PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το τηλέφωνο



jk68
24-03-08, 22:51
Πρίν απο ένα μήνα περίπου ο ΟΤΕ μου σύνδεσε νέο τηλέφωνο. Μέχρι εδώ όλα καλά. Κανένα πρόβλημα. Η τηλεφωνική μου σύνδεση δούλευε ρολόι. Σε 15 μέρες ο ΟΤΕ μου ενεργοποίησε μια connex 1000άρα ADSL σύνδεση. Απ εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Συνδέω στην υποδοχή line του splitter το καλώδιο που έρχεται απο την πρίζα του τοίχου. Από το phone του splitter φεύγει ένα καλώδιο που πηγαίνει στην τηλεφωνική συσκευή. Από το modem του splitter φεύγει ένα καλώδιο και πηγαίνει στο modem του ADSL (Baudtec). Το internet δουλεύει κανονικά ενώ το τηλέφωνο μου δεν λειτουργεί. Καλώ απο το κινητό μου το σταθερό και ενώ δείνχει ότι καλεί εγώ δεν ακούω τίποτα. Καλώ απο το σταθερό το κινητό μου αλλά το τηλέφωνο δείχνει νεκρό. Βάζω το τηλέφωνο κατευθείαν στην πρίζα του τοίχου και δουλεύει κανονικά. Εχω αλλάξει 4 splitter χωρίς αποτέλεσμα. Με άλλη τηλεφωνική συσκευή έχω το ίδιο πρόβλημα. Εχει κανείς καμιά ιδέα τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει

papail
24-03-08, 23:06
Πρίν απο ένα μήνα περίπου ο ΟΤΕ μου σύνδεσε νέο τηλέφωνο. Μέχρι εδώ όλα καλά. Κανένα πρόβλημα. Η τηλεφωνική μου σύνδεση δούλευε ρολόι. Σε 15 μέρες ο ΟΤΕ μου ενεργοποίησε μια connex 1000άρα ADSL σύνδεση. Απ εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Συνδέω στην υποδοχή line του splitter το καλώδιο που έρχεται απο την πρίζα του τοίχου. Από το phone του splitter φεύγει ένα καλώδιο που πηγαίνει στην τηλεφωνική συσκευή. Από το modem του splitter φεύγει ένα καλώδιο και πηγαίνει στο modem του ADSL (Baudtec). Το internet δουλεύει κανονικά ενώ το τηλέφωνο μου δεν λειτουργεί. Καλώ απο το κινητό μου το σταθερό και ενώ δείνχει ότι καλεί εγώ δεν ακούω τίποτα. Καλώ απο το σταθερό το κινητό μου αλλά το τηλέφωνο δείχνει νεκρό. Βάζω το τηλέφωνο κατευθείαν στην πρίζα του τοίχου και δουλεύει κανονικά. Εχω αλλάξει 4 splitter χωρίς αποτέλεσμα. Με άλλη τηλεφωνική συσκευή έχω το ίδιο πρόβλημα. Εχει κανείς καμιά ιδέα τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει


Προφανώς κάτι μετα spliter γίνεται.Αλλα΄γιατί πεδεύεσαι με τα spliter και δεν παίρνεις ένα μετατροπέα και να τον βάλεις πα΄νω στην πρίζα και σου δώσει δύο υποδοχέσ , μία για τηλε΄φωνο καιμί αγια internet

agrelaphon
24-03-08, 23:07
Άλλαξε patch-cord τηλεφώνου
:oops:

spappis
24-03-08, 23:25
Άλλαξε patch-cord τηλεφώνου
:oops:

Ναι !:oneup:
σίγουρα είναι το καλώδιο (4 σπλιτερ και 2 τηλέφωνα... είναι αρκετά για να το καταλάβεις ;))

jk68
24-03-08, 23:40
Ναι !:oneup:
σίγουρα είναι το καλώδιο (4 σπλιτερ και 2 τηλέφωνα... είναι αρκετά για να το καταλάβεις ;))
Τι είναι το patch cord βρε παιδά. Γιατί φταίει το καλώδιο ;;;;;;;;;;;;;;;;

emeliss
25-03-08, 00:31
Γιατί κάτι πρέπει να φταίει (και είναι το μόνο που δεν άλλαξες).

