PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γραμμη να επιλέξω με το attenuation που εχω???



Lounar
21-03-08, 13:55
Καλησπερα παιδες,επειδη εφαγε διαγραφη το post μου (δικαιολογημενα) σας παραθετω παλι την ερωτηση μου.

Εχω line attenuation 27,1 στο downstream πιστευεται οτι τα 8mbps ειναι η καταλληλη γραμμη για μενα κ αν ναι θα ειναι 8 η θα παιζω στα μισα?
Και εναλλακτικα 24αρα που αυτοματα πεφτω στα 17 λογο αποστασης θα τα χτυπησω ποτε κ αυτα τα 17 η θα ειναι σαν να εχω 8?

Ακουω γνωμες

yiapap
21-03-08, 14:02
Καλωσήρθες, αλλά κάνε πρώτα μια αναζήτηση πριν ανοίξεις νέο θέμα ;)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807

Lounar
21-03-08, 14:08
Καλωσήρθες, αλλά κάνε πρώτα μια αναζήτηση πριν ανοίξεις νέο θέμα ;)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807

Φιλε μου και βεβαια εχω ψαξει απλα θελω γνωμες απο αλλους χρηστες σε παρομοια η μη κατασταση!

yiapap
21-03-08, 14:11
Για να πάρεις σωστές απαντήσεις πρέπει να δώσεις ολοκληρωμένα τα στοιχεία σου.
Έχεις 27dB attenuation, και θόρυβο (SNR) πόσο; Up ή Down; Τι ταχύτητα έχεις τώρα;

Επίσης δεν υπάρχει κάτι υποκειμενικό να σου πουν οι χρήστες! Δες το διάγραμμα Ταχύτητας/Attenuation βγάλε κάτι (γιατί έχει γίνει για μη Ελληνικές γραμμές) και βλέπεις που θα κλειδώνεις!

Lounar
21-03-08, 14:16
Για να πάρεις σωστές απαντήσεις πρέπει να δώσεις ολοκληρωμένα τα στοιχεία σου.
Έχεις 27dB attenuation, και θόρυβο (SNR) πόσο; Up ή Down; Τι ταχύτητα έχεις τώρα;

Επίσης δεν υπάρχει κάτι υποκειμενικό να σου που οι χρήστες! Δες το διάγραμμα Ταχύτητας/Attenuation βγάλε κάτι (γιατί έχει γίνει για μη Ελληνικές γραμμές) και βλέπεις που θα κλειδώνεις!
Τεσπα αν κ λεω στο downstream 27 .... παντως ευχαριστω!

pnikolo
21-03-08, 14:19
Καλησπερα παιδες,επειδη εφαγε διαγραφη το post μου (δικαιολογημενα) σας παραθετω παλι την ερωτηση μου.

Εχω line attenuation 27,1 στο downstream πιστευεται οτι τα 8mbps ειναι η καταλληλη γραμμη για μενα κ αν ναι θα ειναι 8 η θα παιζω στα μισα?
Και εναλλακτικα 24αρα που αυτοματα πεφτω στα 17 λογο αποστασης θα τα χτυπησω ποτε κ αυτα τα 17 η θα ειναι σαν να εχω 8?

Ακουω γνωμες

Παρε 8αρα για σιγουρια. Με 24 θα πιανεις το πολυ 15-16 αν ολα πανε καλα αλλα μπορει και ναχεις προβληματα αποσυνδεσεων κλπ ;)

yiapap
21-03-08, 14:20
Στο SNR είναι συχνά το πρόβλημα και υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση up/down (σε περίπτωση παρεμβολών), αυτό εννοούσα με το Up ή Down ;)

Antre
21-03-08, 14:29
Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω την λογική σας (εκτός αν αυτή είναι λογική Οτε)

