PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Sata II σκληρού σε Sata I μητρική



him1987
22-03-08, 02:34
Πρόσφατα αγόρασα τον 500Gb WD Sata 2. Η μητρική μου είναι η asus P5GD1 PRO (λίγο παλιά..:)) υποστηρίζει Sata 1 και έχει 4 θέσεις Sata. οι δύο πρώτες ειναι master(boot disc) και οι άλλες δυο είναι slave(data disk). ο παλιος μου σκληρος είναι SG 160gb sata 1. Τους συνεδεσα και τους δύο σε θέση Master(boot disk). Το Bios τους έβλεπε κανονικά και μέσα από το computer management του έκανα format και ολα ok.
Επειδή όμως στον SG έχω τα windows(sp3) και τον WD τον χρησιμοποιώ μονο για περισσότερο αποθηκευτικό χωρο, θεώρήσα ποιο σωστο να τοποθετήσω τον WD σε θέση Slave. το έκανα και το bios δεν τον έβλεπε καθόλου. Έτσι τα τοποθέτησα οπως τα είχα αρχικά αλλά πάλι δεν το έβλεπε το Bios!! ; παιδιά, τα έχω παίξει!!!!!! καμία ιδέα???????


Ο σκληρός είναι Western Digital 5000AAKS(500GB, 7.200RPM, 16 MB cache)

cranky
22-03-08, 02:58
Πιθανόν να ειναι προβληματική η συγκεκριμένη θύρα sata.
Βάλ' τον στην άλλη data θύρα.

him1987
22-03-08, 08:14
έχω δοκιμάσει όλους τους συνδιασμούς και τπτ. Μάλιστα αποσύνδεσα τον SG καιι τo καλώδιο του ρεύματος και του Sata τα εβαλα στον WD αλλά πάλι δεν τον αναγνωρίζει. Δεν ξερω τι αλλο να κανω απ' το να υποθέσω απλώς ότι ξαφνικά χάλασε ο σκληρός. το μόνο λογικό αυτό μου κάνει. Πρώτη φορα θα μου συμβεί βέβαια να χαλάσει ο σκληρός, μάλιστα μετά απο δύο μέρες χρήση. Ελεος!!
Ευχαριστώ πάντως!!!

Rempetis
22-03-08, 09:13
Βάλε ενα jumber στα pins 5-6 (νομίζω) και θα εισαι εντάξει.Το μεσημέρι που θα είμαι σπίτι θα σου πω με σιγουριά.

psolord
22-03-08, 14:33
Μόνο του το WD 500 τον έβαλες σε όλες τις sata να δείς αν το βλέπει πουθενά? Πάτα και κάνα reset στο bios.

him1987
22-03-08, 17:12
έκανα και reset στο bios και τον έβαλα σε όλες τις Sata αλλα πάλι τπτ. όσο για το jumber, νομίζω πως δεν χρειάζεται στους καινούριους σκληρούς . Δηλαδή
μου λες να βαλω το jumper στη θέση 5-6 και να δοκιμάσω όλες τις Sata θύρες?

Rempetis
22-03-08, 18:30
Βάλε το jumper και θα τον δει σε όποιο Sata channel κι αν τον βάλεις,θα τον βλέπει σαν Sata I.
Έχω κάνει το ίδιο με αντίστοιχο WD 320GB.

psolord
22-03-08, 21:28
Ο δίσκος στροφάρει όταν ανάβεις τον υπολογιστή? Κράτα τον στο χέρι σου να νοιώσεις τη φυγόκεντρο!

him1987
22-03-08, 22:34
Τα factory settings του σκληρού δεν απαιτούν jumper, ούτε είχε όταν τον αγόρασα. Όχι δεν στροφάρει καθόλου ο σκληρός! πως γίνεται απο τη μια στιγμη στην άλλη να μην λειτουργεί??

psolord
22-03-08, 23:02
Τα factory settings του σκληρού δεν απαιτούν jumper, ούτε είχε όταν τον αγόρασα. Όχι δεν στροφάρει καθόλου ο σκληρός! πως γίνεται απο τη μια στιγμη στην άλλη να μην λειτουργεί??