Μετά πάμε για ευχέλαιο.

pnikolo
25-03-08, 00:31
Τι είναι το patch cord βρε παιδά. Γιατί φταίει το καλώδιο ;;;;;;;;;;;;;;;;

Σκατζαρισε το καλωδιο του ρουτερ με του τηλεφωνου :hmm:

spappis
25-03-08, 02:26
Λεξικό
patch cord: Το καλώδιο. Στην πραγματικότητα το συγκεκριμένο καλώδιο δεν είναι πατς κορντ, αλλά καταλάβαμε τι ήθελε να πει! Τα πατς κορντ συνδέουν ηλεκτρικά ή όπτικα δύο συσκευές μεταξύ τους. Το τηλέφωνο δεν συνδέεται με κάποια άλλη συσκευή για να ανταλλάξει σήματα, και άρα έχουμε ένα απλό καλώδιο (RJ11), αντίθετα το ρουτερ με τον Η/Υ συνδέονται με πατς κορντ (RJ45). Περισσότερα εδώ: wiki pedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Patch_cord)


Επίσης:
Σκατζαρισε: άλλαξε

jk68
25-03-08, 14:21
Κύριοι σας Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που δεν δοκίμασα ήταν να αλλάξω το καλώδιο που έρχεται από την πρίζα (όλους τους υπόλοιπους συνδυασμούς τους έχω κάνει). Θεώρησα ότι είναι οκ αφού το τηλέφωνο μου δουλεύει κανονικά κατευθείαν πάνω σε αυτό το καλώδιο. Δεν έχω διαθέσιμο τώρα αλλά θα το δοκιμάσω αύριο. Ελπίζω να φταίει αυτό. Παρεμπιπτόντως υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποια ρύθμιση από το κέντρο του ΟΤΕ;;;;;;;; Κάτι άλλο τώρα. Η τηλεφωνική συσκευή δεν χρησιμοποιεί για την μετάδοση της φωνής 2 καλώδια από τα 4 που περιλαμβάνει το γνωστό πλακέ λευκό τηλεφωνικό καλώδιο (RJ11) ;;; (συνήθως τα 2 μεσαία)

pnikolo
25-03-08, 18:08
Κύριοι σας Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που δεν δοκίμασα ήταν να αλλάξω το καλώδιο που έρχεται απο την πρίζα (όλους τους υπόλοιπους συνδιασμούς τους έχω κάνει). Θεώρησα ότι είναι οκ αφού το τηλεφωνό μου δουλεύει κανονικά κατευθείαν πάνω σε αυτό το καλώδιο. Δεν έχω διαθέσιμο τώρα αλλά θα το δοκιμάσω αύριο. Ελπίζω να φταίει αυτό. Παρεπιπτόντως υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποια ρύθμιση απο το κέντρο του ΟΤΕ;;;;;;;; Κάτι άλλο τώρα. Η τηλεφωνική συσκευή δεν χρησιμοποιεί για την μετάδοση της φωνής 2 καλώδια απο τα 4 που περιλαμβάνει το γνωστό πλακέ λευκό τηλεφωνικό καλώδιο (RJ11) ;;; (συνήθως τα 2 μεσαία)

Γιαυτο σου ειπα αλλαξε (σκατζαρισε = αλλαξε τα μεταξυ τους) το καλωδιο του τηλεφωνου με αυτο της (line) του ρουτερ, και του ρουρερ στο τηλεφωνο :worthy:

jk68
25-03-08, 19:07
Γιαυτο σου ειπα αλλαξε (σκατζαρισε = αλλαξε τα μεταξυ τους) το καλωδιο του τηλεφωνου με αυτο της (line) του ρουτερ, και του ρουρερ στο τηλεφωνο :worthy:

:oops::oops: Το είχα κάνει. Τίποτα δεν άλλαξε :(:(:(:(:(

pnikolo
25-03-08, 19:41
:oops::oops: Το είχα κάνει. Τίποτα δεν άλλαξε :(:(:(:(:(

Δοκιμασε για λιγο τη γραμμη -το καλωδιο-(οπως ειναι) που δουλευει στο ρουτερ να το βαλεις στο τφ να δεις δουλεει? Βγαλτο απο το ρουτερ και βαλτο στο τφ, εχει σημα? :hmm:

