PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιόκτητο στο Ν.Ηράκλειο--- Εντυπώσεις?



angelospower
23-03-08, 00:20
Μια φίλη μου, μένει στο Ν.Ηράκλειο και χρειάζεται ίντερνετ επειγόντως. Το κακό είναι πως δεν έχει τηλεφωνική γραμμή. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι κ καλό γιατί θα πάει κατευθείαν σε ιδιοκτητό.

Έχω δύο απορίες. Ποιός πάροχος "παίζει" καλύτερα σε αυτή την περιοχή? (Ν.Ηράκλειο)?

Και ποιός πάροχος έχει το φθηνότερο ίντερνετ και τέλος ενεργοποίησης στο ιδιόκτητο του δίκτυο? H HOL λέει τίποτα? Η τηλεφωνία δεν την ενδιαφέρει γιατί έτσι κ αλλιώς δεν είχε πριν τηλέφωνο. Μόνο ίντερνετ χρειάζεται.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

lsavvaid
26-03-08, 01:07
θα πρέπει να κάνεις αίτηση για ανενεργό βρόγχο (δεν υπάρχει δηλαδή ήδη ΟΤΕ) αλλά θα πρέπει η φίλη σου να έχει μεγάλη υπομονή γιατί θα αργήσει (στην καλύτερη 1 μήνα). Τώρα αν μένει μακριά από το κέντρο που θα πάρει γραμμή (πάνω από 2,5 Km) δεν αξίζει να βάλει πακέτο στα 24 αλλά στα 6 γιατί δεν πρόκειται να τα πιάσει (όπως όλοι μας) ποτέ. Εγώ έχω hol cosmos 24/1 (υπάρχει και σε 6/1) το οποίο έχει ιντερνετ και τηλεφωνία με αστική χρέωση εντός ελλάδας και σε πολλές χώρες του εξωτερικού. Και εγώ ίντερνετ ήθελα μόνο αλλά το πακέτο έχει και τηλεφωνία. Δίνω 24,9 τον μήνα . Το ίδιο πακέτο σε 6/1 κάνει 21,9. Το τέλος ενεργοποίησης είναι δωρεάν.
Το ποιος παίζει καλύτερα δεν παίρνει απάντηση δυστυχώς. Σε κάθε εταιρία υπάρχουν οι ευχαριστημένοι αλλά και οι δυσαρεστημένοι. μπές στα site των εταιριών για περισσότερες λεπτομέρειες

angelospower
26-03-08, 04:59
Δλδ η HOL έχει δωρεάν τα τέλη ενεργοποίησης και 21 ευρώ το 6/1mbps? Έτσι κ αλλιώς η φίλη μου ίντερνετ, ότι να'ναι. Οπότε και το 6mbps κατέβασμα είναι μια χαρά. Η αίτηση για ανενεργό βρόχο έχει έξτρα κόστος ή περιλαμβάνεται στο πακέτο της σύνδεσης?

Νομίζω πως η ΗΟΛ είναι η καλύτερη λύση, γιατί γλιτώνει πακέτα που περιλαμβάνουν τηλεφωνία. Όσο για το χρόνο αναμονής, τί να γίνει. Πρέπει να τον υποστεί.

lsavvaid
26-03-08, 05:38
για hol που έχω ξέρω ότι δεν έχει τέλος ενεργοποίησης. Ναι 21,9 τον μήνα στα 6/1. Τώρα πόσα θα πιάσει εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (απόσταση,ποιότητα καλωδίου,παρεμβολές). Αν δεις ότι τραβάει η γραμμή πας μετά και σε 24/1. Καλό θα ήταν να τα ρωτήσεις πάλι όλα αυτά πριν βάλει η φίλη σου αλλά και να διαβάσεις εδώ στο φόρουμ κάποια πράματα

angelospower
27-03-08, 03:15
Οκ. Θα διαβάσω τα σχετικά θέματα εδω μέσα. Πάντως είναι καλή περίπτωση. Εύχομαι να δουλέψει.

lsavvaid
27-03-08, 22:13
Α και κάτι άλλο υπάρχει γραμμή έστω και ανενεργή ? γιατί στο site αναφέρει ότι αν δεν υπάρχει έχει κόστος εφάπαξ 34 αν θυμάμαι καλά ευρώπουλα

theopan
27-03-08, 23:47
Πες στη φίλη σου να κάνει αυτό που σου είπα (αν θέλεις να...παραμείνει φίλη σου ;) ) και δε θα μετανιώσεις (ούτε αυτή). Το πολύ πολύ στο 2μηνο ζητάει μετάβαση στη HOL που είναι φθηνότερη και αφού θα υπάρχει πλέον ενεργός βρόχος στο σπίτι πράγμα το οποίο θα κάνει τα πράγματα ευκολότερα. Κατευθείαν αίτηση ανενεργού σε οποιονδήποτε άλλον πάροχο πλην ενός, είναι αυτοκτονία... 6 μήνες μπορεί να ταλαιπωρηθεί για πλάκα.

lsavvaid
28-03-08, 01:32
και ο ΟΤΕ έχει εξάμηνη δέσμευση συμβολαίου...

baltazar1999
28-03-08, 09:59
και ο ΟΤΕ έχει εξάμηνη δέσμευση συμβολαίου...

