PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν αντέχω άλλο...



Σελίδες : [1] 2

Tiven
22-03-08, 18:43
Μετά από 5 ημέρες που τελικά συγχρόνισε το router , είπα και εγώ να μπω να πω τον πόνο μου όσο προλαβαίνω πριν αποσυνδεθεί ξανά...

Εδώ και 2 μήνες (και μερικές ημέρες) λοιπόν έχω πρόβλημα με την ταχύτητα. Ενώ είμαι στα 24/1 , μέχρι πριν 1 εβδομάδα συγχρόνιζε όχι πιο πάνω από 9100/850. Άμα ήταν στις καλές του ίσως κάποιες φορές να έπιανε έως 9800/870.

Την προηγούμενη Κυριακή (16/3/2008) μιλάω με τεχνικό και τον πείθω τελικά μετά από πάνω από συνολικά 4 δηλώσεις βλαβών στο 121 (σε διάστημα 2+ μηνών) να ελέγξει έστω το καφάο.

Η συνομιλία μαζί του ήταν για τα πανηγύρια... στην αρχή μου έλεγε κάτι ασυναρτησίες του τύπου (" για 24άρα το default Noise είναι 30 και ΟΧΙ 9....":rofl: ) και αφού κατάφερα να τον πείσω πως το έχω ψάξει το θέμα και να σταματήσει να μου λέει αηδίες , υπέκυψε και είπε πως θα στείλει να ελέγξουν το καφάο την Δευτέρα.

Την Δευτέρα λοιπόν με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει πως όλα ήταν μια χαρά και πως δεν γίνεται να πιάσω παραπάνω. Εκείνη την χρονική στιγμή ήμουν απασχολημένος και είπα να μην συνεχίσω την συζήτηση και του είπα " οκ αφού δεν γίνεται παραπάνω...".

Αφού γυρνάω σπίτι κατά τις 3-4 το μεσημέρι , είδα πως η γραμμή dsl αποσυνδεόταν κάθε 10 με 15 λεπτά και πολλές φορές έκανε να επανα-συνδεθεί μέχρι και 30 λεπτά ! Τα στατιστικά της γραμμής όλο άλλαζαν κάθε 5 λεπτά και ήταν τρελά.

Το αφήνω λοιπόν ως την Τρίτη βράδυ που δόθηκε και το αποτελειωτικό χτύπημα. Κατά τις 10 το βράδυ αποσυνδέθηκε και δεν συνδέθηκε ποτέ ξανά από τότε.


Τετάρτη προσπάθησα πάνω από 2 ώρες αλλά λόγο απεργείας δεν έπιασα γραμμή στο 121 ή 134..
Ο πατέρας μου και εγώ έχουμε κάνει άπειρα τηλεφωνήματα στο 121 και 134 και από Πέμπτη περιμένουμε τηλέφωνο από τεχνικό να δούμε τι θα γίνει.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε... Από την μέρα που το έλεγξε ο τεχνικός , η γραμμή DSL τα έπαιξε.

Τα στοιχεία της γραμμής μου είναι αυτά που βλέπετε αριστερά αλλά μετά την Τρίτη το SN Margin πήγε σε : (Up/Down) [dB]: 16,5 / 10,5

Το att παραμένει το ίδιο.

Και μερικά screenshots από Τρίτη και μετά :
http://www.tiven.org/ote/grammi1.jpg
http://www.tiven.org/ote/grammi2.jpg
http://www.tiven.org/ote/grammi3.jpg

Και screenshot από τα στοιχεία της γραμμής μου αυτή τη στιγμή :
http://www.tiven.org/ote/grammi4.jpg

Παρατήρησα πως αν συγχρονίσει με up πάνω από 170-180 μόλις προσπαθήσει να συνδεθεί θα αποσυνδεθούν και τα 2 ( γραμμή dsl + isp ) αλλά αν καταφέρει μετά από 30-40λεπτά να συγχρονίσει στα 170 το up που το κάνει και πρώτη φορά , θα συνδεθεί με ΠΑΡΑ πολλά errors όμως (όπως τώρα).


Γιατί σε αυτήν την χώρα τα πάντα να είναι τόσο χάλια ?

Οποιαδήποτε συμβουλή ή σχόλιο ευπρόσδεκτα , τα πάντα θα βοηθήσουν έστω και ως παρηγοριά :(

atheos71
22-03-08, 18:48
Έχεις σε διαφορετικές πρίζες συνδεδεμένα ,ρούτερ και τηλέφωνο ,με φίλτρο και στα δύο;

Tiven
22-03-08, 18:52
Έχεις σε διαφορετικές πρίζες συνδεδεμένα ,ρούτερ και τηλέφωνο ,με φίλτρο και στα δύο;

Από μία πρίζα παίρνω τα πάντα.

