PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικοι ΟΤΕ και λοιπων εταιριων: Τεμπεληδες;



Σελίδες : [1] 2

Gordito
18-03-08, 13:13
Ο Γογλγοθας μου με το adsl δεν εχει τελος. Εχω απηυδησει πολυ με αυτα που γινονται.

Πριν 3 μηνες εβαλα γραμμη ΟΝ, ειχε ερθει ο τεχνικος να μετρησει στο σπιτι και μου εβγαλε attainable 1.9 mbps, με τον Οτε συνηθως πιανω 2.5. Τα ριχνει ΚΑΙ αυτος στην αποσταση.

Η γραμμη της Ον ηταν εξ'ολοκληρου νεα - απο το <<κουτι>> μεχρι το δωματιο.
Και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι στο κουτι μου δεν υπαρχουν ρεγκλετες. *
Απλα ερχονται 10 καλωδια τα οποια στριβονται και ενωνονται με τα δικα μου.
Αλλα και του γειτονα κτλ κτλ
Δεν το θεωρησα προβλημα και απλα θεωρουσα οτι ειμαι μακρυα απο το Dslam.


Στην ταμπακιερα: Eνας φιλος μου που εβαλε Τelas και μενει στον ιδιο δρομο πιανει 6 mbps στον τεταρτο οροφο.

Τα παιρνω ασχημα, λεω εγω μακακας ειμαι; Φωναζω τον τεχνικο ΟΤΕ.

Ηρθε σημερα και πραγματικα ηταν απολαυστικος.

Να μου λεει "Μενεις μακρυα, αποκλειεται να πιασεις μεγαλη ταχυστητα" , γνωστη καραμελα αυτη μαλλον, ολοι εκει τα ριχνουν.

Εγω ο κακομοιρης νομιζα οτι, οπως ο τεχνικος της ΟΝ, θα μου πει ποσο πιανει η γραμμη στο ΚΑΦΑΟ. Αυτος απλα μου ειπε οτι η γραμμη μου ειναι καθαρη και φταει η αποσταση.

Σε εναν φιλο μου πιο περα ειπαν τα ιδια, σε μια φιλη μου τα ιδια. Ο αλλος δηλαδη που πιανει 6 με την Τελλας ειναι μαγκας; Οι τεχνικοι μας δουλευουν στα μουτρα μας;

Το θεμα ειναι τωρα εγω τι κανω;

* Λοιπον στο κουτι μου ερχονται 10 καλωδια.
Απο αυτα τα 2 ερχονται σε μενα (στο σπιτι μου και στον πανω οροφο) και τα αλλα 2 πανε στο διπλανο σπιτι. Τα υπολοιπα ουτε που ξερω τι κανουν.
Λετε αν βαλω κατανεμητη να δω διαφορα;

Alex7
18-03-08, 13:43
αν τα καλωδια οπως λες που ερχονται ειναι δεμενα με το χερι και στον αερα ειναι λογικο να εχεις θορυβο. Αν βαλεις κατανεμητη λογικα μια διαφορα εστω και μικρη θα την δεις αφου θα εχεις λιγοτερο θορυβο.

pnikolo
18-03-08, 14:01
Ο Γογλγοθας μου με το adsl δεν εχει τελος. Εχω απηυδησει πολυ με αυτα που γινονται.

Πριν 3 μηνες εβαλα γραμμη ΟΝ, ειχε ερθει ο τεχνικος να μετρησει στο σπιτι και μου εβγαλε attainable 1.9 mbps, με τον Οτε συνηθως πιανω 2.5. Τα ριχνει ΚΑΙ αυτος στην αποσταση.

Η γραμμη της Ον ηταν εξ'ολοκληρου νεα - απο το <<κουτι>> μεχρι το δωματιο.
Και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι στο κουτι μου δεν υπαρχουν ρεγκλετες. *
Απλα ερχονται 10 καλωδια τα οποια στριβονται και ενωνονται με τα δικα μου.
Αλλα και του γειτονα κτλ κτλ
Δεν το θεωρησα προβλημα και απλα θεωρουσα οτι ειμαι μακρυα απο το Dslam.


Στην ταμπακιερα: Eνας φιλος μου που εβαλε Τelas και μενει στον ιδιο δρομο πιανει 6 mbps στον τεταρτο οροφο.

Τα παιρνω ασχημα, λεω εγω μακακας ειμαι; Φωναζω τον τεχνικο ΟΤΕ.

Ηρθε σημερα και πραγματικα ηταν απολαυστικος.

Να μου λεει "Μενεις μακρυα, αποκλειεται να πιασεις μεγαλη ταχυστητα" , γνωστη καραμελα αυτη μαλλον, ολοι εκει τα ριχνουν.

