PDA

Επιστροφή στο Forum : HoL 2play: εσείς τι λόγο έχετε να θέλετε τηλέφωνο? κόψτε τώρα το τηλεφωνό σας με HOl



Σελίδες : [1] 2

yngwiejmalmsteen
22-03-08, 04:42
Χαιρέτώ τα πλήθη του Adsl φορουμ και ζητώ την βοήθειά τους.

Μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου είχα ι την γραμμή μου στον OΤΕ (και το πάγιο του) + internet by hol στα 2mbs!!

Αποφασισαμε να βάλουμε το "HoL 2play: Eσείς τι λόγο έχετε να θέλετε τηλέφωνο? Kόψτε τώρα το τηλεφωνό σας με HOl"

Εν συντομία μετα το κλασσικό δεκαπενθήμερο με τις αιτήσεις στα μέσα Φλεβάρη έρχεται το μύνημα ότι ή υπηρεσία ενεργοποιήθηκε!

Απο τότε μέχρι και σήμερα βρήκα την ησυχία μου κανείς δεν με ενόχλησε στο τηλέφωνο ενώ εγώ έμαθα να επικοινωνώ με πολούς και διαφορετικούς τρόπους. Ευχαριστώ ΗΟL!!!:clap::clap::oneup:

Σε επικοινωνία που είχα μαζί μετά απο σύντομα χρονικά διαστήματα αναμονής. Τεστάραμε τις συνδεσμολογίες και τελικά καταλήξανε στο ότι θα με ενημερώσουν σύντωμα και ότι δέν μπορούν να δεσμευτούν για κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο θα αποκατασταθεί ή Βλάβη
(Σαν τίτλος ταινίας μου ακούγεται πιά).Επίσης την 3η φορά μου είπαν ότι το θέμα μου θα πάει στην ειδική επιτροπή τους:rtfm::hmm::hmm::blabla::blabla::crazy::crazy::closed::closed::rofl::rofl:

Σας παρακαλώ πείτε μου πιά είναι η διαδικασία και ο πιό γρήγορος τρόπος να φύγω απο απο αυτή την αξιότιμη ειταιρία:worthy::worthy::respekt::respekt: και ενωείται χωρίς να τους δώσω ου΄τε ένα ευροσεντ.

Θα επιστρέψω στο αβάσταχτο(που κανείς τελικά δεν μπορεί να πληρώσει) πάγιο του ΟΤΕ

Ευχαριστώ

CORDOBAN
22-03-08, 13:24
Α)δεν μας γράφεις πιο είναι το πρόβλημα,
Β)ούτε καν πώς έχει δημιουργηθεί το θέμα που αντιμετωπίζεις,καταλαβαίνω ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα αλλά εάν δεν το μοιραστείς μαζί μας δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε.

yngwiejmalmsteen
22-03-08, 15:35
Το πρόβλημα είναι ότι απο την την στιγμή που έγινε η μεταφορά της γραμμής απο τον ΟΤΕ στην ΗΟL, δηλαδή έγινε η μεταφορά και ή ενεργοποίηση.Πολλύ απλά δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Ιντερνετ ( Δεν συγχρονίζει το ρουτερ).

Απο το service μου δηλώναν ότι υπάρχει κάποια βλάβη την οποία την επιβλέπουν και θα με ενημερώνουν.

Και όπως θα φαντάζεσαι Εδώ και ένα μήνα ούδέποτε με πήραν Τηλεφωνο για να με ενημερώσουν, εγώ τους ενοχλούσα συνέχεια, καθώς επίσης η ευγένεια τους στέρευε απο τηλεφώνημα σε τηλεφώνημα.(τους Ενοχλούμε βλέπεις)

Στην τελευταία επικοινωνία που είχα (Αφου τους αποίλησα ότι θα φύγω, θα τους κατταγέιλω)

¨Η τελευταία τους δήλωση ήταν ότι υπάρχει κάποια βλάβη(δεν δηλώνουν κάτι συγκεκριμένο) και ότι αφού έχει περάσει ένας μήνας το θέμα μου θα πάει σε μιά ειδική επιτροπή(Ποιόν κοροιδεύετε???? Απαντ:Εμένα) καθώς και επίσης ότι δέν μπορούν να δεσμευτούν για το χρονικό διάστημα το οποίο θα χρειαστεί ή επιδιώρθωση.


Επείδή όλο αυτό ΜΙά Απάτη- Μιά κοροιδία- ΜΙα ΑΝΕΥΘΥΝΏΤΗΤΑ.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πώς μπορώ να αποδεσμευτώ απο αυτούς λαλακες το συντομότερο δυνατόν και εννοείται χωρίς να πληρώσω την ρήτρα που σε υποχρεώνουν στο συμβόλαιο.

Δέν θέλω να μου φτιάξουν την βλάβή γιατί μετά απο αυτό το σκηνικό δέν μπορώ να τους εμπιστευτώ το τηλεφωνό μου. Θέλω να αποσυνδεθώ.


Ευχαριστώ

moriarti
22-03-08, 15:51
Υπάρχουν και χειρότερα φίλε. Κι εγώ δεν είχα λόγο να έχω τηλέφωνο και έβαλα 2Play. Για κακή μου όμως τύχη το ρούτερ συγχρονίζει κανονικά και έτσι έχω και internet και τηλέφωνο! Αίσχος! Αλητεία!

CORDOBAN
22-03-08, 15:57
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=184579&highlight=%CA%C1%D4%C1%C3%C3%C5%CB%C9%C1
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=181364&highlight=HOL
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=164091&highlight=HOL
Δες τα παραπανω μήπως βρείς κατι ενδιαφέρων,εάν κάνεις καταγγελια αυτη πρέπει να γίνει στην Ε.Ε.Τ.Τ με κοινοποιήση στην hol και να ζητάς την εγγραφη απάντηση στο προβλημα σου, ιντερνετ έχεις;

sdikr
22-03-08, 18:30
Υπάρχουν και χειρότερα φίλε. Κι εγώ δεν είχα λόγο να έχω τηλέφωνο και έβαλα 2Play. Για κακή μου όμως τύχη το ρούτερ συγχρονίζει κανονικά και έτσι έχω και internet και τηλέφωνο! Αίσχος! Αλητεία!


