PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος ενεργοποίησης OnDSL kit



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

kalmi
16-03-06, 12:24
Σήμερα το έψαξα λιγάκι και πήγα σε ένα ΟΤΕ (Πατήσια οδός Παλαμά) και ένας υπάλληλος που ήταν πολύ εξυπηρετικός και σκοτωνόταν να δουλεύει ενώ οι συνάδελφοί μου βαριούνταν εμφανώς, μου είπε αν και δεν είχε υποχρέωση γιατί ανήκει το τηλέφωνό μου στην ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ, ότι εκεί έχουν πρόβλημα με πόρτες και έχει ακούσει πολλές περιπτώσεις που καθυστερούν.
Το κακό είναι ότι η ΟΤΕΝΕΤ απαξιώνει να σηκώσει ένα τηλ. ή να στείλει ένα mail να ενημερώσει τον πελάτη της που έχει προκαταβολικώς σκάσει τα ευρώ του ΟΝDSL Kit. Ας έλθουν κάποια στιγμή τίποτε ανταγωνιστές από ξένη μεγάλη εταιρία και με την σωρευμένη αγανάκτηση βλέπ ω τον ΟΤΕ να κλείνει σε έξι μήνες και όλους αυτούς τους μικρομεγαλομετόχους να χάνουν τα κεφάλαιά τους.

:mad: Συνέχεια ιστορίας: όταν έκανα την αίτηση 12 Φεβρ. και έφτασε στον ΟΤΕ 19/2/06 και όλο τον καιρό ως προχθες έλεγε στο www.otenet.gr ότι είχε πόρτες. Σήμερα δηλ. 16/3/06 έβγαλαν ότι δεν έχουν πόρτες. Οπότε δύο τινά ισχύουν: είτε ότι δεν είχαν ενημερώσει το site ένα μήνα ή β. κάποιοι εξυπηρετήθηκαν προνομιακά τρώγοντας τη σειρά αυτών που είχαν προτεραιότητα.
Με βλέπω να διαμαρτύρομαι έντονα στην ΕΕΤΤ.

zantespear
21-03-06, 01:07
Aγορά πακέτου 28/2
Απστολη φαξ την άλλη μέρα
Πέρνω σήμερα τηλ την οτενετ και μου λενε υπομονη.
Αυτη την τυπισα την υπομονη που μπορώ να τη βρω να της τα πω ενα χερακι

kalmi
21-03-06, 02:23
:mad: Συνέχεια ιστορίας: όταν έκανα την αίτηση 12 Φεβρ. και έφτασε στον ΟΤΕ 19/2/06 και όλο τον καιρό ως προχθες έλεγε στο www.otenet.gr ότι είχε πόρτες. Σήμερα δηλ. 16/3/06 έβγαλαν ότι δεν έχουν πόρτες. Οπότε δύο τινά ισχύουν: είτε ότι δεν είχαν ενημερώσει το site ένα μήνα ή β. κάποιοι εξυπηρετήθηκαν προνομιακά τρώγοντας τη σειρά αυτών που είχαν προτεραιότητα.
Με βλέπω να διαμαρτύρομαι έντονα στην ΕΕΤΤ.

:D ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! ΤΗ ΔΕΥΤ.20 ΜΑΡΤΙΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΟ DSL. ΣΑΜΠΑΝΙΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
κατεβάζω με γύρω στα 38ΚΒ με το Sagem. Aύριο τρέχω για router.

XΡΟΝΟΣ ΡΕΚΟΡ 36 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ (μετρώντας σωστά και τον ...ΚουτσοΦλέβαρο)
τι να πω...

zErO_cOoL
21-03-06, 03:45
Τουλάχιστον αρχίσαμε μερικοί να λέμε "επιτέλους" ... :rolleyes:
Κι εγώ το ίδιο,μετά από 37 εργάσιμές,ή μετά από 1,5 μήνα

paris
21-03-06, 09:33
Περιμένω ενεργοποίηση από τις 20/02/06. δηλ έναν ολόκληρο μήνα!!!
Σημειώστε ότι όταν έκανα την αίτηση υπήρχαν πόρτες στο dslam της περιοχής μου και η αίτησή μου καθυστερεί λόγω έλλειψης πόρτας....:evil:

Τα συμπεράσματα δικά σας:whistle:

the_Mask
21-03-06, 10:44
στειλαν τα χαρτια απο ΓΕΡΜΑΝΟ 23/11 και με πηρανε 22/12 να με ενημερωσουν οτι ενεργοποιηθηκε,,να ξερετε οτι υπαρχει ελλειψη ports στην περιοχη 21099...