To Conn-X έχει 6 μηνη δέσμευση όχι ο ΟΤΕ σαν τηλέφωνο. Το τηλέφωνο έχει 2 μήνες.

theopan
28-03-08, 11:06
Α και κάτι άλλο υπάρχει γραμμή έστω και ανενεργή ? γιατί στο site αναφέρει ότι αν δεν υπάρχει έχει κόστος εφάπαξ 34 αν θυμάμαι καλά ευρώπουλα

Γραμμές "ανενεργές" υπάρχουν σε όλα τα σπίτια εκτός ίσως από τα νεόδμητα. Δηλαδή καλώδια έρχονται ως τους κατανεμητές. Δεν αλλάζει τίποτα αυτό όμως. Τα 34 ευρώ τα πληρώνεις ούτως ή άλλως σε κάθε νέα σύνδεση ΟΤΕ. Εκτός αν λειτουργεί 2η γραμμή ΟΤΕ στο ίδιο σπίτι (δε γνωρίζω μήπως πρέπει να είναι και στο ίδιο όνομα).

lsavvaid
28-03-08, 12:01
Μου φαίνεται δεν καταλάβατε ότι ζητάει μόνο ιντερνετ. Τι να τον κάνει τον ΟΤΕ? δηλαδή για να βάλει ίντερνετ θα του βγεί ο κούκος αηδόνι. Θα δώσει άδικα χρήματα στον ΟΤΕ που δεν πρόκειται να του χρησιμεύσει σε τίποτα (αφού δεν θέλει τηλέφωνο) για να περιμένει να αλλάξει πάροχο και να ειναι πιο εύκολη η διαδικασία?
Ας είμαστε σοβαροί. Δεν χρειάζεται να δώσει τσάμπα τοσα χρήματα και να μην πάρει τίποτα. Επειδή άργησε σε κάποιους 5 μήνες δε σημαίνει ότι σε όλους έτσι είναι και μάλιστα για φέτος πάει πολύ καλύτερα η υλοποίηση αιτήσεων. Δηλαδή του λέτε περίμενε 3 μήνες στην καλύτερη και πλήρωνε ΟΤΕ χωρίς να χρειάζεται ενώ στο ίδιο διάστημα θεωρείται πολύ πιθανό να έχει ενεργοποιηθεί η αίτηση του. θα πάμε από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα μέσω Τουρκίας...

theopan
28-03-08, 12:54
Μου φαίνεται δεν καταλάβατε ότι ζητάει μόνο ιντερνετ. Τι να τον κάνει τον ΟΤΕ? δηλαδή για να βάλει ίντερνετ θα του βγεί ο κούκος αηδόνι. Θα δώσει άδικα χρήματα στον ΟΤΕ που δεν πρόκειται να του χρησιμεύσει σε τίποτα (αφού δεν θέλει τηλέφωνο) για να περιμένει να αλλάξει πάροχο και να ειναι πιο εύκολη η διαδικασία?
Ας είμαστε σοβαροί. Δεν χρειάζεται να δώσει τσάμπα τοσα χρήματα και να μην πάρει τίποτα. Επειδή άργησε σε κάποιους 5 μήνες δε σημαίνει ότι σε όλους έτσι είναι και μάλιστα για φέτος πάει πολύ καλύτερα η υλοποίηση αιτήσεων. Δηλαδή του λέτε περίμενε 3 μήνες στην καλύτερη και πλήρωνε ΟΤΕ χωρίς να χρειάζεται ενώ στο ίδιο διάστημα θεωρείται πολύ πιθανό να έχει ενεργοποιηθεί η αίτηση του. θα πάμε από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα μέσω Τουρκίας...

Αναγκαστικά πάει για ανενεργό βρόχο. Καταλάβαμε μια χαρά τι ζητάει. Το πρόβλημα είναι ότι όπως είπε είναι επείγον κιόλας. Πολύ πιθανό δεν είναι να έχει ενεργοποιηθεί σε ανενεργό στη HOL σε 3 μήνες. Για να αποφύγει τις περιπέτειες το λέμε.

lsavvaid
28-03-08, 13:39
Αναγκαστικά πάει για ανενεργό βρόχο. Καταλάβαμε μια χαρά τι ζητάει. Το πρόβλημα είναι ότι όπως είπε είναι επείγον κιόλας. Πολύ πιθανό δεν είναι να έχει ενεργοποιηθεί σε ανενεργό στη HOL σε 3 μήνες. Για να αποφύγει τις περιπέτειες το λέμε.

