PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαγόρευση καπνίσματος



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

elias24
20-09-03, 11:25
Hey guys, check this out :

http://edition.cnn.com/2003/WORLD/europe/09/19/europe.smokeban.reut/index.html

Συζήτηση προτάσεως για ολική απαγόρευση του καπνίσματος σε cafe/bar/εστιατόρια, στις 15 της ΕΕ. Ακόμα δεν έχω χωνέψει καν, το ενοχλητικότατο μέτρο για διαχωρισμό σε τομείς καπνιστών/μη καπνιστών στα cafe/bar και άλλοι συζητάνε και για ολική απαγόρευση.
Οι κυβερνήσεις παγκοσμίως, δε θέλουν με τίποτα να καπνίζεις και σου επιβάλλουν να τραβήξεις 1000 μύρια, αν τολμήσεις και το κάνεις αυτό. Απίστευτες φορολογίες στα τσιγάρα και τώρα συνεχώς αυξανόμενες κυρώσεις στους καπνιστές, λες και είναι σε άλλη κατηγορία απο τους μη καπνιστές.
Δεν είμαστε μακρυά απο αυτό που γίνεται στην Ιαπωνία, που το κάπνισμα απαγορεύεται ακόμα και στο δρόμο, ενω σε καμιά 50αρία χρόνια απο τώρα, βλέπω όσους καπνίζουν, να τους περνάνε και απο δικαστήριο.

Ρε παιδί μου, αν θέλει να καπνίσει κάποιος, έχει να δώσει κανένα λογαριασμό στην πολιτεία για αυτό; Κοίτα που καταντήσαμε ρε. Ευτυχώς που η Formula1 τουλάχιστον είναι υπέρ του smoking advert ακόμα και σε όποιες χώρες το απαγορύουν, αρχίζει και τις κόβει απο τη λίστα. Ήδη πήρανε σούτ το Βέλγιο και ο Καναδάς και σε λίγο θα περάσει και ο επόμενος . . .

PS: Και βέβαια αυτό είναι άλλη μια απόδειξη ότι οι σημερινές δημοκρατίες είναι οι μεγαλύτεροι δυνάστες τις ανθρώπινης ελευθερίας (βασική αρχή της δημοκρατίας, υποτίθεται). ΚΑΜΙΑ σχέση με την αρχαιοελληνική Δημοκρατία. Με Παπαδόπουλο περισσότερη ελευθερία υπήρχε

chrispen
20-09-03, 12:02
Ναι για το κακό σας , σας απαγορεύουν να καπνίσετε. Επειδή θέλουν να σας στερήσουν την δημοκρατία και να σας βασανίσουν. Ξύπνα και δες γύρω σου , πόσα άτομα πεθαίνουν απο καρκίνο. Όταν θα έρθει η σειρά σε κάποιο πολύ κοντινό σου τότε μόνο θα καταλάβεις. Μέχρι τότε να διαμαρτύρεσαι γιατι δεν σε αφήνουν να καπνήσεις

ibok
20-09-03, 12:29
Ρε δεν πάνε να γα......νε οι αληταράδες!!!!Αμ μας μάθανε το κάπνισμα μέσα από ατελείωτες διαδημίσεις για ΠΟΛΛΑ χρόνια και τώρα έτσι με ένα ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΟΥΜΕ ( ΟΙ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΙ ΜΟΥ η εστω αυτοί που ειναι κοντά ηλικιακά θα θυμούνται την ΧΟΥΝΤΑ και το πουλί της).
Λοπόν τα κακά ολόκληρου του πλανήτη ξεκινάνε ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ή πιό σωστά απο τις Η.Π.Α . Ετσι κάνανε και με την ποταπαγόρευση και ΚΟΝΟΜΗΣΑΝΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΜΑΦΙΟΖΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ αλλά και ενα τσουβάλι αλλοι.
Ακόμα το ίδιο κάνανε και με τα ναρκωτικά.Μέχρι τις αρχές του προηγούμενου αιώνα (δηλ.1910 περίπου) παντού επιτρέπονταν τα πάντα(ΠΟΤΙΖΑΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΒΕΒΑΙΑ) με όπιο τους Κινέζους που με άθλιες συνθήκες εστησαν χιλιάδες χιλιόμετρα με γραμμές για το σιδηρόδρομο ολης της χώρας.
ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΡΑΝΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΝΟΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ,ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΜΑΣ ΧΑΛΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.
Όλα αυτά τα γράφω όχι για να σας κάνω μάθημα ιστορίας αλλα διότι στο τέλος ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ.
ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΜΕ 1 ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ : Kαί ποιός μου λέει εμένα ότι δεν θα κάνουν το ίδιο (ή κατι παρεμφερές) με ότι έκαναν και με τα ναρκωτικά.
Υ.Γ Για να μήν παρεξηγηθώ και δεν θέλω.ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ,ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.
Τα υπόλοιπα ειναι για συζήτηση σε άλλο σαιτ ίσως και ΟΧΙ ΕΔΩ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ αφού ξεκίνησε απο τις ΗΠΑ η απαγόρευση θα έρθει και στην Ευρώπη και στηνΕΛΛΑΔΑ και παντού.
Με τις υγείες μας και ΖΗΤΩ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ.
ΑΝΤΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙΤΕ ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ!!!!!!! :evil: :evil: :evil:

mechdim
20-09-03, 13:04
Μαλλον θα πρεπει να προσεχεις τι λες φιλε elias24 περι Παπαδοπουλου και δημοκρατιας. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Οσο για την φορμουλα 1 που λες αυτη τα φραγκα κοιταει που παιρνει απο τισ καπνοβιομηχανιες (και ειναι πολλα). Βρες κανα καλυτερο επιχειρημα λοιπον.

mechdim
20-09-03, 13:08
Α και κατι αλλο...η πιστα του Spa στο Βελγιο επανερχεται του χρονου στο καλενταρι της φορμουλα 1.

Cafeeine
20-09-03, 13:38
Ρε παιδιά μην το βλέπουμε μονόπλευρα το θέμα. Δεν είναι μόνο θέμα προσωπικής ελευθερίας η απαγόρευση καπνίσματος . Οπως καλά ειπωθηκε, μας μαθαίνουν απο μικρούς στο κάπνισμα οπότε το οτι θεωρούμε οτι είναι θέμα προσωπικής επιλογής ειναι αστείο. Πόσοι απο τους καπνιστές σήμερα άρχισαν σε ηλικίες 13-14 χρονών σε ευκολα επηρρεάσιμη ηλικία, μετα απο χρόνια χρήσης όταν πλέον έχουν εθιστεί μιλάνε για προσωπική επιλογή :?: Εγώ που δεν καπνίζω να αναγκάζομαι να φάω τον καπνό του καθένα στη δουλεία μου, στο εστιατόριο που θα φάω, στο ασανσερ στο λεωφορείο :?: Εγω δεν γουστάρω να έχω καμία σχέση με τον καπνο κανενός. Πως θα το κανω αυτο όμως όταν κάποιοι (αν και οχι όλοι βέβαια) καπνιστές ασυνειδητα σου φυσάνε τον καπνό στα μούτρα, "μάγκικα" έτσι και τους πεις τιποτα. Και για όσους θα μου πρότειναν να φύγω και να πάω αλλού, λεω ΟΧΙ, δεν γουστάρω να φεύγω γιατι δεν φταίω σε τιποτα εγω. Δεν είναι βέβαια όλοι οι καπνιστές απλα εθισμένοι, και σε αρκετούς είναι επιλογή το κάπνισμα. Αυτοί πρέπει να κάνουν τις επιλογές τους. Δεν πιστεύω στην απαγόρευση του καπνίσματος, αλλα είναι το ίδιο φασιστικό να με αναγκάζουν να ρουφάω τον καπνο του καθένα, όσο να μου απαγορεύσουν να καπνίζω μέσα στο σπίτι μου

Tony_Ts
20-09-03, 14:32
Ακόμα δεν έχω χωνέψει καν, το ενοχλητικότατο μέτρο για διαχωρισμό σε τομείς καπνιστών/μη καπνιστών στα cafe/bar

Από αυτό και μόνο δείχνει ότι έκανες κατάχρηση στην ελευθερία που είχες μέχρι τώρα! Η ελευθερία των μη καπνιστών να μην έχουν κάποιο "φουγάρο" δίπλα τους την ώρα που τρώνε, βλέπουν σινεμά κλπ που είναι ;;; Προφανώς καταπατημένη από την αδιαφορία των καπνιστών!

Το θέμα της ελευθερίας δεν έχει εφαρμογή δυστυχώς μόνο στο τσιγάρο και είναι αναμενόμενο όταν κάποιος καταπατάει την "ελευθερία" κάποιου "άλλου", κάποια στιγμή που ο "άλλος" θα έχει το "πάνω χέρι" θα καταπατήσει την ελευθερία του πρώτου! Τόσα χρόνια οι καπνιστές αδιαφορούσαν για τους μη, τα επόμενα χρόνια οι μη θα αδιαφορήσουν για την ανάγκη των καπνιστών.
Μακάρι να μας γίνει μάθημα αυτό για να σεβόμαστε περισσότερο τους γύρω μας και να μην φτάνουμε σε ακραία μέτρα κι απαγορεύσεις!

ibok
20-09-03, 14:34
Σωστός Cafeeine!!!
Αλλά από την άλλη μεριά, που δεν πρέπει να την ξεχνάμε, ειναι ότι με τα ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΟΥΜΕ δεν ειναι και ο πλέον αποδεκτός τρόπος (ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ).Και μην φανταστεί κανείς απο όλους μας ότι το ότι το κάπνισμα ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ δεν το ξέρανε απο πιό παλαιά.Το ξέρανε και το παραξέρανε,αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω εδώ γιά ποιούς λόγους το ξεφούρνισαν ΤΩΡΑ.Και αν θες και την ταπεινή μου άποψη ''ΧΕΣΤΗΚΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ" αυτοί που ξεκίνησαν ολο αυτό το νταβαντούρι.
Τώρα ηταν η εποχή που τους ΒΟΛΕΥΕ να το βγάλουν και τούτο στην φόρα.Και έπεται συνέχεια με πολλά και διάφορα άλλα ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ. :evil:

ABEZ
20-09-03, 15:59
... ΚΑΜΙΑ σχέση με την αρχαιοελληνική Δημοκρατία.

Μιλάς για την δημοκρατία όπου οι άνθρωποι χωρίζονταν σε ελεύθερους πολίτες και σε δούλους; Ακόμη υπάρχει.

chrispen
20-09-03, 16:09
... ΚΑΜΙΑ σχέση με την αρχαιοελληνική Δημοκρατία.

Μιλάς για την δημοκρατία όπου οι άνθρωποι χωρίζονταν σε ελεύθερους πολίτες και σε δούλους; Ακόμη υπάρχει.

Φυσικά και δεν υπάρχει , αν εσύ βρείς μια ιδέα και την πραγματοποιήσεις μπορείς ανετότατα να γίνεις εκατομμυριούχος και να ξεφύγεις απο την τωρινή σου μιζέρια. Ελείνοι δεν είχαν πολυτέλειες της επιλογής.

ABEZ
20-09-03, 16:28
Εσύ τώρα το πήγες στο άλλο άκρο. Δηλαδή η αρχαία ευφυία δεν μετρούσε; Μόνο σήμερα υπάρχουν ικανοί άνθρωποι να νικήσουν τη μιζέρια;

alatasst
20-09-03, 16:44
Α και κατι αλλο...η πιστα του Spa στο Βελγιο επανερχεται του χρονου στο καλενταρι της φορμουλα 1.

Ναι! Επανέρχεται διότι οι "άρχοντες" της χώρας αποφάσισαν να επιτρέψουν την διαφήμιση στην πίστα για εκείνο το διάστημα γιατί ήταν ξύπνιοι και κατάλαβαν ΤΙ θα χάνανε απο αυτή την απόφαση της FIA. Όχι σαν και μάς που δεν θέλουμε την πίστα επειδή λέει έχει θορυβο! Άκουσον άκουσον.
Όσο γι'αυτό το μέτρο, προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρόκειται να εφαρμόστεί κάτι τέτοιο διότι αυτομάτως πέρνει η μπάλα και τα ποτά και τα ξένύχτια. Το λέει και το τραγούδι :lol: , και όπως ξέρετε Ελλάδα χωρίς τα ξενύχτια ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.-

psymaster
20-09-03, 16:56
Ειμαι κατα της απαγορευσης του καπνισματος, αλλα πιστευω οτι τα μετρα για καπνιστες - μη καπνιστες ειναι σωστα.

Οποιος θελει να ειναι ενας απο τους 2 * 10^6 που πεθαινουν καθε χρονο απο το καπνισμα και να τα εχει σκασει και χοντρα στις εταιριες, μπορει να το κανει, δεν μπορει να παρει και αλλους μαζι του ομως.

Ηθελα να ηξερα ρε elias, αυτο με το διαχωρισμο, σε τι σε ενοχλει; Μπορεις να δωσεις μιαν απαντηση;

elias24
20-09-03, 18:05
Μαλλον θα πρεπει να προσεχεις τι λες φιλε elias24 περι Παπαδοπουλου και δημοκρατιας

Τι λέω δηλαδή Mr, για το οποίο θα πρέπει να προσέχω; Πρέπει να προσέχω το ότι μερικοί ακούνε το όνομα Παπαδόπουλος και γίνονται Τούρκοι;


Α και κατι αλλο...η πιστα του Spa στο Βελγιο επανερχεται του χρονου στο καλενταρι της φορμουλα 1

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη κρατική ξεφτίλα στην ιστορία της Formula1. Οι τυπάδες απο το Βέλγιο νομίσανε, πως επειδή έχουν την αγαπημένη πίστα των οδηγών και με το μεγαλύτερο ενδοιαφέρον και θέαμα στατιστικά, πως η FIA θα τους έκαμνε χάρη και δε θα έφερνε διαφημίσεις καπνού, όπως γίνεται σε Αγγλία/Γαλλία (γιατί έχουν περισσότερη δύναμη). Όταν όμως φάγανε το kick, μετά λένε εντάξει-εντάξει, θα σας κάνουμε τη χάρη να επιτρέπουμε τις διαφημίσεις ειδικά για σας


Πόσοι απο τους καπνιστές σήμερα άρχισαν σε ηλικίες 13-14 χρονών σε ευκολα επηρρεάσιμη ηλικία, μετα απο χρόνια χρήσης όταν πλέον έχουν εθιστεί μιλάνε για προσωπική επιλογή

Αυτό είναι θέμα οικογενειακής παιδείας και στο οποίο η πολιτεία δεν έχει ΚΑΜΙΑ δουλειά. Δηλαδή έλεος! Σε αυτήν την κοινωνία, ούτε το παιδί του δε μπορεί να διαπαιδαγωγίσει κανείς. Όλοι θέλουν να βάζουνε τα κουλά τους . . .

