PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να κάνω διακοπή σύνδεσης;



Kiriakos_4
24-03-08, 21:48
Είχα HOL αλλά λόγω το ότι δεν υπάρχει καμία άλλη που να έχει ιδιόκτητο στην περιοχή μου και επειδή δεν άντεχα άλλο με το 1Mbit είπα να βάλω ΟΤΕ ο οποίος έχει μέχρι 24 τον οποίο ΟΤΕ δισφυμούσα σε όλους μου τους γνωστούς και έλεγα "ακόμα και στην γιαγιά μου" ότι υπάρχουν και άλλοι πάροχοι πιο φτηνοί και πιο αξιόπιστοι. Ημουν σίγουρος ότι δεν θα με πετάξει ποτέ έξω, θα πιάνω μέγιστες ταχύτητες και λοιπά γιατί σκεφτόμουνα εκτός απ' το ότι δίνεις τόσα πολλά λεφτά σε σχέση με τους άλλους ότι ΟΤΕ είναι αυτός, μεγάλος οργανισμός πολλών ετών και τέλος πάντων έλεγα θα αξίζουν τα λεφτά που θα δίνω. (Αυτή τη στιγμή είμαι απίστευτα εκνευρισμένος αλλά προσπαθώ να κρατηθώ γιατί δεν φταίτε ούτε εσείς ούτε τα φοιτητάκια στο 134). Μετά απο πολλά όπως αυτό -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=184939 τα προβλήματα συνεχίζονται και γι` αυτό θέλω να μου πείτε αν μπορώ να διακόψω τη σύνδεση. Βέβαια έχω εξάμηνη δέσμευση αλλά προτιμώ να τους δώσω όσα χρήματα απομένουν μέχρι να λήξει η σύνδεση και να πάω σε HOL, Forthnet ή οποιαδήποτε άλλη με 1Mbit παρά να παραμείνω στον πανάκριβο κωλοΟΤΕ (συγγνώμη δεν άντεξα)!

p.s. Ενώ όλες οι άλλες εταιρείες είχαν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές προς όλους όλο το 24ωρο ο ΟΤΕ είχε "τις καθημερινές το Βράδυ (20:00 - 08:00) και το Σαββατοκύριακο (εντός δικτύου ΟΤΕ)" και τώρα έχει "κάθε μέρα, όλη μέρα, 24 ώρες 7 ημέρες" αλλά ΜΟΝΟ εντός δικτύου ΟΤΕ. Ε, όχι ρε ΟΤΕ δεν θα σου κάνουμε τη χάρη. Οι άλλες δηλαδή μπαίνουν μέσα;

pnikolo
25-03-08, 00:06
Ναι, μπορεις :closed:

ariadgr
25-03-08, 00:28
Είχα HOL αλλά λόγω το ότι δεν υπάρχει καμία άλλη που να έχει ιδιόκτητο στην περιοχή μου και επειδή δεν άντεχα άλλο με το 1Mbit είπα να βάλω ΟΤΕ ο οποίος έχει μέχρι 24 τον οποίο ΟΤΕ δισφυμούσα σε όλους μου τους γνωστούς και έλεγα "ακόμα και στην γιαγιά μου" ότι υπάρχουν και άλλοι πάροχοι πιο φτηνοί και πιο αξιόπιστοι. Ημουν σίγουρος ότι δεν θα με πετάξει ποτέ έξω, θα πιάνω μέγιστες ταχύτητες και λοιπά γιατί σκεφτόμουνα εκτός απ' το ότι δίνεις τόσα πολλά λεφτά σε σχέση με τους άλλους ότι ΟΤΕ είναι αυτός, μεγάλος οργανισμός πολλών ετών και τέλος πάντων έλεγα θα αξίζουν τα λεφτά που θα δίνω. (Αυτή τη στιγμή είμαι απίστευτα εκνευρισμένος αλλά προσπαθώ να κρατηθώ γιατί δεν φταίτε ούτε εσείς ούτε τα φοιτητάκια στο 134). Μετά απο πολλά όπως αυτό -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=184939 τα προβλήματα συνεχίζονται και γι` αυτό θέλω να μου πείτε αν μπορώ να διακόψω τη σύνδεση. Βέβαια έχω εξάμηνη δέσμευση αλλά προτιμώ να τους δώσω όσα χρήματα απομένουν μέχρι να λήξει η σύνδεση και να πάω σε HOL, Forthnet ή οποιαδήποτε άλλη με 1Mbit παρά να παραμείνω στον πανάκριβο κωλοΟΤΕ (συγγνώμη δεν άντεξα)!

p.s. Ενώ όλες οι άλλες εταιρείες είχαν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές προς όλους όλο το 24ωρο ο ΟΤΕ είχε "τις καθημερινές το Βράδυ (20:00 - 08:00) και το Σαββατοκύριακο (εντός δικτύου ΟΤΕ)" και τώρα έχει "κάθε μέρα, όλη μέρα, 24 ώρες 7 ημέρες" αλλά ΜΟΝΟ εντός δικτύου ΟΤΕ. Ε, όχι ρε ΟΤΕ δεν θα σου κάνουμε τη χάρη. Οι άλλες δηλαδή μπαίνουν μέσα;

