PDA

Επιστροφή στο Forum : μεγαλη η φορθνετ :))))))))))))



sdn
04-07-05, 18:00
όταν κάνετε μακροχρόνια σύμβαση ρωτήστε τους αν μπορείτε να διακόψετε την γραμμή και να τουσ χαρισετε το υπολοιπο των χρημα που μένουν ώσπου να ολοκληρωθεί η συνδρομή σας.

έτσι δεν θα ακούτε τις @@@@@@@ που ακούω εγώ τελευταία!!!!!

πιο κοντόφθαλμη πολιτική εταιρείας δεν έχω γνωρίσει.

μεγαλη η φορθνετ :))))))))))))

sdikr
04-07-05, 18:02
όταν κάνετε μακροχρόνια σύμβαση ρωτήστε τους αν μπορείτε να διακόψετε την γραμμή και να τουσ χαρισετε το υπολοιπο
Οταν κάνεις μακροχρόνια, κάνεις ακριβώς αυτό μακροχρόνια ;)

ειναι ορισμένου χρόνου, πλήρωσες 1 χρόνο, θα τους έχεις για εναν χρονο, ασχετά αν κάνεις χρήση ή οχι

Και να γίνω λίγο κακούλης, πριν υπογράψουμε κάτι το διαβάζουμε ;)

Spyrosss
04-07-05, 18:05
όταν κάνετε μακροχρόνια σύμβαση ρωτήστε τους αν μπορείτε να διακόψετε την γραμμή και να τουσ χαρισετε το υπολοιπο των χρημα που μένουν ώσπου να ολοκληρωθεί η συνδρομή σας.

Kαι γιατί να διακόψεις και να τους χαρίσεις το υπόλοιπο των χρημάτων και να μην την δώσεις σε έναν φίλο;;;

pelasgian
04-07-05, 18:08
αυτό δεν κατάλαβα και εγώ. αφού πληρώνεις, γιατί να κάνεις διακοπή;
ο ορισμός της διακοπής είναι «σταματάω και δεν πληρώνω.»

sdn
04-07-05, 18:35
Οταν κάνεις μακροχρόνια, κάνεις ακριβώς αυτό μακροχρόνια ;)

ειναι ορισμένου χρόνου, πλήρωσες 1 χρόνο, θα τους έχεις για εναν χρονο, ασχετά αν κάνεις χρήση ή οχι

Και να γίνω λίγο κακούλης, πριν υπογράψουμε κάτι το διαβάζουμε ;)


Δηλαδή αν προ-πληρώσεις 12 μήνες και μετά από 1 μήνα πεις δεν θέλω άλλο σεχ φτάνει ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ (να σας υπογράψω και δήλωση του νόμου 105) και κόψτε τη γραμμή εννοείς ότι ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να με έχουν δεσμευμένο 11 μήνες??? Ο δικηγόρος μου έχει τελείως άλλη άποψη : ))))))


Είμαι σίγουρος ότι δεν κατάλαβες τι έγραφα αλλά μην ανησυχείς είναι υγιές να μην καταλαβαίνεις τέτοιες ανοησίες ;) :lol:


αυτό δεν κατάλαβα και εγώ. αφού πληρώνεις, γιατί να κάνεις διακοπή;
ο ορισμός της διακοπής είναι «σταματάω και δεν πληρώνω.»


Για να πάω στην βιβόντι (shared LLU) [αλλά ακόμα και αν ήθελα να κάνω σύνδεση ΟΤΕ και να πληρώνω τον ΟΤΕ] ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ στην γραμμή μου να έχω ADSL γιατί ο ΟΤΕ θα τους επιστρέψει την αίτηση έως ότου διακοπή η σύνδεση

sdikr
04-07-05, 18:38
Δηλαδή αν προ-πληρώσεις 12 μήνες και μετά από 1 μήνα πεις δεν θέλω άλλο σεχ φτάνει ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ

Ακριβώς αυτό, μπορείς αν θέλεις να μην κάνεις χρήση της σύνδεσης, αλλά δεν μπορούν να κάνουν διακοπή γιατί τότε θα έπρεπε να σου επιστρέψουν τα χρήμματα κάτι που το συμβόλαιο που υπογράφεις δεν προβλέπει ;)


Ο δικηγόρος μου έχει τελείως άλλη άποψη : ))))))


Οι δικηγόροι πάντα έχουν! το θέμα ειναι ποιος έχει καλύτερους δικηγόρους ;)


