PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκρυψη αριθμου??



Psycho13
22-03-08, 03:33
Καλησπερα,
εν αναμονη της ενεργοποιησης του zisto, ενω ρωτωντας τον υπαλληλο στο τηλ.κεντρο που συμπληρωνε την αιτηση μου εαν θα μπορω να εχω ενεργη την αποκρυψη αριθμου του τηλ μου αυτος με διαβεβαιωσε οτι με την επιλογη της μη εμφανισης αριθμου-απορρητο,προχθες παραλαμβανοντας την αιτηση συμπληρωμενη στο αντιγραφο του συμβολαιου ,παρατηρησα οτι το απορρητο εφαρμοζεται μονο στην υπηρεσια του τηλεφωνικου καταλογυ και στους ορους του συμβολαιου αναφερεται ρητα οτι αλλο αποκρυψη και αλλο απορρητο.
Μπαινοντας λοιπον στο site της tellas ψαχνωντας για περισσοτερες πληροφοριες δεν παρατηρησα πουθενα να θιγει το θεμα της αποκρυψης του αριθμου τηλεφωνου...
Κατ'αρχην η υπηρεσια της αποκρυψης αριθμου προσφερεται ως δυνατοτητα στους συνδρομητες?
Δευτερον υπαρχει μηνιαια χρεωση της υπηρεσιας?
Να σημειωσω οτι παρατηρησα την δυνατοτητα μεσω πληκτρολογησης ενος προθεματος για επιλεκτικη αποκρυψη,ομως εμενα με ενδιαφερει η ΜΟΝΙΜΗ αποκρυψη και αναφερομαι σε αυτην ως υπηρεσια..

Mouse Potato
22-03-08, 12:03
Καλησπερα,
εν αναμονη της ενεργοποιησης του zisto, ενω ρωτωντας τον υπαλληλο στο τηλ.κεντρο που συμπληρωνε την αιτηση μου εαν θα μπορω να εχω ενεργη την αποκρυψη αριθμου του τηλ μου αυτος με διαβεβαιωσε οτι με την επιλογη της μη εμφανισης αριθμου-απορρητο,προχθες παραλαμβανοντας την αιτηση συμπληρωμενη στο αντιγραφο του συμβολαιου ,παρατηρησα οτι το απορρητο εφαρμοζεται μονο στην υπηρεσια του τηλεφωνικου καταλογυ και στους ορους του συμβολαιου αναφερεται ρητα οτι αλλο αποκρυψη και αλλο απορρητο.
Μπαινοντας λοιπον στο site της tellas ψαχνωντας για περισσοτερες πληροφοριες δεν παρατηρησα πουθενα να θιγει το θεμα της αποκρυψης του αριθμου τηλεφωνου...
Κατ'αρχην η υπηρεσια της αποκρυψης αριθμου προσφερεται ως δυνατοτητα στους συνδρομητες?
Δευτερον υπαρχει μηνιαια χρεωση της υπηρεσιας?
Να σημειωσω οτι παρατηρησα την δυνατοτητα μεσω πληκτρολογησης ενος προθεματος για επιλεκτικη αποκρυψη,ομως εμενα με ενδιαφερει η ΜΟΝΙΜΗ αποκρυψη και αναφερομαι σε αυτην ως υπηρεσια..

Το ίδιο ακριβώς μου 'χε συμβεί κι εμένα. Μάλιστα παλιά, προ ζίστο, όταν είχα προεπιλογή την τελλάς είχα βάλει το tick για την "μόνιμη" απόκρυψη του αριθμού μου. Κι όντως έτσι ήταν. Τώρα νόμιζα πως θα ήταν κάτι αντίστοιχο, αλλά γελάστικα. ;) Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να έχεις απόκρυψη, όπως γνωρίζεις, είναι να βάζεις μπροστά από κάθε τηλέφωνο το *31# (στυλ κινητού).

Η συγκεκριμένη "υπηρεσία" δεν χρεώνεται επιπλέον. Τώρα για μόνιμη απόκρυψη λογικά θα υπάρχει η δυνατότητα (όπως σου είπα είχα κι εγώ προ ζίστο μόνιμη απόκρυψη). Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλ να ενημερωθείς;

dogaonos
22-03-08, 12:38
εγω ειχα βαλει tick στην αποκρυψη αριθμου(συμβολαιο Δεκεμβριου 2006)και οταν ενεργοποιηθηκα δεν ειχα μονιμη αποκρυψη οποτε τηλεφωνησα στην tellas και τους ανεφερα οτι αλλα συμφωνησαμε στο συμβόλαιο και άλλα βλέπω να ισχυουν οποτε μετα απο κανα δυο μερες ενεργοποιηθηκε η μονιμη αποκρυψη χωρις το προθεμα πριν απο καθε κληση