Τόσα χρόνια οι καπνιστές αδιαφορούσαν για τους μη, τα επόμενα χρόνια οι μη θα αδιαφορήσουν για την ανάγκη των καπνιστών

Τι θες να πείς φίλε ότι οι καπνιστές αδιαφορούσαν για τους μη; Μήπως θες να βγαίνει στο δρόμο ο καθένας κάθε φορά που θέλει να καπνίσει; Όσο δε για τραβηγμένα φαινόμενα, αυτά μην τα γενικεύεις. Και σου λέω κάτι που είχε πει κάποιος άλλος και μου άρεσε: "Του λέει μία :"Κύριε με ενοχλεί ο καπνός του τσιγάρου σας" και τις λέει εκείνος: "Κι εμένα κυρία μου με ενοχλεί η εξάτμιση του αυτοκινήτου σας""


Μιλάς για την δημοκρατία όπου οι άνθρωποι χωρίζονταν σε ελεύθερους πολίτες και σε δούλους; Ακόμη υπάρχει.

Το ξέρω ότι ακόμα υπάρχει, μόνο που ο ελεύθερος και ο δούλος δεν βρίσκονατι πλέον απαραίτητα στην ίδια χώρα. Μιλάω για αρχές ελευθερίας που είχε η Αθηναϊκή δημοκρατία σε ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ. Υπήρχαν αρχές ελευθερίας, βασισμένες πάνω σε σωστούς και σοβαρούς κανόνες. Αν τώρα εσύ θέλεις να έχεις πολίτευμα που να μη διαχωρίζει τα δικαιώματα Αθηναίων - μη Αθηναίων, τότε η Αθήνα δεν θα κατάφερνε πΟΤΕ να έχει την ανάπτυξη που είχε


Ηθελα να ηξερα ρε elias, αυτο με το διαχωρισμο, σε τι σε ενοχλει; Μπορεις να δωσεις μιαν απαντηση;

Με ενοχλεί 1)Ότι θεωρεί τους καπνιστές σε ξεχωριστή κατηγορία ανθρώπων απο τους μη-καπνιστές και 2)Δε μπορείς να διαλέξεις όποια θέση θέλεις στο cafe/bar PS) Έλεος ρε μεγάλε. Είπαμε αλλα όχι και 3300 MHz, θα γραφόσουνα στα record

drtequila
20-09-03, 18:32
Και σου λέω κάτι που είχε πει κάποιος άλλος και μου άρεσε: "Του λέει μία :"Κύριε με ενοχλεί ο καπνός του τσιγάρου σας" και τις λέει εκείνος: "Κι εμένα κυρία μου με ενοχλεί η εξάτμιση του αυτοκινήτου σας""


Με ενοχλεί 1)Ότι θεωρεί τους καπνιστές σε ξεχωριστή κατηγορία ανθρώπων απο τους μη-καπνιστές και 2)Δε μπορείς να διαλέξεις όποια θέση θέλεις στο cafe/bar

κανεις δεν μπηκε με το αυτοκινητο του σε καφε/μπαρ/σινεμα

1)δεν νομιζω οτι γινεται επειδη θεωρουνται οι καπνιστες διαφορετικη κατηγορια ανθρωπων
2)οταν οι καπνιστες ειναι διασπαρτοι,οι μη καπνιστες δεν μπορουν να διαλεξουν που να κατσουν .. τουλαχιστον ετσι ειναι ολοι υποχρεωμενοι να διαλεξουν συγκεκριμενες θεσεις

οχι δεν ειμαι υπερ της ολικης απαγορευσης του καπνισματος :wink:

Gatoulis
20-09-03, 19:03
1. Είμαι πρώην θεριακλής καπνιστής. Παραμένω άκαπνος εδώ και 3 χρόνια (και ο γατουλης είναι εντάξει….). Για όσους ενδιαφέρονται το έκοψα μαχαίρι ένα πρωί μαζί με τον καφέ.
2. Ντου και ξύλο σε όσους ΔΕΝ σβήνουν το τσιγάρο τους όταν τους γίνεται παρατήρηση. Όταν κάπνιζα φρόντιζα πάντα να μην ενοχλώ ακόμα και όταν ήμουν σε χώρους καπνιστών. ΕΝΟΧΛΕΙ αυτός που καπνίζει και ΟΧΙ αυτός που δεν καπνίζει.
3. Θάνατος δια ανασκολοπισμού σε όσους αδιόρθωτους βρομιάρηδες καπνίζουν στην παραλία. Παγκόσμιο ελληνικό φαινόμενο.
4. ΝΑΙ στην ολική απαγόρευση του τσιγάρου σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους. Σπίτι σας κάντε και ναρκωτικά άμα θέτε…….

economist
20-09-03, 19:09
Καπνιστής και εγώ αδιόρθωτος αλλά με απόλυτο σεβασμό στις ανάγκες των μη καπνιστών. Μην κατηγορείτε τους καπνιστές για όλα :) Βέβαια όταν στις τάξεις του υπάρχουν άνεγκέφαλοι οπαδοί της χούντας και του Παπαδόπουλου τότε δίκιο έχετε εσείς οι αντικαπνιστές. Σκεφτείτε πάντως ότι αυτοί οι καπνιστές των ακραίων θέσεων είναι ίδιοι στην νοοτροπία με τους αντικαπνιστές των ακραίων θέσεων.

ABEZ
20-09-03, 19:26
Αν τώρα εσύ θέλεις να έχεις πολίτευμα που να μη διαχωρίζει τα δικαιώματα Αθηναίων - μη Αθηναίων, τότε η Αθήνα δεν θα κατάφερνε πΟΤΕ να έχει την ανάπτυξη που είχε


Προσωπικά δεν θέλω κανένα πολίτευμα. Τώρα για την ανάπτυξη της Αθήνας κοίτα τα χάλια της σήμερα. Θέλω να πω ότι μπορεί χωρίς δημοκρατία να ήταν και καλύτερα και να είχε καταφέρει και μεγαλύτερη ανάπτυξη. Δεν είναι άγια η δημοκρατία, ματωμένα χέρια έχει και αυτή.

chatasos
20-09-03, 20:00
Σαν φανατικός ΜΗ καπνιστής, ενοχλούμαι όταν κάποιοι δεν με σέβονται και καπνίζουν σε χώρους που δεν επιτρέπεται. Και έχει τύχει να κάνω παρατήρηση σε κάποιον για αυτόν τον λόγο.

Επιλέγω να μην πηγαίνω σε κλειστούς χώρους όπου επιτρέπεται το κάπνισμα (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις) και δεν επιτρέπω σε κανέναν να καπνίζει στο δικό μου χώρο (το σπίτι μου). Αν κάποιος θέλει να με σεβαστεί, θα το κάνει και δεν θα καπνίσει μπροστά μου. Από εκεί και πέρα είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει στον χώρο του.

Είμαι υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος σε κοινόχρηστους κλειστούς χώρους, αλλά κατά της ολικής απαγόρευσης.

Άλλωστε δεν μπορώ να επιβάλω σε κανέναν έναν τρόπο να αποφύγει τον καρκίνο, αλλά έχω κάθε δικαίωμα να το επιβάλω όταν αφορά εμένα (και την οικογένειά μου).

mechdim
20-09-03, 21:23
Ωστε με τον Παπαδοπουλο υπηρχε περισσοτερη ελευθερια φιλε elias? Α ναι το ξεχασα!!! εστελνε και τουριστες στην Μακρονησο, εκανε δολοφονιες με το κιλο......κατα τα αλλα ελευθερια ειχαμε. Σαν δε ντρεπομαστε λιγο να λεμε τετοια πραγματα :evil: Αλλοι πεθαναν για να φυγει η χουντα και συ μου λες για την αναγκαιοτητα του Παπαδοπουλου.

holy
20-09-03, 22:43
Maresei pou to 80% kserei gia to papadopoulo kai tin perifimi auti epoxi tis "xountas" oti tous exoun pei sta sxoleia pou ipotithete oti sou mathenoun tin istoria kai ta la8i tou parel9ontos.. kali fasi!
btw giati oloi otan theloun na deiksoun kati arnitiko stin mikroastiki zwh mas panta exoun san paradigma ton papadopoulo?? Diladi an o papadopoulos itan mia fora opados autou tou apolitarxikou ka8estontos o metaksas ti itan??? hahah A ksexasa ena "oxi" se hrwikes epoxes ta eksiswnei kai ta midenizei ola:)
Mipws epeidi itan palioteros?? Mia pio sigxroni sigkrisi tote.. Papadopoulos i A.Papantreou?? hHAHAHhahAHHAHAHAHA Akoma kaliteri fasi! hahah

Tespa o ka8enas epilegei na pistepsei oti ton "simferei" kai oson afora auto to forum den pisteuw oti einai meso metaforas allwn idewn ektos twn sigkekrimenwn pou mas endiaferoun peri texnologias kai adsl..

Gothic
20-09-03, 22:48
Αν θέλετε να καπνίσετε κάντε το εκεί που επιτρέπονται τα πάντα. ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ. Επειδή στα 14 αποφασίσατε να το παίξετε σκληροί νομίζοντας οτι το τσιγαράκι θα σας φέρει πιο κοντά στο αντρικό πρότυπο του Στράτου Τζώρτζογλου εγώ δεν φταίω σε τίποτα να αναπνέω τα ΣΚΑΤΑ σας στην μούρη μου.
Και μήν ακούω @@ (παπάκια) για τις διαφημίσεις, γιατι τον ίδιο πόλεμο έφαγε και όποιος δεν καπνίζει. Επίσης είναι @@ (παπάκια) το να πιστεύεις οτι η FIA είναι ο σταυροφόρος υπέρ των προσωπικών ελευθεριών και υποστηρίζει το κάπνισμα σαν αντίδραση στο παγκόσμιο κατεστημένο.

ΧΑ ΧΑ

Υ.Γ. Όπως είπε και ο Μπενίτο Μπερλουσκόνι, ο χερ κύριος Μουσολίνι ήταν ένας καλός κυριούλης που έστελνε τους καλούς αντιφρονούντες πληρωμένες διακοπές σε εξωτικά ξερονήσια της Ιταλίας. Ναι, αυτός είναι πρωθυπουργός τώρα. Ναι, είναι και πρόεδρος της Ε.Ε.
Οπότε μην απορείτε που υπάρχουν και νέοι που γουστάρουν Παπαδόπουλο μια και οι γείτονες μας (όπως αποδυκνείεται περίτρανα, ένα μάτσο μαλακισμένα) τον έχουν αρχηγό... Και για τους τύπους, όχι δεν είμαι αριστερος, δεξιός, πάνως, κάτως, πέρας δώθες, κέντρος, πουθενάς. Πιστεύω στην απόλυτη δημοκρατία που όπως και ένα τέλειο λειτουργικό της ΜουΣου είναι όνειρο θερινής νυκτός μια και θέλει και τους αντίστοιχους πολίτες.
Αλλα ακόμα και το μπουρδέλο που έχουμε τώρα είναι χίλες φορές καλύτερο γιατί ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΕ Η ΠΛΕΟΨΗΦΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 10 ΜΑΛΑΚΕΣ ΣΤΡΑΤΟΚΑ**ΟΙ.

psymaster
20-09-03, 23:55
Αν θέλετε να καπνίσετε κάντε το εκεί που επιτρέπονται τα πάντα. ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ. Επειδή στα 14 αποφασίσατε να το παίξετε σκληροί νομίζοντας οτι το τσιγαράκι θα σας φέρει πιο κοντά στο αντρικό πρότυπο του Στράτου Τζώρτζογλου εγώ δεν φταίω σε τίποτα να αναπνέω τα ΣΚΑΤΑ σας στην μούρη μου.
Και μήν ακούω @@ (παπάκια) για τις διαφημίσεις, γιατι τον ίδιο πόλεμο έφαγε και όποιος δεν καπνίζει. Επίσης είναι @@ (παπάκια) το να πιστεύεις οτι η FIA είναι ο σταυροφόρος υπέρ των προσωπικών ελευθεριών και υποστηρίζει το κάπνισμα σαν αντίδραση στο παγκόσμιο κατεστημένο.

ΧΑ ΧΑ

Υ.Γ. Όπως είπε και ο Μπενίτο Μπερλουσκόνι, ο χερ κύριος Μουσολίνι ήταν ένας καλός κυριούλης που έστελνε τους καλούς αντιφρονούντες πληρωμένες διακοπές σε εξωτικά ξερονήσια της Ιταλίας. Ναι, αυτός είναι πρωθυπουργός τώρα. Ναι, είναι και πρόεδρος της Ε.Ε.
Οπότε μην απορείτε που υπάρχουν και νέοι που γουστάρουν Παπαδόπουλο μια και οι γείτονες μας (όπως αποδυκνείεται περίτρανα, ένα μάτσο μαλακισμένα) τον έχουν αρχηγό... Και για τους τύπους, όχι δεν είμαι αριστερος, δεξιός, πάνως, κάτως, πέρας δώθες, κέντρος, πουθενάς. Πιστεύω στην απόλυτη δημοκρατία που όπως και ένα τέλειο λειτουργικό της ΜουΣου είναι όνειρο θερινής νυκτός μια και θέλει και τους αντίστοιχους πολίτες.
Αλλα ακόμα και το μπουρδέλο που έχουμε τώρα είναι χίλες φορές καλύτερο γιατί ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΕ Η ΠΛΕΟΨΗΦΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 10 ΜΑΛΑΚΕΣ ΣΤΡΑΤΟΚΑ**ΟΙ.


Πολυ σωστος φιλε gothic. Πιστευω οτι απο τις κυριοτερες αιτιες εξαπλωσης του καπνισματος στην Ελλαδα ειναι το να πουλησει καποιος μουρη. Ετσι νομιζει δηλαδη. Οταν μετα απο μερικα χρονια δει οτι εχει ξοδεψει μερικα εκατομμυρια για να γινει σκατα αλλαζει γνωμη.