DeepPurple88
21-03-06, 23:21
OnDsl kit
Χαριλαου Θεσσ.

4/2/2006 --->Fax
10/2/2006--->στον ΟΤΕ
------------Χαλαρωνω
----------------- περιμενω
----------------------αρχιζω το τσιγαρο
---------------------------αρχιζω τα ναρκωτικα :)
και μολις σημερα 21/3/2006 κωδικοι......Αυτα.....ΟΤΕ forever!!!!

andz
22-03-06, 14:28
Paris και εγω τα ίδια έκανα αίτηση 7/3 σε Otenet ενώ υπήρχε διαθεσιμότητα και τωρα κοιτάω και δεν υπάρχει. Στο κέντρο της ηλιούπολης ανοίκω (210992..) μου ειπαν οτι μπαίνουν συνεχώς πόρτες αλλα δεν ήξεραν πότε θα είναι διαθέσιμες.

Το περιέργο είναι οτι υπήρχε και παλαιότερα έλειψη αλλά μπήκαν σχετικά γρήγορα.
Προφανώς ήταν ελάχιστες.

dimi_p
22-03-06, 19:59
Παρασκευη 17/3 αγορασα το dsk kit απο ΟΤΕΝΕΤ και φυσικα περιμενω - εμην ειμαστε και πλεονεκτες

φυσικα με λιγο ενοχο υφος η υπαλληλος μου ειπε 2 φορες οτι <<τωρα πια>> παιρνει τουλαχστιον 12 ερασιμες (μαλλον παλια επαιρνε λιγοτερο ) για την ενεργοποιηση.

απο το help desk τους μου ειπαν οτι ειναι θεμα καθαρα ΟΤΕ και πως μολις το ενεργοποιησει αυτοι αμεσως δινουν dsl αμεσα!

οποτε περιμενουμε τον ΟΤΕ.

jobe
22-03-06, 20:38
Εγώ έκανα αίτηση για Ondsl Bundle 1024 (περιοχή Ν.Φάληρο). Με όλα αυτα που έχω διαβασει στο forum είχα αρχίσει να φοβάμαι οτι η όλη διαδικασία ενοργοποίησης θα μου πάρει κανένα μήνα.

16/03 Έστειλα την αίτηση με mail στην Οτενέτ
18/03 Έφτασε η αίτηση στον ΟΤΕ
22/03 Άναψε το λαμπάκι του modem!!!!:up:

Όσο και αν προσπάθησα να συνδεθώ δεν τα κατάφερα....

22/03 το έδωσα σαν βλάβη και από αύριο περιμένω τηλέφωνο.

23/03 Συνδέθηκα!!!!!

arisgr
23-03-06, 03:53
Geia sas paidia.Den eiha pote adsl kai stis 14/3 agorasa to dsl kit(tetramino).
Eimai n.smirni(konta stin ag.paraskeui).Ehete idea poso kairo tha parei na energopoiithei?
Kanenas stin idia thesi me mena?
Akouo edo sto site kati 1 mina kai parapano kai apogoiteuomai.
Diladi to 5-12 ergasimes einai pseutia? :(

Link
23-03-06, 04:28
εγω που το αγορασα και δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες?? Καποιος μου ειπε οτι τωρα που θα βαλουν νεες πορτες και θα γινει η δικια μου ενεργοποιηση θα μπω σε καινουριο DSLAM.Iσχυει αυτο?Οι επιπλεον πορτες δεν "μπαινουν" πανω στο υπαρχων DSLAM?