Εγω ο κακομοιρης νομιζα οτι, οπως ο τεχνικος της ΟΝ, θα μου πει ποσο πιανει η γραμμη στο ΚΑΦΑΟ. Αυτος απλα μου ειπε οτι η γραμμη μου ειναι καθαρη και φταει η αποσταση.

Σε εναν φιλο μου πιο περα ειπαν τα ιδια, σε μια φιλη μου τα ιδια. Ο αλλος δηλαδη που πιανει 6 με την Τελλας ειναι μαγκας; Οι τεχνικοι μας δουλευουν στα μουτρα μας;

Το θεμα ειναι τωρα εγω τι κανω;

* Λοιπον στο κουτι μου ερχονται 10 καλωδια.
Απο αυτα τα 2 ερχονται σε μενα (στο σπιτι μου και στον πανω οροφο) και τα αλλα 2 πανε στο διπλανο σπιτι. Τα υπολοιπα ουτε που ξερω τι κανουν.
Λετε αν βαλω κατανεμητη να δω διαφορα;

Οχι δε θα δεις διαφορα απο αυτο! Γραψε στο προφιλ σου τα χαρακτηριστικα της συνδεσης σου και τη ταχυτητα που κλειδωνεις :hmm:

hel
18-03-08, 14:03
Μέτρηση από το ΚΑΦΑΟ σου έκανε ο τεχνικός ΟΤΕ;
Στο ίδιο κέντρο συνδέεται ο Τελλας;

giannhs1984
18-03-08, 14:04
Ο Γογλγοθας μου με το adsl δεν εχει τελος. Εχω απηυδησει πολυ με αυτα που γινονται.

Πριν 3 μηνες εβαλα γραμμη ΟΝ, ειχε ερθει ο τεχνικος να μετρησει στο σπιτι και μου εβγαλε attainable 1.9 mbps, με τον Οτε συνηθως πιανω 2.5. Τα ριχνει ΚΑΙ αυτος στην αποσταση.

Η γραμμη της Ον ηταν εξ'ολοκληρου νεα - απο το <<κουτι>> μεχρι το δωματιο.
Και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι στο κουτι μου δεν υπαρχουν ρεγκλετες. *
Απλα ερχονται 10 καλωδια τα οποια στριβονται και ενωνονται με τα δικα μου.
Αλλα και του γειτονα κτλ κτλ
Δεν το θεωρησα προβλημα και απλα θεωρουσα οτι ειμαι μακρυα απο το Dslam.


Στην ταμπακιερα: Eνας φιλος μου που εβαλε Τelas και μενει στον ιδιο δρομο πιανει 6 mbps στον τεταρτο οροφο.

Τα παιρνω ασχημα, λεω εγω μακακας ειμαι; Φωναζω τον τεχνικο ΟΤΕ.

Ηρθε σημερα και πραγματικα ηταν απολαυστικος.

Να μου λεει "Μενεις μακρυα, αποκλειεται να πιασεις μεγαλη ταχυστητα" , γνωστη καραμελα αυτη μαλλον, ολοι εκει τα ριχνουν.

Εγω ο κακομοιρης νομιζα οτι, οπως ο τεχνικος της ΟΝ, θα μου πει ποσο πιανει η γραμμη στο ΚΑΦΑΟ. Αυτος απλα μου ειπε οτι η γραμμη μου ειναι καθαρη και φταει η αποσταση.

Σε εναν φιλο μου πιο περα ειπαν τα ιδια, σε μια φιλη μου τα ιδια. Ο αλλος δηλαδη που πιανει 6 με την Τελλας ειναι μαγκας; Οι τεχνικοι μας δουλευουν στα μουτρα μας;

Το θεμα ειναι τωρα εγω τι κανω;

* Λοιπον στο κουτι μου ερχονται 10 καλωδια.
Απο αυτα τα 2 ερχονται σε μενα (στο σπιτι μου και στον πανω οροφο) και τα αλλα 2 πανε στο διπλανο σπιτι. Τα υπολοιπα ουτε που ξερω τι κανουν.
Λετε αν βαλω κατανεμητη να δω διαφορα;
εαν μπορεσεις και εχεις χρονο αλλαξε τα καλωδια του τηλ σου απο την εισοδο μεχρι την πριζα η βαλε εναν ειδικο βαλε και εναν κατανεμητη και λογικα θα δεις τουλαχιστον 2-3 mbps αλλιως αλλαξε σπιτι:twisted:

Gordito
18-03-08, 14:28
Μέτρηση από το ΚΑΦΑΟ σου έκανε ο τεχνικός ΟΤΕ;
Στο ίδιο κέντρο συνδέεται ο Τελλας;

Δεν εκανε μετρηση να μου πει ταχυτητα, απλα μου ειπε οτι η γραμμη ειναι καθαρη.
Ο αλλος ναι ειναι στο ιδιο κεντρο.



