addon)),απο ΒΤ εφ'οσον υπαρχει το bandwidth 2.4-2.5mb/s με Utorrent 1.8 build 8205.Προτεινω να μας δωσεις τα στατιστικα της γραμμης σου και δηλωση βλαβης στο 121 αν πιστευεις οτι εχεις προβλημα και ενας ασχετος απο το 1242 θα επικοινωνησει μαζι σου μεχρι το 2009. :sorry:

APOL904
18-03-08, 11:30
καλημερα ...αφου ο π-οτε δεν σου δινει τα συμφωνηθεντα ..ακυρωσε τον ...εγω τα ιδια επαθα ,και τον ακυρωσα..εφ οσον δεν πληρη τα συμφωνηθεντα ..τοτε παυει και η δεσμευση..2 βδομαδες τραβηχτηκα με δαυτους ..στην αρχη μου λεγανε οτι ειναι δεσμευτικα ..αλλα μολις ανεβασα στροφες ...αμεσως το ακυρωσανε..ειναι που θα πεσεις..ζητας απλα αυτα που πληρωνεις .και οταν αδυνατουν τοτε παυει καθε συμφωνια...εμενα με το ζορι κλειδωνε 8μβ..την πρωτη μερα αναβαθμισης κλειδωσε 18 μβ/1..και μετα απο 2 μερες αρχισε η κατρακυλα ..12 ..μετα 8.και εκει σταθεροποιηθηκε 8μβ/380...και εκει πατησα,,και τα ακυρωσα .εφ οσον δεν μπορειτε κυριοι τα συμφωνηθεντα ...ακυρα ολα,,και τελειωσε ...απλα και ωραια..

ξεχασα να σου πω για τα τορρεντς ...τα ιδια ειχα και εγω ..με αλλον προβαιντερ πηγαινε σφαιρα (βιβοντι)με οτενετ σερνοτανε ,,εχουν φραγη ...traffic shaping ...μου το ειπαν πανω στην βαβουρα που εκανα ,,της ξεφυγε της κοπελας απο το 801 11κλπ...οποτε μην ελπιζεις για κατι διαφορετικο εκει...δυστυχως...

Carpe_Diem_Rj
18-03-08, 11:35
ρε παιδια και εγω εκανα για αιτηση 24 σε 1 μερα με ειχαν στο 1 μετα απο 5 μερες μπηκε η 24 αλλα πανω απο 8900 δεν συνχρονισε ποτε.....τι ξεφτιλα εινια αυτη? ειμαι 1 χιλ απο τα κεντρικα μυτιληνης.ΗΜΑΡΤΟΝ.
Μπορω να το ακυρωσω και εγω?

Άρης13
18-03-08, 12:39
Τα προβληματα ειναι σε μερικους και οχι σε ολους. Εγω τουλαχιστον δεν ειχα ουτε εχω και ελπιζω να μην εχω κανενα προβλημα με τη γραμμη. Και απο http και ftp και torrent φουλαρει η γραμμη (utorrent 1.8)

pnikolo
18-03-08, 13:37
Γεια σας

Παρ'οτι σας διαβαζω περιστασιακα μερικα χρονια, για πρωτη φορα αποφασισα επιτελους να γραψω και εγω τον καημο μου εδω περα.
Αγορασα προ μηνος προπληρομενο Conn X 24/1. Αφου ενεργοποιηθηκε, μεσα στην πρωτη εβδομαδα πεταξα το ρουτερ της phillips που δινανε μαζι, και εβαλα εναν linksys διοτι ο phillips εκανε συνεχεια disconnect και μαλλον αποσυχρονιζοταν...

Στο θεμα μου: Ειμαι στο μισο χιλιομετρο απο το dslam μου. Η γραμμη ειναι καινουργια, το τηλεφωνο δεν εχει θορυβο ( 7-8db ) αλλα ο ρουτερ το μαξ που πιανει ειναι 11000Kbps(downstream) 1000Kbps(upstream) αντι για 24000Kbps(down) 1024(up). Σε PSTN ολα αυτα.