Αλλα αυτο που λες για δημοκρατια ειναι λαθος φιλε μου. Αυτο που εχουμε δεν ειναι δημοκρατια. Κατ' αρχας δεν τους εξελεξε η απολυτη πλειοψηφια. Δευτερον, εχουμε ουσιαστικα μια δικτατορια (τυπου αρχαιας Ρωμης) οπου εκλεγεται καποιος τεσσερα χρονια να κανει ο,τι θελει χωρις να δινει λογαριασμο πουθενα. Η διαφορα ειναι οτι στην αρχαια Ρωμη μετα την περιοδο δικτατοριας ο δικτατορας πηγαινε σπιτι του, ενω εδω κανει εδαφος για επανεκλογη. Αυτο δεν ειναι δημοκρατια.

Elalekom
20-09-03, 23:55
Ναι αλλα το μπ***δελο που διαλεξε η πλειοψηφια ισως να μην το διαλεξε αναγκαστικα η πλειοψηφια αλλα να το σταθεροποιησε και να το εγκαθιδρυσε με οχι και τοσο εννομα μεσα το ιδιο μπουρδελο που τυχαια εκλεχτηκε πριν καποιο καιρο.

Ο Παπαδοπουλος ηταν μαγκας απο την αποψη οτι ειπε κανω χουντα και γαμ*ω τους αντιφρονουντες και κανω την Ελλαδα καλυτερη για αυτους που με θελουν.

Για αυτους που τον ηθελαν εκανε την Ελλαδα καλυτερη.
Για τους αλλους οχι.

Τωρα μας λενε οτι εχουμε δημοκρατια για ολους ανεξαρτητως παραταξης.

Αλλα προωθουν και ωφελουν τους ομοϊδεατες και γα**νε τους αντιφρονουντες.

Αν δεν πιστευετε αυτα τα οποια διαβαζετε απλα ανηκετε στην παραταξη που κυβερναει τον τοπο.

Αλλιως τα ξερετε και οι ιδιοι.

elias24
21-09-03, 00:57
Σαν φανατικός ΜΗ καπνιστής, ενοχλούμαι όταν κάποιοι δεν με σέβονται και καπνίζουν σε χώρους που δεν επιτρέπεται

Να ενοχλήσαι όταν δε σε σέβεται ναι. Να ενοχλήσαι όταν δεν επιτρέπεται όμως όχι πάντα. Ανάλογα με το πόσο σοβαρός είναι ο νόμος της απαγόρευσης


Ωστε με τον Παπαδοπουλο υπηρχε περισσοτερη ελευθερια φιλε elias? Α ναι το ξεχασα!!! εστελνε και τουριστες στην Μακρονησο, εκανε δολοφονιες με το κιλο......κατα τα αλλα ελευθερια ειχαμε. Σαν δε ντρεπομαστε λιγο να λεμε τετοια πραγματα Αλλοι πεθαναν για να φυγει η χουντα και συ μου λες για την αναγκαιοτητα του Παπαδοπουλου.

Μάλλιστα φίλε mechdim, υπήρχε περισσότερη ελευθερία. Το αν μερικοί αγωνίστηκαν για να πέσει το πολίτευμα εκείνο, είναι θέμα και επιλογή δικιά τους. Δεν υπήρχαν προσωπικές ανελευθερίες αυτού του τύπου. Και όσο για τους κουμουνιστές, ήταν υπεύθυνοι των πράξεών τους που δεν είχαν ελευθερία, διότι μάχονταν το πολίτευμα. Όποιος αντιτίθεται στο πολίτευμα, καταπολεμάται πάντοτε, σε όλη την ιστορία του ανθρώπινου γέννους. Και τώρα αυτό συμβαίνει. Με νόμο δε μπορεί κανείς να αλλάξει το πολίτευμα


Πιστευω οτι απο τις κυριοτερες αιτιες εξαπλωσης του καπνισματος στην Ελλαδα ειναι το να πουλησει καποιος μουρη. Ετσι νομιζει δηλαδη. Οταν μετα απο μερικα χρονια δει οτι εχει ξοδεψει μερικα εκατομμυρια για να γινει σκατα αλλαζει γνωμη.

Μερικοί το κάνουν για αυτό το λόγο. Όμως σε γενικές γραμμές, το κάπνισμα είναι μια απόλαυση ανθυγειινή. Σε όσους το κίνητρο της απόλαυσης υπερισχύει του αντι-κίνητρου της ανθυγειινότητας, επιλέγουν να καπνίζουν


Αν θέλετε να καπνίσετε κάντε το εκεί που επιτρέπονται τα πάντα. ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ. Επειδή στα 14 αποφασίσατε να το παίξετε σκληροί νομίζοντας οτι το τσιγαράκι θα σας φέρει πιο κοντά στο αντρικό πρότυπο του Στράτου Τζώρτζογλου εγώ δεν φταίω σε τίποτα να αναπνέω τα ΣΚΑΤΑ σας στην μούρη μου.

1) Τι το αποφασίσαμε για τον εαυτό μας, καθώς και ο λόγος της απόφασης δεν αφορά κανέναν σας
2) Αν δεν θέλεις να εισπνέεις, όπως λές, τα δικαιώματα που έχεις είναι ζήτημα και νομικό και κοινωνικό. Εγω θεωρώ δικαίωμα σου να μην εισπνέεις τίποτα στον χώρο εργασίας σου, αλλά ποτέ δεν θα αναγνωρίσω δικαίωμά σου να μην εισπνέεις σε cafe/bar, στον δρόμο, σε γήπεδο, στην παραλία κλπ

Ο Παπαδοπουλος ηταν μαγκας απο την αποψη οτι ειπε κανω χουντα και γαμ*ω τους αντιφρονουντες και κανω την Ελλαδα καλυτερη για αυτους που με θελουν.

Για αυτους που τον ηθελαν εκανε την Ελλαδα καλυτερη.
Για τους αλλους οχι.

Τωρα μας λενε οτι εχουμε δημοκρατια για ολους ανεξαρτητως παραταξης.

Αλλα προωθουν και ωφελουν τους ομοϊδεατες και γα**νε τους αντιφρονουντες.

Στην εποχή του Παπαδόπουλου, όλα γίνονταν ωμά, ξεκάθαρα και ντόμπρα. Για αυτό και είχε κακό προφίλ το πολίτευμα, σε πολλούς. Τώρα γίνονται όλα ευγενικά και με χαμόγελο. Ευγενικά μας υπερφορολογούνε, ευγενικά δε μας διορίζουνε, ευγενικά μας καταδυναστεύουνε. Και όλα είναι μέλι-γάλα

famous-walker
21-09-03, 01:21
Μάλλιστα φίλε mechdim, υπήρχε περισσότερη ελευθερία. Το αν μερικοί αγωνίστηκαν για να πέσει το πολίτευμα εκείνο, είναι θέμα και επιλογή δικιά τους. Δεν υπήρχαν προσωπικές ανελευθερίες αυτού του τύπου. Και όσο για τους κουμουνιστές, ήταν υπεύθυνοι των πράξεών τους που δεν είχαν ελευθερία, διότι μάχονταν το πολίτευμα. Όποιος αντιτίθεται στο πολίτευμα, καταπολεμάται πάντοτε, σε όλη την ιστορία του ανθρώπινου γέννους. Και τώρα αυτό συμβαίνει. Με νόμο δε μπορεί κανείς να αλλάξει το πολίτευμα.

Ναί και επειδή καταπολεμάται σημαίνει οτι δεν είναι σωστό και δεν πρέπει να γίνεται έτσι; Με την ίδια λογική και εσύ ή κάποιος άλλος που έχει διαφορετική άποψη απο την πλειοψηφία των υπολοίπων έπρεπε να φάει "σουτ" αυτό δεν λές; Στο κάτω κάτω και εσύ με την στάση σου αυτή στο πολίτευμα δεν αντιτίθεσαι; Το οτι οι αμερικάνοι βάλαν έναν μαλάκα να κάνει την δουλειά τους και να γαμήσει μια χώρα δηλαδή δεν σου λέει τίποτα εσένα; Ένα πολίτευμα είναι καλό όταν ωφελεί την πλειοψηφία (το ιδανικό βέβαια είναι όλους) οπότε σκέψου και πές μου αν ο κόσμος περνούσε καλύτερα τότε, όχι οτι και τώρα τα πράγματα είναι ρόδινα αλλά τουλάχιστον δεν μπορεί κανένας να κάνει οτι μαλακία του καπνίσει χωρίς να έχει αντίλογο, ή είναι κάπως καλύτερα τώρα.

Ducklord
21-09-03, 01:59
Πώωω-πωωω σοβαρές και ώριμες αντικαπνιστικές απόψειιις! Λοιπόοον, έχουμε και λέμε.

Καπνίζω. Καπνίζω φανατικά. Καπνίζω και ΔΕΝ σέβομαι τους μη - καπνιστές που είναι γύρω μου για έναν, και μόνο, λόγο: γιατι δεν με σέβονται και αυτοί.

Μέχρι τα 18 μου δεν είχα βάλει τσιγάρο στο στόμα μου. Τότε το ξεκίνησα και σιγά - σιγά με έθισε το οτι καπνίζοντας μπορούσα να ηρεμήσω το υπερ-νευρικό μυαλό μου, να γίνω πιο "επικοινωνίσιμος" με τους γύρω μου αφού με ψιλο-χαλάρωνε (οσάν πρέζα). Ήξερα φυσικά τις αρνητικές του επιπτώσεις, και τις ξέρω ακόμα: ο πατέρας μου μπήκε νοσοκομείο με καρκίνο στις φωνητικές χορδές πριν απο 4 χρόνια και την γλίτωσε, μα όχι αστιγμάτιστος. Είδα απο πρώτο χέρι τι θα πάθω. Ξέρω πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα το πάθω. Δεν μου αρέσει, μα επιλέγω να το πάθω. Πείτε με μαζόχα. Είναι μικρό, πολύ μικρό αντάλλαγμα για ό,τι κερδίζω - ακόμη και αν δεν θεωρείτε το κάπνισμα ανάγκη, όπως εγώ, μα απόλαυση. Αν κανείς βροντοφωνάζει, λοιπόν, πως `το κάνει για την προστασία μας` μπορεί να μου κλάσει ένα μάτσο μέντες. Δεν θέλω φασίστες να μου `πουλάνε προστασία` - διότι αυτό, ουσιαστικά, θα πει η φράση `στο απαγορεύω για το καλό σου`.

Τώρα, για τους αντικαπνιστές. Φίλοι μου. Σιχαίνομαι το κάπνισμα. Ναι, καπνίζω, μα ως τα 18 μου ήμουν φανατικός αντικαπνιστής - μέχρι που στάθμισα τις επιλογές μου και είδα πως, τουλάχιστον στα χρόνια απο τότε μέχρι σήμερα, πιο πολλά είχε να μου προσφέρει παρά να μου στερήσει. Ουσιαστικά, την ψυχική μου ηρεμία. Δεν μου αρέσει να φυσάω το καπνό μου στη μούρη του άλλου, μα είμαι εναντίον της απαγόρεψης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους. Δεν δέχομαι τη λογική του `κάπνισε σπίτι σου` απο τη στιγμή που το τσιγάρο δεν είναι μόνο `επιλογή` μα και `εθισμός`. Ένας τέτοιος νόμος θα περιόριζε χιλιάδες άκρως παραγωγικά άτομα στα σπίτια τους.

Όσο για το `αν θέλετε να αναπνέετε τα σκατά μας`, ε, αφού θέλετε να μιλάμε έτσι, και εγώ δεν θέλω να τρώω στη μούρη τα δικά σας. Δεν μου αρέσετε ρε οι αντικαπνιστές που ζέχνετε γιατι βαριέστε να κάνετε ένα μπάνιο, οι κυράτσες που λούζεστε στα αρρώματα και πνίγετε το Μετρό, οι τραγικοί τυπάδες που κρυωμένοι φτερνίζεστε στη μούρη μου και φτύνετε στο δρόμο, οι οδηγοί που πετάτε το κουτάκι της κοκα-κόλα στο δρόμο και οι καριόλες (ναι, καριόλες) που σφηνώνετε τη ματωμένη σερβιέτα σας στην τουαλέτα της καφετέριας. Σας απαγορεύω λοιπόν να κυκλοφορείτε, διότι είστε πιο λέτσοι απο έναν απλό, συνειδητοποιημένο καπνιστή που δεν πετάει τις στάχτες του στα καθίσματα των λεοφωρείων και δεν φυσά τον καπνό του στη μούρη σας.

Όσο για το `κάπνισμα στις παραλίες και τα εστιατόρια`, τι να πω. Στην παραλία καπνίζω φανατικά. Συνέχεια. Κάθε τσιγάρο το χώνω σε ένα κουτί, ένα αλουμινόχαρτο ή και ένα χαρτομάντηλο, όπου και έχω πετάξει τον καπνό. Δεν χώνω γόπες στην άμμο. Απαγορεύεται; Μπα; Εγώ δεν έχω δικαίωμα στους `δημόσιους χώρους`, ειδικά αν ο κάθε άλλος λουόμενος απέχει απο εμένα 10 μέτρα - και δεν τρώει τον καπνό μου στη μάπα; Εγώ, απο την άλλη, θεωρώ πολύ πιο ενοχλητικούς τους μαλάκες με τις ρακέτες. Πόσες μπάλες έχετε φάει στη μάπα; Απαγορέψτε, λοιπόν, κάτι που όντως ενοχλεί - καθώς και τα κωλόπαιδα που, και εδώ, πετάνε τσακισμένα κουτάκια αναψυκτικών στις παραλίες. Πιστέψτε με, είναι ΠΟΛΥ χειρότερα απο το να πατήσεις έναν αχινό.
Όσο για τα εστιατόρια, έχω δει ένα περίεργο και άκρως ρατσιστικό φαινόμενο: ο διαχωρισμός σε `καπνιστές` και `μη καπνιστές` έχει γίνει 50-50, για να `είναι τίμιος`. Έλα μου, όμως, που οι καπνιστές είναι περισσότεροι. Για πηγαίντε στο Φλόκα, στο Μαρούσι, και δείτε πως κοιτάνε οι καπνιστές που κάθονται μπαφιασμένοι στις θέσεις για ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ το υπόλοιπο μισό μαγαζί και έυχονται να κάθονταν εκεί...

Αλλά αυτό που φταίει είναι το μαλακισμένο μέτρο που επέβαλαν, και οι ηλίθιοι μη-καπνιστές που το δέχτηκαν ως πανάκεια. Ένας συνειδητοποιημένος μη-καπνιστής θα μπορούσε να καταλάβει πως το να χωρίσεις στα δύο τα καθίσματα δε σημαίνει πως χωρίζεις και τον αέρα. Το σωστό θα ήταν να επιβληθεί η χρήση ιονιστών (ναι, ιονιστών, ψάξτε το) σε κλειστούς χώρους, αρκετά δυνατόν ώστε ο καθένας να κάθεται όπου του τη βιδώσει δίχως ο καπνός του να κυκλοφορεί ελεύθερος.