Θα ήθελα πολύ να σε δω τι θα έλεγες αν δεν είχες

moriarti
23-03-08, 22:55
Θα ήθελα πολύ να σε δω τι θα έλεγες αν δεν είχες

Με αυτό που έγραψα δεν είχα σκοπό την σπάσω στον yngwie που του ετυχε αυτό το πρόβλημα. Το έκανα για να του υπενθυμησω ότι είναι προσωπικό του πρόβλημα και όχι κάτι γενικευμένο και δεδομένο όπως το παρουσιάζει στον τίτλο του τόπικ δυσφημίζοντας μια εταιρεία λεγοντας κάτι που δεν ισχύει.

player74
24-03-08, 00:31
δεν το λες προσωπικό, το λες μεμονωμένο αλλά διαδεδομένο:hmm:

moriarti
24-03-08, 01:53
δεν το λες προσωπικό, το λες μεμονωμένο αλλά διαδεδομένο:hmm:

Σωστά, καλύτερα έτσι. Δεν αλλάζει κάτι όμως. Ο τίτλος του τόπικ παραμένει γενικευμένος και παραπλανητικός.

sunrise
24-03-08, 02:42
Χαιρέτώ τα πλήθη του Adsl φορουμ και ζητώ την βοήθειά τους.

Μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου είχα ι την γραμμή μου στον OΤΕ (και το πάγιο του) + internet by hol στα 2mbs!!

Αποφασισαμε να βάλουμε το "HoL 2play: Eσείς τι λόγο έχετε να θέλετε τηλέφωνο? Kόψτε τώρα το τηλεφωνό σας με HOl"

Εν συντομία μετα το κλασσικό δεκαπενθήμερο με τις αιτήσεις στα μέσα Φλεβάρη έρχεται το μύνημα ότι ή υπηρεσία ενεργοποιήθηκε!

Απο τότε μέχρι και σήμερα βρήκα την ησυχία μου κανείς δεν με ενόχλησε στο τηλέφωνο ενώ εγώ έμαθα να επικοινωνώ με πολούς και διαφορετικούς τρόπους. Ευχαριστώ ΗΟL!!!:clap::clap::oneup:

Σε επικοινωνία που είχα μαζί μετά απο σύντομα χρονικά διαστήματα αναμονής. Τεστάραμε τις συνδεσμολογίες και τελικά καταλήξανε στο ότι θα με ενημερώσουν σύντωμα και ότι δέν μπορούν να δεσμευτούν για κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο θα αποκατασταθεί ή Βλάβη
(Σαν τίτλος ταινίας μου ακούγεται πιά).Επίσης την 3η φορά μου είπαν ότι το θέμα μου θα πάει στην ειδική επιτροπή τους:rtfm::hmm::hmm::blabla::blabla::crazy::crazy::closed::closed::rofl::rofl:

Σας παρακαλώ πείτε μου πιά είναι η διαδικασία και ο πιό γρήγορος τρόπος να φύγω απο απο αυτή την αξιότιμη ειταιρία:worthy::worthy::respekt::respekt: και ενωείται χωρίς να τους δώσω ου΄τε ένα ευροσεντ.

Θα επιστρέψω στο αβάσταχτο(που κανείς τελικά δεν μπορεί να πληρώσει) πάγιο του ΟΤΕ

Ευχαριστώ


Θα προτεινα να περιμενεις λιγο(???)μεχρι να το ελενξουν οι τεχνικοι τους...τωρα εαν εχεις αμμεση αναγκη(και θα σε καταλαβω,πιστεψε με) στελνεις ενα φαξ στην εταιρια..τους λες οτι δεν κανουν για πουθενα,πληρωνεις και 55 ευρω και γεια σας....:oneup:
Υ.Γ.Σε ποια περιοχη ολα αυτα τα καλουδια?

manolis_max
26-03-08, 15:57
Θα προτεινα να περιμενεις λιγο(???)μεχρι να το ελενξουν οι τεχνικοι τους...τωρα εαν εχεις αμμεση αναγκη(και θα σε καταλαβω,πιστεψε με) στελνεις ενα φαξ στην εταιρια..τους λες οτι δεν κανουν για πουθενα,πληρωνεις και 55 ευρω και γεια σας....:oneup:
Υ.Γ.Σε ποια περιοχη ολα αυτα τα καλουδια?

Όχι φίλε μου. Τους δίνουμε λεφτά για να κάνουν κάτι. Όταν δεν κάνουν τίποτα δεν πρέπει να πάρουν ούτε δεκάρα! Μην σου πω ότι πρέπει να καταβάλουν και πρόστημο (όποιος κι αν είναι αυτός, βλέπε και ΟΤΕ) για κακή παροχή υπηρεσιών!

Stefanos83
26-03-08, 23:48
Όχι φίλε μου. Τους δίνουμε λεφτά για να κάνουν κάτι. Όταν δεν κάνουν τίποτα δεν πρέπει να πάρουν ούτε δεκάρα! Μην σου πω ότι πρέπει να καταβάλουν και πρόστημο (όποιος κι αν είναι αυτός, βλέπε και ΟΤΕ) για κακή παροχή υπηρεσιών!