εαν μπορεσεις και εχεις χρονο αλλαξε τα καλωδια του τηλ σου απο την εισοδο μεχρι την πριζα η βαλε εναν ειδικο βαλε και εναν κατανεμητη και λογικα θα δεις τουλαχιστον 2-3 mbps αλλιως αλλαξε σπιτι:twisted:

Τα εχω αλλαξει τα καλωδια σε cat5



Οχι δε θα δεις διαφορα απο αυτο! Γραψε στο προφιλ σου τα χαρακτηριστικα της συνδεσης σου και τη ταχυτητα που κλειδωνεις :hmm:

Eχεις δικιο πρεπει να τα ενημερωσω.

Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 42 db
Upstream Line Attenuation: 10.5 db
Downstream Transmit Power: 0 db
Upstream Transmit Power: 18 db

pnikolo
18-03-08, 14:55
Δεν εκανε μετρηση να μου πει ταχυτητα, απλα μου ειπε οτι η γραμμη ειναι καθαρη.

Eχεις δικιο πρεπει να τα ενημερωσω.

Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 42 db
Upstream Line Attenuation: 10.5 db
Downstream Transmit Power: 0 db
Upstream Transmit Power: 18 db

Εγω δε την βλεπω καθαρη, καθε αλλο, με ταχυτητα 2Μ και snr 7! Πρεπει να το ψαχετε ;)

odys2008
18-03-08, 15:02
Αν και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλεις χέρι στον κατανεμητή, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάς και να ενώσεις σωστά τα καλώδια με κολητήρι και να τα μονώσεις καλά με μονωτική ταινία. Τα άλλα είναι περιττά.

pnikolo
18-03-08, 15:12
Αν και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλεις χέρι στον κατανεμητή, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάς και να ενώσεις σωστά τα καλώδια με κολητήρι και να τα μονώσεις καλά με μονωτική ταινία. Τα άλλα είναι περιττά.

Μπορει, καντο αυτο, χωρις κολητηρι και χωρις ταινια, με μια κλεμα (κλεμενς) μια χαρα ειναι ;)

Gordito
18-03-08, 15:16
Κατι τετοιο θα κανω αν και το κουτι ειναι στο διπλανο σπιτι και ειναι δυσκολη η προσβαση :crazy:

Αντε να δουμε....


Υ.Γ. Κλεμα καλο ειναι να ειναι επιχρυση;

anon
18-03-08, 15:17
Κάνε έναν έλεγχο κατευθείαν πάνω στο κατανεμητή του ΟΤΕ. Βρές τα δικά σου καλώδια, συνέδεσε εκεί όσο πιο καλά μπορείς τον ρούτερ, και με ένα λαπτοπ δες τι βγάζει. Ετσι θα διαπιστώσεις εαν φταίει το εσωτερικό σου δίκτυο ή όχι. Εαν δείς να μην αλλάζουν snr/attn τότε είναι θέμα χαλκού ΟΤΕ. Να σου αλλάξουν ζεύγος αποκλείεται. Εαν έχεις τηλεφωνία ΟΤΕ, τότε χωρίς κόστος ενεργοποίησης μπορείς να ζητήσεις επιπλέον γραμμή (πχ PSTN). Οπότε αναγκαστικά θα σου δώσουν άλλο ζεύγος, και θα βάλεις σε αυτή την νέα γραμμή Ιντερνετ, υποθέτοντας ότι θα ειναι καθαρότερη. Εαν ναι ειναι, την κρατάς, περνάς τον κανονικού σου αριθμο (τραμπα), και καταργεις την παλιά. Εαν όχι, τότε καταργείς την νέα, και περιμένεις το FTTH.

Gordito
18-03-08, 15:20
Κάνε έναν έλεγχο κατευθείαν πάνω στο κατανεμητή του ΟΤΕ. Βρές τα δικά σου καλώδια, συνέδεσε εκεί όσο πιο καλά μπορείς τον ρούτερ, και με ένα λαπτοπ δες τι βγάζει. Ετσι θα διαπιστώσεις εαν φταίει το εσωτερικό σου δίκτυο ή όχι. Εαν δείς να μην αλλάζουν snr/attn τότε είναι θέμα χαλκού ΟΤΕ. Να σου αλλάξουν ζεύγος αποκλείεται. Εαν έχεις τηλεφωνία ΟΤΕ, τότε χωρίς κόστος ενεργοποίησης μπορείς να ζητήσεις επιπλέον γραμμή (πχ PSTN). Οπότε αναγκαστικά θα σου δώσουν άλλο ζεύγος, και θα βάλεις σε αυτή την νέα γραμμή Ιντερνετ, υποθέτοντας ότι θα ειναι καθαρότερη. Εαν ναι ειναι, την κρατάς, περνάς τον κανονικού σου αριθμο (τραμπα), και καταργεις την παλιά. Εαν όχι, τότε καταργείς την νέα, και περιμένεις το FTTH.

