PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα 3Com 3CRWDR200A και HOL Hellas On Line Double Play



Σελίδες : [1] 2

vactirio
26-03-08, 00:37
Καλησπέρα,

Εχω βαλει στο σπίτι HOL Double Play FULL LLU με τον router Intracom.

Με τον router της Intracom ειναι ολα καλά.

Οταν βάζω όμως τον 3CRWDR200A (3Com® OfficeConnect® ADSL Wireless 108 Mbps 11g) δεν παιζει. Δεν συνδεεται καν.



Any help?

thx

lsavvaid
26-03-08, 01:26
άστα φιλε μου και εγώ θέλω να αλλάξω ρούτερ και το μόνο που με κρατάει επιφυλακτικό είναι αν θα παίζει. Το καινούργιο έχει VOIP? Το ρύθμισες όπως έπρεπε?

vactirio
26-03-08, 01:44
Ναι πιστευω ότι το ρυθμισα σωστα.

Το πλεονεκτημα αυτου του router ειναι το πολυ δυνατο σημα στο wifi.

Stefanos83
26-03-08, 11:22
Το router της intracom έχει mac address που είναι καταχωρημένη στην βάση δεδομένων της HOL και συνδιασμένη με το νούμερο σου . Λογικό αποτέλεσμα κανένα αλλο router δεν πρόκειται να παίξει για λόγους ασφαλείας . Δοκίμασε το αν θες αλλα χασιμο χρόνου . Αν θές να επεκτείνεις το σήμα ομως , μπορεις να κάνεις το εξής . Βάλε το 3com να λειτουργεί οχι ως adsl router , αλλα ως access point για επέκταση του ασύρματου δικτύου . Ετσι θα χεις πολυ δυνατό σημα στο wifi .

vactirio
26-03-08, 11:45
Το router της intracom έχει mac address που είναι καταχωρημένη στην βάση δεδομένων της HOL και συνδιασμένη με το νούμερο σου . Λογικό αποτέλεσμα κανένα αλλο router δεν πρόκειται να παίξει για λόγους ασφαλείας . Δοκίμασε το αν θες αλλα χασιμο χρόνου . Αν θές να επεκτείνεις το σήμα ομως , μπορεις να κάνεις το εξής . Βάλε το 3com να λειτουργεί οχι ως adsl router , αλλα ως access point για επέκταση του ασύρματου δικτύου . Ετσι θα χεις πολυ δυνατό σημα στο wifi .

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

thx for the info

Ξέρεις αν μπορείς να τους ζητήσεις δεσιμο με αλλη mac?

CORDOBAN
26-03-08, 17:54
Το router της intracom έχει mac address που είναι καταχωρημένη στην βάση δεδομένων της HOL και συνδιασμένη με το νούμερο σου . Λογικό αποτέλεσμα κανένα αλλο router δεν πρόκειται να παίξει για λόγους ασφαλείας . Δοκίμασε το αν θες αλλα χασιμο χρόνου . Αν θές να επεκτείνεις το σήμα ομως , μπορεις να κάνεις το εξής . Βάλε το 3com να λειτουργεί οχι ως adsl router , αλλα ως access point για επέκταση του ασύρματου δικτύου . Ετσι θα χεις πολυ δυνατό σημα στο wifi .

Ευτηχως που τα γράφεις εσύ που είσαι μέσα γιατι όταν τα έγραφα εγώ με δουλεύαν και θεωρούσαν αυτά που λέω αστηρικτα.:oneup:

Stefanos83
26-03-08, 22:45
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

thx for the info

Ξέρεις αν μπορείς να τους ζητήσεις δεσιμο με αλλη mac?

