PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει πλάκα να ψάχνεις ποιος φταίει (NOT!)



spyofsolace3
23-03-08, 19:40
Ποτέ δεν θα μου πουν ποιος φταίει και γιατί.

Πριν από 1 χρόνο και κάτι ψιλά έβαλα μια καινούρια σύνδεση adsl-in-a-box. Ένα μήνα μετά την ενεργοποίηση (αρχές Μαρτίου 2007), και εν μέσω προγραμματισμένων εργασιών του ΟΤΕ σταματαέι να συγχρονίζει το modem και απλά το adsl δεν δουλεύει. Φυσικά παίρνω αμέσως τηλέφωνο τη Forthnet και τους εξηγώ πως έχει η κατάσταση. Επειδή μάλιστα έχω και μία άλλη σύνδεση στο ίδιο τηλεφωνικό κέντρο (αλλά μάλλον σε άλλο dslam) η οποία δουλεύει κανονικά, υποθέτω ότι κάποιος έπαιζε με τα πριζάκια στον ΟΤΕ. Τέλος πάντων, μετά από αρκετά τηλεφωνήματα στη Forthnet και αφού πέρασε ένας μήνας (μεσολάβησε και το Πάσχα βλέπετε) κατάφεραν να με πάρουν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και να μου πουν ότι το πρόβλημα λύθηκε. Μετά φυσικά επικοινώνησα με τη Forthnet και δεν χρεώθηκα τον μήνα για τον οποίο δεν είχα πρόσβαση. Ποτέ δεν κατάλαβα όμως ποιος έφταιγε για την τεράστια καθυστέρηση.

Fast forward έναν χρόνο μετά. Αρχές Μαρτίου 2008. Εν μέσω προγραμματισμένων εργασιών του ΟΤΕ γίνεται το εξής εκπληκτικό: Το modem συγχρονίζει, συνδεόμαι κανονικά στο λογαριασμό μου και...αυτό ήταν. Οι σελίδες του internet απλά αρνούνται να φορτώσουν, ενώ τα ping, tracert kai telnet δουλεύουν κανονικά! Η δεύτερη σύνδεσή μου στο άλλο σπίτι συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. Φυσικά επικοινωνώ με Forthnet (με την πιο βαριεστημένη υπάλληλο που μπορείτε να φανταστείτε) και εξηγώ το πρόβλημα, κάνουμε διαγνωστικά, τζίφος. Η απόφαση: φταίει το modem (crypto f200 φυσικά). Μόνο που έβαλα άλλα δύο διαφορετικά routers για δοκιμή και το πρόβλημα παρέμεινε. Τέλος πάντων, μίλησα αρκετές φορές με Forthnet (με πολύ πιο εξυπηρετικούς υπαλλήλους είναι η αλήθεια) αλλά η βλάβη της γραμμής μου δηλώθηκε στον ΟΤΕ μόλις πριν 4 ημέρες! Μιλάμε για ένα πρόβλημα που έχει κλέισει πλέον 3 εβδομάδες! Οπότε Παρασκευή βράδυ (!!???) με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός του ΟΤΕ και υποσχέθηκε (!!???) ότι θα το φτιάξουν. Τώρα βέβαια, αν με την απεργία κλπ. θα φτάσουμε πάλι στο Πάσχα (που φέτος πέφτει και πιο αργά από πέρσι) για να δουλέψει η σύνδεσή μου, μάλλον θα πρέπει να κάνω κανένα ευχέλαιο για έχω adsl το Μάρτη.

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που στη σύνδεσή μου εμπλέκονται και ο ΟΤΕ και η Forthnet δεν σου λέει κανένας ποιος φταίει και γιατί. Απλά ένα ωραίο πρωί ξυπνάς και έχεις ιντερνετ (ή δεν έχεις). Χωρίς εξηγήσεις και περιττά λόγια. Δεν είναι τυχαίο ότι μόλις απέιλησα με διακοπή της σύνδεσής μου, όλοι σκίστηκαν να με βοηθήσουν. Τελικά οι φοβέρες πιάνουν (στους ISPs όχι στον ΟΤΕ), αλλά αν πρέπει να με πιάσουν τα νεύρα μου για να γίνει η δουλειά μου, να πάω καλύτερα να ζήσω στη Ρωσία, που έχει και τιμοκατάλογο για τις μίζες.

Θέλω να δω πάντως αν τελικά επιλέξω full LLU από κάποιον πάροχο, στην πρώτη στραβή θα μου πουν ότι φταίνε αυτοί, ή ότι π.χ. δεν δουλεύει η σύνδεσή μου επειδή ο Ερμής έιναι ανάδρομος και δεν έχει πολλά κέφια αυτές τις μέρες. Και, κυρίως, πόσο καιρό επιτέλους θα είναι κατσουφιασμένος ο Ερμής και θα την πληρώνω εγώ?

Μέχρι στιγμής μετράω 22 μέρες... Κατάθλιψη τον έπιασε?

hel
24-03-08, 02:26
Από την αρχή έπρεπε να κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ.
Κατά την άποψή μου είναι λάθος να αφήνουμε μία βλάβη (όταν δεν ξέρουμε ποιος έχει την ευθύνη) από τη στιγμή που θα επιδιορθωθεί, χωρίς να μας ενημερώσουν για το που υπήρξε το πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.