PDA

Επιστροφή στο Forum : γιατί το συμβόλαιο στη vodafone των 30 το πληρώνω παραπάνω;



kotsnirvana
19-03-08, 19:41
έκανα συμβόλαιο για ένα χρόνο στην vodafone για το internet παντού, αυτή τη συσκευή δηλαδή που είναι για να έχεις ίντερνετ παντού. το συμβόλαιο είναι για 5 giga και όταν μίλησα με τον αντιπρόσωπο μου είχε πει 30 ευρώ, αυτά είναι όλα κάθε μήνα.

εχθές μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός πριν καν κλείσω μήνα και είναι 44 ευρώ. γιατί ρε παιδιά έτσι;

πριν πάω στο κατάστημα να κάνω φασαρία θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τι είναι αυτά τα 14 παραπάνω ευρώ. να ξέρω και τι να του πω του τύπου.

το χαρτί δεν το έχω μαζί μου να σας γράψω τι ακριβώς λέει. καμιά ιδέα;

crankdim
19-03-08, 19:54
Δεν ξερω η προφανης απαντηση ειναι οτι ξεπερασες τα 5giga Που ειχες όριο..

orck
19-03-08, 20:01
οχι
εαν ειναι ο ΠΡΩΤΟΣ λογαριασμος ειναι και προπληρωμη του παγιου
καθε μηνα που περναει προπληρωνεις το παγιο δηλαδη εαν το πηρες 15 Ιανουαριου και εαν υποθεσουμε οτι καθε 30 σε τιμολογουν τοτε στον λογαριασμο που θα παρει θα εχει το παγιο που εχεις συμφωνησει για την περιοδο 15-30 Ιαν και 1-30 Φεβ απο τον επομενο θα ειναι ολα οκ
στον τελευταιο οταν τους πεις οτι θες να το κοψεις θα δεις οτι υπαρχει μια μειωση

kotsnirvana
19-03-08, 20:10
λογικό ακούγεται. εγώ όμως πήρα το πακέτο στις 1 μαρτίου και 18 μαρτίου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός 44 ευρώ. κολλάει έτσι;

δεν ξεπέρασα σε καμιά περίπτωση τα 5 gb το πρόγραμμα από default μου δείχνει 50 mb μηνιαία χρήση ως τώρα.

orck
19-03-08, 20:24
ναι δεν λεει κατι αυτο
μπορει αυτοι να σε χρεωνουν καθε 15 του μηνος οποτε για το χρονικο διαστημα 15 Φεβρουαριου-15 Μαρτιου εχεις περιπου 15 ημερες χρηση αρα και 15 ευρω παγιο, μετα πληρωνεις το διαστημα 15 Μαρτιου-15 Απριλιου για 30 ημερες αρα 30 ευρω

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο αυτα τα θεματα και η πιο ασχετη σαπορτουλα τα ξερει καλα

player74
19-03-08, 23:02
υποψιν το προγραμματακι που μετραει τον ογκο δεν ειναι ασφαλες και ακριβες

TearDrop
25-03-08, 22:09
Για πιο σίγουρη μέτρηση του όγκου δεδομένων χρησιμοποιήστε καλύτερα dumeter και μην εμπιστεύεστε το ενσωματωμένο πρόγραμμα της Vodafone.

Αυτό βέβαια σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε μόνο το mobile connect και όχι ενίοτε κάποια adsl, γιατί εκεί τα πράγματα μπλέκουν και θα χάσετε τη μπάλα.

neji
07-04-08, 00:53
Ειχα και εγω την ιδια απορια.
Ρωτησα την πωλητρια της vodafone και μου ειπε οτι ειναι φοροι της κινητης τηλεφωνιας ξεχωριστοι απο τους κανονικους φορους και επιβαλεται επειδη θεωρειται σαν κινητο

@ ADSLgr.com All rights reserved.