PDA

Επιστροφή στο Forum : ποια θεωρείτε καλυτερο-ευκολο...



Kserafeim
07-07-05, 13:38
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω ποιο θεωρειτε ευκολο-καλυτερο προγραμμα που διαχειριζετε μια βαση δεδομενων..Για παραδειγμα θέλω να φτιαξω ένα προγραμμα διαχειριση φαρμακαποθηκης.Ποιο προγραμμα πιστευετε οτι ειναι καλυτερο για να φτιαξεις ενα τετοιο project ? Ευχαριστω.

hedgehog
07-07-05, 14:05
Το ευκολότερο φαντάζομαι είναι η MS-Access... αντίστοιχη εφαρμογή περιλαμβάνει και το Open Office v.2 το οποίο όμως είναι σε beta φάση ακόμα και το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει... Ωστόσο το αν σε καλύπτει ή όχι εξαρτάται απο τις απαιτήσεις... σαφώς μία custom εφαρμογή με την βάση σε MySQL / Oracle / MS SQL Server σου δίνει πολύ περισότερες δυνατότητες, αλλά είναι και πολύ ποιο δύσκολη.

geo71
07-07-05, 14:34
Εξαρτάται από ποια γλώσσα προγραμματισμού θα χρησιμοποιήσεις και τι εργαλεία προσφέρει για την διαχείρηση βάσης δεδομένων. Συνήθως οι περισσότερες visual γλώσσες υποστηρίζουν βάσεις δεδομένων και είτε έχουν δικιά τους database, όπως η delphi με την interbase, είτε μέσω driver για την διαχείρηση oracle, mysql, msserver, msaccess, κλπ. Αν θές κάτι γρήγορο δοκίμασε msaccess (πρέπει να είναι εγκατεστημένο και το office).

mach
07-07-05, 15:16
Εάν θες μια απλή βάση δεδομένων περασμένη σε κάποιο αρχείο το οποίο να διαχειρίζεσαι μέσα από το DBMS τότε Access. Είναι αρκετά φιλική χωρίς να είναι τελείως απλοϊκή.
Εάν θες να φτιάξεις μια εφαρμογή με δικό σου interface / queries τότε πρέπει να κοιτάξεις κάτι σε SQL Server σε συνδυασμό με VB. Προσωπικά βρίσκω ότι αυτός ο συνδυασμός έχει καλή λειτουργικότητα + υπάρχει άπειρο documentation στο internet. Αν και είμαι λίγο προκατειλημμένος με τη VB επειδή ποτέ δε χώνεψα τη Pascal (και άρα τη Delphi). :p

Alex_13
07-07-05, 15:18
Φαρμακαποθήκη... χμμ. Ίσως αν το κάνεις σε access στο μέλον να έχει προβλήματα, καθώ η access έχει πολλους περιορισμούς, όπως το πχ το maximum μέγεθος της βάσης. Ίσως θα ήταν καλύτερα να πας σε SQL. Θα χρειαστείς πιθανόν και κάποιο εχτρά tool για την σχεδίαση του γραφικού interface όμως πχ Oracle developer

manicx
07-07-05, 15:46
Πριν από λίγο καιρό μου είχε ζητηθεί η δημιουργία κάτι παρόμοιου. Το πρόβλημα ήταν ότι οι χρήστες είχαν εξοικειωθεί από MS Access GUI. Έτσι το ζητούμενο ήταν να περάσω το content σε MS SQL και να φτιάξω το GUI σε ΜS Αccess το οποίο θα παίζει με SQL. Αν και δύσπιστος στην αρχή, το GUI της Access με SQL από κάτω δουλεύει καλά.

Βέβαια, ο παραπάνω συνδυασμός, σημαίνει κόστος. Με λίγα λόγια πρεπει να πάρεις τόσα Licences της Access όσοι και οι χρήστες που θα το χρησιμοποιούν + ένα license MS SQL.

