PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Δαγκλή Down...



billdanos
29-06-05, 14:07
Από χθες το βράδυ (1:30 περίπου) το WAN ip στο USR9105 έγινε κόκκινο(η γραμμή όμως συγχρόνιζε κανονικά)! Και μέχρι το πρωί δεν είχε γίνει τίποτα! Μιας και μόλις χθες είχε γίνει η αναβάθμιση από τον ΟΤΕ στα 512 στη γραμμή μου πήρα την Forthnet μπας και είχε να κάνει με αυτούς! Αφου κάναμε reset ξανά και ξανά μου πρότειναν να περιμένω γιατί ούτως η άλλως δεν είχαν επίσημη ενημέρωση απο τον ΟΤΕ ότι έγινε η αναβάθμιση στη γραμμή μου (άσχετα αν εγώ σέρφαρα απο χθες στα 512...).

Για να μην τα πολυλογώ κάλεσα στο 1242 και μου είπαν πως το κέντρο Δαγκλή είναι down και προσπαθούν να το επισκευάσουν! Ελπίζουν λέει μέχρι αργά το βράδυ να είναι ΟΚ...

manicx
29-06-05, 14:28
Ποιους επιρρεάζει το DSLAM Δαγκλή? Είμαι στην Αγ. Παρασκευή και δεν έχω ιδέα σε ποιο DSLAM είμαι! :oops: Παρεπιμπτόντως, πριν από 1 λεπτό μιλούσα με Forthnet σχετικά με την αναβάθμιση και δεν έχουν ενημέρωση από τον OTE! :mad

billdanos
29-06-05, 15:29
Ποιους επιρρεάζει το DSLAM Δαγκλή? Είμαι στην Αγ. Παρασκευή και δεν έχω ιδέα σε ποιο DSLAM είμαι! :oops: Παρεπιμπτόντως, πριν από 1 λεπτό μιλούσα με Forthnet σχετικά με την αναβάθμιση και δεν έχουν ενημέρωση από τον OTE! :mad

Εσύ είσαι πολύ μακρυα από το Δαγκλή! Στο Δαγκλή ανήκουν περιοχές εκεί γύρω στα Κ.Πατήσια (ΚΤΕΛ Λιοσίων) και σε ένα κομμάτι της Παρασκευοπούλου (στα Θυμαράκια για όποιον γνωρίζει)

WAntilles
29-06-05, 15:36
Να κάνω και εγώ μία ταπεινή ερώτηση, εάν επιτρέπεται;

Τί σχέση έχει αυτό με τον συγκεκριμένο ISP;

Μήπως όφειλε να βρίσκεται στο "aDSL ΟΤΕ";

billdanos
29-06-05, 16:02
Να κάνω και εγώ μία ταπεινή ερώτηση, εάν επιτρέπεται;

Τί σχέση έχει αυτό με τον συγκεκριμένο ISP;

Μήπως όφειλε να βρίσκεται στο "aDSL ΟΤΕ";

1ον αφορά την Forthnet ως προς το γεγονός ότι δεν έχουν ιδέα για το αν ο ΟΤΕ αναβλαθμισε τη γραμμή μου ή οχι

και 2ον η Forthnet είναι ο Provider μου και δεν ξέρω αν αντιμετωπίζουν πρόβλημα και άλλοι εκτός Forthnet που ανήκουν στο Δαγκλή!

Αν δεν ταιριάζει εδώ μετακινήστε το!

:)

Νικαετός
29-06-05, 16:11
Εγώ είχα 2 διακοπές όλες και όλες σήμερα γύρω στις 12 , και τίποτε άλλο . (Κέντρο Δαγκλή 1024 σύνδεση) ...

Εννοώ στιγμιαίες διακοπές !

billdanos
30-06-05, 00:12
Ola ok pleon!

:)

dkaris
04-07-05, 11:08
Καλημέρα παιδια,
Διαβασα το post αυτό και θέλω να προσθέσω πως απο τις 30 /6 μέχρι και σήμερα παρόλο που ο router μου συγχρονίζει κανονικά δεν παίρνει ip με τίποτα. Επειδή είμαι στην γειτονιά Οδός Παπαντωνίου μήπως ξέρετε αν το DSLAM της Δαγκλή πιάνει και τον δικό μου δρόμο......

Την Τετάρτη θα έχω συνεργείο του ΟΤΕ σπίτι μου να δεί τι συμβαίνει αφού μαι εβδομάδα τώρα προσπαθώ να βρώ κάποιον να μιλήσω μαζί του σχετικά με το θέμα.

