PDA

Επιστροφή στο Forum : 5Mbs αντί για 24



e.kotsos
19-03-08, 20:25
Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

με μεγάλη μου λύπη ήθελα να δείξω σε όλους σας τα νούμερα που δίνει η ολοκαίνουρια 24αρα μου (over ISDN):

Downstream Upstream
SNR Margin : 10.9 8.4 db
Line Attenuation : 37.0 26.5 db
Data Rate : 5032 392 kbps


Πέστε μου ειλικρινά, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;

Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω, ή απλώς να ξεχάσω το ΠΡΑΓΑΜΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟ internet;

geofromalimos
19-03-08, 20:37
Φίλε μου και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι:

DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 4384 kbps
Upstream Rate: 928 kbps
Downstream Margin: 4 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 34 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db

Το απίστευτο όπως παρατηρείς είναι ότι ενώ το downstream rate αντιστοιχεί με σύνδεσης 4mbps το upstream rate αντιστοιχεί με σύνδεση 24mbps!Τι να είναι άραγε αυτό?

vaggoulas
19-03-08, 20:39
Δοκίμασε για λίγο χωρίς splitter και netmod και δες αν αλλάζει κάτι στα στατιστικά σου.Επίσης καλό θα ήταν να δοκιμάσεις αν είναι εύκολο με κανένα καλύτερο modem.

sdikr
19-03-08, 20:51
Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

με μεγάλη μου λύπη ήθελα να δείξω σε όλους σας τα νούμερα που δίνει η ολοκαίνουρια 24αρα μου (over ISDN):

Downstream Upstream
SNR Margin : 10.9 8.4 db
Line Attenuation : 37.0 26.5 db
Data Rate : 5032 392 kbps


Πέστε μου ειλικρινά, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;

Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω, ή απλώς να ξεχάσω το ΠΡΑΓΑΜΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟ internet;


Κανονικά σε ιδάνικες συνθήκες θα επρέπε να πιάνεις εως 13, και η γραμμή δίχνει να σηκώνει και αλλό, βεβαίωσου οτι σε έχουν βάλει σε adsl2+



Φίλε μου και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι:

DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 4384 kbps
Upstream Rate: 928 kbps
Downstream Margin: 4 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 34 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db

Το απίστευτο όπως παρατηρείς είναι ότι ενώ το downstream rate αντιστοιχεί με σύνδεσης 4mbps το upstream rate αντιστοιχεί με σύνδεση 24mbps!Τι να είναι άραγε αυτό?

Με gdmt λογικό είναι, δεν δουλεύεις σε adsl2+

e.kotsos
19-03-08, 21:09
Στο modulation μου λέει ADSL2+ άρα δε φταίει αυτό, η αλήθεια είναι ότι στην περιοχή μου (Βούλα, Πανόραμα) τα καλώδια είναι πολύ χάλια, αλλά δε νομίζω να καταφέρω τίποτα αν κάνω παράπονα στον ΟΤΕ.

christos79
19-03-08, 21:48
Στην δικιά σου περίπτωση.Βάλε ένα καλό modem-router άλλαξε τη γραμμή απο ISDN σε PSTN η οποία σε μεγάλες αποστάσεις συμπεριφέρεται πιο ομαλά βάλε και ένα καλό φίλτρο και θα δεις πολύ καλές ταχύτητες.Έτσι πάλευα και γω με ISDN και είχα Att 50db και μόλις την έκανα PSTN το att έπεσε στα 42db και εκεί που με τα 1000 ζόρια έπιανα 4mbps τώρα απολαμβάνω 8.

e.kotsos
19-03-08, 22:18
Μόλις παρατήρησα και κάτι άλλο, στα diagnostics μου βγάζει τα "Testing ATM OAM segment ping" και "Testing ATM OAM end to end ping" FAILED, ενώ στην ADSL του Advanced Setup είναι επιλεγμένη η ANNEX A χωρίς να υπάρχει καν επιλογή για ANNEX B...:

:whistle:

nnn
19-03-08, 22:40
Annex A δεν έχεις ?

e.kotsos
19-03-08, 22:57
B αφου είμαι over ISDN

sdikr
19-03-08, 23:18
B αφου είμαι over ISDN

το Modem είναι usb ή ethernet;

πάντως ναι υπάρχει αυτή η πιθανότητα να δουλέυει και στα δυο annex αλλά στο B να μην τα πάει καλά, έχεις κάποιον γνωστό να δοκιμάσεις αλλό;

Carpe_Diem_Rj
19-03-08, 23:22
Και σ μενα να ιδια ρε παιδια..... 8 αντι για 24 και διετε και τα στατιστικα μου αριστερα.... τι στο καλο κανουν εκει στο οτε.....

