PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens 4200 SNR k Atten.



ntafoulis
24-03-08, 23:36
Καλησπερα, ειμαι συνδρομητης Τellas κ μου εχουν δωσει το siemens to 4200.Οταν ειχε γινει αναβαθμιση στα 12mb ειχα συχνες αποσυνδεσεις κ το αποτελεσμα ηταν πως με υποβαθμισαν στα 8mb οπου κ παλι εχω αποσυνδεσεις (περιπου 3 την ημερα) αλλα δεν ειναι τοσο τραγικα οπως παλια.Μια μερα που μιλαγα με εναν agent της ΤΥ του 13800 μου ειπε πως βλεπει πως δεν υπαρχει προβλημα στην επικοινωνια μου με το dslam που καταληγω(καλαμακιου) αλλα υπαρχει προβλημα στον "εγκατεστημενο μου εξοπλισμο".Συνχρονιζω σε ATU-C Current Tx Rate 8187000(bits/sec)
ATU-R Current Tx Rate 1023000(bits/sec), εχω 4.5-9.5 SNR κ 26.5 Atten. Με τα πολλα μου ειπε πως αν ελενξω εξοπλισμο κ ανεβασω SNR apo 10+ θα μπορεσω να αιτηθω αναβαθμιση παλι στα 12mb χωρις αποσυνδεσεις. Σας ρωτω εγω τωρα, 1ον. μπορει οντως να ελενξει απο το pc του αν ολα ειναι οκ απο το dslam στην ρεγκλετα μου(κ στο dslam αν ειναι ολα οκ) κ να μου πει με βεβαιοτητα πως ειναι δικο μου θεμα αυτα τα νουμερα? 2ον. Εγω τι μπορω να κανω για να ανεβασω το SNR μου?Διαβαζα ενα αλλο post σχετικα με cat6 utp cable αντι τηλεφωνικου, το δοκιμασα αλλα δεν ειδα καποια διαφορα, δοκιμασα κ στην 1η μπριζα στο σπιτι αλλα κ παλι τπτ κ τελος δοκιμασα κ χωρις τηλεφωνα σε αλλες μπριζες αλλα τπτ, το router το εχω συνδεσει κατευθειαν σε τηλεφωνικη μπριζα, εχω δοκιμασει κ αλλα modes μεσα απο telnet αλλα η μοναδικη διαφορα που ειδα ηταν στην ταχυτητα συνχρονισμου.Μπορω να ελενξω κατι αλλο? 3ον. Αγοραζοντας ενα αλλο router θα δω αλλα νουμερα οταν το βαλω πανω ή θα μεινουν τα ιδια? (Παρακαλω να μην βγειτε off-topic)
Ευχαριστω εκ των προτερων.

