PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλήση στο 134



KwstasV
20-03-08, 18:05
Μήπως ξέρει κανείς αν μπορούμε από το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL να κλαλέσουμε το 134 του ΟΤΕ;
Στον κατάλογο χρεώσεων δεν ανφέρει πουθενα το 134...
Την πρώτη φορά που προσπάθησα να το καλέσω μου έδειχνε σήμα κατειλημμένου, σαν να έπεσε η γραμμή.
Τη δεύτερη φορά βγήκε ηχογραφημένο μήνυμα της HOL ότι η κλήση μου δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί και περισσότερες πληροφορίες να καλέσω το 800 400 13844 :whistle:

Ξέρει κανείς κάτι;

nikoslykos
20-03-08, 18:12
γινεται ναι απλα θα χρεωθεις..τωρα γιατι δεν παιρνει δεν ξέρω..

PaniC_GR
20-03-08, 18:15
13888 κ νομιζω πατας το 1

KwstasV
20-03-08, 18:24
γινεται ναι απλα θα χρεωθεις..τωρα γιατι δεν παιρνει δεν ξέρω..

και όμως δε γίνεται...
Στο 13844 μου είπαν ότι δε γίνεται γιατί δεν είναι ένα απλό νούμερο αλλά είναι υπηρεσία του ΟΤΕ και μάλιστα δωρεάν προς τους συνδρομητές του.. Και συνεπώς δεν έχουμε πρόσβαση εμείς "οι άλλοι".
Και η λύση που μου έδωσαν; Να πάω σε ένα καρτοτηλέφωνο ή σε κάποιον άλλο που έχει ΟΤΕ ή να επισκεφτώ ένα OTEshop για να κάνω την ερώτησή που θέλω να κάνω στο 134!!!!:clap:

ariadgr
20-03-08, 18:29
και όμως δε γίνεται...
Στο 13844 μου είπαν ότι δε γίνεται γιατί δεν είναι ένα απλό νούμερο αλλά είναι υπηρεσία του ΟΤΕ και μάλιστα δωρεάν προς τους συνδρομητές του.. Και συνεπώς δεν έχουμε πρόσβαση εμείς "οι άλλοι".
Και η λύση που μου έδωσαν; Να πάω σε ένα καρτοτηλέφωνο ή σε κάποιον άλλο που έχει ΟΤΕ ή να επισκεφτώ ένα OTEshop για να κάνω την ερώτησή που θέλω να κάνω στο 134!!!!:clap:

To 13888 το δοκίμασες;

KwstasV
20-03-08, 18:30
To 13888 το δοκίμασες;

Ετοιμάζομαι να το δοκιμάσω και επανέρχομαι...

-----------------------------------------------

Δουλεύει !!! Ευχαριστώ...
Χαζή απορία, αλλά:
Δε θα έπρεπε να το ξέρουν στο 13844;;

player74
20-03-08, 22:08
γιατι να ξερουν?
υπηρεσια του οτε για συνδρομητες του ειναι.

σαν να λες δωστε μου το τηλ για της πωλησης πχ της forthnet.
θα πρεπε να σου πουνε να καλεσεις μια εταιρεια πληροφοριων καταλογου

harris
20-03-08, 22:28
To 13888 το δοκίμασες;

Αυτό είναι οι υπηρεσίες τηλεφωνικού καταλόγου του ΟΤΕ... τι σχέση έχει με το 134 που είναι υπηρεσίες προς τους συνδρομητές του ΟΤΕ (πωλήσεις κλπ)... :hmm:

Μήπως εννοείς το 13844 (front desk της hol) ;

DSLaManiaC
20-03-08, 22:31
Αυτό είναι οι υπηρεσίες τηλεφωνικού καταλόγου του ΟΤΕ... τι σχέση έχει με το 134 που είναι υπηρεσίες προς τους συνδρομητές του ΟΤΕ (πωλήσεις κλπ)... :hmm:

Μήπως εννοείς το 13844 (front desk της hol) ;

Όχι, το 11888 είναι ο κατάλογος. Το 13888 είναι το 134 απο κινητά και εναλλακτικά δίκτυα :p

No-Name
20-03-08, 22:31
13888 και μετά το 1 Eιναι το 134
13888 και μετά το 2 ειναι το 121

τι πληροφορίες καταλόγου λέτε?

harris
20-03-08, 22:35
13888 και μετά το 1 Eιναι το 134
13888 και μετά το 2 ειναι το 121

τι πληροφορίες καταλόγου λέτε?