Πάντα φιλικά
Παπιάρχοντας

Υποσημείωση: μη φανατίζεστε. Να σκέφτεστε ρεαλιστικά πριν γράψετε - ειδικά εσύ Γατούλη, με παραξένεψες, αφού κάποτε κάπνιζες. Όσο για τη σχέση πολιτικής - καπνίσματος... ουδέν σχόλιον..!

psymaster
21-09-03, 02:02
2) Αν δεν θέλεις να εισπνέεις, όπως λές, τα δικαιώματα που έχεις είναι ζήτημα και νομικό και κοινωνικό. Εγω θεωρώ δικαίωμα σου να μην εισπνέεις τίποτα στον χώρο εργασίας σου, αλλά ποτέ δεν θα αναγνωρίσω δικαίωμά σου να μην εισπνέεις σε cafe/bar, στον δρόμο, σε γήπεδο, στην παραλία κλπ

Δε μου λες, μηπως αγορασες ολους τους δρομους, γηπεδα και παραλιες και θα μας πεις και τι θα κανουμε σε αυτα; ΟΥΣΤ!!!

Cafeeine
21-09-03, 04:23
... απο έναν απλό, συνειδητοποιημένο καπνιστή που δεν πετάει τις στάχτες του στα καθίσματα των λεοφωρείων...

Ειναι γεγονός οτι οι συνειδητοποιημένοι και ώριμοι καπνιστές δεν είναι αυτοί που θα ενοχλήσουν, και δεν αποτελέοι πανάκεια το μέτρο του διαχωρισμού. Η πλειοψηφια όμως των καπνιστών ( κατα την εμπειρία μου πάντα) φέρεται εγωιστικά, χωρίς κανένα σεβασμό στον διπλανό του. Αυτό συμβαίνει γιατι η πλειοψηφια του κόσμου ειναι έτσι, και τα ποσοστά παραμένουν τα ίδια.
Το οτι το τσιγάρο είναι εθισμος δεν είναι νεο, και δεν πρεπει να το ξεχνάμε. Δεν παραδέχομαι όμως να επαφίεμαι στην διαθεση και καλή θέληση του κάθε καπνιστή γιατί δεν υπάρχει ώριμη αντιμετώπιση απο τους γύρω μου. Αυτό που θα με έφτιαχνε πραγματικά θα ήταν νομοθεσία που να υποχρέωνε τον κόσμο να δείχνει υπευθυνότητα για την συμπεριφορά του, και να θέτει μόνος του τα όρια του. Αλλα μάλον φταίει το οτι πάει 5 το πρωι η ώρα και βλέπω όνειρα, αφου κατι τέτοιο είναι ουσιαστικά ανέφικτο. θα παραμείνουμε να λειτουργούμε με ημίμετρα...

elias24
21-09-03, 18:54
Δε μου λες, μηπως αγορασες ολους τους δρομους, γηπεδα και παραλιες και θα μας πεις και τι θα κανουμε σε αυτα; ΟΥΣΤ!!!

Το τελευταίο σχόλιο επιστέφεται

mechdim
21-09-03, 19:03
Για τις αποψεις σου περι χουντας και αλλο ενα ΟΥΣΤ!!! απο μενα. Αντε πια, γεμισαμε φασιστομουτρα εδω μεσα. Δεν γραφεσαι και στην ΕΠΕΝ.gr? Θα εισαι ευπροσδεκτος εκει.

sooup
21-09-03, 19:17
Παντως οταν οι καπνοβιομηχανιες βρουν νεους τροπους να βγαλουν χρηματα θα γινουν οι φανατικοτεροι πολεμιοι του καπνου.Να ξεκαθαρισω οτι καπνιζω (αρκετα) αλλα προσπαθω να σεβομαι τον διπλανο.Μια ερωτηση.Εχει κανεις αναρωτηθει τι θα κανουν ολοι αυτοι που ασχολουνται με τον καπνο?Ας μιλησουμε για τη χωρα μας οχι γενικα.Με τι θα ασχοληθουν ολοι αυτοι που μια ζωη εμαθαν μονο αυτο να κανουν και μαλιστα επιδοτουνται για αυτο?

krge
21-09-03, 20:20
Θα φυτεύουν "άλλα" δέντρα για να βγάζουν το ψωμί τους.......

Σε άλλες χώρες επιδοτείτε αυτό.

zeus
21-09-03, 20:42
Αφού ζούμε στην Ελλάδα που ο καθένας κάνει ό,τι θέλει χωρίς να νοιάζεται για τον άλλον, γιατί προβληματίζεστε; Το κάπνισμα δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξάιρεση...

Προσωπικά δεν καπνίζω και με ενοχλεί κι εμένα να μου φυσάνε τον καπνό στα μούτρα και μην μπορώ να μπορώ να αναπνεύσω.

Ενιωσα μεγάλη ικανοποίηση για το νόμο περί διαχωρισμού 50:50 αλλά αμέσως μετά απογοήτευση γιατι δεν τηρήθηκε σχεδόν πουθενά. Όλοι οι μαγαζάτορες βάλαν ταμπελίτσες σε ελάχιστα τραπέζια για τους μη-καπνιστές τις πρώτες μέρες. Μετά από λίγο όμως ΟΛΟΙ κάνουν τα στραβά μάτια όταν δεν υπάρχει άλλο κενό τραπέζι και έρθει ένας και τους ζητήσει να καπνίσει στα τραπέζια για τους μη καπνίζοντες. Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ Η ΙΔΙΑ!
Και το Φλοκα στο Μαρούσι (που αναφέρθηκε πιο πανω) δεν αποτελεί εξαίρεση...

Τα συστήματα εξαερισμού νομίζω ότι είναι πολύ καλή λύση χωρίς να κάνεις διακρίσεις στους ανθρώπους και να φτάνεις σε ακραία και κατα μια έννοια φασιστικά μέτρα. Αλλά όμως έχετε δει κανένα να δουλεύει; Τα τοποθέτησαν για να πάρουν την άδεια, δεν τα έχουν συντηρήσει από τότε και λαδώνουν τους υπαλλήλους του υγειονομικού που κάνουν (αν ποτέ κάνουν) ελέγχους για να μην πουν τίποτα για την άθλια κατάστασή τους.
Δεν έχω μπει ούτε σε ένα μέρος διασκέδασης/αναψυχής (cafe, bar, club, internet cafe, restaurant, ταβέρνα κτλ.) που να έχω βγεί έξω μετά και να μην μυρίζουν καπνίλα τα ρούχα μου, τα μαλλιά μου, τα χέρια μου...

Νομίζω πως όλοι έχουν δικαίωμα στο να αναπνέουν καθαρό αέρα, να πηγαίνουν στα cafe/bars, στις παραλίες, στα πάρκα, στα γήπεδα κτλ. (και να μην είναι υποχρεωμένοι να αναπνέουν τον καπνό του άλλου) όπως και όλοι έχουν δικαίωμα να ζήσουν την ζωή τους όπως εκείνοι επιθυμούν, καπνίζοντας η μη, αρκεί να μην περιορίζουν τους άλλους!

holy
21-09-03, 21:40
HAHh otan arxiseis kai agapas ton topo pou megalwses kai mporeis xwris paropides na deis ti ton ofelise pragmatika sto sinolo kai oxi se memonomenos periptwseis ksafnika se lene fasistomoutro rofl mao omg ffs...

Gemisame pia me kseroles kai iperaspistes tis dimokratias.. eleos.. H dimokratia den xreiazete kanenan na tin iperaspistei kai eidika apo kapoious pou exoun tin entipwsi pws auto pou zoume twra einai dimokratia.. kali fasi! Den milaei kaneis gia politeumata kai fisika h dimokratia einai i monadiki pou aksizei na iparxei efoson ksereis ti simbolizei... sauto den amfibalei kaneis pisteuw alla oson afora sigkekrimena proswpa pou poli ligoi itan ekeini tin epoxi gia na gnwrizoun tio katastasi kalitera oti lene na to metrane dio fores.. Tespa edw den einai pedio diamaxis gia tous simerinous maxites tis "eleutherias" klp klp giati hrwes den iparxoun pia tous efage i xounta tou pasok:pp

To topic kalitera na kleidwthei..

ps: mechdim pare mas pia pipa na kopsoume to tsigaro plz (egw prospathw kairo na to kopso den ginete tipota isws auto na ofelisei)

Gatoulis
21-09-03, 22:19
Αγαπητέ Παπιάρχοντα και λοιποί φιλοι,

Μια και μίλησες για «σοβαρές και ώριμες αντικαπνιστικές απόψεις» θα σχολιάσω εγώ τις δικές σου :




Όσο για το `αν θέλετε να αναπνέετε τα σκατά μας`, ε, αφού θέλετε να μιλάμε έτσι, και εγώ δεν θέλω να τρώω στη μούρη τα δικά σας. Δεν μου αρέσετε ρε οι αντικαπνιστές που ζέχνετε γιατι βαριέστε να κάνετε ένα μπάνιο, οι κυράτσες που λούζεστε στα αρρώματα και πνίγετε το Μετρό, οι τραγικοί τυπάδες που κρυωμένοι φτερνίζεστε στη μούρη μου και φτύνετε στο δρόμο, οι οδηγοί που πετάτε το κουτάκι της κοκα-κόλα στο δρόμο και οι καριόλες (ναι, καριόλες) που σφηνώνετε τη ματωμένη σερβιέτα σας στην τουαλέτα της καφετέριας. Σας απαγορεύω λοιπόν να κυκλοφορείτε, διότι είστε πιο λέτσοι απο έναν απλό, συνειδητοποιημένο καπνιστή που δεν πετάει τις στάχτες του στα καθίσματα των λεοφωρείων και δεν φυσά τον καπνό του στη μούρη σας.


Λογικά απαράδεκτο, ασόβαρο και ανώριμο επιχείρημα. Επειδή δηλαδή κάποιοι είναι ανάγωγοι αυτό σου δίνει το δικαίωμα να γίνεις και εσύ ? Και τον καπνό του τσιγάρου σου τον φυσάς σε αυτούς συγκεκριμένα που αναφέρεις ? Η τους παίρνει όλους η μπάλα ? Έχεις καταλάβει εσύ και όλοι οι υπόλοιποι καπνιστές ότι το τσιγάρο σας δεν ενοχλεί αυτούς που δεν καπνίζουν μόνο λόγο μυρωδιάς αλλά τους ΒΛΑΠΤΕΙ κιόλας ? Γνωρίζεις μήπως πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε χρόνο από παθητικό κάπνισμα ? Γιατί νομίζεις ότι γίνεται όλη αυτή η φασαρία με τις απαγορεύσεις για ρατσιστικούς μόνο λόγους ?



Δεν μου αρέσει να φυσάω το καπνό μου στη μούρη του άλλου, μα είμαι εναντίον της απαγόρεψης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους. Δεν δέχομαι τη λογική του `κάπνισε σπίτι σου` απο τη στιγμή που το τσιγάρο δεν είναι μόνο `επιλογή` μα και `εθισμός`. Ένας τέτοιος νόμος θα περιόριζε χιλιάδες άκρως παραγωγικά άτομα στα σπίτια τους.



Όπως παραδέχεσαι είσαι εθισμένος. Εγώ το ξεπέρασα με παρά πολύ κόπο σε πληροφορώ. Το ότι είσαι άρρωστος λοιπόν ΔΕΝ σε δικαιολογεί να βλάπτεις τους άλλους.
Να περιοριστούν όσοι θέλουν να καπνίζουν σπίτια τους ?
Πολύ λογικό επιχείρημα…..
Η ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ?
ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΑΝ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΗ ΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ?
Μάλλον παράλογο !!!! Ειδες τι κάνει ο εθισμός......



Στην παραλία καπνίζω φανατικά. Συνέχεια. Κάθε τσιγάρο το χώνω σε ένα κουτί, ένα αλουμινόχαρτο ή και ένα χαρτομάντηλο, όπου και έχω πετάξει τον καπνό. Δεν χώνω γόπες στην άμμο.


8O Μα τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις….. Τυπική συμπεριφορά νεοέλληνα… Όλοι αυτό κάνουν…. Πιο εύκολο είναι να βρεις θαμμένο ένα κινητό στην άμμο παρά γόπα…



Όσο για τα εστιατόρια, έχω δει ένα περίεργο και άκρως ρατσιστικό φαινόμενο: ο διαχωρισμός σε `καπνιστές` και `μη καπνιστές` έχει γίνει 50-50, για να `είναι τίμιος`. Έλα μου, όμως, που οι καπνιστές είναι περισσότεροι. Για πηγαίντε στο Φλόκα, στο Μαρούσι, και δείτε πως κοιτάνε οι καπνιστές που κάθονται μπαφιασμένοι στις θέσεις για ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ το υπόλοιπο μισό μαγαζί και έυχονται να κάθονταν εκεί...

Αλλά αυτό που φταίει είναι το μαλακισμένο μέτρο που επέβαλαν, και οι ηλίθιοι μη-καπνιστές που το δέχτηκαν ως πανάκεια. Ένας συνειδητοποιημένος μη-καπνιστής θα μπορούσε να καταλάβει πως το να χωρίσεις στα δύο τα καθίσματα δε σημαίνει πως χωρίζεις και τον αέρα. Το σωστό θα ήταν να επιβληθεί η χρήση ιονιστών (ναι, ιονιστών, ψάξτε το) σε κλειστούς χώρους, αρκετά δυνατόν ώστε ο καθένας να κάθεται όπου του τη βιδώσει δίχως ο καπνός του να κυκλοφορεί ελεύθερος.



Όχι 50-50 αλλά 90-10 θα έπρεπε να είναι υπέρ των μη καπνιστών. Στην Αμερική σε πληροφορώ ότι υπάρχει ολική απαγόρευση σε όλους τους δημόσιους χώρους. Και τους λόγους που έγινε αυτό τους αναφέρεις παρακάτω. Ο αέρας δεν χωρίζεται.
Όσο για τους «ηλίθιους μη καπνιστές που επέβαλλαν τα μέτρα» έχω να πω ότι μάλλον ηλίθιος είναι κάποιος επειδή καπνίζει και όχι επειδή δεν καπνίζει. Προλαβαίνοντας απάντηση σου, κατάλαβα ότι ο χαρακτηρισμός σου απευθυνόταν περισσότερο στα μέτρα παρά στα άτομα.