pan82
25-03-08, 03:28
Καλησπερα, ειμαι συνδρομητης Τellas κ μου εχουν δωσει το siemens to 4200.Οταν ειχε γινει αναβαθμιση στα 12mb ειχα συχνες αποσυνδεσεις κ το αποτελεσμα ηταν πως με υποβαθμισαν στα 8mb οπου κ παλι εχω αποσυνδεσεις (περιπου 3 την ημερα) αλλα δεν ειναι τοσο τραγικα οπως παλια.Μια μερα που μιλαγα με εναν agent της ΤΥ του 13800 μου ειπε πως βλεπει πως δεν υπαρχει προβλημα στην επικοινωνια μου με το dslam που καταληγω(καλαμακιου) αλλα υπαρχει προβλημα στον "εγκατεστημενο μου εξοπλισμο".Συνχρονιζω σε ATU-C Current Tx Rate 8187000(bits/sec)
ATU-R Current Tx Rate 1023000(bits/sec), εχω 4.5-9.5 SNR κ 26.5 Atten. Με τα πολλα μου ειπε πως αν ελενξω εξοπλισμο κ ανεβασω SNR apo 10+ θα μπορεσω να αιτηθω αναβαθμιση παλι στα 12mb χωρις αποσυνδεσεις. Σας ρωτω εγω τωρα, 1ον. μπορει οντως να ελενξει απο το pc του αν ολα ειναι οκ απο το dslam στην ρεγκλετα μου(κ στο dslam αν ειναι ολα οκ) κ να μου πει με βεβαιοτητα πως ειναι δικο μου θεμα αυτα τα νουμερα? 2ον. Εγω τι μπορω να κανω για να ανεβασω το SNR μου?Διαβαζα ενα αλλο post σχετικα με cat6 utp cable αντι τηλεφωνικου, το δοκιμασα αλλα δεν ειδα καποια διαφορα, δοκιμασα κ στην 1η μπριζα στο σπιτι αλλα κ παλι τπτ κ τελος δοκιμασα κ χωρις τηλεφωνα σε αλλες μπριζες αλλα τπτ, το router το εχω συνδεσει κατευθειαν σε τηλεφωνικη μπριζα, εχω δοκιμασει κ αλλα modes μεσα απο telnet αλλα η μοναδικη διαφορα που ειδα ηταν στην ταχυτητα συνχρονισμου.Μπορω να ελενξω κατι αλλο? 3ον. Αγοραζοντας ενα αλλο router θα δω αλλα νουμερα οταν το βαλω πανω ή θα μεινουν τα ιδια? (Παρακαλω να μην βγειτε off-topic)
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Για τις αποσυνδέσεις μπορεί να φταίνε πολλά από att είσαι μια χαρά από snr έχεις αρκετό θόρυβο πχ κι εγώ με λιγότερο att τον ίδιο θόρυβο έχω. Αυτός βλέπει τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου και συμπεραίνει ότι θα μπορούσες να συγχρονίσεις πολύ υψηλότερα αλλά η γραμμή έχει θόρυβο και αυτό δε μπορείς να ξέρεις σίγουρα από που προέρχεται. Συνήθως δε φταιει η τελλας. Μια λύση θα ήταν να έρθει κάποιος να σου μετρήσει το snr πάνω στο σημείο που η γραμμή σου συνδέεται με το κουτί της πολυκατοικίας. Αν εκέι το snr είναι ίδιο τότε δε μπορείς να κάνεις τίποτα, φταίει η γραμμή του οτε αν πάλι έχει υψηλότερο τότε θεωρητικά με αλλαγή καλωδίων θα βελτιωνόταν η κατάσταση.
Αρχικά που συγχρόνιζες στα 12 τι snr είχες;; Επίσης καλό θα ήταν να πάρεις από τελλας το ασύρματο speedtouch με 35€ περίπου γιατί το speedstream είναι πολύ ευαίσθητο στα χαμηλά snr και αποσυνδέει αμέσως. Εγώ όπως και πολλοί άλλοι φίλοι στο φορουμ με την αλλαγή σε speedtouch σωθήκαμε. Κι εγώ στα 12 είχα δεκάδες αποσυνδεσεις και πριν ζητησω να με ριξουν ταχυτητα ζητησα να μου στειλουν το modem και από τότε 1 αποσυνδεση στις 3-4 μέρες. Αν αλλάξεις ρουτερ θεωρητικά τα χαρακτηριστικά θα είναι σχεδόν τα ίδια αλλά εκεί που το speedstream για παράδειγμα με snr 6 αποσυνδεει, το speedtouch ακόμα και με 4snr κρατάει σταθερά τη γραμμή (εμένα ετυχε με 4 snr να τη κρατησει 3 μερες)

ntafoulis
25-03-08, 13:04
Ευχαριστω για το χρονο σου κ για την απαντηση, για να ερθει καποιος που λες κ να κανει μετρησεις στο κουτι εγω πρεπει να ερθω σε επικοινωνια με τι?ΟΤΕ?ηλεκτρολογος το κανει αυτο?Κ αν υποθεσουμε πως απο το κουτι ειναι ολα οκ κ πολυ καλυτερα για να αλλαχθει η καλωδιωση απο το κουτι στο σπιτι μου, τι ακριβως πρεπει να γινει?σκαψιμο τοιχων κ καινουρια καλωδια?η απλα τα τραβαει απο τα υπαρχοντα καναλια?Επισης ποσο θα παει πανω κατω η ολη αυτη εργασια?Κ αν με τις μετρησεις στο κουτι δει π.χ. 11 σταθερα στο θορυβο, αν βαλω καινουρια καλωδια μεχρι το σπιτι μου παλι 11 θα εχω η θα υπαρχει απολια κ εκει λογο αποστασης?(4οροφος, αρκετα μετρα στο σπιτι μεταξυ καθε μπριζας).Κ το αλλο, αν παρω το speedtouch,αυτο εννοεις:speedtouch 585v6?Λογικα θα εχω τα ιδια στατιστικα με τωρα.Το θεμα ομως δεν ειναι να σταματησουν οι 3 αποσυνδεσεις που εχω αλλα να μπορω να αιτηθω αναβαθμιση πισω στα 12mb κ συμφωνα με το helpdesk για να αιτηθω αναβαθμιση θα πρεπει να εχω SNR>10.Με λιγοτερο SNR μπορω να απαιτησω αναβαθμιση?

