PDA

Επιστροφή στο Forum : PPPoE send PADI... προβλημα συνδεσης



diastasi
25-03-08, 18:06
Απο χτες που μπηκα στο ιδιοκτητο, ενω για τις πρωτες 2 ωρες μπηκα κανονικα με ενα SAGEM FAST 1500, μολις αλλαξα το ρουτερ με ενα D-Link που μου εδωσαν..ολα χαθηκαν.
Ενω συγρονιζει η ADSL στα 16000 δεν μπορει να παρει IP, συνεπως δεν εχει συνδεση με INTERNET. Ακομη κι οταν εβαλα παλι το SAGEM, ακριβως τα ιδια συμπτωματα.
Η Forthnet μου ειπαν να τηλεφωνησω Τεταρτη για να στειλουν τεχνικο να ελεγξει.
Μεχρι χτες ειχα ΟΤΕΝΕΤ εδω και δυο χρονια και ποτε κανενα προβλημα.
Το log του ρουτερ μου βγαζει ανα 5sec "PPPoE send PADI...". Τι μπορει να ειναι? μηπως προσπαθει να συνδεθει και να παρει IP?
Κανενας αλλος με ιδιο προβλημα?

Στοιχεια γραμμης:
Sync 16Mb
attn 24db
noise 6-7db
Power -30dbm (!!! υπαρχει και μειον?)

nefelodamon
25-03-08, 20:44
Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.
Ενω συγχρονιζόταν το ρουτερ μου κανoνικα (wag200g)και σε υψηλές ταχύτητες (21Μbps) δεν μπορούσε να πάρει ΙΡ. Μετα απο τηλεφωνήματα στην τεχνικη υποστηριξη της Forthnet ο τεχνικος διαπιστωνε πως δεν ερχοντουσαν καν προσπαθειες απο το ρουτερ μου για να παρει ΙΡ.
Καλο βεβαια ειναι να τσεκαρεις μπριζες και συσκευες για να αποκλεισεις το ενδεχομενο να φταιει κατι απο την πλευρα σου.
Φυσκά δηλωθηκε βλαβη στην γραμη και ο τεχνικος της υποστηρηξης μου ειπε πως γνωριζει που ειναι το προβλημα και πως απιτειται να παει τεχνικος της forthnet στο dslam για να το επιδιορθωσει. Βεβαια με τις απεργειες της προηγουμενης βδομαδας ο τεχνικος πηγε την Πεμπτη (ενω η βλαβη ειχε δηλωθει την Δευτερα).
Το κακο ειναι πως ο τεχνικος δεν μου ειπε ακριβως ποια ειναι η βλαβη για να ξερω κι' εγω και ισως να την εχω σαν αναφορα για καποιο μελοντικο προβλημα.
Δυστηχως ομως μετα την επιδιορθωση η ταχυτητα συγχρονισμου εχει πεσει στα 18,5Μbps. Σε καποιο απο τα πολλα τηλεφωνα που ειχα κανει ο τεχνικος μου ειπε ,μεταξυ σοβαρου και αστειου, να μην βιαζομαι γιατι προσπαθουν να διορθωσουν την βλαβη χωρις να μου ριξουν το bandwidth....

Παρε λοιπον ξανα τηλεφωνο και οπλισου με υπομονη...
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι

diastasi
25-03-08, 23:36
Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.
Ενω συγχρονιζόταν το ρουτερ μου κανoνικα (wag200g)και σε υψηλές ταχύτητες (21Μbps) δεν μπορούσε να πάρει ΙΡ. Μετα απο τηλεφωνήματα στην τεχνικη υποστηριξη της Forthnet ο τεχνικος διαπιστωνε πως δεν ερχοντουσαν καν προσπαθειες απο το ρουτερ μου για να παρει ΙΡ.
Καλο βεβαια ειναι να τσεκαρεις μπριζες και συσκευες για να αποκλεισεις το ενδεχομενο να φταιει κατι απο την πλευρα σου.
Φυσκά δηλωθηκε βλαβη στην γραμη και ο τεχνικος της υποστηρηξης μου ειπε πως γνωριζει που ειναι το προβλημα και πως απιτειται να παει τεχνικος της forthnet στο dslam για να το επιδιορθωσει. Βεβαια με τις απεργειες της προηγουμενης βδομαδας ο τεχνικος πηγε την Πεμπτη (ενω η βλαβη ειχε δηλωθει την Δευτερα).
Το κακο ειναι πως ο τεχνικος δεν μου ειπε ακριβως ποια ειναι η βλαβη για να ξερω κι' εγω και ισως να την εχω σαν αναφορα για καποιο μελοντικο προβλημα.
Δυστηχως ομως μετα την επιδιορθωση η ταχυτητα συγχρονισμου εχει πεσει στα 18,5Μbps. Σε καποιο απο τα πολλα τηλεφωνα που ειχα κανει ο τεχνικος μου ειπε ,μεταξυ σοβαρου και αστειου, να μην βιαζομαι γιατι προσπαθουν να διορθωσουν την βλαβη χωρις να μου ριξουν το bandwidth....

Παρε λοιπον ξανα τηλεφωνο και οπλισου με υπομονη...
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι

Μαλλον βοηθησες αρκετα. Ειχα στο μυαλο μου οτι το προβλημα πρεπει να ειναι στο DSLAM. Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος (αλλιως θα ημουν τεχνικος του ΟΤΕ) :)
Θα επιμεινω να το ελεγξουν.
Ευχαριστω

ΥΓ Σε ποια περιοχη εισαι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.