Θα μου πειτε να λεω παλι καλα που εχω σχεδον φουλ το upstream. Εγω ομως ειμαι ξενοφερτος, και μου αρεσει να παιρνω αυτο για το οποιο πληρωσα. Δοκιμασα στο 1242 μερικες φορες, αλλα ουτε που το σηκωνουν (η πιανει προτεραιοτητα κ μετα κλεινει).

Κανονικα λοιπον δεν θα επρεπε να πιασω τουλαχιστον 20Mbit downstream?

Και τωρα στο δευτερο θεμα (ξεχασα να το πω, ειναι 2 τα θεματα που με καινε).

Bit Torrent: Παρ'οτι σε http & ftp πιανω μεχρι και 750ΚΒ/s, σε BT το μεγαλυτερο που επιασε ηταν 400ΚΒ/s και αυτο σε ενα torrent με 12000 seeds. Καθημερινα ειμαι χαρουμενος αν πιασω 100ΚΒ/s , ταχυτητα που επιανα και με την forthnet με την 1024Κbit γραμμη μου με το 1/3 της τιμης. Στο upload ομως παει μια χαρα, μεχρι και 120ΚΒ/s up εχω δει. Δοκιμασα διαφορες ρυθμισεις upload/download, enabled/forced encryption κ.τ.λ., αλλα διχως αποτελεσμα.

Διαβασα λοιπον οτι μαλλον ο ΟΤΕ εχει επιδοθει σε traffic shaping οποτε αρχισα κ εγω με utorrent1.8 και φουλ encryption, ομως δεν βλεπω διαφορα. Το deluge που διαβαζω πολλοι να λενε οτι τρεχει ποιο γρηγορα, δυστηχως δεν μου κανει compile, ουτε στο wine τρεχει. Με Azureus δεν γινεται ΤΙΠΟΤΑ, και τα μονα σοβαρα (δηλαδη τα προαναφερθεντα 100ΚΒ/s σε 24Μbit) αποτελεσματα ειναι με μTorrent τρεχοντας σε wine.

Θελω λοιπον να ρωτησω τα εξης:

1oν) Τι ταχυτητες πιανετε εσεις με την ConnX24αρα σε HTTP/FTP???

2ον) Τι ταχυτητες πιανετε εσεις με την ConnX24αρα σε bit torrent, και με τι client, encryption, settings (ανεξαρτητα απο OS)

3ον) Εχετε παρατηρησει disconnects/restarts tou dsl οταν κανετε βαρια χρηση της γραμμης?


Το πηρα το μαθημα μου, εστω και αργα, ποτε ξανα ΟΤΕ... Αλλα μεχρι να ληξει η συνδρομη, τι μπορω να κανω?

:)

Ενημερωσε το προφιλ σου αν θες και πες που κλειδωνεις.
Το 1242 ειναι για να σου πουν για τις ρυθμισεις των ρουτερ και μαλιστα αυτων που διεθετε και διαθετει ο οτε / οτενετ ;)
Εγω κλειδωνω 24574 / 1023!
Απο ftp κατεβαζω με 19 - 20384!

........Auto merged post: pnikolo added 1 Minutes and 28 Seconds later........


ρε παιδια και εγω εκανα για αιτηση 24 σε 1 μερα με ειχαν στο 1 μετα απο 5 μερες μπηκε η 24 αλλα πανω απο 8900 δεν συνχρονισε ποτε.....τι ξεφτιλα εινια αυτη? ειμαι 1 χιλ απο τα κεντρικα μυτιληνης.ΗΜΑΡΤΟΝ.
Μπορω να το ακυρωσω και εγω?

