PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαναπληρώνουμε ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ!!?



blablah
19-03-08, 09:37
Κατόπιν μεταβίβασης του τηλεφωνικού αριθμού ήρθε σήμερα ο λογαριασμός στον οποίο ζητείται να ξαναπληρώσω το τέλος ενεργοποίησης για προ 3ετίας ενεργοποιημένη γραμμή ΑΡΥΣ, 35 Ευρώ! Φαίνεται πως κουραστήκαν τόσο να την ενεργοποιήσουν που ούτε η "αυτόματη" αναβάθμιση από 768 σε 1 δεν έγινε! Που να γινότανε δηλαδή, ποιος ξέρει τι λογαριασμός θα ερχότανε τότε! Επίσης πληρώνω και 15 Ευρώ τέλος μεταβίβασης. Το απόλυτο θέατρο του παραλόγου, η adsl απ'οτι φαίνεται δεν μεταβιβάζεται αλλά ενεργοποιείτε εκ νέου. Επισυνάπτω και screenshot της ανάλυσης...

32576

house
19-03-08, 12:26
Επιμενω να λεω οτι σε περιπτωση λαθους επισκεφτομαστε τον τοπικο ΟΤΕ και ζηταμε να εκδοθει ο σωστος λογαριασμος και τον πληρωνουμε. Δεν χρειαζεται να ζηταμε πιστωσης και να τρεχουμε. Λαθη γινονται παντου, αφου ομως ο ΟΤΕ μπορει να λυσει αυτο το λαθος σε 1 λεπτο γιατι να διαμαρτυρομαστε.

Αμα ησουν σε εναλλακτικο να δεις πως λειτουργουν οι πηστωσεις και ποτε εγκρινοντα.

grigsgr
19-03-08, 12:28
Ε

Αμα ησουν σε εναλλακτικο να δεις πως λειτουργουν οι πηστωσεις και ποτε εγκρινοντα.

Θα σου πω οτι είσαι λίγο υπερβολικός καθώς έχωω διαφορετική εμπειρία. Η TELLAS με εμένα ήταν άμεση. Δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση απο μέρους της. Μια που το ζήτησα, μια που με πήραν τηλέφωνο και μια που έγινε. :worthy:

emeliss
19-03-08, 12:37
Τα 18,.. ευρώ (με το ΦΠΑ) που πληρώνεις γιατο τέλος μεταβίβασης θα το βρεις εδώ http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=250&hop=h

Για την εκ νέου ενεργοποίηση του adsl δεν βρήκα κάτι. Πάρε στο 134, ρώτα, και γράψε τι παίζει.

house
19-03-08, 15:43
@grigsgr ακομα περιμενω απο την Τελλας επιστροφη 40 ευρω. (απο τον Αυγουστο, δεν περασε και ενας χρονος και περιμενα και 7 μηνες για να με βαλουν στο Σβιστο) Ενας φιλος περιμενει ακομα (3 μηνες απο HOL)

Αφου προλαβα και αλλαξα και παροχο.:rofl:

Στο τελευταιο μου τηλεφωνο πριν απο κανενα μηνα με διαβεβαιωσαν οτι σε 2-3 μηνες το πολυ θα μου τα εχουν επιστρεψει

blablah
20-03-08, 17:31
Πήγα στον ΟΤΕ σήμερα και με παραπέμψαν στον υπεύθυνο ο οποίος αν και ευγενικός δεν μπορούσε να μου δώσει κάποια σίγουρη απάντηση γιατί ξαναχρεώνομαι ενεργοποίηση. Με προέτρεψε να κάνω αίτηση για εκκαθάριση λογαριασμού η οποία θα σταλεί στα κεντρικά, την οποία και έκανα. Εν αναμονή απάντησης λοιπόν..

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό παρακαλώ ας ενημερώσει.

besti1459
20-03-08, 18:01
Ξαναπληρώνεις αλλά ξέρεις ότι η τύχη της σύνδεσης σου βρίσκεται στα χέρια του μπαμπα ΟΤΕ..........!:whistle:

gacp
20-03-08, 18:07
Πάνω που ετοιμαζόμουν και εγώ για μεταβίβαση γραμμής ΟΤΕ. Μάλλον είναι καλύτερα να το αφήσω να κοπεί και να πάω σε εναλλακτικό επι της ευκαιρίας ή να αγοράσω πακέτο απο την αρχη.
Είναι καλυτερα..

