PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος ενεργοποίησης OnDSL kit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20

nontasg
31-05-06, 17:39
Μιας και πρόσεξα ότι υπάρχει τέτοιο topic,ας πω κι εγω την ιστορία μου...
Λοιπόν:

Κατάθεση αίτησης για φοιτητική σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ 384Κ με onDSL kit και αποστολή δικαιολογητικών με fax:24/5
Ενεργοποίηση γραμμής ADSL:30/5
Κωδικοί από ΟΤΕΝΕΤ:30/5

Πρέπει να παραδεχτώ ότι τα έχασα,καθώς σε λιγότερο από βδομάδα είχα ADSL!!!:cool: :cool:

OFF TOPIC: κάποιο link για ένα καλό speedtest υπάρχει??:worthy: :worthy:

nrg_polini
01-06-06, 03:35
Εκανα αιτηση 28/4 και δεν ειχε πορτες, σημερα ενεργοποιηθηκα.

Ερωτηση: Εχω το 4μηνο 512, στο my.otenet.gr λεει:

Ημερομηνία Ενεργοποίησης : 31/5/2006 Ημ/νία Λήξης : <Αορίστου Χρόνου>

Δεν θα επρεπε να λεει ληξη ?

kostas83t
01-06-06, 03:53
Αίτηση 18/05 με fax αφού τσέκαρα για ελεύθερες πόρτες στο site oteshop.gr και σήμερα αφού τους πήρα τηλ (οτενετ και οτε) μου είπαν ότι δεν έχει πόρτες καθόλου, ενω το site συνεχίζει ακάθεκτο τα δικά του....Καλό Ιούλιο (αν είμαι τυχερός)...Οι άνθρωποι είναι απίθανοι έτσι?:thrasher: :thrasher: :thrasher: :thrasher: :band: :band: :rocker :rocker :rocker :eguitar :eguitar :eguitar :eguitar

bmagi
03-06-06, 00:07
Αιτηση 14/5 Ενεργοποιηση 29/5 Κωδικοι 30/5 Περιοχη Αθηνα Αγ Παντελεημονας Αχαρνων :oneup:

valdazzar
03-06-06, 01:43
μια χαρα σας βρισκω εμενα μου μου φαγαν μια βδομαδα και ειπαν 12 εργασιμες απο 29/05.. κριμα... δε θα ξανααλλαξω ποτε γραμμη... δε θα μενω ενα μηνα χωρις νετ ετσι επειδη το θελουν...

Lentzeris
03-06-06, 23:01
Εμένα στην Οβρυά Πατρών τελειώσαν οι πόρτες και περιμένω ήδη 13 μέρες (8 εργάσιμες). Δεν ξέρω μόνο πόσο θα περιμένω.

Xar
04-06-06, 02:30
Εμένα στην Οβρυά Πατρών τελειώσαν οι πόρτες και περιμένω ήδη 13 μέρες (8 εργάσιμες). Δεν ξέρω μόνο πόσο θα περιμένω.


hah! και εγω εδω στην Δραμα πορτες περιμενω να βαλουν εδω και 3μηνες περιπου! 23/3 αγορασα το πακετο και εστειλα το φαξ και ως σημερα μη με χαρακτηρισω περιμενω... Και οπως βλεπω θα παω το πακετο πισω για να παρω τα λεφτα μου πισω!

spastis
04-06-06, 16:31
Τελικά εγώ μάλλον είμαι από αυτούς που έχουν σπάσει ρεκόρ αναμονής... Η αίτησή μου έγινε στις 16/02 και ακόμη τίποτα.. Περιοχή καλαμαριά Θεσ/νικης - adsl over pstn γραμμή...

paris
04-06-06, 19:53
Πω πω πω :rtfm: !! Καλά από τότε δεν έχει ανοίξει νέες πόρτες ο πΟΤΕ?
Μα τί κάνουν επιτέλους ???

mikehadj
05-06-06, 10:17
Το τηλεφωνο στη Καισαριανή. Κέντρο στον ΟΤΕ Παγκράτι. Αίτηση για 386/ΙΣΔΝ στις 3 Μαϊου. Μέχρι σήμερα άγνωστο ποτε θα εχουν ΙΣΔΝ πορτες!!!(32 μερες).

spastis
05-06-06, 10:19
H κατάσταση είναι απαράδεκτη.. Και δυστυχώς σε διαμαρτυρίες μου σε εεττ δεν έχω λάβει ακόμη κάποια απάντηση..

koukounis
05-06-06, 13:24
Περιοχή Παγκράτι
Αίτηση 9/5
Την προηγούμενη Δευτέρα μπήκε η γραμμή
Ακόμα περιμένω κωδικούς !!!!!!

