PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μισθό παίρνετε το μήνα;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

gravis
25-03-08, 17:14
ετσι για να ξερουμε που κυμαινονται οι μισθοι στην Ελλαδα σε συναρτηση με την δουλεια κανει ο καθενος, αλλα και ποια δουλεια βγαζει τα περισσοτερα λεφτα :p

papail
25-03-08, 17:16
ετσι για να ξερουμε που κυμαινονται οι μισθοι στην Ελλαδα σε συναρτηση με την δουλεια κανει ο καθενος, αλλα και ποια δουλεια βγαζει τα περισσοτερα λεφτα :p

Εσύ να υποθέσω ότι είσαι άνεργος , αφού δεν γράφεις τίποτε

gravis
25-03-08, 17:17
Ακομα δεν ξεκινησα την δημοσκοπηση δεν προλαβα να σχολιασο

papail
25-03-08, 17:24
Ακομα δεν ξεκινησα την δημοσκοπηση δεν προλαβα να σχολιασο


Χιουμορ έκανα , για να πάει καλά η δημοσκόπηση

........Auto merged post: papail added 1 Minutes and 7 Seconds later........


Χιουμορ έκανα , για να πάει καλά η δημοσκόπηση

Αλλά για να είναι σωστηή θα πρέπει να λέμε και τα χρόνια υπηρεσίας.
Εγώ 10 χρόνια με τρια παιδιά.

gravis
25-03-08, 17:25
λιγα περνεις και εσυ! , για να δουμε οι επομενoι :p

Green Dragon
25-03-08, 17:28
Σχεδόν 23 χρόνια στο επάγγελμα (ιατρική) και 2 παιδιά!

papail
25-03-08, 17:32
Σχεδόν 23 χρόνια στο επάγγελμα (ιατρική) και 2 παιδιά!

γειά σου γιατρέ !!!!! Δεν μας είπες από το 1500 και βάλε, πόσο είναι το ΒΑΛΕ.
Χιούμορ κάνω

Green Dragon
25-03-08, 17:36
γειά σου γιατρέ !!!!! Δεν μας είπες από το 1500 και βάλε, πόσο είναι το ΒΑΛΕ.
Χιούμορ κάνω
Δε βαριέσαι.......τα λεφτά δεν κάνουν την ευτυχία:whistle: λέμε τώρα!

gravis
25-03-08, 17:50
Θελω να ειστε αντικειμενικοι, να λετε ποσα παιρνετε και οχι ποσα θα θελατε να περνατε :p

mpirarxos
25-03-08, 19:17
πως γινεται ρε παιδες και ισοβαθμουνε οι χαμηλομισθοι με τους υψηλομισθους?που πηγαν οι μεσαιοι?τελικα το net ειναι του λαου η της πλουτοκρατιας?

DSLaManiaC
25-03-08, 19:21
Να μπεί και 300-600€ παρακαλώ για τους 4ωρους:p

papail
25-03-08, 19:23
Να μπεί και 300-600€ παρακαλώ για τους 4ωρους:p

Και 0-0 γαι τους ανέργους

GZahos
25-03-08, 20:27
Στην κατω κατω κατηγορια βρισκομαι. Λιγο πανω απο τα 2 χιλιαδες, αλλα δουλευω μονο για 6 μηνες τον χρονο.

Xguru
25-03-08, 20:46
Να γίνει και μία για τους εισοδηματίες που δεν παίρνουν ακριβώς μισθό :p

aris156
25-03-08, 20:56
ΣΤΡΑΤΩΤΙΚΟΣ ΜΕ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ 3 ΠΑΙΔΙΑ..................ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΠΟΣΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ "ΒΑΖΟΥΜΕ" ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ "ΤΡΥΠΑΚΙ" ΑΥΤΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.................ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ???????ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΜΙΑ "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.......ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ 2000 ΚΑΙ ΒΑΛΕ!!!