geofromalimos
19-03-08, 23:25
Αρχικά έβαλα το Baudtec του connex για να δω τα settings.Ενώ το είχα στο Autosync επέλεγε πάντα το G.dmt.Δοκίμασα και όλα ADSL2 και ADSL2+ και δεν συγχρόνισε ποτέ...περίμενα περίπου 4-5 λεπτά σε κάθε
περίπτωση.Στη συνέχεια ξήλωσα το Baudtec και έβαλα πάνω το Linksys WAG200G με τα ίδια αποτελέσματα.Μόνο με G.dmt συγχρονίζει.Εκτός και αν πρέπει να περιμένω κανένα 15λεπτο!Λέτε να κάνει τόσο?Αλλά ας μου εξηγήσει κάποιος πως το upstream rate ισοδυναμεί με αυτό της 24άρας!!!

Πύρρος
19-03-08, 23:28
Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

με μεγάλη μου λύπη ήθελα να δείξω σε όλους σας τα νούμερα που δίνει η ολοκαίνουρια 24αρα μου (over ISDN):

Downstream Upstream
SNR Margin : 10.9 8.4 db
Line Attenuation : 37.0 26.5 db
Data Rate : 5032 392 kbps


Πέστε μου ειλικρινά, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;

Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω, ή απλώς να ξεχάσω το ΠΡΑΓΑΜΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟ internet;

Ελεγξε τη συνδεσμολογία, και κάνε μια δοκιμή χωρίς το splitter, το netmod ή οτιδήποτε άλλο πάνω στη γραμμή.

Προσπάθησε να κάνεις και μια δοκιμή με άλλο modem. Αν δεν έχεις άλλο, ούτε γνωστό με annex B modem, ίσως αξίζει να ρισκάρεις €30 και να πάρεις ένα speedtouch από το φίλο μας τον ΟΤΕ.

e.kotsos
19-03-08, 23:33
Ελεγξε τη συνδεσμολογία, και κάνε μια δοκιμή χωρίς το splitter, το netmod ή οτιδήποτε άλλο πάνω στη γραμμή.

Προσπάθησε να κάνεις και μια δοκιμή με άλλο modem. Αν δεν έχεις άλλο, ούτε γνωστό με annex B modem, ίσως αξίζει να ρισκάρεις €30 και να πάρεις ένα speedtouch από το φίλο μας τον ΟΤΕ.


To έκανα αυτό και ιδού:
Downstream Upstream
SNR Margin : 11.0 8.2 db
Line Attenuation : 37.8 26.4 db
Data Rate : 5608 404 kbps

μια απο τα ίδια δηλαδή.
Το κακό είναι ότι λόγω ISDN είναι δύσκολο να βρώ άλλο modem να δοκιμάσω.
Αν και πιστέυω ότι κάπου πρέπει να φταίει και αυτό, εκτός αν υπάρχει κάποιο optimal setup που διορθώνει λίγο την κατάσταση...

sdikr
19-03-08, 23:39
Αρχικά έβαλα το Baudtec του connex για να δω τα settings.Ενώ το είχα στο Autosync επέλεγε πάντα το G.dmt.Δοκίμασα και όλα ADSL2 και ADSL2+ και δεν συγχρόνισε ποτέ...περίμενα περίπου 4-5 λεπτά σε κάθε
περίπτωση.Στη συνέχεια ξήλωσα το Baudtec και έβαλα πάνω το Linksys WAG200G με τα ίδια αποτελέσματα.Μόνο με G.dmt συγχρονίζει.Εκτός και αν πρέπει να περιμένω κανένα 15λεπτο!Λέτε να κάνει τόσο?Αλλά ας μου εξηγήσει κάποιος πως το upstream rate ισοδυναμεί με αυτό της 24άρας!!!


Αυτό είναι πρόβλημα, καλό θα είναι να το αναφέρεις στο 121 οτι δεν συγχρονίζει σε adsl2+

Carpe_Diem_Rj
19-03-08, 23:41
και εγω εχω fritbox kaim bautec ειναι προβλημα απο οτε μαλλον .......εχω κανει ελεγχους και με τα 2 τα ιδια αποτελεσματα...

geofromalimos
19-03-08, 23:50
Κοίτα επειδή οι τύποι το παίζουν έξυπνοι στην πλειοψηφία τους γιατί όλα αυτά τους τα είπα αλλά μου είπαν τα δικά τους μπορείς να μου πεις τι πρέπει να κάνει πχ ο ΟΤΕ για να διορθωθεί το πρόβλημα?