Είμαι σίγουρος ότι δεν κατάλαβες τι έγραφα αλλά μην ανησυχείς είναι υγιές να μην καταλαβαίνεις τέτοιες ανοησίες
το πέρνω σαν αστείο


Για να πάω στην βιβόντι (shared LLU) [αλλά ακόμα και αν ήθελα να κάνω σύνδεση ΟΤΕ και να πληρώνω τον ΟΤΕ] ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ στην γραμμή μου να έχω ADSL γιατί ο πΟΤΕ θα τους επιστρέψει την αίτηση έως ότου διακοπή η σύνδεση

Μα δεν έχει προπληρωμένουνου χρόνου με adsl γραμμή η forthnet, έχει μονο την προσβαση στο ιντερνετ
το κύκλωμα ειναι άοριστού, αλλά εσυ λές πως έχεις πληρωσει για 12 μήνες
για βοήθα λίγο

sdn
04-07-05, 18:40
Kαι γιατί να διακόψεις και να τους χαρίσεις το υπόλοιπο των χρημάτων και να μην την δώσεις σε έναν φίλο;;;

Γιατί να κάψω φίλο μου???? : )))))

Σοβαρά τώρα δεν νομίζω ότι συμφέρει κανέναν. Τώρα μένει μόνο ένας μήνας και δεν νομίζω ότι είναι οικονομικά συμφέρων για τον οποιονδήποτε να την πάρει.

Το είχα προτείνει πριν από μερικές εβδομάδες σε άλλο ποστ, το επαναλαμβάνω και τώρα.

Οποίος ενδιαφέρεται να πάρει την γραμμή μου ας την πάρει.

nickolas2005
04-07-05, 18:46
Οποίος ενδιαφέρεται να πάρει την γραμμή μου ας την πάρει.

Eγώ δεν θέλω τη γραμμή σου θέλω μόνο το username + το password που σου έδωσε η forthnet... :D

sdn
04-07-05, 18:50
Ακριβώς αυτό, μπορείς αν θέλεις να μην κάνεις χρήση της σύνδεσης, αλλά δεν μπορούν να κάνουν διακοπή γιατί τότε θα έπρεπε να σου επιστρέψουν τα χρήμματα κάτι που το συμβόλαιο που υπογράφεις δεν προβλέπει ;)



Οι δικηγόροι πάντα έχουν! το θέμα ειναι ποιος έχει καλύτερους δικηγόρους ;)


το πέρνω σαν αστείο



Μα δεν έχει προπληρωμένουνου χρόνου με adsl γραμμή η forthnet, έχει μονο την προσβαση στο ιντερνετ
το κύκλωμα ειναι άοριστού, αλλά εσυ λές πως έχεις πληρωσει για 12 μήνες
για βοήθα λίγο



Μην το παίρνεις σαν αστείο εμένα μου πήρε αρκετή ώρα να καταλάβω τι μου λένε...... Τόσο απίστευτο ήταν.

Ο ένας χρόνος ήταν παράδειγμα. Στην δική μου περίπτωση ήταν 4 μήνες adsl in a box και τώρα μένει ένας μήνας.

Ο οτε μου λέει ότι δεν μπορεί να το διακόψει χωρίς αίτηση από την φόρθνετ.

Από την φορθνετ μου έλεγαν να περιμένω να τελειώσει η συνδρομή. Μετά από έντονες διαμαρτυρίες μια κυρία μου είπε ότι το παίρνει προσωπικά επάνω της και θα τελειώσουμε σύντομα. Μετά από 4 ημέρες από τον ΟΤΕ έμαθα ότι κανένας δεν τους ενόχλησε από την φορθνετ για την γραμμή.

Μιλώντας με κάποια άλλη κυρία από την φορθνετ με ύφος αρκούντως εριστικό μου είπε ότι θα πρέπει να περιμένω 1 μήνα να τελειώσει η συνδρομή.

Και πρόσεξε αυτό που δεν κατάλαβες ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ απλός θέλω να μου ελευθερώσουν την γραμμή.

