PDA

Επιστροφή στο Forum : Review: Mειώνοντας το θόρυβο του εσωτερικού σκληρού δίσκου



nikgr
24-03-08, 21:11
Όσοι γενικά παρακολουθούνε τα posts μου, ίσως έχουν παρατηρήσει ότι μ' ενδιαφέρουν γενικώς οι λύσεις χαμηλού θορύβου στα PCs.
Έχοντας λοιπόν χαμηλώσει στροφές σε οτιδήποτε ανεμιστήρα φέρει το PC, o μόνος διακριτός θόρυβος ήταν το γουργούρισμα της κεφαλής του σκληρού δίσκου μου.


Δοκίμασα λοιπόν τη λύση της Revoltec.
Πρόκειται για 2 τεράστιες ψύκτρες που εφαρμόζουν στα πλαϊνά του δίσκου και τον μετατρέπουν απο 3,5'' σε 5 1/4'', ώστε να χωρέσει σε ένα απ' τα ελεύθερα bays για τα DVDRs.

Πάραλληλα, ο κάθε silencer φέρει απο 2 χοντρά κομμάτια καουτσούκ για την απορρόφηση των κραδασμών του δίσκου.

Η συναρμολόγηση ήταν παιχνιδάκι. Βιδώνεις το κάθε silencer στα πλαϊνα του δίσκου με τις παρεχόμενες μεγαλύτερες βίδες και στη συνέχεια το silencer με τα "αυτάκια" του κουτιού με τις μικρότερες βίδες.

Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εκπληκτικό όσον αφορά το θόρυβο! :worthy:
Το μεταλλικό τιντίρισμα απ' την κεφαλή του δίσκου εξαφανίστηκε. Ακόμα και το βράδυ σε απόλυτη ησυχία έπρεπε να προσηλώσω την προσοχή μου στον δίσκο για να ακούσω τις κινήσεις της κεφαλής.

Όσον αφορά τις θερμοκρασίες, παρ' όλο που δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα, παρατήρησα μια μικρή πτώση 2 βαθμών C. Ίσως να ήταν και μεγαλύτερη αν υπήρχαν οι αντίστοιχες γρίλιες εξαερισμού στα 5 1/4 bays που έχουν τα κλασικά 3,5 bays στο κουτί μου.

Η συγκεκριμένη λύση είναι ιδανική και για όσους έχουν γεμίσει τα 3,5 bays τους με δίσκους και έχουν ανεκμετάλλευτα ελεύθερα bays 5 1/4''.

Είναι ιδανική επίσης στην περίπτωση που θέλουμε να αξιοποιήσουμε έναν IDE δίσκο και θέλουμε να τον συνδέσουμε στον ίδιο controller με το recorder, μιας και πλέον όλες οι μητρικές έρχονται με έναν IDE controller και η καλωδιοταινία δε θα έφτανε σε μήκος για το bay 5 1/4 του recorder και για κάποιo απ' τα bays των δίσκων.


Σϊγουρα υπάρχουν και άλλες λύσεις που καλύπτουν εξ ολοκλήρου τον δίσκο μέσα τους.
Η συγκεκριμένη λύση πάντως είναι αρκετά οικονομική και αποτελεσματική πιστεύω.

Κόστισε 10euro και μπορείτε να την βρείτε στο eshop.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650296

Ελπίζω να βρήκατε χρήσιμο αυτό το mini review και να σας ικανοποιήσει η λύση της revoltec όσο και μένα.

Gordito
24-03-08, 21:14
Mακαρι να εμπαινε και σε ολα τα κουτια.

Δυστυχως πολλα εχουν δικια τους πατεντα για τις 5.25" και αυτο το εξαρτημα ισως να μην κανει.

Ειναι καλη λυση παντως και βολευει αν καποιος εχει κουτι με λιγες θεσεις για σκληρους, αν βαλει τετοια μπορει να βαλει και περισσοτερους σκληρους.

Σε ποιο κουτι εβαλες τα μπλιμπλικια;

nikgr
24-03-08, 21:19
Γιατί να μην μπαίνει nikchris ? :hmm:
Εγώ έχω 2 διαφορετικά towers της Antec και χώρεσε και στα 2 χωρίς παρατράγουδα.

