PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες σχετικά με μετακόμιση και σύνδεση Shared LLU



di_gi
26-03-08, 03:55
Καλησπέρα σε όλους

Βρίσκομαι στο ιδιόκτητο της 4νετ όσον αφορά το ιντερνετ εδω και 8 μήνες περίπου (προσφορά 1ης Ιουνίου) και πρόκειται να μετακομίσω μέσα στον Απρίλιο, από Νέα Σμύρνη που είμαι τώρα στο Κουκάκι.

Έχω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα της "μετακόμισης" της γραμμής:

1) Όσον αφορά τον ΟΤΕ, μου είπαν ότι με μια ελάχιστη επιβάρυνση (10ευρω) μπορώ αν θέλω να κρατήσω τον τηλεφωνικό αριθμό που έχω τώρα και στο καινούργιο διαμέρισμα στο Κουκάκι. Αυτό σημαίνει (υποθέτω) ότι ναι μεν θα κρατήσω τον ίδιο αριθμό αλλά κατά τ'άλλα (A/K και DSLAM) θα ανήκω πλέον στου Κουκακίου, το οποίο είναι και το επιθυμητό προφανώς όπως καταλαβαίνετε... Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω σχετικά με αυτήν την περίπτωση?

2) Όσον αφορά τη 4νετ, απ'όσο έχω ακούσει δεν γίνεται μεταφορά της ήδη υπάρχουσας σύνδεσης. Θα πρέπει δηλαδή να πληρώσω τα 70ευρω για αποσύνδεση και να κάνω νέα αίτηση ή μήπως υπάρχει άλλος τρόπος?

3) Ξέρει κανείς από Κουκάκι στο ύψος του Fix περίπου πως παίζει η 4νετ, τι ταχύτητες πιάνει κλπ.? Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποιο ONU - mini DSLAM στην Ανδρούτσου που εξυπηρετεί εκεί την περιοχή, οπότε λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. :hmm:

vonglower
26-03-08, 09:59
1) Όσον αφορά τον ΟΤΕ, μου είπαν ότι με μια ελάχιστη επιβάρυνση (10ευρω) μπορώ αν θέλω να κρατήσω τον τηλεφωνικό αριθμό που έχω τώρα και στο καινούργιο διαμέρισμα στο Κουκάκι. Αυτό σημαίνει (υποθέτω) ότι ναι μεν θα κρατήσω τον ίδιο αριθμό αλλά κατά τ'άλλα (A/K και DSLAM) θα ανήκω πλέον στου Κουκακίου, το οποίο είναι και το επιθυμητό προφανώς όπως καταλαβαίνετε... Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω σχετικά με αυτήν την περίπτωση?


Απλώς θα ήθελα να σού πω ότι έχουν ακουστεί πολλά προβλήματα-γραφειοκρατικές καθυστερήσεις και άλλα μπερδέματα, όταν το κάνεις αυτό. Μιλάω για τους εναλλακτικούς, όταν θέλεις να πας μετά σε αυτούς. Ένας φίλος μου που κράτησε το νούμερό του μετά από μετακόμιση από Περισσό σε Χαλάνδρι, δεν ξέρεις πόσους μήνες έκανε για να μπορέσουν να τον εξυπηρτήσουν τα "εξυπνοπούλια" των εναλλάκτικών. Τον θεωρούσαν ότι άνηκε στο κέντρο Περισσού, και έκαναν κινήσεις για να ανοίξουν πόρτα εκεί, και όχι στο Χαλάδρι που ήταν πλέον. Κι όλα αυτά, ενώ τούς έλεγε και τους ξανάλεγε ότι ήταν Χαλάνδρι, και είχε κάνει μεταφορά αριθμού.
Πρόσεξέ το καλύτερα. Τόσο πρόβλημα είναι να αλλάξεις νούμερο;

di_gi
26-03-08, 17:43
Τι να πω... δεν είναι και ότι καλύτερο να αλλάζεις νούμερο, ειδικά όταν το να το κρατήσεις κοστίζει μόνο 10 ευρω. Ευχαριστώ πάντως για την πληροφόρηση.

Κάποιος που να το έχει κάνει αυτό και να μην αντιμετώπισε προβλήματα υπάρχει?

@ ADSLgr.com All rights reserved.