PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΟΣ !!!



kikoath
22-03-08, 22:50
15/03/2008 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
26/02/2008 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
26/02/2008 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.
26/02/2008 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:12/03/2008
20/02/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
09/02/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
09/02/2008 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Μέχρι εδώ όλα φαίνονται να είναι καλά. Δυστυχώς όμως για μένα κάπου στις 13 του μήνα άρχισε η ταλαιπωρία. Είχα γραμμή isdn στο σπίτι και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα dial-up σύνδεση. Από τις 13 του μήνα το τηλέφωνο μου είναι νεκρό. Δεν ακούγεται τίποτα απολύτως!!! Παίρνω κάθε μέρα τηλέφωνο στην υποστήριξη και στη δήλωση βλάβης τη μια μου λένε φταίει ο ΟΤΕ και θα κάνει επανέλεγχο στο βρόγχο την άλλα μου λένε ο ΟΤΕ έχει κλείσει το δελτίο και δεν υπάρχει πρόβλημα εγώ όμως συνεχίζω να μην έχω ούτε τηλέφωνο ούτε net.
Φυσικά τα πάντα είναι σωστλα συνδεδεμένα, έχω αφαιρέσει το netmod έχω βάλει φιλτράκια στα τηλέφωνα αλλά τίποτα..
Έχω πάει και σε κατάστημα 3 φορές και πάλι τα ίδια. Θα σας καλέσουμε εμείς, θα λυθεί το πρόβλημα και τα σχετικά.. Τους είπα να έρθει κάποιος τεχνικός τους να δεί μήπως το πρόβλημα βρίσκεται κάπου σε κάποια καλωδίωση σε μένα αλλά τίποτα.. Τι να κάνω ρε παιδιά, να περιμένω, να κάνω καταγγελία σε ΕΕΤ?
Απ τη forthnet ρίχνουν το φταίξιμο στον ΟΤΕ ο ΟΤΕ δεν κάνει κάτι και εγώ είμαι χωρίς επικοινωνία στο σπίτι εδώ και τόσες μέρες.

hel
23-03-08, 02:46
Kαταγγελία σε ΕΕΤΤ.
Απαίτησε να φέρουν τεχνικό.

SATAN666
23-03-08, 20:47
6 ημερες δεν είχα και εγώ τηλέφωνο ,σε εμενα όντως έφταιγε ο οτε.πάρε τηλέφωνο στις βλάβες να το ψάξουν ,πρέπει να έχουν κάνει κοτσάνα

sdikr
23-03-08, 20:52
6 ημερες δεν είχα και εγώ τηλέφωνο ,σε εμενα όντως έφταιγε ο οτε.πάρε τηλέφωνο στις βλάβες να το ψάξουν ,πρέπει να έχουν κάνει κοτσάνα


πως μπορεί να φταίει ο ΟΤΕ εφόσον είχες adsl;

(ΥΓ το ότι σου κάναν 2play δεν φταίει ο ΟΤΕ)

SATAN666
23-03-08, 21:24
ούτε internet είχα,συγγνώμη ξέχασα να το πω και δεν είχα κάνει 2 play εκεί είναι το θέμα,μονο internet ήθελα ο οτε πήγε να το κάνει 2 play xaaxxa

sdikr
23-03-08, 21:27
ούτε internet είχα,συγγνώμη ξέχασα να το πω και δεν είχα κάνει 2 play εκεί είναι το θέμα,μονο internet ήθελα ο οτε πήγε να το κάνει 2 play xaaxxa\\

ο ΟΤΕ θα κάνει ότι του ζήτησανε

kikoath
23-03-08, 21:37
Έστειλα στην forthnet e-mail και περιμένω απάντηση. Αν δεν απαντήσουν θα προχωρήσω σε καταγγελία στο ΕΕΤΤ..:mad:

SATAN666
23-03-08, 23:01
\\

ο ΟΤΕ θα κάνει ότι του ζήτησανε

σε πληροφορώ πως η forthnet δεν είχε κάνει λάθος,μάλιστα με πείραν και τηλέφωνο και τους είπα τι είχε συμβεί,από οτε δεν ήξεραν που πάνε τα 4.
πάρε τηλέφωνο στον οτε και να ελπίζεις να το σήκωση γυναικα,και ρωτα τι είναι adsl,ίσως σου πει ότι είναι είδος καφέ,δυστυχώς δημόσιο,τσουγκράνα.
τελικά μετά από 30 τηλεφωνα αφού τους τα έπρηζα το έφτιαξαν,εντάξει άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε,ελπίζω τώρα όλα να πάνε καλά.
πάρε τηλεφωνα μεγάλε και μην αγχώνεσαι για βλακείες θα βρεθεί η λύση.