Αν το κόστος είναι κάτι που σε ενδιαφέρει, θα πρότεινα την δημιουργία μιας Intranet εφαρμογής με Java Servlets/JSPs ή PHPs και μιας βάσης mySQL. Κόστος 0. Ασφαλώς θα χρειασθεί να βρεις κάποιον να ξέρει μία από τις δύο πλατφόρμες + mySQL. Η αλήθεια είναι ότι λόγω της ανοιχτής αρχιτεκτονικής τους τα sources είναι αμέτρητα...

deo
07-07-05, 22:17
Φαρμακαποθήκη... χμμ. Ίσως αν το κάνεις σε access στο μέλον να έχει προβλήματα, καθώ η access έχει πολλους περιορισμούς, όπως το πχ το maximum μέγεθος της βάσης. Ίσως θα ήταν καλύτερα να πας σε SQL. Θα χρειαστείς πιθανόν και κάποιο εχτρά tool για την σχεδίαση του γραφικού interface όμως πχ Oracle developer
Χωρίς να είμαι θερμός υποστηρικτής της Access, αλλά στην προκειμένη περίπτωση το maximum μέγεθος της βάσης δεν είναι περιορισμός για πρόγραμμα φαρμακαποθήκης.
Η Access έχει μέγιστο πλήθος εγγραφών = 2 δις, μέγιστο πλήθος πεδίων ανά πίνακα = 1024 και μέγιστο αριθμό bytes ανά εγγραφή = 32 Κ.
Η Access είναι πολύ καλή και πολύ βολική για τέτοιου είδους εφαρμογές.
Το ιδανικό, από δική μου εμπειρία :
Delphi, με χρήση ADO και βάση σε Access και σε λίγες ώρες έχεις μια πολύ καλή εφαρμογή που παίζει σε κάθε έκδοση Windows (98 SE και μετά) απλώς με copy-paste των αρχείων, χωρίς πολύπλοκες εγκαταστάσεις κλπ. Τραβάς κι μια προστασία με HASP HL και είσαι κύριος.

Rama
08-07-05, 00:56
Αν θέλεις απλά να πειραματιστείς φτιάχνοντας την εφαρμογή :
1 .VB.Net (για GUI και κώδικα που διαχειρίζεται τα δεδομένα) +
2. ADO (για επικοινωνία με την βάση) +
3. MS Access (για βάση)
Για το "1" πολύ απλή επίσης είναι και η VB 6 (αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει σαν γλώσσα), η Java (μιά χαρά ,εύκολη και τσάμπα), C#(αρκετά εύκολη). Για Delphi πάντα ακούω τα καλύτερα αλλά δεν έχω δουλέψει οπότε δεν ξέρω.
Εδώ που τα λέμε και να το κάνεις για σοβαρή δουλεία πάλι όλες οι παραπάνω γλώσσες μιά χαρά είναι (η java είναι λίγο πιο περίεργη στο deployment ίσως).

Kserafeim
08-07-05, 10:33
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Φέτος στην σχολή μου μάθαμε SQL server Και Power Builder για βάση δεδομένων και γενικώς σε πληροφοριακά συστήματα.Ο Power Builder καλός είναι σαν εργαλείο από όσο ξέρω και μου έκανε εντυπωση που δεν τον ανεφερε κανενας σας γιατι έχω ακούσει πως είναι καλό εργαλείο για την διαχείριση βάσεων.Μόνο που δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο προγραμμα και δεν ξέρω κατα πόσο θα δουλευει σε κάθε υπολογιστη.Δεν θέλω να μπλέξω με τετοιου είδους εργαλεία γιατι δεν τα εμπιστεύομαι απο την στιγμη που χρειάζεται να κανεις εγκατάσταση σε εναν υπολογιστη για να τρεξει η εφαρμογή που έχεις φτίαξει,το προγραμα SQL server της Microsoft και γενικώς αλλωνων εταιρείων και δεν θέλω να μου κολάει η εφαρμογή οπως συμβαινει και με τον power builder.Για τα προγραματα που αναφερατε δεν γνωριζω αν εχουν το ιδιο προβλημα.Εγω θέλω μια εφαρμογη που να τρέχει γρηγορα να μην χρειαζετε να κανω install αλλα προγραματα για να τρέξει και δεν θελω οπωσδήποτε να κολάει.H Access πιστευω οτι είναι η καλύτερη επιλογή αλλά δεν ξέρω αν "αντεχει" την καθημερινη χρήση των user και δεν γνωρίζω αν είναι αξιοπιστη με την εννοια να μην με κρεμάσει οταν παει να κανει ενα update ή ενα save η ένα print ή τελοσπάντων μία καθημερινη ενημέρωση αρχείων που θα κάνουν οι χρήστες στο πρόγραμμα οταν θα καταχωρουν καποια στοιχεία.Οπότε αξίζει να το κανω με Access ή με εργαλειο πιο αξιοπιστο μεν αλλα πιο δυσκολο.. ? ? ?