Η τοποθεσια δεν ευνοοει τετοιες δοκιμες. ειναι 3 μετρα ψηλα το κουτι, πανω απο το γκαραζ και η προσβαση ειναι ....... δυσκολη.

emeliss
18-03-08, 15:22
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί κάλεσες τον ΟΤΕ και γιατί ήρθε ο τεχνικός τους.

Μην ακουμπήσεις το χαλύβδινο. Είναι περιουσία του ΟΤΕ.

pnikolo
18-03-08, 15:25
Η τοποθεσια δεν ευνοοει τετοιες δοκιμες. ειναι 3 μετρα ψηλα το κουτι, πανω απο το γκαραζ και η προσβαση ειναι ....... δυσκολη.

Οτι ναναι χρυση, πλατινα, ατσαλι :)

Gordito
18-03-08, 16:32
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί κάλεσες τον ΟΤΕ και γιατί ήρθε ο τεχνικός τους.

Μην ακουμπήσεις το χαλύβδινο. Είναι περιουσία του ΟΤΕ.

Το διαβασες το πρωτο ποστ;

B3rny
18-03-08, 17:05
Κάνε έναν έλεγχο κατευθείαν πάνω στο κατανεμητή του ΟΤΕ. Βρές τα δικά σου καλώδια

Πως γινεται να βρω,ποιο καλωδιο αντιστοιχει στο διαμερισμα μου?

foyltaka
18-03-08, 18:23
Η τοποθεσια δεν ευνοοει τετοιες δοκιμες. ειναι 3 μετρα ψηλα το κουτι, πανω απο το γκαραζ και η προσβαση ειναι ....... δυσκολη.
Κουτιά και μπουάτ,κρυμμένα πίσω απο επιγραφές και πινακίδες.
Μέσα σε δωμάτια μετά την "επέκταση της οικίας".
10 μέτρα ψηλά γιατί εκεί βόλευε τον ηλεκτρολόγο.
Χτισμένα σε τζάκια,τσιμενταρισμένα ,στοκαρισμένα.
Πάνω απο το γκαράζ,την αποθήκη,τον μούργο(γρρρρρρ).
Γιατί μας τυραννάτε ρε παιδιά;
Α και προς Θεού ΟΧΙ κλέμες,θα σκουριάσουν σε εξωτερικό χώρο.
Αν βρείς χρησιμοποίησε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1324685&postcount=123).

agrelaphon
18-03-08, 18:46
Συνδέστε σωστά :) http://www.3m.com/product/information/Scotchlok-Connectors-Tools.html
Αν και δε νομίζω να λύσουν το πρόβλημα

edit: φουλτακα, με πρόλαβες :p

pnikolo
18-03-08, 19:33
Κουτιά και μπουάτ,κρυμμένα πίσω απο επιγραφές και πινακίδες.
Μέσα σε δωμάτια μετά την "επέκταση της οικίας".
10 μέτρα ψηλά γιατί εκεί βόλευε τον ηλεκτρολόγο.
Χτισμένα σε τζάκια,τσιμενταρισμένα ,στοκαρισμένα.
Πάνω απο το γκαράζ,την αποθήκη,τον μούργο(γρρρρρρ).
Γιατί μας τυραννάτε ρε παιδιά;
Α και προς Θεού ΟΧΙ κλέμες,θα σκουριάσουν σε εξωτερικό χώρο.
Αν βρείς χρησιμοποίησε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1324685&postcount=123).

Κλεμενς για να δοκιμασει προχειρα :respekt: οχι για να τις αφησει μονιμα ελεος ! Ασε που μιλησε για επιχρυσες ;)

........Auto merged post: pnikolo added 5 Minutes and 54 Seconds later........


Πως γινεται να βρω,ποιο καλωδιο αντιστοιχει στο διαμερισμα μου?

Βαλε καποιον να μιλαει με καποιον γνωστο σου και κατεβα με ενα τηλεφωνο που η ακρη του να τερματιζει σε 2 καλωδια οχι φισακι, και ακουμπατα ανα ζευγαρι (μπλε/κοκκινο) και εκει που θα τους ακουσεις ειναι η γραμμη σου βαλε ενα χαρτακι μονωτικη να τη σημειωσεις. ;)

andreasermones
18-03-08, 19:41
φιλε ναι απλα κολλησε τες με κολλητηρι και θα δεις διαφορα....εγω το εκανα και ειδα ενα 10% πανω...απλα να προσεχεις τα καλωδια και να μην προξενησεις καμια βλαβη...αν και θα σου προτεινα να φερεις ηλεκτρολογο αφου
ειναι και αλλοι συνδεδεμενοι εκει....εγω το εκανα στο σπιτι μου που ειμαι μονο εγω και με καθοδηγηση φιλου ηλεκτρολογου....τωρα αν τα κανεις αυτα σιγουρα θα δεις βελτιωση....

emeliss
19-03-08, 02:29
Το διαβασες το πρωτο ποστ;

Πολύ καλά. ΔΕΝ μπορείς να καλέσεις τον ΟΤΕ. Μόνο να δηλώσεις βλάβη στην ON και η ΟΝ να δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ για τον βρόχο που νοικιάζει.