Πρίζα -> Φίλτρο -> ISDN Netmod (2 τηλέφωνα) και Router

Δοκίμασα και απευθείας το Router στην γραμμή , όμως τα ίδια :(

g_alkis
22-03-08, 18:55
Γιατί σε αυτήν την χώρα τα πάντα να είναι τόσο χάλια ?

Καλά πάνε στο εξωτερικό να δείς αν όλα είναι τέλεια... Οι αφορισμοί και οι γενικεύσεις (π.χ. "τα πάντα") είναι επικίνδυνες μέθοδοι...

atheos71
22-03-08, 19:00
Από μία πρίζα παίρνω τα πάντα.

Πρίζα -> Φίλτρο -> ISDN Netmod (2 τηλέφωνα) και Router

Δοκίμασα και απευθείας το Router στην γραμμή , όμως τα ίδια :(


Απευθείας χωρίς τηλ.συσκευές και φίλτρο;
Έχεις τη δυνατότητα να βάλεις ένα τηλέφωνο και το ρούτερ χωριστά;
Αν δεν έχεις δύο φίλτρα, δοκίμασέ το στο τηλέφωνο πρώτα.
Η σύνδεση του ρούτερ με το pc είναι LAN ,να υποθέσω,αν και δεν έχει να κάνει με το πρόβλημά σου.

Tiven
22-03-08, 19:04
Απευθείας χωρίς τηλ.συσκευές και φίλτρο;
Έχεις τη δυνατότητα να βάλεις ένα τηλέφωνο και το ρούτερ χωριστά;
Αν δεν έχεις δύο φίλτρα, δοκίμασέ το στο τηλέφωνο πρώτα.
Η σύνδεση του ρούτερ με το pc είναι LAN ,να υποθέσω,αν και δεν έχει να κάνει με το πρόβλημά σου.

Ναι το δοκίμασα χωρίς τηλ. συσκευές και φίλτρο και πάλι τα ίδια.

Δεν μπορώ να βάλω τηλέφωνο και router ταυτόχρονα χωριστά λόγω της εγκατάστασης στο σπίτι. Από όταν βάλαμε ISDN μόνο η βασική γραμμή λειτουργεί και βάζουμε τις τηλ. συσκευές στο Netmod.

Η σύνδεση στο ρούτερ είναι με LAN ναι :)

vaggos_fromhell
22-03-08, 19:12
Καλά πάνε στο εξωτερικό να δείς αν όλα είναι τέλεια... Οι αφορισμοί και οι γενικεύσεις (π.χ. "τα πάντα") είναι επικίνδυνες μέθοδοι...

Σίγουρα δεν είναι όλα τέλεια αλλά και πάλι χίλιες φορές καλύτερα από αυτή τη κωλοχώρα. Μη σου πω ότι το μόνα 2 καλά που έχει η Ελλάδα είναι ο ήλιος και τα νησιά.

g_alkis
22-03-08, 19:48
Σίγουρα δεν είναι όλα τέλεια αλλά και πάλι χίλιες φορές καλύτερα από αυτή τη κωλοχώρα. Μη σου πω ότι το μόνα 2 καλά που έχει η Ελλάδα είναι ο ήλιος και τα νησιά.

Στα 15 σου χρόνια πρόλαβες και έβγαλες συμπέρασμα ε? Μωρέ μπράβο. Όταν πας και ζήσεις στο εξωτερικό, τότε σίγουρα θα αλλάξεις γνώμη. Ο γραφών έχει ζήσει στην Αγγλία και πολλές φορές έλεγε "ούτε στην Ελλάδα τέτοιο χάλι".

Υ.Γ. Σόρι για το οφ τόπικ, το κλείνω εδώ

Tiven
23-03-08, 16:19
Ούτε σήμερα τηλέφωνο από τον τεχνικό....

Και από δευτέρα κάτι άκουσα για απεργία , που αν ισχύει άντε γειά :evil:

atheos71
23-03-08, 16:26
Έκανες καμμιά άλλη προσπάθεια;
Το τηλέφωνό σου είναι οκ;

Tiven
23-03-08, 18:41
Έκανες καμμιά άλλη προσπάθεια;
Το τηλέφωνό σου είναι οκ;

Sorry για την αργοπορημένη μου απάντηση αλλά τα κατάφερε και ξανασυνδέθηκε μετά απο 2 ώρες τώρα , όμως με SNR στα 7 :( ( πριν λίγο είχε 3 )

Το τηλέφωνο είναι μια χαρά.

