PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράκληση για καλύτερη οργάνωση



economist
19-09-03, 11:40
Νομίζω θα ήταν χρήσιμο να δημιουργηθεί ειδική κατηγορία για games να μεταφερθούν εκεί όλα τα threads που υπάρχουν μέχρι σήμερα και να γίνει σύσταση προς τους χρήστες που θέλουν να μιλήσουν για games να γράφουν μόνο στην ειδική κατηγορία. Σήμερα βρίσκει κανείς σχεδόν παντού threads για games και είναι πραγματικά πολύ κουραστικό για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται. Γενικά θα έλεγα υπάρχει φοβερή αταξία όσον αφορά την κατανομή των threads σε κατηγορίες καθώς οι περισσότεροι χρήστες γράφουν ότι τους κατέβει παντού.

UGF_GreekMind
19-09-03, 12:36
Για το games δεν θα συμφωνήσω.
Όλα τα posts με θέματα gaming έχουν να κάνουν και με το ADSL. Τώρα βέβαια υπάρχουν και κάποια θέματα ψιλοάσχετα, αλλά είναι λίγα. Δεν πειράζει βρε παιδί κι αν το τραβήξουν και λίγο παραπάνω... Στο τέλος πάλι κάποια απορία σχετικά με το ADSL δημιουργείται !
Πάντως αν τα εν λόγο θέματα αυξηθούν στο forum είμαι 100% μαζί σου για τη δημιουργία νέας κατηγορίας.

Με το θέμα της αταξίας έχεις απόλυτο δίκιο...
Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι monderators να κάνουν αυτή τη δουλειά (να μεταφέρουν δηλαδή τα posts στις σωστές κατηγορίες). Οι υπάρχοντες δεν αρκούν, είναι λίγοι και κάνουν ότι προλαβαίνουν οι άνθρωποι.

nevian
19-09-03, 16:24
Θα συμφωνήσω με τον economist, ερωτήσεις που πολλές φορές έχω δει και συνεχίζουν να 'ανακυκλώνονται' περιοδικά είναι για ping σε game servers, για το ποιος provider έχει καλύτερη σύνδεση με online games, ποιο hardware είναι καλύτερο για παιχνίδια μεσω ADSL κλπ κλπ που μπορώ να πω με αφήνουν παντελώς αδιάφορο όπως και πιστεύω αρκετούς χρήστες του forum.

Εκτός πλέων αν έχουμε γεμίσει παιδάκια που θέλουν το ADSL για να παίζουν όλη μερα... :( :? :x

elias24
19-09-03, 18:31
Μην αναφέρεσαι περιφρονητικά σε όσους παίζουν games εξυπνάκια, απλά και μόνο επειδή δεν ασχολείσαι εσύ. Τα games είναι άσχετα με το ADSL, το PING όμως δεν είναι καθόλου άσχετο. Και post που να αναφέρεται σε games ακόμα δεν έχω δει. Το μόνο που έχω δει, είναι post που αναφέρονται σε ping και παρουσιάζουν σαν παράδειγμα ή σαν benchmark κάποιο game. Το δε Ping, καλύπτεται θεωρητικά στις ενότητες ADSL HARDWARE και ISPs

UGF_GreekMind
19-09-03, 19:10
Θα συμφωνήσω με τον economist, ερωτήσεις που πολλές φορές έχω δει και συνεχίζουν να 'ανακυκλώνονται' περιοδικά είναι για ping σε game servers, για το ποιος provider έχει καλύτερη σύνδεση με online games, ποιο hardware είναι καλύτερο για παιχνίδια μεσω ADSL κλπ κλπ που μπορώ να πω με αφήνουν παντελώς αδιάφορο όπως και πιστεύω αρκετούς χρήστες του forum.

Εκτός πλέων αν έχουμε γεμίσει παιδάκια που θέλουν το ADSL για να παίζουν όλη μερα... :( :? :x

Μία ερώτηση η οποία απαντήθηκε δεν είναι κακό να ξαναγίνει γιατί πολύ απλά μπορεί κάποιος που τον ενδιαφέρει να μην πρόλαβε να τη διαβάσει. Μια καλή ιδέα ήταν αυτή του ducklord για indexed αρχείο με τις πιο συχνές ερωταπαντήσεις. Αλλά είναι αρκετά δύσκολο να γίνει. Αν ο empire έχει καμία ιδέα είμαστε εδώ να την ακούσουμε.

Όσον αφορά τα "παιδάκια"... :?

Ναι είμαστε γεμάτοι τέτοια παιδάκια ! Μήπως έχεις την εντύπωση ότι θα είμασταν γεμάτοι τραπεζίτες που θα θέλαν να βάλουν ADSL για να μεταφέρουν κάθε Σαββατοκύριακο κανά 2 εκατ.€€€'ς με μεγαλύτερη ταχύτητα ; Δεν νομίζω !

Και αν δεν κάνω λάθος κάποια τέτοια "παιδάκια", επειδή θέλανε να βρουν τρόπο να επικοινωνούν μέσω IRC (ξέρεις αυτό το παλιοπρόγραμμα που σπαταλάει το χρόνο της η νεολαία), βρήκαν το κρυφό μενού του jetski καθώς και τον τρόπο να το παραμετροποιήσουν για port maping.
Aς προσέχουμε λίγο τι λέμε !

nevian
19-09-03, 20:16
Τα 2 εκατ. εύρώ δεν χρειάζονται ADSL να μεταφερθούν, εκτός αν τα μεταφέρεις ευρώ ευρώ.