εεεεεεεεερχμ................. :oops::sorry::whistle:

Μπερδεύτηκα με το 11888 :lol::lol::lol:

Σόρρυ guys :oops:

No-Name
20-03-08, 22:36
Δεν πειράζει dear κατανοούμε την 3η ηλικία:p

harris
20-03-08, 22:44
Δεν πειράζει dear κατανοούμε την 3η ηλικία:p

Ουδέν σχόλιον :p

prokopino
20-03-08, 22:46
Σε αντίθεση με τα περισσότερα 5ψήφια νούμερα, το 13888 έχει λογική χρέωση: 0,10 λεπτά ανά κλήση, όταν για να πάρεις το 13880 πχ (εξυπηρέτηση πελατών της vivodi) έχει χρέωση 0,0583 το δευτερόλεπτο (αυτές οι χρεώσεις είναι για όσους έχουν double play από τη HOL)

(σχετικό link με της χρεώσεις λοιπών κλήσεων του double play εδώ) (http://www.hol.gr/files/pdf/pricelist_loipon_kliseon.pdf)

DSLaManiaC
20-03-08, 22:46
Δεν πειράζει dear κατανοούμε την 3η ηλικία:p

:rofl::rofl:

Panagioths
20-03-08, 22:50
Κάλεσε το 2101340000 που θα είναι και δωρεάν ;)

kinggreece
21-03-08, 00:45
μουσια .......ετσι κανουν ολες,και στην τελλας που ημουν δεν με αφηναν να παρω κανεναν ανταγωνιστη,και μια φορα πηρα το 13800 και ειπα οτι θελω να παρω το 134 και μου εκαναν ανακριση γιατι το θελω. Το ιδιο να κανει και ΟΤΕ να μην αφηνει προς παροχους αλλους να δουμε θα τους αρεσει?

KwstasV
21-03-08, 18:17
Επειδή το θέμα μου κίνησε την περιέργεια βρήκα τα εξής:

το 134 είναι νούμερο - υπηρεσία του ΟΤΕ η οποία δεν είναι γενικά αριθμοδοτημένη. Συνεπώς καλώντας 134 από το δίκτυο του ΟΤΕ σημαίνει κάτι, αλλά το ίδιο νούμερο από οποιοδήποτε άλλο δίκτυο δε σημαίνει τίποτα. Ενώ τα νούμερα τύπου 13888 είναι γενικής χρήσης... Οπότε μάλλον δε φταίνε οι εναλλακτικοί αν ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί αριθμοδοτήσεις και συνδέσεις μη αναγνωρίσιμές γενικότερα... Εδώ ίσως να έχουν και δίκιο δηλαδή ...

Από την άλλη θεωρώ ότι όπως μου είπε ο τεχνικός της HOL όλη την ιστορία για το ότι δεν μπορώ να πάρω το 134 γιατί είναι υπηρεσία του ΟΤΕ κλπ κλπ, και εφόσον φαινόταν ότι δεν ήταν η πρώτη φορά που τον ρωτούσαν, θα μπορούσε να ξέρει την απάντηση... Μάλιστα τον ρώτησα επί τούτου "και πως θα επικοινωνήσω με ΟΤΕ;" και απάντησε με καρτοτηλέφωνο, άλλο σταθερό ΟΤΕ ή σε OTEshop. Δεν είπε "δε ξέρω, δεν είναι δική μου δουλειά να ξέρω, πάρε τις πληροφορίες". Είπε κάποια λύση, αλλά δυστυχώς όχι τη σωστή λύση ή μάλλον όχι την εύκολη λύση που τη προσφέρει το δίκτυό του και αν μη τι άλλο έπρεπε να την προωθήσει ως δυνατότητα σε σχέση με τα καρτοτηλέφωνα, τα σταθερά του ΟΤΕ και το OTEshop. Εδώ λοιπόν τους βρίσκω φάουλ ...