Εσυ μπορείς να ζητησεις δέσιμο με αλλο mac και να σου δώσουν και τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία , αλλα δεν νομιζω οτι πρόκειται να στις δώσουν . Λογικά όποιος το κάνει , ψάχνει για δουλειά την επόμενη .

lsavvaid
27-03-08, 12:31
Εσυ μπορείς να ζητησεις δέσιμο με αλλο mac και να σου δώσουν και τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία , αλλα δεν νομιζω οτι πρόκειται να στις δώσουν . Λογικά όποιος το κάνει , ψάχνει για δουλειά την επόμενη .

τον πούλο δηλαδή. Πρέπει να αγαπήσω το netfaster με το ζόρι:cry:

vactirio
27-03-08, 15:06
τον πούλο δηλαδή. Πρέπει να αγαπήσω το netfaster με το ζόρι:cry:

Απίστευτο !!!

Δηλαδή δεν προβλέπεται αλλαγή εξοπλισμού?

Αυτα που λέμε εδώ τα συζητησε κανενας με την HOL ή ειναι εικασίες?

Θα προσπαθήσω να τους καλέσω το απογευμα.

CORDOBAN
27-03-08, 17:54
Απίστευτο !!!

Δηλαδή δεν προβλέπεται αλλαγή εξοπλισμού?

Αυτα που λέμε εδώ τα συζητησε κανενας με την HOL ή ειναι εικασίες?

Θα προσπαθήσω να τους καλέσω το απογευμα.

Ο stefanos είναι στην hol οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρει;);)

lsavvaid
27-03-08, 19:31
αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτο. Δεν έχω κανέναν λόγο να αμφιβάλω για τα όσα είπε ο φίλος παραπάνω αλλά θέλω να το ψάξω το θέμα γιατί είχα σκοπό να δοκιμάσω άλλο εξοπλισμό και εν συνεχεία να αγοράσω άλλο ρούτερ. Το μόνο που με κάνει να κρατώ μια επιφύλαξη είναι για παράδειγμα μια εταιρία που έχει πολλά pc και θέλει ρούτερ με έξτρα δυνατότητες τι θα κάνει? θα βάλει άλλη εταιρία αναγκαστικά? δεν νομίζω. Θα παρω πάντως τηλέφωνο και θα επανέλθω με νεότερα

CORDOBAN
27-03-08, 20:00
αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτο. Δεν έχω κανέναν λόγο να αμφιβάλω για τα όσα είπε ο φίλος παραπάνω αλλά θέλω να το ψάξω το θέμα γιατί είχα σκοπό να δοκιμάσω άλλο εξοπλισμό και εν συνεχεία να αγοράσω άλλο ρούτερ. Το μόνο που με κάνει να κρατώ μια επιφύλαξη είναι για παράδειγμα μια εταιρία που έχει πολλά pc και θέλει ρούτερ με έξτρα δυνατότητες τι θα κάνει? θα βάλει άλλη εταιρία αναγκαστικά? δεν νομίζω. Θα παρω πάντως τηλέφωνο και θα επανέλθω με νεότερα

Σε τέτοια περίπτωση πάς σε άλλο πακέτο πιστεύω ότι έχουν προνοήσει

lsavvaid
27-03-08, 20:06
εγώ δηλαδή που έχω hol cosmos και ήθελα να δοκιμάσω την φριτέζα για να δω το γράφημα της γραμμής μου παίρνω τα @@ μου

CORDOBAN
27-03-08, 21:18
δεν νομιζω,θα σου δειξει το γραφημμα τις adsl αλλα δεν θα έχεις τηλ.

lsavvaid
27-03-08, 21:28
πάλι καλά. Θα πάρω σε λίγο παιδιά και θα σας πω τι μου είπαν στην ΤΥ αν και αυτοί δεν έχουν μπέσα...

CORDOBAN
27-03-08, 22:26
πάλι καλά. Θα πάρω σε λίγο παιδιά και θα σας πω τι μου είπαν στην ΤΥ αν και αυτοί δεν έχουν μπέσα...

