PDA

Επιστροφή στο Forum : "Δορυφορικη" Ερωτηση ...



Salvador
01-07-05, 22:36
Καλησπερα σε ολους.
Καποτε υπηρχε ενα πολυ καλο θεμα(με το παλιο φορουμ) σχετικα με πιατα,εγκαταστασεις,ρυθμισεις κτλπ ,αλλα δεν μπορω να το βρω.
Προσφατα φιλος πηρε μια φτηνη καρτα για δορυφορικο TV.
Twinham μου φαινεται την λενε...καπως ετσι.
Εβαλε το πιατο (80cm/ Θεσσαλονικη) ,εβαλε το LNB κανονικα και δεν μπορει με τιποτα να το συντονισει.
ΤΑ προγραμματα που προσπαθουν να κανουν scan εχουν 2 μπαρες:Quality και Strength(?)
Για το 2ο δεν θυμαμαι αλλα το θεμα ειναι οτι το Quality δεν εχει παει ποτε ουτε στο 1%.
Το strength οταν κουνουσε το πιατο επαιζε απο 45-80%.(ποτε πιο πανω)
Καποιος του ειπε πως το Quality πρεπει να ανεβει και τοτε θα ειναι συντονισμενος με τον δορυφορο.
Το απογευματακι καναμε κανα 3ωρο πειραματα,ο ενας στην ταρατσα και ο αλλος παρακολουθουσε το pc αλλα δεν εγινε τιποτα.
Τι ακριβως παιζει?
Υπαρχει κανα κολπακι,κατι να προσεξει,καποιο προγραμμα που βοηθαει στο να συγχρονισεις το πιατο με τον δορυφορο?
Μονο το πιατο πρεπει να κουνας ή παιζει και η γωνια του LNB προς το πιατο?
Δοκιμασαμε με Hotbird κτλπ.
Ειναι πολυ δυσκολο να το καταφερουμε μονοι μας ή δεν τον γλιτωνει τον τεχνικο?
Ακριβως διπλα στο πιατο του εχει ενα αλλο οπου βγαλαμε το καλωδιο απο το δικο του LNB και βαλαμε το καλωδιο που καταληγει στην καρτα του PC.
Δεν θα επρεπε να παιξει καθως το αλλο πιατο ειναι ηδη συντονισμενο?
Γενικα ολα τα πιατα στις γυρω οικοδομες κοιτανε προς καποια κατευθυνση.
Στην ιδια κατευθυνση βαλαμε και το δικο του πιατο.
Εχει να κανει ακομα και με το χιλιοστο που λέμε?

Ευχαριστω προκαταβολικα και ξερω πως καποιοι που ασχολουνται με το θεμα πιθανον να κουραστουνε καθως θα ειναι η ερωτηση που εχει ειπωθει πολάκις,αλλα θελω την βοηθεια τους.

sdikr
01-07-05, 23:39
Το απογευματακι καναμε κανα 3ωρο πειραματα,ο ενας στην ταρατσα και ο αλλος παρακολουθουσε το pc αλλα δεν εγινε τιποτα.
Τι ακριβως παιζει?


Το καλύτερο αν μπορείς ειναι να ανεβείς με εναν δεκτή και μια τηλεόραση πάνω στην ταράτσα


Μονο το πιατο πρεπει να κουνας ή παιζει και η γωνια του LNB προς το πιατο?
Παίζει η ανύψωση του πιάτου για να βρείς την σωστή ανυψωση ρίξε μια ματιά εδω http://www.satlex.de/en/azel_calc.html


Ακριβως διπλα στο πιατο του εχει ενα αλλο οπου βγαλαμε το καλωδιο απο το δικο του LNB και βαλαμε το καλωδιο που καταληγει στην καρτα του PC.
Δεν θα επρεπε να παιξει καθως το αλλο πιατο ειναι ηδη συντονισμενο?
Λογικά ναι, αλλά σε ποιον δορυφόρο;
μήπως κάτι δεν πάει καλά με τα καλώδια;


Εχει να κανει ακομα και με το χιλιοστο που λέμε?
Με το μισό χιλιόστο!! ;)

armonis
02-07-05, 15:04
TwinHan.
Από ότι φαίνεται, πρέπει να υπάρχει πρόβλημα είτε με το καλώδιο, είτε με την κάρτα. Τις περισσότερες φορές, το "strenght" είναι η απολαβή από τον δορυφόρο ενώ το quallity είναι το SNR το οποίο μετράμε σε dB. Για παράδειγμα, η SkyStar 2 έχει quality με ηχητική ειδοποίηση και ακριβώς από κάτω γράφει το SNR και το BER τα οποία είναι αντίστοιχα Signal Noise Ratio και Bit Error Correction που θα πρέπει να είναι μηδέν σε normal συνθήκες.
Σάν αντιπροσωπεία και των δύο εταιρειών, θα θέλαμε να μας στείλεις την κάρτα για έλεγχο εφόσον αποκλείσεις το θέμα του καλωδίου.
Όσο για το συντονισμό, καλά το πάτε! Μόνο που απλά ταλαιπωρείστε περισσότερο σε σχέση με έναν τεχνικό που έχει πεδιόμετρο.
Καλή συνέχεια!

Salvador
02-07-05, 17:47
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Τωρα μιλησα μαζι του και μου ειπε πως χθες το βραδακι στο ασχετο το εβαλε να σκαναρει και επιασε 60 καναλια στον HotBird.
Ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για TV ?
Εχει 2.
Το TwinHanDVB (της μανας του) και το Dream DVB.
Ποσους δορυφορους θα πιανει με το πιατο (80cm) και αυτην την καρτα?
Μιλαω για Θεσ/Νικη(κατι ακουσα οτι εχει καλυτερη ληψη εδω)
Φυσικα ρωταω γιατι αρχισα να ψηνομαι και εγω ,καθως το κοστος δεν ειναι και απιαστο(140 του βγηκαν ολα..χωρις την εγκατασταση,φυσικα)
Τελος..η καρτα αυτη που πηρε(1020 λεγεται το μοντελο μου φαινεται) ειναι πολυ μάπα?
Το λεω αυτο γιατι ειναι πολυ φτηνη.

ΚΑτι καναλια του τυπου PDTV,BBC,FOX,ABC τι χρειαζεται για να τα πιασεις?
(Μιλαω κυριως για τα καναλια που παιζονται οι τελευταιες σεζον απο Lost,24,Simpsons,Dr.Who,Allias κτλπ)

sdikr
02-07-05, 17:53
Ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για TV ?

Εμενα με βολέυουν το progdvb, mytheatre


Ποσους δορυφορους θα πιανει με το πιατο (80cm) και αυτην την καρτα?

Με ενα lnb, μονο 1, με δυο lnb 2 και λοιπα!


Τελος..η καρτα αυτη που πηρε(1020 λεγεται το μοντελο μου φαινεται) ειναι πολυ μάπα?
Μια χαρά ειναι!


ΚΑτι καναλια του τυπου PDTV,BBC,FOX,ABC τι χρειαζεται για να τα πιασεις?

το bbc, 2,4 πιάτο, το fox, abc συνδρομή ;)

DM
13-07-05, 16:28
Μπορει κάποιος να μου συστήσει ένα κατάστημα απο Θεσσαλονίκη να μου βάλουν δορυφορική? έχω τα μηχανήματα πιάτο κλπ

@ ADSLgr.com All rights reserved.