PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδύσσεια χωρίς τέλος



PReD
22-03-08, 19:26
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν απο 7-8 εβδομάδες είπα να βάλω ένα conn-x 1024 στο πατρικό να το έχω για τα σ/κ και τις γιορτές.

Κάνω την παραγγελία απο το oteshop διαλέγοντας το ασύρματο thomson 585 και ελέγχοντας την αίτηση απο το 134 με διαβεβαιώνουν οτι υπάρχει. Μετά απο απο 3 εβδομάδες (και 5 τηλέφωνα στο 134: βρε παιδιά μήπως δεν υπάρχει και αργεί;) μου έρχεται το philips.

Τέλος πάντων λέω, το βάζω και αρχίζουν τα προβλήματα.

Αποσυγχρόνιζε σαν τρελό κάθε 10s (με όλων των ειδών τους συδυασμούς ρυθμίσεων). Το αφήνω 2 μέρες μπας και στρώσει ( :P ) αλλα χωρίς καλύτερα αποτελέσματα. Και να συγχρόνιζε με το που ζητούσα το οτιδήποτε έπεφτε έχοντας πιάσει max 100kbit (http ftp κλπ).

Τα χαρακτηριστικά της γραμμή (πέρα απο ένα bug στο firmware του philips που μου έλεγε down snr 4 εκατομμύρια και κάτι) ήταν μια χαρά (~30 SNR και ~10 Att)

Δηλώνω δύο φορές βλάβη στο 121 και μετά απο ψηφιακό έλεγχο μου λένε οτι δεν έχει πρόβλημα η γραμμή. Δηλώνω βλάβη στο router στο 121 και μετά απο επικοινωνία με τον τοπικό ΟΤΕ έρχεται ένας τεχνικός (απουσία εμού) που βλέποντας και στο δικό του philips 4 μύρια και κάτι SNR λέει οτι δεν είναι πρόβλημα του router (!!!) και δίνει εντολή για έλεγχο γραμμής.

Μετράει το συνεργείο την γραμμή απο κέντρο σε ΚΑΦΑΟ, απο ΚΑΦΑΟ σε πολυκατοικία και μέσα στο σπίτι και δεν βρίσκει πρόβλημα.

Χωρίς να έχω την δυνατότητα να ελέγξω την γραμμή με άλλο router (είναι pstn και όλα τα router που έχω είναι isdn) παραγγέλνω το linksys wag200g.

Μου έρχετε μέσα στην εβδομάδα και απο εχθές έχω τα εξής αποτελέσματα.

Συγχρονίζει κανονικά και με ANSI T1.413 και με G.DMT και σε multimode.

Σε multimode συγχρονίζει στα 1019 και 253 με ~30 snr και ~10 att.
Σε G.DMT συγχρονίζει στα 1024 και 256 με 31 snr up και down και att 5/10 up/down
Σε ANSI T1.413 συγχρονίζει στα 1024 και 256 με att 10/21 up/down και SNR 31 up ενώ το downstream SNR παίζει απο 5 μέχρι 11 !!!

Δεν έχει αποσυγχρονίσει μέχρι στιγμής και συνδέεται κανονικά στο internet, αλλά σε όλα τα modes συγχρονισμού (όπως επίσης και σε όλα τα modes σύνδεσης στο internet PPPoA - VC multiplexing - 8/35 vpi/vci - qos ubr, PPPoE - LLC multiplexing - 8/35 vpi/vci - qos UBR) δεν πιάνει πάνω απο 100kbit (max απο ftp speedtest της OTEnet 21kB/s)

Απο την ΟΤΕnet λένε οτι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Στο 1242 είχα 2 φορές την υπομονή να περιμένω. Την πρώτη ένας άσχετος άνδρας παρόλη την ιστορία που του είπα επέμενε να του πω πως έχω συνδέσει τα φίλτρα. Την δεύτερη μια εξυπηρετικότατη γυναίκα απλά συμφώνησε στο συμπέρασμα που κατέληξα για ελαττωματική θύρα στο DSLAM.

Ακούω γνώμες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.