pan82
25-03-08, 15:05
Ευχαριστω για το χρονο σου κ για την απαντηση, για να ερθει καποιος που λες κ να κανει μετρησεις στο κουτι εγω πρεπει να ερθω σε επικοινωνια με τι?ΟΤΕ?ηλεκτρολογος το κανει αυτο?Κ αν υποθεσουμε πως απο το κουτι ειναι ολα οκ κ πολυ καλυτερα για να αλλαχθει η καλωδιωση απο το κουτι στο σπιτι μου, τι ακριβως πρεπει να γινει?σκαψιμο τοιχων κ καινουρια καλωδια?η απλα τα τραβαει απο τα υπαρχοντα καναλια?Επισης ποσο θα παει πανω κατω η ολη αυτη εργασια?Κ αν με τις μετρησεις στο κουτι δει π.χ. 11 σταθερα στο θορυβο, αν βαλω καινουρια καλωδια μεχρι το σπιτι μου παλι 11 θα εχω η θα υπαρχει απολια κ εκει λογο αποστασης?(4οροφος, αρκετα μετρα στο σπιτι μεταξυ καθε μπριζας).Κ το αλλο, αν παρω το speedtouch,αυτο εννοεις:speedtouch 585v6?Λογικα θα εχω τα ιδια στατιστικα με τωρα.Το θεμα ομως δεν ειναι να σταματησουν οι 3 αποσυνδεσεις που εχω αλλα να μπορω να αιτηθω αναβαθμιση πισω στα 12mb κ συμφωνα με το helpdesk για να αιτηθω αναβαθμιση θα πρεπει να εχω SNR>10.Με λιγοτερο SNR μπορω να απαιτησω αναβαθμιση?

Θεωρητικά έρχεται από τον οτε κάποιος αλλά λογικά επειδή δεν είσαι στον οτε θα πρέπει να επικοινωνήσεις με tellas να ζητησουν αυτοί, αλλα δύσκολο να γίνει.
Αυτό με τη καλωδίωση από τι ξέρω αν και το χω κι εγώ απορία γίνεται χωρίς σκαψίματα και τέτοια, προφανώς περνάει από τις υπάρχουσες διαδρομές τη νέα καλωδίωση αν και μου φαίνεται κάπως περίεργο και δύσκολο. Για κόστος δε ξέρω καθόλου ίσως καποιος φίλος που εχει κανει τη διαδικασία να μπορεί να μας πει. Θεωρητικά αν μπει καινούργια καλωδίωση ο θόρυβος γραμμής θα πρέπει να είναι ο ίδιος τόσο στο κεντρο της πολυκατοικίας όσο και στο διαμέρισμα αν και ίσως δημιουργούνται παράσιτα από γειτονικά ρουτερ και μπορεί να πέφτει πάλι. Αυτό προφανώς θα κριθεί από τη διαφορά snr κάτω και πάνω αν ειναι πχ πάνω 6 και κάτω 8 δεν αξίζει η ταλαιπωρία αν κάτω όμως είναι 12 σιγουρα αξίζει. Όχι με το speedtouch απλά η γραμμή θα είναι πιο σταθερή δε θα δεις αλλαγές στο snr ίσως καμιά μονάδα μόνο. Θεωρητικά ναι θα πρέπει να χει πάνω από 10 για να μπορείς να πας στα 12mbps πάλι. Αλλά δεν μας είπες πριν την υποβαθμιση συγχρόνιζες στα 12;; Αν ναι τι snr είχες;;

ntafoulis
25-03-08, 20:57
Οταν ειχα παει στα 12mb δεν ειχα δει καθολου στατιστικα με αποτελεσμα να μην μπορω να πω τι ειχα τοτε(ακομα κ αν ειχα παει στα 12 δεν ξερω :P).Απλα θυμαμαι που ειχα πολλες αποσυνδεσεις κ πηρα τηλ. στην ΤΥ κ μετα απο καμμια βδομαδα ελαττωθηκαν οι αποσυνδεσεις κ συνχρονιζα πλεον στα 8 με αυτα τα στατιστικα.Το αλλο ερωτημα που μου δημιουργηθηκε ειναι σχετικα με το speedtouch το ρουτερακι, με ποιο τμημα μιλαω για να το παραγκειλω, αν το παραγκειλω θα καταβαλω το συνολικο ποσο την ωρα που θα το παραλαβω ή θα πληρωνω καποιο ποσο σε επομενους λογαριασμους?Αν ναι ποσο κ για ποσους μηνες, αν οχι ποσο θα πληρωσω για το ολο ποσο.

Πύρρος
25-03-08, 21:04
Θα πληρώνεις €3/μήνα για 12 μήνες (σύνολο €36). Στο τέλος των 12 είναι δικό σου.

btw, συμφωνώ 100% με τον pan82 για το ότι το speedtouch μπορεί να κάνει διαφορά. Δοκιμασέ το.

ntafoulis
25-03-08, 21:11
Thnx για την αμεση απαντηση σου. θα τους παρω αυριο το πρωι.Ελπιζω να το φερουν συντομα κ να μην παρει κανα μηνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.