PDA

Επιστροφή στο Forum : τραβηγμα νεας γραμμης-καλωδιωση



player74
19-03-08, 19:13
σκεφτομαι να τραβηξω νεα γραμμη απο τον κατανεμητη και σχεδιαζω να το κανω εξωτερικα του κτηριου ως το ημιυπογειο που ειναι το κουτι.
τι πρεπει να προσεξω οσο αφορα το καλωδιο?
υπαρχουν διαφορετικοι τυποι?
φανταζομαι καπιο ειδος στρογγυλου πρεπει να ειναι.
καποια προταση κι ενδεικτικη τιμη?

επισεις αν γνωριζετε καποιο ηλεκτρολογο περιοχης καλλιθεας θα εκτιμουσα πολυ ενα πμ για βοηθεια, προκειμενου να ελεξει και να συνδεσει και την νεα καλωδιωση αν χρειαστει.

και βασικα αν και κατω υπαρχει το ιδιο προβλημα να εχω καθε λογο να ζητησω απο vf να αιτηθει εως και αλλαγη ζευγους. η ολη ιστορια μου το επιτρεπει;)
και μια mobile card στην τιμη adsl δεν θα με χαλαγε :p μια χαρα την ειχα βολεψει οταν την ειχα πριν την ενεργοποιηση δωρεαν.

Ιστορικο: att 17, snr 6 εως 12.
συγχρονισμος: max 8xxx/2xx
αιτιολογιση απο vf: κατι πεζει με την καλωδιωση στο χωρο μου και οτι ειναι αδικαιολογιτες τετοιες ταχυτητες.
εχει ελεχθει η γραμμη επανελλημενα απο οτε με απαντηση οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα, απειρες δοκιμες απο vf κτλ.
καποια στιγμη πειγε 12 παρακατι down και 6χχ up με δικο μου ρουτερ. δεν επανηλθε.

και μια ερωτηση ακομα. διπλα μου ακριβως υπαρχουν κεραιες του AWMN. πεζει περιπτωση να επιρεαζουν?

ariadgr
21-03-08, 02:43
σκεφτομαι να τραβηξω νεα γραμμη απο τον κατανεμητη και σχεδιαζω να το κανω εξωτερικα του κτηριου ως το ημιυπογειο που ειναι το κουτι.

Προτού κάνεις κάτι τέτοιο, δοκιμάζεις να συνδέσεις το router στον κατανεμητή και βλέπεις τα στατιστικά συγχρονισμού (με κάποιο laptop).
Αν το attenuation παραμένει ίδιο ή μειώνεται ελάχιστα (π.χ. μισή ή μία μονάδα) τότε δεν αξίζει να μπεις στον κόπο αλλαγής καλωδίωσης.

Διάβασε σχετικά: www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819


τι πρεπει να προσεξω οσο αφορα το καλωδιο?
υπαρχουν διαφορετικοι τυποι?
φανταζομαι καπιο ειδος στρογγυλου πρεπει να ειναι.
καποια προταση κι ενδεικτικη τιμη?

UTP Cat. 6 μονόκλωνο ή UTP Cat. 5e μονόκλωνο
Χρησιμοποιείς απλώς 1 από τα 4 ζευγάρια, και σου μένουν και 3 ζευγάρια για μελλοντική χρήση.

player74
22-03-08, 16:26
δεν ειναι εφικτο να κανω κατι τετοιο.
1. δεν ξερω πιο ειναι το δικο μου καλωδιο κατω. ο τεχνικος ξηλωσε την ετικετα που ειχαν οταν εκανε την συνδεση.
2. δεν θελω να μπω στο κοπο μιας τετοιας ταλαιπωριας. εκτος αυτου το ρουτερ θελει ρευμα και δεν υπαρχει διαθεσιμη μπριζα. εγω ειμαι στον 5ο.
3. εξ αρχης ηταν στην σκεψη μου μια καινουργια καλωδιωση μιας και η πολυκατοικια ειναι παλια.
4. αν ειναι να ρθει τεχνικος ας ερθει μια και καλη.
5. το att ειναι ικανοποιιτικο και δεν νομιζω να αλλαξει σημαντικα στο κατανεμητη. ειμαι οντος κοντα στο dslam (α/κ)
6. χρειαζομαι την γνωμη και τα αποτελεσματα του τεχνικου αν δεν βγει ο ελεγχος καλος για χρηση εναντι στη vf.

ειναι καλα αυτα τα καλωδια για τοση αποσταση και εξωτερικα?

tassos1978
27-03-08, 18:28
Shielded! STP για εξωτερική χρήση, όχι UTP, cat5e ή 6 και μόνο. Απ'οτι ξέρω είναι λίγο πιο ακριβο αλλά είναι θωρακισμένο, άρα πιο κατάλληλο για εξωτερική χρήση. Θα σου πρότεινα ότι καλώδιο και να διαλέξεις, να το περάσεις και μέσα από κάποιο πλαστικό "κανάλι" όπως το λένε οι ηλεκτρολόγοι, σε μορφή σπιράλ, για να αποφύγεις φθορές από τα καιρικά φαινόμενα. :)

theopan
01-04-08, 13:31
5. το att ειναι ικανοποιιτικο και δεν νομιζω να αλλαξει σημαντικα στο κατανεμητη. ειμαι οντος κοντα στο dslam (α/κ)


Συνεπώς η αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσης είναι περιττή. Πες στη vodafone να λύσει το πρόβλημα. Δικό της είναι κατά 95%. Τις ίδιες σαχλαμάρες έλεγαν και σε φίλο μου και τον είχαν ξεχασμένο στα 2Mbps. Σε λίγες ώρες ως δια μαγείας ανέβηκε ο συγχρονισμός του στα 16Mbps και κατέβηκε και το attenuation σε αυτόν ...10dB (ναι το attenuation δεν αναφερόμαι στο snr που ούτως ή άλλως θα κατέβαινε).

@ ADSLgr.com All rights reserved.