PDA

Επιστροφή στο Forum : Evoice....και δεν χτυπάει το τηλέφωνοοοο...



ultraxmode
20-03-08, 20:26
Παιδιά να κάνω μία ερώτηση ?

Έχω σύνδεση Internet 24mbps (και καλά) . Δεν έχω double play και ρύθμισα το evoice στο fritz!fon box. Έβαλα μία συσκευή στο internet line του fritz! και πήγα να παίξω με έναν φίλο μου που έκανε το ίδιο (έχει κι αυτός HOL με το ίδιο fritz)

Τον πήρα τηλέφωνο και όταν καλούσε σε αυτόν δεν χτύπαγε το τηλέφωνο.Το σήκωσε κ μιλήσαμε. Προσπαθήσαμε να κάνουμε το αντίστροφο (να με πάρει τηλέφωνο αυτός δηλαδή) και πάλι το ίδιο. Η συσκευή μου δεν έκανε το περιβόητο "ντριν ντρίν"...

Τί φταίει ?? Χρειάζεται να κάνω κάτι? Για διαφωτίστε με λίγο ...

Ευχαριστώ ! ;)

maxorfo
20-03-08, 21:05
Δοκίμασες και στα δύο Fon του Fritz και κάνει τα ίδια?

ultraxmode
20-03-08, 21:44
Για να πώ την αλήθεια όχι. Μόνο στην είσοδο "Ιnternet Line" .. όχι στην Fixed Line..

(Μόλις τώρα πήρα τηλέφωνο στο κινητό μου και μου έβγαλε τον αριθμό 213χχχχχχ και φυσικά χτυπούσε.. αλλά στα τηλέφωνα τα σταθερά που είναι πάνω στο fritz γιατί δεν χτυπάει ?? )

........Auto merged post: ultraxmode added 12 Minutes and 13 Seconds later........

Παιδιά συγγνώμη για το διπλό post !!! Λοιπόν, το τσέκαρα απο κινητό τηλέφωνο και απο σταθερό (ΟΤΕ) και χτυπάει κανονικά.. ΟΠΟΤΕ μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή του φίλου μου, γιατί πρίν λίγο μου είπε πως πρέπει να έχει πρόβλημα... Μα καλά είναι δυνατόν η συσκευή να μην στέλνει σήμα χτυπήματος ???? Άλλο και τούτο...

Πάντως μια χαρά χτυπάει το δικό μου. Αύριο θα πάρει μία άλλη συσκευή και θα δοκιμάσει.. για να δούμε!!...

Πάνω στο evoice, θα ήθελα να ρωτήσω..

Αριθμός HOL με αριθμό HOL χρεώνονται ??? όχι έτσι ???

sunrise
20-03-08, 23:48
Για να πώ την αλήθεια όχι. Μόνο στην είσοδο "Ιnternet Line" .. όχι στην Fixed Line..

(Μόλις τώρα πήρα τηλέφωνο στο κινητό μου και μου έβγαλε τον αριθμό 213χχχχχχ και φυσικά χτυπούσε.. αλλά στα τηλέφωνα τα σταθερά που είναι πάνω στο fritz γιατί δεν χτυπάει ?? )

........Auto merged post: ultraxmode added 12 Minutes and 13 Seconds later........

Παιδιά συγγνώμη για το διπλό post !!! Λοιπόν, το τσέκαρα απο κινητό τηλέφωνο και απο σταθερό (ΟΤΕ) και χτυπάει κανονικά.. ΟΠΟΤΕ μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή του φίλου μου, γιατί πρίν λίγο μου είπε πως πρέπει να έχει πρόβλημα... Μα καλά είναι δυνατόν η συσκευή να μην στέλνει σήμα χτυπήματος ???? Άλλο και τούτο...

Πάντως μια χαρά χτυπάει το δικό μου. Αύριο θα πάρει μία άλλη συσκευή και θα δοκιμάσει.. για να δούμε!!...

Πάνω στο evoice, θα ήθελα να ρωτήσω..

Αριθμός HOL με αριθμό HOL χρεώνονται ??? όχι έτσι ???