Άτιμη γραφειοκρατεία!!!!

salig
05-07-05, 13:28
Καλημέρα σε όλους,

Είμαι κι εγώ στο κέντρο Δαγκλή και είχα πρόβλημα και την Κυριακή το απόγευμα και χθες (Δευτέρα) το απόγευμα. Συγχρόνιζα κανονικά αλλά δεν είχα ΙΡ. Την Κυριακή πήρα τη FORTHnet και μέχρι να το κοιτάξει ο εκεί τεχνικός επανήλθε. Χθες, Δευτέρα, πάλι τα ίδια, τηλέφωνο στη FORTHnet, όπου ο τεχνικός μου είπε ότι από το error message εκτιμούσε για πρόβλημα του ΟΤΕ. Πήρα να δηλώσω βλάβη στο 121, αλλά μετά από μισή ώρα όλα επανήλθαν. Ο λόγος παραμένει άγνωστος.

Για την ιστορία, επειδή στο παρελθόν είχα μείνει δύο φορές χωρίς σύνδεση (από 3 μέρες την κάθε φορά!), είχα στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στην ΕΕΤΤ. Πριν λίγο (σήμερα) με πήρε μία κυρία τηλέφωνο από το Τμήμα Παραπόνων Αττικής του ΟΤΕ, και μου είπε λίγο-πολύ ότι ζήτησε ενημέρωση από τους τεχνικούς αλλά οι τεχνικοί δεν μπορούν να ενημερώσουν σωστά για το τι έγινε/γίνεται/θα γίνει... Κλασσική περίπτωση απώλειας επικοινωνίας... Πάντως με ενημέρωσε ότι για τις ημέρες βλάβης θα μου αφαιρεθεί το κόστος πρόσβασης, και ότι αυτό γίνεται πλέον αυτόματα (να το δω πρώτα βέβαια...). Ευγενέστατη κυρία πάντως...

Και κάτι τελευταίο... Βρήκα την ευκαιρία να ρωτήσω για τις αναμενόμενες αναβαθμίσεις από 384 σε 512. Δεν γνώριζε η κυρία, αλλά με ξαναπήρε σε 10 λεπτά και μου είπε πως την ενημέρωσαν ότι αυτό θα γίνει όντως κατά το Σεπτέμβριο (δεν ξέρουν ακριβώς ακόμα), και ότι η 512 θα κοστίζει όσο η 384. Δεν γνώριζε περισσότερα, αλλά αυτό και μόνο ακούγεται ενθαρρυντικό...

Λέτε να αλλάζει όντως κάτι στον "αγαπημένο" μας ΟΤΕ;

billdanos
05-07-05, 15:44
Καλημέρα σε όλους,

Είμαι κι εγώ στο κέντρο Δαγκλή και είχα πρόβλημα και την Κυριακή το απόγευμα και χθες (Δευτέρα) το απόγευμα. Συγχρόνιζα κανονικά αλλά δεν είχα ΙΡ. Την Κυριακή πήρα τη FORTHnet και μέχρι να το κοιτάξει ο εκεί τεχνικός επανήλθε. Χθες, Δευτέρα, πάλι τα ίδια, τηλέφωνο στη FORTHnet, όπου ο τεχνικός μου είπε ότι από το error message εκτιμούσε για πρόβλημα του ΟΤΕ. Πήρα να δηλώσω βλάβη στο 121, αλλά μετά από μισή ώρα όλα επανήλθαν. Ο λόγος παραμένει άγνωστος.

Για την ιστορία, επειδή στο παρελθόν είχα μείνει δύο φορές χωρίς σύνδεση (από 3 μέρες την κάθε φορά!), είχα στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στην ΕΕΤΤ. Πριν λίγο (σήμερα) με πήρε μία κυρία τηλέφωνο από το Τμήμα Παραπόνων Αττικής του ΟΤΕ, και μου είπε λίγο-πολύ ότι ζήτησε ενημέρωση από τους τεχνικούς αλλά οι τεχνικοί δεν μπορούν να ενημερώσουν σωστά για το τι έγινε/γίνεται/θα γίνει... Κλασσική περίπτωση απώλειας επικοινωνίας... Πάντως με ενημέρωσε ότι για τις ημέρες βλάβης θα μου αφαιρεθεί το κόστος πρόσβασης, και ότι αυτό γίνεται πλέον αυτόματα (να το δω πρώτα βέβαια...). Ευγενέστατη κυρία πάντως...

Και κάτι τελευταίο... Βρήκα την ευκαιρία να ρωτήσω για τις αναμενόμενες αναβαθμίσεις από 384 σε 512. Δεν γνώριζε η κυρία, αλλά με ξαναπήρε σε 10 λεπτά και μου είπε πως την ενημέρωσαν ότι αυτό θα γίνει όντως κατά το Σεπτέμβριο (δεν ξέρουν ακριβώς ακόμα), και ότι η 512 θα κοστίζει όσο η 384. Δεν γνώριζε περισσότερα, αλλά αυτό και μόνο ακούγεται ενθαρρυντικό...