chat1978
25-03-08, 21:23
Εγώ ψήφισα αλλά θεωρώ λάθος τέτοιες κλίμακες.
Η σωστή κλίμακα είναι το ετήσιο ποσό που δηλώνεις στην εφορία και ακόμα καλύτερα η αγοραστική δύναμη που έχεις το έτος μετά τα διαφορετικά ανα ταμείο ποσά που δίνουμε στην ασφάλεια μας.

gravis
26-03-08, 00:17
δεν εχει νοημα να το δουμε με φορολογικα κλιμακα, αντι να πεις 600 ευρω /μηνα λες 7200 το χρονο .και στις δυο περιπτωσεις φενετε η φτωχια!

Θάνος
26-03-08, 00:28
Καλή ιδέα η δημοσκόπηση, αρκεί να υπάρχει ειλικρίνεια...οι μισθοί πάντως έχουν να κάνουν και με την ηλικία, όχι μόνο με την κατηγορία επαγγέλματος!

21century
26-03-08, 11:43
Σωστά αλλα κατι μου λέει ότι οι περισσότεροι ψήφοι θα συγκεντρωθούν στην πρώτη κατηγορία..όσοι λαμβάνουν λιγότερα όμως πως θα ψηφίσουν?

babality
26-03-08, 11:57
Εχουμε και λεμε...

18-25
Απο 650 - 900 max.

Αφοσιομενοι μπαρμπαδες/Καλα παιδια και μορφωμενα, 22-30
Απο 800-1500 περιπου

Κακα παιδια και ημιμορφωμενα ή αμορφωτα, 22-30
Απο 800 - 1000 max

Γουτσου γουτσου οικογενειαρχες αμερικαν ντριμ με ωραια γυναικα 30-50φευγα
Απο 1100 - 3000 περιπου

Αληταραδες και κακα παιδακια ετων 30-50φευγα
Αν δεν εχουν πεθανει απο τις καταχρησεις απο 900-1500 max.

θαρρω...

chat1978
26-03-08, 13:01
δεν εχει νοημα να το δουμε με φορολογικα κλιμακα, αντι να πεις 600 ευρω /μηνα λες 7200 το χρονο .και στις δυο περιπτωσεις φενετε η φτωχια!
Έχει μεγάλη διαφορά

Γιατί ένας μηχανικός και ένα ΤΕΒΕ και ένας ΙΚΑ και ένας δημόσιος και ένας ..... έχουν διαφορετικό ποσοστό κρατήσεων για την ασφάλεια τους, που αφαιρείτε πρακτικά από το ετήσιο εισόδημα και παράγει την αγοραστική σου δύναμη.

Δλδ χοντρικά
Μισθός 20000 ευρώ το χρόνο μικτά
Φόρος κοινός για όλους

Ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ πες 3000 σταθερά ασφάλεια ΙΚΑ 20000*19%=3600.
Και τα ποσά είναι στο περίπου.

anon
26-03-08, 13:08
Το ΙΚΑ για μένα παίρνει σε ετήσια βάση 12,600 ευρώ. Δώδεκα χιλιάδες. Αυτά για αυτούς που γκρινιάζουν με ΤΕΒΕ, ΤΣΜΕΔΕ και λοιπά ταμεία. Και να μην πω τι κάλυψη υγείας έχω, ούτε τι σύνταξη θα πάρω....

platanos
26-03-08, 16:55
Εχουμε και λεμε...

Αληταραδες και κακα παιδακια ετων 30-50φευγα
Αν δεν εχουν πεθανει απο τις καταχρησεις απο 900-1500 max.

θαρρω...
Λαθος. Πολλοι απο αυτους παιρνουν τοσα που λες και βαλε τη βδομαδα ή ενα ΣΚ απο διαφορες "παλιοδουλειες".

