PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL double play & Voip συσκευές



judge2k
22-03-08, 10:49
Χαιρετώ...

Μπορεί κανένας να με φωτίσει στο θέμα των voip συσκευών και την πιθανότητα σύνδεσης τους απευθείας πανω στο fritz ?

τυχαίνει να εχω ενα cisco IPοτηλεφωνο (cisco 7912g ip phone). Ειναι δυνατόν να λειτουργήσει αν το συνδέσω σε καποιο ethernet μπριζάκι πάνω στο ρουτερ ?

Τι ρυθμίσεις θα χρειαζόταν για κατι τετοιο ?

artinpet
22-03-08, 23:12
Χαιρετώ...

Μπορεί κανένας να με φωτίσει στο θέμα των voip συσκευών και την πιθανότητα σύνδεσης τους απευθείας πανω στο fritz ?

τυχαίνει να εχω ενα cisco IPοτηλεφωνο (cisco 7912g ip phone). Ειναι δυνατόν να λειτουργήσει αν το συνδέσω σε καποιο ethernet μπριζάκι πάνω στο ρουτερ ?

Τι ρυθμίσεις θα χρειαζόταν για κατι τετοιο ?

Εαν είναι για το evoice θα λειτουργίσει κανονικά. Δεν λειτουργεί για Double Play (και δεν χρειάζεται).

prokopino
23-03-08, 12:42
Εαν είναι για το evoice θα λειτουργίσει κανονικά. Δεν λειτουργεί για Double Play (και δεν χρειάζεται).

Εγώ έχω το Linksys SPA 3102 και δουλεύει με i-call και voipdiscound μια χαρούλα!!!

(Δεν έχω απεριόριστες κλήσεις στο DP, οπότε...χρειάζεται...)

spidercode
23-03-08, 20:53
ποιο ρουτερ σου εχει δοσει η HOL ?
netfaster h Fritz γιατι εγω με ενα linksys pap2 δεν μπορω να συνδεθω καθολου με icall kai voip buster

prokopino
25-03-08, 17:28
έχω το Νετφάστερ

theofilos79
25-03-08, 19:20
έχω το Νετφάστερ

Μπορούμε μέσα από αυτά τα τηλέφωνα να κάνουμε και κλήσεις pot ή είναι μόνο για voip; με το νετφαστερ και double play δουλεύουν κανονικά αυτα τα τηλέφωνα προς κλήσεις σε σταθερά;

prokopino
25-03-08, 19:34
Μπορούμε μέσα από αυτά τα τηλέφωνα να κάνουμε και κλήσεις pot ή είναι μόνο για voip; με το νετφαστερ και double play δουλεύουν κανονικά αυτα τα τηλέφωνα προς κλήσεις σε σταθερά;

Κλήσεις μπορούν προς γεωγραφικούς αριθμούς (210,231,241 πχ) και αριθμούς κινητών, προς Ελλάδα και εξωτερικό.
ΔΕΝ μπορούν να γίνουν κλήσεις προς αριθμούς 800, 801, τριψήφιους και πενταψήφιους.

theofilos79
25-03-08, 19:46
Κλήσεις μπορούν προς γεωγραφικούς αριθμούς (210,231,241 πχ) και αριθμούς κινητών, προς Ελλάδα και εξωτερικό.
ΔΕΝ μπορούν να γίνουν κλήσεις προς αριθμούς 800, 801, τριψήφιους και πενταψήφιους.

Οπότε αν κατάλαβα καλά αυτά δουλεύουν και σαν κανονικά τηλέφωνα. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αυτά συνδέοντε με ethernet καλώδιο κατευθείαν πάνω στο router η τα συνδέουμε με κανονικό pstn καλώδιο; Κανένα καλό μοντέλο έχεις να προτείνεις; Σε ευχαριστω πολύ..

prokopino
25-03-08, 20:13
Οπότε αν κατάλαβα καλά αυτά δουλεύουν και σαν κανονικά τηλέφωνα. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αυτά συνδέοντε με ethernet καλώδιο κατευθείαν πάνω στο router η τα συνδέουμε με κανονικό pstn καλώδιο; Κανένα καλό μοντέλο έχεις να προτείνεις; Σε ευχαριστω πολύ..

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Οι υπηρεσίες voip i-call και voipdiscount μπορούν να λειτουργήσουν από τον υπολογιστή μέσω ειδικών εφαρμογών και με τη βοήθεια ενός σετ ακουστικών μικροφώνου.

Μπορούν να λειτουργούν και χωρίς υπολογιστή, με τη βοήθεια ειδικών συσκευών (voip adapter) οι οποίες συνδέονται με το router μέσω ethernet.
Αυτοί οι voip adapter έχουν υποδοχές για να συνδέσεις πάνω τους κλασικά pstn τηλέφωνα, τα οποία εφόσον οι voip adapter έχουν ρυθμιστεί σωστά και έχουν κάνει σύνδεση με τον πάροχο που σου δίνει την voip τηλεφωνία (OXI THN ΗΟΛ!!!!) τότε τα χρησιμοποιείς όπως οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο.
Το όφελος;
Αν κάποιος έχει απεριόριστες κλήσεις στο πρόγραμμά του κανένα απολύτως.
Αν όμως έχει πρόγραμμα χρεώσεων των κλήσεών του, τότε συμφέρει με τα χίλια!!
Στην ΗΟΛ πχ η χρέωση είναι 0,0286 το λεπτό (βήμα χρέωσης 1'') - η ώρα περίπου 1,71 ευρώ ενώ στο i-call το κόστος είναι 0,0179 το λεπτό (βήμα χρέωσης 1'') - η ώρα περίπου 1,07 ευρώ.