Προσπάθειες αν εννοείς στο 121 , πάρα πολλές. Καθημερινά.
Δώσανε και στον πατέρα μου ένα τηλέφωνο των τεχνικών που φυσικά όπως όλοι εδώ μέσα γνωρίζουν , δεν το σηκώνει ποτέ κανείς τους.

pnikolo
23-03-08, 18:51
Sorry για την αργοπορημένη μου απάντηση αλλά τα κατάφερε και ξανασυνδέθηκε μετά απο 2 ώρες τώρα , όμως με SNR στα 7 :( ( πριν λίγο είχε 3 )

Το τηλέφωνο είναι μια χαρά.

Προσπάθειες αν εννοείς στο 121 , πάρα πολλές. Καθημερινά.
Δώσανε και στον πατέρα μου ένα τηλέφωνο των τεχνικών που φυσικά όπως όλοι εδώ μέσα γνωρίζουν , δεν το σηκώνει ποτέ κανείς τους.

Εχεις θορυβο στη γραμμη. :down: Δωστο βλαβη στο 121 και περιμενε. :hmm:

atheos71
23-03-08, 18:56
Τί άλλο να σου ,φίλε μου,είθε να τελειώσει γρήγορα το πρόβλημά σου.
Όσο για σχόλια περί της ημεδαπής ,συμφωνώ ότι τέτοια χάλια και βέβαια σε κρίσιμα ζητήματα,όπως
παιδεία,υγεία,δικαιοσύνη είμαστε πολύ πίσω ακόμη απ' τους "προβληματισμένους" ευρωπαίους.Το ότι
έχουν προβλήματα(δεκτό) δε λύνει τα δικά μας ,αν εμείς δεν τα λύσουμε.
Έχω ζήσει κι εγώ έξω και δυστυχώς επέστρεψα

Tiven
26-03-08, 13:59
Ούτε σήμερα τηλέφωνο από τεχνικό ή κάποιον άλλο.

Παίρνω τηλέφωνο στο 121 και ακούω πως έχουν πάλι απεργία.

Να δούμε τι θα γίνει τελικά.. Φυσικά λεφτά για αυτόν τον μήνα δεν πρόκειται να πάρουν.

pnikolo
26-03-08, 21:00
Ούτε σήμερα τηλέφωνο από τεχνικό ή κάποιον άλλο.

Παίρνω τηλέφωνο στο 121 και ακούω πως έχουν πάλι απεργία.

Να δούμε τι θα γίνει τελικά.. Φυσικά λεφτά για αυτόν τον μήνα δεν πρόκειται να πάρουν.

Νομιζεις! :) :lol: :rofl:

Tiven
27-03-08, 14:36
Νομιζεις! :) :lol: :rofl:

Ο πατέρας μου δεν μπορεί να δουλέψει στο σπίτι εδώ και 2 εβδομάδες και έχεις την εντύπωση πως θα πληρώσει για αυτές τις μέρες ? :nono:



Φυσικά απεργία και σήμερα... :whistle:

pnikolo
27-03-08, 14:41
Ο πατέρας μου δεν μπορεί να δουλέψει στο σπίτι εδώ και 2 εβδομάδες και έχεις την εντύπωση πως θα πληρώσει για αυτές τις μέρες ? :nono:



Φυσικά απεργία και σήμερα... :whistle:

Αν εχετε bussness dsl πιθανον, αν εχεις home dsl πολυ αμφιβαλω :hmm:

tolisp
27-03-08, 18:01
Όπως περιγράφεις το πρόβλημα σου θα έλεγα είναι "καραμπινάτο" προβληματικό dslam...
Πάντως επειδή το πρόβλημα με χαμηλούς συγχρονισμούς και πολλές αποσυνδέσεις ΥΠAΡΧΕΙ με τα speedtouch με το firmware "του κουτιού" όπως τα δίνει ο ΟΤΕ θα σου πρότεινα να βάλεις την τελευταία έκδοση!
Τουλάχιστον στο 536 είναι η μέρα με την νύχτα (σαν να αλλάζεις γραμμή!) ;)

pnikolo
27-03-08, 23:53
Όπως περιγράφεις το πρόβλημα σου θα έλεγα είναι "καραμπινάτο" προβληματικό dslam...
Πάντως επειδή το πρόβλημα με χαμηλούς συγχρονισμούς και πολλές αποσυνδέσεις ΥΠAΡΧΕΙ με τα speedtouch με το firmware "του κουτιού" όπως τα δίνει ο ΟΤΕ θα σου πρότεινα να βάλεις την τελευταία έκδοση!
Τουλάχιστον στο 536 είναι η μέρα με την νύχτα (σαν να αλλάζεις γραμμή!) ;)