Jazzer
26-03-08, 18:37
Mήπως να αλλάξει ο τίτλος του thread σε " Aνταποκρίνεται ο μισθός στα προσόντα σας και την εργασία που προσφέρετε ; " ;)
Τελωσπάντων δήλωσα την "quad core" κατηγορία :p, 1500 +.

papail
26-03-08, 18:42
Κάτι δεν πάει καλά .Αφού πάνω από το 70% , παίρνει πάνω από1000 ευρώ , γιατί φωνάζουμε ότι πεινάμε;

giwrgosth
26-03-08, 18:43
Βλέπω ότι είμαστε πολλοί στο 1.500 και βάλε :p

KLG
26-03-08, 18:44
Βλέπω ότι είμαστε πολλοί στο 1.500 και βάλε :p

Mήπως τελικά πληρώνει ο κλάδος? ;)

Papados
26-03-08, 18:46
τελικά οι περισσότεροι συμφορουμίτες βλέπω ότι είναι υψηλόμισθοι:p

Αντε και σε ανώτερα....:oneup:

LiveTVRadio
26-03-08, 18:47
Για τον gravis που ρωτησε ποσα λεφτα βγάζουμε:

Εγω ειμαι άνεργος τεχνικός υπολογιστών, τελείωσε το ταμειο ανεργίας, και βγάζω ίσα ίσα 400 ευρω το μήνα απο δω κι απο κει, φτιάχνω καμια βλάβη υπολογιστή κλπ., καμια εγκατάσταση ADSL και ότι προκύπτει. Δεν μπορώ να απαντήσω στο ερωτηματολόγιο γιατι δεν προβλέπει ποσό κάτω απο 600 ευρω.

oktoa21
26-03-08, 18:48
Είμαι νεοδιόριστος εκπαιδευτικός, 31 χρονών, και ανεβοκατεβαίνω κάθε μέρα Αθήνα - Αλίαρτο Βοιωτίας για 520 Ευρώ το 15ήμερο.

Φανερός Πράκτωρ
26-03-08, 19:11
Είμαι νεοδιόριστος εκπαιδευτικός, 31 χρονών, και ανεβοκατεβαίνω κάθε μέρα Αθήνα - Αλίαρτο Βοιωτίας για 520 Ευρώ το 15ήμερο.

χωρίς να θέλω να επικρίνω ή κάτι παρόμοιο. μερικές ερωτήσεις και αν θέλεις απαντάς. Είσαι εκπαιδευτικός πληροφορικής; Πόσες ώρες διδάσκεις την μέρα και πόσες ώρες προετοιμασίας χρειάζεσαι την μέρα;

Θάνος
26-03-08, 19:17
Με 1500 ευρώ το μήνα, αν είσαι ανύπαντρος, μένεις στο πατρικό σου και δεν πληρώνεις φαγητό, είσαι πασάς.

Αν όμως έχεις οικογένεια, παιδί που πάει σχολείο (να μην πω παιδιά) και μένεις στο ενοίκιο...άστα, ούτε για ζήτω!

vagskarm
26-03-08, 19:41
Αν όμως έχεις οικογένεια, παιδί που πάει σχολείο (να μην πω παιδιά) και μένεις στο ενοίκιο...άστα, ούτε για ζήτω!

Ξέχασες παιδικό σταθμό, αν δουλεύουν και οι δύο, που δουλεύουν - δεν φτάνει ένας μισθός με τίποτα -, αν το παιδί είναι μικρό βάλε και πάνες (μην γελάτε κοντά 100 ευρώ το μήνα είναι μόνο το χέσιμο του παιδιού)