paris
23-03-06, 09:18
Πάντως απ'ότι διάβασα στο www.adslguide.gr ο ΟΤΕ θα ανοίξει νέες πόρτες μέχρι τέλη Μαρτίου...οπότε εμείς που είμαστε σε λίστα αναμονής έχουμε προτεραιότητα(?!)...
:whistle:
Τουλάχιστον δεν είμαστε οι μόνοι που περιμένουμε.... συνολικά είναι 4500 αιτήσεις!!!!:rolleyes:

Υπονομηηηηηηηηη

spanaks
23-03-06, 18:59
8/3 Αποστολή αίτησης (για 512)
17/3 Ενεργοποιείται γραμμή 384
20/3 Γραμμή 512 (χωρίς ειδοποίηση αυτά, πάλι καλά που χα βάλει τα φίλτρα... σύμφωνα με την οτενετ τέσταρε ο οτε τη γραμμή)
22/3 Ενεργοποιείται και η Otenet...

Προφανώς άμα υπάρχουν πόρτες όλα γίνονται...:up:

Xar
23-03-06, 20:08
Γεια σας,

Σήμερα το πρωί αγόρασα το πακέτο Otenet OnDSL kit και θέλω να μάθω σε πόσες περίπου μέρες ενεργοποιήται και ακόμα αμα ειναι καλή δίχως lag στη Δράμα για download και games...

ty :)

zErO_cOoL
24-03-06, 00:46
Παιδιά άτομο μέσα από την ΟΤΕnet είπε σε μια ξαδερφή μου που δουλεύει σε COSMOTE shop ότι απλά ο ΟΤΕ έβγαλε κάποια πακέτα προσφορών και έκανε μια διαφημιστική καμπάνια για μία υπηρεσία που απλά δεν μπορεί να υποστηρίξει.Από τεχνικής πλευράς εννοώ,διότι η ζήτηση είναι τεράστια.Κανονικά θα έπρεπε όλα να γίνονται σε 10-12 μέρες.Όταν καθυστερεί είναι λόγω ζήτησης..απλά. (?)

dimi_p
24-03-06, 03:13
εχω ευχαριστα νεα!!!:clap: :clap:
otenet και dsl kit 512
μετα απο μολις:clap: 6 εργασιμες! σημερα το βραδυ με ειδοποιησαν οτι το dsl εχει ενεργοποιηθει:D
δεν το πιστευω ακομα οτι αυτη τη στιγμη ειμαι συνδεδεμενος στην αστρονομικη (ονομαστικη) ταχυτητα των ...ταραρρρρρρρ ταρα τα τζουμ.....(τυμπανα...) 512 Kbps. Oοοολλλεεεε!!!
μαλιστα κατεβαζω με το "free download mnanager" με 50.6 ΚΒ/s .

να φανταστειτε πως δεν πιστευα οτι θα ενεργοποιηθει τοσο γρηγορα που ουτε που ειχα ασχοληθει με το κουτι:whistle:

η εγκατασταση του modem και του software κατι παραπανω απο απλη! ολα δουλεψαν με τη μια και εντελως αυτοματα.
τι να πω ;
αρχιζω να πιστευω οτι ονειρευομαι!
τελος παντων , ας μην το γκαντεμιασουμε αλλο ! αρκετα με τους επαινους

καλη τυχη σε οσους περιμενουν ενεργοποιησεις:shifty:

falireas
24-03-06, 12:40
Geia sas paidia.Den eiha pote adsl kai stis 14/3 agorasa to dsl kit(tetramino).
Eimai n.smirni(konta stin ag.paraskeui).Ehete idea poso kairo tha parei na energopoiithei?
Kanenas stin idia thesi me mena?
Akouo edo sto site kati 1 mina kai parapano kai apogoiteuomai.
Diladi to 5-12 ergasimes einai pseutia? :(

Κι εγώ είμαι στην ίδια περιοχή. Η Ν. Σμύρνη έχει προς το παρών πόρτες.
Περιμένω από 16/2... και υπολογίζω να ενεργοποιηθεί την άλλη εβδομάδα.