EDIT:Για την ακρίβεια επειδή αυτοί νομιζουν ότι μιλάνε πάντα με απλούς χρήστες όταν τον πήρα τηλέφωνο του λέω ρε μεγάλε πες μου τα settings να επιβεβαιώσω ότι είμαστε οκ.Και μου λέει δεν παίζουν ρόλο τα settings είσαι μακριά από το DSLAM.Μόλις του είπα τεχνικές λεπτομέρειες θορύβους κτλ τότε άρχισε να μου λέει κάποια πράγματα αλλά επέμενε πως αφού συγχρονίζω σε G.dmt να το αφήσω εκεί και να ζητήσω υποβάθμιση γραμμής.

sdikr
20-03-08, 00:05
Κοίτα επειδή οι τύποι το παίζουν έξυπνοι στην πλειοψηφία τους γιατί όλα αυτά τους τα είπα αλλά μου είπαν τα δικά τους μπορείς να μου πεις τι πρέπει να κάνει πχ ο ΟΤΕ για να διορθωθεί το πρόβλημα?

EDIT:Για την ακρίβεια επειδή αυτοί νομιζουν ότι μιλάνε πάντα με απλούς χρήστες όταν τον πήρα τηλέφωνο του λέω ρε μεγάλε πες μου τα settings να επιβεβαιώσω ότι είμαστε οκ.Και μου λέει δεν παίζουν ρόλο τα settings είσαι μακριά από το DSLAM.Μόλις του είπα τεχνικές λεπτομέρειες θορύβους κτλ τότε άρχισε να μου λέει κάποια πράγματα αλλά επέμενε πως αφού συγχρονίζω σε G.dmt να το αφήσω εκεί και να ζητήσω υποβάθμιση γραμμής.


Δεν ξέρω, ενα που θα σκεφτόμουνα θα ήταν, εφόσον γυρίσεις το modem σε adsl2+ να πάρεις τηλέφωνο και να πείς δεν συχρονίζω, (αυτό δυστήχως θα σημαίνει να μείνεις κάποιο διάστημα χωρίς internet μέχρι να γίνει η επικοινωνία)

Ενά αλλό, εγώ για adsl2+ Πληρώνω και το modem που μου στείλατε δεν συγχρονίζει

Πρόσεξε υπάρχει διαφορά στο δεν συχρόνιζω στα 24 και στο δεν συγχρονίζω σε adsl2+

geofromalimos
20-03-08, 00:32
Αυτά που παραθέτω τώρα είναι τα στατιστικά μου όταν το γυρίζω σε pppoA και multimode:

DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 4384 kbps
Upstream Rate: 928 kbps
Downstream Margin: 2 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 34 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Μέχρι τώρα είχα pppoE και g.DMT.Βέβαια από ότι έχω διαβάσει το ADSL2+ σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 2+ χιλιομέτρων δεν είναι απαραίτητο γιατί δεν βελτιώνει κάτι.Πχ η forthnet νομίζω δίνει g.DMT στους συνδρομητές της και πιάνει καλές ταχύτητες.

sdikr
20-03-08, 00:39
Αυτά που παραθέτω τώρα είναι τα στατιστικά μου όταν το γυρίζω σε pppoA και multimode:

DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 4384 kbps
Upstream Rate: 928 kbps
Downstream Margin: 2 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 34 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Μέχρι τώρα είχα pppoE και g.DMT.Βέβαια από ότι έχω διαβάσει το ADSL2+ σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 2+ χιλιομέτρων δεν είναι απαραίτητο γιατί δεν βελτιώνει κάτι.Πχ η forthnet νομίζω δίνει g.DMT στους συνδρομητές της και πιάνει καλές ταχύτητες.

δεν έχεις adsl2+ δεν μπορώ να το πω αλλιώς
gdmt είναι adsl1

Carpe_Diem_Rj
20-03-08, 00:57
Πως μπορω να το δω και εγω αν εχω adsl 2+ απο που? εχω το frtitzbox

pnikolo
20-03-08, 01:02
Αυτά που παραθέτω τώρα είναι τα στατιστικά μου όταν το γυρίζω σε pppoA και multimode:

DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 4384 kbps
Upstream Rate: 928 kbps
Downstream Margin: 2 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 34 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Μέχρι τώρα είχα pppoE και g.DMT.Βέβαια από ότι έχω διαβάσει το ADSL2+ σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 2+ χιλιομέτρων δεν είναι απαραίτητο γιατί δεν βελτιώνει κάτι.Πχ η forthnet νομίζω δίνει g.DMT στους συνδρομητές της και πιάνει καλές ταχύτητες.

Δε βλεπεις οτι ο θορυβος σου ειναι πανω απο 4πλασιος του σηματος που παιρνεις? :down:
Απορω πως εχεις συνδεση

@ ADSLgr.com All rights reserved.