Κατά τα άλλα οι κοννέκτορες 3Μ είναι κορυφή και τους χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ.

Gordito
19-03-08, 02:52
Πολύ καλά. ΔΕΝ μπορείς να καλέσεις τον ΟΤΕ. Μόνο να δηλώσεις βλάβη στην ON και η ΟΝ να δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ για τον βρόχο που νοικιάζει.

Κατά τα άλλα οι κοννέκτορες 3Μ είναι κορυφή και τους χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ.

Δεν ξερω μηπως δεν ειναι κατανοητο αλλα τον τεχνικο του ΟΤΕ τον καλεσα για τη γραμμη του ΟΤΕ.

hel
19-03-08, 09:36
Βαλε καποιον να μιλαει με καποιον γνωστο σου και κατεβα με ενα τηλεφωνο που η ακρη του να τερματιζει σε 2 καλωδια οχι φισακι, και ακουμπατα ανα ζευγαρι (μπλε/κοκκινο) και εκει που θα τους ακουσεις ειναι η γραμμη σου βαλε ενα χαρτακι μονωτικη να τη σημειωσεις. ;)

Βαριούνταν οι ηλεκτρολόγοι να κάνουν διάγραμμα όταν έφτιαχναν τον κατανεμητή;
Εμένα πάντως θα με γλύτωναν από αρκετή ταλαιπωρία.

maik
19-03-08, 10:50
Βαριούνταν οι ηλεκτρολόγοι να κάνουν διάγραμμα όταν έφτιαχναν τον κατανεμητή;
Εμένα πάντως θα με γλύτωναν από αρκετή ταλαιπωρία.

Σιγα μην κανουν διαγραμμα. Μεχρι προσφατα αφηναν τα καλωδια χυμα . :evil:

agrelaphon
19-03-08, 13:46
Άσε, καλύτερα χύμα... όποτε τα σημαδεύουν είναι λάθος :p

maik
19-03-08, 17:09
Καλα ... κανεις δεν δινει σημασια στα σημαδια ετσι και αλλιως. :whistle:

diabibas
19-03-08, 17:53
Πολλά διάβασα... βάλε ο ένας... βγάλε ο άλλος!!

Εγώ φίλε nikchris, με χειρότερα χαρακτηριστικά από τα δικά σου (τα έχω στο profile μου) πιάνω στα 6 περίπου Και δε μιλάω με πόσο κουμπώνει το router αλλά το πόσο κατεβάζει (720 ΜΒ/sec περίπου).

Προφανώς ένα άλλο router το έχεις δοκιμάσει (είμαι σίγουρος!), και τα φίλτρα κλπ τα έχεις δει και αυτά...το προσπερνάω!

Οπότε μάλλον θα συμφωνήσω με τον φίλο ποιο πάνω που είπε να πάρεις ένα laptop Και να το δεις στο box άκι σου. Ξέρω θα κάνεις ταρζανιά εκεί που είναι αλλά θα γίνει 1 φορά.

Αν τελικά χρησιμοποποιείσεις "φακή" ή 3μ (που τα ξέρω και έτσι) να βάλεις και τα 2 καλώδια σε 1 ποδαράκι, γιατί αυτή έχει φτιαχτεί για τα τηλεφωνικά καλώδια εγκατάστασης που είναι ποιο χοντρά από το UTP και θα σου πιάσει καλύτερα!

Για να δεις ποιο είναι το ζεύγος σου, υπάρχουν και οι ανιχνευτές σήματος (τα άλλα είναι μπακαλίστικα)

Επίσης επειδή μένεις αρκετά κοντά μου μπορώ να περάσω κάποια στιγμή να το δούμε παρέα!

Gordito
19-03-08, 17:59
Πολλά διάβασα... βάλε ο ένας... βγάλε ο άλλος!!

Εγώ φίλε nikchris, με χειρότερα χαρακτηριστικά από τα δικά σου (τα έχω στο profile μου) πιάνω στα 6 περίπου Και δε μιλάω με πόσο κουμπώνει το router αλλά το πόσο κατεβάζει (720 ΜΒ/sec περίπου).