Εσύ μην ανησυχείς γιατί έπεσες στην περίπτωση που έχει ο (Π)ΟΤΕ πόρτες. Δεν θα ταλαιπωρηθείς τόσο...

petrokol
24-03-06, 14:22
Γεια χαρα.Λοιπον σημερα αποφασισα να μαθω τι ΑΚΡΙΒΩΣ γινεται και καθυστερει η ενεργοποιηση της dsl. Ετσι πηρα στο 134 αφου μου ειπαν τη γνωστη δικαιολογια "Δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες" και τους απαντησα οτι περιμενω 2 μηνες μου εδωσαν το τηλεφωνο της τεχνικης υπηρεσιας του ΟΤΕ χανιων. Φυσικα δεν εβγαλα ακρη και ετσι αποφασισα να παω στον ΟΤΕ!
Εκει μιλησα με μια κυρια η οποια μου ειπε οτι ολες οι αιτησεις που ειχαν παει στον οτε μεχρι τελος ιανουαριου εχουν ηδη ενεργοποιηθει και οτι η δικη μου αιτηση ειχε φτασει στον οτε στις 13/2 (η αιτηση ειχε γινει 27/1). Μου ειπε οτι αν ειχα κανει την αιτηση απευθειας στον οτε θα ειχε καταχωρηθει την ιδια μερα και οτι η καθυστερηση οφειλεται στον παροχο..Φυσικα αυτο δεν δικαιολογει την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ καθυστερηση απο τον οτε! Τελος μου ειπε οτι μεχρι τελος Μαρτιου θα ενεργοποιηθουν ολες οι συνδεσεις που εκρεμμουν στα χανια και μεχρι 15 Απριλιου ολες οι συνδεσεις που εκρεμμουν σε ολη την Ελλαδα!
Αυτα απο μενα..Το μονο που εχω να πω ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

isim
24-03-06, 14:38
Παιδια εγω στο Μοσχατο περιμενω κοντα ενα μηνα, απο 27/2/2006...Ενα εχω να πω....Οταν με το καλο ενεργοποιηθει η γραμμη και παρω κωδικους απο την οτενετ, εαν η ταχυτητα πεφτει κατω απο 50 ΚΒ/Sec (512/128) τοτε θα γινει της εκδιδομενης το καγκελο:twisted: :twisted: :twisted:

zantespear
24-03-06, 20:46
Σήμερα ενεργοποιήθηκε!!!Η αποστολή με φαξ είχε γίνει 1/3 άρα μάλλον πρέπει να είμαι ευχαριστημένος επειδή δεν έκλεισα μήνα.
Πολύ χαμηλή ταχύτητα όμως (15-25kbit)

papila
24-03-06, 20:53
23/2 έκανα αίτηση για ενεργοποίηση σε γραμμά pstn για ένα έτος με το ondsl kit και ακόμη περιμένω επειδή δεν υπάρχουν πόρτες
σπίτι μου έχω και γραμμά isdn(υπάρχουν πόρτες για isdn),και είχα και μία αλτεκ τρίμηνη ,21/2 έκανα την αίτηση και 23/2 ενεργοποιήθηκε!!!!!!!!!!!!!!

dimi_p
24-03-06, 22:56
τωρα πια λενε εως 12 εργασιμες για ενεργοποιηση dslkit (εμενα εκαναν μονο 6 εργασιμες)

pantakos
24-03-06, 23:40
12 ακριβώς

alexis7
24-03-06, 23:45
Αν είσαι τυχερός από 5-12 εργάσιμες!

OverClocker
25-03-06, 01:24
Λοιπόν...σήμερα 24/03/06 έγινε η ενεργοποιηση...πώς το κατάλαβα?
Μίλαγα στο τηλ και κάποια στιγμή νεκρώνει το τηλ...και σκέφτομαι..."λές?"
Και πάω στο pc συνδέω το modem και το βλέπω να ανάβει το λαμπάκι....
Καπάκι τηλ στην 4net για demo και μετά αρχίζουν τα δυσάρεστα... 115max upload kai 290 max down...