mrsaccess
08-07-05, 10:46
Kserafeim χωρίς να γνωρίζω την απάντηση στην ερώτηση σου θα πρότεινα εντελώς διαισθητικά να ψάξεις στο google για κάτι σαν "application development with embedded database". Νομίζω ότι αυτό είναι που θες να κάνεις τελικά.

Edit:
Μια πρόχειρη έρευνα μου έβγαλε και δύο ενδιαφέροντα αποτελέσματα γιατί αφενός είναι open source και αφετέρου δωρεάν! Το πρώην Cloudscape της IBM που το έκανε open source και το μετέφερε στο Apache Software Foundation όπου το συνεχίζουν με το όνομα derby καθώς και τον MySQL embedded server.
Νομίζω ότι αξίζει να το ψάξεις! Καλύτερα το νόμιμο άλλωστε! Άσε που συνήθως το open source έχει και πολύ καλή υποστήριξη σε forums!

yiapap
08-07-05, 10:59
Kserafeim,
Ότι εργαλείο και να επιλέξεις είναι δύσκολο να "μην μπλέξεις με εγκαταστάσεις"
Η Access δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ σε οποιοδήποτε περιβάλλον έως 2-5 χρήστες (ανάλογα τη βάση).
Το GUI της Access είναι εξωπραγματικά γρήγορο στον προγραμματισμό και πολύ πιο εύχρηστο από ADO/DAO και οποιαδήποτε άλλη βιβλιοθήκη.

Αλλά...

Δε μας είπες τι θα κάνεις την εφαρμογή!
Σκοπεύεις να την κάνεις εμπορική;
Access άκυρο! Powerbuilder με Access backend (τους πίνακες δλδ) είναι καλή περίπτωση.
Και scalable. Αν αύριο οι 5 χρήστες της εφαρμογής γίνουν 10 και η Access αρχίσει να σέρνεται βάζεις έναν SQL Server και απλά τρέχεις ένα Wizard. Αν έχεις ήδη κάνει το διαχωρισμό frontend (Powerbuilder/VB/AccessGUI) και backend (ΜΟΝΟ πίνακες/δεδομένα) χρειάζεσαι ελάχιστο χρόνο για τις (αναπόφευκτες) μετατροπές.

Αν είναι για προσωπική χρήση... στη ΔΙΚΗ σου φαρμακαποθήκη... Access frontend, Access Backend και τελείωσες σε 7 μέρες αυτά που θα χρειαζόσουν 30 μέρες σε Powerbuilder (χωρίς προηγούμενες βιβλιοθήκες ). Εκτός αν θέλεις να εκμεταλυτείς την όλη διαδικασία για να μάθεις... Οπότε επέλεξε όποια γλώσσα θέλεις για το frontend

Kserafeim
08-07-05, 12:01
yiapap το προγραμμα θέλω να το κάνω για την δικιά μου φαρμακαποθήκη..Το προγραμμα θέλω να κάνει τα εξής :

1) καταχώρηση πελατών
2) καταχωρηση προμηθευτών
3)Εκδοση τιμολογίου
4)Ενημέρωση αποθήκης όταν κόβεται το τιμολόγιο.


Αν μπορείς εξηγησε μου λιγο τι είναι η access Frontend και Backend εγώ την access την κανονική γνωρίζω που είναι στο πακέτο του Office

deo
08-07-05, 12:20
Με τον όρο "Frontend" γίενεται αναφορά σ'αυτό που φαίνεται στον τελικό χρήστη, το γραφικό περιβάλλον δηλαδή. Το "Backend" είναι αυτό που δεν φαίνεται και κάνει την δουλειά, κάτι σαν την "μηχανή" του προγράμματος.