Oχι δεν χρεωνεσαι....γενικως σε σταθερα εντος Η εκτος δικτυου hol..(αυτα ο οτες τα κανει)
Η μονη χρεωση που ειδα μεχρι στιγμης ειναι στο ΤΥ της αλτεκ
Οπως επισης δεν μπορεσα να παρω εναν αριθμο εταιριας που αρχιζε απο 800 11....:down:(και ποτε δεν καταλαβα τον λογο..) τεσπα
Κανε τηλεφωνα αβερτα
Υ.Γ. Ελπιζω να εχεις 2play και οχι μεσω ΑΡΥΣ γραμμη απ την hol!!!!!!!!!!!!!!!

ultraxmode
21-03-08, 01:03
Δεν έχω 2play, γιαυτό ρωτάω.. ελπίζω μέσω ΑΡΥΣ να μην χρεώνονται τα τηλέφωνα μεταξύ HOL Shared χρηστών.. έτσι δεν είναι ??? Τουλάχιστον έτσι μου είπαν απο την HOL πριν καμμιά ώρα... :hmm:

maxorfo
21-03-08, 01:46
Μεταξύ χρηστών του evoice δεν υπάρχει χρέωση, όποιο δίκτυο και αν χρησιμοποιούν.

jacobgr
21-03-08, 09:01
Αλλα αν καλέσεις σταθερά ΟΤΕ και λοιπών εναλακτικών, εξωτερικό, κινητα κλπ χρεώνεσε κανονικότατα. Πρόσεξε το. Μπορείς να δείς τι χρεώνεσε για κάθε κλήση απο το Management tools στο e-money.

ultraxmode
21-03-08, 10:25
Ευχαριστώ πολύ παιδιά !!! Μόλις πάω σπίτι (και πλέον ο φίλος μου βάλει μια συσκευή της προκοπης) θα σας πώ τελικά αν έπαιξε.

;)

bak
02-04-08, 13:39
και εω δεν καταλαβαινω το εξής :

Σεταρα το evoice στο fritz και ενώ κανει ρετζιστερ δεν χτυπαει οταν το καλω..(βγαινει τηλεφωνητρια και το τηλεφωνο ειναι κλειστο..)

οταν βαζω τα ιδια στο pap2 παιζει μια χαρα...τι να κοιτάξω?

ευχαριστώ

maxorfo
02-04-08, 21:27
Δώσε λεπτομέρειες πως το έχεις σετάρει. Στα extensions του FBF (FON 1, FON 2) τι επιλογές έχεις κάνει?

bak
02-04-08, 23:46
nternet Number Provider Internet Number ID
1 evoice.hol.gr *121#
2 i-call.gr *122#
3 sip.voipdiscount.com *123#

Specify here which numbers the connected analog telephones should respond to.
Number Description Number of the extension
1 Fon 1 Internet: 1
2 Fon 2 Internet: 1


κανει κανονικά register..αλλα δεν βλέπω να μπορώ να πάρω η να με καλέσουνε..

maxorfo
03-04-08, 02:17
Στον αριθμό 1 δίπλα στο "Internet" του FON1 και FON2 ποιός αριθμός αντιστοιχεί? Του evoice ή κάποιος από τους άλλους δύο VoIP providers (I-call και Voipdiscount)? Aν δεν αντιστοιχεί ο αριθμός του evoice, θα πρέπει να τον προσθέσεις μέσ' από τη λίστα "Αdditional numbers", προκειμένου το FBF ν' "ακούει" και σ' αυτόν.
Register μπορεί να γίνεται στον VoIP provider, αλλά το FBF να μη δρομολογεί την κλήση προς την τηλ. συσκευή που είναι συνδεδεμένη πάνω του.

Αν σε μπέρδεψα περισσότερο, ανέβασε ένα screenshot των Εxtensions (έχοντας αποκρύψει μέρος των αριθμών φυσικά).

bak
03-04-08, 17:57
ανεβαζω μερικά screenshots επειδη δεν πολυκαταλαβα.