Εγω εχω αλλη γνωμη!
1)Στο dslam εβαλε ο τεχνικος ενα bautek και επιανε 22 (Τοσο τερματιζουν αυτα) -αρα οκ-
2)Εχω 585ν5 και πανω του εχει τo final firmware! (δεν παιρνει αλλο εχω επικοινωνισει και με την Thomson). Δε φταιει το ρουτερ γιατι ο τεχνικος οταν βαζει το δικο του (οταν η γραμμη εχει καταρευση) πιανει και αυτος 13 οσο κι εγω -αρα οκ- ;)

tolisp
28-03-08, 00:07
Εγω εχω αλλη γνωμη!
1)Στο dslam εβαλε ο τεχνικος ενα bautek και επιανε 22 (Τοσο τερματιζουν αυτα) -αρα οκ-
2)Εχω 585ν5 και πανω του εχει τo final firmware! (δεν παιρνει αλλο εχω επικοινωνισει και με την Thomson). Δε φταιει το ρουτερ γιατι ο τεχνικος οταν βαζει το δικο του (οταν η γραμμη εχει καταρευση) πιανει και αυτος 13 οσο κι εγω -αρα οκ- ;)


Βασικά στον φίλο Tiven αναφερόμουν που έκανε το αρχικό post αλλα για να απαντάς εσύ προφανώς το έχεις συζητήσει μαζί του επομένως έχεις δίκιο σε όσα λες...

Μου κάνει εντύπωση που τα bautek "τερματίζουν" στα 22M... δηλαδή δεν είναι 100% συμβατά με την τεχνολογία adsl2+??? :hmm: (όχι ότι έχει σχέση, απλή απορία)

pnikolo
28-03-08, 00:28
Βασικά στον φίλο Tiven αναφερόμουν που έκανε το αρχικό post αλλα για να απαντάς εσύ προφανώς το έχεις συζητήσει μαζί του επομένως έχεις δίκιο σε όσα λες...

Μου κάνει εντύπωση που τα bautek "τερματίζουν" στα 22M... δηλαδή δεν είναι 100% συμβατά με την τεχνολογία adsl2+??? :hmm: (όχι ότι έχει σχέση, απλή απορία)

Σορρυ για το λαθος :sorry:
Συνηθως, ενα φθηνο ρουτερ εχει χαμηλωτερης και κατωτερης ποιοτητος υλικα αρα και επιδώσεις ;)

Tiven
01-04-08, 15:54
Μίλησε τεχνικός με τον πατέρα μου επιτέλους σήμερα και του είπε πως η γραμμή δεν πιάνει πάνω από 4 και θα μας κλειδώσει εκεί. ( μέχρι πριν το ελέγξει ο τεχνικός βέβαια που ξεκίνησαν όλα αυτά τα προβλήματα , έπιανε άψογα σταθερά 9 )

Γυρνάω σπίτι για να τους πάρω τηλέφωνο πως απαιτώ τουλάχιστον 9 και βλέπω πως φυσικά πάλι ίντερνετ , πάπαλα.... ούτε 4 που μου είπε.


Το ξαναδήλωσα βλάβη και έδωσα τον δικό μου αριθμό και όχι του πατέρα μου που δεν ξέρει ούτε το att τι είναι , να δούμε πότε θα λυθεί επιτέλους και αυτό το πρόβλημα με τους αλητήριους που έχουμε μπλέξει .



Επίσης , αρνιόταν να δώσει το όνομά του στον πατέρα μου όταν τον ρώτησε , είναι σοβαροί ?

atheos71
01-04-08, 15:58
Tα 4 mbit με 28 attn. δεν είναι σοβαρό να λέγεται ,εκτός κι αν υπάρχει κάποιο άλλο "πρόβλημα" ...

Eskaz
01-04-08, 21:50
τι νομιίζεις ρε και συ, θα στα κάνουν μείον στον λογαριασμό θα το δεις απλά πάρε το 134 και πες έχω εδώ και ένα μήνα έχω πρόβλημα με το adsl τι θα γίνει μήπως να αλλάξω πάροχο ? γιατι δεν βλέπω καμιά αλλαγή όσο αφορά την απεργία δεν κρατάει και 100χρόνια το 121 δεν με βοηθάει καθόλου δεν έχω αλλη λύση απο το να αλλάξω πάροχο μου φένεται λειπόν τι λετε?
και πες αυτον τον μήνα που δεν είχα adsl θα γίνει χρέωση κανονικά ? να δείς αύριο το πρωί που όλα θα είναι ρολόι .. 99% θα έχεις.