anon
26-03-08, 21:52
Ας υποθέσουμε ότι ένας επαγγελματίας πληροφορικής, με 20 χρόνια προυπηρεσία, πτυχίο ΑΕ, μάστερ, δυο ξένες γλώσσες, καταξιωμένος στον χώρο, μιας και τις συμβουλές του ζητούν και άλλοι απο άλλες εταιρίες πληροφορικής, παίρνει 2000 ευρώ... Και ας πούμε ότι αυτά ειναι καθαρά. Για 9-10 ώρες την ημέρα, πολλές φορές και ΣάββατοΚύριακα ή βράδυα (χωρίς επιπλέον αμοιβή, είναι στέλεχος!!!) ..Θεωρείτε ότι ειναι καλά; Για το ελληνικό τοπίο, όπως είναι διαμορφωμένο σήμερα, μπορεί ναι. Για αυτούς που ειναι νέοι ακόμη, χωρίς οικογένεια, προυπηρεσία και εμπειρία, και με 700/800 ευρώ το μήνα, σίγουρα θα φαντάζουν πολλά (*). Για να έχεις όμως να φροντίσεις μια οικογένεια, φθάνουν ίσα - ίσα. Μην ξεχνάτε, ότι με τις συνεχείς αυξήσεις του πληθωρισμού, ουσιαστικά έχουμε χάσει ένα 25-35 % αγοραστικης δύναμης τα τελευταία 4-5 χρόνια.

(*) Ενας νέος που ζεί με τους γονείς του, και βγάζει 700 ευρώ καθαρά, ουσιαστικα του περισσεύουν περισσότερα στο χέρι. Ο άλλος με τα 2000 ή και 2500 το μήνα, δεν του περισσεύει ευρώπουλο. Του νουμπα που μένει με μαμά και μπαμπά, και δεν πληρώνει για φαγητό, ενοίκιο, ρεύμα, νερό, πετρέλαιο κλπ, τα 700 είναι ένα σούπερ χαρτζιλίκι. Σε κάθε όμως περίπτωση ούτε τα 700 ειναι μισθός για βασικός, ούτε για καταξιωμένους επαγγελματίες, τα 2000 θα μπορούσα να τα θεωρήσω αξιόλογο μισθό.

ΥΓ. ΕΠειδή έγινε αναφορά για παιδιά, να πώ μόνο ότι παιδικός σταθμός, δημοτικός σημαίνει τουλάχιστον 140 ευρώ το μήνα, συνήθως στα 200, ιδιωτικοί πάνω απο 300 εαν έχει και λεωφορείο βάλε και +50-80 και πάει λέγοντας... Χώρια οι πάνες, χώρια εμβόλια, φάρμακα κλπ. Και σαν οικογένεια, βάλε ενοίκιο ή δάνειο σπιτιού, βάλε άλλα έξοδα, άσε άγχος, να σε πιάνει τάση φυγής...

Και πάνω στο ίδιο μοτίβο, να σας πω ένα δικό μου παράδειγμα. Μια κυριακή είπαμε να πάμε όλη την οικογένεια, τα παιδιά θέλαν να δούν μια ταινία. Ετσι λοιπόν πάμε σινεμά, κατα το μεσημέρι, να δούμε μια παιδική ταινία. Εισιτήρια δυο μεγάλοι δυο παιδιά, απο ένα αναψυκτικό και ένα μικρό ποπ κορν, συν ταχυφαγείο μετά να φάμε όλοι μαζί τα παιδια απο ένα παιδικό μενού συν κάποια χαμπουργκερ οι μεγάλοι, ε λοιπόν μην σας τα πολυλογώ, μια έξοδο μιας κυριακής μαζί με τις βενζίνες, βγήκε στα 80 ευρώ σύνολο. Πόσες φορές λοιπόν θα βγάλεις την οικογένεια έξω;

chat1978
27-03-08, 00:34
anon πόσο δίκιο έχεις. Δεν έχω οικογένεια αλλά τα έχω βάλει λίγο κάτω και επαληθεύονται από σένα και από συνεργάτες στην δουλειά

gravis
27-03-08, 00:36
Προς το τελος βλεπω τα μηνυματα σας ανταποκρινονται περισσοτερο στην πραγματικοτητα γιατι καπου στο ενδιαμεσο ειδα τρελα ποσα να δηλωνετε και σε καποια φαση πιστεψα οτι εγω δεν παω καλα :p
επισης δεν εβαλα κλιμακα κατω απο 600 ευρω, γιατι μετα δεν το θεωρω οτι ειναι μισθος, (οχι οτι τα 600 ειναι) αλλα μαλλον ανεργος με χαρτζιλικι , η εκμεταλευομενος -δουλος απο καποιον εργοδοτη "μαγκα" εκμεταλευτη