Φυσικά όλα τα παραπάνω ίσως έχουν μικρή σημασία, αλλά είναι σίγουρο ότι τελικά οι λεπτομέρειες θα κάνουν τη διαφορά στο χώρο των εναλλακτικών!!!

Πύρρος
21-03-08, 20:25
Σε αντίθεση με τα περισσότερα 5ψήφια νούμερα, το 13888 έχει λογική χρέωση: 0,10 λεπτά ανά κλήση, όταν για να πάρεις το 13880 πχ (εξυπηρέτηση πελατών της vivodi) έχει χρέωση 0,0583 το δευτερόλεπτο (αυτές οι χρεώσεις είναι για όσους έχουν double play από τη HOL)

(σχετικό link με της χρεώσεις λοιπών κλήσεων του double play εδώ) (http://www.hol.gr/files/pdf/pricelist_loipon_kliseon.pdf)

Αυτό που εννοούν είναι 0,0583/λεπτό με χρέωση ανα δευτερόλεπτο.

player74
21-03-08, 23:31
Από την άλλη θεωρώ ότι όπως μου είπε ο τεχνικός της HOL όλη την ιστορία για το ότι δεν μπορώ να πάρω το 134 γιατί είναι υπηρεσία του ΟΤΕ κλπ κλπ, και εφόσον φαινόταν ότι δεν ήταν η πρώτη φορά που τον ρωτούσαν, θα μπορούσε να ξέρει την απάντηση... Μάλιστα τον ρώτησα επί τούτου "και πως θα επικοινωνήσω με ΟΤΕ;" και απάντησε με καρτοτηλέφωνο, άλλο σταθερό ΟΤΕ ή σε OTEshop. Δεν είπε "δε ξέρω, δεν είναι δική μου δουλειά να ξέρω, πάρε τις πληροφορίες". Είπε κάποια λύση, αλλά δυστυχώς όχι τη σωστή λύση ή μάλλον όχι την εύκολη λύση που τη προσφέρει το δίκτυό του και αν μη τι άλλο έπρεπε να την προωθήσει ως δυνατότητα σε σχέση με τα καρτοτηλέφωνα, τα σταθερά του ΟΤΕ και το OTEshop. Εδώ λοιπόν τους βρίσκω φάουλ ...
εγω αν ημουν στη θεση του θα σου ελεγα με σηματα καπνου:rofl:
σιγα μην σου δεινα τηλ του ανταγωνιστη και αρχοντα του χωρου.

kinggreece
21-03-08, 23:35
Σκεφτητε να ειχανε την ιδια πολιτικη και για το 100 για 199 κ.λ.π

sdikr
22-03-08, 00:18
Επειδή το θέμα μου κίνησε την περιέργεια βρήκα τα εξής:

το 134 είναι νούμερο - υπηρεσία του ΟΤΕ η οποία δεν είναι γενικά αριθμοδοτημένη. Συνεπώς καλώντας 134 από το δίκτυο του ΟΤΕ σημαίνει κάτι, αλλά το ίδιο νούμερο από οποιοδήποτε άλλο δίκτυο δε σημαίνει τίποτα. Ενώ τα νούμερα τύπου 13888 είναι γενικής χρήσης... Οπότε μάλλον δε φταίνε οι εναλλακτικοί αν ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί αριθμοδοτήσεις και συνδέσεις μη αναγνωρίσιμές γενικότερα... Εδώ ίσως να έχουν και δίκιο δηλαδή ...

Από την άλλη θεωρώ ότι όπως μου είπε ο τεχνικός της HOL όλη την ιστορία για το ότι δεν μπορώ να πάρω το 134 γιατί είναι υπηρεσία του ΟΤΕ κλπ κλπ, και εφόσον φαινόταν ότι δεν ήταν η πρώτη φορά που τον ρωτούσαν, θα μπορούσε να ξέρει την απάντηση... Μάλιστα τον ρώτησα επί τούτου "και πως θα επικοινωνήσω με ΟΤΕ;" και απάντησε με καρτοτηλέφωνο, άλλο σταθερό ΟΤΕ ή σε OTEshop. Δεν είπε "δε ξέρω, δεν είναι δική μου δουλειά να ξέρω, πάρε τις πληροφορίες". Είπε κάποια λύση, αλλά δυστυχώς όχι τη σωστή λύση ή μάλλον όχι την εύκολη λύση που τη προσφέρει το δίκτυό του και αν μη τι άλλο έπρεπε να την προωθήσει ως δυνατότητα σε σχέση με τα καρτοτηλέφωνα, τα σταθερά του ΟΤΕ και το OTEshop. Εδώ λοιπόν τους βρίσκω φάουλ ...