Βησσαρίων
25-03-06, 01:24
Μόλις έκλεισα μήνα σήμερα από τότε που αγόρασα το nDsl KIt και ακόμη περιμένω στο ακουστικο μου. Και να σκεφτείτε ότι υπήρχε διαθεσιμότητα όταν το αγόρασα και με προέτρεπε να συνεχίσω..:mad:

georgep
25-03-06, 19:51
3/3/06 Αιτηση
8/3/06Πηγε στον ΟΤΕ
Εχουν περασει 15 εργασιμες.Αναμονη........

andz
25-03-06, 21:16
Παντως εγώ την έστειλα 7/3 δεν ειμαι σίγουρος για το ποτε και αν εχει φτάσει στον οτε. Μου είπαν οτι την έστειλαν (τοτε είχε διαθεσιμότητα).
Μετα είδα είδα πως πόρτες τέλος :evil: και τηλεφώνησα αμέσως.

Η απάντηση? μπόρει να κάνει και περισσότερο απο 20 εργάσιμες (αρχικά 7-20, στο πλαίσιο 5-12 η otenet). :worthy:
Ξέρει κανεις ποτε θα έχει πόρτες στην Ηλιούπολη? 210992..

OverClocker
25-03-06, 21:38
Άμα πρίν τελειώσουν οι πόρτες είχες μπεί στον κατανεμητή τότε υπάρχει μία πόρτα που αντιστοιχεί σε εσένα απλά δεν την έχουν συνδέσει......τουλ έτσι νομίζω πώς είναι


εμένα μου έκαναν 1 μήνα και 10 μέρες από την ημέρα που πήγε η Αίτηση στον πΟΤΕ...

stonedhunk
26-03-06, 14:04
Εγω απλά ακόμα περιμένω. 1 μήνας και 10 μέρες. Αν ξέρει κάποιος ας μοθ πεί τι γίνεται στο Ίλιον, γιατί έχω ξεχάσει ότι έχω αγοράσει ADSL σύνδεση.

Εξερευνητής
26-03-06, 14:32
Υπομονή χρειάζεται... Κι εγώ, Χανιά, περίμενα 45 μέρες, και βάλε...
:)

papila
26-03-06, 21:45
Από ότι βλέπω η υπομονή που έκαναν αρχικά ορισμένοι με 40 -45 ημέρες αρχίζει να αυξάνεται....

paris
27-03-06, 08:16
Μόλις έκλεισα μήνα σήμερα από τότε που αγόρασα το nDsl KIt και ακόμη περιμένω στο ακουστικο μου. Και να σκεφτείτε ότι υπήρχε διαθεσιμότητα όταν το αγόρασα και με προέτρεπε να συνεχίσω..:mad:

Το ίδιο πράγμα συνέβη και με εμένα... με τη μόνη διαφορά ότι τον μήνα τον έκλεισα στις 20/03:mad:

stako
27-03-06, 12:05
Καταρχάς να πω ότι μένω Νέα Χαλκηδόνα και η γραμμή στο κέντρο της Νέας Φιλαδέλφειας. Μέχρι τώρα είχα "δικιά μου" ADSL γραμμή με πρόσβαση Forthnet 384. Πριν 10 μέρες περίπου πήρα το OnDSL 1024. Οι κινήσεις μου ήταν οι εξής:

1. Παρασκευή 17/3 αγορά OnDSL.
2. Παρασκευή 17/3 αίτηση μέσω 134 να ακυρώσουν την γραμμή 384. Σε μία βδομάδα μου είπαν. Την επόμενη μέρα ήταν ήδη off. (Πρώτη έκπληξη!)
3. Παρασκευή 17/3 βράδυ στέλνω μέσω fax τα απαραίτητα χαρτιά στην OTEnet για ενεργοποίηση OnDSL.
4. Πέμπτη 22/3 βλέπω πράσινο φως στο JetSpeed!!!!! Το modem συγχρόνισε, δλδ η γραμμή ενεργοποιήθηκε! Παίρνω τηλ την OTEnet να μου δώσουν password για το username μου. Μου λένε πρέπει να λάβουν επίσημη ειδοποίηση από ΟΤΕ ότι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί. Οκ, λέω ας περιμένω μία μέρα.
5. Παρασκευή 23/3 ξαναπαίρνω και μου λένε τα ίδια, επιμένω λίγο και τελικά η κοπέλα το ψάχνει λίγο και μου δίνει τον κωδικό. Παρασκευή απόγευμα λοιπόν έχω ενεργοποιημένο OnDSL 1024!!!