Με συγχωρείτε για το offtopic απλα θυμήθηκα ενα πολυ πετυχημένο που άκουσα πρόσφατα . Πελάτης HOL ήθελε να διακόψει offnet double play μεσα σε 2 μήνες απο την έναρξη . Φυσικά δεν ήθελε να πληρώσει τέλος διακοπής , τον εξοπλισμό τον είχε "χασει" η "πετάξει" και δεν πρόκειται να τον επιστρέψει και θέλει να πιστωθεί για τους λογαριασμούς των 2 μηνών που του απεστάλησαν . Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορεί να καλέσει υπηρεσίες ΟΤΕ και πρέπει να βάζει το 1777 μπροστά το οποιο φυσικά ειναι απαράδεκτον! Αν δεν γίνουν όλα αυτά θα προβεί σε αγωγή . Χεχεχε παίζει να είναι οτι πιο TOP εχω ακούσει ποτε ετσι .

sdikr
27-03-08, 00:01
Με συγχωρείτε για το offtopic απλα θυμήθηκα ενα πολυ πετυχημένο που άκουσα πρόσφατα . Πελάτης HOL ήθελε να διακόψει offnet double play μεσα σε 2 μήνες απο την έναρξη . Φυσικά δεν ήθελε να πληρώσει τέλος διακοπής , τον εξοπλισμό τον είχε "χασει" η "πετάξει" και δεν πρόκειται να τον επιστρέψει και θέλει να πιστωθεί για τους λογαριασμούς των 2 μηνών που του απεστάλησαν . Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορεί να καλέσει υπηρεσίες ΟΤΕ και πρέπει να βάζει το 1777 μπροστά το οποιο φυσικά ειναι απαράδεκτον! Αν δεν γίνουν όλα αυτά θα προβεί σε αγωγή . Χεχεχε παίζει να είναι οτι πιο TOP εχω ακούσει ποτε ετσι .


Πάντα υπάρχουν και κακοί πελάτες, το πρόβλημα είναι τι κάνουμε με τις κακές υπηρεσίες;

xmperop1
27-03-08, 11:57
Χαιρέτώ τα πλήθη του Adsl φορουμ και ζητώ την βοήθειά τους.

Μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου είχα ι την γραμμή μου στον OΤΕ (και το πάγιο του) + internet by hol στα 2mbs!!

Αποφασισαμε να βάλουμε το "HoL 2play: Eσείς τι λόγο έχετε να θέλετε τηλέφωνο? Kόψτε τώρα το τηλεφωνό σας με HOl"

Εν συντομία μετα το κλασσικό δεκαπενθήμερο με τις αιτήσεις στα μέσα Φλεβάρη έρχεται το μύνημα ότι ή υπηρεσία ενεργοποιήθηκε!

Απο τότε μέχρι και σήμερα βρήκα την ησυχία μου κανείς δεν με ενόχλησε στο τηλέφωνο ενώ εγώ έμαθα να επικοινωνώ με πολούς και διαφορετικούς τρόπους. Ευχαριστώ ΗΟL!!!:clap::clap::oneup:

Σε επικοινωνία που είχα μαζί μετά απο σύντομα χρονικά διαστήματα αναμονής. Τεστάραμε τις συνδεσμολογίες και τελικά καταλήξανε στο ότι θα με ενημερώσουν σύντωμα και ότι δέν μπορούν να δεσμευτούν για κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο θα αποκατασταθεί ή Βλάβη
(Σαν τίτλος ταινίας μου ακούγεται πιά).Επίσης την 3η φορά μου είπαν ότι το θέμα μου θα πάει στην ειδική επιτροπή τους:rtfm::hmm::hmm::blabla::blabla::crazy::crazy::closed::closed::rofl::rofl:

Σας παρακαλώ πείτε μου πιά είναι η διαδικασία και ο πιό γρήγορος τρόπος να φύγω απο απο αυτή την αξιότιμη ειταιρία:worthy::worthy::respekt::respekt: και ενωείται χωρίς να τους δώσω ου΄τε ένα ευροσεντ.

Θα επιστρέψω στο αβάσταχτο(που κανείς τελικά δεν μπορεί να πληρώσει) πάγιο του ΟΤΕ

Ευχαριστώ

Πες μας πως είναι να μιλάς μέσω άνεμος μέσω στοιχεία φύσης?:p:p:p

4stelman
01-05-08, 09:02
τι λογο εχετε να πληρωνετε παγιο,τηλεφωνο και internet.η hol με 37ε σας δινει και τα τρια και κυριως το μακρυτερο......

guzel
01-05-08, 11:18
Με αυτό που έγραψα δεν είχα σκοπό την σπάσω στον yngwie που του ετυχε αυτό το πρόβλημα. Το έκανα για να του υπενθυμησω ότι είναι προσωπικό του πρόβλημα και όχι κάτι γενικευμένο και δεδομένο όπως το παρουσιάζει στον τίτλο του τόπικ δυσφημίζοντας μια εταιρεία λεγοντας κάτι που δεν ισχύει.

+1
ο τιτλος ειναι υπερβολη

aa144
01-05-08, 12:25
τι λογο εχετε να πληρωνετε παγιο,τηλεφωνο και internet.η hol με 37ε σας δινει και τα τρια και κυριως το μακρυτερο......