Xar
06-06-06, 10:45
Πω πω πω :rtfm: !! Καλά από τότε δεν έχει ανοίξει νέες πόρτες ο πΟΤΕ?
Μα τί κάνουν επιτέλους ???

paris αστα να πανε.. Εδω στην Δραμα που περιμενω εγω περιμενουν να τους στειλουν αυτα που χρειαζονται για να βαλου τις πορτες.. Εχω απογοιτευτη τελειως!!! :(

spyros21
06-06-06, 14:29
Γεια χαρα! Αγορασα το πακετο στα 384 στις 31/5 απο τον οτε της περιοχης(Νεα Μακρη). Πηρα τηλ χτες στην οτενετ και μου ειπαν οτι η διαδικασια ξεκινησε 5/6 και οτι τωρα εξαρταται απο τον κομβο. Παιρνω τηλ σημερα στον οτε και ο τυπος μου λεει οτι υπαρχει ελλειψη στο προσωπικο και κανουν συνηθως 15 μερες μεχρι να σε συνδεσουν στο dslam. Σημειωτεον την αιτηση την εστειλα ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ και οχι με φαξ, και παρολα αυτα την πηραν εγκαιρα! Αν ειχαν και το καταλληλο προσωπικο....και τη γνωση

keaster
06-06-06, 18:29
18/4/2006 11:37:01 πμ Κάνω την αίτηση για το φοιτητικό ONDSLKIT
19/4/2006 στέλνουν τα χαρτιά μου από την otenet στο ΟΤΕ
ΠΑΣΧΑ
05/5/2006 Αφού έχω κάνει ήδη 2 τηλ και μου έχουν πει όλα ΟΚ, κάνω σήμερα ένα τρίτο τηλ και με ενημερώνουν ότι η otenet έχει στείλει λάθος τα στοιχεία μου στον ΟΤΕ και ότι θα τα ξαναστείλουν
22/5/2006 Αφού έχουν προηγηθεί τουλάχιστον 5 τηλ κάτι με πιάνει και τηλεφωνώ στις 12:30 το βράδυ και μαθαίνω από ένα πολύ εξυπηρετικό υπάλληλο (πάλι καλά που βρέθηκε και αυτός γιατί ακόμα θα ψαχνόμουν) ότι η σύνδεση μου καθυστέρησε γιατί δεν υπήρχαν πόρτες και ότι από τις 17/5 μου έχουν δεσμέυσει μία και ότι πολύ σύντομα θα με ενεργοποιήσουν
02/6/2006 πάλι μετά από 2 - 3 τηλέφωνα και αφού έχω μάθει ότι εδώ και μια βδομάδα είμαι στον κατανεμητή μου λένε ότι από τις 1/6 έχει αρχίσει η κατασκευή και ότι από μέρα σε μέρα θα ενεργοποιηθεί η γραμμή
08/6/2006 πριν από λίγο η γραμμή ενεργοποιήθηκε αφού ψιλοφώναξα σήμερα το πρωί (δεν ξέρω βέβαια πόσο ρόλο έπαιξε) και από σήμερα είμαι επίσημα μέλος της ADSL κοινότητας.

Απολογισμός:
1 μήνας και 2 βδομάδες και 5 μέρες αναμονή (31 εργάσιμες) από την αίτηση
2 βδομάδες και 6 μέρες αναμονή (14 εργάσιμες) από την δέσμευση της πόρτας