Χρόνος ακύρωσης υπάρχουσας γραμμής 384 και ενεργοποίησης OnDSL 1024 5 (πέντε!) εργάσιμες!!! Ίσως ήμουν τυχερός αλλά νομίζω παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο σε ποιο κέντρο ΟΤΕ είσαι και ποιο υποκατάστημα (ή κάτι τέτοιο) είναι υπεύθυνο για τη διαδικασία.

Από ταχύτητες τόσο καιρό στο γραφείο με 1024 από Forthnet δεν είχα καταλάβει ιδιαίτερη διαφορά με 384. Τώρα είδα φως, browsing λες και είναι τοπικά οι σελίδες, 105-110k από καλούς server downloading http και ftp, 105k σε torrent (5-6 αρχεία με καλά seeds) και 170-180 πακέτα σε voip. Ping ακόμα δεν τέσταρα.

Μια χαρά!!!

pr3d
27-03-06, 12:25
Και με έμενα έχουν αργήσει λιγο πιστεύω!!!! Περιμένω από τις 7 Φεβρουαρίου!!! Είναι πολύ????!!!!! Έχω πάρει άπειρα τηλέφωνα αλλά η μόνη απάντηση είναι ότι δεν υπάρχουν ports. Πριν λίγες μέρες επισκεύθηκα και τον τοπικό ΟΤΕ και ο υπάλληλος δεν ήξερε τι να μου πει και όταν άρχισα να τον πρήζω σηκώθηκε και έφυγε από το γραφείο του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!

teo_3
27-03-06, 14:11
Παρομοίως:

02/03 Αγορά κιτ
03/03 Αποστολή Αίτησης
07/03 Αποστολη Αίτησης απο ΟΤΕΝΕτ σε ΟΤΕ
.....κενό....καλώντας το 134 δεν βλέπουν αίτηση στην γραμμή μου.......
17/03 πίεση προς ΟΤΕΝΕΤ και ξαναστέλνουν την αίτηση στις
τελευταία ενημέρωση, καταχώρηση αιτήματος απο ΟΤΕ 23/03!!!και.....kinder έκπληξη.......δεν έχει πόρτες!!!!

Είναι δυνατό.
Και ο τελευταίος CSR μου λέει πως είναι 12 εργάσιμες απο την ημέρα που καταχωρείτε το αίτημα στον ΟΤΕ. Καλά απο 03/03 μέχρι 23/03 τι κάνανέ????

Τι τρόπο πίεσης προτείνετε??

tamis1982
27-03-06, 14:36
Υπέβαλλα αίτηση στην OTEnet (θυγατρική του ΟΤΕ) την 23/02/2006. Μετά από περίπου μιά εβδομάδα έλαβαν την αίτηση στον ΟΤΕ. Από το 134 μου είπαν ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή μου. Την 17/03/2006 με ενημέρωσαν ότι μου δόθηκε πόρτα και η ενεργοποίηση θα πάρει δέκα με δώδεκα εργάσιμες μέρες. Όταν ξαναπήρα τηλέωνο σήμερα στην γραμμή εξυπηρέτησης πελατών της ΟΤΕΝΕΤ η υπάλληλος μου είπε οτί υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θα καθυστερήσει και άλλο η ενεργοποίηση. Έκανα λοιπόν το λάθος να ρωτήσω τον ΟΤΕ της περιοχής μου πότε θα λυθεί το πρόβλημα εκεί μια οξύθημη κυρία που προφανώς πίστεψε οτί είχα προσωπικά προβλήματα μαζί της μου είπε ότι δεν έχει γίνει ακόμα τίποτα γιατί δν υπάρχουν πόρτες στην περιοχή και μέχρι τον άλλο μήνα θα εχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, μετά γύρισε το κεφάλι της σε ένα συνάδελφο της και κάτι ψιθυρίζαν.
Το πακέτο το αγόρασα από το οτεshop από τη στιγμή που δέν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες γιατί τα πουλάνε τα ρημάδια.
Ξέρει κανένας κανα σίγουρο τρόπο πίεσης;