Αυτό όμως είναι πετυχημένο, αν και δεν συμφωνώ.

hzaf
01-05-08, 18:36
Δες τα παραπανω μήπως βρείς κατι ενδιαφέρων,εάν κάνεις καταγγελια αυτη πρέπει να γίνει στην Ε.Ε.Τ.Τ με κοινοποιήση στην hol και να ζητάς την εγγραφη απάντηση στο προβλημα σου, ιντερνετ έχεις;

Εννιά μήνες με προβλήματα (γκαστρώθηκα στην κυριολεξία) και τους τελευταίους πέντες μήνες περιμένω να μου απαντήσουν σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ... :oneup:

BigBlack
02-05-08, 05:32
Τους παίρνεις τηλέφωνο στην υποστήριξη πελατών και τους ενημερώνεις ότι αφού σε ένα μήνα δε σε συνδέσανε, καταγγέλλεις τη σύμβαση. Θα προσπαθήσουνε να σε ψήσουνε, μπλά μπλά, ο Οτε, θα το δούμε κλπ. Πιθανώς να σε στείλουν μπαλάκι σε άλλο τμήμα.Ευγενικά αλλά αποφασιστικά επιμένεις. Εξηγείς ότι το τηλ. και το internet σου είναι απαραίτητα και δε μπορείς να περιμένεις άλλο. Λες ότι είναι δικαίωμά σου να υπαναχωρήσεις αζημίως για σένα αφού δεν είχες υπηρεσίες και οτι τους επιστρέφεις και τον εξοπλισμό. Θα σου δώσουν τελικά αριθμό φαξ να στείλεις εγγράφως το αίτημά σου και φωτοτυπία ταυτότητας. Τα στέλνεις. Παίρνεις τηλέφωνο να επιβεβαιώσεις ότι το λάβανε. Παίρνεις τηλέφωνο τη Γενική ταχυδρομική να έρθει να παραλάβει τον εξοπλισμό και να τους τον πάει με χρέωση της ΗΟL. Πακετάρεις καλά τον εξοπλισμό με όλα τα συνοδευτικά. Γράφεις στην απόδειξη το serial number του ρούτερ. Αν θέλεις δίνεις και συνοδευτικό αντίγραφο του φαξ που τους έστειλες. Παίρνεις τηλέφωνο το 134 και τους λες ότι θέλεις σύνδεση connex....

Καλή τύχη! :)

Υ.Γ. Μέχρι να σιγουρευτείς ότι όλα πάνε καλά κρατάς αντίγραφα συμβάσεων, αποδείξεις, φαξ, τυχόν λογαριασμούς, serial number του ρούτερ κλπ. Κράτα ονόματα υπαλλήλων με τους οποίους μίλησες, ηχογράφησε οποιαδήποτε συνομιλία θέλεις, ειδοποιώντας πρώτα ότι ηχογραφείς. (Το τελευταίο αν σου λένε για χρεώσεις, ότι δε γίνεται να υπαναχωρήσεις κλπ. Αρχίζεις ηχογράφηση, λες το όνομά σου, ειδοποιείς ότι ηχογραφείς, ζητάς όνομα υπαλλήλου και τμήμα, θέτεις το αίτημα σου κλπ, με αυτή τη σειρά).

Υ.Γ. 2 Ξεκίνα τις διαδικασίες πρωί, κατά προτίμηση αρχές εβδομάδας.

yianemma
02-05-08, 23:23
Ψυχραιμία παιδιά, ψυχραιμία.

Παθών είμαι και γω και καταλαβαίνω την ένταση αλλά δε με ενοχλεί ο τίτλος.



θα αλλαξει κατι αν βρισεις?
οχι αρα...υπαρχουν καλυτεροι τροποι για να ξεδωσεις απο το βρισιμο σε ενα forum

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου farcry.

Σήμερα το πρωί για δικό μου θέμα πέρασα από τα γραφεία της HOL για να τους δώσω και χέρι με χέρι την καταγγελία που έστειλα ηλεκτρονικά στην EETT και κοινοποίησα στις HOL με mail και έπαθα πλάκα από το πλήθος των πελατών που διαμαρτύρονταν με το σταυρό στο χέρι για την καθυστέρηση στην υλοποίηση των υποσχεθέντων.

Νόμιζα ότι εγώ με αίτηση στις 12/3 ήμουν από τους πιο καθυστερημένους (όχι στο μυαλό όπως θέλουν να νομίζουν) αλλά εμφανίστηκε πελάτης που είχε υποβάλλει την αίτηση του τέλος Γενάρη!!!

Τέλος πάντων για να επανέρθω στα λεγόμενα του farcry εγώ τη βρίσκω ως εξής, όταν αισθάνομαι πως θέλω να βρίσω κάποιον στην HOL:


1. Αποφασιζω τι ΑΚΡΙΒΩΣ θέλω να ζητήσω από το front desk (είναι αυτοί που απαντούν στο τηλέφωνό σου, ημιμαθείς τηλεφωνητές που έχουν μάθει απέξω το interface των fritzbox και netfaster ) της Τεχνικής Υπηρεσίας (...γιατί υπάρχει και back desk όπου γίνεται το χοντρό παιχνίδι αλλά που να το ξέρουμε εξαρχής)

2. Οπλίζομαι με υπομονή είτε με φυσικές μεθόδους (πχ αυτοσυγκράτηση, διαλογισμός, γιόγκα) είτε με τεχνικές (πχ αλκοόλ, σκευάσματα τύπου XANAX, LEXOTANIL)

3. Παρακολουθώ επεισόδια του είσαι εξυπνότερος από έναν 10χρονο; ώστε να πείσω τον εαυτό μου πως είμαι ηλιθιότερος από ότι νομίζουν οι υπάλληλοι του 13844.

4. Μεταβαίνω στο καρτοτηλέφωνο της αρεσκείας μου εξοπλισμένος με τσιγάρα, καφέ, καρεκλάκι (από αυτά που παίρνουνε οι ηλικιωμένες κυρίες στην Εκκλησία) και αμπούλα βρώμας ώστε να σιγουρευτώ πως δεν θα υπάρξουν διακοπές από τρίτους.

5. Σχηματίζω τον αριθμό και προσπερνώντας τα 3 cent που χάνω για να ερωτηθώ για ποιο λόγο να έχω πάγιο ΟΤΕ συνδέομαι με το ανάλογο τμήμα. Να σημειώσω εδώ ότι πάντα φέρω μαζί μου το απαραίτητο mp3 player, του οποίου ο σκοπός όπως καταλαβαίνετε είναι διττός: αφενός να με ψυχαγωγήσει κατά την αναμονή και αφετερου να χρησιμοποιηθεί ως βοήθημα μνήμης στην περίπτωση που ξεχάσω το όνομα του υπαλλήλου.