Στο θέμα που δίνεις περιγράφεται μια ασυννενοησία, που ενώ είχες ADSL2+ modem (530v6) σε είχαν μπλέξει / τους είχες μπλέξει ότι έχεις παλιό 530 που δεν υποστηρίζει ADSL2+.
Άρα με το modem δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τα στατιστικά συγχρονισμού σου δεν τα έχουμε δει, μπορεί με downgrade σε 8 ή 4Mbps να λύσεις το πρόβλημα.

Έτσι κι'αλλιώς, αφού δεν σε καλύπτει ιδιόκτητο εναλλακτικού, όπου και να πας στο ίδιο DSLΑΜ του ΟΤΕ θα πέφτεις.

Kiriakos_4
25-03-08, 01:38
Όντως, θα είναι το ίδιο DSLAM αλλά δεν θα δίνω 120€ το δύμηνο!

zeta
25-03-08, 07:57
Είχα HOL αλλά λόγω το ότι δεν υπάρχει καμία άλλη που να έχει ιδιόκτητο στην περιοχή μου και επειδή δεν άντεχα άλλο με το 1Mbit είπα να βάλω ΟΤΕ ο οποίος έχει μέχρι 24 τον οποίο ΟΤΕ δισφυμούσα σε όλους μου τους γνωστούς και έλεγα "ακόμα και στην γιαγιά μου" ότι υπάρχουν και άλλοι πάροχοι πιο φτηνοί και πιο αξιόπιστοι. Ημουν σίγουρος ότι δεν θα με πετάξει ποτέ έξω, θα πιάνω μέγιστες ταχύτητες και λοιπά γιατί σκεφτόμουνα εκτός απ' το ότι δίνεις τόσα πολλά λεφτά σε σχέση με τους άλλους ότι ΟΤΕ είναι αυτός, μεγάλος οργανισμός πολλών ετών και τέλος πάντων έλεγα θα αξίζουν τα λεφτά που θα δίνω. (Αυτή τη στιγμή είμαι απίστευτα εκνευρισμένος αλλά προσπαθώ να κρατηθώ γιατί δεν φταίτε ούτε εσείς ούτε τα φοιτητάκια στο 134). Μετά απο πολλά όπως αυτό -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=184939 τα προβλήματα συνεχίζονται και γι` αυτό θέλω να μου πείτε αν μπορώ να διακόψω τη σύνδεση. Βέβαια έχω εξάμηνη δέσμευση αλλά προτιμώ να τους δώσω όσα χρήματα απομένουν μέχρι να λήξει η σύνδεση και να πάω σε HOL, Forthnet ή οποιαδήποτε άλλη με 1Mbit παρά να παραμείνω στον πανάκριβο κωλοΟΤΕ (συγγνώμη δεν άντεξα)!

p.s. Ενώ όλες οι άλλες εταιρείες είχαν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές προς όλους όλο το 24ωρο ο ΟΤΕ είχε "τις καθημερινές το Βράδυ (20:00 - 08:00) και το Σαββατοκύριακο (εντός δικτύου ΟΤΕ)" και τώρα έχει "κάθε μέρα, όλη μέρα, 24 ώρες 7 ημέρες" αλλά ΜΟΝΟ εντός δικτύου ΟΤΕ. Ε, όχι ρε ΟΤΕ δεν θα σου κάνουμε τη χάρη. Οι άλλες δηλαδή μπαίνουν μέσα;

οι άλλοι δεν μπαίνουν μέσα γιατί δε σου δίνουν ψηφιακή γραμμή για τα τηλέφωνα, αλλά voip, με ότι αυτό συνεπάγεται....
όσο και για το ιντερντετ των εναλλακτικών, ειναι τρις χειρότερο του οτε. του οτε γενικά ειναι καλό, και οταν μαζευτει κοσμος σε μια περιοχή, μπορει να εχει λιγο καιρο προβλημα, αλλα κανουν αναβάθμιση. Οι εναλλακτικοί δεν έχουν καν ικανο bandwidth όχι να κάνουν και αναβάθμιση. Σκέψου το λίγο και ψάχτο λιγο, πριν κανεις βιαστικες νευριασμενες κινήσεις.

Kiriakos_4
25-03-08, 13:46
Κι εγώ αυτά σκεφτόμουνα και έλεγα ότι τα πάρα πολλά χρήματα που θα δίνω δεν θα πάνε χαμένα αλλά... Τέλος πάντων ίσως είμαι απο τους λίγους που συνέβησαν πολλά προβλήματα στη σειρά και μου σχημάτισαν κακή γνώμη για τον ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.