Warlord
28-03-06, 01:36
28/2 αιτηση
12/3 παραλαβη αιτησης απο πΟΤΕ
..κ αναμενω απο τοτε..
κανεις στο Βυρωνα? ακουω πως δεν υπαρχουν πορτες, στο τηλ ομως που πηρα το 134 μουπαν εχει δεσμευτει 1 πορτα για τη γραμμη μου κ οτι βρισκονται στα τελικα σταδια ενεργοποιησης..

andz
28-03-06, 13:00
Ευχάριστα νέα. Μώλις έκλεισα το τηλ. με 134 και όπως με πληροφόρησαν έχω μια πόρτα που με περιμένει.:D

7/3 αίτηση στην otenet
12/3 παραλαβη αιτησης απο ΟΤΕ
24/3 αντιστοίχησαν μια πόρτα στη γραμμή και περιμένω 10-12 εργάσιμες για ενεργοποίηση. (που πήγαν οι 5-12)

Να σας πω οτι ανοίκω στο DSLAM Ηλιούπολης (992..) στο οποίο αν δείτε για διαθεσιμότητα δεν υπάρχει. Αρα μάλλον βαζουν νεες κάρτες στο κέντρο.
Περίεργο δεν είναι?

tam1980
28-03-06, 13:15
Εθελούσια έξοδος που χρειάζετε σε ορισμένους!!!!

Oldelpaso
28-03-06, 18:52
Καλησπέρα παιδιά,
Πρώτο μου post στο φορουμ σας το οποίο το βρήκα στο yahoo ψάχνοντας να μάθω τι στο καλό συμβαίνει με τη ενεργοποίηση της σύνδεσης μου.
Πηρα το OnDSL kit στα 512 με 12μηνη αορίστου απο το Πλαίσιο και έστειλα την αίτηση στις 27 Φεβρουαρίου. Το έλαβαν στην Οτενετ στις 7 Μαρτίου. Απο τότε έχουν περάσει ουτε λίγο ούτε πολύ 15 εργάσιμες και εγώ ακόμη περιμένω. Τηλεφώνησα και στο 1242 και στο 801135555 αλλά μου φαίνεται ότι με κοροιδεύουν. Σήμερα μου είπαν απο το 1242 ότι η σύνδεση μου ενεργοποιήθηκε στις 27 Μαρτίου δηλαδή εχθές τη Δευτέρα και να πάρω το 8011.. για να πούν το password. Παίρνω λοιπόν και μου λένε ότι αυτοί δε ξέρουν αν έχει ενεργοποιηθεί και δε μπορούν να μου πούν το password. Πήρα και στο 134 όπου μου είπαν ότι έχω port οπότε δε φταίει αυτό.
Είμαι στη περιοχή Μπότσαρη Δελφών στη Θεσσαλονίκη. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη περιοχή μου ή απλά να αναμένω υπομονετικά. Για να είμαι ειλικρινής έχω αρχίσει να χάνω τη ψυχραιμία μου γιατί η όλη ιστορία έχει ήδη πάρει 1 μήνα. Αν είναι δυνατόν. Προηγουμένως είχα σύνδεση με forthnet και με είχαν συνδέσει μεσα σε μια εβδομάδα! Θα έχει κάποιο αποτέλεσμα αν αναφέρω τη περίπτωση αυτή στο Ινστιτούτο Καταναλωτών?
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Φάνης

tam1980
28-03-06, 19:43
Το χειρότερο υποκατάστημα του πΟΤΕ πρέπει να είναι αυτό του Ιλίου, έχω κάνει αίτηση εδώ και ένα μήνα και δεν το ήξεραν καν, πλην του οτί κάθε φορά που τους παίρνω τηλέφωνο χωρίς να με ρωτήσουν για τον αριθμό της τηλεφωνικής μου σύνδεσης μου λένε ότι δέν υπάρχουν πόρτες στην περιοχή μου.
Καί στον πρωθυπουργό να τους πάς αυτοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

falireas
28-03-06, 20:35
Ύστερα από 40 ημερολογιακές ημέρες ή 28 εργάσιμες (ήτοι από 17/2),
σήμερα επιτέλους!!!!!!:D μου ενεργοποίησαν την γραμμή.