Καλή τύχη σε όσους περιμένουν ακόμα και υπομονή

think
07-06-06, 10:27
Καλως με δεχτηκατε και μενα στο φορουμ
(οχι στο dsl ακομα)
Χθες εκανα αιτηση για DSL (6/6/6 ...με τετοια ημερομηνια τι να περιμενω...)
Πηρα το οnDSL kit, 82 ευρώ, σε προσφορα, ταχυτητα 512 στην τιμη της 384 και 20,5 ευρώ μετα το τετράμηνο.
Σε 10 - 15 μερες μου ειπαν η ενεργοποίηση, πόρτες εχει μου ειπαν...
Στην αναμονή λοιπον

spyros21
15-06-06, 10:58
31/5 αιτηση στον οτε
5/6 παραλαβη αιτησης απο οτενετ και εναρξη διαδικασιας
7/6 καταχωρηση στον κατανεμητη
Χτες παιρνω τηλ παλι στον οτε της περιοχης (Ν.Μακρη) και αρχισε να μου λεει παλι για ελλειψη προσωπικου, οτι εχουν ερθει νεα μηχανηματα και θα μπουν 500 πορτες pstn και κατι ιστοριες. Ουσιαστικα το μονο που μενει ειναι η συνδεση στο DSLAM μηπως αν ειχα παρει conxx θα ειχα ηδη συνδεθει, λεω εγω τωρα...Δεν υπαρχουν τεχνικοι λογο της εθελουσιας εξοδου!!!!! Οταν εκανα την αιτηση υπηρχαν 18 πορτες. Μου ειπε για την αλλη εβδομαδα αλλα αμφιβαλλω αν θα γινει κατι. :down:

myle
21-06-06, 19:12
Εγώ έκανα αίτηση στις 1/6/2006 και συνδέθηκα στις 20/6/2006.

citytroop
22-06-06, 12:58
η οδυσεια μιας αιτησης ADSL.
28/3/06 αγορα απο germanos HomeAccess 1024 gia ISDN λανθασμενη θελαμε OnDSL Kit.
29/3/06 επιστροφη στο germano για αλλαγη αφου η OTENET δεν αναγνωριζε τιποτα. τελικα αλλαγη σε OnDSL Kit. Αποστολη αιτησης με φαξ και αποδειξης πληρωμης.
Αναμονη μεχρι ... 14/6/06 οπου μετα απο συνεχη τηλεφωνα ενημερωνουν οτι εγινε η ενεργοποιηση αλλα δεν μπορουσαν να ειδοποιησουν επειδη ειχε φραγη το κινητο που τους ειχα δωσει (ασυστολο ψεμα).
Αδυναμια προσβασης απο μερους μας λογω μη επικοινωνιας κωδικου προσβασης απο την ΟτεΝετ. Μετα απο ακομα περισσοτερα τηλεφωνα ενημερωση οτι ειχε γινει η ενεργοποιηση με βαση τον κωδικο του HomeAccess το οποιο τελικα δεν ειχαν ακυρωσει αλλα αναβαθμιση.
Τελικα επρεπε με φαξ να ζητησουμε αλλαγη κωδικου.
21/06/06 αποστολη φαξ για αλλαγη κωδικου (ενημερωση οτι η αλλαγη γινεται μετα απο 1 ωρα)
Μιαμιση ωρα μετα κιαλλα τηλεφωνα και ...σ...ριδια γιατι δεν εχουμε προσβαση. και εκει γινεται το εξης τρομερο ενω δεν μπορουσαν να αλλαξουν τον κωδικο μας απο τηλεφωνου η υπαλληλος τον ζητησε για να δοκιμασει την προσβαση μας (μα τι γινεται...?)
Εν τελει προσβαση στο ιντερνετ με ταχυτητα ... οχι, οχι τη σωστη βεβαια αλλα 384!!! αν θυμαστε εχουμε ζητησει και πληρωσει 1024. Κιαλλα τηλεφωνα, με απαντηση οτι πρεπει εμεις να μιλησουμε με ΟΤΕ για διορθωση του προβληματος.
Τελικα τελευταιο τηλεφωνο χθες για επικοινωνια με καποιο προισταμενο/υπευθηνο ο υπαλληλος συμπληρωσε μια αιτηση της εβαλε και υψηλη προτεραιοτητα αν και δεν επρεπε (μας εκανε και χαρη) και ακομα περιμενουμε.

καποια στιγμη αναμεσα στα παραπανω τηλεφωνα αφου απαιτησαμε ικανοποιηση(ενα μηνα επιπλεον ιντερνετ απο τη διαρκεια της τριμηνης συμβασης μας ειπαν οτι δεν γινται τιποτα και ειναι δικο μας το λαθος - προφανως αφου επιλεξαμε ΟτεΝετ).

Αν εχει καποιος καποιο σχολιο, συμβουλη για τροπο δρασης θα ηταν ευπροσδεκτος.