Συνοψίζοντας έχω να πω:

Το τσιγάρο είναι πολλές φορές μεγάλη απόλαυση. 1 με 2 φορές την ημέρα. Βλάπτει σοβαρότατα όχι μόνο τον χρήστη αλλά και τους γύρω του. Είναι αναμφισβήτητο γεγονός. Όποτε όλοι οι καπνιστές ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ.

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ !!!!

ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ – ΔΥΟ ΩΡΕΣ !!!

Μάλλον για επειδή θα καπνίσετε θα πεθάνετε και θα πάρετε και κάποιους αθώους στο λαιμό σας. Υπερβολικό ? Ναι ξέρω δεν πέθανε ποτέ κανείς από παθητικό κάπνισμα…. Προτεινω ένα search στο yahoo για second hand smoking.


Όσο για τα περί δημοκρατίας : Η δημοκρατία παιδάκια είναι το μόνο πολίτευμα που επιτρέπει να ακούγονται οοοολες οι απόψεις ακόμα και αυτές που θέλουν την κατάργηση της…… Φιλάκια !


Προσωπικό προς Ducklord: Αγαπητέ παπιαρχοντα μην παρεξηγήσεις το ύφος των παραπάνω. Γνωρίζεις πόσο σε εκτιμώ και σε σέβομαι, σε θαυμάζω μπορώ να πω. Είσαι το αληθινό φως, Ο Μέγιστος Αρχιερέας Της Παποσύνης, Ο Υπερασπιστής της Πίστης. Η εκτίμηση μου παραμένει αλώβητη παρά την περίτεχνη προσπάθεια σου να με δοκιμάσεις με αυτά που έγραψες.


Πάντα πιστός σου,


Γατουλης.

ibok
22-09-03, 00:31
Θα φυτεύουν "άλλα" δέντρα για να βγάζουν το ψωμί τους.......

Σε άλλες χώρες επιδοτείτε αυτό.

KAΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ. :D

ABEZ
22-09-03, 00:37
Όσο για τα περί δημοκρατίας : Η δημοκρατία παιδάκια είναι το μόνο πολίτευμα που επιτρέπει να ακούγονται οοοολες οι απόψεις ακόμα και αυτές που θέλουν την κατάργηση της?? Φιλάκια !



Λίγο αφελής αυτή σου η άποψη στην πολιτική, αλλά και αν δεχτούμε ότι ίσχυε αυτή η ιδανική κατάσταση δημοκρατίας που αναφέρεις, δεν απενοχοποιείται από την χρήση βίας για την επιβολή της στους αντιφρονούντες.

Gatoulis
22-09-03, 01:38
Ναι, σαν να μου λες ότι η στέρηση της ελευθέριας σε όσους εγκληματούν είναι παράνομη……Μάλλον εσύ είσαι αφελής…

ABEZ
22-09-03, 02:02
Ναι, σαν να μου λες ότι η στέρηση της ελευθέριας σε όσους εγκληματούν είναι παράνομη??Μάλλον εσύ είσαι αφελής?

Το «παράνομη» δεν ταιριάζει στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Το νόμο της δημοκρατίας τον οποίο εσύ έχεις ώς κριτήριο εγώ τον απορρίπτω ώς άδικο και άκυρο. Αλλά αυτό που εννοώ με τον όρο επιβολή είναι η εξουσία γενικά. Δεν θέλω να είμαι μέρος της δημοκρατίας ούτε κανενός πολιτεύματος και το αν μου επέτρεπε η δημοκρατία ή όχι το να το εκφράζω, αυτό δεν αναιρεί την κακία της βίας της επάνω μου.

elias24
22-09-03, 02:47
Για τις αποψεις σου περι χουντας και αλλο ενα ΟΥΣΤ!!! απο μενα. Αντε πια, γεμισαμε φασιστομουτρα εδω μεσα. Δεν γραφεσαι και στην ΕΠΕΝ.gr? Θα εισαι ευπροσδεκτος εκει.

Η γενιά που ήταν νεολαία την περίοδο της χούντας, έχει δυστυχώς γεμίσει απο κάτι στοιχεία που έχουν δεδομένη την ευθεία κατάκριση του καθεστώτος Παπαδόπουλου, χωρίς να έχουν επιχειρήματα και θεωρούν και παράλογους/απαράδεκτους/ανόητους/ανεγκέφαλους/ανώριμους και τι άλλο να πω, όλους όσους λένε κάτι θετικό για την κυβέρνηση Παπαδόπουλου, η οποία ήταν ποιό ευεργετική απο την σημερινή. Ο Παπαδόπουλος και τα ζητήματα αυτά, δεν έχουν σχέση με το post αυτό, οπότε μην πλατιάζεις μια συζήτηση που δεν τελειώνει ποτέ και που ούτως ή άλλος δεν έχει κανένα νόημα συζήτησης, όταν αντί για ομιλητές, έχουμε απόλυτα στις απόψεις τους άτομα, σαν και εσένα


Δεν έχω μπει ούτε σε ένα μέρος διασκέδασης/αναψυχής (cafe, bar, club, internet cafe, restaurant, ταβέρνα κτλ.) που να έχω βγεί έξω μετά και να μην μυρίζουν καπνίλα τα ρούχα μου, τα μαλλιά μου, τα χέρια μου...

Αυτό το θέμα είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό και έχει να κάνει με τον εξαερισμό των χώρων, ο οποίος δεν γίνεται, γιατί αυξάνει πολύ το κόστος. Ενοχλεί εξίσου και τους καπνιστές

Ενιωσα μεγάλη ικανοποίηση για το νόμο περί διαχωρισμού 50:50 αλλά αμέσως μετά απογοήτευση γιατι δεν τηρήθηκε σχεδόν πουθενά

Που δηλαδή τον είδες να μην τηρήται; Ξέρω και πολλά cafe/bar στη Θεσσαλονίκη που όχι μόνο τον τήρησαν, αλλά έδωσαν και τις καλύτερες θέσεις στους μη-καπνιστές


Όποτε όλοι οι καπνιστές ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ.

Εδω σαν δημόσιο χώρο θέλω να υπερ-τονίσω τον χώρο εργασίας του καθενός, ο οποίος είναι πάρα πολύ σημαντικός, διότι παιρνά αρκετές ώρες εκεί. Αναγνωρίζω 2 δικαιώματα:
1) Δικαίωμα των μη-καπνιστών να μην εισπνέουν τον καπνό των καπνιστών
2) Δικαίωμα των καπνιστών να καπνίζουν στο χώρο εργασίας τους
Πως γίνεται να συνδοιαστούς και τα 2; Με σύστημα εξαερισμού υψηλής ποιότητας και αντίστοιχου κόστους. Έτσι απλά. Για τις περιπτώσεις των τσιγγούνιδων που δεν έχουν σύστημα εξαερισμού, θα αναγνωρίσω το δικαίωμα των καπνιστών να καπνίζουν, ως μεγαλύτερο απο αυτό των μη καπνιστών να μην εισπνέουν τον καπνό τους


Όπως παραδέχεσαι είσαι εθισμένος. Εγώ το ξεπέρασα με παρά πολύ κόπο σε πληροφορώ. Το ότι είσαι άρρωστος λοιπόν ΔΕΝ σε δικαιολογεί να βλάπτεις τους άλλους.

Άρρωστος; Ο εθισμός στο τσιγάρο δεν τιτλοδοτείται ως αρρώστεια. Η κυρίως αρρώστια που βγαίνει απο το τσιγάρο είναι η λυσσασμένη αντικαπνιστική μανία μερικών, που στρέφεται και κατά όσων καπνίζουν προσωπικά
Και να πώ λοιπόν το εξής:
Η κοινωνία απο μόνη της βρήσκει τη σωστή ισορροπία ανάμεσα στα δικαιώματα καπνιστών-μη καπνιστών, όταν δεν ασχολείται νομικά η πολιτεία με το θέμα.

Ducklord
22-09-03, 02:56
Αγαπητέ Γατούλη - και λοιπή παρέα.
Λες πως `το επιχείρημά μου είναι το ίδιο ανώριμο με όσα έχουν παρατεθεί`, μα δεν φαίνεται να πρόσεξες καν τι έγραψα. Τα παραδείγματα που ανέφερα είναι το ίδιο ενοχλητικά με τον καπνό, για να μην σου πω και χειρότερα - εκτός αν σε ενοχλεί λιγότερο μια... χλέμπα απο έναν κρυωμένο στη μούρη απο ό,τι ο καπνός. Εμένα ξέρεις επίσης με ενοχλεί ο καπνός - όπως ίσως κατάλαβες απο όσα είπα - μα θεωρώ γελοία όλη την προσπάθεια παρουσίασης του καπνού ως ό,τι χειρότερο έχει τύχει. Όσο για τις επιπτώσεις του τσιγάρου, συγνώμη για το ύφος μου, μα είμαι ο τελευταίος που χρειάζεται κύρηγμα οπότε χέστε με. Εγώ φρόντισα τον πατέρα μου όταν μπήκε νοσοκομείο - και ήμουν και φαντάρος - όχι εσύ και όχι κάποιος αντικαπνιστής. Κλάστε μου μια μάντρα που θα μου πείτε για `τις επιπτώσεις του τσιγάρου` βάσει τον ντοκιμαντέρ που έχετε δει και τον φυλλαδίων που έχετε διαβάσει. Εγώ τα είδα λάηβ.
Όσο για τις επιπτώσεις `στους μη καπνιστές`, μου φαίνεται το ίδιο αστείο το να το βροντοφωνάζετε όσο κάποτε, πριν χρόνια, που κάποιοι μαλάκες (δεν νομίζω να διαφωνίσετε σε αυτό το χαρακτηρισμό) πήγαν να φορτώσουν την τρύπα του όζοντος στο τσιγάρο. Έχετε, όπως και εγώ, περικυκλωθεί με καλώδια για τους υπολογιστές, τις τηλεοράσεις και τα χόμ σίνεμα, παίζετε με ασύρματα δίκτυα, κυκλοφορείτε μέσα στο καυσαέριο, ζείτε σε σκατοσυνθήκες γενικώς αλλά κατά τα άλλα θα σωθείτε αν δεν καπνίζει ο διπλανός σας. Άντε, να το κόψουμε και μετά να πάθουμε καρκίνο του δέρματος χεράκι - χεράκι κάνοντας ηλιοθεραπεία.

-----
Να περιοριστούν όσοι θέλουν να καπνίζουν σπίτια τους ?
Πολύ λογικό επιχείρημα…..
Η ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ?
ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΑΝ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΗ ΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ?
Μάλλον παράλογο !!!! Ειδες τι κάνει ο εθισμός......
------

Ανέφερα, αν δεν κάνω λάθος, πως προσωπικά χρησιμοποιώ το τσιγάρο σαν καταπραϋντικό για τα νεύρα μου. Με λίγα λόγια, έχω συνειδητά καταφύγει σε μια αυτοκαταστροφική λύση για να μην, και σόρυ για την έκφραση, γαμοσταυρίζω όποιον είναι δίπλα μου. Το έκανα, ξέρεις, παλιά συνεχώς. Η γύρω μου υπέφεραν περισσότερο απο αυτό απο ό,τι απο τον καπνό μου. Όταν το κόβω ή το μειώνω, έστω και για μια-δυο ώρες που λες, επιστρέφω σε αυτή την κατάσταση. Το ωραίο είναι πως το πρόβλημα αυτό δεν είναι προσωπικό - δες τις ορεξούλες που έχουν οι ταρίφες που δεν καπνίζουν και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αντί, όμως, να προτείνει κανείς να τοποθετούνται, που το ανέφερα και πάλι, ιονιστές και όλοι να είναι χαρούμενοι, μου κλαίγεστε για το τσιγάρο και καταπιέζετε όσους καπνίζουν. Τι να πω. Αν η λογική που προτιμάτε και δικαιολογείτε με τόσο σθένος είναι η καταπίεση του διπλανού σας και τον αναγκών του αντί να προσπαθείτε να συζήσετε μαζί του, δεν μπορώ να σχολιάσω τη λογική σας. Όσο για το `αν είμαι άρρωστος` και θα πρέπει να το καταπιέσω, ναι, είμαι αγαπητέ γατούλη. Μόνο που η αρρώστια μου καταπολεμείται εύκολα, όπως πρότεινα. Με τη λογική σου, όμως, θα μπορούσαν και να αφαιρέσουν τις χέστρες απο τα δημόσια οικήματα - και όσοι είχαν πρόβλημα, ε, ας το καταπίεζαν για τις μια, δυο ώρες που θα βρίσκονταν εκεί. Α, ξέχασα. Το έκαναν ήδη, με το Μετρό. Με τις υγείες μας.

Εντωμεταξύ, ειρωνεύτηκες το σχόλιό μου για την παραλία λέγοντας `τυπική συμπεριφορά νεοέληνα`. Όχι φίλε μου. Τυπική συμπεριφορά είναι το να σου πετάξει τη γόπα στη μούρη. Για να το ξαναδούμε. Ανέφερα πως καπνίζω αραγμένος μακρυά απο τον καθένα, δεν του ρίχνω τον καπνό στη μάπα και φροντίζω να μην αφήνω απορρίματα. Και δηλώνεις ειρωνικά πως `αυτή είναι τυπική συμπεριφορά νεοέληνα`. Μάλιστα. ΠΟΥ σε ενοχλεί αυτό που κάνω, άραγε; ΓΙΑΤΙ η επιθετική σου συμπεριφορά, αφού η δική μου ελευθερία στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μειώνει τη δική σου; Άτομα με τέτοιο τρόπο λογικής, επιχειρημάτων και ομιλίας ενάντια στους καπνιστές είναι που με κάνουν όχι να θέλω να καπνίζω στη μούρη τους, μα να φέρω και τον μικρό μου Φίφη στην παραλία για να χέσει εκεί που θα ακουμπήσει το κεφαλάκι της η κοπέλα τους. Να δεις τι θα πει `ενόχληση`.