Ο δίσκος άλλωστε αποκτά ακριβώς τις διαστάσεις ένος DVDr στο πλάτος.
Απλά βιδώνεις πάνω στο δίσκο τα αυτάκια του κουτιού σου λες και ήταν recorder.

Gordito
24-03-08, 21:28
Σε μερικα κουτια ηδη υπαρχουν καποια τετοια πλαστικα ή καποιες πατεντες για να στηριχθει το DVDr οποτε ενδεχομενως μπορει και να μην κανει.

Ειναι πολυ καλη λυση παντως και εμενα θα με βολευε τρομερα ;)

gogos7
24-03-08, 21:35
Χρήσιμο και ουσιαστικό post, ωραίος.

Ο nikchris θα εννοεί κουτιά που δεν υιοθετούν το πατροπαράδοτο τρόπο στερέωσης 5.25'' συσκευών (δηλαδή αυτά με βίδες).

nikgr
24-03-08, 21:47
Δεν ξέρω τί είδους towers εννοείτε ρε παίδες. :hmm:
Αυτά τα παλιά towers που βίδωνες το recorder απευθείας στο tower χωρίς τη μεσολάβηση των rails ώστε να μπει συρταρωτά?

Όπως και να χει απ' τη στιγμή που οι silencers έχουν αντίστοιχες τρύπες για βίδες στα πλαϊνά με ένα recorder δεν καταλαβαίνω το λόγο να μπορεί να βιδωθεί recorder και να μη μπορεί να βιδωθεί ο silencer.

mach
24-03-08, 22:14
Ο nickchris μάλλον έχει στο μυαλό το chieftec του (νομίζω δλδ).
Έχει όντως μια περίεργη πατέντα για τα 5.25, ένα κλιπσάκι που μαγκώνει σε μια από τις πίσω υποδοχές των drive.

Μάλλον θα δουλεύει με το προιόν που προτείνει ο nikgr, πιθανότατα όμως δεν θα στερεώνεται ιδανικά... :hmm:

maxorfo
24-03-08, 22:54
nikgr, οι χαμηλής συχνότητας κραδασμοί / δόνηση (vibration) από το μοτέρ, που συνήθως μεταφέρεται στις λαμαρίνες του κουτιού και ακούγεται σαν ένα ενοχλητικό βουητό (hum) περιορίζονται με τη χρήση των silencer?
Αυτός ο θόρυβος προσωπικά μ' ενοχλεί πολύ περισσότερο από εκείνο που κάνουν οι κεφαλές στο ψάξιμο και για να τον περιορίσω έχω καταφύγει στη λύση της ανάρτησης του σκληρού από ελαστικό κορδόνι (bungee cord). Θα μ' ενδιέφερε ωστόσο η σταθερότητα που προσφέρει η λύση της Revoltec.

nikgr
24-03-08, 23:31
Nαι, εννοείται ότι απορροφάει και τους κραδασμούς απ' το μοτερ maxorfo.
Έχει εξάλλου πάρα πολύ χοντρές βάσεις απο καουτσουκ με αποτέλεσμα να αποσβένουν οποιονδήποτε συντονισμό, πολύ περισσότερο μάλιστα και απ' τις λεπτεπίλεπτες "φλάτζες" απο καουτσούκ που έχουν συνηθως τα cases στα bays των δίσκων.

Εγώ αποφάσισα να το αγοράσω διαβάζοντας κάποιο παλιότερο σχόλιο ενός που το χρησιμοποίησε σε raptor που του έπαιρνε το μυαλό απ' το θόρυβο προηγουμένως.

Πλέον πρέπει να κολλήσω το αυτί μου στο tower για να ακουσω τον δίσκο μου (όχι raptor βέβαια) στην απόλυτη ησυχία της νύχτας, τη στιγμή που προηγουμένως τον άκουγα ακόμα και με το θορυβο της μέρας.