Σημειωση: ειμαστε μια μικρη εταιρεια πληροφορικης και το ιντερνετ ειναι σημαντικο για εμας.

andz
22-06-06, 13:51
Εισαι σίγουρος ότι έχεις σημειώσει στην αίτηση το σωστό 1024? μήπως έγινε μπέρδεμα με την επιστροφή?
γιατί αν η αίτησή σου είναι εντάξει τότε πρέπει να στο διορθώσουν αν το λάθος είναι από μερίας σου δε ξέρω τι γίνεται (ελπίζω να έχεις αντίγραφο του φαξ)

Xar
22-06-06, 17:28
Λοιπον

23/3/06 Αγορασα το πακετο
22/6/06 Συνδεθηκα

Επιτελουςς !! :)

kosmas_dlk
23-06-06, 22:10
Στα Φαρσαλα ενας φιλος μου εκανε αιτηση το πασχα και ακομη περιμενει!!!!
Το εχουνε παραξηλωσει το θεμα τα παληκαρια του οτε.....!!!!!!

spyros21
24-06-06, 08:09
31/5 Αιτηση στον ΟΤΕ
5/6 Παραλαβη αιτησης απο Οτενετ
7/6 Στον Κατανεμητη και αφου εμεινα εκει κανα 2 εβδομαδες και μετα απο συνεχη τηλεφωνηματα στον ΟΤΕ και στην οτενετ, φτανω στις 19/6 οπου ο υπευθυνος του οτε μου δινει το τηλ του τεχνικου τμηματος παιρνω το σηκωνει ενας τυπος του λεω οτι εχω κανει αιτηση απο 31/5 μενει εκπληκτος και μετα απο 1-2 λεπτα με διαβεβαιωνει οτι αυριο, 20/6 θα ειναι οκ! Τελικα 20/6 κατα τις 11 το πρωι ενεργοποιειται η γραμμη, την οποια χρησιμοποιουσα με ντεμο διοτι τα παλικαρια του ΟΤΕ περιμεναν να μαζευτουν πολλα για να τα στειλουν στην οτενετ. ΕΛΛΑΔΑΡΑ
23/6 κωδικοι απο οτενετ
Α να μην ξεχασω να αναφερω οτι για τους κωδικους επρεπε σωνει και καλα να μιλησει με εκεινον που το τηλεφωνο ηταν στο ονομα του, ασχετα με τον αν εκανα εγω την αιτηση λες και μπορει κανει ταυτοποιηση μεσω τηλεφωνου. Αν ειναι ποτε δυνατον!!!!! Το πιο αστειο ειναι οτι αυτα μου τα ελεγε ο τυπος που πηρα εγω τηλ ενω κατα το μεσημερι με πηραν στο κινητο και θα μου ελεγαν τους κωδικους φορα παρτιδα οχι σαν τον αλλο. Τι να κανουμε στην Ελλαδα που ζουμε ειμαστε συνηθισμενοι με παρομοιες ιστοριες.

Η ταχυτητα μου ειναι στα 384 και νομιζω τρεχει σχετικα καλα. Κανω λαθος?
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 116.69Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 335.97kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

geo7
26-06-06, 18:07
καλησπερα και καλως σας βρηκα!!!:)
Απο σημερα απεκτησα και εγω dsl:) μετα απο 18 μερες προσμονης:worthy:
Βεβαια επειδη η πολυ χαρα...βλαπτει δεν εχω τους κωδικους...:down:
Απο τι λεει η ποτενετ δεν εχει λαβει ακομα ειδοποιηση απο πΟΤΕ:evil:
πηρα τηλ(ΟΤΕ) ρωτησα, ειναι ενεργοποιημενη πληρως,δοκιμασα με οτενετ@οτενετ.gr
δουλευει μια χαρα αλλα επειδη δεν αντεχω να περιμενω(απαντηση otenet) αλλες ΤΡΕΙΣ!!! μερες:shock:
αποφασισα να τσιμπισω μια ντεμο απο forthnet:) (παρεπιπτοντως να πω οτι εχω
οτενετ512ondslkit isdn wireless με sagem1540wg... που το ξεχασα να το πω...:oops: )
Λοιποοοον... το τσιμπισα το demo:clap: αλλα οταν πηγα να συνδεθω...τσιμπισα κατι αλλο...
μακρυτερο...:cry: και ηθελα να ρωτησω τωρα εγω ο χριστιανος...το sagem ειναι κλειδωμενο απο
οτενετ η' πρεπει κατι να αλλαξω?(συγχρονιζει η γραμμη αλλα δεν συνδεεται)

