PDA

Επιστροφή στο Forum : Φλασακι-Problems!



alexis2044
04-07-05, 13:02
Παιδια λιγο τα φωτα σας.

Ενας φιλος μου εχει ενα φλασακι 128Mb με πολυ σημαντικο περιεχομενο.

Το πηγε σριε καποιον φιλο του να δει τα περιεχομενα και οταν το εβαλε τα windows Xp δεν μπορεσαν να το αναγνωρισουν ( ενω πριν δουλευε μια χαρα). Το βαζει μετα και σπιτι του .... τιποτα. Τα windows δεν μπορουν να αναγνωρισουν την συσκευη. Μπας και με το cd των drivers γινει τιποτα? To πεεχομενο ειναι πολυ σημαντικο.

thx εκ των προτερων! ;)

euri
04-07-05, 13:09
Ας δοκιμάσει πρώτα μια απεγκατάσταση - επανεγεκατάσταση των USB Controllers (από το Device Manager, δεξί κλικ σε όλους τους USB Controllers, επανεκκίνηση, τα XP θα τους ανιχνεύσουν και θα τους εγκαταστήσουν αυτόματα). Επίσης, ας κοιτάξει και στον Disk Management, μήπως απλά δε δίνει γράμμα στον οδηγό.

Έχω δει πάντως usb flash disk να αχρηστεύεται όταν κάποιος το συνέδεσε σε μπροστινές θύρες του κουτιού, επειδή η σύνδεση των καλωδίων από μέσα είχε γίνει ανάποδα. Ελπίζω να μην είναι σε αυτήν την περίπτωση...

alexis2044
04-07-05, 13:12
thx euri

Θα κοιταξω αυτα που λες.


Έχω δει πάντως usb flash disk να αχρηστεύεται όταν κάποιος το συνέδεσε σε μπροστινές θύρες του κουτιού, επειδή η σύνδεση των καλωδίων από μέσα είχε γίνει ανάποδα. Ελπίζω να μην είναι σε αυτήν την περίπτωση...

Και γω το ελπιζω και γω να μην εχει συμβει αυτο.

καμια αλλη αποψη κανεις?

nightsky_30
04-07-05, 14:00
Αν καταφέρεις πάντως να αναγνωριστεί έστω και χωρίς πρόσβαση στα δεδομένα, δοκίμασε το Bad Copy Pro για την ανάκτησή τους.

The_StarGazer
04-07-05, 14:17
Έχω δει πάντως usb flash disk να αχρηστεύεται όταν κάποιος το συνέδεσε σε μπροστινές θύρες του κουτιού, επειδή η σύνδεση των καλωδίων από μέσα είχε γίνει ανάποδα. Ελπίζω να μην είναι σε αυτήν την περίπτωση...

Επισης εχω ακουσει (δε ξερω εαν στεκει) οτι υπαρχει περιπτωση "να καει" επειδη το εβγαλε χωρις να κανει stop πρωτα.
Σιγουρα παντως (πρoσωπικη εμπειρια) γινεται να χασεις data εαν το βγαλεις χυμα.

Εαν ξερει καποιος σιγουρα για το πρωτο, ας το επιβεβαιωσει.

WAntilles
04-07-05, 14:32
1. Πρόσεξε αυτό που λέει ο StarGazer, είναι το Α και το Ω.

2. Πές του φίλου σου να βάλει τους τελευταίους reference drivers για το chipset του.

3. Σε XP με SP-2 ΔΕΝ χρειάζεσαι drivers.

4. Επίσης να βάλει το SP-2. Καλό θα κάνει ούτως ή άλλως. Και όλα τα critical & recommended updates.

5. Από το Disk Management, αφού πάρετε backup των αρχείων από το flash,να κάνετε εκ νέου partitioning & format στο flash με NTFS. Έχει journaling και είναι πολύ πιο αξιόπιστο και ταχύ σύστημα αρχείων - χώρια το Unicode και το >4GB file size.

great
04-07-05, 14:34
Επισης εχω ακουσει (δε ξερω εαν στεκει) οτι υπαρχει περιπτωση "να καει" επειδη το εβγαλε χωρις να κανει stop πρωτα.
Σιγουρα παντως (πρoσωπικη εμπειρια) γινεται να χασεις data εαν το βγαλεις χυμα.

Εαν ξερει καποιος σιγουρα για το πρωτο, ας το επιβεβαιωσει.

Σαφεστατα και ισχυει αυτο και μην ακουτε αποψεις του στυλ "ελα μωρε τι θα παθει εγω ενα χρόνο το ξυλωνο ετσι και δεν μου εχει χαλασει". Ειναι να μην σου τυχει αλλα το θεωρω τελειως χαζο να μην κανεις δυο κλικ παραπανω για να το βγαλεις σωστα.

asikamin
04-07-05, 15:34
Ειναι να μην σου τυχει αλλα το θεωρω τελειως χαζο να μην κανεις δυο κλικ παραπανω για να το βγαλεις σωστα.


