PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με νέα σύνδεση σε φοιτητικό Otenet



giraios
20-03-08, 11:33
Έχω αγοράσει το φοιτητικό πακέτο της otenet στα 8mbps. Το πρόβλημα είναι ότι από τις 11/3 που μου έδωσαν τους κωδικούς μου, το ρούτερ δεν έχει συγχρονίσει καμία φορά.

Αρχικά να πω ότι στο ίδιο τηλέφωνο λειτουργούσε πάνω από χρόνο ADSL φοιτητικό της otenet στο 1mbps πάνω σε ISDN γραμμή, από το οποίο ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Επειδή ήταν στο όνομα της αδερφής μου για να κάνω την νέα σύνδεση στο όνομα μου στα 8, μου είπαν πως έπρεπε να γίνει πρώτα διακοπή της προηγούμενης σύνδεσης, και έπειτα να ακολουθηθεί η διαδικασία ενεργοποίησης της νέα ADSL όπου θα έμενα χωρίς internet για μια βδομάδα. (Πολύ γραφειοκρατικό μου φάνηκε αλλά δέχτηκα ότι έτσι λειτουργούν).

Στις 11/3 επικοινώνησε η otenet μαζί μου και μου έδωσε τους κωδικούς μου. Το ρούτερ και όλα τα υπόλοιπα καλώδια τα είχα αφήσει όπως λειτουργούσαν και με την προηγούμενη σύνδεση. Δυστυχώς όμως το ρούτερ δεν συγχρόνιζε. Επικοινώνησα με το τμήμα υποστήριξης, μου είπαν να δοκιμάσω να συνδέσω απευθείας στην πρίζα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το παιδί στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα δηλωθεί βλάβη. Μετά απο δύο μέρες επικοινώνησα για να δω που βρίσκετε η κατάσταση και μου λένε ότι δεν έχει δηλωθεί κάποια βλάβη. Του λέω να ξαναδηλώσουν βλάβη και μετά από 3 ώρες επικοινωνούν από τον ΟΤΕ και μου λένε να αφήσω ανοικτό το ρούτερ για να δούνε τι φταίει. Μια βδομάδα μετά ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι.

Η otenet μου λέει ότι περιμένουν από τον ΟΤΕ να τους ενημερώσει για την πορεία της βλάβης. Εγω όμως αναρωτιέμαι μήπως πρέπει εγώ να πάρω στον ΟΤΕ για να πιέσω την κατάσταση.
Και μια απορία. Η σύνδεση υποτίθεται ότι έχει ενεργοποιηθεί από τις 11/3. Για αυτές τις μέρες που δεν έχω ADSL χρεώνομαι? Έχω δικαίωμα να ζητήσω η χρέωση να ξεκινήσει από την ημέρα που θα έχω Internet?

nexus31
20-03-08, 21:16
αν η γραμμη σου ειναι isdn και το ρουτερ σου ειναι για pstn δεν μπορει συγχρονίσει ;)

Cloudman
20-03-08, 22:23
Και μια απορία. Η σύνδεση υποτίθεται ότι έχει ενεργοποιηθεί από τις 11/3. Για αυτές τις μέρες που δεν έχω ADSL χρεώνομαι? Έχω δικαίωμα να ζητήσω η χρέωση να ξεκινήσει από την ημέρα που θα έχω Internet?

Από ό,τι με ενημέρωσε το 134 όταν είχα κι εγώ την ίδια απορία, η χρέωση αρχίζει 12 ημέρες μετά την ενεργοποίηση της γραμμής.

giraios
21-03-08, 10:50
αν η γραμμη σου ειναι isdn και το ρουτερ σου ειναι για pstn δεν μπορει συγχρονίσει ;)

Το ρούτερ είναι για ISDN. Έτσι δούλευε και με την προηγούμενη σύνδεση, οπότε δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

iznodur
21-03-08, 12:19
εφοσον δεν εχεις ιντερνετ απο τοτε που ενεργοποιήθηκε θα έχεις επιπλεον μετα το χρονο το προπληρομενο + τη διαρκεια που δεν συγχρόνιζε η γραμμη ......

Kyaner
22-03-08, 01:39
Από την ημερα που δηλώθηκε η βλάβη και μέχρι να αποκατασταθεί, δεν θα έχεις καμια χρέωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.