Προφανώς ένα άλλο router το έχεις δοκιμάσει (είμαι σίγουρος!), και τα φίλτρα κλπ τα έχεις δει και αυτά...το προσπερνάω!

Οπότε μάλλον θα συμφωνήσω με τον φίλο ποιο πάνω που είπε να πάρεις ένα laptop Και να το δεις στο box άκι σου. Ξέρω θα κάνεις ταρζανιά εκεί που είναι αλλά θα γίνει 1 φορά.

Αν τελικά χρησιμοποποιείσεις "φακή" ή 3μ (που τα ξέρω και έτσι) να βάλεις και τα 2 καλώδια σε 1 ποδαράκι, γιατί αυτή έχει φτιαχτεί για τα τηλεφωνικά καλώδια εγκατάστασης που είναι ποιο χοντρά από το UTP και θα σου πιάσει καλύτερα!

Για να δεις ποιο είναι το ζεύγος σου, υπάρχουν και οι ανιχνευτές σήματος (τα άλλα είναι μπακαλίστικα)

Επίσης επειδή μένεις αρκετά κοντά μου μπορώ να περάσω κάποια στιγμή να το δούμε παρέα!

Τωρα τι να δω; Θα ψαξω απο καπου να αγορασω αυτες τις φακες που λετε ή θα κανω ενωση με κολητηρι.

Δοξα τω θεω, εχω τον θειο μου ηλεκτρολογο που μενει απο πανω, ο οποιος δεν εχει ιδεα απο ιντερνετ αλλα σκαμπαζει απο ενωσεις.

Ευχαριστω πολυ για την προσφορα :respekt:

diabibas
19-03-08, 18:10
Τωρα τι να δω; Θα ψαξω απο καπου να αγορασω αυτες τις φακες που λετε ή θα κανω ενωση με κολητηρι.

Δοξα τω θεω, εχω τομ θειο μου ηλεκτρολογο που μενει απο πανω, ο οποιος δεν εχει ιδεα απο ιντερνετ αλλα σκαμπαζει απο ενωσεις.

Ευχαριστω πολυ για την προσφορα :respekt:

Ναι βρε παιδί! δε το λέω γιατί ο θείος σου ή εσύ δε ξέρετε να κάνετέ ενώσεις αλλά σε τέτοια πράγματα είναι καλύτερο να κοιτάζουν 2 (που μιλούν την ίδια γλώσσα) μία οθόνη να καταριούνται τον ΟΤΕ, την κοινωνία, την γειτόνισσα κλπ. Απλώς είναι ποιο εποικοδομητικό το βρίσιμο :p

pnikolo
19-03-08, 19:50
Για να δεις ποιο είναι το ζεύγος σου, υπάρχουν και οι ανιχνευτές σήματος (τα άλλα είναι μπακαλίστικα)

Οι μπακαλιστικες μεθοδοι ειναι αυτες που μπορει να κανει ο καθενας μη μυημενος σε αυτα που ετσι φαινοταν ο φιλος. Να του λεγαμε να αγορασει ανιχνευτη σηματος, νομιζω οτι ειναι too much ;) Αλλα και αυτοι -οι προσιτοι στη τιμη- μετρανε σε ελευθερη γραμμη. Οι επαγγελματικοι οκ δουλευουν και με 1 πολο on line ;)

diabibas
19-03-08, 19:56
ΑΑ! δε πρόσεξα ποιος το είπε, ούτε ήταν μομφή το "μπακαλίστικες". sorry αν παρεξηγήθηκε κάποιος.
Αλλά ο ακουστικός ανιχνευτής μετράει και σε φορτωμένη γραμμή... έχω έναν αλλά κάπου τον έχω δώσει και δε θυμάμαι που!

orck
19-03-08, 19:58
καλα τωρα σοβαρα περιμενετε να δει βελτιωση του σηματος με τις.... φακες;

το πο σωστο που διαβασα ειναι να κατεβεις με καλωδιο στο μεταλικο κουτι που ειναι στο τοιχο του σπιτιου σου (θα δεις και το λευκο καλωδιο που ερχεται απο την κολωνα)
να βρεις το δικο σου ζευγαρι (εδω ο τεχνικος ΟΤΕ θα σου εκανε την ζωη πιο ευκολη) και να βαλεις εκει ενα καλωδιο να δεις εαν εχει καποιο προβλημα το σπιτι σου

pnikolo
19-03-08, 21:29
ΑΑ! δε πρόσεξα ποιος το είπε, ούτε ήταν μομφή το "μπακαλίστικες". sorry αν παρεξηγήθηκε κάποιος.
Αλλά ο ακουστικός ανιχνευτής μετράει και σε φορτωμένη γραμμή... έχω έναν αλλά κάπου τον έχω δώσει και δε θυμάμαι που!