Υ.Γ πιθανοτατα να ειμαι off topic:whistle: αλλα δεν βρηκα πουθενα αλλου να κολλαει καλυτερα...
ειμαι και newbys...:oops: αν μπορειτε PLEEEEASE απαντηστε δεν το αντεχω αλλο το dial up:wall: :cry: :cry:

think
13-07-06, 07:38
Επιτέλους ADSL:worthy:
Σε 26 εργάσιμες (6/6 η αίτηση)
Μπορει να μη φαίνετε τόσο μεγάλη η αναμονή αλλα οταν σου λενε σε 10- 15 μερες θα εναι έτοιμη... ε είναι κάπως οι 26 :hmm:
Tεσπα...
Τελος καλο όλα καλά :oneup:

takisgreece
13-07-06, 21:41
παιδες 7/7 εκανα την αιτηση φυσικα ακομα περιμενω.....α να ρωτησω κατι demo της forthnet που ακουω που μπορω να βρω ?:hmm:

dimi_p
14-07-06, 00:58
παιδες 7/7 εκανα την αιτηση φυσικα ακομα περιμενω.....α να ρωτησω κατι demo της forthnet που ακουω που μπορω να βρω ?:hmm:

παρε τηλεφωνο στη forthnet και ζητα τους κωδικο για Demo - θα σου δωσουν για 2-3 μερες αλλα τι θα το κανεις αφου δεν εχει ακομα γραμμη dsl;:whistle:

takisgreece
14-07-06, 01:08
παρε τηλεφωνο στη forthnet και ζητα τους κωδικο για Demo - θα σου δωσουν για 2-3 μερες αλλα τι θα το κανεις αφου δεν εχει ακομα γραμμη dsl;:whistle:


tnx ρε φιλε απλα θελω το demo γιατι αμα μου ενεργοποιησουν την γραμμη δεν θα αντεξω να περιμενω 3 μερες (ισως) και θελω να μπω αμεσως οταν τους αξιωση ο θεος να με θυμιθουν και να μου ενεργοποιησουν το adsl...α οποιος μπορει η αν μπορεις βαλε και ενα νουμερο να απευθυνθω για το demo αν δεν σου ειναι κοπως....ευχαριστω παντως....:)

No-Name
14-07-06, 02:02
Για το demo της 4νετ μπορεις να καλέσεις το τμήμα πωλήσεων τους.Τώρα σε ότι αφορά τις ενεργοποιήσεις όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή το πολύ σε 1-2 μέρες μετά σε καλούν για user+pass.

takisgreece
17-07-06, 13:15
οπως ειχα πει 7/7 η αιτηση ακομα περιμενω πηρα σημερα τηλ. να ρωτησω τι γινεται και μου ειπε οτι βρισκετε στο σταδιο του κατανεμιτη? ρωτησα τι σιμαινει αυτο και μου ειπε και καλα φτιαχνουν την πορτα στο ονομα μου..κατι τετοιο...ξερες κανεις να μου πει τι ειναι αυτο..?

Bluetiger
18-07-06, 09:54
20 Μαϊου έστειλα την αιτηση αλα ΕΛΤΑ, 25 ξεκίνησε η διαδικασια
17 Ιουλίου (!!) συνδέθηκα!
Περισσότερες πληροφορίες ,στο thread http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=42435

NeuroN
20-07-06, 02:28
29/6 πηρα το κουτι απο κατάστημα της otenet το οποιο στεγαζεται στο κτήριο του οτε στην Ξανθη :D
11/7 adsl στο σπιτι, γουσταρω...

bugsbunny
21-07-06, 11:51
Γεια σας και από εμένα :cool:

Πρώτο μήνυμα και να πω και εγώ τον πόνο μου,
Πακέτο OTENET Wireless 512
Αίτηση 30/6
Πήρα πόρτα από ότι έμαθα μετά από αρκετά τηλ. 10/7
Ακόμα περιμένω την ενεργοποίηση…. :down:

Αν κατάλαβα καλά απ’ ότι διάβασα μέχρι τώρα το πρόβλημα συνήθως είναι η διαθεσιμότητα στις πόρτες, εγώ που έχω από 10/7 δικαιολογείται αυτή η καθυστέρηση στην σύνδεση? :hmm:

ghostnik
21-07-06, 12:13
Καμμία απο τις καθυστερήσεις δεν είναι δικαιολογημένες φίλε bugsbunny !! Εγώ 10 μέρες μετά την αίτηση είχα DSL. :whistle:
Άρα μπορεί να γίνει σε 10 ημέρες και οι μήνες που βλέπω απο όλους εδώ είναι θέμα είτε γραφειοκρατίας ή βαρεμάρας ή πολιτικής ή (στην προκείμενη περίπτωση) ΔΙΑΚΟΠΩΝ :cool:

edit: Ξέχασα να πώ με την προυπόθεση οτι υπάρχουν πόρτες!! :redface:

bugsbunny
21-07-06, 12:36
Φυσικά τα πάντα μπορούν να γίνουν, διάβασα ότι μετά από καταγγελίες η ενεργοποίηση έγινε σε ώρες !!!

Το θέμα είναι ακριβώς ότι πληρώνουμε τον χαλαρό τρόπο αντιμετώπισης των εργασιών από τους “ υπεύθυνους ”. δεν μπορώ να μην παραξενευτώ με την 10ημερη καθυστέρηση αφού έχω πάρει την πολυπόθητη πόρτα!
Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι πια να τοποθετήσουν ένα καλώδιο στην dslam???

ghostnik
21-07-06, 13:03
Προφανώς δεν είναι εκεί το θέμα ! Απλώς όπως θα κατάλαβες απο τα θέματα περι αυτού στο forum και ο άγιος φοβέρα θέλει

Υ.Γ. Να σου πώ δεν είμαι κάν σίγουρος άν έχεις πόρτα ή σου το είπαν για να σε ξεφορτωθούν (και να σε φορτώσουν σε άλλον!!!) :p

bugsbunny
21-07-06, 13:41
Υ.Γ. Να σου πώ δεν είμαι κάν σίγουρος άν έχεις πόρτα ή σου το είπαν για να σε ξεφορτωθούν (και να σε φορτώσουν σε άλλον!!!) :p

Is getting better and better… :lol:

takisgreece
21-07-06, 15:14
Ρε συ BugsBunny και σε εμενα ακριβως το ιδιο μου ειχαν πει (οτι και καλα εχουν πορτα στο ονομα μου) πριν 4-5 μερες αυτο ακριβως μου λεγαν και τωρα για πιο εξειδικευμενα μου λενε οτι ειναι στο τελευταιο σταδιο αυτο του κατανεμιτη(ποιος ξερει τι ειναι αυτο??μηπως ειναι το ιδιο οτι εχω πορτα στο ονομα μου?) και οτι συντομα θα ενεργοποιηθη το adsl αλλα ακομα τπτ...:evil:

elgreco
21-07-06, 16:26
Καλησπέρα σε όλους.
Έστειλα προχθές (19/7) την αίτηση με φαξ για το OnDsl kit στα 1024.
Πήρα τηλεφωνο σήμερα (2 μέρες μετά :p ) και με ενημέρωσαν ότι η αίτηση μου περάστηκε σήμερα (21/7) στο σύστημά τους. Δύο μέρες για να καταχώρηθεί η αίτηση στο σύστημα της οτενετ δεν είναι ασχημα. Ή είναι...;
Με ενημέρωσαν ότι από την επόμενη εργάσιμη, το μπαλάκι περναέι στον Οτε. Ιδομεν...
Θα σας ενημερώνω για τις εξελίξεις.

bugsbunny
21-07-06, 16:27
Ωραία,
έφυγε και αυτή η εβδομάδα και γραμμή δεν έχουμε, έχουμε όμως πόρτα ! :p
άντε από Δευτέρα τώρα ότι γίνει αγαπητέ takisgreece


:)

takisgreece
21-07-06, 17:24
Aμα μου βαλουν την δευτερα το adsl θα κανω παρτυ:) δηλαδη αν μου ενργοποιησουν το adsl γιατι το password μεχρι να με παρουν τηλ....αστα...θα παω διακοπες γαμοτο και δεν θα καταφερω στο τελος να απολαυσο καλα επιτελους στο pc μου το γρηγορο ιντερνετ:hmm:...τελοσπαντων κουραγιο σε ολους ... για ολους εχει OTE(πως λεμε για ολους εχει ο Θεος)...:)

ΥΓ:Α τελικα το οτι βρισκεται στο σταδιο του κατανεμιτη τι σημαινει???

andz
21-07-06, 19:30
Οτι είναι θέμα ημερών η ενεργοποιήση για κωδικόυς περιμένεις κιαλλο. Πάντως το πολύ σε μια βδομάδα θα είσαι έτοιμος

nickolas2005
22-07-06, 14:51
ρε φίλε δεν διαβάζετε το μήνυμά σου...Γράψε ελληνικά...

chfilis
22-07-06, 15:21
παίδες η διαδικασί είναι η εξής.....

