PDA

Επιστροφή στο Forum : Alcatel SpeedTouch Home (hacked to PRO) Bugs?



denial
20-09-03, 11:51
Proxtes to apogevma vrhka to alcatel se katastash trying.... Svhsimo tou alcatel gia ena mikro xroniko diasthma .Epeita anoigma kai pleon katastash UP.
Xtes to apogevma periepou idia wra mia apo ta idia.
Exei paratarhsei kapoios paromoia sumperifora h uparxei periptwsh na exei provlhma to diko mou?

Me dokimes pou ekana me isdn enw eixa kleisei to alcatel den mporousa na sunde8w gia arketh wra san na eixe meinei ghost to login sthn otenet.
Kapoia stigmh sunde8hka kai epeita ekleisa kai anoi3a to alcatel pou sunde8hke amesws.
Twra h otenet ftaiei to alcatel.........den 3erw.

XTCgr
22-09-03, 14:55
...το πρόβλημα αυτό ξαναεμφανίστηκε? τι πιστεύεις οτι έφταιξε τελικά? η Οτενετ ή το hacked Αlcatel?

denial
22-09-03, 15:20
...το πρόβλημα αυτό ξαναεμφανίστηκε? τι πιστεύεις οτι έφταιξε τελικά? η Οτενετ ή το hacked Αlcatel?

Den 3anaemfanisthke apo th mera pou stamathsa na vazw thn ip mou sto no-ip.com .........
Twra h sumptwsh htan h ka8aro DOS :)
Pantws to gnwsto alcatel-speedtouch-nmap-dos (7893) to exoun ftia3ei giati den rebootarei to alcatel an kaneis scan me O/S detection.
To kako me to alcatel einai oti den exei kai kana log na vlepw to trafic ti erxetai ti fevgei.
To psaxnw pantws kai 8a enhmerwsw an exw newtera.

XTCgr
22-09-03, 20:20
ok, ενδιαφέρομαι άμεσα γιατι έχω παραγγείλει και εγώ το Speedtouch....να δούμε μόνο πότε θα έχει γίνει η σύνδεση :twisted:

erebus
20-10-03, 17:30
Απ' όσο γνωρίζω (μιας και είμαι κι εγώ κάτοχος του Alcatel ST Home) δεν υπάρχουν προβλήματα αναβάθμισης στην έκδοση Pro. Μάλιστα το συγκεκριμένο modem είναι δυνατόν να αναβαθμιστεί μέχρι και σε 510 με UPnP support (έκδοση 3 όχι στην 510v4 που πουλιέται από την Thomson τώρα).

Τώρα όσον αφορά τα προβλήματα που έχεις: η αναβάθμιση από Home σε Pro διαφοροποιείται _λίγο_ ανάλογα με το αν έχεις την έκδοση POTS (PSTN) ή την έκδοση ISDN του router. Αν έχεις την έκδοση ISDN, ακολούθησε τις οδηγίες που θα βρεις κάπου στο παρόν forum, ή/και κάνε την αναβάθμιση ξανά από την αρχή μήπως και παρέκαμψες κάποιο βήμα. Αν έχεις την έκδοση POTS πες μου για να σου δώσω τις διαφοροποιημένες οδηγίες αναβάθμισης.

Τέλος όποιος ενδιαφέρεται για αναβάθμιση του Home ή του Pro σε έκδοση 510, ας με ενημερώσει (θα φροντίσω έτσι κι αλλιώς να συμμαζέψω λίγο τα στοιχεία σε ένα howto). Με τη συγκεκριμένη αναβάθμιση, αποκτάτε υποστήριξη για το πρωτόκολλο UPnP που υποστηρίζεται και από τα XP για δυναμική ανανέωση του NAPT ανάλογα με τις ανάγκες που έχουν οι δικτυακές εφαρμογές στο LAN σας.

panosvo
20-10-03, 23:00
Sxetika me bugs ego sta modem poy exo kanei pro (ISDN) tria synolo den exo dei kanena provlima.
Anavathmisi se 510 den mporeis na kaneis giati ta dika mas modem pairnoyn mia ekdosi firmware pou den tin anaferoun mesa sto egxiridio anavathmisis.

http://www.petri.co.il/alcatel_upgrade_home_to_pro.htm

erebus
20-10-03, 23:45
Και όμως κάνεις λάθος. Αυτή τη στιγμή είμαι στο internet με ένα ST Home το οποίο έκανα upgrade σε 510. Παίζει άψογα εδώ και 10 μέρες - δεν θα έθετα κάτι τέτοιο στα forums αν δεν μπορούσα να εγγυηθώ την αξιοπιστία του σε προσωπικό επίπεδο τουλάχιστον. Αναμείνατε το επερχόμενο howto.

