PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για ανάπτυξη δικτύου FTTN



1wraith1
26-03-08, 09:50
Καλημέρα σας,

το 4ήμερο που πέρασα είχα κάποιες ενδιαφέρουσες κουβέντες με κάποια άτομα του δήμου απ' όπου κατάγομαι σε ότι αφορά την περαιτέρω ανάπτυξη της περιοχής.
Πιο συγκεκριμένα, με την "αφιξη" του προαστιακού σε περίπου 1,5 χρόνο από τώρα η περιοχή θα δεχτεί τεράστιο αριθμό νέων μονίμων κατοίκων και η δημοτική αρχή θέλει να βελτιώσει τις υποδομές για να μην υπάρχουν προβλήματα. Το ίδιο αφορά και τις (έως τώρα υποανάπτυκτες) τηλεπικοινωνιακές υποδομές.

Πιο συγκεκριμένα θα πρέπει να λυθούν άμεσα δύο προβλήματα: η μη ύπαρξη παρά για ελάχιστο ποσοστό των κατοίκων συνδέσεων broadband (έως 2 Mbit) και η προβληματική κάλυψη τηλεοπτικού σήματος (λόγω συνεχών απομακρύνσεων των αναμεταδοτών) πόσο μάλλον ενόψει HDTV.

Ταυτόχρονα λόγω μορφολογίας της περιοχής (παραλιακά χωριά κατα μήκος ενός δρόμου με βάθος 1 έως 2-3 σπίτια, 5 ορεινά χωριά εκ των οποίων 2 έχουν σημαντικό πληθυσμό) δεν προκύπτουν ιδιαίτερα κατασκευαστικά προβλήματα. Συνολικά τα ο δήμος έχει μήκος περίπου 20-22 km στο παραλιακό του μέτωπο το οποίο και μας ενδιαφέρει αρχικά και περίπου 10.000 κατοίκους στο σύνολό του.

Κάπως έτσι μας προέκυψε η ιδέα υλοποίησης ενός δημοτικού δικτύου FTTN για φωνή, τηλεόραση (HDTV) και broadband internet, που ουσιαστικά θα καλύψει αρκετές από τις μελοντικές ανάγκες του δήμου και ανέλαβα την πρωτοβουλία να κάνω μια αρχική "έρευνα αγοράς" για να δούμε αν συμφέρει για περεταίρω (και πιο επίσημη) έρευνα αγοράς.

Κάπου εδώ όμως αρχίζουν οι απορίες μου, καθώς με το θέμα FTTx δεν έχω ασχοληθεί παρά ελάχιστα.

Αρχικά πως πιστεύατε ότι θα μπορούσε να υλοποιηθεί μια τέτοια ιδέα με το μικρότερο δυνατό κόστος για τον δήμο; Δηλαδή πόσα nodes και ανα πόσα km; Ποιά τεχνολογία για το last mile (πχ VHDSL2); Ποιό περίπου το κόστος για τον δήμο (κόστος οπτικής, κόστος nodes, κόστος κατασκευής και κόστος διασύνδεσης); Ποιό το κόστος συντήρησης;

Επίσης ποιοι providers θα μπορούσαν να παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες και ενδεχομένως με τι κόστος για τον πελάτη;

Τέλος θα μπορούσε να υπάρξει δυνατότητα συγχρηματοδότησης από κρατικά και ευρωπαϊκα κονδύλια;

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας! :)

A_gamer
19-04-08, 01:14
Το θέμα υφίσταται ακόμη ή όχι; :hmm:

1wraith1
03-05-08, 15:19
Το θέμα πάντα υφίσταται!!! ;)

Αρκεί κάποιος να απαντήσει...τα ερωτήματά μου εκκρεμούν!

iliasko
08-05-08, 15:04
Που είναι το χωριό σου?

Blergh
07-08-08, 14:29
Αν δεν κάνω λάθος, είναι στον δήμο Αριάδνης του νομού Ηρακλείου Κρήτης. ;)

A_gamer
08-08-08, 00:39
Αρχικά πως πιστεύατε ότι θα μπορούσε να υλοποιηθεί μια τέτοια ιδέα με το μικρότερο δυνατό κόστος για τον δήμο; Δηλαδή πόσα nodes και ανα πόσα km; Ποιά τεχνολογία για το last mile (πχ VHDSL2); Ποιό περίπου το κόστος για τον δήμο (κόστος οπτικής, κόστος nodes, κόστος κατασκευής και κόστος διασύνδεσης); Ποιό το κόστος συντήρησης;

Η τεχνολογία που ταιριάζει σε αυτή την περίπτωση είναι το VDSL2. Θα χρειαστεί πολύ σκάψιμο και το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο. Όσο για το κόστος συντήρησης, η διόρθωση των βλαβών είναι απ' όσο ξέρω κάπως δύσκολη, αλλά άλλου είδους συντήρηση δε χρειάζεται.

Δεν ξέρω όμως τι άδειες από τον ΟΤΕ θα χρειαστούν για σύνδεση των miniDSLAM με τα ΚΑΦΑΟ, ρωτήστε τους.


Επίσης ποιοι providers θα μπορούσαν να παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες και ενδεχομένως με τι κόστος για τον πελάτη;

Απλώς φτιάξτε (ή μάλλον αναθέστε) το δίκτυο FTTN (φροντίζοντας να είναι εξ αρχής στην κυριότητα του δήμου ή τουλάχιστον -σε περίπτωση ΣΔΙΤ- να έχει αυστηρά καθορισμένες υποχρεώσεις ο ανάδοχος, βλ. θέμα για το FTTH του υπουργείου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=222499)), και δώστε πρόσβαση σε όποιον μα όποιον πάροχο θέλει για μεταπώληση υπηρεσιών.

yianniscan
10-08-08, 14:12
Υπάρχει επίσης, η hybrid λύση ενός ασύρματου δικτύου WiFi με FTTN δίκτυο κορμού για τις ανάγκες του back-haul. Λόγω της μορφολογίας του εδάφους αλλά και της διασποράς των οικισμών, είναι μια συμφέρουσα λύση, ώστε ν' ανεξαρτητοποιθεί το νέο δίκτυο απ' τον χαλκό.

Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες στείλε μου PM.

@ ADSLgr.com All rights reserved.