6. Μόλις απαντηθεί η ερώτησή μου "τι κάνετε για το γεγονός ότι είμαι 333 μέρες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ" με την απάντηση "μου λέτε λίγο τον αριθμό σας για να δούμε κάποια πράγματα ΚΑΙ μαζί;" και χωρίς να αναρωτηθώ "ρε λες τούτος δω να ξέρει; " -δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση- προχωρώ σε αργή, βασανιστική αναφορά όλων όσων ερωτούνται από τον υπάλληλο, φροντίζοντας να ξεπεράσω τα 10 λεπτά ( είναι το όριο του εκνευρισμού κάποιου υπαλλήλου). Ο τόνος μου βέβαια κατά τη δειάρκεια της συνομιλίας είναι ήρεμος, πράος και φροντίζω κατά διαστήματα να ακούγεται το φύσημα του καπνού του τσιγάρου μου και το φρρρρ... από τον φραπέ.

7. Μόλις διαπιστώσω ότι ο υπάλληλος αρχίζει να εκνευρίζεται με την ηλιθιότητά μου που υπερβαίνει το αναμενόμενο κατ'αυτόν, προχωράω σε δυσκολότερες ερωτήσεις σχετικά με το θέμα μου χρησιμοποιώντας τεχνικούς όρους όπου μπορώ. Στο σημείο αυτό ο υπάλληλος είναι έτοιμος να κλείσει τη γραμμή... έλα όμως που από πάνω δεν τους αφήνουν. ΠΡΟΣΟΧΗ: Στην πολυαναμενόμενη περίπτωση που μου το κλείσει κατάμουτρα προχωρώ άμεσα σε ενημέρωση της HOL και σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. (Εδώ θα βοηθήσει το mp3)

8. Μόλις πάρω το πάνω χέρι (το φρρρ..... συνεχίζει να ακούγεται) συμβαίνουν τρία πράγματα:
α. Ο υπάλληλος αγανακτεί και αποφασίζει να μου πει που είναι το πρόβλημα για να σε ξεφορτωθεί (αν έχει διδαχτεί κάτι σχετικό)
β. Ο υπάλληλος σε βάζει διακριτικά στην αναμονή για να κάνει και αυτός κάνα τσιγάρο στα μουλωχτά και να συμβουλευτεί κάποιον αρμοδιότερο.
γ. Προτείνει να ψάξει το θέμα και να με καλέσει αργότερα στο κινητό μου τηλέφωνο.

9. Μόλις με καλέσουν στο κινητό επανέρχομαι στο στάδιο 1.

Με τον παραπάνω οδηγώ δεν είχα σκοπό να θίξω την άποψη του farcry. Συμφωνώ ΠΛΗΡΩΣ με τα λεγόμενά του.

Έχω ακούσει φήμες για συνάνθρωπό μας που υπέστει εγκεφαλικό επεισόδιο ΜΕΣΑ στα γραφεία της HOL και νοσηλεύτηκε σε νοσοκομείο της Αθήνας. Υπάρχει καλύτερος τρόπος να εκμεταλευτείς το χρόνο σου και πάνω από όλα ΠΡΕΠΕΙ να αποφασίσεις τη θέλεις από την HOL: ή θα χορέψεις στο χορο τους ή θα πείς άντε γεια καρφιτσώνοντας στο πέτο του γαμπρού τα 70 ευρώ.

Κλείνοντας να πω πως ο λόγος για τον οποίο έγραψα αυτόν τον οδηγό (τον οποίο κατά κάποιο τρόπο ακολουθώ) είναι πρώτα για να ξεθυμάνω με όσα τους έχω μαζεμένα και για να επισημάνω την ανάγκη δημιουργίας ενός οδηγού που θα συντασσόταν με συμμετοχή συζήτηση μέσα στο forum για την επικοινωνία κάποιου ενδιαφερόμενου με τον πάροχό του σε περίπτωση βλάβης ώστε να μην χάσει ούτε μία μέρα που θα μπορούσε να έχει κερδίσει.

farcry
03-05-08, 03:04
εσυ εισαι κατα ριπας χαχας ,αλλα εμενα με ενδιαφερει να μη πεσουν θυματα αλλοι συμπολιτες μου σε αυτην την ελεεινη παραγκα που λεγετα HOL;)

ναι και ξερεις ολα τα εν λογω θυματα στο forum του adslgr περιτριγυρίζουν.....:hmm:

το σχολιο για το νεροπιστολο δειχνει και το ποιον σου. my 0.02$ :)


ΠΡΟΣΟΧΗ: Στην πολυαναμενόμενη περίπτωση που μου το κλείσει κατάμουτρα προχωρώ άμεσα σε ενημέρωση της HOL και σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. (Εδώ θα βοηθήσει το mp3)


θεωρειται παρανομη οποιαδηποτε καταγραφη απο τη μερια σου χωρις την ενημερωση του υπαλληλου. αν τον ενημερωσεις απλα θα τερματιστει η συνομιλια σου. αλλιως σταματας την καταγραφη

BigBlack
03-05-08, 03:43
θεωρειται παρανομη οποιαδηποτε καταγραφη απο τη μερια σου χωρις την ενημερωση του υπαλληλου. αν τον ενημερωσεις απλα θα τερματιστει η συνομιλια σου. αλλιως σταματας την καταγραφη

Δεν είναι σωστό αυτό, ότι δηλαδή έχει δικαίωμα να στο κλείσει. Αν ενημερώσεις ότι καταγράφεις και στο κλείσει, έχεις υλικό για πολλές, μα πολλές καταγγελίες. Έχεις κάθε δικαίωμα να καταγράψεις τις απαντήσεις που παίρνεις ως αποδεικτικό υλικό για το ζήτημά σου. Φυσικά πάντα ενημερώνοντας πρώτα.

farcry
03-05-08, 03:56
Δεν είναι σωστό αυτό, ότι δηλαδή έχει δικαίωμα να στο κλείσει. Αν ενημερώσεις ότι καταγράφεις και στο κλείσει, έχεις υλικό για πολλές, μα πολλές καταγγελίες. Έχεις κάθε δικαίωμα να καταγράψεις τις απαντήσεις που παίρνεις ως αποδεικτικό υλικό για το ζήτημά σου. Φυσικά πάντα ενημερώνοντας πρώτα.