Ενημερωσε το προφιλ σου με τα στοιχεια της συνδεσης ;)

hel
18-03-08, 14:04
ρε παιδια και εγω εκανα για αιτηση 24 σε 1 μερα με ειχαν στο 1 μετα απο 5 μερες μπηκε η 24 αλλα πανω απο 8900 δεν συνχρονισε ποτε.....τι ξεφτιλα εινια αυτη? ειμαι 1 χιλ απο τα κεντρικα μυτιληνης.ΗΜΑΡΤΟΝ.
Μπορω να το ακυρωσω και εγω?

Στοιχεία γραμμής από το ρουτερ σου;

mpourmpouli8ras
18-03-08, 16:54
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, ιδιαιτερη εκτιμηση στο χιουμορ :D

pnikolo δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις να ενημεροσω το προφιλ μου...

εν παση περιπτωση αυτα μου γραφει ο ρουτερ (Linksys WAG354G)
DSL Status: UP
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 10854 Kbps
Upstream Rate: 963 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 32
Upstream Line Attenuation: 19
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Διαφορα speedtest που εκανα απο Αμερικη, Ευρωπη και Ελλαδα βγαζουν διαφορετικα αποτελεσματα, με το καλυτερο αποτελεσμα σε ελληνικο speedtest. Οι ξενοι με βλεπουν σαν 8mbit.

Κλειδωνει στο ote_bras_mar3.

Τεσπα, θα ξαναδοκιμασω στο 1242 και στο 121 να δουμε μπας και βγαλω ακρη.

Συμπτοματικα, οσον αφορα το ΒΤ, με λιγες ρυθμισεις που εκανα (half-open, force encryption, DHT on, legacy incoming off, ειδα κατι 200-250ΚΒ/s αργα το βραδυ. Αλλα και παλι, ειναι ελαχιστα λιγο (αντιστοιχο 2/4Mbps).

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Ακομη παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι δεν εχουν κανενα προβλημα, μπας κ εχετε κονε στον ΟΤΕ? :p

pnikolo
18-03-08, 19:19
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, ιδιαιτερη εκτιμηση στο χιουμορ :D

pnikolo δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις να ενημεροσω το προφιλ μου...

εν παση περιπτωση αυτα μου γραφει ο ρουτερ (Linksys WAG354G)
DSL Status: UP
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 10854 Kbps
Upstream Rate: 963 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 32
Upstream Line Attenuation: 19
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Διαφορα speedtest που εκανα απο Αμερικη, Ευρωπη και Ελλαδα βγαζουν διαφορετικα αποτελεσματα, με το καλυτερο αποτελεσμα σε ελληνικο speedtest. Οι ξενοι με βλεπουν σαν 8mbit.

Κλειδωνει στο ote_bras_mar3.

Τεσπα, θα ξαναδοκιμασω στο 1242 και στο 121 να δουμε μπας και βγαλω ακρη.

Συμπτοματικα, οσον αφορα το ΒΤ, με λιγες ρυθμισεις που εκανα (half-open, force encryption, DHT on, legacy incoming off, ειδα κατι 200-250ΚΒ/s αργα το βραδυ. Αλλα και παλι, ειναι ελαχιστα λιγο (αντιστοιχο 2/4Mbps).

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Ακομη παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι δεν εχουν κανενα προβλημα, μπας κ εχετε κονε στον ΟΤΕ? :p

Κοιτα αριστερα εκει που εχουμε το avatar γραφει καπια στοιχεια εκει! Μπορεις να μπεις να τα ρυθμισεις να φαινονται οπως σε μενα ας πουμε. Βεβαια εδωσες στοιχεια συνδεσης, και αυτο βοηθαει. Γυρνα το DSL Path Mode: INTERLEAVED σε fast mode. Εχεις αρκετο θορυβο στη γραμμη σου γιαυτο δεν πας πιο ψηλα σε ταχυτητα :down:

sdikr
18-03-08, 21:22
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, ιδιαιτερη εκτιμηση στο χιουμορ :D

pnikolo δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις να ενημεροσω το προφιλ μου...