MacDog
20-10-03, 23:56
file mou to mono pou xero gia ta alcatel einai oti einai G.T.P....pare ena nokia...ena errickson....kati allo telos pantos...

panosvo
21-10-03, 03:24
Pes mas se parakalo pleonektimata apo pro se 510 poy eides stin leitourgia toy kai to howto pou akoloythises(site ή otidipote allo)

erebus
21-10-03, 12:26
Το howto υπάρχει από χθες το βράδυ στο http://howto.shadow.gr. Κύρια χαρακτηριστικά είναι η υποστήριξη UPnP, η εντολή ADSL στο CLI, τα προβλήματα του traceroute που λύνονται, η υποστήριξη CIDR (δεν θυμάμαι να την είχε το Pro) και διάφορα άλλα.

Προσοχή πάντως, διότι υπάρχουν αναφορές από χρήστες που ενώ έκαναν το upgrade κανονικά, δεν μπόρεσαν να κάνουν downgrade πίσω στο Pro. Προσωπικά κατάφερα να το κάνω και downgrade πίσω σε Pro αρκετά εύκολα, οπότε και δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα (μάλλον οι αναφορές για αποτυχία στο downgrade προέρχονται από "απρόσεκτους" χρήστες που δεν υλοποίησαν ένα πολύ σημαντικό βήμα). To upgrade πάντως παίζει μια χαρά, έχω αναβαθμίσει ήδη το Home του ΟΤΕ (POTS) σε 510v3. Σύντομα θα σηκώσω και το downgrade του 510v3 σε Pro/Home.

XTCgr
21-10-03, 13:19
Αυτό που με προβληματίζει είναι αν η αναβαθμιση θα δημιουργήσει προβλήματα στον καθορισμό των ports για τα διάφορα προγράμματα, e-mule, ICQ, msn messenger κτλ....και το πιο βασικό... κέρδος στην ταχύτητα υπάρχει???

erebus
21-10-03, 13:44
Κέρδος στην ταχύτητα δεν νομίζω - άλλωστε το θέμα ταχύτητας δεν εξαρτάται από το modem/router σου τόσο αν εννοείς την ταχύτητα στο download/upload. Αν εννοείς την ταχύτητα στο lan, από συγκριτικές μετρήσεις που είδα για το 510v4 (όχι το v3 αν και δεν έχουν τραγικές διαφορές) είναι αρκετά γρήγορο σε σχέση με άλλα modem/routers της αγοράς (μέση τιμή 10-20ms).

Τώρα όσον αφορά στα ports, δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει πλήρως λειτουργικό NAPT στο web interface (το ΝΑΤ δηλαδή του Pro) που κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.

Για να συνοψίσω, η αναβάθμιση ουσιαστικά θα πρέπει να σε ενδιαφέρει αν:

α) Σε ενδιαφέρει να κάνεις traceroute από το λειτουργικό σου για να δεις το routing με κάποιο host/IP. Με το Pro αυτό δεν είναι δυνατόν.
β) Έχεις LAN με 2 και πάνω υπολογιστές και θέλεις να παίζεις διαδικτυακά παιχνίδια που υποστηρίζουν UPnP. Τα routers που υποστηρίζουν τη συγκεκριμένη τεχνολογία κάνουν θραύση στο εξωτερικό, καθώς με ένα IP μπορείς να "βγάλεις" στο internet πολλά παιχνίδια (π.χ. Age of Empires) τα οποία να παίζουν όλα μαζί σε ένα κοινό παιχνίδι. Κάτι τέτοιο χωρίς UPnP είναι αδύνατο αν δεν έχεις static IP σε κάθε μηχάνημα (κάτι που φυσικά αυξάνει το κόστος προς τον ISP σου).
γ) Θέλεις να βλέπεις περισσότερα στατιστικά για την κατάσταση της συνδεσής σου. Υπάρχει η εντολή ADSL που προστίθεται στο CLI που σου δίνει λεπτομερέστατες πληροφορίες για τα πάντα.
δ) Θέλεις να έχεις firewall. Δεν είμαι σίγουρος αν η αναβάθμιση από Home σε Pro ξεκλειδώνει και το firewall, πάντως στο 510v3 έχει κανονικά.
ε) Θεωρείς ότι το web interface του Home/Pro είναι πολύ άσχημο. Είναι όντως :)

Τέλος η όλη διαδικασία μπορεί να αναστραφεί, οπότε δε νομίζω να χάνεις κάτι αν το δοκιμάσεις.

panosvo
21-10-03, 21:56
Με την αναβάθμιση απο Home σε Pro το φιρμςαρε που μου εμεινε μέσα εινα το Gsv7aa3.281 στην ουσία το firmware είναι το ίδιο από την αρχή.΄Οταν τώρα θέλω να το αλλάξω με το GV8BAA3.721 μου βγάζει μήνυμα ότι ειναι Invalid file uploaded : too short.