Tiven
02-04-08, 02:11
Με πήρε μια κοπελιά και μου έλεγε πως δεν μπορεί να κάνει κάτι για την γραμμή ( έλεος ) .

Της είπα να μου αλλάξει πόρτα και είπε να ξαναδηλώσω βλάβη στο 121 και θα το προωθήσει στους τεχνικούς.
Δηλαδή από μόνοι τους δεν μπορούν να κάνουν κάτι , εμείς θα τους λέμε την δουλειά τους ?

Άμα δεν είχα γνώριζα δηλαδή το adslgr και δεν ήξερα για τις πόρτες ή για το SNR που μου έλεγε ο τεχνικός πως πρέπει στις 24άρες να είναι default 30 , τι θα γινόταν ? Δεν θα είχα καμιά ελπίδα για DSL ξανά ?

Σα δεν ντρέπονται λιγάκι λέω εγώ... :rtfm:

pnikolo
02-04-08, 02:42
Με πήρε μια κοπελιά και μου έλεγε πως δεν μπορεί να κάνει κάτι για την γραμμή ( έλεος ) .

Της είπα να μου αλλάξει πόρτα και είπε να ξαναδηλώσω βλάβη στο 121 και θα το προωθήσει στους τεχνικούς.
Δηλαδή από μόνοι τους δεν μπορούν να κάνουν κάτι , εμείς θα τους λέμε την δουλειά τους ?

Άμα δεν είχα γνώριζα δηλαδή το adslgr και δεν ήξερα για τις πόρτες ή για το SNR που μου έλεγε ο τεχνικός πως πρέπει στις 24άρες να είναι default 30 , τι θα γινόταν ? Δεν θα είχα καμιά ελπίδα για DSL ξανά ?

Σα δεν ντρέπονται λιγάκι λέω εγώ... :rtfm:

Δυστυχως αμα κλεισει μια βλαβη (τη κλεινουν ακομα και με ελεγχο, αν δεν δουν κατι :cool:) και πρεπει να την ξαναδηλωσεις. Ετσι μου εκαναν 5-6 φορες. Μου ελεγαν δε μπορουμε να κανουμε κατι, η δεν ξερω τι συμβαινει και την εκλειναν. Και αντε παλι εγω... :angryr:

atheos71
02-04-08, 10:09
Aτέρμονη ταλαιπωρία βλέπω!Και φυσικά δε ντρέπονται καθόλου(για το φίλο που ρητορικά αναρωτήθηκε).

Antre
02-04-08, 12:42
Μίλησε τεχνικός με τον πατέρα μου επιτέλους σήμερα και του είπε πως η γραμμή δεν πιάνει πάνω από 4 και θα μας κλειδώσει εκεί. ( μέχρι πριν το ελέγξει ο τεχνικός βέβαια που ξεκίνησαν όλα αυτά τα προβλήματα , έπιανε άψογα σταθερά 9 )

Γυρνάω σπίτι για να τους πάρω τηλέφωνο πως απαιτώ τουλάχιστον 9 και βλέπω πως φυσικά πάλι ίντερνετ , πάπαλα.... ούτε 4 που μου είπε.


Το ξαναδήλωσα βλάβη και έδωσα τον δικό μου αριθμό και όχι του πατέρα μου που δεν ξέρει ούτε το att τι είναι , να δούμε πότε θα λυθεί επιτέλους και αυτό το πρόβλημα με τους αλητήριους που έχουμε μπλέξει .



Επίσης , αρνιόταν να δώσει το όνομά του στον πατέρα μου όταν τον ρώτησε , είναι σοβαροί ?

Αυτή η νοοτροπία με το που προκύψει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή σου να σε ρίχνουν ταχύτητα ποτέ δεν την κατάλαβα. Είναι σαν να λέμε "πονάει πόδι... κόβεις πόδι"

Ακόμη, αφού συγχρόνιζες στα 9 γιατί να σε ρίξουν στα 4 και όχι στην 8αρα; Σε κάθε περίπτωση
τέτοιοι μέθοδοι δεν θεωρούνται επιδιόρθωση αλλά συμβιβασμός!!!

nanas
02-04-08, 12:47
Από μία πρίζα παίρνω τα πάντα.