εν παση περιπτωση αυτα μου γραφει ο ρουτερ (Linksys WAG354G)
DSL Status: UP
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 10854 Kbps
Upstream Rate: 963 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 32
Upstream Line Attenuation: 19
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Διαφορα speedtest που εκανα απο Αμερικη, Ευρωπη και Ελλαδα βγαζουν διαφορετικα αποτελεσματα, με το καλυτερο αποτελεσμα σε ελληνικο speedtest. Οι ξενοι με βλεπουν σαν 8mbit.

Κλειδωνει στο ote_bras_mar3.

Τεσπα, θα ξαναδοκιμασω στο 1242 και στο 121 να δουμε μπας και βγαλω ακρη.

Συμπτοματικα, οσον αφορα το ΒΤ, με λιγες ρυθμισεις που εκανα (half-open, force encryption, DHT on, legacy incoming off, ειδα κατι 200-250ΚΒ/s αργα το βραδυ. Αλλα και παλι, ειναι ελαχιστα λιγο (αντιστοιχο 2/4Mbps).

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Ακομη παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι δεν εχουν κανενα προβλημα, μπας κ εχετε κονε στον ΟΤΕ? :p

Με 32 atn πάς στο θεωρητικό max των 14 και κάτι ψίλα, σίγουρα όχι 20, παίζει ρόλο μετά και το snr, πχ αν είχες 6 snr μπορεί να επιάνες και κάτι παραπάνω, αλλά για να έχεις 9 πάς μέχρι τα 10-11

Τώρα τα p2p δεν είναι κάτι το οποιό μπορείς να μετρήσεις την ταχύτητα της γραμμής
ριξέ μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)

Αν δεν σου αρέσει η ταχύτητα μπορείς να πάς στην αμέσως μικρότερη χωρίς να υπάρχει κάποια ρητρά

mpourmpouli8ras
19-03-08, 04:12
Γεια σας.

pnikolo, ναι το ειδα αφου εκανα ειχα πατηση "καταχωρηση"....
Το fast mode παιζει μεγαλο ρολο σε σχεση με interleaved?
Το linksys δεν αλλαζει την ρυθμιση, μονο το phillips, οποτε ξαναδοκιμαζω με αυτο.

sdikr, δηλαδη, θα επρεπε να ειμαι ευχαριστημενος με τα 12Mbit που μου γραφει?
Οσο για τα P2P σιγουρα το καταλαβαινω οτι δεν θα μαξαρει στο 1,5MB/s , αλλα 100KB/s ειναι ελεινα λιγο ακομα και για BT. Με 1024Mbit συνδεση επιανα τετοια ταχυτητα στο ΒΤ!!!!

Τεσπα, οπως καταλαβα αυτο το 6μηνο με ΟΤΕ, κ μετα αλλαζουμε παλι....

pan.nl
19-03-08, 05:21
Δεν πληρώνετε για 24 Mbits αλλά για ΕΩΣ 24, ακόμα και σε χώρες του εξωτερικού το ίδιο ισχύει. 750 Kb/sec για γραμμή που συγχρονίζει κοντά στα 11 Mbits (λόγω υψηλού attenuation) είναι σχετικά καλά, νομίζω.

mpourmpouli8ras
19-03-08, 07:27
line Status SHOWTIME
Link Type Fast Path

# Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
859 (Kbps.)

Down Stream
9589 (Kbps.)

# Operation Data / Defect Indication:

Upstream 9 dB

Downstream 5 dB

Attenuation 18 dB 37 dB



Αυτα δειχνει το Phillips CGA5722N/TE...
Το οποιο παρεπιπτοντως, καθε φορα που κανω save καποια ρυθμισh κανει reboot και χανει την συνδεση. Επισης κολλαει πολυ ευκολα.

To fast mode δεν βλεπω να αλλαξε κατι, οποτε μαλλον θα το γυρισω στο linksys και ας ειναι σε interleaved.