Όσο για τα "παιδάκια" του IRC που βρήκανε το "κρυφό" μενού των JetSpeed, μπράβο τους από τεχνικής απόψεως αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι "παιδάκια" και ότι κάποτε θα "μεγαλώσουν".

Αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις και πάντα προσέχω τι λέω.

SfH
19-09-03, 23:46
nevian->Dhladh px to an ena modemaki exei provlhma me ta dslamia edw pera kai de synergazetai kala, h to an enas paroxeas se vgazei italia me 500 ping ta theoreis asxeta themata ? An nai...apopsh sou, dikaiwma sou na thn exeis kai de tha prospathisw na sthn allaxw. Alla ta mona "asxeta" threads pou exw dei einai eite sto "xalarh kouventoula" h sto "off topic". Apo kei kai pera ki emena borei na mh mou aresoun syzhthseis gia to X thema, alla se public forum eimaste, de tha paraponethw gia to ti theloune na ekfrazoun ta alla melh...


Anyway, oson afora to indexing, symfwnw apolytws :)

Ducklord
20-09-03, 00:08
Εγώ πάντως βλέπω "τα παιδάκια" να παίζουν σε τουρνουά του Κουέηκ, να πλερώνονται 1000άδες $ ανάλογα με τις επιδόσεις τους και να γυρνάνε σπιτάκια τους με χάρντγουερ δώρο απο όλες τις κορυφαίες εταιρίες και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να ξαναρχίσω το Ανρήαλ Τούρναμεντ αντί να το παίζω σοβαρός χρήστης...

...όσο σοβαρός βέβαια είναι κάποιος που σκιτσάρει, μοντάρει και βάζει εφέ στη δική του ταινία με... νίντζα, γράφει γελοία κείμενα, ποστάρει σε αυτό το φόρουμ και έχει απο πάνω και για άβαταρ μια μουτσούνα σαν αυτή εκεί, αριστερά...

Η σοβαρότητα και η ηλικία δεν πηγαίνουν χεράκι - χεράκι. Τα παιχνίδια δεν είναι κάτι κακό - όλοι οι "συνειδητοποιημένοι" κομπιουτεράδες παίζουν και κανένα παιχνίδι να στανιάρουν, ακόμη και αν μιλάμε για πασιέντζα. Και, στο κάτω - κάτω, ο Κάρμακ φτιάχνει ντούμ, κουέηκ, και... πυραύλους για διαστημικές αποστολές.

Κοντολογίς: άσε τα "παιδιά" να κάνουν τα πίνγκς τους..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας ο τρισμέγιστος: τώρα και σε σκόνη!

Gatoulis
20-09-03, 11:00
Εγώ πάντως φίλε nevian κατάλαβα δυστυχώς λίγο αργά (στα 30 μου) ότι η ανωριμότητα είναι μεγάλο προσόν γιατί σε κρατάει νέο… Τα games είναι μια από τις αγαπημένες μου ασχολίες (μετά τη μουσική, τις γυναίκες και το αλκοόλ) και νομίζω ότι περα από διασκέδαση προσφέρουν και σημαντικότερα πράγματα.

Παπιαρχοντα τώρα δεν μπορείς να ξεφύγεις…. ! Θέλω την cult ταινία σου !!! ΤΩΡΑ !!! Στείλε link, ed2k link ή whatever…….

Όσο για το forum πιστεύω ότι 25 (!!!!) θεματικές ενότητες είναι υπερβολή και χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα…. Νομίζω ότι 3 μόνο (αν όχι μια) είναι αρκετές.

Ducklord
20-09-03, 14:37
Ντήαρ Γατούλη, η ταινία "ετοιμάζεται". Ο... πρωταγωνιστής μου την έκανε για στρατό και έχω μείνει ρέστος. Όταν έχω κάτι έτοιμο, θα σας ειδοποιήσω.
Όσο για το θέμα των κατηγοριών, το καλύτερο θα ήταν ναι μεν να υπάρχουν κατηγορίες, μα να υπάγονται όλες σε μια γενικότερη και να παίζουμε με `φίλτρα`, όπως στο Sladhdot: όλοι βλέπουν όλα τα μυνήματα, μα μπορούν να επιλέξουν `ανά κατηγορία` καθώς και να φιλτράρουν κατηγορίες που δεν θέλουν να βλέπουν.
Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο γίνεται κάτι τέτοιο με το πεχαπενιούκ...

Φιλικά
Nightmare on Duck Street

economist
20-09-03, 19:39
Επειδή άρχισα το thread οφείλω να εξηγήσω κάτι:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα εναντίων των παιχνιδιών, αλλά όσι κατάλαβαν ότι καταφέρθηκα εναντίων των παιχνιδιών έ τότε μάλλον είναι όχι παιδάκια αλλά παϊδάκια ανεξαρτήτως ηλικίας. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ τα παιχνίδια αποτελούν τόσο μα τόσο μεγάλο μέρος των posts στο adslg ΔΕΝ υπάρχει ανάλογη κατηγορία. Και θα επιμείνω ότι χρειάζεται ανάλογη κατηγορία. Και όσο αφορά το σόλιο του nevian θα πω ότι συμφωνώ σαφώς με την κατάληξή του

"Εκτός πλέων αν έχουμε γεμίσει παιδάκια που θέλουν το ADSL για να παίζουν όλη μερα... "

Ε ναι αν το adsl είναι για κάποιους μόνο παιχνίδια όλη μέρα ε τότε να έχουν μια ξεχωριστή ενότητα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.