στέλνω αίτηση για adsl σε κάποιον πάροχο.αφού δει ότι όλα είναι ok στέλνει στον ΟΤΕ την αίτηση σου για να κατασκευαστεί το κύκλωμα adsl

ο ΟΤΕ πρέπει να στείλει έναν τεχνικό στο καφάο σας να φτιάξει στον κατανεμητή και μετά να βρει πόρτα στο dslam για να σας κλειδώσει.όλα αυτά δεν γίνονται σε μια μέρα και ειδικά η φάση να πάει ο τεχνικός του ΟΤΕ....ο οποιος έχει μάθει σε άλλους ρυθμούς...

αφού γίνουν τα παραπάνω...ο ΟΤΕ στέλνει στον εκάστοτε πάροχο ότι το κύκλωμα ok. αφού λάβει ο πάροχος το ok τότε φτιάχνει τους κωδικούς...για ένα και μονο λόγο τους φτιάχνει τότε....γιατί αν το κάνει πιο νωρίες και ο οτε κάνει ένα δυο η τρεις μήνες να φτιάξει το κύκλωμα σας θα άρχιζε να τρέχει η συνδρομή σας....οποτε το αφήνει στο τέλος για να το ενεργοποιήσει όταν είναι ok η γραμμή του καθενός.αυτό άντε να πάρει δυο μέρες.

οποτε βλέπουμε πως μαζεύονται από εδώ και από εκεί μέρες.αλλα το μεγαλύτερο χρόνο το θέλει ο τεχνικός του οτε που θα πρέπει να πάει επιτόπου και δεν κάνει δουλειές από ένα pc και απλά περνάει παραμέτρους...


το ότι είσαι στο στάδιο του κατανεμητή σημαίνει ότι πρέπει ένας τεχνικός του οτε να πάει μέσα στο κατανεμητή και να ενώσει τι γραμμή σου που έρχεται από το καφάο με το dslam.an είναι αυτά τα δυο είναι κοντά μέσα στο χώρο καλώς....αν είναι μακρυά ο τεχνικός περιμένει να μαζευτούν και άλλες γραμμές μαζί για να τις περάσει όλες μαζί

και για να καταλάβεις τι ενός χώρο.σκέψου ότι ο κατανεμητής είναι ένα δωμάτιο με μηχανήματα και οι γραμμές των χρηστών έρχονται από διαφορες μεριές ανάλογα την περιοχή tou.an ο κατανεμητής σου είναι μακρυά από το dslam που έχεις βρει την free πόρτα τότε δεν θα πάρει ένα μικρό καλωδιακή ο τεχνικός...αλλα θα περιμένει να έρθουν και άλλη και να περάσει πολλές γραμμές μέσα από ένα κοινό κανάλι.

takisgreece
22-07-06, 18:59
μαλλον ο κατανεμητης μου θα ειναι μακρυα απο το dslam γιατι απο την τριτη περιμενω και μου λενε οτι ειμαι στο σταδιο του κατανεμητη:sorry: ετσι? Η περιοχη μου ειναι Kαλλιθεα για ποσο καιρο με κοβεις να κανω για την ενεργοποιηση ?(καλα στον οτε δουλευεις και τα ξερεις ολα αυτα?chfilis?) tnx παντως γιατι την διευκρινση στο τι ειναι ο κατανεμητης και γενικα για το πως δουλευει το συστημα:)

robotech_
22-07-06, 20:16
Α ρε chfilis.Το πιασες αμέσως το νόημα της δουλειάς.Welcome to the club!!!