Ένα 10euro έχει εξάλλου. Δεν είναι και καμια τρομερή χρηματική επένδυση, αν και θα σε εκπληξει πιστευω ευχάριστα με το βάρος, τη στιβαρότητα και την ποιότητά του.

voger
25-03-08, 00:07
Πήγα να το αγοράσω σήμερα, χωρίς να διαβάσω το παρόν νήμα. Δυστυχώς το είχε κατόπιν παραγγελλείας. Βασικά ήμουν ανάμεσα σε αυτό και έναν δίσκο WD7500AACS που υποτίθεται ότι είναι ήσυχος. Αν όμως αυτό το μαραφέτι μηδενίζει τελείως το μουρμούρισμα του δίσκου χαλάλι τα 20€ για τα 2 τεμάχια. Ας ελπίσουμε ότι θα ταιριάξει και στο Chieftec.

WAntilles
25-03-08, 00:19
Σε Ράπτορα 150άρη, 3ης γενιάς, το έχει δοκιμάσει κάποιος;

skapetis
25-03-08, 00:34
Για δίσκους που κάνουν θόρυβο υπάρχει και το acoustic management (http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_Acoustic_Management) και το ftool της Hitachi (και όχι μόνο). Μια ελάχιστη μείωση στις τιμές του AAM (χωρίς σοβαρή επίπτωση στις επιδόσεις) μπορεί να κάνει ένα δίσκο πραγματικά αθόρυβο.

voger
25-03-08, 00:44
το έχω δοκιμάσει αυτό. Είδα διαφορά μόνο κατά την εγγραφή/ανάγνωση. Ο συντονισμός έμεινε ίδιος.

strider
25-03-08, 08:55
Έχω βάλει τους δίσκους μου σε αυτά (http://www.pcsilent.de/en_pd_silentMaxx_HDD-Silencer_hard_drive_noise_reduction_HDD_dampening_insulation_46.html) και δεν ακούγονται καθόλου. Δεν καταλαβαίνω καν αν δουλεύουν οι δίσκοι.

http://www.pcsilent.de/ppic_MAXI_silentMaxx_HDD-Silencer_hard_drive_noise_reduction_HDD_dampening_insulation_pcshd1.jpg

nikgr
25-03-08, 12:34
strider ωραία λύση φίλε αλλα λίγο ακριβή μου φαίνεται.
2 δίσκους να έχει κάποιος θέλει 100euro μαζί με τα ταχυδρομικά απο Γερμανία...

Ανεβάζει καθόλου θερμοκρασίες ο δίσκος μέσα σ' αυτό το πράγμα? Γιατί λίγο στριμωγμένο τον κόβω τον δίσκο έτσι πώς είναι κλεισμένος απο παντού.

skapetis
25-03-08, 13:03
το έχω δοκιμάσει αυτό. Είδα διαφορά μόνο κατά την εγγραφή/ανάγνωση. Ο συντονισμός έμεινε ίδιος.

Ο συντονισμός είναι θέμα κουτιού. Όπως είπες κι εσύ από το θόρυβο r/w ξενοιάζεις. οπότε εφαρμόζεις και τις δύο λύσεις και ησυχάζεις ;)

........Auto merged post: skapetis added 0 Minutes and 53 Seconds later........


Έχω βάλει τους δίσκους μου σε αυτά (http://www.pcsilent.de/en_pd_silentMaxx_HDD-Silencer_hard_drive_noise_reduction_HDD_dampening_insulation_46.html) και δεν ακούγονται καθόλου. Δεν καταλαβαίνω καν αν δουλεύουν οι δίσκοι.




από θερμοκρασίες πώς πάς?

psolord
25-03-08, 15:51
Ωραίες οι λύσεις για την μείωση του θορύβου παιδιά. Μπορείτε να μας πείτε και για ποιους δίσκους μιλάμε? Εγώ έχω απο 6 δίσκους, σε κάθε μου pc και δεν τους ακούω καθόλου, παρα μόνο αν κάνω κάνα τρελλό search. Ειδικά στο ένα κουτάκι AEROCOOL full tower, έχει ήδη κάτι λαστιχάκια που ήδη βιδώνουν εκει οι δίσκοι και σίγουρα θα αποροφάει κάτι.