Ευχαριστώ
:hmm:

maxorfo
04-04-08, 00:07
Μου άφησες έξω το σημαντικότερο: Τα settings που φαίνονται, όταν κάνεις edit τα Fon 1 και Fon 2 (πατώντας τα αντίστοιχα κουμπιά) στο τελευταίο screenshot (ξέρω, θα φανούν οι αριθμοί, αλλά κάνε μια μικρή επεξεργασία με το paint, σβήνοντας τους τελευταίους αριθμούς).

bak
04-04-08, 01:53
Οκ για ρίξε μια ματιά τώρα

(αν και δεν βλέπω ακομα να φαίνονται κάποιοι αριθμοί..)

maxorfo
04-04-08, 02:32
Σαν τελευταία δική μου σκέψη, θα ήθελα να κάνεις δύο δοκιμές:
Πρώτη δοκιμή, ν' αφήσεις τσεκαρισμένο το 'React to all numbers", αλλά από κάτω, στο "number of the extension" να μην υπάρχει τίποτα, δηλ. να έχεις διαλέξει το blank.
Δεύτερη δοκιμή, να ξετσεκάρεις το "React to all numbers" και να καταχωρίσεις και τους 3 internet αριθμούς σου (1, 2 και 3), τον πρώτο στο "number of the extension" και τους άλλους δύο στα δύο πεδία "additional numbers" (χτυπάς τα βελάκια και εμφανίζεται drop down menu με τους τρεις αριθμούς και την τελευταία θέση blank).
Αν δεν δουλέψει καμμία από τις δύο λύσεις - κυρίως η δεύτερη - το πρόβλημα είναι αλλού.

Αλήθεια, αναφέρεις ότι έχεις πρόβλημα με το evoice. Το i-call και το voipdiscount δουλεύουν κανονικά?

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά τους δικούς μου αριθμούς evoice και i-call δεν τους έχω καταχωρίσει ως Internet 1 και Internet 2, αλλά έχω γράψει κανονικά τους αριθμούς (αυτά στο Internet Telephony - Internet Numbers - edit *121#, *122# κτλ - πεδίο: Internet number). Μόνο στο Voipdiscount έχω βάλει κάτι άσχετο, γιατί εκεί δεν έχουμε αριθμό. Κάνε κι αυτή τη δοκιμή, δηλ. να γράψεις πλήρη τον αριθμό evoice, αντί γιά Internet 1.

bak
04-04-08, 03:14
maxorfo thanks

το ξηλωσα και ξαναπερασα τα στοιχεια του και επαιξε..:) (δεν νομιζω οτι εγινε καποια σημαντικη αλλαγη αλλα κινηθηκα στο πνευμα των οδηγιών σου..):worthy:

(ΟΙ δοκιμες πριν το ξηλώσω δεν απέδωσαν):_:lol:

maxorfo
04-04-08, 05:14
Χαίρομαι που τελικά βρέθηκε λύση.
Enjoy it :)

bak
13-04-08, 23:35
Λοιπόν τώρα έχω το εξής θέμα..ολοι οι λογαριασμοί επάνω και παιζουν (evoice , I -call ktl )
Το θεμα ειναι οτι μετα απο λιγο..παροτι δειχνει οτι ειναι register το evoice..οταν το καλώ δείχνει σαν να είναι κλειστό..
μετα απο αρκετή ωρα μπορει να ξεκολλησει και να το καλεις κανονικα και μετα παλι να δεχνει κλειστο..
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν δειχνει οτι ειναι κλειστο..αν κανεις μια κλήση..σε ενα νουμερο (μεσω του evoice) μετα το νουμερο ξεμπλοκαρεται προσωρινά και δεχεται κλησεις..μεχρι να..μπλοκαριστει..

επισης οταν το καλω...(τις στιγμε που δεχεται την εισερχομενη..) ακομα και αν εγω κλησω το τηλεφωνο που καλω το 213 αυτο συνεχίζει να βαράει..(ενω ο καλών εχει κλήσει το τηλεφωνο..)

Επειδή ακρη δεν βρίσκω παρακαλώ οποιον έχει καμια ιδέα τι να κοιτάξω να δώσει τα φώτα του..:hmm:
ευχαριστώ..

σΚαλίζω το ΡΟΥΤΕΡ και το port forw. νομίζω κατι έχω πετύχει..θα δειξει..

@ ADSLgr.com All rights reserved.