Δεν εβαλα κλιμακα πανω απο 1500 ευρω, γιατι μετα αυτο δεν ειναι μισθος αλλα προκειτε για ξεχωριστες περιπτωσεις , οπως στελεχων, επενδυτων, επιχειρηματιων, εισοδηματιων , που δεν ακολουθουν το νομιμο 8ωρο ωραριο, 5νθημερη εργασια, αργια γιορτες κλπ, και σιγουρα αποτελει μια μικρη μεριδα ανθρωπων στην Ελλαδα.

Το 75% στην Ελλαδα ανηκουν στην εργατικη ταξη, δηλαδη στην μισθωτη /ωρομισθια εργασια , και μαλλον σε αυτους απευθυνομαι!

συνεχιστε τα ποστ, απο τις απαντησεις σας βγαινουν χρησιμα συμπερασματα

sdikr
27-03-08, 00:51
Πάντα για τα καθάρα, μεταξύ 900 με 1000, αυτό χωρίς τα τυχερά,
Αλλά σε άριστο περιβάλλον, με αρκετές ευκολίες ή και δυσκολίες (που θα πληρωθούν )

βέβαια νοικιάζω στους γονείς μου, βασικά επιλογή είναι, αντι να δίνω 400 για ενα μικρό διαμέρισμα μένω μαζί τους, και τους δίνω αυτά τα χρήματα και αν κάποια στιγμή δεν μπορώ δεν μου κάνουν έξωση.

Δυστυχώς με τα εως 1000 δύσκολα κάνεις σκέψη για να νοικιάσεις,

Ξέρω θα επρέπε να ντρέπομαι που μένω με τους γονείς μου, αλλά να σας πω την αλήθεια το προτιμώ απο συγκάτοικο

Θάνος
27-03-08, 01:01
Ξέρω θα επρέπε να ντρέπομαι που μένω με τους γονείς μου, αλλά να σας πω την αλήθεια το προτιμώ απο συγκάτοικο
Είμαι σίγουρος ότι οι δικοί σου το χαίρονται που σε έχουν κοντά τους.:)

babality
27-03-08, 09:45
Λαθος. Πολλοι απο αυτους παιρνουν τοσα που λες και βαλε τη βδομαδα ή ενα ΣΚ απο διαφορες "παλιοδουλειες".
:lol::lol::lol::lol: α στο καλο σου...

gitane
27-03-08, 09:56
Θα διαφωνήσω και γω με τα όρια που έχουν τεθεί.
Φίλε gravis θα δεις ότι και τα αποτελέσματα που βγαίνουν έιναι ότι στο φόρουμ αυτό μαζεύτηκαν όλοι οι μεγαλοδιευθυντάδες...
Δουλεύω στον χώρο της πληροφορικής περίπου 10 χρόνια και παίρνω γύρω στα 2000€.
Δεν θεωρώ καθόλου ότι είμαι ξεχωριστή περίπτωση καθώς όλοι οι συνάδελφοι μου με παρόμοια εμπειρία παίρνουν αυτά τα λεφτά. Όσο για ωράριο, το ακολουθώ κανονικά και μπορώ να γράφω υπερωρίες.
Στην προηγούμενη δουλειά είχα περιορισμούς στις υπερωρίες, αλλά ήταν της μορφής είτε "αν περάσεις τις 15 ώρες/μήνα μην κάνεις άλλες υπερωρίες" ή "αν πρέπει να κάτσεις, μην τις γράψεις και έλα αύριο πιο αργά στην δουλειά".