Μόνο αν πιάνεις full 24αρα να βάλεις 24αρα; Δηλαδή αν έχεις λίγο παραπάνω line attenuation (δεν θεωρώ μεγάλο το 27) και συγχρονίζεις χαμηλότερα (πχ στα 15 mbps), πρέπει αν βάλει 8αρα για να μην έχει αποσυνδέσεις; Για αυτό δεν έχει προβληματα δηλαδή ο Οτε; Αν έχεις πρόβλημα σου λένε "στα παπ@@@@ μας, σας ρίχνουμε ταχύτητα και δεν ασχολούμαστε"; Αυτό είναι λάθος, δεν είναι λύση αλλά άλυτο πρόβλημα όπου συμβιβάζεσαι με χαμηλότερη ταχύτητα. Άλλωστε δεν είναι μόνο τα 24 download αλλά και το 1mbps upload που δεν δίνει η 8αρα

Άλλωστε αν έχεις αποσυνδέσεις δεν χρειάζεται ο (Π)Οτε να σε ρίξει ταχύτητα. Ανεβάζεις μόνος σου το noise margin, που μπορεί να συγχρονίσεις κανα mbps πιο χαμηλά αλλά σίγουρα θα γίνει σταθερή η γραμμή σου και δεν έχεις ανάγκη κανένα.

yiapap
21-03-08, 14:33
Ανεβάζεις μόνος σου το noise margin, που μπορεί να συγχρονίσεις κανα mbps πιο χαμηλά αλλά σίγουρα θα γίνει σταθερή η γραμμή σου και δεν έχεις ανάγκη κανένα.Aν το υποστηρίζει ο router σου. Πολύ λίγοι το υποστηρίζουν.
Κατά τα άλλα συμφωνώ.

Antre
21-03-08, 15:02
Aν το υποστηρίζει ο router σου. Πολύ λίγοι το υποστηρίζουν.
Κατά τα άλλα συμφωνώ.

Επειδή είμαι και λίγο άσχετος, είσαι σίγουρος για αυτό; Δηλαδή αν πας σε cmd και εντολή telnet δεν γίνεται; Ακόμη, αν ένας δυσκολεύεται μέσω cmd υπάρχουν και προγράμματα τα οποία κάνουν αυτή την δουλειά (χρησιμοποιείς το κατάλληλο ανάλογα το router)

Τώρα αν δεν γίνεται με τα περισσότερα σημερινά router αυτό, δεν το ξέρω και sorry αν πετάω πατατιά

yiapap
21-03-08, 15:04
Επειδή είμαι και λίγο άσχετος, είσαι σίγουρος για αυτό; Δηλαδή αν πας σε cmd και εντολή telnet δεν γίνεται; Ακόμη, αν ένας δυσκολεύεται μέσω cmd υπάρχουν και προγράμματα τα οποία κάνουν αυτή την δουλειά (χρησιμοποιείς το κατάλληλο ανάλογα το router)

Τώρα αν δεν γίνεται με τα περισσότερα σημερινά router αυτό, δεν το ξέρω και sorry αν πετάω πατατιάΕντελώς! Ακόμη και στο ακριβό Cisco 876 που έχω δεν βρήκα τρόπο να το κάνω ;)

Antre
21-03-08, 15:19
Εντελώς! Ακόμη και στο ακριβό Cisco 876 που έχω δεν βρήκα τρόπο να το κάνω ;)

Sorry τότε... δεν πειράζει μικροί είμαστε ακόμα (23 ετών μαντράχαλος) που θα πάει θα μάθω :p Πάντως το τσαμπέ router από forthnet το Siemens Cl-110 το κάνει.

Και πάλι όμως, δεν γίνεται αν βλέπεις ότι έχεις αστάθεια και είσαι σε πχ 9 noise margin, να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους ζητήσεις να στο ανεβάσουν πχ στα 12 ; Η δεν το κάνουν;

[Insomniac]
21-03-08, 15:21
Aν το υποστηρίζει ο router σου. Πολύ λίγοι το υποστηρίζουν.

Και να μην το υποστηρίζει το ρούτερ, κάτι μπορεί να γίνει. Αναφέρομαι σε γραμμές που δεν "παίζουν" οριακά και δεν έχουν βλάβη.