ναι αλλα ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του υπαλληλου να πει οχι στην καταγραφη. αν δε θελει και ο πελατης δε σταματαει την καταγραφη οδηγουμαστε σε deadlock και η συνομιλια τερματιζεται

BigBlack
03-05-08, 05:14
Φίλε μου, αφού καταγράφεσαι και από αυτούς. Στα "συναλλακτικά ήθη" αλλά και στο αστικό δίκαιο υπάρχει και η αρχή της αμοιβαιότητας. Δε σου μιλάει για τα προσωπικά του, αλλά ως εκπρόσωπος της εταιρίας του για ζήτημα που σε αφορά άμεσα. Αν δε θέλει να πάρει ευθύνη, πρέπει να σε παραπέμψει σε προιστάμενό του, σε καμμία περίπτωση να το κλείσει ή να αρνηθεί...

farcry
04-05-08, 01:08
Φίλε μου, αφού καταγράφεσαι και από αυτούς. Στα "συναλλακτικά ήθη" αλλά και στο αστικό δίκαιο υπάρχει και η αρχή της αμοιβαιότητας. Δε σου μιλάει για τα προσωπικά του, αλλά ως εκπρόσωπος της εταιρίας του για ζήτημα που σε αφορά άμεσα. Αν δε θέλει να πάρει ευθύνη, πρέπει να σε παραπέμψει σε προιστάμενό του, σε καμμία περίπτωση να το κλείσει ή να αρνηθεί...

κοιταξε απο αυτους καταγραφεται για την ασφαλεια του agent. για να μη κανει ψευδη καταγγελια ο πελατης οτι τον εβρισε ο υπαλληλος. ο υπαλληλος πρεπει να ξερεις ποτε δεν κλεινει το τηλεφωνο στα μουτρα του πελατη εκτος και αν υπερβει τα εσκαμενα δηλαδη να προχωρησει σε χυδαιο υβρεολογιο κατα του ιδιου. βεβαια και παλι θα τον ενημερωσει πρωτα οτι ετσι δε μπορει να προχωρησει η συνομιλια και τα σχετικα.

υπαρχουν περιπτωσεις οπου πεφτουν οι γραμμες το ξερεις πολυ καλα οποτε εκει δε μπορεις να ξερεις αν οντως επεσε η γραμμη η στο εκλεισε αυτος. καταλαβες?

εστω οτι πεφτει η γραμμη την ωρα που μιλαει ο πελατης με τον υπαλληλο. θα κανει καταγγελια ο πελατης οτι του το εκλεισε στα μουτρα? η καταγραφη δεν δειχνει κατι σε αυτη την περιπτωση


αντρας,γιατι εσυ ξεκινησες τα υπονοουμενα.:clap:

καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει και εσυ εβαλες τη φωτια. ας προσεχες

Fredy
04-05-08, 07:58
Δυστυχως θελει γερα νευρα με την HOL γιατι δεν ξερεις αν και ποτε θα ενεργοποιηθεις,Ισως μετα την διαφημιστικη τους καμπανια να δεχθηκαν πολλες αιτησεις και λογω ελλειψης υλικοτεχνικης υποδομης δε μπορουν να ανταπεξελθουν στις υποχρεωσεις τους.Ειναι αληθεια οτι χρησιμοποιουν απιθανες δικαιολογιες προκειμενου ο πελατης να μην ακυρωσει την αιτηση του.Νομιζω οτι αυτο που λες στο τελος yhgwiejmsteen ειναι μονοδρομος,επιστροφη στον ΟΤΕ,πληρωνεις κατι παραπανω αλλα εχεις Ιnternet στην ονομαστικη του ταχυτητα,χωρις διακοπες κ.τ.λ.π. ,και κυριως εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

skats1
04-05-08, 11:24
Καλημέρα, είμαι νέος στο forum. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα την τελευταία εβδομάδα με τη σύνδεση double play της HOL. Ενώ συγχρονίζω κανονικά στα 12 και έχω internet κανονικά, δεν έχω τηλέφωνο (όταν με καλούν βγαίνει μύνημα οτι ο τηλεφωνικός αριθμός δεν λειτουργεί προσωρινά λόγω τεχνικών προβλημάτων). Κάνοντας επανεκίνηση στο router αποκαθίσταται το πρόβλημα, αλλά εμφανίζεται και πάλι κάποια στιγμή αργότερα.

4stelman
04-05-08, 12:32
κοιταξε απο αυτους καταγραφεται για την ασφαλεια του agent. για να μη κανει ψευδη καταγγελια ο πελατης οτι τον εβρισε ο υπαλληλος. ο υπαλληλος πρεπει να ξερεις ποτε δεν κλεινει το τηλεφωνο στα μουτρα του πελατη εκτος και αν υπερβει τα εσκαμενα δηλαδη να προχωρησει σε χυδαιο υβρεολογιο κατα του ιδιου. βεβαια και παλι θα τον ενημερωσει πρωτα οτι ετσι δε μπορει να προχωρησει η συνομιλια και τα σχετικα.