Όσο για αυτό που λες για `αναλογία 90-10`, μπορώ να πω πως... είσαι παράφρονας! Δηλαδή, λες πως απο μια ομάδα όπου οι 90 καπνίζουν και οι δέκα όχι, σε ένα μαγαζί πρέπει να υπάρχουν 90 θέσεις για μη καπνιστές και 10 για μη καπνιστές;!;! Και επέλεξες πάλι τι να διαβάσεις - αντίθετα με τον Ζέους που σωστά τα είπε: αντί να κρίνεις τους μαγαζάτορες, κρίνεις και πάλι αρνητικά τους καπνιστές. Με αυτή τη λογική, και με τη δημοκρατία που όλοι κραυγάζετε πως επικρατεί, θα μπορούσε η πλειοψηφία των καπνιστών να σας πει να μας κλάσετε δυο μέντες και να την κάνετε αν δεν σας αρέσει. Σωστά; Αν είναι φασισμός το να σας φυσάμε τον καπνό στη μούρη, τότε τι είναι το να επιβάλει ο ένας στους 10 την άποψή του; Α, ξέχασα και πάλι... `Ελληνική Δημοκρατία`... Ε, αφού θέλουμε να γίνουμε Ευρώπη, ξεκινήσαμε απο το κάπνισμα και τους Ολυμπιακούς. Τέλεια...

Εντωμεταξύ, το `είμαστε υποχρεωμένοι` ναι, είμαστε, και σε ευχαριστούμε πολύ που μας το θυμίζεις. Ξέρεις, αν κάποιος έρθει ευγενικά ενώ καπνίζω και μου πει `ρε φίλε, κράτα το στο άλλο χέρι γιατι με ενοχλεί` ευχαρίστως θα εισακούσω το αίτημά του. Το ίδιο αν μου πει `κάτσε ρε φίλε πιο δίπλα`. Αν όμως μου πει `είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις` μπορεί να σκύψει και να γλύψει τα άρβυλά μου. Δεν είμαι υποχρεωμένος να κάνω τίποτα. Για κανέναν. Οι ανθρώπινες σχέσεις, για τα άτομα που έχουν ένα σχετικό νιονιό, δεν ορίζονται με περιορισμούς και κανόνες, μα με τη λογική. Οι περιορισμοί είναι για τα ζώα - και αυτά που τους δέχονται, και... `αυτά` που τους επιβάλουν.

Θα σε παρακαλούσα επίσης να κάνεις με τη σειρά σου ένα σερτς στο γκούγκλ για τις θετικές επιδράσεις του καπνίσματος. Δώσε ιδιαίτερη σημασία στη διαφορά πιθανοτήτων που έχει ένας καπνιστής να πάθει Αλζχάιμερ απο έναν άλλο. Κοίτα επίσης το ποιος απο τους δύο έχει πιο οργανωμένη σκέψη. Μετά έλα και μίλα μου για το αν θα με βλάψει το να το κόψω. Ο καρκίνος, ξέρεις, δεν προκαλείται αποκλειστικά απο το κάπνισμα - μα ας είναι καλά οι γελοίοι που το προβάλουν αυτό και οι ακόμη πιο κουτοί που το πιστεύουν. Το κάπνισμα είναι ένας σημαντικός ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ που επιταχύνει τη διαδικασία καρκινογένεσης στο ανθρώπινο σώμα. Το ίδιο κάνουν συγκεκριμένες κατηγορίες τροφής, οι εξατμίσεις τον αυτοκινήτων, χημικές ουσίες σε καταναλωτικά αγαθά κ.λπ. Ψάξε βρες επίσης το πόσοι μη-καπνιστές πεθαίνουν απο καρκίνο κάθε χρόνο. Μετά μιλάμε.

Δεν δέχομαι τις φιλοφρονήσεις σου και την ταπεινή προσπάθεια να καταπραϋνεις την οργή μου. Ό,τι και να κάνεις, τις πάπιες δεν τις γλιτώνεις!

Φιλικά
Παπιάρχοντας ο τρισμέγιστος: τώρα και σε σκόνη!!!
Υ.Γ.: "Φίφης" δεν υπάρχει. Ελπίζω σύντομα βέβαια να αποκτήσω έναν "Γκόργκο", καμιά γάτα δηλαδή στην οποία και θα δώσω αυτό το χαριτωμένο όνομα..! "Πρόσεχε, εκεί κάθεται ο Γκόργκο" - "Πάναγιά μου, τι`ν αυτό;"... Και τέτοια χαζά χαριτωμένα..!

Gatoulis
22-09-03, 08:00
Σχετικά με την παραλία: Δεν το κατάλαβες… Δεν ειρωνεύτηκα εσένα αλλά το ότι είσαι ίσως ο ΜΟΝΟΣ που μαζεύει τις γόπες του και το προσωπικό σου παράδειγμα είναι σπάνιο. Η «τυπική συμπεριφορά νεοέλληνα» είναι να καρφώνει τη γόπα στην άμμο.

Όσο για το πρώτο επιμένεις ακόμα στον παράλογο συλλογισμό σου. Φυσικά φίλε και υπάρχουν πολύ πιο ενοχλητικά πράγματα από τον καπνό στην μούρη όπως η χλεμπα που αναφέρεις, το έντονο άρωμα, η βρόμικη ανάσα, το φτέρνισμα στον σβέρκο του άλλου και άλλά πολλά για τα οποία η μαμά μου με εκπαίδευσε όταν ήμουν γατάκι να τα κάνω χωρίς να ενοχλώ. Αγνοείς όμως το γεγονός ότι όλα αυτά είναι άμεσα αναγνωρίσιμα από όλους ως αγένεια και σοβαρότατη ενόχληση ενώ το εξίσου ενοχλητικό και θανατηφόρο παθητικό κάπνισμα το αποδέχεται μεγάλο μέρος της κοινωνίας και το συζητάμε μαζί τώρα…..

Τα πράγματα είναι απλά :

Το κάπνισμα σκοτώνει. Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει όσο κακό θέλει στον εαυτό του.

Το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει. ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα να κάνει κακό στον άλλο.

Το δικαίωμα στη ζωή είναι υπέρτατο, πρωταρχικό, κεφαλαιώδες και υπεράνω πολιτευμάτων, απόψεων, κοινωνικών κανόνων. Άρα σε ένα δωμάτιο με 99 καπνιστές (αηδία) και έναν μη καπνιστή οι 99 οφείλουν να ΜΗΝ καπνίσουν. ΔΕΝ είναι θέμα δημοκρατίας.

Τα παραπάνω ΔΕΝ επιδέχονται λογικών αντιρρήσεων !!! Προλαβαίνω όποιον προσπαθήσει να τα αντικρούσει ότι θα πει βλακείες και τσιγαροκουβέντες.


Το ότι γίνεσαι προβληματικός όταν δεν καπνίζεις είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα που πρέπει να εξετάσεις. Το ότι είσαι σκλάβος του τσιγάρου δεν νομίζω να σου αρέσει και να σου ταιριάζει. Το ότι ενοχλείς είτε καπνίζεις είτε όχι μου φαίνεται πολύ άσχημο.
Το ότι εξισώνεις τον εαυτό σου με τους απαράδεκτους ταρίφες (δεν είναι όλοι) είναι ένα σκαλοπάτι ακόμα στην μεθοδική υποτίμηση της προσωπικότητας σου που κάνεις στο ποστ σου.
Όσο για τις θετικές επιδράσεις του τσιγάρου έβαλα τα γέλια !!! Και η κόκα κάνει απίστευτο καλό : Δεν πονάς, δεν πεινάς, δεν κρυώνεις, έχεις τρομερή αυτοπεποίθηση, συγκέντρωση και επιδόσεις. Άσε που όταν την παίρνεις ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙΣ Η ΒΛΑΠΤΕΙΣ τον διπλανό σου αντίθετα με το τσιγάρο !!!!

Παρακάτω γίνεσαι εντελώς απαράδεκτος, αφελέστατος και χρησιμοποιείς ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ παιδαριώδες επιχείρημα ότι υπάρχουν και άααααλλα πράγματα που προκαλούν καρκίνο, όπως υπάρχουν και άλλα πράγματα που ενοχλούν.

Το πόσους σκοτώνει το παθητικό κάπνισμα ? 40.000* τον χρόνο μόνο στις ΗΠΑ. Μπορούμε να μιλάμε τώρα ?

Πάντα δικός σου,

Γατούλης !
Ο Θρίαμβος της Θέλησης !!!


*http://www.cancer.org/docroot/PED/content/PED_10_2X_Environmental_Tobacco_Smoke-Clean_Indoor_Air.asp

Gothic
22-09-03, 08:59
Πώωω-πωωω σοβαρές και ώριμες αντικαπνιστικές απόψειιις! Λοιπόοον, έχουμε και λέμε.

Καπνίζω. Καπνίζω φανατικά. Καπνίζω και ΔΕΝ σέβομαι τους μη - καπνιστές που είναι γύρω μου για έναν, και μόνο, λόγο: γιατι δεν με σέβονται και αυτοί.

Αυτή η γενικοποίηση δηλαδή είναι ώριμη άποψη... Μάστα...


Ξέρω πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα το πάθω. Δεν μου αρέσει, μα επιλέγω να το πάθω. Πείτε με μαζόχα. Είναι μικρό, πολύ μικρό αντάλλαγμα για ό,τι κερδίζω - ακόμη και αν δεν θεωρείτε το κάπνισμα ανάγκη, όπως εγώ, μα απόλαυση.

Σου έχουν τύχει αυτά απο το τσιγάρο και λές οτι το αντάλλαγμα είναι μικρό;;; ΟΚ, σαφώς είσαι μαζόχας, οπότε να υποθέσω οτι η άποψη σου σε αυτό το θέμα θα πρέπει να έχει την ίδια βαρύτητα με κάποιον που προσπαθεί να με πείσει για τις κρυφές χαρές του αυτομαστιγώματος με μια μεγάλη αλυσίδα;


Αν κανείς βροντοφωνάζει, λοιπόν, πως `το κάνει για την προστασία μας` μπορεί να μου κλάσει ένα μάτσο μέντες. Δεν θέλω φασίστες να μου `πουλάνε προστασία` - διότι αυτό, ουσιαστικά, θα πει η φράση `στο απαγορεύω για το καλό σου`.

Σαφώς και η απαγόρευση δεν θα βοηθήσει μια και πάνω απ'όλα μετράει η παιδεία, πράγμα που οι ίδιοι οι νομοθέτες γράφουν στα @@ (παπάκια) τους.
Παρ'όλα αυτά ΕΠΡΕΠΕ να γίνουν κάποιοι κανονισμοί για την προστασία αυτών που δεν είχαν την τύχη να καπνίζουν, έστω και αν οι μισοί απο αυτούς είναι μαλακίες.


Τώρα, για τους αντικαπνιστές. Φίλοι μου. Σιχαίνομαι το κάπνισμα. Ναι, καπνίζω, μα ως τα 18 μου ήμουν φανατικός αντικαπνιστής - μέχρι που στάθμισα τις επιλογές μου και είδα πως, τουλάχιστον στα χρόνια απο τότε μέχρι σήμερα, πιο πολλά είχε να μου προσφέρει παρά να μου στερήσει. Ουσιαστικά, την ψυχική μου ηρεμία. Δεν μου αρέσει να φυσάω το καπνό μου στη μούρη του άλλου, μα είμαι εναντίον της απαγόρεψης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους.

Define "Δημόσιους χώρους". Γιατί εκτός απο πλατείες, γήπεδα και ανοιχτούς χώρους που λίγο με νοιάζει άν ο άλλης καπνίζει ωσάν μελανόχρωμος, τα ταμεία, οι υπηρεσίες και τα νοσοκομεία είναι δημόσιοι χώροι επίσης. Και εκεί δεν έχει δικαίωμα κανένας, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ να γράφει τον άλλον στους μεγαλοπρεπείς του όρχεις επειδή αν δεν πάρει την 30λεπτη δόση νικοτίνης του θα τον πιάσουν τα νευράκια του.


Δεν δέχομαι τη λογική του `κάπνισε σπίτι σου` απο τη στιγμή που το τσιγάρο δεν είναι μόνο `επιλογή` μα και `εθισμός`.

Ε, αν είναι εθισμός τοτε αλλάζει το πράγμα. Οπότε να μην στραβώσω εγώ αν κάθομαι κάπου έξω και έρθει κάποιος δίπλα μου με τα λάστιχα, τους αναπτήρες, τα κουτάλια και τις σύριγγες και κάνει την δουλειά του.
Θα δείξω κατανόηση και ένα μεγάλο χαμόγελο προς το μέρος του επειδή είναι 'εθισμός'.


Ένας τέτοιος νόμος θα περιόριζε χιλιάδες άκρως παραγωγικά άτομα στα σπίτια τους.

Τα άκρως παραγωγικά άτομα μπορούν να καπνίζουν έξω ή όπου αλλού θέλουν μια και δεν τους φταίνε τα άλλα άκρως παραγωγικά άτομα που έχουν την ατυχία να μην καπνίζουν.


Όσο για το `αν θέλετε να αναπνέετε τα σκατά μας`, ε, αφού θέλετε να μιλάμε έτσι, και εγώ δεν θέλω να τρώω στη μούρη τα δικά σας. Δεν μου αρέσετε ρε οι αντικαπνιστές που ζέχνετε γιατι βαριέστε να κάνετε ένα μπάνιο, οι κυράτσες που λούζεστε στα αρρώματα και πνίγετε το Μετρό, οι τραγικοί τυπάδες που κρυωμένοι φτερνίζεστε στη μούρη μου και φτύνετε στο δρόμο, οι οδηγοί που πετάτε το κουτάκι της κοκα-κόλα στο δρόμο και οι καριόλες (ναι, καριόλες) που σφηνώνετε τη ματωμένη σερβιέτα σας στην τουαλέτα της καφετέριας. Σας απαγορεύω λοιπόν να κυκλοφορείτε, διότι είστε πιο λέτσοι απο έναν απλό, συνειδητοποιημένο καπνιστή που δεν πετάει τις στάχτες του στα καθίσματα των λεοφωρείων και δεν φυσά τον καπνό του στη μούρη σας.

ROTFLMAO, LOL κλπ. Αυτό ήταν αντίστοιχο της καλής FIA που πολεμά για το δίκαιο και της προσωπικές ελευθερίες!!!
Δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενα σου όλοι οι βρωμιάρηδες είναι αντικαπνιστές και οι συνειδητοποιημένοι καπνιστές είναι οι ιππότες στα λευκά άλογα που μυρίζουν λεβάντα; ΤΙ ΛΕ ΡΕ;
Τα ίδια σκατά και χειρότερα είναι οι καπνιστές, γιατί εκτός απο όλα αυτά που ρίχνεις στους βρωμιάρηδες (και οι κυράτσες στα Μετρά μέσα και αυτές) πετάνε ΚΑΙ τις γόπες τους κάτω, βρωμάνε τα ρούχα τους ΚΑΙ τσιγαρίλα, βρωμάει ΚΑΙ η ανάσα τους.