Κάποια στιγμή, όταν θα πέσει αρκετά το SNR, το ρούτερ θα κλειδώσει χαμηλά. Αν το αφήσεις σ'εκείνη την τιμή και δεν κάνεις resynch, ώστε να συγχρονίσεις παραπάνω όταν βελτιωθεί η κατάσταση, η γραμμή θα σταθεροποιηθεί και το SNRM σου θα είναι, τις περισσότερες ώρες της ημέρας, πάνω από τη default τιμή.


Και πάλι όμως, δεν γίνεται αν βλέπεις ότι έχεις αστάθεια και είσαι σε πχ 9 noise margin, να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους ζητήσεις να στο ανεβάσουν πχ στα 12 ; Η δεν το κάνουν;

Απ'όσο ξέρω (χωρίς να είμαι σίγουρος), εκτός από τη NETONE, οι υπόλοιποι, επίσημα τουλάχιστον, δεν το κάνουν.

yiapap
21-03-08, 15:59
;1901899']Και να μην το υποστηρίζει το ρούτερ, κάτι μπορεί να γίνει. Αναφέρομαι σε γραμμές που δεν "παίζουν" οριακά και δεν έχουν βλάβη.

Κάποια στιγμή, όταν θα πέσει αρκετά το SNR, το ρούτερ θα κλειδώσει χαμηλά. Αν το αφήσεις σ'εκείνη την τιμή και δεν κάνεις resynch, ώστε να συγχρονίσεις παραπάνω όταν βελτιωθεί η κατάσταση, η γραμμή θα σταθεροποιηθεί και το SNRM σου θα είναι, τις περισσότερες ώρες της ημέρας, πάνω από τη default τιμή.Σωστά. Συνήθως όμως τέτοιες "αλχημίες" κάνουν αυτοί που έχουν οριακές γραμμές και αποσυγχρονίζουν (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε :whistle:)

[Insomniac]
21-03-08, 16:19
Το θέμα είναι να σταθεροποιηθεί. Το πώς, περνάει σε δεύτερη μοίρα. :)

platonas
21-03-08, 20:16
Φιλε μου...κανε αιτηση για 24αρα αν δεν σε χαλανε τα 14-17 mbit,αλλιως 8.
Απο εκει και περα βλεπεις....αν δεν εισαι σταθερος στα 14-17, και δεν βγαλεις ακρη ,μπορεις να δωσεις βλαβη και να γινει υποβαθμιση στα 8.
Το ιδιο ισχυει και αν δεν επιανες τα 8, εκανες αιτηση και αν δεν δουλευε θα εκανες υποβαθμιση στα 4 !

Lounar
21-03-08, 22:00
Φιλε μου...κανε αιτηση για 24αρα αν δεν σε χαλανε τα 14-17 mbit,αλλιως 8.
Απο εκει και περα βλεπεις....αν δεν εισαι σταθερος στα 14-17, και δεν βγαλεις ακρη ,μπορεις να δωσεις βλαβη και να γινει υποβαθμιση στα 8.
Το ιδιο ισχυει και αν δεν επιανες τα 8, εκανες αιτηση και αν δεν δουλευε θα εκανες υποβαθμιση στα 4 !

Thnx platona αυτο εκανα τελικα....24 και βλεπουμε

hel
22-03-08, 14:59
Φιλε μου...κανε αιτηση για 24αρα αν δεν σε χαλανε τα 14-17 mbit,αλλιως 8.
Απο εκει και περα βλεπεις....αν δεν εισαι σταθερος στα 14-17, και δεν βγαλεις ακρη ,μπορεις να δωσεις βλαβη και να γινει υποβαθμιση στα 8.
Το ιδιο ισχυει και αν δεν επιανες τα 8, εκανες αιτηση και αν δεν δουλευε θα εκανες υποβαθμιση στα 4 !

Ή μπορεί να δοκιμάσει πως τα πάει σε απλό adsl 2 ή και gdmt αν τον ενδιαφέρει το upload.

@ ADSLgr.com All rights reserved.