δεν πληρώνετε για 24 Mbits αλλά για ΕΩΣ 24, ακόμα και σε χώρες του εξωτερικού το ίδιο ισχύει

Panayotis_Ath, σορρυ αλλα δεν παει ετσι. Οταν πληρωσα και τους ρωτησα τι ταχυτητα θα εχω μου ειπανε 24Μεγαμπιτς.

Οταν πηγα να ξεκινησω την εγγραφη, που δινω τον PIN, και οπου και καλα μου λενε την ταχυτητα που θα εχω, δεν μου ειπανε τιποτα για 9/10/11Μbit... (για να μην προχωρησω με την συνδεση).

Εγω ομως εχω πληρωσει για 24Mbit, και οχι για 12Mbit (τα οποια και αυτα μια φορα τα ειδα μονο). Αν ηθελα 8-10Mbit θα αγοραζα αλλο πακετο.

Αρα με κοροιδεψανε.

Και η δευτερη κοροιδια, ειναι με το traffic shaping.
Καταφερα να κανω compile to deluge, και εχω βαλει ολα τα encryption, full steam, forced, etc. Εχω φαει 2 μερες να το στησω καλα, και σημερα η μεγαλυτερη ταχυτητα που ειδα ειναι 40KB/s.

Αν ειναι ετσι, να παρω παλι μια forthnet 1024 να πληρωνω το 1/3 της τιμης , και να μην με κοροιδευον και απο πανω...

Να τα αποτελεσματα απο speedtest: http://www.speedtest.net/result/248201919.png
Και τα αποτελεσματα απο εξωτερικο γινονται ολο και ποιο αργα...
Εκανα και το τεστ που προτεινε στο FAQ o wantilles, κατεβασα απο ftp.ntua.gr το πρωτο cd debian etch 4.0. Επιασα 969KB/s μαξ, με τιμες να παιζουν απο 900-960KB/s.

Σορρυ αν σας τα πρηζω δηλαδη, αλλα τι σχεση εχει αυτη η ταχυτητα με τα 100KB/s που με ταλαιπορουν στο ΒΤ. Και στην τελικη μην κοροιδευομαστε, το μεγαλυτερο ποσοστο αγοραστων 24Mbit, δεν το πηραν για να διαβαζουν γρηγορα το email, ουτε για να μιλανε με voip, το πηραν για να κατεβαζουν συνεχεια.

Και βαζουν traffic shaping?

Και προσπαθω να πιασω γραμμη στο 1242, με βαζουν σε αναμονη μονο κ μονο για να το κλεισουν?

Μαλλον πρεπει να στησει καποιος μια σελιδα αντιστοιχης αυτηνης εδω: http://www.ihaterogers.ca/ η οποια ειναι ο αντιστοιχος ΟΤΕ στον Καναδα, μπας και παρουνε πρεφα τι παιζει.

Αντε και καλα ξημερωματα...

LiveTVRadio
19-03-08, 08:06
Γεια σας

Παρ'οτι σας διαβαζω περιστασιακα μερικα χρονια, για πρωτη φορα αποφασισα επιτελους να γραψω και εγω τον καημο μου εδω περα.
Αγορασα προ μηνος προπληρομενο Conn X 24/1. Αφου ενεργοποιηθηκε, μεσα στην πρωτη εβδομαδα πεταξα το ρουτερ της phillips που δινανε μαζι, και εβαλα εναν linksys διοτι ο phillips εκανε συνεχεια disconnect και μαλλον αποσυχρονιζοταν...

Στο θεμα μου: Ειμαι στο μισο χιλιομετρο απο το dslam μου. Η γραμμη ειναι καινουργια, το τηλεφωνο δεν εχει θορυβο ( 7-8db ) αλλα ο ρουτερ το μαξ που πιανει ειναι 11000Kbps(downstream) 1000Kbps(upstream) αντι για 24000Kbps(down) 1024(up). Σε PSTN ολα αυτα.

