PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο Ping



NoDsl
09-07-05, 04:53
Χαιρετώ την μεγάλη παρέα σας αφού είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω παρόλο που σας παρακολουθώ καιρό. Περιοχή ηράκλειο κρητης - πατέλες(έπεφτα στο dslam center αριάδνη)

πόσταρα εδώ μιας και είχα αρχίσει με dsl in a box...Και τώρα που έιμαι με pstn με 4νετ είμαι.

Να πώ πρώτο το ιστορικό της σύνδεσης....
Μου κάνουν σε ένα μήνα την σύνδεση τελικά....ντάξει καλά ηταν σχετικά λίγο καιρό..έπεσα και στην κοψιά που επανατοποθετούσαν τα siemens2 που μόλις τα έιχαν παραλάβει απο το service...
Με το που ενεργοποιήθηκα όλα τέλεια... ταχύτητες 41.5 καρφωτό DL και 13-14 up... όλα καλά...Το Ping άψογο στον UT2004 server tartaro(83.174.133.13:8888) έιχα 28 ping και μάλιστα με το αισχρό κατα μερικούς modemaκι του πακέτου το F200!!!!
Επίσης να τονίσω πως με τις ταχύτητές μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα.. πάντα σταθερές και όσο περίπου θα έπρεπε.
Τελειώνει με το καλό το box Και αποφασίζω για να μην χάσω την καλή πόρτα στο dslam να συνεχίσω με 1bill (αορίστου αλλά τελικά απ'ότι είδα εκ των υστέρων 2μηνη "αορίστου")
απο την 4νετ. 256...πακετάκι..(γνωστό ότι η γραμμή παραμένει 384 και απλά ο isp σε κόβει στα 256...). Modem παρέμεινε το F200....

Απο εκείνη την στιγμή το ping άρχισε τα κουλά...το πινγκ είτε ηταν 40 ,γιατί χαμηλό ηταν και σχετικά παρέμεινε, είτε έπαιζα σε εξωτερικό που ηταν πιο ψηλό π.χ 140 έκανε ένα πάιξιμο γρήγορο 20 πινκ κάτω, ακριβώς. 20..
Δηλ 40-20-40-20 ή 140-12-140-120 κλπ συνέχεια...με διάρκεια όσο το πετάρισμα του ματιού...

Αυτό ηταν αισθητό στο παιχνίδι αφού lagαρα ειδικά UT που η σύνδεση πρέπει να είναι εντελώς stable...λίγο πριν λήξει η σύνδεση, πριν λίγες μέρες, το πράγμα είχε παραπάει, λάγαρε πολύ συχνά, για χοντρό λαγκαρισμα 988 Ping και έτσι, οπότε υποθέτω πίταρε το dslam.

Tο θέμα είναι πως και τώρα που έιμαι με την pstn με άλλο μοδεμ εσωτερικό έχω πάλι αυτό το παίξημο 20 ping στο UT..έχω δοκιμάσει και με 4νετ και με παναφονετ.Και οταν έιχα dsl έιχα δοκιμάσει και οτε και τρελλας..τα ίδια.
Όταν ακόμα είχα dsl υποψιαζόμουν πως μπορεί να ηταν to modem που τα έπαιξε γιατί φτηνιάρικο ηταν οπότε... έλα μου όμως που αποδείχτηκε οκ.
Μετά σκέφτηκα δεν μπορεί το game θα φταίει....Κάνω format... Τα ίδια.......

Οπότε κύριοι απότι καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον είναι θέμα γραμμής..... το θέμα είναι πως, τι θα πώ στω 134? πως λύνω αυτό το θέμα? Γιατί αν είναι μετά το καλοκαίρι να συνεχίσω την dsl και έχω πάλι τα ίδια θα ξηλώσω τα καλώδια.....


Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας όσοι καταφέρατε να το διαβάσετε το κατεβατό.. :roll:

NoDsl
10-07-05, 18:57
Κανεις δεν ξέρει? :(

sdikr
10-07-05, 19:42
το πρώτο ειναι να δοκιμάσεις και με άλλον Isp Και να δείς να κάνεις τα ιδια προβλήματα, αν κάνει έχει προβλήμα με το dslam, αλλιώς μάλλον έχει αρχίσει να μπουκώνει η forthnet

NoDsl
11-07-05, 05:26
το πρώτο ειναι να δοκιμάσεις και με άλλον Isp Και να δείς να κάνεις τα ιδια προβλήματα, αν κάνει έχει προβλήμα με το dslam, αλλιώς μάλλον έχει αρχίσει να μπουκώνει η forthnet



Tο θέμα είναι πως και τώρα που έιμαι με την pstn με άλλο μοδεμ εσωτερικό έχω πάλι αυτό το παίξημο 20 ping στο UT..έχω δοκιμάσει και με 4νετ και με παναφονετ.Και οταν έιχα dsl έιχα δοκιμάσει και οτε και τρελλας..τα ίδια.



Επίσης να πώ οτι τώρα με την pstn ακομα και 4νετ που έχω έχω pl και άσχημο ping... ενώ πρίν βάλω dsl έιχα 120 Ping σε αυτό τον σερβερ....Αν σου κόψουν την dsl ακόμα "περνας" απο το dslam?
Πριν την κάνω dsl ηταν σε διαφορετικό κέντρο η γραμμή μου?

sdn
11-07-05, 09:25
Επίσης να πώ οτι τώρα με την pstn ακομα και 4νετ που έχω έχω pl και άσχημο ping... ενώ πρίν βάλω dsl έιχα 120 Ping σε αυτό τον σερβερ....Αν σου κόψουν την dsl ακόμα "περνας" απο το dslam?
Πριν την κάνω dsl ηταν σε διαφορετικό κέντρο η γραμμή μου?

Αυτό το αντιμετωπίζω και εγώ αλλά όταν είχα προβλήματα ο οτε είχε αλλάξει προληπτικά την γραμμή μου.

Αν σε κόψουν δεν περνάς από το dslam

NoDsl
11-07-05, 16:58
Δηλαδή να τους πάρω τηλ(οτε) και να τους πώ να μου αλλάξουν την γραμμή?
Το πρόβλημα μου είναι τι να τους πώ.Για να φτιαχτεί και να καταλάβουν τι λέω....

halvas69
13-07-05, 19:49
Διάγνωση....50απλή πίτα με τζατζίκι dslam.
Δεν γίνεται τίποτα φίλε μου, ότι και να τους πεις για το χάλια ping θα έρθουν θα τεστάρουν το πρώτο hop και αν δουν ping της τάξης του 60 θα σου πουν ότι είναι μία χαρά και το 60 ping είναι αποδεκτότατο για τον ΟΤΕ.
Θα σε χρεώσουν και 30 ευρώ που ήρθε άσκοπα ο τεχνικός.
Γιατί ? μα πολύ απλά γιατί στα μάτια τους δεν είναι πρόβλημα-βλάβη το 60άρι στο Ping.
Υπομονήηηηηη μπας και......λέμε τώρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.