Σπύρο ο δικηγόρος μου είναι πολύ καλός αλλά μάλλον θα βάλει κάποιον εκπαιδευόμενο γα μια τόσο απλή υπόθεση.

sdn
04-07-05, 18:52
Eγώ δεν θέλω τη γραμμή σου θέλω μόνο το username + το password που σου έδωσε η forthnet... :D

Αυτό το χρησιμοποιώ για την ISDN ;)

sdikr
04-07-05, 18:55
Ο ένας χρόνος ήταν παράδειγμα. Στην δική μου περίπτωση ήταν 4 μήνες adsl in a box και τώρα μένει ένας μήνας.



εεε πέστο έτσι, οταν είπες 12 μήνες νομιζα οτι είχες adsl internet only


Και πρόσεξε αυτό που δεν κατάλαβες ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ απλός θέλω να μου ελευθερώσουν την γραμμή
Το κατάλαβα αυτό ;)

Ακριβώς αυτό, μπορείς αν θέλεις να μην κάνεις χρήση της σύνδεσης, αλλά δεν μπορούν να κάνουν διακοπή γιατί τότε θα έπρεπε να σου επιστρέψουν τα χρήμματα κάτι που το συμβόλαιο που υπογράφεις δεν προβλέπε

Ασχετά αν εσύ λές οτι δεν έχει απαιτήσεις, για να ειναι νομικα καλύμενοι θα πρέπει να τα επιστρέψουν

ΥΓ οτάν φωνάζουμε μακρία απο In a box λύσεις Και συμβόλαια ΑΡΥΣ κανείς δεν μας ακούει!!

odd
04-07-05, 18:57
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν απολαμβάνεις τον μήνα που σου απομένει; Ετσι κι αλλιώς τον έχεις προπληρώσει! Μόλις λήξει, πετάς μια διακοπή και πας όπου θες!

Ποιο είναι το prob;;

sdn
04-07-05, 18:57
και για να δεις πόσο παράλογοι είναι σου λέω το εξής. η διάρκεια της σύμβασης που υπέγραψα στις 20-3-2005 είναι 3 μήνες. από πότε άρχισαν οι 4 μήνες προσφοράς? νομίζω από τον απρίλιο. και μου κάνουν δωρο ένα ακόμα μήνα τον οποίο δεν θέλω.

αλλά και στην 2.3 παράγραφο της σύμβασης λέει ότι μπορεί οποίος θέλει από τα δύο μέρη να καταγγείλει την σύμβαση αν υπάρχει πρόβλημα.

sdn
04-07-05, 19:07
εεε πέστο έτσι, οταν είπες 12 μήνες νομιζα οτι είχες adsl internet only


Το κατάλαβα αυτό ;)


Ασχετά αν εσύ λές οτι δεν έχει απαιτήσεις, για να ειναι νομικα καλύμενοι θα πρέπει να τα επιστρέψουν

ΥΓ οτάν φωνάζουμε μακρία απο In a box λύσεις Και συμβόλαια ΑΡΥΣ κανείς δεν μας ακούει!!


Με υπεύθυνη δήλωση από την πλευρά μου ότι θέλω την διακοπή και ότι δεν έχω καμία οικονομική απαίτηση αυτοί νομικά είναι πλήρως καλυμμένοι.

Εσύ το κατάλαβες... εγώ δεν μπορούσα να το καταλάβω με τίποτα.... :lol: ;) :lol:

Αν είχα γνωρίσει το adslgr πρίν πάρω την συνδρομή να είσαι σίγουρος ότι θα είχα γλιτώσει από πολλά προβλήματα

sdn
04-07-05, 19:09
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν απολαμβάνεις τον μήνα που σου απομένει; Ετσι κι αλλιώς τον έχεις προπληρώσει! Μόλις λήξει, πετάς μια διακοπή και πας όπου θες!

Ποιο είναι το prob;;

Γιατί απλούστατα δεν απολαμβάνω αυτό το πράγμα που θέλουν να το λένε adsl. Γιατί πλήρωσα τα κερατά μου για ΕΠΑΚ στον προηγούμενο λογαριασμό προκειμένου να κάνω την δουλειά μου αλλά και για το γαμώτο της υπόθεσης τελικά.

odd
04-07-05, 19:13
Περίεργο! Πού μένεις; Εγώ με το box δεν αντιμετώπισα το παραμικρό προβλημα. Μάλιστα ανανέωσα και 3μηνη+1 δώρο..