Plug N' Play, Unpluge N' Pray?

alexis2044
04-07-05, 16:17
Να ενα snapshot με το πως τα windows βλεπουν το φλασακι:

http://img143.imageshack.us/img143/6773/snapflashaki2jq.jpg

nnn
04-07-05, 19:54
μάλλον κάηκε δυστυχώς.

euri
04-07-05, 20:57
Μετά το χουνέρι που έπαθε ο γνωστός μου (βλέπε το δεύτερο post παραπάνω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=288760&postcount=2)) δεν ξανάβαλα καμιά αποθηκευτική συσκευή USB σε μπροστινή θύρα ξένου υπολογιστή...μόνο σε όποιον έχω συναρμολογήσει εγώ. Τουλάχιστον να βρίζω εμένα :twisted:

johnmara
04-07-05, 22:12
Και από απλή πτώση από το γραφείο στο πάτωμα μπορεί να τα παίξει ένα flashακι.
(αχχχ έτσι έχασα ένα κάρο αρχεία).

Μπορείς να δοκιμάσεις πατέντες, μπας και φτιάξουν τα ηλεκτρονικά, έστω για λίγο:
α) κατάψυξη για 30λεπτά και μετά σύνδεση :D
β) νέα πτώση από το γραφείο στο πάτωμα και μετά σύνδεση :D

Γενικά ρε παιδιά, έχω ανακαλύψει (δυστυχώς) ότι είναι εντελώς αναξιόπιστα τα USB flash αλλά τα άτιμα είναι ευκολία !!!

WAntilles
04-07-05, 22:32
α) κατάψυξη για 30λεπτά και μετά σύνδεση :D

Σαν τις πρώιμες τηλεκάρτες.


β) νέα πτώση από το γραφείο στο πάτωμα και μετά σύνδεση :D

Σαν την τακτική του Οβελίξ με τα μενίρ στον Αγώνα των Αρχηγών. :mrgreen:

euri
04-07-05, 22:40
Σαν την τακτική του Οβελίξ με τα μενίρ στον Αγώνα των Αρχηγών. :mrgreen:Ο Οβελίξ κυβερνά!!! :worthy: :worthy: :worthy:

euri
04-07-05, 22:42
Γενικά ρε παιδιά, έχω ανακαλύψει (δυστυχώς) ότι είναι εντελώς αναξιόπιστα τα USB flash αλλά τα άτιμα είναι ευκολία !!!Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχα καμία άσχημη εμπειρία με τα φλασάκια, τα οποία όντως είναι τεράστια ευκολία. Η αλήθεια είναι πως δύο από τα τρία που κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει είναι από τα επώνυμα (Transcend, Kingston).

alexis2044
04-07-05, 23:38
τι να πω... λυπαμαι τον φιλο μου....

nnn
04-07-05, 23:49
Ενας φιλος μου εχει ενα φλασακι 128Mb με πολυ σημαντικο περιεχομενο.

Ένα backup δεν ήταν δύσκολο πάντως να έχει,just in case,μιλάμε για μόνο 128 mb.
Δεν το σκέφτηκε φαίνεται.

jazzman
07-07-05, 09:33
Εγώ έτσι έχασα ένα SONY flashακι 64ΜΒ που είχα πληρώσει καλά λεφτά .....όταν κάποια στιγμή και μετά από 2 χρόνια χρήσης το έβαλα στο laptop μου ....έγινε ένα crash στον explorer και αφού το έβγαλα και το πήγα στο desktop ήταν out of order.....
Όντως είναι αρκετά ευαίσθητα...

Με εκτίμηση

WAntilles
07-07-05, 11:09
Εγώ έτσι έχασα ένα SONY flashακι 64ΜΒ που είχα πληρώσει καλά λεφτά .....όταν κάποια στιγμή και μετά από 2 χρόνια χρήσης το έβαλα στο laptop μου ....έγινε ένα crash στον explorer και αφού το έβγαλα και το πήγα στο desktop ήταν out of order.....
Όντως είναι αρκετά ευαίσθητα...

Εδώ μιλάμε για "ηλεκτρική" τους ευαισθησία. Όχι για το αν έμεινε μή ενημερωμένο το filesystem που είχαν. Αυτό εξυπακούεται. Ότι εάν τα βγάζεις χωρίς disconnect, ή συμβεί κάτι άλλο, αμέσως μόλις τα βάλεις κάπου αλλού:


CHKDSK /F X:

Και φυσικά ποτέ FAT-xx στα flash αλλά ΜΟΝΟ NTFS για να έχουμε επιπλέον ταχύτητα και αξιοπιστία λόγω journaling.

@ ADSLgr.com All rights reserved.