PDA

Επιστροφή στο Forum : Προς ΕΕΤΤ



TomSak
22-03-08, 11:55
Θα ηθελα να με βοηθησετε εναντια στην Forthnet για ενα προβλημα που δημιουργηθηκε απο καποιον αγνωστο υπαλληλο που εργαζεται στο τεχνικο τμημα της εν λογω εταιριας.

Η ιστορια εχει ως εξης :
Τον Ιανουαριο που μας περασε πηρα μια καινουργια γραμμη απο τον ΟΤΕ με σκοπο να την χρησιμοποιησω για Internet και τηλεφωνια της Forthnet μιας και το ιδιοκτητο ηταν σχεδον ετοιμο στην πολη μου.(Κορινθος).
Εκανα λοιπον αιτηση για Internet και μεσα σε λιγες ημερες μπηκα στο Διαδυκτιο μεσω Α.Ρ.Υ.Σ διοτι το ιδιοκτητο δεν ηταν ακομα ετοιμο.
Μετα απο λιγο καιρο ετοιμο το ιδιοκτητο....... και μετα απο λιγες ημερες μεταφερθηκα και εγω μεσω αυτου.Μεχρι εδω καλα....
Κανω αιτηση να μεταφερθει η γραμμη μου ολοκληροτικα στην εν λογω εταιρια με συμβολαιο 2Play.Αλλα μετα απο 2 ημερες αλλαζω γνωμη και αποφασιζω πως με συμφερει το πακετο Economy ....και εδω ξεκινα η ιστορια............
Κανουμε αιτηση διακοπης λοιπον απο το καταστημα της εν λογω εταιριας............ της "ΑΙΤΗΣΕΩΣ 2PLAY" και καινουργια αιτηση για ECONOMY.
Και το αποτελεσμα.......
Καποιος "αγνωστος" υπαλληλος της εν λογω εταιριας αντι να διακοψει την αιτηση 2Play κανει διακοπη της ηδη υπαρχουσας γραμμης με αποτελεσμα να διακοπει το Internet που μου παρεχει.
Τωρα λοιπον πρεπει να περιμενω λενε να ενεργοποιηθει ξανα η γραμμη μου σε 30 ημερες και ΒΑΛΕ......σε Economy.!


Επειδη η γραμμη μου χρησιμοποιητε για να μου αποφερει καποια νομιμα χρηματα εξτρα απο την δουλεια μου θα ηθελα να με βοηθησετε να λυθει το προβλημα της παροχης Ιντερνετ χωρις την αναμονη αυτων των 30 και ημερων. Μιας και η εν λογω εταιρια μετα απο επικοινωνια μαζι τους αρνουνται να ικανοποιησουν το αιτημα μου και εγω εχω πληρωσει κανονικα τον λογαριασμο μου που αφορα την παροχη Internet απο την εν λογω εταιρια.

Σας ευχαριστω θερμα.

Σακελλαριου Θωμας
Κορινθος

amar
22-03-08, 12:36
καλή τύχη στη περιπέτεια σου φίλε...

hel
22-03-08, 13:55
Αν έχεις αντίγραφο της αίτησης που ζητάς διακοπή του 2play μόνο τότε έχεις καθαρίσει.

kos_greece
22-03-08, 14:30
Κουραγιο...
Ελπηζω επιτελουs να βγαλειs καποια ακρη...

TomSak
22-03-08, 15:24
Αν έχεις αντίγραφο της αίτησης που ζητάς διακοπή του 2play μόνο τότε έχεις καθαρίσει.
Εχω τα παντα στα χερια μου σε φωτοτυπιες.

Επισεις.. Σταλθηκε αυτο το email στην Εν Λογω εταιρια μπας και φιλοτιμηθουν!!!!


Λογω επαναλαμβομενων προσπαθειων επικοινωνιας μαζι σας χωρις αποτελεσμα σας παραθετω την καταγγελια εναντιων της εταιριας στην ΕΕΤΤ

/""Θα ηθελα να με βοηθησετε εναντια στην Forthnet για ενα προβλημα που δημιουργηθηκε απο καποιον αγνωστο υπαλληλο που εργαζεται στο τεχνικο τμημα της εν λογω εταιριας.