Το θέμα δεν είναι ότι δεν έχουν μπεσα κ.τ.λ.π. απλά σαν εταιρια κρατούν μια πολιτικη απεναντι στους πελάτες και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν από την άλλη βέβαια υπάρχουν και αρκετοι άνθρωποι που και να θέλουν να σε βοηθήσουν δεν γνωρίζουν και το καλύτερο και για αυτους επαγγελματικά και για το προφιλ τις εταιρίας αλλά πάνω απο όλα για τον καταναλωτή είναι να μάθουν.

lsavvaid
27-03-08, 22:38
Πρέπει να έγινε θαύμα ,πήρα στην ΤΥ τώρα μόλις και το σήκωσαν σε 5 λεπτά. Ρώτησα για το θέμα μας και δυστυχώς... ο καθένας με το ρούτερ του και τον πόνο του.

theopan
27-03-08, 23:32
αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτο. Δεν έχω κανέναν λόγο να αμφιβάλω για τα όσα είπε ο φίλος παραπάνω αλλά θέλω να το ψάξω το θέμα γιατί είχα σκοπό να δοκιμάσω άλλο εξοπλισμό και εν συνεχεία να αγοράσω άλλο ρούτερ. Το μόνο που με κάνει να

Δε νομίζω να υπάρχει ούτε ένας πάροχος που να δίνει voip τηλεφωνία και να δίνει τη δυνατότητα επιλογής εξοπλισμού. Και η Netone με ένα και μοναδικό router δουλεύει και η vivodi στο cable tv και η ΟΝ ακόμα που θα μπορούσε να πει κάποιος ότι δεν υπάρχει λόγος να το κάνει καθώς η τηλεφωνία της είναι PSTN. Προς τα εκεί οδεύουν όλοι μάλλον. Μειώνει τους απαιτούμενους πόρους για υποστήριξη.

CORDOBAN
28-03-08, 10:12
Δε νομίζω να υπάρχει ούτε ένας πάροχος που να δίνει voip τηλεφωνία και να δίνει τη δυνατότητα επιλογής εξοπλισμού. Και η Netone με ένα και μοναδικό router δουλεύει και η vivodi στο cable tv και η ΟΝ ακόμα που θα μπορούσε να πει κάποιος ότι δεν υπάρχει λόγος να το κάνει καθώς η τηλεφωνία της είναι PSTN. Προς τα εκεί οδεύουν όλοι μάλλον. Μειώνει τους απαιτούμενους πόρους για υποστήριξη.

Tο θεμα όπως έχω ξαναπεί είναι ότι όλοι οι ενναλακτικοι δεν δίνουν pstn αλλα voip με την μόνη διαφορά ότι δεν εξαρτωνται απο το ρουτερ καθώς τα μηχανηματα ειναι στο dslam ,αυτό γίνεται για να μήν έχουν χρεωση προς ΟΤΕ νοικιαζοντας τα μηχανηματα του.

theopan
28-03-08, 11:22
Tο θεμα όπως έχω ξαναπεί είναι ότι όλοι οι ενναλακτικοι δεν δίνουν pstn αλλα voip με την μόνη διαφορά ότι δεν εξαρτωνται απο το ρουτερ καθώς τα μηχανηματα ειναι στο dslam ,αυτό γίνεται για να μήν έχουν χρεωση προς ΟΤΕ νοικιαζοντας τα μηχανηματα του.

Και ο ΟΤΕ voip σου δίνει σε κάποια τμήματα. Μια κλήση προς το εξωτερικό π.χ. σίγουρα σε μεγάλα τμήματά της voip είναι.
Δε μιλάμε για αυτό όμως. Μιλάμε για το last mile. Και σε αυτό η Tellas, η ΟΝ, η Forthnet δίνουν PSTN.

lsavvaid
28-03-08, 13:56
Και ο ΟΤΕ voip σου δίνει σε κάποια τμήματα. Μια κλήση προς το εξωτερικό π.χ. σίγουρα σε μεγάλα τμήματά της voip είναι.
Δε μιλάμε για αυτό όμως. Μιλάμε για το last mile. Και σε αυτό η Tellas, η ΟΝ, η Forthnet δίνουν PSTN.