υπαρχουν περιπτωσεις οπου πεφτουν οι γραμμες το ξερεις πολυ καλα οποτε εκει δε μπορεις να ξερεις αν οντως επεσε η γραμμη η στο εκλεισε αυτος. καταλαβες?

εστω οτι πεφτει η γραμμη την ωρα που μιλαει ο πελατης με τον υπαλληλο. θα κανει καταγγελια ο πελατης οτι του το εκλεισε στα μουτρα? η καταγραφη δεν δειχνει κατι σε αυτη την περιπτωση



καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει και εσυ εβαλες τη φωτια. ας προσεχες

υπαρχει ομως και δευτερη εκδοχη,που λεει για τη μυγα και το μυγιασμενο,αλλα ενταξει ολα Ο.Κ.;)

sunrise
04-05-08, 13:45
τι λογο εχετε να πληρωνετε παγιο,τηλεφωνο και internet.η hol με 37ε σας δινει και τα τρια και κυριως το μακρυτερο......

:worthy::worthy::worthy: :rofl:

........Auto merged post: sunrise added 1 Minutes and 34 Seconds later........


Καλημέρα, είμαι νέος στο forum. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα την τελευταία εβδομάδα με τη σύνδεση double play της HOL. Ενώ συγχρονίζω κανονικά στα 12 και έχω internet κανονικά, δεν έχω τηλέφωνο (όταν με καλούν βγαίνει μύνημα οτι ο τηλεφωνικός αριθμός δεν λειτουργεί προσωρινά λόγω τεχνικών προβλημάτων). Κάνοντας επανεκίνηση στο router αποκαθίσταται το πρόβλημα, αλλά εμφανίζεται και πάλι κάποια στιγμή αργότερα.

Σε ποια περιοχη εισαι?
Τα logs του fritz ειναι ευκολο να μας τα δειξεις?

skats1
04-05-08, 18:31
Η περιοχή μου είναι Ν. Ιωνία Αθήνα.

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 12032 972
ATM data rate Kbit/s 11616 874
User data rate Kbit/s 10521 792
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 4
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 384 66
Trellis Coding Rate Kbit/s 964 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 11
Line attenuation dB 20 12
Status f0000000 f0000000

Loss of
Signal Loss of
Frame Forward Error Correction Cyclic Redun-
dancy Check No Cell Delineation Header Error Control
CPE 0 0 8856 49 0 0
COE 0 0 4 2 0 0

Receive direction Send direction
Data bytes per frame (B) 181 13
MSG bytes per overhead sequence (MSGc) 67 66
Frames per overhead byte (T) 2 2
Frames per code word (M) 1 16
Checkbytes per code word (R) 6 16
Interleave depth (D) 64 2
Bits per symbol (L) 3008 243

Maximum ATM data rate Kbit/s 12288 1024
Minimum ATM data rate Kbit/s 32 32
Min. Message Rate Kbit/s 0 0
Maximum latency ms 8 8
Maximum error rate 0 0
Minimal impulse noise protection 0.5 0.0
latest impulse noise protection 0.5 0.5
IFFT information 0 0
max. code words/icons 0

Bitswap on on
Seamless Rate Adaption on on
L2 Power mode available inactive

Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal ATP dBm 20.4 12.5

Power cutback dB 0 0

aa144
04-05-08, 21:07
Στείλε όλες τις οθόνες του DSL Information, όλες, και κυρίως το γράφημα. Τα μέχρι στιγμής στοιχεία δεν είναι φυσιολογικά.

skats1
04-05-08, 22:40
Είμαι εκτός Αθηνών αυτές τις μέρες και θα επιστρέψω μετά τις 12/5. Τα στοιχεία αυτά τα είχα αποθηκεύσει την 03/5 πριν φύγω. Όταν επιστρέψω θα στείλω τα καινούρια. Πάντως ακόμα και σήμερα δεν είχα τηλέφωνο για αρκετή ώρα ώσπου έκανε επανεκκίνηση του router η γυναίκα μου.

farcry
05-05-08, 03:02
υπαρχει ομως και δευτερη εκδοχη,που λεει για τη μυγα και το μυγιασμενο,αλλα ενταξει ολα Ο.Κ.;)

ναι και στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σκοινι αλλα οκ :p

4stelman
05-05-08, 07:44
ναι και στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σκοινι αλλα οκ :p

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια....φταιει ο ΟΤΕ,φταιει το πεζοδρομιο,το καλωδιο,ο αερας,η φωτεινη μαρκιζα, η ΔΕΗ,οι πελατες,ο Δημος,το φυσικο αεριο,το...,το.....,και πιο πολυ φταιτε ολοι εσεις που διαμαρτυρεστε γιατι με 37ε θελετε να φατε φιλετο,χαβιαρι και νουα και εμεις στην HOL σας δινουμε μονον το τριτο ποδι....αχαριστοι.Γεια σου HOL με τους υπαλληλους σου.....

Fredy
05-05-08, 13:47
σωστα τα ειπες 4stelman,αυτοι της HOL νομιζουν οτι ειμαστε ολοι λ@λ@κες ,σαν το Σαμαινα ειναι αυτη η HOL

skats1
12-05-08, 11:13
Χθες επέστρεψα σπίτι και ενώ η τηλεφωνία έχει σταθεροποιηθεί την τελευταία εβδομάδα, η ταχύτητα έχει πέσει στα 5601/825. Στέλνω τις οθόνες DSL info.

36237

36238

36239

36240

36241

dikal
12-05-08, 13:29
Κάνε ένα reset το fritz. Με το γράφημα που έχεις λογικά θα πιάσεις πολύ παραπάνω.

aa144
12-05-08, 14:23
Η περιοχή μου είναι Ν. Ιωνία Αθήνα.