sdikr
20-03-08, 23:33
http://www.oteshop.gr/pdf/adsl.pdf

Τέλη ενεργοποίησης/μεταφοράς 41.64,
Στην προσφορά conn-x είχες δωρεάν ενεργοποίηση όχι δωρέαν μεταφορά

ακόμα


Μεταφορά της ADSL πρόσβασης (σε άλλη τηλεφωνική σύνδεση που καλύπτεται από το
ίδιο DSLAM και μόνο για τις εργασίες που αφορούν στην ADSL πρόσβαση)
Με την προϋπόθεση ότι η Τ/Φ σύνδεση ανήκει στον ίδιο χρήστη, ποσό ίσο με το 100% του εκάστοτε
τέλους ενεργοποίησης της λιανικής διάθεσης της ADSL πρόσβασης. Σε περίπτωση που η Τ/Φ σύνδεση
ανήκει σε άλλο χρήστη τότε η μεταφορά αντιμετωπίζεται ως νέα σύνδεση.

emeliss
21-03-08, 01:17
http://www.oteshop.gr/pdf/adsl.pdf

Τέλη ενεργοποίησης/μεταφοράς 41.64,
Στην προσφορά conn-x είχες δωρεάν ενεργοποίηση όχι δωρέαν μεταφορά

Μα δεν έκανε μεταφορά, μεταβίβαση έκανε.

sdikr
21-03-08, 01:19
Μα δεν έκανε μεταφορά, μεταβίβαση έκανε.

Και την μεταβίβαση την έχει μέσα

Erwdios
21-03-08, 02:30
http://www.oteshop.gr/pdf/adsl.pdf

Τέλη ενεργοποίησης/μεταφοράς 41.64,
Στην προσφορά conn-x είχες δωρεάν ενεργοποίηση όχι δωρέαν μεταφορά

ακόμα


Χαχαχαχαχαχ.:lol: Γειά σου Ελλάδα με τα ωραία σου. :rofl:
Δηλαδή αν εγώ θέλω να μεταβιβάσω στο ονομά μου την γραμμή του σπιτιού που νοικιάζω, θα πληρώσω κερατιάτικα. :closed:
Το ότι προβλέπεται στους όρους του ΟΤΕ δεν σημαίνει ότι παύει να είναι παράλογο sdikr. :rtfm:

blablah
21-03-08, 08:09
http://www.oteshop.gr/pdf/adsl.pdf

Τέλη ενεργοποίησης/μεταφοράς 41.64,
Στην προσφορά conn-x είχες δωρεάν ενεργοποίηση όχι δωρέαν μεταφορά

ακόμα

Μα εγώ έκανα μεταβίβαση! από μέλος της οικογένειας στο δικό μου όνομα, τίποτε άλλο δεν άλλαξε. Είναι ο ίδιος χώρος, ο ίδιος αριθμός, ενεργοποιημένη γραμμή ΑΡΥΣ (όχι conn-x) εδώ και 3 χρόνια!

Αλλά ακόμα και μεταφορά να έκανα σύμφωνα με το pdf:

Μεταφορά της PSTN ή ISDN σύνδεσης (στην οποία λειτουργεί και ADSL πρόσβαση, και μόνο για
τις εργασίες που αφορούν στην ADSL πρόσβαση)
Αν η μεταφορά γίνεται σε περιοχή που καλύπτεται από το οικείο DSLAM, δεν υπάρχει τέλος
μεταφοράς.

Ευχαριστώ για το λίνκ, τελικά αν ισχύει το παραπάνω ίσως βοήθησει.

Δεν έχει λογική το να χρεώνουν την, κατ'ουσία, αλλαγή στοιχείων στο σύστημα!

........Auto merged post: blablah added 12 Minutes and 47 Seconds later........


Χαχαχαχαχαχ.:lol: Γειά σου Ελλάδα με τα ωραία σου. :rofl:
Δηλαδή αν εγώ θέλω να μεταβιβάσω στο ονομά μου την γραμμή του σπιτιού που νοικιάζω, θα πληρώσω κερατιάτικα. :closed:
Το ότι προβλέπεται στους όρους του ΟΤΕ δεν σημαίνει ότι παύει να είναι παράλογο sdikr. :rtfm:

Ακριβώς, και δεν είναι μόνο αυτό, και ο προηγούμενος "ιδικτήτης" πληρώνει το πάγιο του τρέχοντος μηνός της διακοπής και ο νέος στον οποίο γίνεται η μεταβίβαση! Επίσης πέφτει και το 15αρι τέλος μεταβίβασης (για την πληκτρολόγηση των νέων στοιχείων?!) και έρχεται και δένει το πράγμα.