Όσο για το `κάπνισμα στις παραλίες και τα εστιατόρια`, τι να πω. Στην παραλία καπνίζω φανατικά. Συνέχεια. Κάθε τσιγάρο το χώνω σε ένα κουτί, ένα αλουμινόχαρτο ή και ένα χαρτομάντηλο, όπου και έχω πετάξει τον καπνό. Δεν χώνω γόπες στην άμμο. Απαγορεύεται; Μπα; Εγώ δεν έχω δικαίωμα στους `δημόσιους χώρους`, ειδικά αν ο κάθε άλλος λουόμενος απέχει απο εμένα 10 μέτρα - και δεν τρώει τον καπνό μου στη μάπα;

Επειδή εσύ κοιτάζεις να μην ενοχλείς τους γύρω σου, νομίζεις οτι όλος ο κόσμος σκέφτεται σαν εσένα; Δυστυχώς το 1% είσαι και πολύ λέω, πάρτο χαμπάρι και σταμάτα να υπερασπίζεσαι όλους τους καπνιστές γενικά.


Εγώ, απο την άλλη, θεωρώ πολύ πιο ενοχλητικούς τους μαλάκες με τις ρακέτες. Πόσες μπάλες έχετε φάει στη μάπα; Απαγορέψτε, λοιπόν, κάτι που όντως ενοχλεί - καθώς και τα κωλόπαιδα που, και εδώ, πετάνε τσακισμένα κουτάκια αναψυκτικών στις παραλίες. Πιστέψτε με, είναι ΠΟΛΥ χειρότερα απο το να πατήσεις έναν αχινό.

Συμφωνώ, αλλα δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε, έτσι;


Όσο για τα εστιατόρια, έχω δει ένα περίεργο και άκρως ρατσιστικό φαινόμενο: ο διαχωρισμός σε `καπνιστές` και `μη καπνιστές` έχει γίνει 50-50, για να `είναι τίμιος`. Έλα μου, όμως, που οι καπνιστές είναι περισσότεροι. Για πηγαίντε στο Φλόκα, στο Μαρούσι, και δείτε πως κοιτάνε οι καπνιστές που κάθονται μπαφιασμένοι στις θέσεις για ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ το υπόλοιπο μισό μαγαζί και έυχονται να κάθονταν εκεί...

Σαφώς και ένα απο τα πιο μαλακισμένα μέτρα που σε 1 χρόνο δεν θα θυμάται κανένας.


Αλλά αυτό που φταίει είναι το μαλακισμένο μέτρο που επέβαλαν, και οι ηλίθιοι μη-καπνιστές που το δέχτηκαν ως πανάκεια. Ένας συνειδητοποιημένος μη-καπνιστής θα μπορούσε να καταλάβει πως το να χωρίσεις στα δύο τα καθίσματα δε σημαίνει πως χωρίζεις και τον αέρα. Το σωστό θα ήταν να επιβληθεί η χρήση ιονιστών (ναι, ιονιστών, ψάξτε το) σε κλειστούς χώρους, αρκετά δυνατόν ώστε ο καθένας να κάθεται όπου του τη βιδώσει δίχως ο καπνός του να κυκλοφορεί ελεύθερος.

Μιλάς για ρατσισμό ενώ ο ίδιος έχεις χωρίσει τις κατηγορίες σε ηλίθιους μη-καπνιστές και σε συνειδητοποιημένους καπνιστές. Τεσπα, ούτε ένας αντικαπνιστής μπορεί να δεί την δικιά σου πλευρά, ούτε και εσύ την πλευρά ενος αντικαπνιστή.
Το μόνο σίγουρο οτι όπως εσύ βρίσκεις φασιστικό το να σου απαγορεύουν το να καπνίζεις στην μούρη μου, έτσι και εγω βρίσκω φασιστικό το να καπνίζεις στην μούρη μου χωρίς να σε νοιάζει άν με ενοχλεί, άν είναι κακό για την υγεία μου και αν θα βρωμάω τσιγαρίλες απο τους δικούς σου καπνούς.



Πάντα φιλικά
Παπιάρχοντας

Υποσημείωση: μη φανατίζεστε. Να σκέφτεστε ρεαλιστικά πριν γράψετε - ειδικά εσύ Γατούλη, με παραξένεψες, αφού κάποτε κάπνιζες.

Απ'οτι είδες ούτε φανατισμό είχα και σου μίλησα όσο πιο ρεαλιστικά μπορούσα. Για την ακρίβεια είπα τα ίδια πραγματα που έχω πει και με τους καλύτερους μου φίλους (αν και το επιχείρημα του Άρειου καπνιστή πρώτη φορά το ακούω, ακόμα και οι πιο φανατικοί καπνιστές δεν το είπαν ποτε).

Επίσης φιλικά

maria
22-09-03, 09:46
Λοιπον...Κι εγω καπνιζω εδω και 8 χρονια.Και για μενα το τσιγαρο ειναι καταπραυντικο για τα νευρα μου και χωρις αυτο δεν θα με αντεχε ουτε η μανα μου.Θα ηθελα παρα πολυ να βρεθει ενας τροπος να το κοψω χωρις να βλαψω την ψυχικη μου υγεια μιας και ηδη καταλαβαινω οτι βλαπτω τη σωματικη μου.Τα μετρα διαχωρισμου ηταν θεμιτα αλλα ανεπαρκη.Θα ηταν προτιμοτερο να μπει σωστος εξαερισμος αλλα για τον σωστο ελεγχο του θα απαιτουσε την συνειδητοποιηση ενος σημαντικου ποσοστου του πληθυσμου που θα διενεργουσε τους ελεγχους (ονειρο θερινης νυκτος).Οσο για το κατα ποσο δημοκρατικο ειναι το να καπνιζει κανεις, νομιζω οτι τα περι δημοκρατιας και ελευθεριας τα εχουμε ξαναπει.Ο παπιολορδος νομιζω το εθεσε πολυ σωστα.Εχεις καθε δικαιωμα να καπνιζεις αρκει να μην ενοχλεις γιατι κι ο αλλος εχει καθε δικαιωμα να μην καπνιζει.
Οσο για τις αναφορες σε καθεστωτα.Το να υποστηριζεις ενα καθεστως που δεν επετρεπε να εκφερεις την αποψη σου(για να αναφερω ενα απο τα λιγα)ενω εχεις την ευχερεια να πεις αυτη σου την αποψη οντας σε ενα αλλο καθεστως αποδεικνυει αυτοματα ποσο παραλογο ειναι αυτο που υποστηριζεις 8O .Μην παρασυρεστε και φανατιζεστε μετρωντας μονο τα μειονεκτηματα της παρουσας καταστασης.Ναι ειναι πολλα τα στραβα σ'αυτη τη δημοκρατια που ζουμε αλλα στη χουντα πιστεψτε με ηταν περισσοτερα.Οποιος παρολ'αυτα θελει να υποστηριζει τη χουντα να το κανει με επιχειρηματα,γεγονοτα,δεδομενα και θα δει ποσο ευκολα καταρρεουν.Πολλοι παρασυρονται και λενε "εκανε εργα, εκανε αυτο,εκεινο,ειχε τη μαγκια να επιβληθει" κτλ.Παραλογο.Ποσοι απο εσας ψηφιζετε?Και δεν εννοω μονο ηλικιακα,εννοω ενεργα και συνειδητα.Ειστε σ'ενα πολιτευμα που εχετε δικαιωμα γνωμης,δικαιωμα ψηφου(που σημαινει συμμετοχη στις αποφασεις εστω και εμμεσα),ελευθερια και το δικαιωμα να την υποστηριξετε αυτην την ελευθερια σας.Και προτιματε να ησασταν σε χουντα οπου ενας κανει οτι θελει?Σαν να ειστε προβατα?Πιονια?
Reality check:Δεν υπαρχει ιδανικο πολιτευμα,γιατι πολυ απλα παντα καποιος (ή μια μικρη ομαδα ατομων) θα ειναι στο ανωτερο σκαλι της εξουσιας και θα ειναι κι αυτος ανθρωπος.Και ως γνωστον οι ανθρωποι δεν ειναι ιδανικοι,ειναι αναποφευκτο να κανουν καποια στιγμη λαθος(εσκεμμενα και μη).Αρα μην ψαχνετε για το ιδανικο πολιτευμα αλλα για το ιδανικοτερο αναμεσα στα αλλα.
Αυτα... :D

krge
22-09-03, 09:50
Τα πράγματα είναι απλά :

Το κάπνισμα σκοτώνει. Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει όσο κακό θέλει στον εαυτό του.


Συμφωνώ μαζί σου, το κάπνισμα σκοτώνει, όπως επίσης και το ποτό, η οδήγηση και άλλα πολλά... (( Μήπως να μπώ σε γυάλα να υσυχάσω???))



Το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει. ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα να κάνει κακό στον άλλο.


Και τα όπλα σκοτώνουν τους άλλους , αλλά δεν βλέπω κανένα να κράζει εναντίον τους, όσο τα έχουν με το κάπνισμα.



Το δικαίωμα στη ζωή είναι υπέρτατο, πρωταρχικό, κεφαλαιώδες και υπεράνω πολιτευμάτων, απόψεων, κοινωνικών κανόνων. Άρα σε ένα δωμάτιο με 99 καπνιστές (αηδία) και έναν μη καπνιστή οι 99 οφείλουν να ΜΗΝ καπνίσουν. ΔΕΝ είναι θέμα δημοκρατίας.


Γι αυτό προτείνω να φύγει ο ένας παρά οι 99, είναι και πιο εύκολο και δεν θα χρειαστεί να σπάσει τα νεύρα του μέχρι να πείσει τους καπνιστές να μην καπνίζουν..

Ducklord
22-09-03, 10:28
Γατούλη και... σία...

"Το απολύτως παθητικό κάπνισμα.... το δέχονται..."
Εεε... ναι; Ξέρεις, ναι, έχεις δίκιο, το δέχονται! Το δέχονται γιατι ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ! Τόσο απλά! Όταν στους 99 ο ένας δεν καπνίζει, μαθαίνει να το δέχεται και δεν κλαίει. Μαθαίνει, επίσης, να ζει με τους γύρω του και, όπως ανέφερα και πάλι, βρίσκουν τρόπο να βγάλουν άκρη μαζί. Δεν ξέρω πού σκατά σας έχει κολήσει πως όλοι οι καπνιστές γουστάρουν (ως φασίστες και κτητικοί αλήτες που είμεθα) να φυσούν τον καπνό τους στη μούρη του άλλου. Εδώ ρε γατούλη καπνίζω ένα πακέτο καπνό το διήμερο και πάλι με ενοχλεί να ρουφάω τον καπνό του άλλου, και το ίδιο ισχύει με όλους - για δες τι γκριμάτσα κάνει ένας καπνιστής όταν του φυσούν καπνό στη μούρη. Έλα, αυτά δεν είναι επιχειρήματα...


--------
Το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει. ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα να κάνει κακό στον άλλο.
--------
Το παθητικό κάπνισμα σκοτώνει. Μάλιστα. Δηλαδή, πιστεύεις πως αν πεθάνεις, θα είναι επειδή ανέπνεες τον καπνό του διπλανού σου. Και δεν μπορείς να του ζητήσεις να απομακρυνθεί αρκετά απο εσένα ώστε να μην αναπνέεις τον καπνό του, ή να απομακρυνθείς λίγο εσύ, μα προτιμάς να τον πιέσεις αφαιρώντας κάτι που νιώθει ως ανάγκη του. Γιατί; Για να αποδείξεις πως έχεις εξουσία και μπορείς να τον κουμαντάρεις; Δεν μπορείτε να μοιραστείτε το χώρο που, ουσιαστικά, μοιράζεστε; Με την ίδια λογική που εσύ θες να τον περιορίσεις σε μια γωνία μπορεί και αυτός να σε χώσει σε ένα δωμάτιο 1χ1, με `καθαρή ατμόσφαιρα` για να μην παραπονιέσαι.

-------
Το δικαίωμα στη ζωή είναι υπέρτατο, πρωταρχικό, κεφαλαιώδες και υπεράνω πολιτευμάτων, απόψεων, κοινωνικών κανόνων. Άρα σε ένα δωμάτιο με 99 καπνιστές (αηδία) και έναν μη καπνιστή οι 99 οφείλουν να ΜΗΝ καπνίσουν. ΔΕΝ είναι θέμα δημοκρατίας.
-------
Ωραία. Δεν γουστάρω, θα το ξαναναφέρω, να φτερνίζεται κανένας πούστης στη μούρη μου. Είναι δικαίωμά μου στη ζωή να μη θέλω να κολλήσω κάθε ασθένεια που κυκλοφορεί. Θέλω επίσης να μην οδηγεί κανένας, αφού τέσσερις φορές έχει πάει να με χτυπήσει αυτοκίνητο και μία με εκτόξευσε μια μοτοσυκλέτα σε 10 μέτρα απόσταση (και... ευτυχώς για εμένα και... δυστυχώς για εσάς τη γλίτωσα δίχως γρατζουνιά!). Να συνεχίσουμε να μιλάμε για καθημερινές συνήθειες και καταστάσεις που θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή μας; Πάμε, παρακαλώ, σε άλλα επιχειρήματα. Και όχι, όπως αναφέρθηκε, το δημοκρατικό θα ήταν απλά να βγει απο το δωμάτιο. Αλλιώς είναι ένας κολλημένος προβληματικός άνθρωπος που θέλει να επιβληθεί στο σύνολο. Εξαιρούνται ορισμένες περιπτώσεις που έθιξες.

--------
Τα παραπάνω ΔΕΝ επιδέχονται λογικών αντιρρήσεων !!! Προλαβαίνω όποιον προσπαθήσει να τα αντικρούσει ότι θα πει βλακείες και τσιγαροκουβέντες.[/b]
--------
Απλά σύνελθε. Τότε θα μπορούσα να ξεκινήσω ένα θρέντ δηλώνοντας πως `το τσιγάρο δεν δημιουργεί προβλήματα` και να πω στον έμπαηρ να το κλειδώσει ώστε να μη γίνει διάλογος. Θα είχα δίκιο, αφού θα είχα προλάβει όποιον προσπαθούσε να με αντικρούσει..!

