PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με forthnet 2 play!



Karlos13
21-03-08, 22:40
ρε παιδιά έχω το εξης προβλημα,οταν με περνουν τηλεφωνο σπιτι μου πεφτει το internet ενώ υπαρχουν φιλτρα και στα 2 τηλεφωνα του σπιτιου μου...καμια βοηθεια?

Karlos13
22-03-08, 01:02
κανεις δεν μπορει να help?

morfeas2002
22-03-08, 01:39
Δοκίμασε να αλλάξεις τα φίλτρα.Μπορεί κάποιο να έχει πρόβλημα.Επίσης δοκίμασε με ένα-ένα τηλέφωνο.Κάποιο μπορεί να βραχυκυκλώνει.

NIKONE
22-03-08, 11:19
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στον ΟΤΕ.
Είχα 24Mbps αλλά το rooter μου κλείδωνε στα 8 - 12Mbps με συνεχόμενες αποσυνδέσεις. Σε τηλέφωνο με τους τεχνικούς του ΟΤΕ μου κατέβαζαν την ταχύτητα μέχρι να δούμε σε πια ταχύτητα θα κλείδωνε και θα δούλευε σωστά το rooter. Τελικά μπορώ και δουλεύω σωστά στα 2Mbps χωρίς να έχω αποσυνδέσεις. Η διαφορά με τον ΟΤΕ είναι ότι μπόρεσα και άλλαξα την ταχύτητα και πληρώνω λιγότερα.

Αυτά που πρέπει να κοιτάξεις είναι:
- Η απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ (doise & attenuation margin) που θα το βρεις μέσα στο rooter σου.
- Η καλωδίωση από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή του σπιτού σου. (Τεχνικός ΟΤΕ μετά που θα το δηλώσεις βλάβη).
- Η εσωτερική καλωδίωση.

Γι αυτό όλες οι εταιρείες λένε για ταχύτητες ΜΕΧΡΙ ..... Mbps.

Ενα πολύ καλό άρθρο για να ακαταλάβεις τι γίνετε είανι στην αρχική σελίδα αυτού του forum με τίτλο "Γιατί δεν πιάνω 24Mbps"

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Meraklis
22-03-08, 11:45
ρε παιδιά έχω το εξης προβλημα,οταν με περνουν τηλεφωνο σπιτι μου πεφτει το internet ενώ υπαρχουν φιλτρα και στα 2 τηλεφωνα του σπιτιου μου...καμια βοηθεια? Tα φίλτρα έχουν μπει σωστά; Ρωτάω γιατί το έχω δει κι αυτό...
Πρώτα βάζουμε το φιλτράκι στην πρίζα και μετά την τηλεφωνική συσκευή τη συνδέουμε στο φίλτρο. ΟΚ?

Έχεις δοκιμάσει και με το SIEMENS και σου κάνει τα ίδια;

alany
22-03-08, 12:56
Φίλος μου που είχε το ίδιο πρόβλημα με conn-x όταν άλλαξε το καλώδιο το πρόβλημα λύθηκε. Αν δεν είναι αυτό τότε δήλωσε το ως βλάβη. Πιθανόν κάποιο βραχυκύκλωμα γίνεται.

hel
22-03-08, 13:52
ρε παιδιά έχω το εξης προβλημα,οταν με περνουν τηλεφωνο σπιτι μου πεφτει το internet ενώ υπαρχουν φιλτρα και στα 2 τηλεφωνα του σπιτιου μου...καμια βοηθεια?

Βγάλε όλα τα τηλέφωνα και κάνε κλήση στο σταθερό από κινητό, ενώ είσαι με το ρουτερ μόνο απάνω στη γραμμή στο ιντερνετ. Τι γίνεται;

Karlos13
26-03-08, 22:10
παιδιά έβαλα το siemens που δίνει η forthnet και δεν έχει το ίδιο πρόβλημα,με το speedtouch 530 όλο επεφτα..κάποιος ζήτησε στοιχεία της γραμμής μου...ώριστε...

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 01:01:25:48
Line Coding Trellis On Line Up Count 1

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 4342 Kbps 1085 Kbps
Attainable Line Rate 4088 Kbps 1168 Kbps
Noise Margin 5.8 dB 8.7 dB
Line Attenuation 50.5 dB 26.4 dB
Output Power 12.8 dBm 0.0 dBm


μου είπανε πώς είμαι 4 χιλιομετρα μακρια απο το dslam της περιοχής μου...πως το κόβετε απο τα στοιχεία?

gfeb
26-03-08, 22:22
μενω αγ παρασκευη και εχω πολλη μικρες ταχυτητες και παρα πολλες αποσυνδεσεις.λεω να φυγω και να παω στην netone.θα ηθελα τις αποψεις σας ευχαριστω.

Alex_V
26-03-08, 22:28
μου είπανε πώς είμαι 4 χιλιομετρα μακρια απο το dslam της περιοχής μου...πως το κόβετε απο τα στοιχεία?

Πολύ φοβάμαι φίλτατε οτι αυτό δεν ειναι καλό καθώς δεν θα πιάνεις σχεδόν τίποτα. Εαν απέχεις 4km από το DSLAM σου, αυτό σημαίνει οτι έχεις ~55-56 db attenuation και συμφωνα με αυτό εδώ http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
θα πιάνεις καπου στα 3 mbits(θεωρητικά πάντα).


EDIT: Εμ λάθος μου, δεν πρόσεξα τα στοιχεία που έβαλες. Ναι και πάλι θα πιάνεις καπου στα 4 mbits. Θα έπρεπε να τα είχες κοιτάξει αυτά πριν βάλεις 2play.

djbok21
26-03-08, 23:49
Με 51dB attenuation και snr 6, άναψε καμιά λαμπάδα που δεν έχεις αποσυνδέσεις και παίζεις τουλάχιστον εκεί που παίζεις!
Ωστόσο από την συνολική εικόνα από τα στατιστικα που μας δίνεις φαίνεται όντως μεγάλη απόσταση απο Α/Κ.