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 12032 972
ATM data rate Kbit/s 11616 874
User data rate Kbit/s 10521 792
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 4
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 384 66
Trellis Coding Rate Kbit/s 964 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 11
Line attenuation dB 20 12
Status f0000000 f0000000

Loss of
Signal Loss of
Frame Forward Error Correction Cyclic Redun-
dancy Check No Cell Delineation Header Error Control
CPE 0 0 8856 49 0 0
COE 0 0 4 2 0 0

Receive direction Send direction
Data bytes per frame (B) 181 13
MSG bytes per overhead sequence (MSGc) 67 66
Frames per overhead byte (T) 2 2
Frames per code word (M) 1 16
Checkbytes per code word (R) 6 16
Interleave depth (D) 64 2
Bits per symbol (L) 3008 243

Maximum ATM data rate Kbit/s 12288 1024
Minimum ATM data rate Kbit/s 32 32
Min. Message Rate Kbit/s 0 0
Maximum latency ms 8 8
Maximum error rate 0 0
Minimal impulse noise protection 0.5 0.0
latest impulse noise protection 0.5 0.5
IFFT information 0 0
max. code words/icons 0

Bitswap on on
Seamless Rate Adaption on on
L2 Power mode available inactive

Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal ATP dBm 20.4 12.5

Power cutback dB 0 0

Πράγματι, τα στοιχεία που έστειλες, δεν συμφωνούν με τα παραπάνω. Βγάλε τον ΦΡΙΤΣ από το ρεύμα και ξαναβάλτον, μετά ξαναστείλε όλα τα στοιχεία, επίσης την πρώτη σελίδα από το μενού του ΦΡΙΤΣ.

gpapagia01
12-05-08, 14:44
φιλε μου
επειδή και εγω ειμαι θύμα - για 4 μάλιστα μηνες και χωρίς να βρεθεί καμία λύση - της ανυπαρξίας, άγνοιας των πραγμάτων και των καταστάσεων που επικρατούν μέσα στην hol και χίλια άλλα δύο που μπορώ να προσθέσω αλλά δεν το κάνω για να μην γίνω γραφικός, σου αναφέρω τι έπραξα:
Eκανα - καταγγελία σύμβασης για διακοπή της υπηρεσίας - στην hol και για την διαδικασία ενημερώθηκα απο την EETT,
σίγουρα έχασα αρκετό χρόνο περιμένοντας τις αποφάσεις αλλα δεν το μετάνιωσα γιατί δεν νιώθω πλέον ο μ.......ς της hol και ακολουθούν βέβαια και οι αγωγές προς την HOL:mad::mad::mad::mad:

spidermarios
12-05-08, 15:06
Να κάνω μια ερώτηση κ γω παιδιά

Μια μέρα έπεσε το ρεύμα σπίτι μου κ απο τότε το ρουτερ (Netfaster) αρνείται να συγχρονίσει. Έκανα επανελειμένες προσπάθειες reset μπας κ ξανάρθει στα ισια του άλλα τπτ. Σημειωτέον δεν κάηκε, απλα δεν συγχρονίζει. Η τεχνική υποστήριξη της hol επιμένει οτι πρεπει να ελέγξει τη γραμμή οταν το πρόβλημα ειναι ξεκάθαρα hardware.
Τι λέτε να έχει συμβει κ τι προβλέπετε να κάνω σ'αυτη τη περιπτωση

Ρωτάω εδω γιατι τα παλικάρια εδω ξερετε πολλά περισσότερα απτην τεχνική υποστήριξη της hol οπου κάθε φορά που πέρνω τηλ ειναι "αλλα λογια ν'αγαπιομαστε" κ δεν μου δίνουν ξεκάθαρη απάντηση.

ευχαριστω

aa144
12-05-08, 15:26
Βρες και βάλε ένα άλλο ρούτερ πάνω για λίγο, να είσαι σίγουρος.

dikal
12-05-08, 15:47
Επίσης, αν δε μπορείς να βρείς άλλον ρούτερ, πάρε το Netfaster παραμάσχαλα και πήγαινε μια βόλτα από τα γραφεία τους να πάρεις έναν άλλον.

skats1
12-05-08, 16:07
Το έβγαλα από την πρίζα, το ξανάβαλα και στέλνω τις πληροφορίες.

36261

36262

36263

36264

36265

36266

aa144
12-05-08, 18:04
Έχεις δυνατότητα να δοκιμάσεις με άλλο ρούτερ, έστω και για λίγο;

Το 39.04.56 πού το βρήκες;

skats1
12-05-08, 20:21
Κατέβασα το update από το site της AVM χρησιμοποιώντας το αντίστοιχο πεδίο του router. Δεν έχω κάποιο άλλο router για να δοκιμάσω.

aa144
12-05-08, 21:03
Το ρούτερ σου δεν λειτουργεί με τον αναμενόμενο τρόπο. Καλύτερα να δανειστείς κάποιο ρούτερ για λίγο ώστε να υπάρχουν συγκριτικά στοιχεία.

skats1
12-05-08, 21:15
Δηλαδή πως θα έπρεπε να λειτουργεί;

aa144
12-05-08, 21:20
Με περισσότερα bits ανά bin, στο γράφημα, το μπλε.

skats1
14-05-08, 10:07
Με πήραν τηλέφωνο σήμερα από την HOL και μου είπαν ότι εσκεμένα μείωσαν την ταχύτητά μου για να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα σταθερότητας που είχα, ενώ παράλληλα έχουν κάνει κάποιες εργασίες ποιοτικής αναβάθμισης της γραμμής και παρακολουθούν την γραμμή μου για να δουν πως συμπεριφέρεται.
Μήπως όλα τα παραπάνω δικαιολογούν το φασμα που είχα;

skats1
15-05-08, 12:08
Σήμερα η ταχύτητα επανήλθε στα 11748/906. Στέλνω και τα στατισικά μετά από 2 ώρες λειτουργίας. Πως τα βλέπεις;

36516

36517

36518

36519

36520

@ ADSLgr.com All rights reserved.