PDA

Επιστροφή στο Forum : snr margin και τα παρατράγουδα



sinaris
03-07-05, 03:51
χμμ πολύ περίεργο αλλά από ότι διαβάζω ξαναρχίσαμε και άλλο κύμα αναβαθμησεων , προβλημάτων και την τύχη μου που έβαλα dsl λολ . Αυτό που υποψιάζομαι για το γνωστό πρόβλημα τής Τελλας τώρα τελευταία να μάς πετάει από το dslam και να μην μπορεί να ξανά συνδεθεί το μοντεμ για αρκετή ώρα πρέπει να οφείλετε μάλλον στον θόρυβο τής γραμμής γιατί σοβαρά τόσους μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα εκτός από την τελευταία βδομάδα που είτε με πετάει και δεν ξανασυνδεεται με το dslam είτε απλός δεν κατεβάζει ,τέλος πάντων αυτό που βρήκα είναι ότι το snr margin tou downstream μού τρεμοπαίζει από 1 έως 6 και στην καλύτερη περίπτωση άντε να πιάσω ένα 16 πάνε οι καιροί που ήταν κλεισμένο στα 30 :cry: .
Βασικά ξέρει κανένας να μου πει αν όντως φταίει αυτό η μόνο το dslam ?

moshstef
03-07-05, 08:49
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, Τετάρτη (29/6) - Πέμπτη (30/6). Πήρα τον ISP και μου είπαν ότι οφείλεται στις αναβαθμίσεις που κάνει ο ΟΤΕ στα DSLAM μερικών περιοχών. Από Παρασκευή (1/7) έφτιαξε δόξα τω θεώ. Σταθεροποιήθηκε το SNR margin, σταμάτησε να με πετάει ή να μην κατεβάζει κτλ, και οι ταχύτητες πάνε καλύτερα.
(By the way, ίσως να είναι άσχετο αλλά τις 2 μέρες που είχα το πρόβλημα με πέταγε έξω 1-2 λεπτά αφού είχα ανοίξει το torrent client. Σαν η σύνδεση να μην άντεχε τις πολλές συνδέσεις. )

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο θόρυβος της γραμμής πρέπει να οφείλεται στις αναβαθμίσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.