Και πρέπει να τσακιστεί και η hol να το κάνει για να βάζουμε ότι εξοπλισμό θέλουμε γιατί αν περιμένεις το netfaster να δουλέψει σε μικρό γραφείο ζήτω που καήκαμε. Και μην ακουσω στο γραφείο τι χρήση θα το κάνω και θα τα παίξει? :mad: Το πλήρωσα και το κάνω ότι θέλω....:evil:

aa144
29-03-08, 19:41
Στο γραφείο χρησιμοποιείς το πακέτο για οικιακή χρήση; Το ξέρουν αυτό στη Hol; Επειδή γράφεις "Ζητάω απλά αυτό που αγόρασα"

lsavvaid
29-03-08, 21:04
Στο γραφείο χρησιμοποιείς το πακέτο για οικιακή χρήση; Το ξέρουν αυτό στη Hol; Επειδή γράφεις "Ζητάω απλά αυτό που αγόρασα"

Όχι σπίτι το έχω απλά το ανέφερα σαν παράδειγμα.Αλήθεια καιρό έχω να δω δικό σου κείμενο

CORDOBAN
29-03-08, 21:48
Όχι σπίτι το έχω απλά το ανέφερα σαν παράδειγμα.Αλήθεια καιρό έχω να δω δικό σου κείμενο

Για το γραφειο και την επιχειρηση υπάρχουν άλλα πακέτα.;)

theopan
29-03-08, 21:53
Στο γραφείο χρησιμοποιείς το πακέτο για οικιακή χρήση; Το ξέρουν αυτό στη Hol; Επειδή γράφεις "Ζητάω απλά αυτό που αγόρασα"

Σαν disclaimer προς αυτούς που πιθανά θα εγείρουν παράλογες απαιτήσεις το λένε αυτό. Όχι γιατί απαγορεύεται να χρησιμοποιείς το πακέτο και σε γραφείο.

lsavvaid
29-03-08, 21:58
Για το γραφειο και την επιχειρηση υπάρχουν άλλα πακέτα.;)

Το ξέρω αλλά το έθιξα γιατί έγω θέλω να αλλάξω ρούτερ και δεν μπορώ . Όχι στην επιχείρηση στο σπίτι. Αυτό είναι -1:down:

maxorfo
29-03-08, 22:03
Αυτό που λέει ο theopan είναι σωστό, αλλοιώς οι πάροχοι δεν θα έκαναν ιδιαίτερες συμφωνίες με διάφορες κατηγορίες επαγγελματιών (πχ. δικηγόροι) για προσφορά πακέτων ADSL σε προνομιακές τιμές.

aa144
29-03-08, 22:51
Πάντα οι συντεχνίες ευνοούνται, στην Ελλάδα είμαστε.

geosoftgr
30-03-08, 12:30
Το router της intracom έχει mac address που είναι καταχωρημένη στην βάση δεδομένων της HOL και συνδιασμένη με το νούμερο σου . Λογικό αποτέλεσμα κανένα αλλο router δεν πρόκειται να παίξει για λόγους ασφαλείας . Δοκίμασε το αν θες αλλα χασιμο χρόνου . Αν θές να επεκτείνεις το σήμα ομως , μπορεις να κάνεις το εξής . Βάλε το 3com να λειτουργεί οχι ως adsl router , αλλα ως access point για επέκταση του ασύρματου δικτύου . Ετσι θα χεις πολυ δυνατό σημα στο wifi .
Δηλαδή πρακτικά, αγοράζοντας ένα fritz από το εμπόριο και όχι από ΧΟΛ,
Και βάζοντας της ρύθμισης της ΧΟΛ, δεν θα λειτούργει;

aa144
30-03-08, 14:48
Φυσικά και θα λειτουργήσει, ίσως μετά από αρκετές ώρες όσο αφορά την τηλεφωνία του.

vactirio
31-03-08, 12:41
Μίλησα μολις με ΤΥ HOL και μου είπαν ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο να βάλω αλλο εξοπλισμό και ότι θα παίξει.