Η ιστορια εχει ως εξης :
Τον Ιανουαριο που μας περασε πηρα μια καινουργια γραμμη απο τον ΟΤΕ με σκοπο να την χρησιμοποιησω για Internet και τηλεφωνια της Forthnet μιας και το ιδιοκτητο ηταν σχεδον ετοιμο στην πολη μου.(Κορινθος).
Εκανα λοιπον αιτηση για Internet και μεσα σε λιγες ημερες μπηκα στο Διαδυκτιο μεσω Α.Ρ.Υ.Σ διοτι το ιδιοκτητο δεν ηταν ακομα ετοιμο.
Μετα απο λιγο καιρο ετοιμο το ιδιοκτητο....... και μετα απο λιγες ημερες μεταφερθηκα και εγω μεσω αυτου.Μεχρι εδω καλα....
Κανω αιτηση να μεταφερθει η γραμμη μου ολοκληροτικα στην εν λογω εταιρια με συμβολαιο 2Play.Αλλα μετα απο 2 ημερες αλλαζω γνωμη και αποφασιζω πως με συμφερει το πακετο Economy ....και εδω ξεκινα η ιστορια............
Κανουμε αιτηση διακοπης λοιπον απο το καταστημα της εν λογω εταιριας............ της "ΑΙΤΗΣΕΩΣ 2PLAY" και καινουργια αιτηση για ECONOMY.
Και το αποτελεσμα.......
Καποιος "αγνωστος" υπαλληλος της εν λογω εταιριας αντι να διακοψει την αιτηση 2Play κανει διακοπη της ηδη υπαρχουσας γραμμης με αποτελεσμα να διακοπει το Internet που μου παρεχει.
Τωρα λοιπον πρεπει να περιμενω λενε να ενεργοποιηθει ξανα η γραμμη μου σε 30 ημερες και ΒΑΛΕ......σε Economy.!


Επειδη η γραμμη μου χρησιμοποιητε για να μου αποφερει καποια νομιμα χρηματα εξτρα απο την δουλεια μου θα ηθελα να με βοηθησετε να λυθει το προβλημα της παροχης Ιντερνετ χωρις την αναμονη αυτων των 30 και ημερων. Μιας και η εν λογω εταιρια μετα απο επικοινωνια μαζι τους αρνουνται να ικανοποιησουν το αιτημα μου και εγω εχω πληρωσει κανονικα τον λογαριασμο μου που αφορα την παροχη Internet απο την εν λογω εταιρια.

Σας ευχαριστω θερμα.

Σακελλαριου Θωμας
Κορινθος



Σε συνεχεια του προηγουμενου email μου τα στοιχεια μου ειναι :
Στοιχεια τηλ 274102****
Σακελλαριου Θωμας
Κορινθος
693******* ""
/

ipo
22-03-08, 17:32
Δεν είναι σπάνια η περίπτωσή σου. Τα συστήματα μηχανογράφησης των εναλλακτικών παρόχων δεν είναι έτοιμα να υποστηρίξουν σύνθετες διαδικασίες, πόσο μάλλον όταν απαιτείται συντονισμένη επικοινωνία μεταξύ των υπαλλήλων.

Το λάθος σου ήταν ότι αιτήθηκες διακοπή του double play και όχι μετατροπή σε economy. Απέκλεισες δηλαδή την περίπτωση να έχει προωθηθεί το αίτημα μετατροπής σε double play, τη στιγμή που θα φτάσει η τελευταία αίτηση ακύρωσης. Μισή ευθύνη δική σου, μισή της FORTHnet που δεν προβλέπει συστημικά την ακύρωση αίτησης μετατροπής γραμμής, ως διαφορετική διαδικασία από την ακύρωση του βασικού συμβολαίου της παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών.

Πιστεύω ότι μέχρι στιγμής έχεις κινηθεί σωστά για την αποκατάσταση της κακής συνενόησης. Προτείνω να στείλεις εκ νέου την επιστολή με παραλήπτη τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και κοινοποίηση στη FORTHnet, επισυνάπτοντας την αίτηση ακύρωσης της αίτησης του double play (Υπάρχει επίσημο έντυπο: "Αίτηση ακύρωσης αίτησης μετατροπής..." ή υπέγραψες "Αίτηση ακύρωσης"; ).

Το συμπέρασμα που προκύπτει, έχει ειπωθεί πολλές φορές στο forum: Μην προβαίνετε σε σύνθετες διαδικασίες στους εναλλακτικούς παρόχους τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών. Δεν είναι αρκετά ώριμοι ακόμα για να τις υποστηρίξουν απρόσκοπτα. Πρώτα κοιτάμε την εγγύηση υπηρεσιών, όταν η υπηρεσία που θέλουμε είναι σημαντική για εμάς και μετά το απόλυτο κέρδος. Διαφορετικά παίρνουμε το ρίσκο και αναλαμβάνουμε την ευθύνη της επίλυσης του προβλήματος. Γι' αυτό άλλωστε, οι περισσότεροι που γνωρίζουμε την κατάσταση, προτείνουμε ΟΤΕ κι ας είναι πολύ ακριβότερος.