Σέβομαι την άποψη σου αλλά σε βλέπω απόλυτο για αυτό διαφωνώ. Από την στιγμή που θα πιάσει 3 μήνες σίγουρα η έννοια του επείγοντως παύει. Αν κάνει αίτηση για ανενεργό και υπάρχουν διαθέσιμες θύρες η εμπειρία από νέες ενεργοποιησεις (μετά την 1/2/2008) δείχνει ότι πάει καλύτερα. Μέχρι τότε πρέπει να πληρώνει στον ΟΤΕ + φαντάζομαι το όποιο ίντερνετ. Για πιο λόγο?

theopan
28-03-08, 14:11
1/2/2008) δείχνει ότι πάει καλύτερα. Μέχρι τότε πρέπει να πληρώνει στον ΟΤΕ + φαντάζομαι το όποιο ίντερνετ. Για πιο λόγο?

Γιατί αν και ο ΟΤΕ είναι μάλλον άψογος στις υποχρεώσεις του (παραδίδει τους βρόχους πολύ νωρίτερα από τις προθεσμίες), πολλοί εναλλακτικοί αν και θέλουν να λέγονται "πάροχοι", δε διαθέτουν ...τεχνικό προσωπικό (με την πραγματική έννοια) να πάει στον πελάτη να κάνει τη μικτονόμηση. Το αποτέλεσμα είναι να έχει παραδοθεί ο βρόχος, να είναι γνωστά τα όρια, και να παρακαλάς την κάθε HOL 2 και 3 μήνες να στείλει τεχνικό να κάνει τη μικτονόμηση στον κατανεμητή σου.

lsavvaid
28-03-08, 14:22
Γιατί αν και ο ΟΤΕ είναι μάλλον άψογος στις υποχρεώσεις του (παραδίδει τους βρόχους πολύ νωρίτερα από τις προθεσμίες), πολλοί εναλλακτικοί αν και θέλουν να λέγονται "πάροχοι", δε διαθέτουν ...τεχνικό προσωπικό (με την πραγματική έννοια) να πάει στον πελάτη να κάνει τη μικτονόμηση. Το αποτέλεσμα είναι να έχει παραδοθεί ο βρόχος, να είναι γνωστά τα όρια, και να παρακαλάς την κάθε HOL 2 και 3 μήνες να στείλει τεχνικό να κάνει τη μικτονόμηση στον κατανεμητή σου.

Εκεί έχει να κάνει με την διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας. Εγώ μαζί με την αίτηση απείλησα ότι θα καταθέσω αγωγή και καταγγελία μαζί και απαίτησα να τηρηθούν τα νόμιμα χρονοδιαγράμματα. Όχι ότι ίδρωσαν αλλά με πήραν τηλ αμέσως και με διαβεβαίωσαν ότι σε 23 εργάσιμες θα δουλεύει και δεν με διέψευσαν. Είναι σαν να προσπαθείς να περάσεις το δρόμο και να περιμένεις από κάποιον να σταματήσει. Αν δεν κάνεις κίνηση δεν θα φιλοτιμηθεί κανείς. Με στενό ''πρεσάρισμα'' (εκεί φτάσαμε για τα αυτονόητα) σε 1,5 μήνα όλα κομπλέ. Στο λέω γιατί το έκανα για λογαριασμό άλλου σε ανενεργό.

Φυσικά εννοείται ότι πρέπει να υπάρχουν θύρες

theopan
28-03-08, 21:17
Εκεί έχει να κάνει με την διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας. Εγώ μαζί με την αίτηση απείλησα ότι θα καταθέσω αγωγή και καταγγελία μαζί και απαίτησα να τηρηθούν τα νόμιμα χρονοδιαγράμματα. Όχι ότι ίδρωσαν αλλά με πήραν τηλ αμέσως και με διαβεβαίωσαν ότι σε 23 εργάσιμες θα δουλεύει και δεν με διέψευσαν. Είναι σαν να προσπαθείς να περάσεις το δρόμο και να περιμένεις από κάποιον να σταματήσει. Αν δεν κάνεις κίνηση δεν θα φιλοτιμηθεί κανείς. Με στενό ''πρεσάρισμα'' (εκεί φτάσαμε για τα αυτονόητα) σε 1,5 μήνα όλα κομπλέ. Στο λέω γιατί το έκανα για λογαριασμό άλλου σε ανενεργό.

Φυσικά εννοείται ότι πρέπει να υπάρχουν θύρες

Αν και ίσως θεωρηθεί διαφήμιση (αλλά σίγουρα την κάνω δωρεάν), θα σου πώ ότι δεν χρειάστηκε να χαλαστώ και να ψάχνω για διεκδικήσεις δικαιωμάτων. Απλά επέλεξα σοβαρότερο πάροχο. Ο οποίος έκανε το αυτονόητο: τήρησε τις προθεσμίες από τη μεριά του, και έστειλε τεχνικό να με συνδέσει. Το αποτέλεσμα το βλέπεις στην υπογραφή μου.

........Auto merged post: theopan added 2 Minutes and 27 Seconds later........


και ο ΟΤΕ έχει εξάμηνη δέσμευση συμβολαίου...

Τώρα το κατάλαβα. Παρεξήγησες! Δεν αναφερόμουν σε τυπικές χρονικές "δεσμεύσεις". Δυστυχώς αναφερόμουν σε πιθανούς ...χρόνους ενεργοποίησης ανενεργού βρόχου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.