PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα περι μουσικης



detruit
22-03-08, 00:47
θελω να βρω αν υπαρχει προγραμμα που να του δινω ενα κομματι ετοιμο(σε mp3 για πχ) και να μπορω εγω να του βγαλω το μπασο για παραδειγμα απο μεσα(η οτιδηποτε αλλο,κιθαρα,drums κτλ)
δεν ξερω αν υπαρχει καν τετοιο προγραμμα...(αν ειναι επαγγελματικο το προγραμμα δεν με πειραζει)
ευχαριστω εκ των προτερων!

ESP1982
22-03-08, 03:02
Αυτό δε γίνεται ούτε καν με τα πιο επαγγελματικά μηχανήματα.

Πρέπει να κατανοήσεις πρώτα σε τι εύρος (συχνοτικό) κινούνται τα όργανα. Από εκεί και πέρα, αυτό που λες, σαν ιδέα γίνεται πολύ μπακαλίστικα αφαιρώντας με eq τις συχνότητες που κινείται το κάθε όργανο. Χοντρά-χοντρά όμως, αν θέλεις για παράδειγμα να κόψεις την κιθάρα, θα κατεβάσεις το εύρος 400Hz-5KHz που είναι το εύρος της. Μαζί όμως θα κόψεις και τα μισά τύμπανα που βρίσκονται σε αυτό το εύρος (ταμπούρο, hi-hat, tom).

Οπότε... nope. Δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα. Αν έχεις όρεξη βέβαια, μπορείς να πειραματιστείς με ένα eq πολλών περιοχών να δεις τι θα βγει.

Να ξέρεις επίσης πως ανάλογα με το κομμάτι και την παραγωγή, το κάθε όργανο θα έχει διαφορετικές συχνότητες από κάποιο άλλο κομμάτι. Έτσι δε μπορείς να έχεις μία σταθερή ρύθμιση και να λες «σε αυτά τα 10 κομμάτια δε θέλω κιθάρα, ας βάλω ίδιες ρυθμίσεις». Θα χρειαστείς αρκετά διαφορετικές για το καθένα.

Ελπίζω να βοήθησα.

detruit
23-03-08, 20:48
καπως ετσι ειχα φανταστει κ εγω οτι θα γινεται..ειναι παλουκι κ δεν νομιζω να ασχοληθω περετερω..ευχαριστω παντως

@ ADSLgr.com All rights reserved.