Καλό κουράγιο.

TomSak
22-03-08, 18:05
Αίτηση ακύρωσης της αίτησης 2Play..εχω υπογραψει.
Και εχω ολα τα στοιχεια στα χερια μου που οπως ειπες ειναι πολυ χρησιμα και τα εχω επισυναψει μαζι με την καταγγελια και στην ΕΕΤΤ καθως και στην εν λογω εταιρια.....



Το λάθος σου ήταν ότι αιτήθηκες διακοπή του double play και όχι μετατροπή σε economy. Απέκλεισες δηλαδή την περίπτωση να έχει προωθηθεί το αίτημα μετατροπής σε double play, τη στιγμή που θα φτάσει η τελευταία αίτηση ακύρωσης. Μισή ευθύνη δική σου, μισή της FORTHnet που δεν προβλέπει συστημικά την ακύρωση αίτησης μετατροπής γραμμής, ως διαφορετική διαδικασία από την ακύρωση του βασικού συμβολαίου της παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών.


Απο το καταστημα Κορινθου σε συνομιλια με τους υπευθυνους για τα 4Νετ Shop τους ειπαν πως αυτη ειναι η καλυτερη λυση.....


Εν αναμονη αποτελεσματος χωρις πολλες πολλες απαιτησης επιλυσης στο μυαλο μου ...Αλλα το σωστο πρεπει να γινεται για να βαζουν καποιοι μυαλο!
Η επομενη κινηση μου ειναι μεσω του συνηγορου του πολιτη να κινηθω νομικα με μηνυση για Διαφυγοντα Κερδη και εκει να δινεις πως θα κουνηθουν....

TomSak
22-03-08, 20:24
Το συμπέρασμα που προκύπτει, έχει ειπωθεί πολλές φορές στο forum: Μην προβαίνετε σε σύνθετες διαδικασίες στους εναλλακτικούς παρόχους τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών. Δεν είναι αρκετά ώριμοι ακόμα για να τις υποστηρίξουν απρόσκοπτα. Πρώτα κοιτάμε την εγγύηση υπηρεσιών, όταν η υπηρεσία που θέλουμε είναι σημαντική για εμάς και μετά το απόλυτο κέρδος. Διαφορετικά παίρνουμε το ρίσκο και αναλαμβάνουμε την ευθύνη της επίλυσης του προβλήματος. Γι' αυτό άλλωστε, οι περισσότεροι που γνωρίζουμε την κατάσταση, προτείνουμε ΟΤΕ κι ας είναι πολύ ακριβότερος.

Καλό κουράγιο.
Οσο για αυτο φιλε μου πρεπει να πιστεψω δηλαδη οτι ειμαστε πολυ πιο πισω απο αυτο που φανταζομουν -θα ηθελα- ..... να ειχα.ε?:sorry:

TomSak
24-03-08, 00:45
Αυριο η ημερα που θα δειξει αν ασχολουνται η οχι με τα προβληματα που δημιουργουν..............:worthy:

theopan
24-03-08, 01:33
Η επομενη κινηση μου ειναι μεσω του συνηγορου του πολιτη να κινηθω νομικα με μηνυση για Διαφυγοντα Κερδη και εκει να δινεις πως θα κουνηθουν....

Δε μπορείς σε καμία περίπτωση να διεκδικήσεις διαφυγόντα κέρδη γιατί δεν πρόκειται για επαγγελματικό πακέτο με εγγύηση ποιότητας παρεχόμενων υπηρεσιών.

TomSak
24-03-08, 01:46
Οσο ζω μαθαινω τουλαχιστον......:whistle:

PrisonBreak-7-
28-03-08, 09:50
Μετά την καταγγελία έρχεται στο σπίτι ένα γάμμα απο την ΕΕΤΤ που λέει ότι θα προωθηθεί και στην Forthnet και πρέπει να απαντήσει στην ΕΕΤΤ και σε εμάς μέσα σε 1 μήνα..?
Μετά απο αυτό το μήνα υπάρχει κανείς που του έγινε κάτι..?

psytransas
28-03-08, 16:25
Μετά την καταγγελία έρχεται στο σπίτι ένα γάμμα απο την ΕΕΤΤ που λέει ότι θα προωθηθεί και στην Forthnet και πρέπει να απαντήσει στην ΕΕΤΤ και σε εμάς μέσα σε 1 μήνα..?
Μετά απο αυτό το μήνα υπάρχει κανείς που του έγινε κάτι..?

Nαι!