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 116.50Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 334.67kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Περιοχή Ν. Σμύρνη

kyprosk
29-03-06, 00:29
02/02 Aίτηση σε Otenet
15/02 Αποστολη Αίτησης απο Otenet σε ΟΤΕ
29/03 Ενεργοποίηση γραμμής

Απο τις 5-12 εργάσιμες που λέγανε...
55 μερούλες (χοντρικά) τους πήρε μόνο

Crosstalk
29-03-06, 00:46
Το χειρότερο υποκατάστημα του πΟΤΕ πρέπει να είναι αυτό του Ιλίου, έχω κάνει αίτηση εδώ και ένα μήνα και δεν το ήξεραν καν, πλην του οτί κάθε φορά που τους παίρνω τηλέφωνο χωρίς να με ρωτήσουν για τον αριθμό της τηλεφωνικής μου σύνδεσης μου λένε ότι δέν υπάρχουν πόρτες στην περιοχή μου.
Καί στον πρωθυπουργό να τους πάς αυτοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Ειναι εγγυημενα αληθεια αυτο που σου λενε για μη διαθεσιμοτητα πορτων!

Προφέσσορας_Χάος
29-03-06, 11:01
αυτοί λένε 5 εως 12 εργάσιμες μέρες.Εαν περάσει αυτό το χρονικό διαστημα μπορώ να πάρω τα λεφτά μου πίσω επιστρέφοντας το πακέτο;Ειμαι σίγουρος οτι τα πέρνω αλλά δεν θυμάμαι πόσες μέρες πρέπει να έχουν περάσει..

Pagio
29-03-06, 13:24
Γερμανός + Multirama είναι και οι 2 ότι να ναι. Ούτε ένα Fax δεν μπορούν να στείλουνε τα άτομα. Τζάμπα τους έχουνε και τους πληρώνουν. Να φανταστείτε τον Οκτώμβριο έψαχνα σε όλη τη Λάρισα να βρώ το πακέτο OnDSL Home Bundle και δεν το πουλούσε κανένα κατάστημα και δεν ξέρανε γι'αυτό. Επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Otenet και απορούσαν και οι ίδιοι. Μου στείλανε με email την αίτηση για γραμμή Bundle και πήγα στον Γερμανό για να στείλουνε το FAX, αλλά δεν έφτασε ποτέ στην Otenet. Τελικά το έστειλα εγώ από την δουλειά μου και έγινε η ενεργοποίηση.

Τώρα για μια ακόμη φορά πάλι τα ίδια με το OnDSL Kit, αφού το αγόρασα από το Γερμανό και μου δώσαν αποδεικτικό αποστολής ΦΑΧ μου πέρνουν από την Otenet και μου λένε ότι τα στοιχεία μου είναι ελειπή.

Αγόρασα scanner για να μπορώ να στέλνω τα FAX μόνος μου.

Υ.Γ. Όταν είπα στον υπάλληλο να κρατήσει την αίτηση, μου απάντησε ότι δεν πρόκειται να το ζητήσει άλλος.

Συμπέρασμα: ????????

tam1980
29-03-06, 13:36
Στον πΟΤΕ Ιλίου θα γίνει αναβάθμιση στα μέσα Απριλίου. Καλό πάσχα!!!
Για έγκυρη ενημέρωση πάρτε τηλ. στο γραφείο σχεδιασμού adsl τηλ.: 2106115235

stonedhunk
29-03-06, 14:11
Το χειρότερο υποκατάστημα του πΟΤΕ πρέπει να είναι αυτό του Ιλίου, έχω κάνει αίτηση εδώ και ένα μήνα και δεν το ήξεραν καν, πλην του οτί κάθε φορά που τους παίρνω τηλέφωνο χωρίς να με ρωτήσουν για τον αριθμό της τηλεφωνικής μου σύνδεσης μου λένε ότι δέν υπάρχουν πόρτες στην περιοχή μου.
Καί στον πρωθυπουργό να τους πάς αυτοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Δεν ξέρουν καν τι είναι πόρτες. Ας κάνουν κάτι και να το κλείσουν το μαγαζάκι. Εχω τύχει για πληρωμή λογαριασμού να μην ξέρουν να λειτουργούν το Barcode Reader. Έλεος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.