Η Access παρέχει ένα δικό της περιβάλλον όπου μπορείς πέρα από τον σχεδιασμό της βάσης, των πινάκων κλπ (δλδ του backend) να σχεδιάσεις και φόρμες με πεδία κλπ κλπ (δλδ το frontend). Δεν παράγει όμως εκτελέσιμο αρχείο και απαιτείται να έχεις εγκατεστημένη Access στον υπολογιστή που πρόκειται να τρέξεις την εφαρμογή που έχει γραφτεί με τον τρόπο αυτό.

Συνεχίζω να σου συνιστώ Delphi σε συνδυασμό με Access και ADO, γιατί είναι πανεύκολο να κάνεις εφαρμογή σαν αυτή που θέλεις. Powerbuilder έχω δουλέψει παλαιότερα και δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις.

Rama
08-07-05, 12:58
Και εγώ έχω δουλέψει παλαιότερα PowerBuilder (6.5) και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Απλά δεν το ανέφερα γιατι δεν περίμενα να το έχεις διαθέσιμο και τότε ήταν ελαφρά πιο "περίεργο" εργαλείο σαν λογική. Παρόλα αυτά μόνο και μόνο για τις δυνατότητες που σου δίνουν τα datawidows εγώ θα έπαιζα με PB. Για την εγκατάσταση τότε χρειαζόταν πέρα από το exe σου, και τα config αρχεία (if any) να κάνεις copy και 4 dll. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Αν αποφασίσεις να παίξεις με .NET υπάρχει τύπος project που βρίσκει όλα τα dependant αρχεία και σου φτιάχνει msi. Αυτό βέβαια μέσα από το commercial Visual Studio .Net. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο tool από το framework (που είναι τσάμπα). Η διαφορά με το .ΝΕΤ είναι οτι χρειάζεται να εγκαταστήσεις και το runtime της M$ (~26 ΜΒ).
Προσωπικά δεν θα έχτιζα ποτέ την εφαρμογή χρησιμοποιώντας το περιβάλλον της Access για το GUI. Για να μην μπερδευτούμε, μπορεί να έφτιαχνα τους πίνακες σε Access αλλά όχι τα παράθυρα.
Για τις εκτυπώσεις σε PowerBuilder δεν θα έχεις πρόβλημα. Σε .ΝΕΤ μάλλον θα τα βρεις δύσκολά τα πράγματα γιατί δεν νομίζω οτι μπορείς να βρεις κάποιο δωρεάν εργαλείο για reports και εκτυπώσεις (διορθώστε με εδώ ... θα χαρώ γιατί και γω ψάχνω για κάτι τέτοιο, φυσικά πέρα από το system.drawing).

Kserafeim
08-07-05, 14:44
deo,δηλαδη με τον τροπο που λες δεν πρεπει να εχεις εγκαταστημένη την access και να τρέχεις το προγραμμα μεσα απο κει ? Δηλαδη με αυτο που λες φτιαχνεις exe ? Αν μπορεις εξηγησε μου λιγακι τι εννοεις με την Delfi δηλαδη πως θα γίνει συνδυασμός Delphi με access ? με την Delphi τι κανεις ?

geo71
09-07-05, 00:02
Kserafeim, είναι απλό το θέμα ... όλα τα παιδιά προτείνουν front-end με κάποια γλώσσα προγραμματισμού και μία βάση από πίσω. Η βάση μπορεί να είναι msaccess ή κάποια άλλη. Αυτά ώς δεδομένα... το ζητούμενο είναι να μας πείς ποια γλώσσα γνωρίζεις ή μπορείς να μάθεις. Όλα τα υπόλοιπα είναι στάνταρντ, components για πρόσβαση σε database με κάποιον driver και άπειρα παραδείγματα στο ιντερνετ. Αν αποφασίσεις σε ποιά γλώσσα θα δουλέψεις, σίγουρα όλοι μας θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Αν γνωρίζεις pascal μπορείς να δοκιμάσεις την delphi, την οποία σου προτείνω και εγώ. Σχετικά εύκολη, για τα βασικά τουλάχιστον. Δες μερικά links...

http://delphi.about.com/od/database/a/databasecourse_2.htm
http://cpcug.org/user/clemenzi/technical/Databases/Delphi/Database_Connections.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.