hel
24-03-08, 02:22
\\

ο ΟΤΕ θα κάνει ότι του ζήτησανε

Nαι, πχ από forthnet λένε στους τεχνικούς ΟΤΕ να μπερδέψουν 2 γραμμές;

sdikr
24-03-08, 02:25
Nαι, πχ από forthnet λένε στους τεχνικούς ΟΤΕ να μπερδέψουν 2 γραμμές;

Μιλάω για 2play, ή single play, ο ΟΤΕ θα κάνει ότι άιτηση του στείλουν

kikoath
27-03-08, 15:44
Μετά από καθημερινά τηλεφωνήματα και e-mail με πήραν να μου πουν οτι θα με καλέσουν για να με επισκεφτεί τεχνικός. Αυτό έγινε τη δευτέρα... Ακόμα περιμένω τον τεχνικό να πάρει... Σκέφτομαι να κάνω διακοπή και να πάω conexx-talk αν δεν κάνουν κάτι μέχρι την άλλη εβδομάδα.. 2 βδομάδες χωρίς τηλέφωνο και internet δεν είναι και λίγο..

kikoath
31-03-08, 15:05
Τελικά ήρθε τεχνικός σύνδεσε κάτω στο κεντρικό του ΟΤΕ κάτι καλώδια που ήταν χύμα και όλα οκ. Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστιμένη γιατί το siemens cl-110 που μου δώσανε απ τη forthnet πιάνει 20718/1020 Kbps!!!

xmperop1
31-03-08, 22:18
Τελικά ήρθε τεχνικός σύνδεσε κάτω στο κεντρικό του ΟΤΕ κάτι καλώδια που ήταν χύμα και όλα οκ. Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστιμένη γιατί το siemens cl-110 που μου δώσανε απ τη forthnet πιάνει 20718/1020 Kbps!!!

Ναι αλλά δεν μας είπες τελικά ποιός έφταιγε.

hel
31-03-08, 23:05
Ο τεχνικός τα έκανε αυτά στο ΚΑΦΑΟ;

sdikr
01-04-08, 00:59
Ο τεχνικός τα έκανε αυτά στο ΚΑΦΑΟ;

Μιλάει για κεντρικά, όχι για ΚΑΦΑΟ

PrisonBreak-7-
01-04-08, 08:25
Γιατί αν τα έκανα στα καφάο τον εν λόγω κύριο και όλη την Forthnet δεν την βλέπω καλά..

kikoath
01-04-08, 14:06
Στα κεντρικά κουτιά της πολυκατοικίας τα καλώδια ήταν μπερδεμένα και χύμα. Ο τεχνικός της forthnet σύνδεσε τα καλώδια και μας είπε ότι αυτό είναι συχνο φαινόμενο... Γι αυτό δεν είχαμε τηλέφωνο αλλά όταν καλούσα απ το κινητό στο σταθερό έδειχνε ότι χτυπάει. Το λάθος ήταν του ΟΤΕ εντέλει.

xmperop1
01-04-08, 16:21
Στα κεντρικά κουτιά της πολυκατοικίας τα καλώδια ήταν μπερδεμένα και χύμα. Ο τεχνικός της forthnet σύνδεσε τα καλώδια και μας είπε ότι αυτό είναι συχνο φαινόμενο... Γι αυτό δεν είχαμε τηλέφωνο αλλά όταν καλούσα απ το κινητό στο σταθερό έδειχνε ότι χτυπάει. Το λάθος ήταν του ΟΤΕ εντέλει.

Ο τεχνικός της forthnet δεν μας τα λέει καλά η σε παραμύθιασε κανονικά.
Πιθανότατα η forthnet έκανε αίτηση για 2play αλλά σε ανενεργό βρόχο και μετά φορητότητα του αριθμού σου γιαυτό και έμεινες χωρίς τηλ.
Ο ΟΤΕ επισκεύθηκε το χώρο σου στο μεσοδιάστημα ώστε να σου κόψει την γραμμή?

kikoath
01-04-08, 16:37
Ο ΟΤΕ δεν ήρθε καθόλου. Χωρίς τηλέφωνο και net ήμουν γιατί τα καλώδια δεν ήταν συνδεδεμένα

xmperop1
01-04-08, 20:57
Αρα πως έφταιγε ο ΟΤΕ?

theopan
01-04-08, 23:36
Ο τεχνικός της forthnet δεν μας τα λέει καλά η σε παραμύθιασε κανονικά.
Πιθανότατα η forthnet έκανε αίτηση για 2play αλλά σε ανενεργό βρόχο και μετά φορητότητα του αριθμού σου γιαυτό και έμεινες χωρίς τηλ.
Ο ΟΤΕ επισκεύθηκε το χώρο σου στο μεσοδιάστημα ώστε να σου κόψει την γραμμή?