Είναι αυτο που λέμε στα μωρά, παααειειειει.....χάλασε!:(
Εύχομαι φίλε μου να μην είχες τίποτα σημαντικό μέσα! Ένα τελευταίο έλεγχο κάνε, μόνο με το καλώδιο ρεύματος συνδεδεμένο, δοκίμασε και τους δύο δίσκους σου (με το ίδιο καλώδιο), να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει το ρεύμα. Αν συνεχίσει η ίδια συμπεριφορά RMA!;)

him1987
23-03-08, 00:25
Τελικά πρέπει να χάλασε. τον δοκίμασα και σε ένα καινούριο PC και τπτ. Η WD δεν την παλεύει καθόλου, μετά από δύο μέρες χρήση και ο σκληρός τα 'παιξε.
Χίλια ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια!!!

lewton
23-03-08, 01:36
Εμένα ο δίσκος μου δεν είχε μέσα jumpers...

Rempetis
23-03-08, 04:17
Ούτε εμένα φυσικά είχε,αλλά έβγαλα από έναν παλιό.
Πάντως για να τον δει ο controller της μητρικής αν είναι Sata I , χρειάζεται jumper στα pins 5-6 (μιλάμε πάντα για WD σκληρό)
Με ενα google search θα βρείτε ανάλογα θέματα.
Δείτε και εδώ (http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=981&p_created=1052339456&p_sid=DjHUAn_i&p_accessibility=0&p_redirect=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MzQ4LDM0OCZwX3Byb2RzPSZwX2NhdHM9JnBfcHY9JnBfY3Y9JnBfc2VhcmN oX3R5cGU9c2VhcmNoX2ZubCZwX3BhZ2U9MSZwX3NlYXJjaF90ZXh0PWp1bXBlciBzZXR0aW5ncw**&p_li=&p_topview=1)

RASTAVIPER
24-03-08, 14:47
Τελικά πρέπει να χάλασε. τον δοκίμασα και σε ένα καινούριο PC και τπτ. Η WD δεν την παλεύει καθόλου, μετά από δύο μέρες χρήση και ο σκληρός τα 'παιξε.
Χίλια ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια!!!

Για να μη στροφάρει, θα πει ή ότι χάλασε ή ότι δεν παίρνει ρεύμα.Οπότε τσ'εκαρε και την τροφοδοσία.
Πάντως είναι τραγικό να τα χώνεις έτσι σε μια τέτοια εταιρεία, χωρίς να υπάρχει ιστορικό τέτοιων προβλημάτων και ειδικά αφού δεν είναι εξακριβωμένο τι ακριβώς έγινε.

psolord
24-03-08, 16:55
Για να μη στροφάρει, θα πει ή ότι χάλασε ή ότι δεν παίρνει ρεύμα.Οπότε τσ'εκαρε και την τροφοδοσία.
Πάντως είναι τραγικό να τα χώνεις έτσι σε μια τέτοια εταιρεία, χωρίς να υπάρχει ιστορικό τέτοιων προβλημάτων και ειδικά αφού δεν είναι εξακριβωμένο τι ακριβώς έγινε.

Για του στραβού το δίκιο όμως και εμένα μου έχουν σκάσει 3WD στα χρονια που περάσανε και 1 IBM. Seagate απο εποχή GB κανείς. Παλιότερα υπήρχε μια κακή φήμη για τους Seagate όταν είμασταν ακόμα στα 300+MB.

Μη πας μακρύα όμως. 3 χρόνια εγγύηση η WD 5 χρόνια η Seagate. Καλά εννοείται ότι έχω μάτσο δίσκους και απο τους δύο (5ΤΒ) και ούτε θα κατακρίνω την WD για τα σκασίματα. Αυτά συμβαίνουν.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.