PDA

Επιστροφή στο Forum : ξαφνική άνοδος του donwstram attenuation



Dimis32
25-03-08, 00:15
Eνώ είχα σταθερά downstram attenuation γύρω στο 30 σήμερα πριν λίγη ώρα είχα συνεχόμενα disconnects και τώρα που έστρωσε ξανά η γραμμή βλέπω πως το attenuation εκτινάχθηκε στο 45! Καμια ιδέα του τι μπορεί να συνέβη;

nikoslykos
25-03-08, 00:19
πηγαν το dslam πιο περα :lol:
ε ενταξει γενικος αυτο συμβαινει μερικες φορες..περιμενε 2 μερουλες και αν δεις οτι συνεχιζει παρτους τηλεφωνο.

Dimis32
25-03-08, 02:07
προς το παρόν έχω συνεχή disconnects :(

cnp5
25-03-08, 02:30
Eνώ είχα σταθερά downstram attenuation γύρω στο 30 σήμερα πριν λίγη ώρα είχα συνεχόμενα disconnects και τώρα που έστρωσε ξανά η γραμμή βλέπω πως το attenuation εκτινάχθηκε στο 45! Καμια ιδέα του τι μπορεί να συνέβη;

Ο θόρυβος της γραμμής σου. Η τιμή downstream line attenuation είναι στην ουσία το πόσο εξασθενεί το σήμα ξεκινώντας από το modem στο κέντρο σου έως το modem στο σπίτι σου. Συνήθως αναφέρεται στην απόσταση, καθώς η εξασθένιση εξαρτάτε κατά πολύ από την απόσταση που το σήμα ταξιδεύει. Αυτός όμως δεν είναι και ο μόνος παράγοντας που το επηρεάζει.
Μάλλον στη περίπτωσή σου αυξήθηκε, για κάποιο λόγο, κατά πολύ ο θόρυβος στη γραμμής αρκετά ώστε το modem να αναφέρει αύξηση του attenuation.

Μήπως έκανες καμία αλλαγή στο δίκτυό σου; Πρόσθεσες κάποιο τηλέφωνο/συναγερμό χωρίς φίλτρο πχ.

Προσπάθησε να αποσυνδέσεις όλες τις τηλεφωνικές σου συσκευές και άφησε μόνο του το pirelli στη πρίζα χωρίς φίλτρα ή splitters. Κλείσε το modem και άνοιξέ το ξανά. Έχεις βελτίωση στις τιμές download line attenuation και signal to noise margin (SNR);

Dimis32
25-03-08, 03:26
Ευχαριστώ παιδιά τελικά άλλαξα ένα φίλτρο και μάλλον όλα επανήλθαν στα κανονικά επίπεδα :)
Άρα φαίνεται πως και τα φίλτρα τα φτύνουν? μετά από κάποιο καιρό;;

MadAGu
25-03-08, 03:31
κοίτα μπορεί να χάλασε για κάποιον άλλο λόγο... πάντως για μένα το φίλτρο να χαλάσει μου φαίνεται λίγο περίεργο.... δεν έχω όμως και κάποιο ιδιαίτερο τεκμήριο για αυτό.

cnp5
25-03-08, 03:31
Ευχαριστώ παιδιά τελικά άλλαξα ένα φίλτρο και μάλλον όλα επανήλθαν στα κανονικά επίπεδα :)
Άρα φαίνεται πως και τα φίλτρα τα φτύνουν? μετά από κάποιο καιρό;;

Εδώ μπορεί να το αγοράσεις και να είναι χαλασμένο... ;)

Τα περισσότερα φίλτρα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι φτηνιάρικα και κακής ποιότητας. Εγώ βολεύομαι με ένα παλιό από την OTEnet, το φίλτρο/splitter της On Telecoms έχει χειρότερη απόδοση σε μένα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.