Θα μου πειτε να λεω παλι καλα που εχω σχεδον φουλ το upstream. Εγω ομως ειμαι ξενοφερτος, και μου αρεσει να παιρνω αυτο για το οποιο πληρωσα. Δοκιμασα στο 1242 μερικες φορες, αλλα ουτε που το σηκωνουν (η πιανει προτεραιοτητα κ μετα κλεινει).

Κανονικα λοιπον δεν θα επρεπε να πιασω τουλαχιστον 20Mbit downstream?

Και τωρα στο δευτερο θεμα (ξεχασα να το πω, ειναι 2 τα θεματα που με καινε).

Bit Torrent: Παρ'οτι σε http & ftp πιανω μεχρι και 750ΚΒ/s, σε BT το μεγαλυτερο που επιασε ηταν 400ΚΒ/s και αυτο σε ενα torrent με 12000 seeds. Καθημερινα ειμαι χαρουμενος αν πιασω 100ΚΒ/s , ταχυτητα που επιανα και με την forthnet με την 1024Κbit γραμμη μου με το 1/3 της τιμης. Στο upload ομως παει μια χαρα, μεχρι και 120ΚΒ/s up εχω δει. Δοκιμασα διαφορες ρυθμισεις upload/download, enabled/forced encryption κ.τ.λ., αλλα διχως αποτελεσμα.

Διαβασα λοιπον οτι μαλλον ο ΟΤΕ εχει επιδοθει σε traffic shaping οποτε αρχισα κ εγω με utorrent1.8 και φουλ encryption, ομως δεν βλεπω διαφορα. Το deluge που διαβαζω πολλοι να λενε οτι τρεχει ποιο γρηγορα, δυστηχως δεν μου κανει compile, ουτε στο wine τρεχει. Με Azureus δεν γινεται ΤΙΠΟΤΑ, και τα μονα σοβαρα (δηλαδη τα προαναφερθεντα 100ΚΒ/s σε 24Μbit) αποτελεσματα ειναι με μTorrent τρεχοντας σε wine.

Θελω λοιπον να ρωτησω τα εξης:

1oν) Τι ταχυτητες πιανετε εσεις με την ConnX24αρα σε HTTP/FTP???

2ον) Τι ταχυτητες πιανετε εσεις με την ConnX24αρα σε bit torrent, και με τι client, encryption, settings (ανεξαρτητα απο OS)

3ον) Εχετε παρατηρησει disconnects/restarts tou dsl οταν κανετε βαρια χρηση της γραμμης?


Το πηρα το μαθημα μου, εστω και αργα, ποτε ξανα ΟΤΕ... Αλλα μεχρι να ληξει η συνδρομη, τι μπορω να κανω?

:)


Στο χωριο μου λενε: Κλαινε οι χηρες, κλαινε και οι παντρεμενες. Οποιος καταλαβε.:whistle:

hel
19-03-08, 09:33
Σορρυ αν σας τα πρηζω δηλαδη, αλλα τι σχεση εχει αυτη η ταχυτητα με τα 100KB/s που με ταλαιπορουν στο ΒΤ. Και στην τελικη μην κοροιδευομαστε, το μεγαλυτερο ποσοστο αγοραστων 24Mbit, δεν το πηραν για να διαβαζουν γρηγορα το email, ουτε για να μιλανε με voip, το πηραν για να κατεβαζουν συνεχεια.
Και βαζουν traffic shaping?
Και προσπαθω να πιασω γραμμη στο 1242, με βαζουν σε αναμονη μονο κ μονο για να το κλεισουν?
Αντε και καλα ξημερωματα...

Για την ταχύτητα σε bittorent παίζουν πολλά ρόλο. Συνήθως είναι θέμα seeders.
Πάντως έπρεπε να γνωρίζετε ότι η adsl 2+ τεχνολογία δίνει εως 24 Mbit. Το λέει στο συμβόλαιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.