2 τινά : ή μου λένε ψεματα ή εχω κάνει κάποιο λάθος.

Αντρέας

CORDOBAN
31-03-08, 13:10
Μίλησα μολις με ΤΥ HOL και μου είπαν ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο να βάλω αλλο εξοπλισμό και ότι θα παίξει.

2 τινά : ή μου λένε ψεματα ή εχω κάνει κάποιο λάθος.

Αντρέας

Οταν είχα ρωτήσει και εγώ μου είχαν πει βέβαια αλλά με δικήσας ευθύνη όσο για τηλεφωνια μου τα μασάγανε.

aa144
31-03-08, 16:50
Μίλησα μολις με ΤΥ HOL και μου είπαν ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο να βάλω αλλο εξοπλισμό και ότι θα παίξει.

2 τινά : ή μου λένε ψεματα ή εχω κάνει κάποιο λάθος.

Αντρέας

Άλλο εξοπλισμό, εννοούμε ΦΡΙΤΣ του εμπορίου και όχι ότι νάναι ένα τυχαίο ρούτερ, έτσι;

vactirio
31-03-08, 17:49
Άλλο εξοπλισμό, εννοούμε ΦΡΙΤΣ του εμπορίου και όχι ότι νάναι ένα τυχαίο ρούτερ, έτσι;

Οχι... μου είπε ότι και ο 3Com δεν θα έχει πρόβλημα

CORDOBAN
31-03-08, 21:55
Οχι... μου είπε ότι και ο 3Com δεν θα έχει πρόβλημα

Μάλλον για συνδεση στο ιντερνετ γιατι για τηλεφωνία λίγο δυσκολο εώς ακατορθωτο να βρεις τις ρυθμισεις

vactirio
01-04-08, 09:52
Μάλλον για συνδεση στο ιντερνετ γιατι για τηλεφωνία λίγο δυσκολο εώς ακατορθωτο να βρεις τις ρυθμισεις


Προσωπικά το χρησιμοποιώ μόνο για Internet. Θα ξαναδοκιμάσω το βραδυ μπας και το κάνω να παίξει.

Αλήθεια έχει καταφέρει κανείς να βάλει αλλο router μονο για Internet?

CORDOBAN
01-04-08, 11:18
Μα γράφεις για double play που περιλαμβάνει και την τηλεφωνία δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει αν θα έχεις τηλέφωνο?

........Auto merged post: CORDOBAN added 1 Minutes and 47 Seconds later........


Όχι σπίτι το έχω απλά το ανέφερα σαν παράδειγμα.Αλήθεια καιρό έχω να δω δικό σου κείμενο


Και πρέπει να τσακιστεί και η hol να το κάνει για να βάζουμε ότι εξοπλισμό θέλουμε γιατί αν περιμένεις το netfaster να δουλέψει σε μικρό γραφείο ζήτω που καήκαμε. Και μην ακουσω στο γραφείο τι χρήση θα το κάνω και θα τα παίξει? :mad: Το πλήρωσα και το κάνω ότι θέλω....:evil:

τουλάχιστον αυτό έχω καταλαβει με τα παραπάνω που έχεις πει.

dimstog
01-04-08, 11:28
Προσωπικά το χρησιμοποιώ μόνο για Internet. Θα ξαναδοκιμάσω το βραδυ μπας και το κάνω να παίξει.

Αλήθεια έχει καταφέρει κανείς να βάλει αλλο router μονο για Internet?

Έχω δοκιμάσει ένα 3com Officeconnect και ένα Draytek Vigor που δούλεψαν απροβλημάτιστα. Το τηλέφωνο όμως δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει.

lsavvaid
01-04-08, 16:49
Μα γράφεις για double play που περιλαμβάνει και την τηλεφωνία δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει αν θα έχεις τηλέφωνο?