---------
Το ότι γίνεσαι προβληματικός όταν δεν καπνίζεις είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα που πρέπει να εξετάσεις. Το ότι είσαι σκλάβος του τσιγάρου δεν νομίζω να σου αρέσει και να σου ταιριάζει. Το ότι ενοχλείς είτε καπνίζεις είτε όχι μου φαίνεται πολύ άσχημο.
----------
Συμφωνώ. Ουδείς τέλειος. Αφού έτσι είμαι όμως, και έχω βρει μια ικανοποιητική λύση, γιατί να το ψάχνουμε το ζήτημα;


---------
Το ότι εξισώνεις τον εαυτό σου με τους απαράδεκτους ταρίφες (δεν είναι όλοι) είναι ένα σκαλοπάτι ακόμα στην μεθοδική υποτίμηση της προσωπικότητας σου που κάνεις στο ποστ σου.
---------
Ω, μα αυτό είναι χόμπι μου! όπως θα δεις και σε πολλά τάγκλαηνς μου, πρόσφατα "κυκλοφόρησα και σε σκόνη"..!


--------
Όσο για τις θετικές επιδράσεις του τσιγάρου έβαλα τα γέλια !!! Και η κόκα κάνει απίστευτο καλό : Δεν πονάς, δεν πεινάς, δεν κρυώνεις, έχεις τρομερή αυτοπεποίθηση, συγκέντρωση και επιδόσεις. Άσε που όταν την παίρνεις ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙΣ Η ΒΛΑΠΤΕΙΣ τον διπλανό σου αντίθετα με το τσιγάρο !!!!
---------
Εδώ θα μου επιτρέψεις να αναφέρω πως με τσαντίζουν απίστευτα όσοι μιλάνε σαν εσένα. Πρόσφατα ανακοινώθηκε πως ετοιμάζεται φάρμακο καυλέξ, σε στιλ βιάγκρα, απο το δηλητήριο της Μαύρης Χήρας. Το οτι κάτι βλάπτει δεν θα πει πως δεν έχει και θετικές παρενέργειες. Αν κανείς μπορούσε να τις διαχωρίσει, όλα θα ήταν τέλεια. Ο λόγος που το ανέφερα είναι διότι βαρέθηκα να ακούω την ατάκα `το τσιγάρο βλάπτει`. Θα μπορούσαμε να ουρλιάζουμε `το τσιγάρο κάνει καλό` βλέποντας τα θετικά του στοιχεία. Όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας και... μάρκετινγκ!


---------
Παρακάτω γίνεσαι εντελώς απαράδεκτος, αφελέστατος και χρησιμοποιείς ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ παιδαριώδες επιχείρημα ότι υπάρχουν και άααααλλα πράγματα που προκαλούν καρκίνο, όπως υπάρχουν και άλλα πράγματα που ενοχλούν.
---------
Ναι, όπως για παράδειγμα οι εξατμίσεις των αυτοκινήτων. Είναι υπερβολικά παιδαριώδες επιχείρημα, έτσι; Ένα επιχείρημα που όλος ο κόσμος, που αποτελείται απο παιδάκια, προσπάθησε ανεπιτυχώς να λύσει με τα καταλυτικά αυτοκίνητα, με τα φίλτρα καθαρισμού στις μηχανές κ.λπ. Είμαστε όλοι μια μεγάλη, χαρούμενη, παιδική χαρά. Και μας ενοχλεί το κάπνισμα. Για δες τι ζημιά σου προκαλούν άλλα καταναλωτικά αγαθά και μετά έλα και μίλα μου. Α, και πες και στις κατίνες να σταματήσουν να χρησιμοποιούν λακ για τα μαλλιά. Σε συνδυασμό με εξατμίσεις, απορήματα, το σύστημα ΧΑΡΠ των Αμερικάνων κ.λπ. μας βοήθησαν, όπως ανέφερα, να πάθουμε ομαδικά καρκίνο του δέρματος. Η τρύπα του όζοντος, όμως, δεν μας βλάπτει όλους - αντίθετα με το τσιγάρο. Χμμμ... Σωστός συλογισμός!


--------
Το πόσους σκοτώνει το παθητικό κάπνισμα ? 40.000* τον χρόνο μόνο στις ΗΠΑ. Μπορούμε να μιλάμε τώρα ?
--------
Μόνο αν αναφέρεις και πόσους ΔΕΝ σκοτώνει. ΟΚ;



Τα λέμε μαη ντήαρ
Lord of the Ducks III: Return of the Pimp

Ducklord
22-09-03, 10:43
Και προς τον φίλτατο Γκόθικ

Η `γενικοποίηση` της εισαγωγής αναιρούταν αμέσως παρακάτω. Ξεκίνησα έτσι για να δείξω το πόσο ενοχλητικές είναι οι ακραίες απόψεις. Καλό, έτσι;

Το οτι `επιλέγω το τσιγάρο` θα πει πως προτιμώ να την πάθω, να τα κακαρώσω κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον έχοντας ζήσει τη ζωή μου όπως θέλω, παρά να καταπιεστώ για να ζήσω περισσότερο. Η άποψη αυτή στερεοποιήθηκε περισσότερο στο κεφάλι μου μετά απο δύο θανάτους φίλων μου στις ηλικίες των 21 και 23. Πρόσεχαν αρκετά. Θα μπορούσαν να ζήσουν ως τα 80. Δε γαμιέται, λοιπόν....

Για την απαγόρευση, όπως βλέπεις συμφωνούμε. Θα έπρεπε να επιβληθεί ένα μέτρο προστασίας των αντικαπνιστών, όχι ένα μέτρο καταπίεσης των καπνιστών. Διαφωνείς;

------
Define "Δημόσιους χώρους". Γιατί εκτός απο πλατείες, γήπεδα και
------
Αυτοί που αναφέρεις μου κάνουν μια χαρά. Πιστεύω όμως πως ακόμη και σε νοσοκομεία θα μπορούσε να επιτρέπεται με την κατάλληλη οργάνωση - βάλτε ένα μπαλκόνι ρε παιδί μου. Δύσκολο;



------
Θα δείξω κατανόηση και ένα μεγάλο χαμόγελο προς το μέρος του επειδή είναι 'εθισμός'.
------
Έλα, υπερβάλεις. Και το ξέρεις. Δεν είναι τόσο `χοντρό` οπτικά το κάθισμα - αφού ο συνομιλητής σου δεν παίρνει απλανές βλέμμα, δεν χαζεύει το άπειρο, δεν σου `ζητά κατοστάρικο` και, κυρίως, δεν πέφτει με σπασμούς ή αναίσθητος μπροστά σου..!


-------
Τα άκρως παραγωγικά άτομα μπορούν να καπνίζουν έξω ή όπου αλλού θέλουν μια και δεν τους φταίνε τα άλλα άκρως παραγωγικά άτομα που έχουν την ατυχία να μην καπνίζουν.
-------
Ας βρουν μια λύση. Μαζί. Ειδάλλως, ας πάνε έξω τα παραγωγικά άτομα που δεν καπνίζουν. Συνέλθετε, ωρέ! Μιλάμε σαν παιδάκια τόσες ώρες! `Εγώ θα μείνω στο δωμάτιο` - `Όχι, εγώ θα μείνω στο δωμάτιο`! Όσο δικαίωμα έχουμε οι καπνιστές, τόσο έχουν και οι αντικαπνιστές!

Για τα σχόλιά σου για τους καπνιστές, δεν έχω να πω κουβέντα. Δύο υπέρτατους λέτσους γνώρισα στη ζωή μου, και οι δύο δεν κάπνιζαν. Έζεχναν στα 500 μέτρα. Το τσιγάρο δεν είναι δεδομένο πως `σε κάνει βρωμιάρη`. Θεωρώ μοναδικό ορθό στα λεγόμενά σου την ενοχλητική μυρωδιά στα ρούχα. Για αυτό χρησιμοποιούμε τη μαγική εφεύρεση που λέγεται `πλυντήριο`, γιου νόου!

--------
Επειδή εσύ κοιτάζεις να μην ενοχλείς τους γύρω σου, νομίζεις οτι όλος ο κόσμος σκέφτεται σαν εσένα; Δυστυχώς το 1% είσαι και πολύ λέω, πάρτο χαμπάρι και σταμάτα να υπερασπίζεσαι όλους τους καπνιστές γενικά.
--------
Το δέχομαι, μα και εσύ μην πιστεύεις πως ένα 99% όσων καπνίζουν θα σε κυνηγούν στην παραλία για να σου φυσήξουν τον καπνό στη μούρη! Όσοι το κάνουν θέλουν κρέμασμα!

------------
Συμφωνώ, αλλα δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε, έτσι;
------------
Πως δεν έχει, έχει! Είναι και αυτό ενοχλητικό και μπορεί να σου προκαλέσει έντονη σωματική ζημιά και μόνιμο πρόβλημα. Για εμένα είναι το ίδιο. Απαγορέψτε και το πινγκ-πονγκ παρακαλώ, τώρα που το θυμήθηκα. Στο ΚΨΜ στο στρατό είχα φάει ένα μπαλάκι στο μάτι! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΠΙΝΓΚ-ΠΟΝΓΚ!


--------------
Σαφώς και ένα απο τα πιο μαλακισμένα μέτρα που σε 1 χρόνο δεν θα θυμάται κανένας.
--------------
Ναι, αλλά κάπως θα πρέπει να μπορούν να αράξουν και οι αντικαπνιστές. Σου είπα, σέβομαι το οτι δεν πρέπει να αναπνέει κανείς τον καπνό μου. Χώστε εξαερισμό. ΤΩΡΑ. Και πρόστιμα σε όποιον δεν έχει - με εξαίρεση τα τυροπιτάδικα 2χ2...


-------------
Μιλάς για ρατσισμό ενώ ο ίδιος έχεις χωρίσει τις κατηγορίες σε ηλίθιους μη-καπνιστές και σε συνειδητοποιημένους καπνιστές. Τεσπα, ούτε ένας
--------------
Όχι, διχάζω και τις δύο κατηγορίες σε ηλίθιους και μη-ηλίθιους. Οι αντικαπνιστές είναι στην πλειοψηφία τους φανατισμένοι - δες και τον χαρακτηρισμό. Δεν μιλάμε για `άκαπνους` μα για `αντί-καπνιστές`, για όσους δηλαδή εναντιώνονται στο κάπνισμα και όσους το... ασκούν! Επιθετική συμπεριφορά εξαρχής!




--------------
αντικαπνιστής μπορεί να δεί την δικιά σου πλευρά, ούτε και εσύ την πλευρά ενος αντικαπνιστή.
--------------
Λάθος. Ως τα 18 μου δεν κάπνιζα και δεν ήθελα να το πλησιάσω. Για αυτό και ξέρω πως είναι `στην άλλη πλευρά`...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Ο ποιός, `Άρειος καπνιστής`;

psymaster
22-09-03, 11:21
Oh, den exo elliniki grammatoseira apo edo....


Xoris na thelo na tsigkliso tous mods, tha po afto pou skeftomai kai opoios thelei as me diapsefsei.


Epeidi variemai na diavazo ta kefalaia pou grafei o ducklord, tha po mono oti afta pou leei peri thetikon epidraseon tou kapnismatos einai malakies.

Kai afta pou elege peri vromikon atomon pou ton enoxloun klp. einai kai afta to idio, opos kai afta peri kafsaeriou klp. To oti iparxoun kai alloi kindinoi den simainei oti prepei na agnoountai oloi. Esi exeis kanei mia epilogi (?) na kapnizeis kai na katastrefeis tin igeia sou. Provlima sou. Epeidi omos esi exeis kanei afti tin epilogi kai den endiaferesai (fisiko einai) gia tous allous, den exeis dikaioma na sperneis psevdi edo, oti kai kala to kapnisma exei thetikes epidraseis kai loipes paparies.



Thelo na sou po oti an psakseis gia erevnes sxetika me tis thetikes epidraseis tou kapnismatos tha vreis polles, afou xrimatodotountai apo tis kapnoviomixanies (eidika kata tis dekaeties '50-'60 alla kai simera, eixe kanei o Kouloglou ena poli kalo documentary gia afto, me pollous pou to paradexontan).

Thelo loipon na po se osous mas diavazoun na min akoun aftes tis anakriveies peri thetikon epidraseon kai na perasoun apo to http://www.wikipedia.org/wiki/Tobacco_smoking
gia na doun metaksi allon kai ta eksis:



It has been scientifically established that tobacco smoke inhalation is the cause of, or a contributor to, numerous diseases. The most important are lung cancer and other cancers of the respiratory tract. Cancers of the larynx and tongue are also important causes of mortality and morbidity.








Diseases linked to tobacco smoking:

lung cancer and other cancers
emphysema
stroke
peripheral vascular disease
birth defects
Buerger's disease
impotence
chronic obstructive pulmonary disease and chronic bronchitis in particular



The US Environmental Protection Agency (EPA) in 1993 issued a report estimating that 3,000 lung-cancer related deaths in the US were caused by passive smoking every year.

patrasjim
22-09-03, 11:23
Νομίζω ότι θα έπρεπε να μπορώ να αποφασίσω εγώ αν θα πεθάνω από καρκίνο στον πνεύμονα ή όχι.
Κάπνιζα πάρα πολύ πριν από 3 χρόνια. Ποτέ μου δεν ενόχλησα κανέναν και όταν το έκανα, σηκωνόμουν και πήγαινα παραπέρα. Ήταν δικιά μου απόφαση να το κόψω. Δεν με ανάγκασε κανένας. Και τώρα πια που δεν με ενοχλεί, επιτρέπω σε όποιον θέλει να καπνίζει στο σπίτι μου. Απλά ανοίγω τα παράθυρα 5 λεπτά παραπάνω από όσο συνήθως.
Θεωρώ ότι όλα τα περί ελευθερίας του ατόμου και της παγκοσμιοποίησης είναι σωστά. Αυτό όμως που λέω πάντα είναι ότι σημασία έχει να είσαι καλός και όχι να σε αναγκάζουν να είσαι καλός. Για αυτό δεν μου πάει μια χούντα. Είμαι καλός, ηθικός και ότι άλλο μπορώ επειδή θέλω να είμαι και όχι γιατί με αναγκάζει κάποιος. Και αν θέλω να καπνίσω, θα είναι επειδή εγώ το αποφάσισα. Τώρα αν κάποιος φύσιξε καπνό σε κάποιον, απλά του έκατσε μαλάκας.
Σε όποιον τέλος μου λέει ότι η ολική απαγόρευση δεν είναι φασιστική και ότι έχει να κάνει μόνο με τα δικαιώματα των μη-καπνιστών, θα του ζητήσω να μου κανονίσει με το δημόσιο να μου δώσει μια αδεια για να ανοίξω ένα cafe που θα επιτρέπεται η είσοδος μόνο σε καπνιστές! 8O :D :D Να δούμε τι θα καταφέρει!

@ ADSLgr.com All rights reserved.