Λέτε να αλλάζει όντως κάτι στον "αγαπημένο" μας ΟΤΕ;

Και εγώ είχα τα ίδια προβλήματα τις συγκεκριμένες ημέρες, οπότε μάλλον είναι πρόβλημα του ΟΤΕ! Πάντως επισήμως ο ΟΤΕ παραδέχτηκε ότι υπήρχε πρόβλημα με το DSLAM στην περιοχή!

Σχετικά με την αναβάθμιση απο τα 384 στα 512 αναφερόμαστε μόνο στην ταχύτητα της γραμμής από τον ΟΤΕ, οπότε αν έχεις πχ Forthnet στα 384 και πάλι με τόσο θα κατεβάζεις άσχετα με την ταχύτητα της γραμμής (απλά θα είσαι πιο άνετα ...φαντάζομαι)

dkaris
06-07-05, 13:34
παιδιά καλημέρα,

είχε έρθει τεχνικός του οτε σήμερα για να δεί το πρόβλημα που είχα με την Dsl....με ενημέρωσε πως το Dslam δαγκλή είχε πρόβλημα όλη την εβδομάδα και δέχτηκαν αρκετές κλήσεις για βλάβες....απο ότι μου είπε έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση αλλά υπάρχουν κάποια μικροπροβλήματα ακόμα....

αυτά τα λίγα παιδιά καλή υπομονή....πέρασε μια εβδομάδα να μέχρι να έρθουν να δούν τι γίνεται....

billdanos
28-07-05, 20:46
Μια από τα ...γίδια...

Απο τις 12 το μεσημέρι σήμερα είμαι down! Μέχρι πριν μερικές ώρες δεν έπαιρνα ΙΡ και τώρα δεν υπάρχει ΚΑΝ ένδειξη adsl στη γραμμή μου (δεν αναβοσβήνει τίποτα στο USR). Πρώτα ο ΟΤΕ δήλωνε οτι όλα είναι ΟΚ. Μετά μου είπαν ότι κατά τις 12 έπαθε ένα μικρό black out ο ΟΤΕ και πως επανήλθε. Πιο μετα στο 1242 μου είπαν πως είχε βλάβη το Δαγκλή αλλά το φτιάξανε και πριν 5 λεπτά μου είπαν πως η βλάβη παραμένει και δεν ξέρουν πότε θα είναι ΟΚ!

Δηλαδη εδώ και 9 ώρες είμαι OFF!

Εεεεεεεεεελαααααα ΑΛΕΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ...

billdanos
28-07-05, 21:08
Μια από τα ...γίδια...

Απο τις 12 το μεσημέρι σήμερα είμαι down! Μέχρι πριν μερικές ώρες δεν έπαιρνα ΙΡ και τώρα δεν υπάρχει ΚΑΝ ένδειξη adsl στη γραμμή μου (δεν αναβοσβήνει τίποτα στο USR). Πρώτα ο ΟΤΕ δήλωνε οτι όλα είναι ΟΚ. Μετά μου είπαν ότι κατά τις 12 έπαθε ένα μικρό black out ο ΟΤΕ και πως επανήλθε. Πιο μετα στο 1242 μου είπαν πως είχε βλάβη το Δαγκλή αλλά το φτιάξανε και πριν 5 λεπτά μου είπαν πως η βλάβη παραμένει και δεν ξέρουν πότε θα είναι ΟΚ!

Δηλαδη εδώ και 9 ώρες είμαι OFF!

Εεεεεεεεεελαααααα ΑΛΕΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ...

AMHN! Τώρα μόλις επανήλθε!
:)

JOTE
28-07-05, 23:54
καλησπερα! τα ιδια και εδω!
το μεσημερι δεν επαιρνε ip και τωρα το βραδυ δεν συγχρονιζει (το πρασινο λαμπακι δεν υπαρχει καν)
το μεσημερι με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι θα ερθουν απο το σπιτι σημερα (παρασκευη)!
τους περιμενω πως και πως!!
εκεινο τα ροπαλο που το εχω βαλει αραγε???

l3o
29-07-05, 00:03
Καλησπερα .

Κι'εγω ειμαι σ'αυτο το DSLAM (Αγιο νικολαο - Αχαρνων), και απο το βραδυ (δεν θυμαμαι ωρα) δεν συγχρονιζει καθολου !(κοκκινο λαμπακι δηλαδη).

Αντε να δουμε ποτε θα φτιαξει (Δεν ειναι η πρωτη φορα....)

Κανεις αλλος ?

billdanos
29-07-05, 02:22
Λίγο κράτησε... Εδώ και ωρες είναι εντελώς off...
Μέχρι στις 11 και κατι, μια ερχόταν μια έφευγε αλλά μετά σταμάτησε εντελώς (μάλλον πήγαν για νάνι...)