Karlos13
27-03-08, 00:13
είχα αρκετές αποσυνδεσεις αλλα τώρα που έβαλα το siemens κομπλέ...

Karlos13
27-03-08, 13:37
ρε παιδία και με το siemens ακόμη τρόω disconnects... μήπως επειδή έχω θόρυβο γραμμης 50.5 db?τι μπορώ να κάνω για αυτό?να βάλω μήπως spliter?έχω μπρίζα 2πολικη με 2 πολους και στην μία είναι ι γραμμή adsl και η άλλη της τηλεφωνικής γραμμής...

PrisonBreak-7-
27-03-08, 13:43
ρε παιδία και με το siemens ακόμη τρόω disconnects... μήπως επειδή έχω θόρυβο γραμμης 50.5 db?τι μπορώ να κάνω για αυτό?να βάλω μήπως spliter?έχω μπρίζα 2πολικη με 2 πολους και στην μία είναι ι γραμμή adsl και η άλλη της τηλεφωνικής γραμμής...

Η Forthnet υποστηρίζει ότι έαν έχεις 2πολικό με σήμα ΟΤΕ πάνω εσωτερικά έχει ένα κίτρινο πράγμα σαν κύκλωμα που βραχυκυκλώνει την γραμμή σου.Και θα σου πουν να το βγάλεις και να βάλεις ένα πόλο χωρίς σήμα ΟΤΕ και εννοείται να έχεις και τα splitter πάνω..

Karlos13
27-03-08, 13:53
δεν έχω ΟΤΕ μπρίζα...είχα και την αλλαξα και εβαλα μια central 2πολική..και δεν έχω splitter πάνω

Avesael
27-03-08, 13:54
ρε παιδία και με το siemens ακόμη τρόω disconnects... μήπως επειδή έχω θόρυβο γραμμης 50.5 db?τι μπορώ να κάνω για αυτό?να βάλω μήπως spliter?έχω μπρίζα 2πολικη με 2 πολους και στην μία είναι ι γραμμή adsl και η άλλη της τηλεφωνικής γραμμής...

Από ότι δείχνουν τα στατιστικά σου, με 5.8db snr είναι φυσιολογικό να πέφτουν αποσυνδέσεις και ειδικότερα με τέτοιο attenuation.

Δε ξέρω, αν δοκίμαζες να σου έριχναν το συγχρονισμό στα 2Mbits νομίζω ότι θα δούλευες τουλάχιστον σταθερά...

Karlos13
27-03-08, 13:59
αυτό η forthnet πρέπει να μου το κάνει?ποπο είναι ποθ είναι χάλια ι σύνδεση μου στα 4.5 mb θα πάει στα 2...

theopan
27-03-08, 15:18
αυτό η forthnet πρέπει να μου το κάνει?ποπο είναι ποθ είναι χάλια ι σύνδεση μου στα 4.5 mb θα πάει στα 2...

Όχι, το κάνεις και μόνος σου στο Siemens. Γράφεις σε ένα command prompt: telnet "την ΙΡ του router σου", πατάς enter, βάζεις username και password αυτά του web interface του router, και μόλις βγάλει το σύμβολο > γράφεις "adsl configure --snr 150" (χωρίς τα εισαγωγικά, όπου 150 σημαίνει 150% του αρχικού snr, ή ότι άλλο νούμερο θέλεις > 100 για να ανεβάσεις, και <100 για να κατεβάσεις το snr). Έτσι ανεβαίνει το snr σου προσωρινά (μέχρι το επόμενο restart του router ή την επόμενη διακοπή ρεύματος) για να δεις αν έχεις αποσυνδέσεις.
Η γνώμη μου είναι όμως ότι δεν φταίει το snr για τις αποσυνδέσεις σου. Ακόμα και με 0,4-0,6dB λειτουργούν στη forthnet τα siemens cl110 χωρίς προβλήματα (έχω δει το snr να πέφτει ακόμα και στο 0,2 και αποσυνδέσεις δεν είχα).

Karlos13
27-03-08, 15:58
εμένα μου πέφτει και μερικές φορες όταν με πέρνουν τηλέφωνο σπιτι...

hel
28-03-08, 00:00
εμένα μου πέφτει και μερικές φορες όταν με πέρνουν τηλέφωνο σπιτι...

Αν έχεις διπολική πρίζα καλύτερα άλλαξέ την με rj-11 τηλεφώνου.
Μπορείς να μας πεις αναλυτικά πως είναι η συνδεσμολογία;
Βάλε και το modulation σε gdmt για να ανέβει το snr.

Karlos13
28-03-08, 00:52
hel ετσι θα την ζητησω rj-11 την μπρίζα?έχω μια central διπολική,ποια συνδεσμολογία?και πως βαζω το modulation σε gdmt?

Karlos13
28-03-08, 19:02
o hel ακούει,να μας απαντήσει?

hel
29-03-08, 03:06
Ναι rj-11.
Κάνεις setup το ρουτερ σου και επιλέγεις το gdmt εκεί που έχει μαζί με adsl 2 και adsl2 +. (Δεν ξέρω ακριβώς το web interface γιατί έχω άλλο ρουτερ). Αν μπορεί κάποιος ας πει λεπτομέρειες.
Η σωστή συνδεσμολογία είναι ρουτερ και τηλέφωνο πάνω σε σπλίτερ και φίλτρα πριν από τηλεφωνικές συσκευές, συναγερμούς, fax.

@ ADSLgr.com All rights reserved.