Και μετά απορούν που φεύγει ο κόσμος στους ενναλακτικούς! :whistle:

sdikr
21-03-08, 12:58
Χαχαχαχαχαχ.:lol: Γειά σου Ελλάδα με τα ωραία σου. :rofl:
Δηλαδή αν εγώ θέλω να μεταβιβάσω στο ονομά μου την γραμμή του σπιτιού που νοικιάζω, θα πληρώσω κερατιάτικα. :closed:
Το ότι προβλέπεται στους όρους του ΟΤΕ δεν σημαίνει ότι παύει να είναι παράλογο sdikr. :rtfm:


Μα εγώ έκανα μεταβίβαση! από μέλος της οικογένειας στο δικό μου όνομα, τίποτε άλλο δεν άλλαξε. Είναι ο ίδιος χώρος, ο ίδιος αριθμός, ενεργοποιημένη γραμμή ΑΡΥΣ (όχι conn-x) εδώ και 3 χρόνια!

Αλλά ακόμα και μεταφορά να έκανα σύμφωνα με το pdf:

Μεταφορά της PSTN ή ISDN σύνδεσης (στην οποία λειτουργεί και ADSL πρόσβαση, και μόνο για
τις εργασίες που αφορούν στην ADSL πρόσβαση)
Αν η μεταφορά γίνεται σε περιοχή που καλύπτεται από το οικείο DSLAM, δεν υπάρχει τέλος
μεταφοράς.

Ευχαριστώ για το λίνκ, τελικά αν ισχύει το παραπάνω ίσως βοήθησει.

Δεν έχει λογική το να χρεώνουν την, κατ'ουσία, αλλαγή στοιχείων στο σύστημα!

........Auto merged post: blablah added 12 Minutes and 47 Seconds later........



Ακριβώς, και δεν είναι μόνο αυτό, και ο προηγούμενος "ιδικτήτης" πληρώνει το πάγιο του τρέχοντος μηνός της διακοπής και ο νέος στον οποίο γίνεται η μεταβίβαση! Επίσης πέφτει και το 15αρι τέλος μεταβίβασης (για την πληκτρολόγηση των νέων στοιχείων?!) και έρχεται και δένει το πράγμα.

Και μετά απορούν που φεύγει ο κόσμος στους ενναλακτικούς! :whistle:

Πρόσεξτε και στους εναλλακτικους αναφέρει για μεταφορές κλπ και τις χρεώνουν

hel
22-03-08, 15:20
Και μετά απορούν που φεύγει ο κόσμος στους ενναλακτικούς! :whistle:

Είναι να απορείς:)

blablah
28-03-08, 09:11
Και μιας και περιμένω ακόμη απάντηση για την εκκαθάριση λογαριασμού να παραθέσω και ένα χιουμοριστικό λινκ...:lol:

http://www.youtube.com/watch?v=kyvn9r25tD0

ΥΓ. Μήπως να την κάνω σιγά-σιγά προς εναλλακτικό ή να περιμένω να έρθει αυτή η εκκαθάριση πριν φύγω..;

named
28-03-08, 13:53
δεν πρέπει να χρεωθεί τέλος ενεργοποίησης adsl κατά τη μεταβίβαση τηλ, αν δεν καταργηθεί και ξαναενεργοποιηθεί η παροχή adsl για το συγκεκριμένο τηλ (προσοχή η μεταβίβαση σε καμία περίπτωση δε συνιστά κατάργηση adsl)

θα πιστωθεί σε επόμενο λογαριασμό

η μόνη επιβάρυνση που μπορεί να υπάρξει είναι σε περίπτωση που δεν έχει παρέλθει η περίοδος δέσμευσης του conn-x, οπότε και χρεώνονται οι υπολειπόμενοι μήνες

blablah
02-04-08, 18:03
Τελικά τέλος καλό, όλα καλά μιας και σήμερα ειδοποιήθηκα πως θα αφαιρεθεί το τέλος ενεργοποίησης που μου χρεώθηκε στην ήδη ενεργοποιημένη προ 3ετίας ΑΡΥΣ γραμμή.
Απλά καθώς φαίνεται θέλει λίγο παραπάνω τρέξιμο σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί αλλιώς πληρώνεις χωρίς να το καταλάβεις. :)
Ευχαριστώ για την βοήθεια όλων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.