σημειωση: δεν υπαρχει χρεωση στην απόκρυψη αριθμου

oneofthem
22-03-08, 15:32
λοιπόν υπάρχουν 2 έννοιες:
α) απόρρητος αριθμός που σημαίνει μη αναγραφή/δημοσίευση του αριθμού του χρήστη σε καταλόγους
β) απόκρυψη αριθμού του χρήστη που σημαίνει μη αναγνώριση της κλήσης από τον αποδέκτη της

και υπάρχουν 3 περιπτώσεις:

1) (β) απόκρυψη του αριθμού με πρόθεμα που πληκτρολογείται μπροστά από τον καλούμενο αριθμό (δεν θυμάμαι αν είναι αυτό που γράφτηκε) ώστε για το συγκεκριμένο μόνο κάθε φορά τηλεφώνημα να μην μπορεί να γίνει αναγνώριση από τον αποδέκτη του τηλεφωνήματος

2) (β) υπηρεσία μόνιμης απόκρυψης αριθμού που ενεργοποιείται μετά από αίτημα του χρήστη - για το οποίο αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει επιλογή στο συμβόλαιο - ώστε κάθε φορά που καλεί ο χρήστης κάποιον να μην μπορεί να αναγνωριστεί ο αριθμός του από τον δέκτη

3) (α) μη δημοσίευση/αναγραφή του αριθμού του χρήστη σε καταλόγους, για το οποίο υπάρχει επιλογή - αν δεν τα λέω ανάποδα - στο σύμβολαιο
-
αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει χρέωση σε κανένα από αυτά

Psycho13
22-03-08, 22:37
Ok ευχαριστω για τις απαντησεις σας...Οποτε πρεπει πρωτα να ενεργοποιηθω και μετα να τους παρω τηλ για να ενεργοποιηθει η μονιμη αποκρυψη..
Τωρα κατι αλλο...Επειδη τωρα παροχος μου ειναι η οτενετ,πρεπει να παω εγω να κανω την διακοπη παροχης dsl ή την κανει η tellas στην otenet αυτοματα αυτο?

Mouse Potato
22-03-08, 22:43
Είσαι λίγο offtopic... Κάνε ένα search για την φορητότητα κλπ κλπ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες ;)

Psycho13
22-03-08, 22:49
Είσαι λίγο offtopic... Κάνε ένα search για την φορητότητα κλπ κλπ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες ;)

Οκ thanks και sorry για το offtopic :)

Spanos
23-03-08, 01:29
Απόκρυψη Αριθμού πριν από κάθε κλήση

Η υπηρεσία Απόκρυψης Αριθμού χρησιμοποιείται για να μην εμφανίζεται ο αριθμός σας σε σταθερό ή κινητό που έχει Αναγνώριση Κλήσης. Έχετε την δυνατότητα κάθε φορά να επιλέγετε αν θα εμφανίζεται ο αριθμός σας στην οθόνη του τηλεφώνου που καλείτε.

Χρήση:

Πληκτρολογήστε * 31 # και τον αριθμό τηλεφώνου που επιθυμείτε να καλέσετε (π.χ. *31#2102345678)

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=0&arid=372&lang=2

Psycho13
23-03-08, 04:29
Απόκρυψη Αριθμού πριν από κάθε κλήση

Η υπηρεσία Απόκρυψης Αριθμού χρησιμοποιείται για να μην εμφανίζεται ο αριθμός σας σε σταθερό ή κινητό που έχει Αναγνώριση Κλήσης. Έχετε την δυνατότητα κάθε φορά να επιλέγετε αν θα εμφανίζεται ο αριθμός σας στην οθόνη του τηλεφώνου που καλείτε.

Χρήση:

Πληκτρολογήστε * 31 # και τον αριθμό τηλεφώνου που επιθυμείτε να καλέσετε (π.χ. *31#2102345678)

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=0&arid=372&lang=2

Προφανως παλι δεν διαβασες σωστα αυτα που γραφω...Το θεμα ειναι η μονιμη αποκρυψη που πραγματοποιειται χωρις πληκτρολογηση προθεματος...Το αναφερω επακριβως στο 10 post μου αυτο!Και γιαυτη την υπηρεσια δεν υπαρχει τιποτα στο site της tellas, αλλα με την βοηθεια του dogaonos λυθηκε η απορια μου....

Spanos
23-03-08, 04:35
Για προσωρινά καλό είναι

Psycho13
23-03-08, 04:40
Για προσωρινά καλό είναι

Αντε πες το ομως στους γονεις μου αυτο...αντε να πληκτρολογουν καθε φορα πριν παρουν τηλ το προθεμα και να εχουμε ερωτησεις τι συμβολο ειναι αυτο # κτλ...Εδω με το ζορι με εβαλαν να τους αποθηκευσω ολα τα τηλ στην μνημη του τηλεφωνου :rofl:

Mouse Potato
23-03-08, 12:30
Γιατί δεν τους παίρνεις εκ των προτέρων τηλ και να τους πεις όταν θα με ενεργοποιήσετε βάλτε μου και μόνιμη απόκριψη;; :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.