Δεν έχει δυνατότητα παραγγελίας ανενεργού βρόχου η forthnet ακόμα. Δεν της επιτρέπει το "μηχανογραφικό" της σύστημα (ανάθεμά το). Κάτι άλλο συνέβη.

xmperop1
01-04-08, 23:47
Δεν έχει δυνατότητα παραγγελίας ανενεργού βρόχου η forthnet ακόμα. Δεν της επιτρέπει το "μηχανογραφικό" της σύστημα (ανάθεμά το). Κάτι άλλο συνέβη.

Ναι καλά ο ανενεργός χρειάζεται προσωπικό και υποστήριξη.
Αλλά αφού ο ΟΤΕ δεν επενέβει πως ο τεχνικός της forthnet έκανε ότι έκανε και δούλεψε?
Η υπήρξε βλάβη στη γραμμή της η δεν είχαν ανοίξει την πόρτα και όντως ο τεχνικός της forthnet την παραμύθιασε.
Μπερδεμένα πράγματα.

hel
02-04-08, 08:12
Στα κεντρικά κουτιά της πολυκατοικίας τα καλώδια ήταν μπερδεμένα και χύμα. Ο τεχνικός της forthnet σύνδεσε τα καλώδια και μας είπε ότι αυτό είναι συχνο φαινόμενο... Γι αυτό δεν είχαμε τηλέφωνο αλλά όταν καλούσα απ το κινητό στο σταθερό έδειχνε ότι χτυπάει. Το λάθος ήταν του ΟΤΕ εντέλει.

Αυτό είναι ευθύνη των ενοίκων της πολυκατοικίας.

PrisonBreak-7-
02-04-08, 08:14
Δεν έχει δυνατότητα παραγγελίας ανενεργού βρόχου η forthnet ακόμα. Δεν της επιτρέπει το "μηχανογραφικό" της σύστημα (ανάθεμά το). Κάτι άλλο συνέβη.

1.Δεν υπάρχει μηχανογράφηση στην Forthnet!!!
2.O τεχνικός θα σου πεί ότι μ@..... του κατέβει...

kikoath
02-04-08, 14:04
Αυτό είναι ευθύνη των ενοίκων της πολυκατοικίας.

Και τότε γιατί ο τεχνικός μας το έφτιαξε? Θέλω να πω ότι αν υπήρχε αυτή η περίπτωση που αναφέρεις δε θα μου έλεγε ότι δεν είναι αρμοδιότητα του και θα φευγε η δε θα μου ζητούσε χρήματα? Αυτός το έκανε χωρίς να πει τίποτα και δωρεάν.

theopan
02-04-08, 19:30
Και τότε γιατί ο τεχνικός μας το έφτιαξε? Θέλω να πω ότι αν υπήρχε αυτή η περίπτωση που αναφέρεις δε θα μου έλεγε ότι δεν είναι αρμοδιότητα του και θα φευγε η δε θα μου ζητούσε χρήματα? Αυτός το έκανε χωρίς να πει τίποτα και δωρεάν.

Γιατί ακόμα και στον ΟΤΕ να παρουσιαζόταν το πρόβλημά σου, ο οτετζής θα καθόταν να το φτιάξει. Αρμοδιότητά του είναι στην ουσία. Οφείλουν να φέρνουν τις γραμμές στην πρίζα του πελάτη οι πάροχοι. Δε θα κάτσει ίσως να σου αλλάξει καλωδίωση μέχρι το διαμέρισμά σου δωρεάν, αλλά να κάνει σωστή μικτονόμηση και να βαλει σε τάξη τα καλώδια είναι δουλειά του. Δε φωνάζαμε και δικό μας ηλεκτρολόγο όταν συνδέαμε νέο τηλέφωνο στον ΟΤΕ τα παλιά τα χρόνια. Ο ίδιος ο τεχνικός του ΟΤΕ τα έκανε όλα.

xmperop1
02-04-08, 20:19
Και τότε γιατί ο τεχνικός μας το έφτιαξε? Θέλω να πω ότι αν υπήρχε αυτή η περίπτωση που αναφέρεις δε θα μου έλεγε ότι δεν είναι αρμοδιότητα του και θα φευγε η δε θα μου ζητούσε χρήματα? Αυτός το έκανε χωρίς να πει τίποτα και δωρεάν.

Γιατί έκανε το αυτονόητο,έκανε ότι θα έκανε κάθε τεχνικός που σέβεται τον ευατό του και τη δουλειά του,βρήκε το πρόβλημα και αφού ήταν υπόθεση λίγων λεπτών θα του έπερνε πιό πολύ ώρα να εξηγεί τα ανεξήγητα από το να διορθώσει το πρόβλημα .
Αλλά και πάλι δεν βλέπω που έφταιγε ο ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.