Ας περιμένουμε το πρωι πάλι... :(

Freedom
29-07-05, 08:14
Παιδες, τα ιδια και εγώ (στο αυτό DSLAM, Κ.Πατήσια)...

Γυρίζω χθές το απόγευμα και βλέπω την ενδειξη ADSL του 9105 να αναβοσβήνει...τρελλάθηκα...του τραβάω ένα reboot και σβήνει μια και καλή η ADSL ενδειξη...

Τσεκάρω και με το SAGEM της Οτενετ, τα ιδια...τσεκάρω μπας και τα έχει παιξει το καλώδιο...τιποτα...

Αρχίζω και παιρνω τηλέφωνα...παιρνω Οτενετ μου δίνει ένα άλλο τηλ να συνενοηθώ οι οποιοι με την σειρά τους με παραπέμπουν στο τετραψήφιο για να δηλώσω βλάβη...

Παίρνω το τετραψήφιο, τους λέω τι παίζει, δηλώνω και βλάβη...

Το ωραίο είναι οτι κατά τις 10 το βράδυ, ΑΝΑΨΕ το adsl, ΠΗΡΑ ip και μπήκα μεσα κανονικά και με τον νόμο...

Αλλά δεν κράτησε για πάνω απο 20 λεπτά...μετά πάλι τα ίδια...

Μάλλον θα έκαναν "πειράματα" τα παιδιά...

Επίσης μου αρέσει που θέλουν να στείλουν τεχνικό...τι να κάνει ρε παιδιά ο τεχνικός??? Και ποιος διαβολο θα του ανοιξει εφόσον 2 ατομα ζουμε εκει πέρα μέσα και οι 2 δουλευουμε???

Αυτα και καλημέρες...

JOTE
29-07-05, 08:23
καλημερες ,

με πηραν τηλεφωνο σημερα το πρωι και με ρωτησαν αν ειναι ολα οκ!
η απαντηση φυσικα ηταν οτι τωρα ειναι ολα ενταξει.


κριμα ρε γαμωτο .... πανω που ειχα βρει και το ροπαλο που εψαχνα!!

φυσικα απο μεσα ελεγα λες να με πανε στα 1024???
αλλα που τετοια τυχη!! παλι στα 576 συγχρονιζω!! :cry:

Freedom
29-07-05, 08:35
με πηραν τηλεφωνο σημερα το πρωι και με ρωτησαν αν ειναι ολα οκ!
η απαντηση φυσικα ηταν οτι τωρα ειναι ολα ενταξει.


Πάλι καλά αδερφε...

Μεχρι και να φύγω απο το σπίτι σημερα το πρωί δεν είχε λυθεί το πρόβλημα σε εμένα...

Αντε, καλή μου λεφτεριά...

l3o
29-07-05, 08:40
Σημερα το πρωιι (Παρασκευη) ολα ΟΚ. !

Ελπιζω να μην ξαναγινει τιποτα....

billdanos
29-07-05, 10:21
Και εγώ ΟΚ! (until now) :/

dkaris
29-07-05, 12:02
Παιδιά καλημέρα,
Λογικά κάποιο black out έπαθε πάλι το DSLAM Δαγκλή......Απο τις 22:00 χτες μέχρι τα ξημερώματα σήμερα ο router μου έδειχνε πως δεν υπήρχε ADSL Link..... 09:00 ποθ το ξαναέλενξα όλα είχαν επανέλθει κανονικά....


Τον τελευταίο μήνα έχει παραγίνει το κακό.....κάθε λίγο και λιγάκι γίνονται διακοπές.....

ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗ

Freedom
29-07-05, 12:08
Παιδιά καλημέρα,
..... 09:00 ποθ το ξαναέλενξα όλα είχαν επανέλθει κανονικά....


9:00 ε?

Ωραία αρα υπάρχει ελπίδα και για μένα...γιατί μεχρι τις 7:30 που εφυγα απο το σπίτι τα ίδια χάλια ήταν...(οπότε και με επιασε κρύος ιδρώτας για την ταλαιπωρία που θα ακολουθήσει)

dkaris
29-07-05, 12:38
9:00 ε?

Ωραία αρα υπάρχει ελπίδα και για μένα...γιατί μεχρι τις 7:30 που εφυγα απο το σπίτι τα ίδια χάλια ήταν...(οπότε και με επιασε κρύος ιδρώτας για την ταλαιπωρία που θα ακολουθήσει)


Φίλε Freedom το 09:00 το λέω κατα προσέγγιση γιατί εκείνη την ώρα ξύπνησα και το είδα...Το σίγουρο είναι πως τα ξημερώματα που επέστρεψα σπίτι δεν υπήρχε DSL Link....

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία λένε......

@ ADSLgr.com All rights reserved.