????????

erebus
21-10-03, 23:00
Έχεις σβήσει την Passive memory από το web interface?

panosvo
22-10-03, 01:25
Ναι τα εχω κάνει όλα όπως πρέπει...

panosvo
22-10-03, 01:54
Εάν κάνω αναβάθμιση μέσω Internet Explorer Μου βγάζει μήνυμα
Error : The software is incompatible with this board.

panosvo
22-10-03, 02:00
Μήπως το SpeedTouch που εχει είναι για analog line και όχι για ISDN ?

Σε ένα φορουμ που μιλαω μου απάντησε κάποιος το παρακάτω

http://www.modemhelp.net/vblite/showthread.php3?threadid=1976

panosvo
22-10-03, 02:09
Μήπως το SpeedTouch που εχει είναι για analog line και όχι για ISDN ?

Σε ένα φορουμ που μιλαω μου απάντησε κάποιος το παρακάτω

http://www.modemhelp.net/vblite/showthread.php3?threadid=1976

panosvo
22-10-03, 02:09
Μήπως το SpeedTouch που εχει είναι για analog line και όχι για ISDN ?

Σε ένα φορουμ που μιλαω μου απάντησε κάποιος το παρακάτω

http://www.modemhelp.net/vblite/showthread.php3?threadid=1976

panosvo
22-10-03, 02:14
Μήπως το SpeedTouch που εχει είναι για analog line και όχι για ISDN ?

Σε ένα φορουμ που μιλαω μου απάντησε κάποιος το παρακάτω

http://www.modemhelp.net/vblite/showthread.php3?threadid=1976

panosvo
22-10-03, 02:39
Μήπως το SpeedTouch που εχει είναι για analog line και όχι για ISDN ?

Σε ένα φορουμ που μιλαω μου απάντησε κάποιος το παρακάτω

http://www.modemhelp.net/vblite/showthread.php3?threadid=1976

erebus
22-10-03, 03:16
Ερρρ... ok, και μία φορά το μήνυμα αρκεί νομίζω. Στο προκείμενο τώρα, προσωπικά έχω κάνει το upgrade σε 510 σε ST Home POTS (νομίζω το είχα αναφέρει και προηγούμενα). Δεν βλέπω τον λόγο να μη δουλεύει σε ISDN (που υποθέτω πως έχεις) αλλά και πάλι δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά καθώς δεν το έχω στα χέρια μου το ISDN ST.

SSB
22-10-03, 13:20
Δεν βλέπω τον λόγο να μη δουλεύει σε ISDN


Κατηγορηματικά ΔΕΝ λειτουργεί σε ISDN ST. Το firmware του 510 που κυκλοφορεί είναι εντελώς διαφορετικό και απολύτως ασύμβατο με το ISDN ST.
Στην πραγματικότητα δεν είναι καν συμβατό με το POTS, λόγω μικρότερης μνήμης του ST Home/Pro από αυτήν του γνήσιου 510. Γι'αυτό και έχουν αφαιρεθεί από το γνήσιο firmware bitmaps και άλλα περιτά ώστε να χωρέσει στην μικρότερη flash του ST.
Πάντως επαναλαμβάνω μην το δοκιμάσει κανείς σε ISDN άν και το ποιό πιθανό είναι να πάρει μήνυμα ασύμβατου hardware.

erebus
22-10-03, 16:42
Όντως έτσι είναι, αν και το firmware του 510 που θεωρείς "κομμένο" από bitmaps κ.λπ. είναι πλήρως λειτουργικό και έχει όλα τα bitmaps που έχει και το αυθεντικό 510v3. Το μόνο που δεν έχει είναι το help file - νομίζω ότι είναι δίκαιος συμβιβασμός για την αναβάθμιση.

Ξανατονίζω πως στο SpeedTouch Home/Pro POTS παίζει μια χαρά και είναι δοκιμασμένο εδώ και πολλές πολλές μέρες... Καμία δυσλειτουργία όσο κι αν το τσίτωσα.

Τέλος ακόμη και πρόβλημα να υπάρξει λόγω του ISDN στην αναβάθμιση, η αντιστροφή της αναβάθμισης γίνεται εύκολα και χωρίς πρόβλημα. Μόλις βρω λίγο χρόνο, θα γράψω και το συγκεκριμένο howto.

SSB
22-10-03, 19:43
Δεν νομίζω πάντως ότι κερδίζει κανείς τίποτα με την "αναβάθμιση" σε 510.
Λίγο περισσότερα fields στο web interface και το upnp που ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται και δεν λειτουργεί και πολύ σωστά με τα περισσότερα προγράμματα.
Τώρα αν γινόταν αναβάθμιση σε ST with Firewall αυτό είναι μια άλλη ιστορία :)
Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται.