........Auto merged post: CORDOBAN added 1 Minutes and 47 Seconds later........





τουλάχιστον αυτό έχω καταλαβει με τα παραπάνω που έχεις πει.

Όχι το τηλέφωνο δεν το χρειάζομαι ιδιαίτερα. Απλά έχω μια ώρα δωρεάν κάθε μήνα από την HOL και το χρησιμοποιώ για ...delivery. Αν είχε πακέτο μόνο ίντερνετ χωρίς τηλέφωνο θα το έβαζα. Αλλά και 24,90 που δίνω νομίζω δεν είναι μεγάλο ποσό για αυτό που έχω (σταθερότητα-ταχύτητα).
Το γραφειο ήταν παράδειγμα για να δείξω το παράλογο που δεν μας αφήνουν να βάλουμε ότι εξοπλισμό θέλουμε

CORDOBAN
01-04-08, 16:53
οποτε δεν δεσμευεσαι και μπορεις να βάλεις ότι ρουτερ θέλεις.

lsavvaid
01-04-08, 16:59
οποτε δεν δεσμευεσαι και μπορεις να βάλεις ότι ρουτερ θέλεις.

Αν μου πουν ότι θα παίξει στα σίγουρα (όχι ευχολόγια) ναι θα το έκανα. Η άλλη λύση είναι να γίνουν PSTN οι γραμμές (που θα γίνουν από ότι μου είπαν στην ΤΥ) .

dimstog
01-04-08, 17:51
Αν μου πουν ότι θα παίξει στα σίγουρα (όχι ευχολόγια) ναι θα το έκανα. Η άλλη λύση είναι να γίνουν PSTN οι γραμμές (που θα γίνουν από ότι μου είπαν στην ΤΥ) .

Έχει γούστο να περιμένουν τα PSTN για να μας αλλάξουν το DSLAM στη Ροστάν ! Ζήσε Μάη μου και καλά θα είναι.

lsavvaid
01-04-08, 19:40
παιδιά θα είδατε το νέο θέμα που άνοιξε και δίνει λύση όπως φαίνεται στο πρόβλημα που λέμε http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=173861. Φυσικά πατέντα. Την λατρεύω αυτή την λέξη γιατί δείχνει πολλές φορές ότι οι εκάστοτε εταιρίες επενδύουν περισσότερα στην έλλειψη γνώσεων των πελατών τους παρά σε αυτά που προσφέρουν.

dimstog
01-04-08, 22:24
παιδιά θα είδατε το νέο θέμα που άνοιξε και δίνει λύση όπως φαίνεται στο πρόβλημα που λέμε http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=173861. Φυσικά πατέντα. Την λατρεύω αυτή την λέξη γιατί δείχνει πολλές φορές ότι οι εκάστοτε εταιρίες επενδύουν περισσότερα στην έλλειψη γνώσεων των πελατών τους παρά σε αυτά που προσφέρουν.

Καλά, το παλικάρι ξεπέρασε πολύ την πατέντα. Ευρεσιτεχνία θα το χαρακτήριζα αυτό (πιο επίσημο στο ελληνικό του).

Το πρόβλημα της HOL στο θέμα πάντως δεν της έλλειψης γνώσεων των πελατών. Είναι θέμα έλλειψης γνώσεων από την ίδια τη HOL !