Πρίζα -> Φίλτρο -> ISDN Netmod (2 τηλέφωνα) και Router

Δοκίμασα και απευθείας το Router στην γραμμή , όμως τα ίδια :(

κάποια καλώδια σου χάλασε ο τεχνικός στο καφάο.
ξανακάλεσε τους να τα ενώσουν καλά.

:oneup:

atheos71
02-04-08, 12:48
@Αntre
"Γιατροσόφια" είναι.Συνήθης πρακτική μηδενός εξαιρουμένου.

nanas
02-04-08, 12:51
"Γιατροσόφια" είναι.Συνήθης πρακτική μηδενός εξαιρουμένου.
δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στην απάντησή μου, αλλά αυτό που γράφω ισχύει.
σε μένα μετά από πείραγμα των καλωδίων στο καφάο δεν έπιανε ούτε το τηλέφωνο.
μόλις τα ξανασύνδεσαν σωστά από κει που είχα αποσυνδέσεις κάθε 3 και λίγο τώρα έχω ξεχάσει τι σημαίνουν.

atheos71
02-04-08, 12:56
δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στην απάντησή μου, αλλά αυτό που γράφω ισχύει.
σε μένα μετά από πείραγμα των καλωδίων στο καφάο δεν έπιανε ούτε το τηλέφωνο.
μόλις τα ξανασύνδεσαν σωστά από κει που είχα αποσυνδέσεις κάθε 3 και λίγο τώρα έχω ξεχάσει τι σημαίνουν.

Ήταν αναφορά στο http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1932369&postcount=28
Το κατέβασμα ταχύτητας είναι σύνηθες ,ακόμη κι αν κάτι άλλο φταίει...

Antre
02-04-08, 12:59
@Αntre
"Γιατροσόφια" είναι.Συνήθης πρακτική μηδενός εξαιρουμένου.

Βρήκες καλύτερη λέξη από μενα...:oneup:

Μα καλά, για αυτό δεν έχει προβλήματα ο Οτε; Αν αυτή είναι η υποστήριξη που σου προσφέρουν να τη βράσω

atheos71
02-04-08, 13:06
Mέχρι σήμερα ,είτε λίγο είτε πολύ,αυτήν την πρακτική εφαρμόζουν οι εναλλακτικοί.Ίσως ο ΟΤΕ λιγότερο.
Θα δείτε ότι σε λίγα χρόνια -δεν είναι μαντική αυτό- δε θα υπάρχουν τόσοι πάροχοι.Δεν το "σηκώνει" η
αγορά μας.Θα μείνουν στο παιχνίδι δυο-τρεις όλοι κι όλοι (σίγουρα ο ΟΤΕ).

Antre
02-04-08, 13:43
Mέχρι σήμερα ,είτε λίγο είτε πολύ,αυτήν την πρακτική εφαρμόζουν οι εναλλακτικοί.Ίσως ο ΟΤΕ λιγότερο.
Θα δείτε ότι σε λίγα χρόνια -δεν είναι μαντική αυτό- δε θα υπάρχουν τόσοι πάροχοι.Δεν το "σηκώνει" η
αγορά μας.Θα μείνουν στο παιχνίδι δυο-τρεις όλοι κι όλοι (σίγουρα ο ΟΤΕ).

Και πάλι οι άλλοι πάροχοι σου ανεβάζουν απλά το snr και στο επίπεδο που δεν έχεις αστάθεια εκεί σε αφήνουν οπότε κλειδώνεις και πιο χαμηλά....

Όμως το να σε ρίξουν απο τα 9 mbps στα 4 παρά είναι μεγάλη πτώση. Λογικά αν ανέβαζε και μόνος του το snr δεν νομίζω να χρειαζόταν να το ρίξει πιο χαμηλά από 6 mbps τον συγχρονισμό του. Άσε που με το να τον αλλάξουν πακέτο έπεσε το upload του από 1 mbps στο 256 kbps.

Υ.Γ. Πριν παρεξηγηθώ να επισημάνω ότι σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω Οτε. Αλλά εδώ τον βρίσκω λάθος τον Οτε

atheos71
02-04-08, 14:02
...έπεσε το upload του από 1 mbps στο 256 kbps.

Υ.Γ. Πριν παρεξηγηθώ να επισημάνω ότι σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω Οτε. Αλλά εδώ τον βρίσκω λάθος τον Οτε

...σ'εμένα για σταθερότητα της γραμμής ,έριξαν το upload στο 512 από 1024 (κι αυτό είναι
το ελάχιστο πρόβλημα).