jk68
25-03-08, 20:17
Δοκιμασε για λιγο τη γραμμη -το καλωδιο-(οπως ειναι) που δουλευει στο ρουτερ να το βαλεις στο τφ να δεις δουλεει? Βγαλτο απο το ρουτερ και βαλτο στο τφ, εχει σημα? :hmm:
Τα έχω κάνει όλα. Αποκλείετε να υπάρχει κάτι που δεν έχω κάνει. Η φταίει το καλώδιο από την τηλεφωνική πρίζα στην συσκευή τηλεφώνου ή ο ΟΤΕ....................... Ευχαριστώ πάντως

pnikolo
25-03-08, 20:32
Τα έχω κάνει όλα. Αποκλείετε να υπάρχει κάτι που δεν έχω κάνει. Η φταίει το καλώδιο από την τηλεφωνική πρίζα στην συσκευή τηλεφώνου ή ο ΟΤΕ....................... Ευχαριστώ πάντως

Μα το καλωδιο απο τη πριζα δε παει στο σπλιτερ και απο κει το ενα στο ρουτερ που δουλευει (αρα καλωδιο σπλιτερ-ρουτερ και πριζα ειναι ενταξει), και το αλλο σπλιτερ (φιλτρο) τηλεφωνο?

jk68
25-03-08, 20:46
Μα το καλωδιο απο τη πριζα δε παει στο σπλιτερ και απο κει το ενα στο ρουτερ που δουλευει (αρα καλωδιο σπλιτερ-ρουτερ και πριζα ειναι ενταξει), και το αλλο σπλιτερ (φιλτρο) τηλεφωνο?

Κοίταξε να δείς. Απο την πρίζα φεύγει ένα καλωδιο και πάει στο line του splitter. Απο τη έξοδο modem του splitter φεύγει ένα καλώδιο και πάει στο router. Απο την έξοδο phone του splitter φεύγει ένα καλώδιο και πάει στο τηλέφωνο. Αυτή είναι η συνδεσμολογία που έχω χρησιμοποιήσει..... Πρίζα - splitter - router OK το πρόβλημα εμφανίζεται πρίζα - splitter τηλέφωνο.................

pnikolo
25-03-08, 22:34
Κοίταξε να δείς. Απο την πρίζα φεύγει ένα καλωδιο και πάει στο line του splitter. Απο τη έξοδο modem του splitter φεύγει ένα καλώδιο και πάει στο router. Απο την έξοδο phone του splitter φεύγει ένα καλώδιο και πάει στο τηλέφωνο. Αυτή είναι η συνδεσμολογία που έχω χρησιμοποιήσει..... Πρίζα - splitter - router OK το πρόβλημα εμφανίζεται πρίζα - splitter τηλέφωνο.................

Για λιγο βαλε τα καλωδια αναποδα στο σπλιτερ, να δεις για λιγο αν εχεις σημα στο τφ και αν το ρουτερ παρει dsl, και πες μου ;)

jk68
25-03-08, 22:45
Για λιγο βαλε τα καλωδια αναποδα στο σπλιτερ, να δεις για λιγο αν εχεις σημα στο τφ και αν το ρουτερ παρει dsl, και πες μου ;)
Το έκανα. Δεν είχα internet ουτε τηλ..... Λογικά η καμιά μαλακία του ΟΤΕ απο το κέντρο είναι ή φταίει το καλώδιο που ξεκινάει απο την πρίζα. Αλλά αν ήταν το καλώδιο που ξεκινάει απο την πρίζα δεν θα είχα πρόβλημα όταν συνέδεα απευθείας το τηλέφωνο σε αυτό;;;;;

pnikolo
25-03-08, 23:06
Το έκανα. Δεν είχα internet ουτε τηλ..... Λογικά η καμιά μαλακία του ΟΤΕ απο το κέντρο είναι ή φταίει το καλώδιο που ξεκινάει απο την πρίζα. Αλλά αν ήταν το καλώδιο που ξεκινάει απο την πρίζα δεν θα είχα πρόβλημα όταν συνέδεα απευθείας το τηλέφωνο σε αυτό;;;;;

Μαλλον στο σπλιτερ βλεπω το προβλημα. Κοιτα μεσα στα λαμακια που συνδεεις το τφ μηπως καποιο ειναι κολλημενο προς τα κατω η κομμενο. Μιλαμε για τα 2 μεσαια λαμακια παντα

andreasermones
25-03-08, 23:09
αλλαξε σπλιτερ δεν νομιζω να ειναι ακριβο καντο για καλο κακο να σαι σιγουρος οτι ειναι ολα οκ απο σενα....