Stefanos83
01-04-08, 22:28
HiBoxακι παίζει κανονικά με οποιοδήποτε router ίδιου Annex . Εγω εχω siemens cl110 που μου χε ξεμείνει απο την forthnet και παίζει τέλεια με το siemens dslam . Οσο για τις ρυθμίσεις , οι τεχνικοί δεν είναι υποχρεωμένοι να σε βοηθήσουν να ρυθμίσεις κανένα άλλο router εκτος απο αυτά που δίνει η εταιρεία , αλλα αμα πέσεις σε κανα καλό παλικάρι μπορεί να σε βοηθήσει .

lsavvaid
01-04-08, 22:55
HiBoxακι παίζει κανονικά με οποιοδήποτε router ίδιου Annex . Εγω εχω siemens cl110 που μου χε ξεμείνει απο την forthnet και παίζει τέλεια με το siemens dslam . Οσο για τις ρυθμίσεις , οι τεχνικοί δεν είναι υποχρεωμένοι να σε βοηθήσουν να ρυθμίσεις κανένα άλλο router εκτος απο αυτά που δίνει η εταιρεία , αλλα αμα πέσεις σε κανα καλό παλικάρι μπορεί να σε βοηθήσει .

Εδώ μιλάμε και για VOIP τηλεφωνία με άλλο ρουτερ στο δίκτυο της hol. θα έχεις δυο νούμερα από hol και ένα από τον άλλο λογαριασμό VOIP. δες το σχετικό θέμα.

CORDOBAN
02-04-08, 09:20
Η "πατέντα" ή "ευρασιτεχνία"αναφέρεται σε φριτς εσύ θέλεις να βάλεις άλλο ρουτερ από ότι έχω καταλάβει.
Εφοσον δεν θέλεις την τηλεφωνία ποιος ο λογος να ΄μπεις σε τέτοια διαδικασία με αμφιβολο αποτέλεσμα για το ρουτερ σου??:hmm:

lsavvaid
03-04-08, 01:52
Η "πατέντα" ή "ευρασιτεχνία"αναφέρεται σε φριτς εσύ θέλεις να βάλεις άλλο ρουτερ από ότι έχω καταλάβει.
Εφοσον δεν θέλεις την τηλεφωνία ποιος ο λογος να ΄μπεις σε τέτοια διαδικασία με αμφιβολο αποτέλεσμα για το ρουτερ σου??:hmm:

Μπορώ να βάλω σχεδόν όποιο ρούτερ θέλω απλα δεν θα έχω τηλέφωνο. Το θέμα είναι ότι παρόλο που δεν θέλω τηλέφωνο από κάπου πρέπει να μπορώ να τηλεφωνώ στην hol (ΤΥ) και δεν λέει να δίνω 25 ευρώ για ίντερνετ και ένα μηνιάτικο στο κινητό.Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα.

gkimonas
03-04-08, 01:57
Μπορώ να βάλω σχεδόν όποιο ρούτερ θέλω απλα δεν θα έχω τηλέφωνο. Το θέμα είναι ότι παρόλο που δεν θέλω τηλέφωνο από κάπου πρέπει να μπορώ να τηλεφωνώ στην hol (ΤΥ) και δεν λέει να δίνω 25 ευρώ για ίντερνετ και ένα μηνιάτικο στο κινητό.Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα.



Δηλαδή ρε παδιά για να καταλάβω όσοι είναι σε double play της hol και θελήσουν να αλλάξουν τον γνωστό σε όλους μας φρίτζουλα, δεν θα έχουν τηλέφωνο.

Δηλαδή αν έχεις κάποιο το οποίο υποστηρίζει voip δεν κάνει; :hmm:

lsavvaid
03-04-08, 02:08
Δηλαδή ρε παδιά για να καταλάβω όσοι είναι σε double play της hol και θελήσουν να αλλάξουν τον γνωστό σε όλους μας φρίτζουλα, δεν θα έχουν τηλέφωνο.

Δηλαδή αν έχεις κάποιο το οποίο υποστηρίζει voip δεν κάνει; :hmm:

Όχι . Θα έχεις μόνο ίντερνετ και τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας δεν θα στις δώσουν. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι η πατέντα στο σχετικό θέμα που υπάρχει ή να περιμένεις να γίνει η τηλεφωνία POTS

@ ADSLgr.com All rights reserved.