iloxos
27-03-08, 11:27
Πάντα για τα καθάρα, μεταξύ 900 με 1000, αυτό χωρίς τα τυχερά,
Αλλά σε άριστο περιβάλλον, με αρκετές ευκολίες ή και δυσκολίες (που θα πληρωθούν )
βέβαια νοικιάζω στους γονείς μου, βασικά επιλογή είναι, αντι να δίνω 400 για ενα μικρό διαμέρισμα μένω μαζί τους, και τους δίνω αυτά τα χρήματα και αν κάποια στιγμή δεν μπορώ δεν μου κάνουν έξωση.
Δυστυχώς με τα εως 1000 δύσκολα κάνεις σκέψη για να νοικιάσεις,
Ξέρω θα επρέπε να ντρέπομαι που μένω με τους γονείς μου, αλλά να σας πω την αλήθεια το προτιμώ απο συγκάτοικο

Μεγάλε μη ντρέπεσαι. Με 500-600 το νοίκι για 2ρι στην αθήνα κάθεσαι σπίτι, συζητάς το θέμα γκόμενας, τρως το φαγάκι σου κάθε μέρα, κάποιος σε βοηθάει με πλύσιμο, καθαριότητες, λογαριασμούς κτλ και δίνεις απο το νοίκι τα μισά και κυκλοφορείς και με αμάξάκι των 20,000Ε και σου περισεύουν και άλλα τόσα για τα ποτά σου...Βοηθάς και τους γονείς σου με τις κωλοσυντάξεις σήμερα...

Δουλεύω 10+ τη μέρα, συν 2+ ώρες για πηγαινε-ελα (βάλε κανα 200Ε σε βενζίνες για 80χιλ τη μέρα, χώρια σέρβις-λάδια κτλ) και μόλις φέτος κατάφερα να περασω το χιλιάρικο και δουλεύω 12!!! χρόνια
Εννοείται οτι δεν μένει φράγκο...και πρέπει στις 10-11 το βράδυ να πλύνω-μαγειρέψω κτλ...
Η λαλακία είναι οτι έφυγα απο τα καράβια με 4000 το μήνα, και απο αγγλία με 28000λίρες το χρόνο για να γίνω "επιστήμων" στη χώρα μου...:wall::rainy::crazy:

Xguru
27-03-08, 12:50
Πώς φαίνεται ότι το forum είναι γεμάτο από πληροφορικάριους και όχι οικονομολόγους. Πλειοψηφία το 1500+!!

EvilHawk
27-03-08, 12:52
Όταν το όριο φτώχειας μια 4μελούς οικογένειας έχει φτάσει τα 3300 ευρώ τον μήνα τι να κάνουν τα 1500 ?

babality
27-03-08, 12:56
Πάντα για τα καθάρα, μεταξύ 900 με 1000, αυτό χωρίς τα τυχερά,
Αλλά σε άριστο περιβάλλον, με αρκετές ευκολίες ή και δυσκολίες (που θα πληρωθούν )

βέβαια νοικιάζω στους γονείς μου, βασικά επιλογή είναι, αντι να δίνω 400 για ενα μικρό διαμέρισμα μένω μαζί τους, και τους δίνω αυτά τα χρήματα και αν κάποια στιγμή δεν μπορώ δεν μου κάνουν έξωση.