spyrdano
25-03-08, 23:13
Εγώ αντιμετοπίζω το εξής με το τηλέφωνο.Δεν μπορεί να γίνει αναγνώριση σε εισερχόμενη κλήση σε καμμία συσκευή του σπιτιού πλην αυτής με την οποία έχω συνδέσει την dsl γραμμή (με διπλή είσοδο).Αν βέβαια κλείσω το router η αναγνώριση γίνεται κανονικά από όλες τις συσκευές.Εννοείται ότι όλες οι πρίζες έχουν φίλτρα.

jk68
25-03-08, 23:19
αλλαξε σπλιτερ δεν νομιζω να ειναι ακριβο καντο για καλο κακο να σαι σιγουρος οτι ειναι ολα οκ απο σενα....

:sorry: Αμ έχω αλλάξει 4 διαφορετικά. Μέχρι και την πρίζα του τοίχου άνοιξα για καλό και για κακό. Εγώ πάντως νομίζω ότι πρέπει να είναι απο τον ΟΤΕ. Το έχω αναφέρει στο 121. Την πρώτη φορά τους πήρα και μου είπαν ότι το εφτιαξαν .Μαλακίες δηλαδή. Την δεύτερη φορά είπαν ότι τα στείλουν συνεργείο. Ξεκίνησαν απεργία και ................ έχει ο Θεός...............................

........Auto merged post: jk68 added 3 Minutes and 47 Seconds later........


Εγώ αντιμετοπίζω το εξής με το τηλέφωνο.Δεν μπορεί να γίνει αναγνώριση σε εισερχόμενη κλήση σε καμμία συσκευή του σπιτιού πλην αυτής με την οποία έχω συνδέσει την dsl γραμμή (με διπλή είσοδο).Αν βέβαια κλείσω το router η αναγνώριση γίνεται κανονικά από όλες τις συσκευές.Εννοείται ότι όλες οι πρίζες έχουν φίλτρα.

Μην το παιδεύεις πάρε κατευθείαν το 121. Ελπίζω να βρείς άκρη. Καλή υπομονή

pnikolo
25-03-08, 23:30
Εγώ αντιμετοπίζω το εξής με το τηλέφωνο.Δεν μπορεί να γίνει αναγνώριση σε εισερχόμενη κλήση σε καμμία συσκευή του σπιτιού πλην αυτής με την οποία έχω συνδέσει την dsl γραμμή (με διπλή είσοδο).Αν βέβαια κλείσω το router η αναγνώριση γίνεται κανονικά από όλες τις συσκευές.Εννοείται ότι όλες οι πρίζες έχουν φίλτρα.

Δοκιμασε σε ενα τφ να βαλλεις 2 φιλτρα στη σειρα, καλεσε το και πες μου το αποτελεσμα ;)

spyrdano
26-03-08, 16:46
Δοκιμασε σε ενα τφ να βαλλεις 2 φιλτρα στη σειρα, καλεσε το και πες μου το αποτελεσμα ;)
Νάσαι καλά φίλε,δούλεψε!!!

pnikolo
26-03-08, 20:57
Νάσαι καλά φίλε,δούλεψε!!!

;) :oneup: :clap:

LiveTVRadio
26-03-08, 21:03
:hmm:Μερικα τηλεφωνα, ή μερικες πριζες τηλεφωνου στα σπιτια, αντι να έχουν συνδεμενα τα 2 μεσαια καλωδια απο τα 4 , έχουν τα 2 εξωτερικα. ( Μου ειχε τυχει παληα κι αυτο ).

emeliss
26-03-08, 21:04
:hmm:Μερικα τηλεφωνα, ή μερικες πριζες τηλεφωνου στα σπιτια, αντι να έχουν συνδεμενα τα 2 μεσαια καλωδια απο τα 4 , έχουν τα 2 εξωτερικα. ( Μου ειχε τυχει παληα κι αυτο ).

Κάποια panasonic έπαιζαν με τα εξωτερικά

pnikolo
27-03-08, 02:00
:hmm:Μερικα τηλεφωνα, ή μερικες πριζες τηλεφωνου στα σπιτια, αντι να έχουν συνδεμενα τα 2 μεσαια καλωδια απο τα 4 , έχουν τα 2 εξωτερικα. ( Μου ειχε τυχει παληα κι αυτο ).

Σε παλια ασυρματα panasonic γιατι ηταν default για β' γραμμη. Στα διγραμμα τα 2 εξωτερικα ειναι για τη δευτερη γραμμη ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.