Στην Forthnet και TELLAS το όφελος είναι μεγαλύτερο γιατί αυτοί έχουν διαφορετική χρέωση για αστικές και υπεραστικές κλήσεις.

theofilos79
25-03-08, 20:19
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Οι υπηρεσίες voip i-call και voipdiscount μπορούν να λειτουργήσουν από τον υπολογιστή μέσω ειδικών εφαρμογών και με τη βοήθεια ενός σετ ακουστικών μικροφώνου.

Μπορούν να λειτουργούν και χωρίς υπολογιστή, με τη βοήθεια ειδικών συσκευών (voip adapter) οι οποίες συνδέονται με το router μέσω ethernet.
Αυτοί οι voip adapter έχουν υποδοχές για να συνδέσεις πάνω τους κλασικά pstn τηλέφωνα, τα οποία εφόσον οι voip adapter έχουν ρυθμιστεί σωστά και έχουν κάνει σύνδεση με τον πάροχο που σου δίνει την voip τηλεφωνία (OXI THN ΗΟΛ!!!!) τότε τα χρησιμοποιείς όπως οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο.
Το όφελος;
Αν κάποιος έχει απεριόριστες κλήσεις στο πρόγραμμά του κανένα απολύτως.
Αν όμως έχει πρόγραμμα χρεώσεων των κλήσεών του, τότε συμφέρει με τα χίλια!!
Στην ΗΟΛ πχ η χρέωση είναι 0,0286 το λεπτό (βήμα χρέωσης 1'') - η ώρα περίπου 1,71 ευρώ ενώ στο i-call το κόστος είναι 0,0179 το λεπτό (βήμα χρέωσης 1'') - η ώρα περίπου 1,07 ευρώ.

Στην Forthnet και TELLAS το όφελος είναι μεγαλύτερο γιατί αυτοί έχουν διαφορετική χρέωση για αστικές και υπεραστικές κλήσεις.



Σε ευχαριστώ μου έλυσες τις απορίες μου, γιατί σκεφτόμουν να αγοράσω μία τέτοια συσκευή.:)

Kenshin_awmn
12-06-08, 22:39
Καλησπέρα σε όλους,

Είχα την εξής απορία και αναρωτίομουν αν το έχει δοκιμάσει κανείς. Είμαι στο double play, εχω και ενα sipura voip τηλεφωνάκι.

Μπορώ να συνδέσω το VoIP τηλεφωνάκι κατευθείαν στον SIP server της hol με τα defualt στοιχεία που έχει το montem;

Η αλήθεια είναι οτι το δοκίμασα χωρίς αποτέλεσμα, πήρα τις ρυθμίσεις από το NetFaster οι οποίες ήταν φαντάζομαι οι default για όλα τα modem αυτού του τύπου, όμως κόλησα στο password καθώς είναι με τελίτσες....

Καμία ιδέα κανείς??

costas43gr2
12-06-08, 23:56
Και να το βρεις δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι. Στο double play η τηλεφωνία είναι συνδεόμενη με την mac address της συσκευής.

georgep138
13-06-08, 08:41
Αν είναι POTS μήπως μπορεί ;

costas43gr2
13-06-08, 16:07
Αν είναι POTS, η τηλεφωνία δεν ''βγαίνει'' από το modem, αλλά κατευθείαν από φιλτρακι σε πρίζα τοίχου.

georgep138
14-06-08, 05:17
Αν είναι POTS, η τηλεφωνία δεν ''βγαίνει'' από το modem, αλλά κατευθείαν από φιλτρακι σε πρίζα τοίχου.

Για την περίπτωση αυτή , ρωτάω :

Στις εξόδους του router (netfaster , fritz) που είναι πλέον ελεύθερες ,
μπορούμε να βάλουμε VOIP ?

costas43gr2
14-06-08, 15:48
Λογικά ναι, είναι σαν το κλασικό ADSL πλέον (hibox τύπου).
Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που έχει ήδη την υπηρεσία, με καμιά δοκιμή.

gueststar
16-06-08, 10:13
Mε fritz 7140 (Σε ΗOL DP - Oχι Pots) για να παιξει αλλο sip account πρεπει να απενεργοποιησεις το δευτερο pvc 8/36 που
χρησιμοποιει η τηλεφωνια της Hol.

setting,telephony,internet telephony,advanced settings

Ξεμαρκαρεις το use additional connection for internet telephony via Dsl(pvc)

Μετα Telephony,internet telephony,new internet number

Βαζεις τις ρυθμισεις του i-call

Στα 60 λεπτα ομιλιας γλυτωνεις 1 Euro σε σχεση με τις χρεωσεις τις Ηol.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Πριν ξεμαρκαρετε το δευτερο pvc σωστε τις υπαρχουσες ρυθμισεις του fritz

system,save settings

Θα τις χρειαστειτε εαν θελετε να γυρισετε πισω στην τηλεφωνια της HOL

Kenshin_awmn
17-06-08, 00:19
Λογικό και αναμενόμενο το θεμα με τη mac του modem οσο αφορα θεμα ασφαλειας και ισως αυθεντικοποιησης!

Σε συνεχεια λοιπον της παραπανω ερωτησης και φυσικα αν καποιος γνωριζει....

Αν θελω να φτιαξω ενα εσωτερικο δικτυακι στο σπιτι μου, και να μοιρασω εσωτερικα τηλεφωνα στα 5 pc που εχω(για παραδειγμα με εναν asterisk), και απο τη στιγμη που χρεωνομαι για την υπηρεσια δε θα επρεπε να μπορουσα να το κανω;:)

Απευθυνω την ερωτηση εδω γιατι οταν εκανα το ιδιο στην εξυπηρετηση πελατων της hol το μονο που καταφερα να κανω ηταν να μου στειλουν οδηγιες για το πως να κανω port forward...... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.