PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω αποσυνδεσεις ή κατι αλλο?



myob
21-03-08, 14:16
Απο προχτες εχω το εξης σοβαρο προβλημα και θελω να μου πειτε αν αυτο ειναι αποσυνδεση ή οχι, γιατι ειμαι σχετικα καινουργιος στο ADSL:
Συνδεομαι κανονικα στο ιντερνετ και η συνδεση μου παραμενει μεχρι που παω να κατεβασω ενα αρχειο απο γρηγορο server. (full speed)
Μετα απο μερικα MB downloading σταματαει και η συνδεση μου κρεμαει. Το ppp (και το DSL) LED του router παραμενει σταθερο, ομως δεν εχω προσβαση πουθενα. Ουτε στις ρυθμισεις του ρουτερ. Καποιες φορες το προβλημα διορθωνετε αν κανω αποσυνδεση και επανασυνδεση απο την TCP/IP stack και αλλοτε φτιαχνει μονο με reboot.

Με δεδομενο οτι το PPP LED παραμενει σταθερο, θεωρειτε αποσυνδεση αυτο ή οχι? Εχω την εντυπωση οτι στην αποσυνδεση σβηνει το ppp... σωστα??. Για να ξερω τι να τους πω οταν τους παρω τηλεφωνο...
Τι μπορει να φταει? Μπορει να προκληθει απο προβλημα στο καλωδιο ethernet, δηλαδη προβλημα μεταξι Υπολογιστη <-> router ή ειναι προβλημα router <-> internet?
Μηπως εχει να κανει με τις αλλαγες που κανουν στην τελλας τις τελευταιες μερες? (Νεος BRAS, κλπ)

pestilence
21-03-08, 14:19
Αν η σύνδεση σου έχει πρόβλημα κάθε φορά που προσπαθείς να κατεβάσεις αρχείο τότε θα σου έλεγα να τσεκάρεις αρχικά τον router / modem σου και μετά το PC σου.

psolord
21-03-08, 15:52
Κάπου μέσα στη σελίδα του router σου, πρέπει να λέει κάτι για uptime. Για δες πόσο χρόνο λέει ότι είναι up και σύγκρινε το με το πότε το έκλεισες εσύ και το ξαναάναψες.

myob
21-03-08, 21:42
Κάπου μέσα στη σελίδα του router σου, πρέπει να λέει κάτι για uptime. Για δες πόσο χρόνο λέει ότι είναι up και σύγκρινε το με το πότε το έκλεισες εσύ και το ξαναάναψες.
υπαρχει ενδειξη up-time, αλλα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Δηλαδη, τι σχεση θα μπορουσε να εχει αυτο με το προβλημα που μου παρουσιαζει?

Βασικα, θα ηθελα να μαθω το εξης απλο: Αποσυνδεση = ppp LED off? ή μπορει να σημειωθει αποσυνδεση χωρις να σβησει το LED? Μπορει να μου το διευκρινισει καποιος αυτο??

Εχτες το βραδι μου ειχε αλλαξει τα φωτα. Κρεμαγε καθε 5ΜΒ που κατεβαζε και δωστου reboot. Τωρα κατεβαζω συνεχεια και δεν εχει εμφανιστει το προβλημα.

........Auto merged post: myob added 102 Minutes and 12 Seconds later........

Κανενας? Τοσο πολιπλοκο ειναι αυτο που ρωταω?

[Insomniac]
21-03-08, 21:52
Βασικα, θα ηθελα να μαθω το εξης απλο: Αποσυνδεση = ppp LED off?

Ναι. .

psolord
21-03-08, 23:21
υπαρχει ενδειξη up-time, αλλα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Δηλαδη, τι σχεση θα μπορουσε να εχει αυτο με το προβλημα που μου παρουσιαζει?

Βασικα, θα ηθελα να μαθω το εξης απλο: Αποσυνδεση = ppp LED off? ή μπορει να σημειωθει αποσυνδεση χωρις να σβησει το LED? Μπορει να μου το διευκρινισει καποιος αυτο??

Εχτες το βραδι μου ειχε αλλαξει τα φωτα. Κρεμαγε καθε 5ΜΒ που κατεβαζε και δωστου reboot. Τωρα κατεβαζω συνεχεια και δεν εχει εμφανιστει το προβλημα.

........Auto merged post: myob added 102 Minutes and 12 Seconds later........

Κανενας? Τοσο πολιπλοκο ειναι αυτο που ρωταω?

Χμμμ...να στο εξηγήσω το σκεπτικό μου. Ας πούμε ότι έχεις το modem αναμένο 10 μέρες, χωρίς να το έχεις κάνει reset,reboot,on/off. Αν είσαι σε μία υγειή γραμμή, κανονικά το modem πρέπει να σου λέει uptime 240 ΩΡΕΣ (24h*10d)! Σημειωτέον ότι οι προγραμματισμένες dynamic ip changes δεν προκαλούν reset ούτε στο μόντεμ ούτε στην ένδειξη uptime.

Αν λοιπόν ξέροντας ότι έχεις το μόντεμ Χ ώρες ανοικτό αλλά η ένδειξη είναι Χ-N τότε έχεις αποσυνδέσεις και όχι "κάτι άλλο". Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και τα logs να το router σου κρατάει στατιστικά.

myob
22-03-08, 02:03
;1902802']Ναι. .
Ε τοτε, μαλον δεν προκειτε για αποσυνδεσεις.

........Auto merged post: myob added 4 Minutes and 56 Seconds later........


Χμμμ...να στο εξηγήσω το σκεπτικό μου. Ας πούμε ότι έχεις το modem αναμένο 10 μέρες, χωρίς να το έχεις κάνει reset,reboot,on/off. Αν είσαι σε μία υγειή γραμμή, κανονικά το modem πρέπει να σου λέει uptime 240 ΩΡΕΣ (24h*10d)! Σημειωτέον ότι οι προγραμματισμένες dynamic ip changes δεν προκαλούν reset ούτε στο μόντεμ ούτε στην ένδειξη uptime.

Αν λοιπόν ξέροντας ότι έχεις το μόντεμ Χ ώρες ανοικτό αλλά η ένδειξη είναι Χ-N τότε έχεις αποσυνδέσεις και όχι "κάτι άλλο". Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και τα logs να το router σου κρατάει στατιστικά.
Οκ, καταλαβα. Το ρουτερ μου δεν κραταει λεπτομερη στατιστικα, (ενα απο τα μειονεκτιματα του level one) αλλα απο οτι βλεπω το up-time που αναγραφει ειναι το σωστο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.