Δυστυχώς με τα εως 1000 δύσκολα κάνεις σκέψη για να νοικιάσεις,

Ξέρω θα επρέπε να ντρέπομαι που μένω με τους γονείς μου, αλλά να σας πω την αλήθεια το προτιμώ απο συγκάτοικο
sdikr εθεσες θεμα τραγικο...
εμενα μονος μου 4 χρονια και τωρα μενω με γονεις 7 μηνες για οικονομικους λογους και σε κανα μηνα ξαναφευγω. Ειναι στον ανθρωπο και τι θελει να κανει. Ναι σιγουρα αν μενεις με γονεις εξοικονομεις λεφτα. Αλλα ομως εχεις τετοιους περιορισμους που δεν τιθεται θεμα καν. Προσωπικα μιλαω ε...
Πχ, εγω παιζω μουσικη και οταν γυρναω απο τη δουλεια θελω να βαλω τιγκα τον ενισχυτη και να μελετησω και τα λοιπα...
Επισης οταν γυρναω απο τη δουλεια και γενικα οταν ειμαι σπιτι ειναι καποιες στιγμες που θελω την ησυχια μου...
Επισης εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να παιζει καμια γυναικα? Και οκ αν ειναι μια. Αν ειναι 3 ας πουμε?:p
Επισης εχεις σκεφτει οτι παιζει και να σου τη βαρεσει και να θες κοσμο σπιτι σου? Γιατι ας πουμε εγω 2-4 φορες εχω κοσμο σπιτι και περναμε φινα.

Σε μια τετοια περιπτωση λοιπον η συγκατοικηση με γονεις φανταζει κατι που σιγουρα δε θα σε κανει να περνας καλα και μελλοντικα θα χαλαστει η διαθεση και η ψυχολογια σου.

anon
27-03-08, 17:18
Όταν το όριο φτώχειας μια 4μελούς οικογένειας έχει φτάσει τα 3300 ευρώ τον μήνα τι να κάνουν τα 1500 ?


1. Δεν κάνεις οικογένεια...

2. Κάνεις, και γκρινιάζεις ασύστολα (όπως ο υποφαινόμενος)....

3. Στέλνεις την γυναίκα στον γιό του Μπερλουσκόνι (γιατί έτσι μας την είπε ο "μεγάλος")...

lazar
27-03-08, 17:34
Όταν το όριο φτώχειας μια 4μελούς οικογένειας έχει φτάσει τα 3300 ευρώ τον μήνα τι να κάνουν τα 1500 ?

Με 3.200 στο χέρι κάθε μήνα θεωρείσαι φτωχός; Δεν μας τα λες καλά.

oktoa21
27-03-08, 18:14
χωρίς να θέλω να επικρίνω ή κάτι παρόμοιο. μερικές ερωτήσεις και αν θέλεις απαντάς. Είσαι εκπαιδευτικός πληροφορικής; Πόσες ώρες διδάσκεις την μέρα και πόσες ώρες προετοιμασίας χρειάζεσαι την μέρα;

Είμαι εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας. Οι ώρες που διδάσκω είναι 17 την εβδομάδα (επειδή το σχολείο δεν είχε να μου δώσει άλλες 4 για να συμπληρώσω 21 που είναι το υποχρεωτικό ωράριο). Εκτός από την διδασκαλία έχω την καταχώρηση απουσιών στο τμήμα που είμαι υπεύθυνος (περίπου 2 ώρες την εβδομάδα), την προετοιμασία μαθήματος (1-2 ώρες την ημέρα) και την διόρθωση γραπτών (εκθέσεων και διαγωνισμάτων).

chat1978
27-03-08, 18:33
Φτώχεια με 3000 για τετραμελής? Καταλαβαίνω το να βγαίνεις δύσκολα αλλά φτώχεια? Βέβαια θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως ορίζεται το όριο φτώχειας?

EvilHawk
27-03-08, 21:05
Με 3.200 στο χέρι κάθε μήνα θεωρείσαι φτωχός; Δεν μας τα λες καλά.

Βάλε τα κάτω Τάσο και μετά μου λες αν τα λέω καλά ή όχι ... :whistle:

tsigarid
27-03-08, 21:57
Δεν απαντάω γιατί ζω στο εξωτερικό και ο μισθός μου θα ακουστεί αστρονομικός, αλλά η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.