Αλλά το άλλο κουτί , ένα ARMOR, απλα έχει μια θήκη αποσπομένη, που δέχεται τρεις, και άλλους τρείς δίπλα απο το τροφοδοτικό σε άλλη θήκη. Ούτε αυτους τους δίσκους τους ακούω! Μιλάμε οτι είναι όλοι πάνω απο 320GB!:hmm:

strider
25-03-08, 15:53
strider ωραία λύση φίλε αλλα λίγο ακριβή μου φαίνεται.
2 δίσκους να έχει κάποιος θέλει 100euro μαζί με τα ταχυδρομικά απο Γερμανία...

Ανεβάζει καθόλου θερμοκρασίες ο δίσκος μέσα σ' αυτό το πράγμα? Γιατί λίγο στριμωγμένο τον κόβω τον δίσκο έτσι πώς είναι κλεισμένος απο παντού.



από θερμοκρασίες πώς πάς?
Λοιπόν η θερμότητα απάγεται έξω. Όλο το enclosure λειτουργεί σαν ψύχτρα του δίσκου. Είναι εξειρετικό. Διάβασα πολλά reviews πριν το πάρω και όλα είχαν τις καλύτερες τιμές για θερμοκρασίες.

Τα συγκεκριμένα τα πληρώνεις μια φορά και σου μένουν για πάντα. Αλλάζεις τον δίσκο σου από μέσα όταν πάρεις μεγαλύτερον.

nikgr
25-03-08, 16:13
psolord εννοείται ρε φίλε ότι αν δε σ' ενοχλεί ο θόρυβος απ' τους δίσκους δε σ' απασχολεί το θέμα.

Εξάλλου εξαρτάται και απ' το πόσο αθόρυβο είναι το υπόλοιπο PC και πόσο ευαίσθητα αυτιά έχεις.
Aμα έχεις fanless κάρτα γραφικών, αθόρυβο τροφοδοτικό και αθόρυβους ανεμιστήρες, η μόνη κύρια πηγή θορύβου είναι ο δίσκος.

Οι λύσεις απευθύνονται κυρίως σε όσους έχουν raptors που κάνουν πολύ θόρυβο, ή παλιότερους δίσκους.
Εμένα πχ ο 320αρης WD που έχω είναι αθόρυβος, ενώ αντίθετα ο 300αρης κάνει πολύ θόρυβο η κεφαλή του.
Βάζοντας τον πιο θορυβώδη λοιπόν στον silencer έγινε πιο αθόρυβος απ' τον 320αρη.
Θα πάρω μάλιστα άλλο ένα για να βάλω και τον άλλο δίσκο εκεί. Τα λαστιχάκια που έχουν τα towers για τους δίσκους είναι της πλάκας.

strider συμφωνώ φίλε ότι η δικιά σου λύση θα είναι ακόμα καλύτερη, αλλα τα 100euro τα σκέφτεται να τα δώσει ο άλλος ακόμα και για ολόκληρο tower.
Φαντάσου να του πεις να τα δώσει για να κάνει το σύστημά του λίγο πιο αθόρυβο όσον αφορά τους δίσκους, όταν έχει πχ κάρτες γραφικών που βουίζουν σα τρελλές σε sli κλπ.

strider
26-03-08, 03:41
strider συμφωνώ φίλε ότι η δικιά σου λύση θα είναι ακόμα καλύτερη, αλλα τα 100euro τα σκέφτεται να τα δώσει ο άλλος ακόμα και για ολόκληρο tower.
Φαντάσου να του πεις να τα δώσει για να κάνει το σύστημά του λίγο πιο αθόρυβο όσον αφορά τους δίσκους, όταν έχει πχ κάρτες γραφικών που βουίζουν σα τρελλές σε sli κλπ.
Συμφωνώ. Εγώ έφτιαξα όλο το μηχάνημα silent. Το κουτί έκανε 250 ευρώ, και άλλο τόσο το yesico (http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=20413&garpg=3) τροφοδοτικό. Πήρα ανεμιστήρα 12cm 8dB, κόλλησα επένδυση παντού μέσα, έφτιαξα όλα τα καλώδια έτσι ώστε να μην είναι στον αέρα. Φυσικά έχω ATI 3850 Ultimate (fanless) και Scythe Ninja ψυχτρα CPU.