Υ.Γ. Δεν παρεξηγείσαι ,που θες την ηρεμία σου (αν και πιο ακριβός ο "μπαμπάς" ΟΤΕ).
Το θέμα με τους εναλλακτικούς είναι να σου "κάτσει" ,ειδεμή την "έκατσες" εσύ...:p

Tiven
02-04-08, 16:01
Και πάλι οι άλλοι πάροχοι σου ανεβάζουν απλά το snr και στο επίπεδο που δεν έχεις αστάθεια εκεί σε αφήνουν οπότε κλειδώνεις και πιο χαμηλά....

Όμως το να σε ρίξουν απο τα 9 mbps στα 4 παρά είναι μεγάλη πτώση.

Το θέμα είναι πως ακόμα και αν ο "τεχνικός" είπε πως δεν σηκώνει πάνω από 4 και με κλειδώνει εκεί , το πρόβλημα δεν λύθηκε , ακόμα δεν συγχρονίζει καθόλου ! :whistle:


Αν δεν γυρίσω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα 9 στην κατάσταση που ήταν πριν ( σταθερότατη , χωρίς αποσυνδέσεις ) δεν πρόκειται να τους αφήσω ήσυχους.

pnikolo
02-04-08, 16:55
Το θέμα είναι πως ακόμα και αν ο "τεχνικός" είπε πως δεν σηκώνει πάνω από 4 και με κλειδώνει εκεί , το πρόβλημα δεν λύθηκε , ακόμα δεν συγχρονίζει καθόλου ! :whistle:


Αν δεν γυρίσω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα 9 στην κατάσταση που ήταν πριν ( σταθερότατη , χωρίς αποσυνδέσεις ) δεν πρόκειται να τους αφήσω ήσυχους.

Τελικα επεσες σε κοπανο τεχνικο! :angryr:
Βαλε 8αρα καλυτερα και ριξε το standard του ρουτερ σου σε ADSLv1 να δεις την υγεια σου ;)
Ο οτε δεν ειναι ετοιμος ακομα και πειραματιζεται με τοadsl2+ και οι τεχνικοι του ασχετη με αυτο. Ουτε ενα σεμιναριο να μαθουν τα βασικα δεν εκαναν :down:

xmperop1
02-04-08, 21:38
Το θέμα είναι πως ακόμα και αν ο "τεχνικός" είπε πως δεν σηκώνει πάνω από 4 και με κλειδώνει εκεί , το πρόβλημα δεν λύθηκε , ακόμα δεν συγχρονίζει καθόλου ! :whistle:


Αν δεν γυρίσω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα 9 στην κατάσταση που ήταν πριν ( σταθερότατη , χωρίς αποσυνδέσεις ) δεν πρόκειται να τους αφήσω ήσυχους.

Και να μην τους αφήσεις.
Δήλωσε βλάβη τη γραμμή του τηλ.σαν βλάβη γραμμής ότι έχει παράσιτα ας πούμε για να ελεγχθεί και η γραμμή σου και ίσως καθαρίσεις.
Με τον έλεγχο της γραμμής σου θα κάνουν και έλεγχο συνδεσμολογίας στον Γ.Κ. στο όριο του DSLAM.

Tiven
03-04-08, 15:27
Λοιπόν , πήγαμε με τον πατέρα μου σήμερα στον ΟΤΕ και μας δώσαν διεύθυνση των τεχνικών. Πήγαμε εκεί και είπε πως δεν γίνεται να αλλάξουν πόρτα τόσο εύκολα , μας κλείδωσε στα 4 (ξανά???) γιατί όπως υποστήριζε θα λειτουργούσε μια χαρά (γύρισα σπίτι και φυσικά ακόμα αποσυνδέσεις...), και θα στείλουν τεχνικό πάλι τον ίδιο να τα κοιτάξει όλα (καφάο , κλπ) .

Θα είναι ο ίδιος τουλάχιστον και θα τον περιποιηθεί ο πατέρας μου :oneup: .

Επίσης μας είπαν πως το κέντρο δεν έχει απόσταση 2,5 χιλιόμετρα που υποστήριζε ο τεχνικός αλλά 400-500 μέτρα !!! :worthy:

Βρήκαμε και το κέντρο στην διεύθυνση που μας είπαν , στον γυρισμό και θα πάμε και εκεί αύριο.


Είναι δυνατόν attenuation 28 στα 500 μέτρα ? :hmm:

Οι απαιτήσεις πλέον από 9 ανέβηκαν στα 20 (isdn αλλιώς 24 :p) αν όντως είναι αυτό το κέντρο που συνδεόμαστε !

atheos71
03-04-08, 15:37
Είναι δυνατόν attenuation 28 στα 500 μέτρα ? :hmm:


Δεν είναι.Το 28 db αντιστοιχεί σε 2 χλμ. ,τα 500 μ. σε 7 db.
Kάτι απ'τα δυο ισχύει ...