Δεν παρεξηγηθηκα απλα εξηγησα το γιατι ;)
Εχεις αυτον που δουλευει με εναν πολο (επαγωγικο αισθητηρα) η αυτον με τα κορκοδειλακια/φισακι. Θυμασαι τιμη? :hmm:

diabibas
19-03-08, 22:39
Τον έχω τουλάχιστον 5 χρόνια
τιμή... δε θυμάμαι καθόλου, έκανε κάμποσα. "Γεννήτρια Παραγωγής Σήματος" (ναι με κροκοδειλάκια και ένα φισάκι Rj-11)
Αυτής της φιλοσοφίας
http://www.gnc.com.hk/product-photo/cabletester.jpg

CatMarg
19-03-08, 23:10
Ο Γογλγοθας μου με το adsl δεν εχει τελος. Εχω απηυδησει πολυ με αυτα που γινονται.

Πριν 3 μηνες εβαλα γραμμη ΟΝ, ειχε ερθει ο τεχνικος να μετρησει στο σπιτι και μου εβγαλε attainable 1.9 mbps, με τον Οτε συνηθως πιανω 2.5. Τα ριχνει ΚΑΙ αυτος στην αποσταση.
........................................................................................................................ .
Να μου λεει "Μενεις μακρυα, αποκλειεται να πιασεις μεγαλη ταχυστητα" , γνωστη καραμελα αυτη μαλλον, ολοι εκει τα ριχνουν. Διάβασα το θέμα γιατί μ'ενδιαφέρουν τα κόλπα των οτετζήδων κ λοιπών...για νάμαι ενήμερη στο τι μπορεί να ξεφουρνίσουν για δικαιολογίες στις μα@#$#@ες που κάνουν.Τα περιγράφεις πολύ...παραστατικά!



Κατι τετοιο θα κανω αν και το κουτι ειναι στο διπλανο σπιτι και ειναι δυσκολη η προσβαση :crazy:

Αντε να δουμε....
Υ.Γ. Κλεμα καλο ειναι να ειναι επιχρυση;Να πω κ κάτι άλλο?Πρόσεχε μην σε πάρουν για κλέφτη κ βρεθείς κ μέσα.....είσαι κ editor κ οι καιροί είναι δύσκολοι... :p

pnikolo
20-03-08, 00:06
Τον έχω τουλάχιστον 5 χρόνια
τιμή... δε θυμάμαι καθόλου, έκανε κάμποσα. "Γεννήτρια Παραγωγής Σήματος" (ναι με κροκοδειλάκια και ένα φισάκι Rj-11)
Αυτής της φιλοσοφίας


Εμ και μετα μου λες για μπακαλικο :p τι να του ελεγα πηγαινε να το αγορασεις? Δωσε και κανα 100-150? Το ξυλο πιος θα το ετρωγε? :nono: Σκεψου οταν δουλευα στον οτε με μπαταρια και ακουστικο τις ψαχναμε, και τη μπαταρια ακομα απο τη τσεπη μας την πληρωναμε, και τα λοιπα εργαλεια :angryr:
Σαν το αριστερο ειχαμε στον τηλεοπτικο toc των ολυμπιακων του 2004

diabibas
20-03-08, 00:15
Σοβαρά? τόσο πολύ έχει?
Ούτε που θυμάμαι πόσο το πήρα (δεν είναι της φωτογραφίας, αλλά το ίδιο πράγμα κάνει).
Εγώ το είχα πάρει πολύ-πολύ ποιο φθηνά (το κάμποσα που λέω παραπάνω εννοώ γύρω στα 30€) από στοκ ή από διάλυση αποθήκης.
Τέλος πάντων!... κατέθεσα και εγώ την εμπειρία μου στα καλώδια.:p
(πάντως άχρηστο ΔΕΝ μου βγήκε!)

emeliss
20-03-08, 00:32
Οι τιμές είναι σχετικά χαμηλά. Μπορείς να βρεις γεννήτρια-ανιχνευτή κάτω από 50 ευρώ. Φαντάσου 150 έχει το σετ της Fluke (κορυφή στο είδος)

maik
20-03-08, 01:36
Οι τιμές είναι σχετικά χαμηλά. Μπορείς να βρεις γεννήτρια-ανιχνευτή κάτω από 50 ευρώ. Φαντάσου 150 έχει το σετ της Fluke (κορυφή στο είδος)

Εχει και η central. Δεν ξερω τιμη αλλα ειναι καλα.