Πριν βάλω τα enclosures άκουγα μόνο τους δίσκους, μετά όμως όχι. Μόλις βρώ και τρόπο να απαλλαγώ από τον 8dB ανεμιστήρα θα είμαι ΟΚ. Νομίζω ότι τον ακούω αν πλησιάσω πολύ κοντά :p

Πάντως, θεωρώ ότι με τέτοια enclosures κερδίζεις πολύ στη θερμοκρασία και στη ζωή των δίσκων. Είναι καλή επένδυση με τη δική μου λογική.

skapetis
26-03-08, 14:28
Πάντως, θεωρώ ότι με τέτοια enclosures κερδίζεις πολύ στη θερμοκρασία και στη ζωή των δίσκων. Είναι καλή επένδυση με τη δική μου λογική.

Οι βλάβες στους δίσκους σε ψηλές θερμοκρασίες είναι λιγάκι μύθος. Απ'ότι φαίνεται (http://research.google.com/archive/disk_failures.pdf) τα υψηλότερα ποσοστά βλαβών συμβαίνουν σε "λογικές" θερμοκρασίες μεταξύ 25-30 C.

Εγώ πιστεύω ότι με τους δίσκους θέλεις βασικά τύχη και "λογική" ψύξη (μην τους έχεις κολλημένους και να τους φυσάει ένας αθόρυβος 12άρης)

hellenicsun
26-03-08, 14:41
Το γνωστό case των Multirama (το παλαιό, δίχρωμο, που κάτω κάτω έχει ένα τζάμι με το λογότυπο και μπλε φωτισμό) δέχεται αυτό το εξάρτημα;

strider
26-03-08, 17:41
Οι βλάβες στους δίσκους σε ψηλές θερμοκρασίες είναι λιγάκι μύθος. Απ'ότι φαίνεται (http://research.google.com/archive/disk_failures.pdf) τα υψηλότερα ποσοστά βλαβών συμβαίνουν σε "λογικές" θερμοκρασίες μεταξύ 25-30 C.

Εγώ πιστεύω ότι με τους δίσκους θέλεις βασικά τύχη και "λογική" ψύξη (μην τους έχεις κολλημένους και να τους φυσάει ένας αθόρυβος 12άρης)
Καταρχήν..... καλά βρε άρρωστε, βρε σαδιστή, έστειλες paper για τα failures των δίσκων? Και εγώ που χαζεύω στο adslgr για να χαλαρώσω από τα paper να το δώ έτσι ξαφνικά? :mad::p:mad::p

Γενικά οι δίσκοι μου χαλάνε συχνά, είτε τους χτυπάει ανεμιστήρας είτε όχι. Είπα να κάνω ό,τι μπορώ για τις θερμοκρασίες (τουλάχιστον να μην ανεβάσουν θερμοκρασίες εξαιτίας του enclosure, αφού κατεβάζουν είναι ακόμα καλύτερα) αλλά κυρίως για το θόρυβο το έβαλα.

teodor_ch
10-04-08, 00:29
εγώ έκανα αυτές τις μέρες αυτό και ο ραπτορ το βούλωσε για τα καλά :p,

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=713507&postcount=40

manicx
10-04-08, 10:03
Η καλύτερη λύση είναι η τσάμπα.

http://www.silentpcreview.com/article8-page2.html

2 λαστιχάκια κάνουν όλη τη διαφορά. Δεν χρειάζεται βίδες. Τα λαστιχάκια περνάνε μέσα από τις τρύπες που περνούν οι βίδες και συγκρατούν τον σκληρό. Απλά πρέπει να μεταφέρετε τον σκληρό σε 5.25 bay για να υπάρχει χώρος να γίνει η πατέντα. Αν μετά έχετε δονήσεις, σφυρίξτε μου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.