Φυσικά όλα τα παραπάνω ίσως έχουν μικρή σημασία, αλλά είναι σίγουρο ότι τελικά οι λεπτομέρειες θα κάνουν τη διαφορά στο χώρο των εναλλακτικών!!!

Ναι σωστά, αν θέλανε όμως θα μπορούσαν να κάνουν μια καταχώρηση στο κέντρο τους που να λέει, βλέπεις 134 στείλε το εκεί.
Βέβαια εδώ δεν δίνουν τα 807 για τα δωρεάν ή με την αστική χρεώση τηλέφωνα το τηλέφωνο του ΟΤΕ θα δώσουν;

sunrise
22-03-08, 00:59
Σε αντίθεση με τα περισσότερα 5ψήφια νούμερα, το 13888 έχει λογική χρέωση: 0,10 λεπτά ανά κλήση, όταν για να πάρεις το 13880 πχ (εξυπηρέτηση πελατών της vivodi) έχει χρέωση 0,0583 το δευτερόλεπτο (αυτές οι χρεώσεις είναι για όσους έχουν double play από τη HOL)

(σχετικό link με της χρεώσεις λοιπών κλήσεων του double play εδώ) (http://www.hol.gr/files/pdf/pricelist_loipon_kliseon.pdf)

Οπως επισης και το 13813 με χρεωση 0,2κατι..(τμημα εξυπ της αλτεκ)

player74
22-03-08, 16:38
Σκεφτητε να ειχανε την ιδια πολιτικη και για το 100 για 199 κ.λ.π

δεν πεζει... πολυ ασχετο αυτο που εγραψες και ουδεμια σχεση με 134 κι ολα τα αναλογα καθε παροχου.

prokopino
22-03-08, 21:11
Αυτό που εννοούν είναι 0,0583/λεπτό με χρέωση ανα δευτερόλεπτο.

Κι όμως, η χρέωση είναι ανά δευτερόλεπτο, επιβεβαιωμένο από 3 διαφορετικούς εκπροσώπους της ΤΥ!!!!

ariadgr
22-03-08, 21:13
Κι όμως, η χρέωση είναι ανά δευτερόλεπτο, επιβεβαιωμένο από 3 διαφορετικούς εκπροσώπους της ΤΥ!!!!

Ισχύει αυτό που σου έγραψε ο Πύρρος προηγουμένως.

sunrise
24-03-08, 03:15
Ενα ερωτημα παλι που με διακατεχει...(αν και το ειδα στους ορους συμβασης) ειναι το γιατι να μην μπορω να καλεσω αριθμους απο 800...801 κτλπ

kinggreece
24-03-08, 05:41
δεν πεζει... πολυ ασχετο αυτο που εγραψες και ουδεμια σχεση με 134 κι ολα τα αναλογα καθε παροχου.
υποθεση εκανα..........

andreasermones
24-03-08, 06:16
ε λογικο το κοβω....σιγα τωρα μη σου πουν πως να καλεσεις απο αυτους τον πιο βασικο ανταγωνιστη τους που οχι μονο ανταγωνιστης ειναι αλλα και κυριαρχος ςτην αγορα.....

sdikr
24-03-08, 06:24
ε λογικο το κοβω....σιγα τωρα μη σου πουν πως να καλεσεις απο αυτους τον πιο βασικο ανταγωνιστη τους που οχι μονο ανταγωνιστης ειναι αλλα και κυριαρχος ςτην αγορα.....

Ας τα δει η ΕΕΤΤ αυτά, ο κυρίαρχος στην αγορά έχει υποχρέωση να το παρέχει, συμφώνα με την άδεια που έχουν πάρει οι άλλοι πρέπει και αυτοί να το παρέχουν

@ ADSLgr.com All rights reserved.