psyxakias
20-03-08, 01:45
Εγώ φίλε nikchris, με χειρότερα χαρακτηριστικά από τα δικά σου (τα έχω στο profile μου) πιάνω στα 6 περίπου Και δε μιλάω με πόσο κουμπώνει το router αλλά το πόσο κατεβάζει (720 ΜΒ/sec περίπου).Θέλουμε και εμείς 6 Gbit/s γραμμή :rofl: :rofl: :rofl:

pnikolo
20-03-08, 01:50
Οι τιμές είναι σχετικά χαμηλά. Μπορείς να βρεις γεννήτρια-ανιχνευτή κάτω από 50 ευρώ. Φαντάσου 150 έχει το σετ της Fluke (κορυφή στο είδος)

Νομιζω Fluke ειχαμε στην ολυμπιαδα αλλα δε παιρνω ορκο. Αν ειναι γκριζος ισως. Αν και αυτη δουλευει το κιτρινομαυρο. Παλι καλα που πεσανε τα tracer γιατι τα tone ειναι φτηνα καιρο τωρα ;)

diabibas
20-03-08, 17:23
Θέλουμε και εμείς 6 Gbit/s γραμμή :rofl: :rofl: :rofl:

Εντάξει μωρέ μας ξέφυγε ένα γράμμα, αντί για "Κ" έβαλα "Μ" :whistle:
(από πάνω είναι... και η κόρη μου εκείνη την ώρα από πάνω μου ήταν)

... αμέσως να με κοροϊδέψεις, να με διασύρεις, να με ξεμπροστιάσεις! [πλάκα κάνω!]

pnikolo
20-03-08, 19:50
Εντάξει μωρέ μας ξέφυγε ένα γράμμα, αντί για "Κ" έβαλα "Μ" :whistle:
(από πάνω είναι... και η κόρη μου εκείνη την ώρα από πάνω μου ήταν)

... αμέσως να με κοροϊδέψεις, να με διασύρεις, να με ξεμπροστιάσεις! [πλάκα κάνω!]

Οταν ασχολουμαστε με τα παιδια μας δεν ασχολουμαστε με το internet, :nono: αφοσιονομαστε σε αυτα ;) :rofl:

diabibas
20-03-08, 20:05
Οταν ασχολουμαστε με τα παιδια μας δεν ασχολουμαστε με το internet, :nono: αφοσιονομαστε σε αυτα ;) :rofl:

Βαρέστε όλοι, αλύπητα! :vava::vava:

orck
20-03-08, 20:08
παρε μερικες απο εμενα
:punch::punch::punch:

καλα φανταζεσαι τι δισκο θα ηθελες με τετοια ταχυτητα;




Βαρέστε όλοι, αλύπητα! :vava::vava:

pnikolo
20-03-08, 20:11
παρε μερικες απο εμενα
:punch::punch::punch:

καλα φανταζεσαι τι δισκο θα ηθελες με τετοια ταχυτητα;

Ιπτάμενο :p :rofl:

diabibas
20-03-08, 20:17
Λοιπόν... έτσι για να σκάσετε!!

ΔΕΝ το διορθώνω, ΔΕΝ το διορθώνω.

Έτσι ώστε αν κάποιος ψάχνει στο google για τέτοιες ταχύτητες να πέσει πάνω σε εμένα :twisted:

pnikolo
20-03-08, 20:42
QUOTE=diabibas;1899765]Λοιπόν... έτσι για να σκάσετε!!

ΔΕΝ το διορθώνω, ΔΕΝ το διορθώνω.

Έτσι ώστε αν κάποιος ψάχνει στο google για τέτοιες ταχύτητες να πέσει πάνω σε εμένα :twisted:[/QUOTE]

Καλυτερα να παιζεις με την κορη σου παρα με το νετ :p

tolisp
21-03-08, 00:56
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 42 db
Upstream Line Attenuation: 10.5 db
Downstream Transmit Power: 0 db
Upstream Transmit Power: 18 db

Εισαι σιγουρος οτι τα up/down stream power ειναι οσο γραφεις? (10.5/0 dBm)
Αν ισχυουν κατι παει ΠΟΛΥ στραβα στο router η στο dslam....
Το 0 dBm down κυριως με κανει να σκεφτομαι διαφορα σεναρια

Normal νουμερα θα ηταν (+/- 1 dBm)

Output Power (Up/Down) [dBm]:
12,0 / 19,0

orck
21-03-08, 00:59
τα παρακατω γραφει οχι 10,5/0
Downstream Transmit Power: 0 db
Upstream Transmit Power: 18 db


Εισαι σιγουρος οτι τα up/down stream power ειναι οσο γραφεις? (10.5/0 dBm)
Αν ισχυουν κατι παει ΠΟΛΥ στραβα στο router η στο dslam....
Το 0 dBm κυριως με κανει να σκεφτομαι διαφορα σεναρια

Normal νουμερα θα ηταν (+/- 1 dBm)

Output Power (Up/Down) [dBm]:
12,0 / 19,0

@ ADSLgr.com All rights reserved.