Τιγκαρισμένο DSLAM;

sdikr
04-07-05, 19:36
Πάντως φιλε sdn αν θυμάμαι καλά έχεις αναφέρει οτι είχες λογαριασμούς απο τον οτέ της τάξεως των 1000 ευρώ, και θέλεις να έχεις σωστό voip για να μην έχεις αυτά τα προβλήματα.......έχεις εξετάσει την λύση του μισθωμένου; ενα 256 up/down θα σου βγεί σε σχετικά λογική τιμή αλλά θα ειναι πραγματικά 256! και θα τα γλυτώσεις λόγο του οτι θα μπορείς επιτέλους σαν άνθρωπος να κάνεις χρήση voip

sdn
04-07-05, 19:55
Πάντως φιλε sdn αν θυμάμαι καλά έχεις αναφέρει οτι είχες λογαριασμούς απο τον οτέ της τάξεως των 1000 ευρώ, και θέλεις να έχεις σωστό voip για να μην έχεις αυτά τα προβλήματα.......έχεις εξετάσει την λύση του μισθωμένου; ενα 256 up/down θα σου βγεί σε σχετικά λογική τιμή αλλά θα ειναι πραγματικά 256! και θα τα γλυτώσεις λόγο του οτι θα μπορείς επιτέλους σαν άνθρωπος να κάνεις χρήση voip


Μα και με την ISDN με ένα κόστος της τάξης των €170 ΕΠΑΚ με ΦΠΑ έκανα την δουλεία μου, απλός θα έπρεπε να καλώ από softphone από τον υπολογιστή. Θα δοκιμάσω και με βιβοντι (DSLAM) και βλέπουμε. Στην χειρότερη περίπτωση μένω με ISDN.

Ο λόγος που «ταράζομαι» είναι ότι δεν περίμενα τέτοια προβλήματα από την ADSL και με ΤΙΠΟΤΑ δεν περίμενα την αντιμετώπιση αυτή από την φορθνετ και τον οτε. Business ethics τις χείριστης μορφής... και καλά οτε είναι ολιγοπώλιο αλλά η φορθνετ... Κρίμα γιατί την συμπαθούσα σαν εταιρεία και ίσως αυτό να ήταν που με ενόχλησε περισσότερο.

teo_L20
04-07-05, 20:39
Πάντως φιλε sdn αν θυμάμαι καλά έχεις αναφέρει οτι είχες λογαριασμούς απο τον οτέ της τάξεως των 1000 ευρώ, και θέλεις να έχεις σωστό voip για να μην έχεις αυτά τα προβλήματα.......έχεις εξετάσει την λύση του μισθωμένου; ενα 256 up/down θα σου βγεί σε σχετικά λογική τιμή αλλά θα ειναι πραγματικά 256! και θα τα γλυτώσεις λόγο του οτι θα μπορείς επιτέλους σαν άνθρωπος να κάνεις χρήση voip


για επιχειρηση καλή προταση ειναι αλλα για οικιακο χρήστη.......μππππππππααααααααααααααα.....
αλλα οποιος θελει να ξοδεψει...ας ξοδεψει....
φιλικα
teo_l20

sdikr
04-07-05, 20:50
για επιχειρηση καλή προταση ειναι αλλα για οικιακο χρήστη.......μππππππππααααααααααααααα.....
αλλα οποιος θελει να ξοδεψει...ας ξοδεψει....
φιλικα
teo_l20

κάποιος που κάνει 1000 ευρώ λογαριασμό στον οτε απο κλήσεις δεν ειναι home user! ;)

teo_L20
04-07-05, 21:00
ενταξει βρε σπυρο!!
κανω ενα βημα πισω...........

sdn
04-07-05, 21:00
κάποιος που κάνει 1000 ευρώ λογαριασμό στον οτε απο κλήσεις δεν ειναι home user! ;)

Ποιος το είπε αυτό??? ;)

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα γιατί θέλω VOIP που δουλεύει

Και με την ευκαιρία να πω ότι μετά από ένα 10λεπτo disconnect που έγινε και το VOIP δουλεύει άψογα και οι ταχύτητες είναι πολύ καλές

teo_L20
04-07-05, 22:14
δηλαδη πως ξοδευεις τοσα πολλα το μήνα???

sdn
04-07-05, 22:31
δηλαδη πως ξοδευεις τοσα πολλα το μήνα???


Τώρα θέλεις απάντηση σε αυτό???? Αλλά μιας και εδώ υπάρχει μεγάλη περιέργεια αυτό έγινε για 3 μήνες!!! Μετά ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ βρήκα άλλες λύσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.