andz
23-07-06, 18:00
@ takisgreece
είσαι άτυχος γιατί επεσες στις διακοπές. Κάνε υπομονή

takisgreece
24-07-06, 01:20
ρε andz μην μου λες τετοια γιατι ελπιζω αυτην την εβδομαδα να ενεργοποιησουν επειτελους το adsl την αλλη βδομαδα φευγω και εγω για διακοπες και θα γυρισω τελος Αυγουστου:hmm: να απολαυσω και εγω τουλαχιστον για λιγο το adsl:sorry: ......για να δουμε....η ελπιδα πεθαινει τελευταια ετσι;ποτε δεν ξερεις:)

dtsiatour
24-07-06, 14:51
Ρε παιδία μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να κανό μια καταγγελία αλλά καπου που να ακουστή αμεσα .Γιατί νομίζω ότι με περνάνε για μαλ…. Όπως και πόλους άλλους .Έχω κάνει αίτηση από της 19/6 και μέχρι τώρα τίποτα .Τους έχω πάρει 20 φορές και κάθε μέρα μου λένε “αύριο” και “είναι θέμα ημερών ” και …και …και.

Δεν κατάλαβα όταν τους έσκασα 82 εύρο καλά ήτανε και μου δώσανε και μια μαλ..... που την ονομαζουν MODEM (sagem) .

Μετάξι μας το μετάνιωσα που πήγα στον ΟΤΕ για τι δεν υπάρχει εξυπηρέτηση και μου έχουνε σπάσει τα νεύρα εχουνε βαλει κατι κοριτσακια που απο το να πατανε κουμπακια σε ενα PC δεν ξερουνε τιποτα αλλο .Ουτε ενα τηλεφονο απο το τμημα DSLAM της περιοχης δεν ξερουνε.

ΑΠΛΑ. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΕ !!!!!

ghost277
24-07-06, 18:12
Το θέμα της καταγγελίας είναι σοβαρό. Νομίζω πως είναι ώρα να ασχοληθούμε όλοι, άσχετα με το αν πήραμε ή όχι ADSL, εφόσον μας καθυστέρησαν υπερβολικά την ενεργοποίηση και εφόσον διαπιστωμένα κατά τη διάρκεια της αγοράς του πακέτου υπήρχε διαθεσιμότητα πορτών στην περιοχή μας. Και η ΕΕΤΤ και το ΙΝΚΑ θα πρέπει να λάβουν μέτρα:
1) Για τους υπερβολικούς και αναίτιους χρόνους ενεργοποίησης των γραμμών από τον ΟΤΕ,
2) Για την παραπλάνηση του αγοραστικού κοινού από τους παρόχους και το δίκτυο των μεταπωλητών τους και
3) Για την αποζημίωση των πελατών από τους ISPs για τις μέρες που δεν προσφέρθηκε η αγορασμένη υπηρεσία (Tόκοι υπερημερίας δεν ισχύουν εδώ; Ή οι πάροχοι βρήκαν κόλπο να γεμίζουν με κεφάλαια τα ταμεία τους;).
Θα ήταν καλό οι administrators του site και όποιοι άλλοι έχουν νομικές γνώσεις να δημιουργήσουν ένα thread με οδηγίες για μαζικές καταγγελίες προς τους "ενόχους" που μας ταλαιπωρούν χωρίς λόγο και μας περνούν για μεγάλους μαλά...ς
Έχω κάνει αίτηση στην ΟΤΕΝΕΤ από 28/06 και τελευταία ενημέρωση είναι πως είμαι ακόμη στον κατανεμητή (στο τελευταίο στάδιο όπως και αρκετοί ομοιοπαθούντες σε αυτό το thread). Στον ΟΤΕ η αίτηση έφτασε στις 29/06. Πόσες μέρες χρειάζεται μια ενεργοποίηση με δεδομένο ότι υπάρχει διαθεσιμότητα πορτών; Για εμένα και οι δύο είναι υπόλογοι για παραπλάνηση καταναλωτή και πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξουν πρακτικές (όπως και οι όμοιοι τους). Ελπίζω να οργανωθούμε και να απαιτήσουμε να μας δοθεί το προϊόν που αγοράζουμε σε εύλογους χρόνους. Εμείς ταλαιπωρηθήκαμε, ας φροντίσουμε να μην ταλαιπωρηθούν οι επόμενοι και επίσης να μην τρέμουμε να αλλάξουμε ISPs αφού θα ξαναπεράσουμε τα ίδια για ενεργοποίηση σε περίπτωση που η γραμμή δεν είναι στο όνομα μας. Αυτός είναι ανταγωνισμός στις τηλεπικοινωνίες και πρόοδος;

@ ADSLgr.com All rights reserved.