Anyway το ST (Home/Pro) παραμένει τουλάχιστον κατά την γνώμη μου, ένα από τα καλύτερα modem / routers με άριστη αρχιτεκτονική και ταχύτατο hardware.
Κρίμα που η Thomson (Alcatel) σταμάτησε την υποστήριξή του.

erebus
22-10-03, 22:09
Για το UPnP έχω διαβάσει (χωρίς δυστυχώς να είμαι σε θέση να το δοκιμάσω ακόμη καθότι δεν είμαι gamer...) τα εξής:

- Όλα τα παιχνίδια του Microsoft Zone σιγά σιγά υιοθετούν τη συγκεκριμένη τεχνολογία.
- Έχει ενσωματωθεί ήδη σε δημοφιλή παιχνίδια (π.χ. Age of Empires) και σου επιτρέπει να παίξεις multi game από το lan σου _στο ίδιο παιχνίδι_ στο internet (όχι το κάθε τερματικό σε διαφορετικό internet game). Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο με static ips κανονικά AFAIK.
- Είναι ο μόνος τρόπος να στείλεις αρχεία μέσω MS Messenger (5) από lan.
...και δεν ξέρω τι άλλο ακόμη και μέχρι που θα φτάσει η εν λόγω τεχνολογία.

Τώρα για το firewall με το 510 αποκτάς όντως firewall μόνο που δεν θυμάμαι αν το αποκτούσες και με το hack από Home σε Pro. Νομίζω πάντως πως όχι.

Τέλος, νομίζω πως πάντα αξίζει μια αναβάθμιση αν είναι να αποκτήσει μεγαλύτερη αξία ένας εξοπλισμός που αγόρασες 120 ευρώ και μπορείς να τον κάνεις να παίζει σαν να πλήρωσες 300 (κάπου εκεί πουλιέται το 510). Κρίμα που δεν παίζει και σε ISDN πάντως απ' ότι λέτε...

SSB
22-10-03, 22:19
Τώρα για το firewall με το 510 αποκτάς όντως firewall μόνο που δεν θυμάμαι αν το αποκτούσες και με το hack από Home σε Pro. Νομίζω πάντως πως όχι.


Το PRO έχει firewall ίδιο με του 510. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι παραμετρικό, δηλαδή δεν μπορείς να δημιουργήσεις rules ή να αλλάξεις άλλες παραμέτρους πέραν του να το απενεργοποιήσεις.

Το ST/FW είναι διαφορετικό μοντέλο, με πολύ καλές δυνατότητες παραμετροποίησης του ενσωματωμένου firewall. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να μετατραπεί το Home ή το PRO σε PRO/FW

erebus
22-10-03, 22:24
Γνώριζα για το PRO/FW απλά δεν είχα προσέξει αν το hack του home ξεκλείδωνε και το παραμετρικό firewall. Το 510 πάντως έχει παραμετρικό firewall με rules (tested). Thanks for the info.

SSB
23-10-03, 14:13
Το κακό με την μετατροπή PRO -> 510 είναι ότι χάνονται πολλές extreme δυνατότητες του Pro (κυρίως από το CLI).
Για παράδειγμα το dhcp spoofing configuration και άλλα τέτοια. Βέβαια αν κάποιος δεν τα χρησιμοποιεί τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το Pro/fw είναι άλλο μοντέλο, με διαφορές και στο hard και στο firmware,
οπότε δεν υπάρχει θέμα ξεκλειδώματος δυστυχώς.

erebus
25-10-03, 19:05
SSB δεν θέλω να σε διαψεύσω, αλλά από το CLI του (hacked) 510:

spoof : Sets parameter settings for DHCP spoofing

...δεν υπάρχει όντως στο web interface αλλά από το CLI πρέπει να παίζει κανονικά.

SSB
26-10-03, 16:21
Το έχεις δοκιμάσει ? Εγώ δεν μπόρεσα γιατί είχα το ISDN οπότε το hack δεν δούλεψε, αλλά και σε άλλο (pots) που δοκίμασα το spoofing (που όντως υπάρχει στο CLI) δεν δούλεψε.
Παρόμοια συμπτώματα αναφέρονται και στο http://www.petri.co.il/alcatel_upgrade_to_510.htm

erebus
28-10-03, 03:36
Όχι δεν το έχω δοκιμάσει δυστυχώς, αν και η διαδικασία του downgrade πίσω σε hacked Pro έχει επιτυχία, παρά τα όσα λέει στο petri.co.il.

kostas_p
31-01-04, 23:59
εμενα το μηνυμα που βγαζει οταν κανω upload ειναι..<Error : The software is incompatible with this board.> ......Καμια ιδεα?
(Αφορα την αναβαθμιση του SpeedTouch απο home σε pro και μετα σε 510v3)

@ ADSLgr.com All rights reserved.