Tiven
03-04-08, 15:51
Δεν είναι.Το 28 db αντιστοιχεί σε 2 χλμ. ,τα 500 μ. σε 7 db.
Kάτι απ'τα δυο ισχύει ...

Αν ισχύουν τα 500 μέτρα , τι μπορεί να φταίει για τόσο μεγάλο att ?

Γιατί έχω καταλάβει πως για να πάρουν μπρος αυτοί πρέπει να τους πεις εσύ τι να κάνουν. :down:

atheos71
03-04-08, 15:56
Δεν ξέρω ,ειλικρινά ,να σου δώσω απάντηση σ'αυτό ....

xmperop1
03-04-08, 17:30
Αν ισχύουν τα 500 μέτρα , τι μπορεί να φταίει για τόσο μεγάλο att ?

Γιατί έχω καταλάβει πως για να πάρουν μπρος αυτοί πρέπει να τους πεις εσύ τι να κάνουν. :down:

Σου πρότεινα να δηλώσεις βλάβη τη γραμμή του τηλ. ώστε να ελεγχθεί πλήρως.
Αν το πρόβλημα είναι στο σπίτι σου τι θα κάνεις.
Και τότε πώς θα περιποιηθεί ο πατέρας σου τον τεχνικό?:down::down::down:

atheos71
03-04-08, 17:34
Aν ,όντως ,το πρόβλημα είναι απ'τη μεριά σου ,θα το κουβαλάς σ'όποιον πάροχο κι αν πας.

Tiven
03-04-08, 17:51
Σου πρότεινα να δηλώσεις βλάβη τη γραμμή του τηλ. ώστε να ελεγχθεί πλήρως.
Αν το πρόβλημα είναι στο σπίτι σου τι θα κάνεις.
Και τότε πώς θα περιποιηθεί ο πατέρας σου τον τεχνικό?:down::down::down:


Θα δηλώσω βλάβη στην γραμμή του τηλ. όπως μου είπες αλλά πρώτα θα περιμένω τον άλλο να έρθει αύριο μη γίνει κανα μπέρδεμα με τις βλάβες.

Το πρόβλημα δεν είναι στο σπίτι μου αφού και από το καφάο ο άλλος το μέτρησε 9mbit maximum ( τότε που τα έπαιξε και η γραμμή :down: ) .

Tiven
04-04-08, 13:21
Άλλαξαν ζέυγη στο κέντρο μου είπαν και δοκιμάσαμε σε 4mbit πως πάει η γραμμή. Για περισσότερα από 30 λεπτά ήταν σταθερή και μετά ήρθε τεχνικός στο σπίτι. Την ανεβάσαν από το κέντρο πρώτα σε 8 και μετά ελεύθερα ως 24 και έχει πιάσει 14mbit !! ( πρώτη φορά στην ιστορία :worthy::worthy: ) .

Το att μετά την αλλαγή ζευγών η τέλως πάντων από αυτό που έκαναν , κατέβηκε στα 26 και αυτή τη στιγμή τα χαρακτηριστικά είναι αυτά :

http://www.tiven.org/files/iparxeitheos.jpg


Ίσως να είναι και καλύτερα με όλη αυτή την ιστορία αφού αντί για 9 τώρα είμαι στα 14 :twisted:

Είμαι αρκετά χαρούμενος μπορώ να πω που μετά από τόσες μέρες μπορώ και είμαι στο internet από το σπίτι , αλλά δεν θα ανακουφιστώ αν δεν δω την γραμμή σταθερή για μερικές ημέρες !

* Βέβαια κατεβάζω το πολύ με 100kB/s από όλα τα sites αλλά υποθέτω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με otenet.


Είδωμεν !

atheos71
04-04-08, 13:23
* Βέβαια κατεβάζω το πολύ με 100kB/s από όλα τα sites αλλά υποθέτω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με otenet.


Είδωμεν !

Mε ή χωρίς manager κατεβάζεις τόσο;

Tiven
04-04-08, 13:24
Mε ή χωρίς manager κατεβάζεις τόσο;

Με manager :hmm:

g_alkis
04-04-08, 13:35
Ειλικρινά φίλε εύχομαι να τελείωσαν τα προβλήματά σου. Τόσες μέρες που διάβαζα το εν λόγω θρεντ δεν ήξερα να κλάψω ή να γελάσω από την απίστευτη γκαντεμιά που έχεις με το συγκεκριμένο πρόβλημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.