Σε παιρνει ενας απο την Forthnet να σε ρωτησει αν ολα ειναι οκ τωρα...? :rofl:

Αντε και να σου ζητησει και ενα συγγνωμη και ειμαστε ενταξει...:down:

hel
29-03-08, 03:16
Πάντως σε προσέχουν περισσότερο μετά την καταγγελία. Αυτό λέει η εμπειρία μου με την vivodi.
Μόλις έστελνα mail την επόμενη ημέρα το πρωί έπαιρναν στο κινητό (αλήθεια).
Ενώ σε ένα ξάδερφο που ακόμα παλεύει:) με το ΔΙΟΔΟΣ στην vivo, του είχαν αφήσει την σύνδεση στα 512 επί 8 μήνες και είχε στείλει άπειρα mail (και ώρες στο τηλέφωνο) και τίποτα.

TomSak
29-03-08, 15:55
Παντως η απαντηση η δικη μου ειναι η εξης:
ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ""ΕΝ ΛΟΓΩ""ΕΤΑΙΡΙΑ!:clap:

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ!!!!!!!!!!!!:closed:

Lagman
31-03-08, 15:00
Και πολύ καλά έκανες.

TomSak
04-04-08, 08:59
Tελικα δεν ειμαι μονος μου......!:blabla:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=190862

Πιστευω πως χρειαζεται ena sticky με τις καταγγελιες εναντια στην Forthnet....
Ετσι για να θυμουνται οι παλιοι και να γνωριζουν οι νεωτεροι...!!:respekt::oneup:

Kokostas
07-05-08, 10:35
Tελικα δεν ειμαι μονος μου......!:blabla:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=190862

Πιστευω πως χρειαζεται ena sticky με τις καταγγελιες εναντια στην Forthnet....
Ετσι για να θυμουνται οι παλιοι και να γνωριζουν οι νεωτεροι...!!:respekt::oneup:

Φτάνουν μόνο οι καταγγελίες στην Forthnet; γιατί δεν βλέπω να έχει αποτέλεσμα συμμόρφωσης. Mήπως μας χρειάζεται ένας Σύλλογος για συλλογική αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος;

Pehlis
07-05-08, 13:48
Κοιτα να δεις. Εδω που εμπλεξες ισος να σου ζητησουν και αποζημιωση (πινη) λογο διακοπης προγραμματος. Μιας και εκανες διακοπη μετα απο 2 μηνες και οχι μεταφορα προγραμματος οπως λες. Αν το κανουνε και αυτο ειναι τελειος ελεηνοι.
Καλο κουραγιο.

apostolos_84
07-05-08, 14:01
Κοιτα να δεις. Εδω που εμπλεξες ισος να σου ζητησουν και αποζημιωση (πινη) λογο διακοπης προγραμματος. Μιας και εκανες διακοπη μετα απο 2 μηνες και οχι μεταφορα προγραμματος οπως λες. Αν το κανουνε και αυτο ειναι τελειος ελεηνοι.
Καλο κουραγιο.

Θα το κάνουν να είστε σίγουροι.Εγώ ζήτησα διακοπή 2 μήνες πριν ενεργοποιηθή και μου τα ζήτησαν.Μίλησα με 4-5 υπαλληλους ο καθένας έλεγε οτι θα γίνει πίστωση ο άλλος όχι.Μόλις έστειλα ένα φαξ με το logo της εταιρίας μου και έβαλα την μαγική λέξη''ΕΕΤΤ'' μετά απο 2 μέρες με πείραν τηλέφωνο.Πως ξαφνικά μετά απο αυτό είδαν ΟΛΑ τα φαξ που δεν έβλεπαν πριν απο αυτή την κίνηση????????????Η κατάληξη ήταν ο τύπος που με πείρε να κατηγορήσει τους συναδελφους του ότι με ενημέρωσαν λάθος κτλπ.ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ ΕΕΤΤ=Άνοιξε Σουσάμι.

hel
07-05-08, 16:26
Στο συμβόλαιό σου λέει ότι δεν μπορούν να διεκδικήσουν την ρήτρα αν δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή.

TomSak
07-05-08, 22:10
Στο συμβόλαιό σου λέει ότι δεν μπορούν να διεκδικήσουν την ρήτρα αν δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή.
Απολυτα σωστο και ετσι εγινε απλα ....οταν ηρθε ο λογαριασμος με την ρητρα....πηγα να βρισω:rant::chair::strife: στο 4 νετ shop αλλα ετυχε να ειναι εκει ο προισταμενος εξ αθηναις... εκει με αποτελεσμα μολις του ειπα τι εγινε ειπε οκ...
(και κατι αλλες π@π@ριες που ηταν πολυ π@π@ριες...!):whistle:
και τελικα το πιστωσε........ και ετσι παλι καλα....... ολα καλα!!!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.